Geen grootscheeps onderzoek langs kust klm en vliegers n 1 1 Dreigend conflict vliegers Regio Nieuwe ledenwerfactie moet VVV open houden Winst NZH verdubbeld Noordwijk krijgt geen bewaakte fietsenstalling Subsidie van EWR voor aanschaf buitenverlichting Nu ook in Rijswijk: Winkelcentrum 'In de Bogaard' Boterbloem vreest voor de toekomst WOENSDAG 27 JUL11994 14(C 'Zoeken naar een speld in de hooiberg' -■ Vervolg van voorpagina De vondst van de restanten van de verdedigingslinie uit de Tweede Wereldoorlog zijn voor Rijkswaterstaat geen aanleiding voor een grootscheeps onderzoek langs de Noordwijkse kust. Volgens G. Broekhuizen van Rijkswa terstaat is het nog maar de vraag of er nog meer restan ten van de verdedigingslinie liggen. En als dat het geval is, kan het wel weer enkele jaren duren voordat de weers omstandigheden zo ideaal zijn dat er opnieuw iets boven water komt. ,,Dat is echt zoeken naar een speld in een hooiberg." veel restanten van de verdedi gingslinie liggen." De noordoostenwind van de afgelopen dagen is volgens Broekhuizen ook debet aan de vondst. Door de stroming wor den de geulen tussen de zand banken dieper en kunnen plot seling zaken die jarenlang on der het zand hebben gezeten boven water komen. „Zo is er ook ooit een auto komen vast zitten op het strand. Die is eveneens onder het zand bedol ven. Misschien komt die wagen over tien jaar wel weer naar bo ven", vertelt Sylvia Eichelshem, die in de politiepost op het strand werkt. Ook Dirk van Duyn van Gebrs Van Putten, het bedrijf dat van nacht bij laag water de paal uit de zee heeft getrokken, wijt de vondst aan de oostenwind. „Meestal is die er in de winter, maar dan zwemmen de mensen niet", aldus Van Duyn die al De houten paal zwemmers afgelopen zondag hun benen openhaalden, maak te deel uit van de Duitse verde digingslinie. „De hele kust stond vol met bouwwerken om te voorkomen dat landingsvoer tuigen van de geallieerden het strand konden opkomen. Na de Tweede Wereldoorlog is een uitgebreide opruimartie ge weest maar er zijn er nog wel enkele restanten over het hoofd gezien", aldus Broekhuizen. Volgens de woordvoerder van Rijkswaterstaat is het mogelijk dat de paal deel uitmaakte van een zogenaamde mijnstoel, een paal waaraan een mijn werd vastgemaakt. De kans dat er nog een mijn aan vastzit, noem de hij gisteren al nihil. „Mijnen drijven onder het oppervlakte r het v t be dolven onder het zand. Je mag veel langer verwachten dat die wei volledig Huis ter Duin zijn opgeruimd. Dat restanten van de verdedi gingslinie worden aangetroffen, gebeurt volgens Rijkswaterstaat niet vaak meer. „De laatste keer dat we palen hebben aangetrof fen, ook in de buurt van Noord- wijk, was ongeveer zeven jaar geleden. We verwachten dan ook niet meer dat er nog erg 'Ontslag medewerkster begin van het einde dat er 'iets'1 lag. „Zo'n 15 jaar geleden kwam mijn net bij het gamalenvissen al vast te zitten", vertelt hij. De paal is vannacht wegge haald omdat het op dat mo ment laag water was en het strand relatief leeg. Tot tevre denheid van de politie die zon dag werd geconfronteerd met die 'lelijke schaaf- monica wesseling Voorzitter P. Heemskerk van de Noordwijkerhoutse VW staat met de rug tegen de muur. De gemeente weigert de VW extra subsidie te geven en de leden werfactie van de VW heeft ook niets opgeleverd. Het extra geld is nodig om de tweede balieme dewerkster in dienst te houden. „Ontslag dreigt nu en dat is het begin van het eind. Met één persoon kun je geen VW draai ende houden. Een mens kan ziek worden, heeft recht op va kantie of wil ook gewoon wel eens een vrije dag", aldus Heemskerk. De voorzitter zit, zo maakt hij duidelijk, nu werkelijk met de handen in het haar. Noordwij- kerhout moet een goede VW hebben, is zijn overtuiging. „Een deel van de ondernemers onderschrijft dit, maar nog steeds is de helft van hen geen lid. Ze beseffen hoeveel klanten ze, weliswaar indirect, maar wel haarlem/leiden De NZH heeft 1993 afgesloten met een winst van 9,2 miljoen gulden, meer dan twee keer zo veel als de miljoen in 1992. De omzet steeg van 301 tot 324 miljoen gulden, zo blijkt uit het jaarverslag. Het betere resultaat komt vooral voor rekening van de snel groeiende niet-open- baar vervoeractiviteiten. Het 'werkpakket' omvat stads- en streekvervoer, touringcar-, taxi-, ambulance- en groepsvervoer, exploitatie van rondvaartboten en salonschepen, auto-onder- amstelveen» bill meyer Tussen de KLM en de Vereni ging Nederlandse Verkeersvlie gers (VNV) dreigt een conflict over de inschaling van vliegers op de nieuwe Boeing 767. De KLM wil het vliegtuig, waarvan er zeven zijn besteld, als zoge naamd Europa-toestel inscha len met de daarbijbehorende la gere salariëring. De vliegers nen dat de 767 een lange-af- standsvliegtuig is en daarom bij de intercontinentale vloot thuishoort. De KLM noch president B. Baksteen van de VNV wil inhou delijk veel kwijt over het con flict. Volgens de KLM is het 'normaal' dat er over de inscha ling van nieuwe vliegtuigen met het personeel wordt onderhan deld. Het gaat de KLM te ver om nu al van een conflict te spre ken. Bronnen binnen de KLM melden echter dat de directie van plan is voet bij stuk te hou den. Aan de wensen van de vlie gers wordt Baksteen bevestigt deze gelui den. „Ook ons is ter ore geko men dat de directie van plan is zich hard op te stellen. Dat is eerlijk gezegd vrij ongebruike lijk, omdat de KLM in het verle den in dit soort zaken bereid was compromissen te sluiten." Overigens volgen de andere bonden en verenigingen van het KLM-personeel de onder- handelingen met argusogen. Zi zijn de mening toegedaan da de vliegers te weinig hun steen tje bijdragen aan de bezuinigin gen die de KLM sinds 1991 doorvoert. Als de KLM nu op nieuw voor de vliegers door di knieën gaat, dreigen zij hui medewerking aan verdere kos tenbesparingen op te schorten. Als compromis hebben d( vliegers de KLM voorgesteld he vliegtuig wel toe te voegen de intercontinentale vloot, n over de hoogte van de salarië ring nog te praten. De hoogti van het salaris is bij de KLM ge koppeld aan de capaciteit var het vliegtuig. President-direc teur Bouw zei tijdens de be kendmaking van de order da de 767 wordt ingezet op minde drukke intercontinentale routes De KLM heeft nog niet op he compromisvoorstel van de VNV gereageerd. Baksteen verwacht ook niet dat de KLM het tussen voorstel zal accepteren, „want anders was men allang in bewe ging gekomen." In augustus wordt weer verder gepraat. In gewijden sluiten niet uit dat de 767-kwestie tot een zeer scherp conflict kan uitgroeien. Bak steen: „Niemand heeft wat aar een conflict, maar de VNV zal een conflict ook niet uit de weg zal gaan. „Wij moeten een crea tieve oplossing vinden voor on ze verschil van mening." Dt eerste Boeing 767 wordt vol gendjaar afgeleverd. Dirk van Duyn (links) e i Rijn brengen de bijna drie meter lange paal en snijwonden' hadden opgelo pen. Politiewoordvoerder J. Braaksma: „We hadden wel eens eerder gehoord dat men sen kwamen melden dat er iets onder water lag. Maar we kon den het 'iets' nooit lokaliseren. Nu hadden we die de plek ongeveer konden aanwijzen en heeft de strandpo- litie de paal, die een meter de grond uitstak, vrij snel gevon- FOTO DICK HOGEWONING den. Gelukkig want er kunnen vreselijke ongelukken gebeuren als iemand precies op die plek in het water duikt." de winkel 3ns pas als dank zij de VW i krijgen. Ze missen we weg zijn." Heemskerk toont overigens begrip voor de weigering van de gemeente op zijn verzoek voor extra subsidie - de begroting viel wat tegen - in te gaan. lvAls ze ons wat extra's toestoppen, staan andere: verenigingen ook direct met een verzoek om geld op de stoep." Begrip genoeg, maar toch grote zorgen. „Ik weet werkelijk niet meer hoe we uit deze on mogelijke situatie komen." Een nieuwe ledenwerfactie wordt wel overwogen. „Misschien dat winkeliers, als ze zich realiseren hoe zeer ons het water tot de lippen gestegen is, alsnog over de streep willen komen. Maar eerlijk gezegd heb ik er een hard hoofd in. De waarde van een goeddraaiende VW wordt nog altijd onderschat. Dat is al de- Begin augustus raadpleegt Heemskerk zijn bestuur, eind september komen de leden bij- houdstechniek, rij-opleidingen en ontwikkeling van inffastruc- Door herverkaveling van ver voersgebieden is de NZH-regio Leiden/Den Haag onder verant- woordelijkhbeid van Westne derland gekomen. Het voorma lige Centraal Nederland West is bij NZH gevoegd. Jonk cars is onderdeel van de NZH gewor den. Voor 1994 is derhalve een omzetstijging tot 400 miljoen realistisch, aldus de directie. Over het winstniveau is de di rectie ook optimistisch ge stemd. noordwukmonica wesseling plein ligt aan deze weigering ten Badgasten in Noordwijk moe ten zich deze zomer nog behel pen met wat extra sloten om hun fiets tegen diefstal te be schermen. De bewaakte fietsen stalling in de tunnel onder de boulevard is voor deze zomer van de baan. De initiatiefnemer Kees Zuidhoek van Kees' Fiets shop en de gemeente Noord wijk konden het zó snel niet eens worden. Zuidhoek wil in de gang on der de boulevard een verlichte en bewaakte fietsenstalling ma ken. De gemeente staat op zich ?chter het idee, maar is niet be reid voor meer jaren achtereen met Zuidhoek een contract af te sluiten: Onzekerheid over de toekomst van het Vuurtoren- Zuidhoek gaat akkoord met het afsluiten van een contract voor een jaar, op voorwaarde dat de gemeente dan de verlich ting betaalt. Dit kost 10.000 gul den. Het besluit over een der- glijke uitgave doet de gemeente niet een, twee, drie. „En dus is de zomer voorbij voor de ge meente een besluit kan ne- Zuidhoek wil de herfst en winter gebruiken om de plan nen verder uit te werken. „Ik denk dat de gemeente en ik het wel eens worden. Dat het nu ge strand is, heeft niets met onwil te maken. Ondernemers werken nu een keer wat sneller. Als je iets besluit voer je dat meteen uit. Bij een gemeente duurt dat gewoon wat langer." LEIDEN aanschaf van energiebesparen de openbare- en buitenverlich ting stimuleren door middel van subsidies. De regeling is al leen bedoeld voor bedrijven. Voor de tweede helft van 1994 is 100.000 gulden beschikbaar ge steld. De regeling maakt onder deel uit van het Bedrijfs Milieu Actieplan van de EWR. Hierin streeft de EWR naar milieu maatregelen die zijn gericht op de beperking van de uitstoot van kooldioxide. De Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) gaat de r DEN HAA.G: Vlamingstraat 24 (naast Mc. Donalds en boven Zeeman Textiel Super'; tel. 070 - 3648423 Donderdag koopavond RIJSWIJK: Winkelcentrum 'In de Bogaard', Prinses Beatrixlaan, tel. 070 - 3944153 Donderdag koopa De zieken- en bejaardenom- roep van de Duin- en Bollen streek, Radio Boterbloem, vreest voor de toekomst. Re den is de kans dat de ge meente Lisse de subsidie aan de omroep dreigt af te bou wen. Radio Boterbloem moet in de ogen van het college van B en W op zoek gaan naar sponsors om zo het be nodigde geld bijeen te krij gen. De zieken- en bejaar- denomroep in de Duin- en Bollenstreek krijgt jaarlijks duizend gulden van de ge meente Lisse. Dat bedrag staat op de tocht, nu Lisse bezig is om te kijken welke taken ze in de nabije toe komst nog wil uitvoeren en welke niet. De speciaal hier voor opgerichte projectgroep meent dat geld geven aan de omroep geen specifieke taak is van Lisse. Het college, ge steund door een meerder heid van de gemeenteraad, is het daar mee eens. Het bestuur van Radio Bo terbloem heeft daar nu een bezwaarschrift tegen inge diend. Daarin wordt de vrees voor de toekomst uitgespro ken. Met name het feit dat andere gemeenten in de Duin- en Bollenstreek het voorbeeld van Lisse zullen volgen is een angstbeeld van Radio Boterbloem. „De fi nanciële grond zou dan on der ons worden weggehaald. Opheffing van de stichting zou onherroepelijk zijn", al dus het bestuur van Radio Boterbloem. In de brief wijst Radio Boterbloem suggesties van Lisse om andere spon sors te zoeken van de hand. Vastgesteld wordt dat Radio Boterbloem niet alleen geld krijgt van gemeentebesturen maar ook van verzorgings- en verpleeghuizen. Ook do nateurs komen met giften. Voor de suggestie van Lisse om ook bij De Zonnebloem om subsidie aan te kloppen, voelt het stichtingsbestuur niet veel. Ze wijst erop dat De Zonnebloem weliswaar dezelfde doelgroep heeft, maar heel ander werk ver richt. Het voorstel om de subsidie voor Radio Boter bloem in twee jaar af te bou wen wordt besproken op donderag 8 september tij dens een speciale vergade ring over de kerntaken van de gemeente Lisse.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14