'Reg 'Reggae werkt hypnotiserend' British Museum in nieuw jasje ichot in renovatie Museum Mesdag Klashorst en Domburg: nieuwe en betreden paden na 'After Nature' 'Beestachtige' Potter in Mauritshuis Vleulenhoff ontslaat directeur v an Belgische dochter Kritak Cultuur Kunst Schilderijen op zoek naar hun eigenaar Tasjesdief verfilmd chef annemiek ruygrok. 071 -356471plv -chef jan rijsdam, 071-356472 (ENSDAG 27 app-Jazz in Lantaren/Venster [terdam Theater Lantaren/Venster in Rotterdam heeft op 28 gustus voor de derde keer een zogenoemd Zapp-Jazz-pro- unma georganiseerd. De bezoeker wordt uitgenodigd om van il naar zaal en van film naar film te 'zappen' en zijn of haar jgramma uit te stippen. Vanaf 15.00 uur zullen in vier zalen Liziekfilms met jazz en latin music worden gedraaid. De vol- nde Zapp-Jazz, op 18 september, richt zich op Cubaanse mu- kfilms. Tevens zullen enkele Cubaanse muziekgroepen optre- laar operette in Den Haag m haag K O heeft voor operetteliefhebbers een serie operet- foorstellingen op het programma genomen, waarin hoogte- 1 inten uit het repertoire. Het gaat om vier voorstellingen in het v iderlandse Congresgebouw in Den Haag: 'Die Fledermauss' ^)3 oktober. 'Die Czardasfürstin' op 9 december, La Vie Pari- :nne op 2 april en de voorstelling 'Mazowsze' met folkloristi- ie muziek en dans uit Polen op 26 september 1995. Tot half tus kan men zich bij K O voor deze serie inschrijven. )e uitgeversgroep Meulenhoff in Amsterdam jl leeft André van Halewyck, directeur van Uitge- 'erij Kritak ontslagen. Het Leuvense bedrijf iverd bijna twintig jaar geleden door Van Hale- vyck opgericht. Halverwege de jaren tachtig wam de uitgeverij in handen van Meulenhoff. De ontslagen directeur gaat zijn ontslag juri disch aanvechten, zo zei hij gisteren. Wim Verheije, directeur van het zusterbedrijf Manteau in Antwerpen, is aangesteld als di recteur-ad interim. Het personeel van Kritak is het volgens een anonieme zegsman niet eens met de gang van zaken en beraadt zich op te roeren acties. Bij de uitgeverij werken exlusief de directeur, negen mensen. Aan het ontslag ligt volgens Meulenhoff-di- recteur L. van Krevelen een verschil van me ning ten grondslag over het te voeren zakelijk releid. Een toelichting wil hij niet geven. De si tuatie is daarvoor te ernstig en te complex. Feit is dat de uitgeverspoot van Kritak al ge ruime tijd verlies lijdt. Er werden volgens Van Krevelen teveel boeken uitgegeven die geen kans op succes hadden. Voor dit jaar stonden zeventig titels op de lijst om gepubliceerd te worden. Een aantal van twintig a vijfentwintig is gezien de grootte van de uitgeverij redelijk, IMSTERDAM ANP meent hij. Inmiddels staat de uitgeverij voor enkele tonnen in het rood. Kritak verspreidt ook boeken van Nederland se uitgeverijen. Met de distributietak van Kritak gaat het volgens Van Krevelen prima. Hij ont kent dat het ontslag van Van Halewyck een voorspel vormt voor de fusie van Kritak en Manteau. Toen Meulenhoff die Vlaamse uitge verij vorig jaar overnam, zouden er plannen zijn geweest voor een dergelijk samengaan. De distributie van Kritak zou dan elders worden ondergebracht. Van Krevelen erkent dat de aanstelling van Verheije de suggestie wekt dat een fusie nabij is. Toch zegt hij dat dat niet het geval is. Van Halewyck is hangende de juridische pro cedure op zijn hoede. Hij wil niet dieper ingaan op de redenen voor zijn congé. Op 11 augustus hoopt hij een nieuwe uitgeverij op te richten. Hij rekent erop dat auteurs als Brigitte Raskin, Frans Aerts en Ludwig Verduyn met hem mee zullen gaan. Meulenhoff is daarvoor riiet bang. In het najaar zal bij Meulenhoff-Kritak bijvoor beeld het nieuwste boek van Raskin verschij nen. Van Halewyck betwijfelt of ook haar vol gende boek daar zal worden gepubliceerd. „Maar", zegt hij, „alles kan. Als zelfs Nelson Mandela na 27 jaar gevangenschap president kan worden, kan alles." Big Mountain Een Amerikaan van IV zingt, het is in meer de ke combinatie. Toch i Mountain brengt, Grote Meester in het j ontdekken is. amsterdam Kees Groenenboom Big Mountain met 'Baby I love your way' op hitlijsten: Een Amerikaan van Mexicaans-Ierse afkomst die reggae zingt, het is in meer dan een opzicht een onwaarschijnlij ke combinatie. Toch is het onversneden reggae wat Big Mountain brengt, reggae waarin het voorbeeld van de Grote Meester in het genre, Bob Marley, niet moeilijk te ontdekken is. Big Mountain: „Het is makkelijk een reggaemaat te spelen. Maar het is moeilijk om door te krijgen hoe je dat vreselijk goed kunt doen." foto gpd NDEN «AFP/DPA/ANP et British Museum gaat zich in 1 n nieuw jasje te steken nu er tor het vertrek van de British brary 300.000 vierkante meter, I procent van de totale ruimte m het museum, vrijkomt. De ingrijpende opknapbeurt loet in 2003, als het beroemde iuseum in de Londense wijk oomsbury 250 jaar bestaat, aar zijn, aldus directeur dr. obert Anderson. Architect Sir torman Foster maakt het plan oor de verbouwing. De totale fnovatie gaat meer dan 270 liljoen gulden kosten. De vrijkomende ruimte laakt het mogelijk nieuwe ex- ositiezalen te creëren. Daar zal nder meer Koreaanse en Mexi- ianse kunst worden tentoon-' csteld. Bovendien krijgen de bestaande zalen wat meer lucht en kan tegemoet worden geko men aan de kritiek dat daarin teveel opeengestapeld ligt. De beroemde ronde leeszaal, waar mensen als Karl Marx en George Bernard Shaw lazen, schreven en nadachten, houdt haar bibliotheekkarakter. De binnenplaats, waarvan de lees zaal het centrum vormt, wordt volledig vernieuwd. Directeur Anderson vergeleek het met de renovatie van het Louvre in Pa- Zanger Quino straalt als de ver gelijking wordt gemaakt. Met zijn dreadlocks ziet hij er uit als een soort imitatie-Marley. „Ik denk dat er geen enkele reggae- muzikant is die niet door Bob is beïnvloed." „We zijn hem veel verschuldigd, net als Bunny Wailer en Peter Tosh. Ze heb ben de basis gelegd voor de po pulariteit van de reggae." Tot voor kort was Big Moun tain een van die honderden bands, die de clubs langs de westkust van de Verenigde Sta ten afstruinde en daar aardig van kon bestaan. „In vrijwel el ke stad die iets voorstelt is er wel een nachtclub die reggae- avonden heeft en als je maar goed genoeg bent, kun je reke nen op een trouwe reggae-aan- hang." De status van Big Mountain veranderde op slag door de single 'Baby I love your way'. Films zijn een uitstekend pro motiemiddel voor muziek en ook ditmaal werkte het op die manier. De reggaeversie van het liedje waarmee Peter Frampton in de jaren zeventig een hit scoorde dreef in de Verenigde Staten mee op het succes van 'Reality bites' en Big Mountain was in een klap echt 'big'. In Europa bewijst de single nu ook zonder de film hoge ogen te kunnen gooien. Het succes had niet veel later moeten komen. Manager Bruce Caplin was platzak na de inves teringen in demo's en andere pogingen om de groep van de grond te krijgen. Het telefoontje met de bestelling voor het reg- rijs, waarbij de pyramide van Pei op de binnenplaats van het museum terecht is gekomen. De aanpassing van het British Museum kan niet snel genoeg plaatsvinden gezien het steeds maar stijgende bezoekersaantal. Dit jaar komen er waarschijnlijk zeven miljoen mensen. Een be stuurslid van het museum: „Dat is evenveel als er elk jaar op ter minal 2 op het vliegveld He athrow binnenkomen, alleen hebben wij geen vertrekhal." gaedeuntje was dan ook 'te mooi om af te slaan'. De inte resse van de filmmakers was ge wekt door het nummer 'Touch my light' van de eerste cd 'Wake up'. die in 1992 werd uitge bracht. Hoewel het nummer op een klein onafhankelijk label verscheen, werd het vaak ge draaid op de radiostations in Californië. „De tekst is niet echt veelzeg gend, maar er zit mooie beeld spraak in", zegt Quino op de vraag hoe het liedje hun beviel. „Het is een mooie song. Mooie liedjes klinken heel goed met een reggae-beat eronder. Het aardige van reggae is dat het zo plooibaar is. Je kunt er van alles mee doen." Op de cd 'Unity' valt 'Baby I love your way' een beetje uit de toon. De rest van de teksten is veelal strijdbaar, eigenlijk zoals dat bij reggae hoort. Opmerke lijk is hoe Quino's manier van zingen precies gekopieerd is van die van Marley. Hetzelfde accent, dezelfde 'luie' frasering, maar ook de zelfde intensiteit. Dergelijke imitaties kunnen be hoorlijk irritant zijn, maar om dat Quino meent wat hij zingt en voldoende vocale kwaliteiten heeft, valt hij niet door de mand. Strijd Quino en de zijnen willen 'the real thing'. Is het niet vreemd dat een Mexicaans/Ierse Ameri kaan de reggae uitdraagt? Quino: „Over het algemeen denkt men dat reggae bedoeld is om de strijd van de Afrikanen uit te drukken. Dat is ook het fundament geweest. Maar reg gae is nu omgevormd tot iets BEELDENDE KUNST RECENSIE ROOS VAN PUT Expositie Peter Klashorst en Bart Dom burg, te zien t/m 31 augustus, di. t/m vrij 10.00 - 18 00 uur, Galerie 27/De Greef De Greef, Schoolstraat 27 Wassenaar. Bart Domburg en Peter Klas horst zijn de oprichters geweest van de in 1992 opgeheven kun stenaarsgroep 'After Nature'. In de tijd van 'After Nature' richt ten zij zich voornamelijk tegen de zogenaamde 'ideeënkunst'; abstracte kunst met een achter liggend idee. Het ging er bij de 'After Natu re' kunstenaars om dat te schil deren wat je zag. Terug naar klassieke onderwerpen, stille vens, het landschap en het (naakte) model, terug naar de figuratie. Geen moeilijke theo- riën om een abstract werk aan de man te brengen, maar de aandacht leggen op het am bacht van schilderen. Weg met de abstracte schilderijen en de beunhazen die zich kunstenaar Overigens is de British Library nog niet vertrokken. De bouw van een nieuwe nationale bi bliotheek bij het St. Pancrassta- tion aan de noordkant van Lon den heeft vooralsnog alle trek ken van een ramp. In 1978 werd een bouwtijd van vier jaar voor zien, terwijl de kosten op 164 miljoen pond werden geraamd. Zestien jaar later wordt nog steeds gebouwd en daarbij gaat voortdurend van alles mis. De voorzichtige hoop is nu dat de nieuwe British Library midden 1996 wordt opgeleverd. De kosten zullen dan de 500 miljoen pond hebben bereikt. Tot die tijd moet worden voor komen dat de bibliotheek, die achttien miljoen boeken telt, in het complex van het British Museum, volledig uit zijn voe gen barst. anders. Mensen nemen er ken nis van en gebruiken de muziek om hun eigen strijd mee uit te drukken." In het geval van Big Mountain gaat die strijd bij voorbeeld te gen de Amerikaanse politiek om illegalen buiten de deur te hou den. Of tegen de aantasting van de rechten van de oorspronke lijke bewoners van de VS, de in- noemen nadat zij een doekje gefabriceerd hebben met wat onduidelijke verfstreken. Zij werden destijds ook wel 'de be keerlingen van het abstracte tijdperk' genoemd. Op de tentoonstelling in Was senaar is te zien welke weg Klashorst en Domburg na 'After Nature' ingeslagen zijn. Van Domburg zijn werken te zien uit 91, 93 en 94, Klashorst expo seert zijn nieuwste schilderijen uit 94. Klashorst heeft de figura tie duidelijk achter zich gelaten en Domburg schildert nog steeds het model. Bovendien neemt hij bestaande kunsthis torische afbeeldingen als uit gangspunt voor een schilderij. Bart Domburg schildert zijn modellen zonder enige verfraai ing of opsmuk. Opvallend is ook dat de geschilderde dames allen zeer ongeïnteresseerd poseren. Hun gezichtsuitdrukking ver raadt verveling en desinteresse. Zij zitten, staan of liggen en de verveling druipt er ook in de li- DEN HAAG «ANP Voor het eerst is in het Maurits- huis in Den Haag een over zichtstentoonstelling te zien van het werk van Paulus Potter (1625-1654), de eerste kunste naar die zich specialiseerde in het dierstuk. 't Land van Paulus Potter, zoals.de expositie heet, omvat dertig schilderijen en ruim twintig tekeningen. De kunstwerken zijn afkomstig uit privécollecties en musea. De tentoonstelling loopt van 8 no vember tot en met 5 februari 1995. Bij de tentoonstelling van de „beestenschilder" van de Gou den Eeuw, verschijnt de eerste monografische publikatie sinds 1867. Het boek geeft een com pleet beeld van Potters oeuvre. Potter dankt zijn faam vooral aan het Portret van een jonge stier (1647), dat zich in de col lectie van het Mauritshuis be vindt. Ooit was het schilderij het pronkstuk van de verzameling die stadhouder Prins Willem V had in zijn eigen galerij. Behalve koeien, portretteerde Potter paarden en honden, maar ook boerderijvoorstellin gen waren een favoriet thema. Ook schilderde hij landschap pen en genrestukken met boer tige details als pissende koeien en paarden, kaickende boertjes en handtastelijke jagers. dianen. De naam Big Mountain is ontleend aan het gelijknami ge reservaat, dat ten prooi dreigt te vallen aan de belangen van de mijnbouw. De eenvoud die de muziek van Bob Marley zo sterk maakt, is ook in de nummers van Big Mountain aanwezig. Is reggae simpele muziek? „Ja", vindt Quino, „het is makkelijk een chaamshouding vanaf. De ge zichten en lichamen zijn perfect geschilderd, iedere schaduw, welving en vorm van het li chaam klopt. Bij bijna elk schilderij zijn twee dames te zien die klaarblij kelijk niets met elkaar te maken hebben. De ene keer schildert Domburg hetzelfde model in één doek, maar dan in een an dere houding, de andere keer schildert hij twee verschillende dames. Zij hebben geen oog contact, de houdingen laten ook niets los over hun samen zijn binnen het doek, het enige opmerkelijke is dat zij richting de schilder kijken. Zijn werken zijn te typeren als studies naar het model, de ver schillende houdingen daarvan en de karakteristieke elementen van het gezicht. Domburg is verder gegaan op de 'After Na ture' weg, hij gaat nog steeds de confrontatie met de natuur aan, geen ingewikkelde achterliggen de theorie, maar pure schilder kunst. Klashorst daarentegen Het schilderij De grote boer derij (1649), dat zich in de Her mitage in Sint Petersburg be vindt, is volgens het Maurits huis Potters meesterwerk. Het zal voor het eerst sinds eeuwen reggaemaat te spelen. Maar het is moeilijk om door te krijgen hoe je dat vreselijk goed kunt doen. Je moet het voelen. Er is tijd voor nodig om te ervaren hoe je er een kick van kunt krij gen. Elke slag is hetzelfde, tel kens hetzelfde, op het zelfde moment, op de zelfde tel. Dat voelt zo fantastisch. Het werkt bij na hypnotiserend. laat zien dat hij op een andere manier de weg van de pure schilderkunst bewandelt, maar dan in abstracte beeldtaal. Zijn abstracte doeken zijn kleurrijk, wild van compositie en de verschillende verfstreken zijn zichtbaar. Hij schildert laag over laag, de eerste laag is ech ter nog wel te zien. Daarover heen zijn weer structuren te zien die weliswaar de eerste laag ruimschoots overheersen, maar niet compleet. Sommige lagen zijn zo nat opgebracht dat ze 'lekken': de lijnen met aan de uiteinden druppels zijn nog te zien. Het lijkt alsof hij de moge lijkheden van kwast in combi natie met verfdikte op doek on derzoekt; een vormentaal zon der idee, maar puur de moge lijkheden van schilderen. Het resultaat is visueel niet altijd even geslaagd. Na het zien van een aantal werken slaat bij mij de verveling toe. Het is in elk geval duidelijk dat hij na 'After Nature' een nieuwe weg is inge slagen. weer in Nederland te zien zijn. Uit de Hermitage komt ook Het leven van de jager uit circa 1650. Het betreft een groot pa neel met veertien afzonderlijke voorstellingen. PARUS AFP Eenentwintig schilderijen en te keningen die Duitsland aan Frankrijk heeft teruggegeven, worden van 18 oktober tot 18 december tentoongesteld in het Musée d'Orsay in Parijs om de oorspronkelijke en wettige eige naren de kans te geven zich be kend te maken. Zij kunnen de werken vervolgens terugkrijgen, zo heeft het Franse ministerie van cultuur en communicatie gisteren bekendgemaakt. De Duitsers hebben de wer ken tijdens de Tweede Wereld oorlog uit Frankrijk meegeno men. De teruggave van 28 schil derijen en tekeningen werd op 30 mei aangekondigd tijdens de topontmoeting tussen bonds kanselier Helmut Kohl en de Franse president Francois Mit terrand. Tot nu toe hebben nog pas zeven werken de weg naar hun eigenaar teruggevonden. De schilderijen die in het Orsay geëxposeerd zullen wor den, dateren voor het meren deel uit de tweede helft van de negentiende eeuw. Daaronder bevinden zich werken van Clau de Monet, Auguste Renoir, Ge orges Seurat en Eugène Delac roix. Ook zijn (pastel)tekenin gen van Manet, Cézanne, Seurat en Pisarro op zoek naar hun oorspronkelijke eigenaar. AMSTERDAM ANP Het boek De Tasjesdief van Mieke van Hooft wordt ver filmd. Olivier Tuinier, bekend uit De kleine blonde Dood en Het Zakmes, speelt de hoofdrol. Andere spelers zijn Ingeborg Uyt Den Boogaard, Miranda Jongeling, Jaap Spijkers, Mischa Hulshof en Aus Greidanus jr. De film is ofwel met Kerst, of wel met Pasen volgend jaar in de bioscopen te zien. Het tijd stip is volgens producent Shoot ing Star Filmcompany afhanke lijk van de programmering van de bioscoopconcems. Een jaar na vertoning in de bioscoop volgt uitzending op de televisie. De opnamen voor de (lange) film, waarmee Maria Peters haar regiedebuut maakt, begin nen op 1 augustus. Alle Vogels Vliegen was Peters' eerste korte speelfilm. Ad van Dijk, compo nist van onder meer de musical Cyrano, schrijft de muziek voor de nieuwe film. De montage is in handen van Ot Louw. Came raman is Hein Groot. De Tasjesdief gaat over de 12- jarige Alex die door toeval ver strikt raakt in de netten van inti midatie, bedreiging en chanta ge. Het boek van Van Hooft werd in 1990 bekroond met de Prijs van de Nederlandse Kin derjury. Het verscheen ook in .Duitsland en Frankrijk, waar het eveneens in de prijzen viel. Films van Shooting Star die voor 1995 op het programma staan zijn Twee Koffers Vol, het regiedebuut van Jeroen Krabbé, dat is gebaseerd op de gelijkna mige roman van Carl Friedman, en Isabelle. Die laatste film van regisseur Farideh Fardjam is ge baseerd op een roman van Tes sa de Loo. 't Land van Paulus Potter, Mauritshuis, Korte Vijverberg 8, Den Haag, 8 november t/m 5 februari 1995, di tm za 10-17 uur, zo 11-17 uur. jjjHAAG ANP zit schot in de renovatie van het Muse- tn Mesdag in Den Haag. Nadat het muse- üïi twee en een half jaar geleden de deuren loot, wordt begin september bekend op rat voor manier de verbouwing kan plaats inden. Een eerder plan van aanpak verdween ftkele maanden terug in de prullebak om- kt het te duur was, zo zegt T. Boxma, fi- iancieel directeur van het Van Goghmuse- um in Amsterdam, dat sinds 1990 het be heer over Mesdag voert. De opknapbeurt zal worden betaald door de eigenaar van het pand, de Rijksgebou wendienst (RGD). Het Van Goghmuseum draagt volgens Boxma slechts een heel klein deel bij aan de kosten van de renovatie. Hij schat dat het hele project vijf a zes miljoen gulden gaat kosten. Ook de RGD gaat uit van dat bedrag. Een woordvoerder zegt dat de financiering ech ter nog niet rond is. Pas wanneer dat het geval is, kan de dienst aan de slag. Wanneer het Museum Mesdag opnieuw open gaat is nog niet duidelijk. Bij het Van Goghmuse um mikken ze op eind 1995. Het Museum Mesdag, niet te verwarren met Panorama Mesdag dat tijdens de reno vatie gewoon openblijft, ging 2,5 jaar gele den dicht. Het gebouw lekte. De collectie verdween in het depot. De werken die er slecht aan toe waren, ondergingen een res tauratiebeurt. Een aantal van de schilderij en is te zien in het Van Goghmuseum. De beroemde 'Stier van Potter' van de eerste kunstenaar die zich specialiseerde in het dierstuk. archieffoto cpd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17