^TERKRANT 'De vloot halveren, eigenlijk kan het niet' ze gaan vanzelf opzij' 'Doorvaren, Bestemming: Voorschoten De boot van het Leidsch Dag vaart vandaag in Leider dorp. Morgen dobbert de krui ser rond in Voorschoten en om geving. Wie tips heeft voor de bemanning kan bellen naar het speciale telefoonnummer op de redactie van het Leidsch Dag blad: 071-356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06- 52801476. AGENDA ila WOENSDAG 27 JULI Noordwijk Kermis op het Wantveld Wielerspektakel: wedstrijd voor nieuwe lingen. start ca. 18.00 uur; tandemrace 19.30 uur; prominentenronde op de indem 20.15 uur: Profronde 20.45 ur. Optreden van de Zeedorper Muzikanten. DeRedschuur. Kon. Wilhelmmaboule- 3n 19.30 tot 21.30 uur. Xaraoke-wedstrijd, The Champ, de rr firent, ca. 21.00 uur. DONDERDAG 28 JULI -4 Katwijk ■Jfcviteitenclub The Young Ones; Mas- maken (5-15 jr). Straatmaker-aan- Zee-plein, 10.00 uur. Young at Heart actief; Beach Volleybal (v.a. 10 jr.), infoVW, aanvang 16.00 Noordwijk Kermis op het Wantveld. Rabo/Novo strandloop, aanmelden op het strand ter hoogte van de politiepost, 19.30uur. .Zomerbridge-avond in De Rank. Golf- 'baan 97, inschrijven tot 19.45 uur. Optreden van Tatjana, Dans- en speel- café Foetsie, Picképlein, ca. 21.00 uur. Voorschoten Paardenmarkt met braderie in het cen trum, vanaf 06.00 uur. Kortebaandraverij op de Prins Bernhard- laan. aanvang 14.OÖ uur. LOGBOEK Dinsdag 26 juli, Wijde Aa. Vandaag heb ik maar eens een hengeltje meegenomen naar de boot. Leek me wel weer eens leuk, vissen. En ze mogen dan- schaars zijn, de momenten dat u een kapitein van de Leidsch i Dagblad-boot aan wat ontspan ning toekomt, zo heel soms schiet er toch ineens een kwar tiertje over. jjj Zo ook vandaag. Uit een brood je kaas pulkte ik een stukje brood dat ik even in m'n mond u stopte om er daarna tussen j2 duim en wijsvinger een klein balletje van te rollen. 'Een deegie' noemden we dat vroe- ger. Plop, daar verdwenen haak- je en aas het water in en even later rechtte het dobbertje zich fiér. De drang om te jagen en te vis sen, die zit uiteindelijk toch in elke man, bedacht ik me. Do den om te overleven. Leuk is anders, maar soms moet het en het heeft geen zin daar dan weekhartig over te doen. Erg bijten wilden ze trouwens niet, die vissen in de Wijde Aa. Na een kwartier turen en zeven controles of m'n brood nog wel aan het haakje zat, begon mijn concentratie toch enigszins te verflauwen. En net toen ik be dacht dat het misschien leuker was om net als vroeger speed bootje te spelen met de dobber door hem snel door het water heen en weer te trekken, ge beurde het. Tuk. Kleine schok jes van de dobber maakten dui delijk dat een vis het op mijn broodballetje had gemunt. Laat de strijd maar beginnen, dacht ik met een verbeten gri mas, terwijl mijn hart met dub bele snelheid grote hoeveelhe den adrenaline door mijn tot in elke vezel gespannen lichaam begon rond te pompen. Geduld, heb geduld, fluisterde ik mezelf toe, ik trilde onwillekeurig. En toen de dobber helemaal onder het wateroppervlak verdween, sloeg ik toe. Mis, leek het even omdat ik he lemaal geen weerstand voelde. En toen zag ik hem. Een mihus- cuul klein zilver visje met oranje vinnetjes bengelend aan mijn hengeltje. Een baby nog, die waarschijnlijk wat te ver van zijn moeder was afgedwaald. Eenmaal in de palm van mijn hand keek hij me met grote angstogen aan. Z'n mondje be woog op en neer en het was net of ik heel zachtjes een piepstemmetje hoorde. Au, au, au. Die haak eruit, snel die haak er uit, bedacht ik koortsachtig, maar dat viel niet mee. Bij elke poging daartoe rolde een van die angstogen onnatuurlijk diep naar binnen. Dat zag er niet best uit. Een dierenarts, ik moet een dierenarts bellen, spookte het door mijn hoofd. Maar toen wist ik het eigenlijk al. Het was te laat. In mijn hand blies het kleine visje met de oranje vin netjes zijn laatste adem uit. Een leven wreed in de kiem ge smoord. Vergeef me, lief visje. Vergeef me. Ik zou de tijd zo graag wil len terugdraaien, maar... dat kan niet meer. 't Is daarom dat ik dit logboek opdraag aan jou. Aan jou alleen. Zodat er ten minste nog enig doel voor je sterven was. PAUL DE VLIEGER» LEVENSWATER In Nederland is hij berucht om zijn enorme graafwoede, in België smikkelen ze hem op: de muskusrat. De bisamrat, zoals hij ook wel wordt genoemd, is behalve een goede graver ook een prima zwem mer. Tussen de tenen van de achterpoten zitten daartoe zwemvlie zen en de 20 centimeter lange staart wordt als roer gebruikt. Een volwassen muskusrat weegt tussen de 600 tot 1700 gram, het lichaam is dan 30 tot 40 centimer lang, exclu§ief staart. De vacht is goed waterdicht en diepbruin. Het is om die vacht geweest dat de rat in 1905 in Europa werd ingevoerd. De muskusrat plant zich heel snel voort. Een vrouwtje kan drie tot vier keer per jaar vier tot negen jongen werpen. De jongen komen, na een draagtijd van vier weken, ter wereld in een hol dat boven het wateroppervlak ligt maar waarvan de ingang altijd onder water is gelegen. Een muskusrat vreet waterplanten, gras en bessen en soms een en kel waterdiertje. In tegenstelling tot 'echte' ratten, brengen de wa terkonijnen (zoals de Belgen ze noemen) geen ziekten over. Ze ko men wel in de nabijheid van woningen, maar hun natuurlijke schuwheid weerhoudt ze ervan binnen te komen. Wateren met dichtbegroeide oevers zijn hun favoriete territorium. MONICA WESSELING Met dank aan IVN, T. Gordijn Regionale verwachting voor donderdag 28 juli 28 graden IVOENSDAG 27 JUL11994 WATER ROUTE Rijkspolitie te water ongelukkig met aangekondigde bezuinigingsplannen Noorderhem dinsdags een 'spookhaven' Hoewel het een hete julidag betreft, biedt jachthaven De Noorderhem een verlaten aanblik. Tientallen afgedekte bootjes dobberen eenzaam op hun rustplaats, op de grens van Roelofarendsveen. Weer of geen weer: dinsdag is de jachthaven gesloten. De zon staat hoog aan de he mel, het weer is één grote uitnodiging om het zeil te hijsen, maar in de Noorder hem is hec doodstil. 'De Joli ge Jol' knarsetandt langs de rand van de steiger, de tou wen van de 'Schobbejak' jammeren in de wind. Han denvol Hagenaars laten hier hun bootje werkeloos water trappelen. De grote sociëteitsruimte van watersportvereniging Braas- semermeer - in deze haven gehuisvest - is uitgestorven. De grote ventilator aan het plafond draait verveelde rondjes. Langs het water bij de aanlegsteigers schieten wat ratten weg bij een onver wacht geluid. Zelfs de hond op het grasveldje voor de 'soos' geeft geen enkel teken van leven. Een Amsterdams stel loopt hulpeloos rond. Ze zoeken een plaatsje om af te meren, maar is er ook ergens een be heerder? Na lang en vergeefs zoeken besluiten ze het er maar op te wagen. Het bootje van de Amsterdam mers glijdt langzaam naar een van de verlaten steigers. ,,Dit is een soort spookhaven. Afijn, misschien komt er van middag nog wel iemand langs." De man heeft zijn hoop ge vestigd op het dorpje dat hij op de kaart heeft zien staan. Hopelijk is Roelofarendsveen wat levendiger. Na de ont- dekldngvan de 'spookhaven' heeft hij zo zijn twijfels. ,,Er is hier dichtbij toch wel echt een dorpje hè? Op de kaart lijkt het heel dichtbij." Op andere dagen moet het bij de Noorderhem een druk te van belang zijn, want een plaquette in het verenigings gebouw (opgehangen in 1993) meldt dat de haven een plaats van 'internationa le allure' is, 'vooraanstaand op het gebied van jeugdzeil- opleidingen, trainingen wedstrijdorganisatie'.Alleen op dinsdag niet dus. ERNA STRAATSMA wel, zegt-ie. De Vroomen ver- wijnt naar binnen om het te controleren. Dat lukt niet. De man krijgt een toonregeling: een bekeuring tenzij hij zijn vaarbewijs nog kan overleggen. Nou nog even de snelvaartver- gunning controleren. Want ook die is even niet aan boord. Haasnoot maakt ondertussen maar een praatje. De Hagenaar die wel een vaarbewijs aan boord heeft, denkt hem van de Kagerplassen te kennen. „Mafkezen op De Kaag, alleen maar mafkezen." Tot voot kort racete hij daar nog wel eens. Nou niet meer. „Gajes daar." Haasnoot kan daarover mee praten. Vroeger ging dat na vijf, zes uur racen. Zonder vergun ning natuurlijk. Was de politie net weg. En als ze er wel voeren, ging er ergens een vlag omhoog: kijk uit, politie! „De vier komen er nog goed van af, zegt Haas noot later. „Ze hadden eigenlijk gewoon een prent moeten krij- - gen." De agenten wijzen nog wat jon geren terecht die hun bootje aan een rode vaargeulton heb ben afgemeerd. Haasnoot zucht. „Veel watersporters we ten eigenlijk maar bar weinig van wat wel en niet mag op het water. Dat levert volgens hem dagelijks levensgevaarlijke situ aties op. „Neem nou de door gang door bruggen. Bijna nie mand weet dat als het gele licht bovenaan de brug niet brandt, je er niet door mag. En dan krijg je wat vorig jaar bij de Leider- dorpse Brug over de Oude Rijn is gebeurd. Voer een jachtje on der de brug door terwijl de brugwachter de brug voor een tegemoet varend binnenvaart schip vrij had gegeven. Het bootje raakte totaal vernield tussen de boeg van het grote schip en de brug." ROELF REINDERS li O Ze kijken elkaar eens aan. Cyni sche lachjes verschijnen op de bruinverbrande hoofden. Of landrotten het politiewerk op het water net zo goed aankun nen als zij? Inspecteur Jan Haasnoot kiest voorzichtig zijn woorden. Ze zijn er natuurlijk niet zo blij mee. Want de vloot van de politie te water wordt ge halveerd: van 66 naar 33 pa trouilleboten. De waterpolitie trekt zich van de recreatiepias sen terug en gaat zich voorna melijk op de beroepsvaart rich ten. De rest wordt aan de re giokorpsen overgelaten. „We bekijken de zaak met ar gusogen", vertelt Haasnoot aan boord van de P38. De boot van de Alphense groep van het Korps Landelijke Politie Dien sten (KLPD) vaart over het Braassemermeer. Aan boord hebben ze allemaal een nauti sche achtergrond. Vaarregle- menten, waterwetgeving, ze we ten er alles van. En nou moeten die lui van de wal ook het water op. Die weten wat ze moeten doen bij een aanrijding op de A44. Maar wat op het water? „Het is een politieke beslis sing", verzucht hij. „Eigenlijk kan het niet, hè." De P38 koerst naar een klein rood bootje. De YM 58-75. Drie bikini's en een zwembroek. Ot to de Vroomen hangt over de reling van de politieboot om het vaarbewijs aan te pakken. Ze komen uit Ter Aar en hadden willen waterskiën. Maar omdat daar een vergunning voor nodig is, dobberen ze maar wat rond. Alles klopt: vaarbewijs, vier zwemvesten aan boord en een brandblusser. „Zevenhonderd gulden per jaar, kost zo n water skivergunning", vertelt De Vroomen. „En wat kost een be keuring voor skiën zonder ver gunning?" „Honderd, honderd vijftig piek." „Kun je.een paar keer leuk voor skiën." De P38 houdt de staande-mast- De partrouilleboot P38 van de Alphense groep van het Korps Landelijke Politie Diensten. foto hielco kuipers route vanaf Gouda naar Amster dam in de gaten. Samen met de P33. En daarvan moet er dus straks één weg. „Tranen met tuiten", huilt De Vroomen. Hij wilde bij de waterpolitie voor de combinatie van beroeps- en re creatievaart. En nou blijven er alleen die grote binnenvaart schepen over. „Wat je daar mee moet doen? Zie het als controle van het vrachtverkeer op de weg", legt Haasnoot uit. „Controle van pa pieren, lading en de veiligheid. Binnenkort moet ook de tacho graaf aan boord worden gecon troleerd. Nu varen alleen sche pen op de Rijn daarmee, maar straks de gehele binnenvloot. Ook de schipper mag niet te lang achter het roer zitten." Zijn voeten duwen tegen het roer. Brigadier Ronald Bergman ligt lekker achterover in z'n stoel. Een prachtberoep heeft - ie. Maar soms is het even slik ken. Zoals vorig jaar met die vis ser. Die zat 's nachts in z'n bootje toen die lui in een speed boot van De Kaag kwamen. Dronken en te snel. Volgens ge tuigen heeft de visser nog ge zwaaid. Maar de speedboot klapte er vol op. Hij was onmid dellijk dood. Bergman had de visser een uur tevoren nog gesproken. Hij had geen vergunning. „Sympathieke vent. Leuk babbeltje mee ge maakt. Ik zei dat-ie snel een vergunning moest krijgen. En dan hoor je de volgende dag op het bureau dat hij dood is. Nou, dan sta je wel even te kijken. In en in triest. Het heeft me diep geraakt." De boot versnelt. Haasnoot zwaait naar een rode speedboot die een waterskiër trekt. Ze komt vanaf het Paddegat. En daar mag je niet snelvaren. Elke schipper met een boot die snel ler dan 20 kilometer per uur kan varen, heeft een vaarbewijs no dig. En dan moet je nog een vergunning hebben als je ook écht wil racen. Zoals die vier mannen in de YN 82-83. Ze werken in de Noord- wijkse horeca. „Dan heb je overdag tijd, hè?" De man ach ter het stuur blijkt geen vaarbe wijs aan boord te hebben. Thuis „Kerosine is een redelijk on schuldig produkt", zegt Piet van der Post. De Hoogmadenaar heeft dertig jaar gevaren op ker- osinetankers en vindt de angst voor deze schepen onterecht. Wat hem betreft hoeft de pijp leiding tussen Rotterdam en Amsterdam volgend jaar niet in geb[uik te worden genomen. Van der Post ergert zich aan de 'eenzijdige verhalen' die de ron de doen als het gaat om.kerosi- netankers. Na een maandag op deze pagina verschenen artikel over de aanleg van een pijplei ding naar Schiphol voelt hij zich geroepen om 'de andere kant van het verhaal' te vertellen. „Alphenaren en Woubruggena- ren die al jaren klagen over re gelmatig voorbijvarende mam moettankers moeten zich reali seren dat veel wegtransporten een stuk gevaarlijker zijn dan de zoge n aamde kero si netankers zegt de Hoogmadenaar. Mam moetschepen vervoeren overi gens sinds een jaar of zes geen kerosine meer, maar de veel minder exlosieve jet-petroleum. Per schip ongeveer een miljoen liter per keer. „Als een tanlcwa- gen over de weg gaat, is dat ook riskant. Het vervoer van elk pro dukt heeft risico's." „De klagers over tankers zijn vaak wel mensen die met het vliegtuig gaan", zegt Van der Post. Zijn werk op de kerosinet- ankers beschouwde de schip per, die tegenwoordig 'eetbare olie' („voor het bakken en bra den") vervoert, niet als riskant. „Ik vond het werk schitterend, helemaal niet gevaarlijk. Het was lekker dicht bij huis. Ik kwam onderweg veel bekenden tegen die met een bootje aan het varen waren." Problemen tussen pleziervaar- ders en binnenschippers heb ben zich in zijn tijd nooit voor gedaan. „Op het Braassemer meer had je wel eens de neiging om wat harder te willen. Maar dat kan eigenlijk niet. Dan krijg je zo'n waterverplaatsting dat ze in de jachthavens gaan klagen over de hoge golven." Aanvarin gen hebben zich op dit druk be varen traject nooit voorgedaan. „Als je geladen bent heb je een goed overzicht, is het schip leeg dan heb je een dooie hoek. Maar je moet gewoon rustig doorvaren. Ze gaan vanzelf op zij. 't Is net als met een perso nenauto. Die moet ook niet proberen om het op te nemen tegen een vrachtwagen want datverliest-ie." ACTIE ZUYDTWIJCK Het lijstje van gulle gevers voor de nieuwe motor van de Zuydtwijck, het schip van het gelijknamige verpleegtehuis, wordt steeds langer. De gemeente Leiden, McDonalds, het Leidse Motorhuis, De Zijl Bedrijven en de Ziektekostenverzekeraar Zorg Zekerheid konden gisteren worden bijgeschreven op de lijst. De opbrengst bedraagt daardoor inmiddels ruim 7.000 gulden. Het bedrag dat uiteindelijk op giro 57055 (te Leiden, onder vermelding van 'Houdt de MS Zuydtwijck in de vaart') nodig is, bedraagt 15.000 gulden. Wie meer wil weten over de actie, kan bellen: 071-356414.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11