Leiden Leidse universiteit wil Annex snel afbouwen Vijver stinkt als een rioolput al zo goed bekend Gehandicapte vrouw bedingt schuifdeuren Drie bruggen in Merenwijk Prof. Brongersma overleden De Leidse Rijksuniversiteit wil het onvoltooide karkas VW Polo "Prego,,1.05 ƒ579,- 13 WOENSDAG 27 JULI 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Om het recreatiegebied Kagerzoom ten noor den van de Merenwijk beter met genoemd stadsdeel te verbinden is de gemeente van plan drie nieuwe bruggen te bouwen. Twee daarvan zijn bedoeld voor voetgangers, een is ook voor fietsers bestemd. De drie bruggen worden dit najaar, in de pe riode september/oktober gebouwd. De ge meente heeft de benodigde (bouwvergunnin gen al verstrekt. Het gaat om twee voetgangers verbindingen, een bij de Bronforel en een bij het einde van de Kroes- en Edelkarper. De brug die ook voor fietsers geschikt wordt gemaakt, komt te liggen bij aan het einde van het fiets pad langs het water dat de Karperbuurt en de Forellenbuurt scheidt. De bewoners van de huizen in de directe omgeving hebben van de gemeente een brief gekregen met informatie over de bouwplannen. Schadeclaim ING-bank nog niet afgewikkeld van de Annex aan de Wassenaarseweg zo snel mogelijk afbouwen. Bouwkostenmanagement BV, de adviseur van de universiteit, onderzoekt de mogelijkheden om van het pand bij het Sylviuslaboratorium een kantoorruimte te maken die voor meerdere doeleinden bruikbaar is. LEIDEN Het kostte haar bijna twee jaar brieven schrijven, bellen en op nieuw brieven schrijven, maar het postkantoor in het winkel centrum De Kopermolen is nu voor haar toegankelijk. De li chamelijk gehandicapte I. van Bochove vroeg in november 1992 al bij de PPT om schuif deuren bij 'haar' postkantoor, zodat ze niet iedere keer om hulp hoefde te vragen als ze naar binnen walde voor postze- gels. Hoewel haar direct werd be loofd dat de deuren begin vorig jaar al zouden worder. geïnstal leerd, gooide de reorganisatie bij de PTT roet in het eten. Er was even geen geld voor de du re deuren en Van Bochove moest haar geduld bewaren. Een half jaar geleden trok ze op nieuw aan de bel bij Postkanto ren BV, een dochter van KPN, LEIDEN De Leidse emeritus-hoogleraar systematische dierkunde, prof. dr. L.D. Brongersma, is zondag op 87-jarige leeftijd in Leiden overleden. Brongersma was van 1958 tot 1972 directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie. Na zijn pensioen, van 1973 tot 1976, werd Brongersma waarnemend directeur van het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie. Tot op hoge leef- 9 LEIDEN VERVOLG VOORPAGINA Vraag blijft welke ongeveer tien koffieshops er moeten verdwij nen. Wie de nieuwe regels goed leest, kan daar nu al .een ant woord op geven. En dat ver dwijnen moet volgens Goekoop via de nieuwe vergunningen met de hasjbepaling en een scherpe controle daarop lukken. De gemeente is nog niet zo ver de 'slachtoffers' reeds aan te wijzen, de gemeenteraad moet immers haar goedkeuring nog aan de plannen geven en de overgangsperiode duurt daarna nog anderhalf jaar. Maar de nieuwe regels geven al een dui delijke indicatie. Zo is de oude richtlijn dat kof fieshops niet in de directe om geving van scholen mogen zit ten, veranderd in de nadere omschrijving dat ze niet binnen een straal van 150 meter rond scholen of het consultatiebu reau kunnen zijn gevestigd. Ver der wordt het zogeheten be stemmingsplan in de wijk d'Ou- de Morsch (onder andere Steenstraat, de even kant Nieu we Beestenmarkt en vooral de maar kreeg toen weer te horen dat ze geduld moest hebben. De Leidse schakelde de Con sumentengids in, die eveneens in de pen klom. In juni kwamen de deuren plotseling toch. Maar niet dankzij de Consumenten gids, benadrukt een woordvoer der van Postkantoren BV. „We hadden het aanvankelijk be loofd, maar wilden het later meenemen in de modernise ringsslag van de postkantoren. Daardoor kwam de vertraging. We hebben mevrouw Van Bochove daarvan onvoldoende op de hoogte gesteld." De woordvoerder is boos dat het verhaal van de Leidse in de laatste Consumentengids wordt aangehaald. „Ik geef toe dat het onhandig communiceren van onze kant was, maar nu is het gebruikt om de macht van de Consumentengids te illustreren. En daarmee had het niets te maken." tijd bleef Brongersma betrokken bij het museum. De hoogleraar dierkunde hield zich met name bezig met slangen en reptielen. Hij deed onderzoek naar de trektocht van zeeschildpadden en gold als specialist op dat terrein. Prof. Brongersma was lid van de Ko ninklijke Nederlandse Acade mie van Wetenschappen, Rid der in de Orde van de Neder landse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De Leidse universiteit heeft het omstreden pand inmiddels overgenomen van aannemer De Kempen uit Rijsbergen, de grond was al in haar bezit. Fir ma De Kempen kreeg destijds de opdracht de Annex te bou wen, maar moest het werk her haaldelijk stilleggen vanwege uitblijvende betalingen. Het be drijf is uiteindelijk voor bijna drie ton het schip ingegaan om dat een flinke hoeveelheid geld en bouwmaterialen spoorloos is verdwenen. Justitie verdenkt de voormalige directeur bedrijfs voering van de universiteit en een failliete projectontwikkelaar van grootschalige fraude in de ze zaak. Met de 1.8 miljoen gulden die de universiteit nu voor het An- nex-bouwwerk heeft betaald, is een deel van de openstaande rekeningen van de firma De Kempen en vijf onderaanne mers betaald. „Maar 23 procent van onze kosten zien we nooit meer terug", aldus J. Denier van het bouwbedrijf. „Ik ben opge lucht maar niet voldaan wat be treft het financiële deel. We hebben veel geld ingeleverd ter wijl we part noch deel hadden aan die fraudezaak. We konden kiezen of delen: of genoegen nemen met dit bod voor het pand of eindeloos doorprocede- De Kempen wil het werk graag afmaken in Leiden. „We hebben dat voorgesteld aan het college van bestuur maar nog geen reactie gekregen. De uni versiteit is het voordeligst uit als ze ons inschakelt om de bouw van de Annex te voltooien: wij kennen de technische gegevens tot in detail en hebben alle teke ningen. De universiteit heeft wel het bestek van de Annex, maar dat is niet voldoende. Zo zijn wij de enige die weten waar de riolering ligt. We zouden di rect na de bouwvak kunnen be ginnen en het werk dit jaar af maken." Nog meer Volgens een woordvoerder van de universiteit wordt bij het in schakelen van een aannemer 'de gebruikelijke procedure ge volgd'. „Dat betekent dat we het werk zullen aanbesteden en zul len ingaan op de beste inschrij- LEIDEN WIM KOEVOET De \ijver in het Kooipark moet vijf keer zo diep worden ge maakt. De \issen, uitgezet door omwonenden, zitten anders als ratten in de val. Wellicht dat ook de kwalijke dampen die uit de vijver opstijgen dan verdwij nen. Kooi-bewoner H. Gorter heeft al herhaaldelijk over deze kwestie aan de bel getrokken bij de gemeente. Hij zegt dat hij voortdurend van het kastje naar de muur wordt gestuurd. In het minst ongunstige geval krijgt hij ondoorgrondelijke verhalen over verstoring van het biolo gisch evenwicht voorgescho teld. Gisteren heeft hij ook weer aan de bel getrokken. Er zouden minstens honderd dode vissen aan de oppervlakte zijn geko men. „Vorig jaar is het de kar pers niet veel beter vergaan", moppert hij. „Als je de vijver met wind tegen nadert, weet je niet wat je overkomt. Het stinkt verschrikkelijk. Het is alsof je met je neus in een rioolputje wordt geduwd. Oorzaak zijn de rottende bladeren. Het is alle maal organisch materiaal dat door een gebrek aan zuurstof wegrot. De vijver is maar twintig centimeter diep. Pas bij een meter is-ie op peil. De gemeen te geeft geen cent uit aan on derhoud. Ze steekt liever mil joenen in het station, puur van wege tfe prestige." F. Delemarre, woordvoerder van de ambtelijke sector milieu en beheer, heeft na het alarm van Gorter onmiddellijk colle ga's op de vijver afgestuurd. Die meldden bij terugkomst niets te hebben geroken en geen vis te hebben gezien. Wel zagen ze dat een onverlaat een giganti sche hoeveelheid brood in de vijver heeft gekieperd. In de vijver, die is bedekt met een dikke laag kroos, is inder daad geen vis te zien. Stinken doet het water echter wel dege lijk. Twee jongens die aan de rand zitten te keuvelen steken als tegenwicht een sigaret op. „De vissen zitten onder het kroos", houdt Gorter stug vol. Maar ook als de ambtenaren met stokken het kroos opzij schuiven, verschijnen er geen dode vissen. Resteert de stankoverlast. Delemarre zegt dat de vijver niet twintig maar veertig centi meter diep is en houdt het war- Bromfietser geschept LEIDEN Een 16-jarige Leidse bromfiet ser is gistermiddag met een ge broken hand. gebroken been en bekkenletsel naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De jongeman reed op de Parallelweg van de Lammenschansweg in de rich ting van het station. Hij werd geschept door een 27-jarige Voorhoutse automobilist die rechtsaf de inrit van de Kwik-Fit wilde inrijden. De man had de bromfietser niet gezien. ving. Daarbij sluiten we niets uit. Maar voordat het zover is, gaan we eerst na wat de moge lijkheden zijn voor het onvol tooide pand. We willen het ge bouw niet alleen gebruiken als laboratorium en laten uitzoeken wat we er nog meer mee kun nen doen." Volgens de advocaat van de Leidse universiteit, mr. E. Sprey, is er nog geen overeenstem ming bereikt met de ING-bank die 7 miljoen schadevergoeding eist. De bank verstrekte vorig jaar nog een hypotheek van 10 miljoen gulden voor de bouw van de Annex, maar zag van dat geld niets terug. Volgens de uni versiteit is het project helemaal voor risico van de failliete pro jectontwikkelaar Fibomij uitge voerd en kan het verdwenen geld haar niet worden aangere kend. Sprey: „De gesprekken met de bank verlopen moei zaam maar dat is altijd zo in dit soort zaken. Ik heb het nog nooit anders meegemaakt." me weer verantwoordelijk voor de stank. Verder uitbaggeren zou wenselijk zijn, maar de ge meente weet niet waar ze met het slib heen moet. „De capaci teit van depots voor vervuilde Drama A tZ Drama voltrekt zich I J op Woubrugse stie renfokkerij. 'We staan machteloos'. grond schiet tekort. Zelf reini gen en terugstorten is een dure grap." ASIELZOEKERSBUS Het kan niet anders of de Centrumdemocraten in Leiden staan weer op winst. Gemeten naar de reacties in de wijk Meerburg op de komst van een asielzoekerscentrum voor 600 mensen, mag deze partij waarschijnlijk op enkele tien tallen stemmen extra rekenen. Nou kon die partij wel wat ruggesteun gebruiken. Sinds de verkiezingen immers is het de CD nog niet gelukt om twee gekozen vertegenwoordigers in de gemeenteraad te krijgen. Er wordt er nu zelfs een raadslid uit Rotterdam geïmpor teerd. Alsof we daarop zitten te wachten. Dat is een aanslag op de Leidse woningmarkt, om maar eens een argument van de CD te gebruiken. Leidse woningzoekenden eerst, heet het toch? De CD kan ook wat extra stemmen gebruiken omdat de po pulariteit vast en zeker is gedaald sedert bekend is gewor den dat nogal wat leden worden verdacht van brandstich ting, wapenbezit, vechtpartijen en wat dies meer zij. In dat licht bezien kunt u wellicht beter een asielzoeker in uw ach tertuin hebben dan een CD'er als buur. Het nieuwe asielzoekerscentrum komt trouwens een flink stuk van de wijk Meerburg af te liggen: aan de Willem van der Madeweg, nabij wielerparcours De Bult. Alleen al van wege de ligging ervan is sprake van een geheel andere situa tie dan in de Merenwijk. Ook de inrichting van het nieuwe i garandeert veel meer privacy. Bovendien komen er r mogelijkheden voor vertier en vermaak. De kans op i als in de gevangenisachtige opvang in de Meren wijk is daardoor geringer. Een aantal bewoners van de wijk heeft zelfs voordeel van de komst van het centrum, als ik tenminste wethouder Jan Laurier mag geloven. De bus komt waarschijnlijk weer terug in de wijk. Dat moet vooral ouderen en gehandicapten in Meerburg wrang in de oren klinken. Vanwege bezuinigingen waren de buslijnen namelijk gesneuveld. Laurier krijgt dat ongetwijfeld breed uitgemeten tijdens de informatieavond, hoewel het niet echt zijn schuld is. Openbaar vervoer is helaas big business geworden. Waar niet wordt verdiend, waar te weinig reizigers zijn, worden lijnen opgeheven. Meerburg-bewoners kun nen nu profiteren van een extra subsidie van het rijk voor (een vorm van) openbaar vervoer. Want de rijksoverheid kan het kennelijk niet maken om 600 asielzoekers te huis vesten zonder ook redelijk vervoer te organiseren. Er komt dus een asielzoe kersbus, waarvan bewo ners gebruik kunnen ma ken. Leg dat maar eens Uit! ADJUNCT-HOOFDREDACTEUR Een van de circa 25 verkooppunten van softdrugs ii café Bristol bij de Nieuwe Beestenmarkt. Morsstraat) gewijzigd. Het aan tal panden in deze 'hasjrijke wijk' waar een horecabestem- ming op zit wordt terugge bracht. Als laatste geldt dat er slechts een bepaald aantal per stadsdeel mogen opereren. Ei genaren van koffieshops kun- Gemeente wil niet uitbaggeren i met de plattegrond van Lei den voor zich nu al met enige zekerheid bepalen of zij worden i of niet. 3-deurs of coupé Prego pakket inclusief getint glas stalen schuifdak buitenspiegels en grille in kleur verbrede banden sportstoelen in hoogte verstelbare bestuurdersstoel toerenteller radiovoorbereiding Rode kaart voor 'nachtbrakers' horecazaken de laatste we ken een gele kaart (laatste waarschuwing) gekregen en Goekoop verwacht dat er binnenkort nog i denu Tegelijk met de aankondi ging dat er nieuwe maatre gelen komen tegen koffie shops, heeft de gemeente in samenwerking met de poli tie de afgelopen week drie zogeheten rode kaarten aan horeca-gelegenheden uitge deeld. Deze zaken verliezen hun nachtvergunning en moeten een poosje de deuren eerder op slot doen omdat ze meerdere keren de sluitings tijden hebben genegeerd. Het gaat om een koffieshop aan de Oude Vest, die voort aan om middernacht in plaats van 01.00 uur moet sluiten. Datzelfde geldt voor twee, niet nader omschre ven shoarmazaken in het Leidse centrum. Ook hebben dertien andere Woordvoerder R. Blom van de politie verklaart waar de plotselinge stroom kaar ten opeens vandaan komt. „Een tijdje hebben we ons wat minder met de proble matiek van de sluitingstij den bezig gehouden. Dat heeft te maken met onze re organisatie. Maar met name de laatste weekeinden wordt er weer volop gecontroleerd. En met het mooie weer van de afgelopen tijd pakken we nog alleen de excessen aan. Als er om kwart over twaalf nog wat mensen op een ter ras zitten, zijn we niet van plan dit gelijk te bestormen" aldus Blom. Achttien steunfraudes opgespoord Een opsporingsteam van de so ciale recherche is in juni en juli 18 Leidse steunfraudes op het spoor gekomen. Hiermee is een edrag van 550,000, gulden ge- noeid. De fraude kwam aan het licht na vergelijking van de ad ministraties van de belasting dienst en de sociale dienst. Er is aangifte gedaan bij de politie. De grootste fraudeur was een 48-jarige vrouw die in zes jaar tijd 72.000 gulden ten onrechte had geïnd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13