Letterman leukere leuteraar dan Leno Rtv show 'Voetballers hebbe hele mooie dijen' Zwaaiende knekelhand geeft maat van muziek en dans aan Kletspraatjournalistiek: eens, maar nooit weer WOENSDAG 27 JUL11994157 Strijd om gunst nachtbraker beslecht MTV's Rebecca de Ruvo 'draagt' gala: Thriller-show Laura Vlasblom vermaakt bezoekers Duinrell wassenaar gpd Er gaat een graf open en o jee, daar nog een. Een knekelhand rijst op uit de aarde. En dan: een half vergaan gezicht boven een gekreukelde regenjas. Laura Vlasblom slaakt een gilletje. Is dat even schrikken! Nu kent Vlasbom haar show tot in de details, uiteindelijk heeft ze het programma zelf samengesteld, dus heeft ze zich snel weer in de hand. En dan is het zingen ge blazen: Michael Jacksons Thril ler. Vlasblom voert het ritueel ten minste een keer per dag in pretpark Duinrell op; en pas sant laat ze ook tal van jaren vijftig-liedjes langskomen. De Thriller-show is speciaal bedoeld voor kinderen, in het bijzonder voor de bezoekertjes van Duinrell Zorgde daar in de afgelopen twee jaar illusionist Hans Klok voor het nodige ver maak, nu is Laura Vlasblom met haar groep The Music Venture verantwoordelijk voor het enter tainment Stuk voor stuk heb ben de jonge musici, die zich een jaar geleden verenigden, hun sporen verdiend in de we reld van zang en dans. „Voor het eerst zijn we dag in dag uit samen, zeven dagen per week. Zo leer je elkaar goed kennen en zo raak je ook pas echt goed op elkaar inge speeld." zegt Laura. „Bovendien komen er zo veel mensen naar ons kijken, dat het niet is uitge sloten dat uit deze optredens andere voortvloeien. Dat is wel het doel waarnaar we streven. Maar ja, we zijn naar verhou ding nog maar kort bezig." Theater Laura maakte ooit deel uit van de succesvolle groep Frizzle Sizzle. Een aantal jaren geleden besloten de dames dat het wel letjes was en dat het tijd was om ieder huns weegs te gaan. Man- dy Huydts bracht, na hard wer ken, onlangs een eigen CD uit. Laura had andere plannen. „Ik voelde me altijd meer aangetrokken tot het theater. Mandy houdt ervan liedjes te schrijven en in een studio ge concentreerd met opnemen be zig te zijn. Ik heb, ook in de tijd van Frizzle Sizzle, altijd het op treden leuker gevonden. Daar om was ik ook zo blij dat ik drieëneenhalf jaar geleden bij de groep Jeans kon komen." Nog steeds is ze bij die forma tie van tien man betrokken. De zangbegeleiding komt onveran derd voor haar rekening, maar als zangeres maakt Vlasbom geen deel meer uit van Jeans. „Ik heb er een ontzettend leuke tijd gehad. Maar hoe gaat dat- na tweeëneenhalf jaar wil je weer iets anders. Ik bedoel dat zo: na zo'n twee, tweeëneenhalf jaar begint er iets te kriebelen. Dan wil je verder. Ik wilde iets van mezelf: iets waarin ik mijn ei kwijt kon." Kortom: Laura Vlasblom wil de een groep voor zichzelf. En ze had al snel voor zichzelf uit gemaakt dat de mensen die haar moesten omringen goed onderlegd dienden te zijn in zo wel zang als dans. Na een aantal audities bleven ten slotte over: Mariek van Grimbergen (werk zaam geweest bij ondermeer de André van Duin Revue en het Hollands Showballet), Johan van Rooy (o.m. Revue Revue van Jos Brink en Frank Sanders), Brian ('Hai') Neubauer (Ameri kaan van geboorte; hij trad in het verleden op in onder meer de Duitse versie van Cats en in pantomimes in het Kopenhaag- se Tivoli) en Anoushka de Wolff, die als zangeres met diverse showbands in Nederland en het buitenland optrad. Laura: „Ik heb ze echt beoor deeld op wat ik vond dat ze voor deze formatie nodig had den. En dat was vooral dat ze zowel konden zingen, acteren en dansen. Dat is een combina tie die niet zo veel voorkomt, hoor. Vaak zie je dat mensen die goed kunnen zingen, in on voldoende mate de dans be heersen en dat dansers niet echt goed kunnen zingen." 'Ladies and gentlemen, the king of late-night television....here's Johnny' Bijna dertig jaar lang klonk die kreet avond aan avond door de Amerikaanse ether, ge volgd door de herkenningsmelodie, een deuntje dat bijna bekender was dan The Stars Spangled Banner, het Ameri kaanse volkslied. jan van der nat klein publiek in achteraf zaal- Johnny Carson is echter verle den tijd voor de televisie-junks in de Verenigde Staten. Alweer een paar jaar gelden werd hij opgevolgd door een tweetal mannen die de een op NBC, de ander op CBS een razend populaire talkshow presenteren. Jay Leno en David Letterman zijn de nieuwe personificaties van late-night television, want de ene show begint om half twaalf en de ander zelfs pas rond half een. Beide talkshows zijn sinds kort te zien op de Nederlandse televisie. De Tonight Show with Jay Leno wordt elke werkdag om half elf 's avonds gebracht door NBC Super Channel. Sinds Ischa Meyer 'zijn programma voor u' tijdelijk heeft gestaakt zendt RTL4 van maandag tot en met vrijdag Late Night with Da vid Letterman uit, meestal op een tijdstip, waarop Nederland goeddeels tussen de lakens ligt. En dat is jammer, want Let terman verdient zondermeer de aandacht van een groter pu bliek dan een handjevol nacht brakers. Kennelijk gedreven door de geringe belangstelling heeft RTL besloten Letterman van het scherm te halen en te vervangen door de (eveneens Amerikaanse) show van ene Ricki Lake. Een in ons land vol ledige onbekende presentator, die moeite zal hebben het ni veau van Letterman te evena ren. Geen enkele talkshow in Nederland kan de toets der ver gelijking doorstaan met deze showman, ooit afkomstig uit het in Engelstalige landen zo populaire circuit van de stand up comedians. Hetzelfde geldt overigens voor Jay Leno. Maar het is lang geleden dat beide heren hun grappen en grollen verkochten voor een tjes. Ze beginnen nu hun eigen show met een serie grappen, die ontleend worden aan de actua liteit en niet zelden moeten worden ondergebracht in de ca tegorie 'keihard'. Beiden schro men niet om president Bill Clin ton aan te pakken. Eerste viool Nu staan Leno en Letterman naast elkaar in de schijnwerpers van de aandacht, maar op de achtergrond heeft zich jaren lang een verbeten strijd afge speeld over de vraag wie de eer ste viool zou moeten spelen bij wat zo ongeveer de dagsluiting is van de Amerikaanse televisie. Een stukje geschiedenis. Toen Johnny Carson nog de onbetwiste nummer één was van de late avond, verzorgde David Letterman voor NBC al zijn Late Night, maar pas nadat Amerika massaal had afgestemd op Carson. Op zijn vaste tijd van half een. Want zo gaat dat op de Amerikaanse televisie: ie dereen heeft zijn vaste tijd, zo wil het publiek dat nu eenmaal. Tenslotte ontstond er ooit bijna een slaande ruzie, toen het idee werd geopperd de show van Carson vijf minuten later te be ginnen, omdat dat beter uit kwam voor een aantal affiliates, de regionale stations die geli eerd zijn aan één van de drie nationale netwerken, in dit ge val NBC. Letterman leek dan ook voor bestemd Johnny Carson op te volgen. Dat had in oktober 1992 moeten gebeuren. Dan name lijk zou Carson zijn 30-jarig ju bileum vieren en dat zou, zo be dacht men bij NBC, een mooi moment zijn om te stoppen. Carson besloot echter eerder de pijp aan Maarten te geven. Vol komen onverwacht meldde hij in mei 1991 dat zijn laatste 7o- David Letterman: de leukste thuis night aanstaande was. De deur leek open te staan voor David Letterman, maar hij kreeg te maken met Jay Leno, al een paar jaar invaller voor Carson, die natuurlijk ook wel eens ziek of op vakantie was. Het toeval wilde dat Leno een paar dagen voor het af scheid van Carson een contract had getekend als opvolger van 'Het gezicht van NBC', wanneer hij zou stoppen. Twee kampen De keuze die gemaakt moest worden tussen Letterman en Leno vërdeelde NBC in twee kampen. Een compromis (één naadloosprogramma van an derhalf uur) werd met name door Letterman afgewezen. Sterker nog: hij vroeg zijn nog twee jaar lopende contract te verscheuren. Over wat zich vervolgens alle maal heeft afgespeeld, zou een boek kunnen worden geschre ven. En zoiets moet je tegen Amerikanen niet zeggen. Bin nen no-time lag er een lijvig boek in de winkels. The Late Shift. Letterman, Leno, the Network Battle for the Night leest als eep roman, een mis daadroman bijna met alle intri ges die je daarbij maar kunt be denken. De zaak eindigde in feite op het moment dat NBC Letter man een aanbieding deed om tegen een salaris van rond de tien miljoen dollar per jaar de Tonight Show over te nemen van Leno, die contractueel nog bijna twee jaar mocht door gaan. Letterman zou derhalve pas anderhalf jaar later in actie komen. Dat pikte hij niet en. ging gretig in op het aanbod dat Of Johnny Metgod een beetje ""good-looking' is, wil ze weten. MTV- presentatrice Rebecca de Ruvo laat zich door het ontkennende ant woord niet uit het veld slaan. „Nou ja, voet ballers hebben in ieder geval wel altijd mooie dijen, vind je niet? Waarom denk je an ders dat ik naar Neder land kom giechelt ze vervolgens. „Nee hoor, dat was een grapje. Ik ben helemaal gek van voetbal!" De 24-jarige Zweed se komt op 28 juli naar Amsterdam om in de Sporthallen Zuid de tweede All Star Foot ball Challenge te pre senteren. Tijdens dit door MTV georgani seerde toernooi zullen voetbal- èn muziek- sterren met en tegen elkaar spelen. Net als vorig jaar zal het prominente en - volgens kenners mooiste MTV-gezicht de wedstrijden aan el kaar praten en van commentaar voorzien. Een samenvatting van de happening wordt door de commerciële muziek zender tijdens het All-Star Foot ball Challenge Weekend, op 24 en 25 september, uitgezonden. MTV heeft een bereik van 160 miljoen kijkers. Uit Groot-Brittannië zullen ondermeer de Britse internatio nals Chris Waddle, Ian Wright en Teddy Sheringham hun op wachting maken. Maar ook het vasteland is ditmaal goed verte genwoordigd: de Portugees Paolo Futre, de Spanjaard Emi- lio Butragueno en 'onze' Johnny Metgod gaan het veld op. De voetballende muzieksterren van de Football Challenge '94 zijn onder meer de bandleden van Blur, Dr. Alban, The Cult en Ugly Kid Joe. De muzikanten worden door MTV wel een beetje geselec teerd op hun voetbalkwalitei ten, vertelt De Ruvo. „Als ze er echt helemaal niets van kun nen, is het niet leuk om naar te kijken." Maar feit blijft dat ze natuur lijk nooit kunnen tippen aan de professionals. Lachend herin nert de Zweedse zich dat vorig jaar de voetballers probeerden om de muzikanten in hun teams met de eer te laten strij- MTV's Rebecca de Ruvo, presentatrice de All Star Football Challenge: „Ik ben maal gek van voetbal." foto ken. „Ze slepen de bal do verdediging heen en make mooie opzet. De muziekst hoeven hem dan alleen maar erin te schoppi vaak missen ze de bal dar nog." Het voormalig fotoi verwacht eind juli veel bandleden van Ugly Kid („die zijn nog lekker jong' Blur („die zullen wel lekke gels gaan spelen"), De Ruvo zegt zelf ook 2 een bal te kunnen raken, jaar heb ik toen de stonden, ook nog speeld. Gewoon or te sloven voor de jongens, je?" En natuurlijk keek alle wedstrijden van het Zv se nationale team, dat h goed deed op het wk. De verkoop van de kaar 25 gulden) voor het toernj inmiddels begonnen. Traw( getrouw gaat een deel opbrengsten naar Unicel Ruvo vindt dit 'een fantai initiatief. „Het is toch e schrikkelijk idee dat er huilende babies zijn die eten hebben. Daar word il^e depressief van" zegt vervolgens een perfect ingCl deerde zucht horen. Patty Harpenau en Jos Kuijer; een lit en dat zonder de hulp v^n een vuilni van enige kunst. Want Orakel is een Grand Café annex galerie. De directie is van zins driemaal per jaar 'echt iets goeds' op kunstgebied te brengen, en om maar meteen flitsend van start te gaan werd Patty Harpenau uitgenodigd de allereerste expo sitie in Orakel te verzorgen. Liefde Onder aanvoering van burge meester Havermans beklimmen de genodigden de trappen van het fraaie pand - een oud kos terhuis - en bekijken Patty's werk; gouaches, olieverven en, helemaal nieuw, een aantal kleurig beschilderde panelen. „Maar het allermooiste doek hangt buiten in de tuin", meent een Haagse dame in een curieu ze city-bermuda. Ze doelt op een heel bijzondere gouache, die straks plechtig overhandigd zal worden aan de hoogste bie der en waarvan de opbrengst bestemd is voor de Stichting Cliniclowns Nederland. De kun stenares: „Als ik iets voor het goede doel doe, maak ik altijd iets warms. Iets dat liefde uit straalt." Hetgeen in dit geval wel zeer van toepassing is, want clini- voor het eerst vereeuwigd foto frank fahrner clowns zijn zorgvuldig geselec teerde en getrainde clowns met een pedagogische of medische achtergrond, die pijn en een zaamheid bij zwaar zieke kinde ren pogen te verzachten door wat ontspanning en plezier. Een initiatief dat, uiteraard, geld be hoeft. „Gelukkig kunnen we uw mooie organisatie, waar veel zieke kinderen en hun ouders heel blij mee zijn, vandaag aan genaam verrassen", aldus de burgemeester, die elegant ba lancerend op een Vrumona- kratje de genodigden toe spreekt. „Het hoogste bod is maar liefst vijftienduizend gul den." De burgervader verklaart te vens Orakel officieel geopend. „Dus u hoeft nog niet weg." Waarop 'Den Haag' zich in de fraaie tuin tussen de cliniclowns mengt en zich aangenaam-laat vollopen. De hapjes zijn over vloedig, een band speelt Caraï- bische deunen en als ook nog de eeuwig jeugdige Joke Bruijs en haar 'liefdespartner' (meneer Bruijs) zich bij de gasten voe den, wórdt-hernatuurlijk hele maal oergezellig. „Nog een jaar en dan zijn we buren", zegt de burgeme wijzend op het nieuwe sta< in dat aan de overkant in aanl ne is. „Dan kunt u ongetwijfelila de Raad tot uw clientèle I1' Ie nen. 1T „Wie is nou Patty Harpe informeert een clinici e „Die dame in het wit", woordt de Haagsche Coi „Oooh... En is dat haar lé' we..." Inderdaad. iu Tegen de tijd dat de bi clownsneus op door de schrijdt, houdt 'Het Wen |1; het voor gezien. Dolle boel ei in Den Haag. IB Bladengeouwehoer En dan dus nog even wat - plaatst bladengeouwi rechttrekken. Jos Kuijer is ii daad niet de eerste 'liefdes ||y ner' van Patty. Doch geziei^ feit dat de schilderes 35 is, L in deze tijd niet echt opvaAr te noemen. Om haar dan ibe meteen tot 'mannel Lc slindster' en zelfs tot 'natie sloerie' te bombarderen, een ietselepietseltje overdrijf Mede gezien het feit dat w van de lange lijst zogenaate ex-lovers, onlangs in een g lig weekblad gepubliceeri helft niet eens persoonlijk Igi Ook is er geheel niets van di dat de schilderes en haar 1le een jaar in het geniep achti J mg van Tineke Verburg om bl 'Geheime Liefdesrelatie' oi w hielden, alle zogenaa ei 'moeilijke telefoongesprel tussen Patty en haar 'rivale J spijt. Allemaal kletspraat. N einde van een huwelijk is een treurige zaak, maar h t flauwekul om daar dan ih meteen publiekelijk een zo jj bok bij te creëren. Morali s kijk eerst eens naar uzelve i waarom de boel niet eens c de zonzijde bekeken? Wat p mooier dan twee verliefds J gelukkige mensen? Er is al noeg narigheid op de wereli c Zo. U ziet het, ik word n I een goeie roddeljournalist. Primeur! Scoop! 'Het Wereldje' presenteert: de al lereerste officiële foto van 's lands meest bespro ken kersverse showbizz-amoureuzen, schilderes Patty Harpenau en TV-presentator Jos Kuijer, voorheen de rechtmatige wederhelft van Tineke - 'Triviant '- Ver burg. O jee. Ik lijk wel een familieweekblad-reporter. En ik doe het meteen helemaal verkeerd. Want ik moet na tuurlijk zeggen dat het hier een EXCLUSIEVE foto betreft. En 'amoureuzen' dient natuurlijk vervangen te worden door het gruwelijke woord 'liefdespaar'. Een 'liefdespaar' dat binnenkort een splinternieuw romantisch 'liefdes nestje' zal gaan betrekken, met veel extra 'liefdeskamers' met het oog op de te verwachten schare 'liefdesbaby's'. Het eerste is overi gens waar, deel twee van de mededeling heb ik zojuist uit mijn duim gezogen. Best een leuk werkje, die kletspraatjournalistiek. Verder heb ik uit Be trouwbare Bron - de boekhandel op de hoek, waar zowel Patty als ik wel eens een krantje of zo'n week blad koopt - vernomen dat de schilderes en de presentator de aan schaf van een 'liefdes hond' overwegen. En ook nog wel een zout wateraquarium vol tropische 'liefdesvis- Het Wereldje PANDA DE L'ISLE Wat denkt u, ben ik geschikt kiekje voor het betere roddelwerk of Frank heeft niet? Ik dacht het niet. Als 'de bladen' zulke daverende volzin nen ophoesten, lijkt het alle maal zo geweldig serieus: 'Patty haar Jos zitten des avonds Want roddel achterklap behoren eenmaal niet tot zaken waar ik mij voor interesseer. Het is mij worst wie het met wie doet en waar en hoe vaak en waar- Wèl vind ik dat het geleuter al te waanzinnige vormen gaat aannemen, het even luid en duidelijk ontzenuwd behoeft te worden. Daarover verderop meer. Maar ondertussen hebben wij dus fijn - terwijl voor Patty's huis de fotografen als rijpe pruimen in de bomen hangen - bij gaand (EXCLUSIEF!) En fotograaf niet eens twee en volle vuilnis- dagen bak moeten bivakkeren. Wat deden wij dan? Wel, togen dezer dagen naar Den Haag, waar de feestelijke ope- hand in hand, op hun intieme ning plaats had Orakel tweezitter naar hun liefdes aquarium te koekeloeren'. De natie zwijmelt mee en de die renspeciaalzaken kunnen we kenlang de sluierstaartguppen niet aanslepen. Terwijl mijn - toch ook niet onaardige? - fan tasieën, vast door geen (liefdes- )hond worden geloofd. Geheel Gingen de Oude Grieken als het even niet meer zagen zitten naar het orakel van Delphi, in de hofstad kan men zich vanaf nu naar het Orakel aan het Spui reppen als de stress te hevig wordt. Voor een kalmerend koel drankje, voor een smakelijke maaltijd èn voor het genieten CBS hem inmiddels had ge daan. Het salaris daar: 12,5 miljoen dollar. De Late Show on CBS was onmiddellijk een succes. Zo zeer zelfs dat de adver- teeerders in de rij stonden en graag bereid waren om de vaste CBS-prijs van 30.000 dollar voor een halve minuut te verdub belen. Het geeft aan hoe populair de voormalige stand-up comedian en nieuwslezer voor een lokaal radiostation in Indianapolis wel is. Da gelijks wordt zijn show bekeken door tien mil joen Amerikanen en dat is natuurlijk een enorme score om half een 's nachts. NBC moet het met heel wat minder doen en dat terwijl de show van Jay Leno toch een uur eerder de lucht ingaat. De formele strijd mag dan gestre den zijn, op de buis gaat die nog lay Leno onverminderd voort. Wie de shows bekijkt komt onwillekeurig tot de con clusie dat beide heren elkaar angstvallig in de gaten houden. Leno en Letterman doen hun uiterste best om de leukste te zijn. Letterman slaagt daar zon dermeer het beste in. Hij oogt ook veel meer ontspannen dan zijn grote rivaal, bij wie het lijkt alsof het hele programma van seconde tot seconde in een draaiboek is vastgelegd. Bij Let terman zijn er veel minder voorspelbare momenten. Vooral de interactie met foto.hbcsupcr bandleider Paul Shaffer is uit stekend en dat kan ook bijna niet anders, want Letterman en Shaffer werken al vele jaren sa men. De kleine muzikant speelt duidelijk een rol. Dit in tegen stelling tot Bradford Marcelis, de prima saxofonist die de To night-band aanvoert. Wat maakt die Amerikaanse talkshow nou eigenlijk zo leuk? Waarschijnlijk het feit dat het nergens over gaat. Geen zware LHANNE! onderwerpen, want daar heeft vermoedelijk niemand oog en oor voor op de late avond. Let terman en Leno ontvangen mensen uit de showwereld, die toevallig een beetje in het nieuws zijn door een nieuwe film, TV-show of. wat dan ook. De gasten zijn echter vooral bij Letterman totaal ondergeschikt. Het is zijn show en dat wil hij maar al te graag weten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8