Computer spoort inbraak sneller op Onze Top 5 /an deze week. en Binnenland Corpschef: Criminelen nisbruiken asielcentra Bliksem treft Duitse badgasten Dader van moord op pony Banjer moet zwaar boeten Hard aan de slag voor ruiterspelen Injectie-pen helpt bij allergie voor wespesteek De zomer van 1947 speelde zelfs de ijscoman parten 3.99 2.50 Iegens succes verlengd. 1.99 5.95 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dier Handen moeten zuinig doen met water [eland De Waddeneilanden moeten zuinig doen met water, et verbruik is veel hoger dan in voorgaande zomerperiodes. Op ieland werd vorige week een recordverbruik genoteerd van [00 kubieke meter per etmaal. In de wintermaanden gebruiken Vlielanders slechts 200 kubieke meter per etmaal. 1,'ermiste vliegeraar gevonden itterdam Een visser uit Stellendam heeft gistermiddag even 1de kust van Ouddorp het stoffelijk overschot gevonden van 1122-jarige man uit Oostvoorne, die een week geleden tijdens :t vliegeren in de branding verdween. Een vriend verklaarde it het slachtoffer tijdens het vliegeren op het Slufterdamstrand f nde Maasvlakte plotseling in de golven verdween en niet eer boven kwam. eugdcentrum doelwit van neo-nazi's koningen» Jeugdcentrum Malgrè Tout in het Oostgroningse [eeden is het doelwit geworden van neo-nazi's. Onbekenden b ebben de buitenkant van het jeugdhonk beplakt met ongeveer iventig stickers voorzien van nazistische teksten en hakenkrui- Uj in. Verder zijn racistische kreten op de muur gespoten, li j tiformatielijn over verslavingen n haag Met ingang van oktober krijgt Nederland een 06-in- 'c rmatielijn over verslavingen. Vier organisaties op het gebied in voorlichting over roken, alcohol, drugs en gokken gaan via -n stemcomputer algemene en gerichte inlichtingen over deze irslavingsvormen geven. 'e lederlander in Frankrijk verdronken irdeaux Een Nederlandse toerist is gisteren ter hoogte van het anse Cap Ferret in de Atlantische Oceaan verdronken. Het lat om een 50-jarige man uit Roosendaal. Hij verbleef met zijn ezin op een camping in Cap Ferret. Volgens de politie is de Ne- lerlander tijdens het zwemmen in de baai van Arcachon verrast oor de sterke stroming. chietpartij Geldrop was moordaanslag .drop» De schietpartij waarbij de 47-jarige brandweercom- i iandant van Geldrop vorige week donderdag zwaargewond lakte, was een moordaanslag in opdracht van zijn echtgenote, h ij had een relatie met de overbuurman. De 41-jarige echtgeno- i van het slachtoffer heeft tegenover de politie een volledige be- entenis afgelegd. Het vuile werk liet zij over aan twee drugver- h aafden uit Helmond. De overbuurman ontkent iedere betrok- j inhei d. 0 'eldhovenaar vast na mensensmokkel 11 tMSGATEEen 35-jarige man uit Veldhoven wordt sinds zater- ag vastgehouden in de Britse havenstad Ramsgate. Hij zou zes- en inwoners van Hong Kong Groot-Brittannië hebben willen e' innensmokkëlen. De man zou de zestien tegen betaling ach- 1 irin zijn bestelwagen op de veerboot vanuit het Belgische Oos- inde hebben meegenomen. Tijdens een routinecontrole wer en ze achterin de bestelbus gevonden. Jminelen uit bepaalde landen Tiken misbruik van de Neder- idse asielprocedures om vrij- ongestoord hun praktijken ons land te kunnen uitoefe- iïn. Ze melden zich als asiel- e2eker bij een opvangcentrum, aken zich schuldig aan lal van sdrijven en zijn weer verdwe- oordat de politie ze te eikken krijgt. Vervolgens mel- isin ze zich bij een ander op- f ngcentrum. Het gaat om 'vijf tien' procent van alle asiel ekers. Dat zegt korpscheCA. H. God- di b van de politie Salland. Hij d( seert dat op eigen ervaringen het opvangcentrum in de >r{ ormalige Westenbergkazerne Schalkhaar. In verband hier- ee wil hij in het opvangcen- m ïm een afdeling recherche I ïisvesten. Volgens Godlieb ko en en de criminelen vooral uit Croky Kraakbeesten, 6 zakjes 20 gram .2,49' Bedrijven in Noord- en Oost-Gelderland kunnen hun ge gevens laten opslaan in de computer van de centrale meldkamer van politie, ambulance en brandweer. Met een druk op de knop worden plattegronden, foto's en eventueel zelfs videobeelden zichtbaar. Bij een inbraak of brand kan de centrale meldkamer precies zien wat er aan de hand is en kan er sneller en efficiënt worden opgetre den door politie of brandweer. gingssysteem. Volgens A. J. Mul der van de Apeldoomse politie is het systeem voor alle bedrij ven in de politieregio Noord- en Oost-Gelderland bedoeld. In de komende weken zal de politie •informatiefolders onder de on dernemers verspreiden. Ook in de regio Rotterdam gaat bin nenkort een dergelijk project van start. Het systeem is nagenoeg ope rationeel. De apparatuur is aan wezig, medewerkers van de meldkamer en particuliere be wakingsdiensten krijgen in sep- apeldoorn gpd Het bedrijf Imis uit Lelystad brengt tegen betaling de gege vens over in de 06-11-compu ter. Imis (Infotouch Meldkamer Informatie Systemen) digitali seert foto's, plattegronden en videobeelden. De kosten van twee foto's, een plattegrond en een pagina bedrijfsgegevens be dragen 250 gulden. De winkeliers van het nieuwe Apeldoomse wankelcentrum Oranjerie gaan als eersten ge bruikmaken van het beveili- tember voorlichting. Volgens Mulder levert het systeem grote voordelen op. ,,VVe kunnen col lega's ter plaatse beter sturen zodat ze sneller en efficiënter kunnen optreden. Het systeem geeft ook meer veiligheid omdat je weet wat je kunt verwach ten." Met de computerlijn tussen Imis en de meldkamer kunnen ook signalen van bewegingssen soren en videobeelden snel bij de politie en brandweer terecht komen. Bij een groot pand met meerdere sensoren weet de po litie precies waar inbrekers zijn binnengekomen of weet de brandweer waar het vuur is ont staan. Volgens Mulder is het systeem voor. bedrijven interes sant omdat de politie een grote re pakkans heeft. Daardoor kan de schade van een inbraak be perkt blijven. Ook branden kun nen sneller worden bestreden. den helder» anp Twee Duitse toeristen zijn giste ren op het strand van Den Hel der getroffen door de bliksem. Ze liggen nu bewusteloos op de intensive care-afdeling van een ziekenhuis in Den Helder. De 26-jarige man uit Dorsten en zijn 21-jarige vriendin uit Haltern lagen gisteren op het strand te kijken naar het jaar lijkse 'strandspektakel' toen de bliksem vlakbij hen insloeg. Door de grote stroomsterkte werden beiden getroffen door een hartstilstand. Leden van de reddingsbrigade en het Rode Kruis slaagden er in het tweetal te reanimeren. Volgens de politie blijkt uit gegevens van het KNMI. dat het om een plotselinge bliksemin slag ging. De organisatie van het strandspektakel valt vrijwel ze ker niets te verwijten, aldus de woordvoerder. amsterdam desiree van der j agt Apathisch kijkt ze de woonka mer in. De 17-jarige Patricia Gons uit Amsterdam-Noord kan het nog steeds niet gelo ven. Sinds ze zaterdagmorgen haar pony Banjer zwaar mis handeld en dood in een wei land zag liggen, heeft Patricia niet meer geslapen. „Alles moet eraan worden gedaan om de dader te pakken. Hij moet hier zwaar voor boeten", zegt ze. Banjer, een 15-jarige schim mel, stond dit jaar voor het eerst op het weiland van een boer in Amsterdam-Noord. In de nacht van wijdag op zater dag werd, volgens getuigen, de merrie door een man uit het weiland gehaald. Eerst werd een dun stro-touwtje om haar nek gedaan. Later moet die zijn vervangen door een dik halstertouw dat rond het hek was gebonden. Daarna moet de merrie weerloos aan een boom gebonden de meest vreselijke mishandelingen heb ben ondergaan. Met een stok werd het dier geslagen en in de anus gestoken. Om van haar kwelgeest af te komen, heeft de pony vermoedelijk totaal in paniek zichzelf opgehangen. De familie Gons werd zater dagmorgen in alle vroegte door de politie uit bed gebeld. „Er werd alleen gezegd dat er iets met Banjer was", vertelt vader Feiko Gons. „Een vandaal was in het weiland bezig geweest. Patricia en Banjer in gelukkiger tijden. Pas later zei de politie dat Ban jer dood was." In eerste instantie mocht Pa tricia van de politie niet naar haar dode pony kijken, maar na enig aandringen kreeg ze toch toestemming. „Ik heb meteen tegen de veearts van de bereden politie gezegd dat die haar inwendig moest on derzoeken", vertelt Patricia. „Banjer bleek van binnen heel erg beschadigd te zijn. Het is walgelijk, wie doet nou zo iets? Die vraag kwam zaterdag avond ook direct op bij de be stuursleden van de Amster damse afdeling van de Dieren bescherming. Hoewel krap bij kas, besloten ze een beloning van 1500 gulden uit te loven voor de gouden tip die naar de dader leidt. „Dit is geen mis handeling meer. Hier kun je al leen nog van moord spreken", vindt woordvoerder Reinoud van Wijk. Intussen zijn bij de Amsterdamse afdeling talloze aanbiedingen binnengekomen van mensen die de beloning willen verhogen. Voor Patricia blijft de dood van haar pony een nachtmer rie. „Banjer was zo'n ontzet tende lieve pony. Ze was altijd gehoorzaam. En nu zie ik al leen nog maar de beelden van de gruwelen die zij heeft moe ten doorstaan." Roemenië en 'een aantal landen rond de Middellandse Zee'. Het gaat bij deze 'Tijdelijk Opvang Centrum-hoppers' altijd om mensen zonder geldige iidenti- teitspapieren. Woordvoerder W. de Lange van de Centrale Opvang Asiel zoekers (COA) bestempelt de uitlatingen van de Sallandse korpschef als 'grote onzin'. Het is volgens hem een 'sprookje' dat groepen mensen van het ene opvangcentrum naar het andere trekken. Voorlichter F. Biesma van Vluchtelingenwerk Nederland: „We weten dat het TOC-hop- pen bestaat, maar volgens ons valt het nog wel mee." Dat er criminelen zijn die bewust mis bruik maken van de regelgeving wijt zij aan de veel te lange pro cedures. „Mensen blijven veel te lang in een opvangcentrum. Helaas zijn er mensen die hier misbruik van maken." den haag Prins Willem Alexander zal morgenavond in het Haagse Zuiderpark de Wereldruiterspelen 1994 openen. Met man en macht werkt men een het gereedmaken van alle accommodaties, waaronder een tijdelijk stadion voor 25.000 bezoekers. Op de foto verplaatsen werklieden houten decoratie-paarden naar het 'promo'-dorp. foto capital press Mensen die allergisch zijn voor een wespe- of bijesteek moeten altijd een adrena-pen bij zich hebben. Deze injectiepen spuit direct antistoffen in het li chaam, waardoor de allergische reactie beperkt blijft. Dat zegt J. Kamsteeg, voorzitter van de Stichting Allergie Informatie (All-in), naar aanleiding van een incident waarbij een 44-jarige vrouw bewusteloos raakte nadat ze was gestoken door een wesp. De vrouw is zaterdag gestoken en was gisteren nog steeds niet bij kennis. Volgens allergie-therapeut Kamsteeg krijgen ieder jaar tientallen mensen te maken met een hevige allergische reac tie op een insektesteek. Hoewel er geen precieze aantallen be kend zijn, waren het er vorig jaar aanzienlijk minder dan in de jaren daarvoor omdat de zo mer slechter was. Het mooie warme zomerweer van nu zorgt voor een toene mend aantal allergische reac ties. Normaal, levert een wes pesteek een bult op van zo'n 3 centimeter doorsnee en 1,5 cen timeter hoogte. Bij mensen met een allergie kan de reactie vari ëren van een rode, gezwollen arm, tot een shock en zelfs be- Gehakt half om half, kilo 10.99 6.99 500 gram Galia meloen, per stuk Nutricia chocomel, vol of halfvol, pak of fles 11 of 3 pakjes a 0.21 2tö 1.99 M&M's pinda of choco, 0 superzak 400 gram MS d.99 CO Keukenrollen met zomerdecoratie, pak 3 rollen Z.99 Onze kristalactie is verlengd t/m 8 oktober a.s.. felle spaarkaarten kunt u inleveren t/m 5 november a.s.. Deze week krijgt u een extra kristalzegel bij... COZaanlander mild kaas 48+, vers van t mes, per 500 g M5 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 30 Juli as. 'Zolang de voorraad strekt Landsgrootste kruidenier •lijft op de kleintjes letten. den haag ivar hoekstra en frank hilbrands Nederland zucht en steunt on der de heetste juli-maand sinds 1783. Of de zomer van '94 in zijn geheel net zo tro pisch wordt als die van 1947, is nog de vraag. De zon brannde toen drie maanden lang. Her rijzend Nederland smeekte in die tijd letterlijk om verkoe ling. „Hoelang zullen we nog op verkoeling en regen moeten wachten! De natuur heeft een gruwelijke politiek van ver schroeide aarde toegepast, meedogenlozer dan ooit de mensen in enige oorlog." Zo opende Het Vrije Volk op 28 au gustus 1947 de voorpagina in een oproep aan Moeder Natuur om verkoeling. Na bijna drie maanden verzengende hitte was ons land het beu. Het gras verdord, slechte graan- en aard appeloogsten, veel vee geslacht wegens een tekort aan voer en daardoor was er nauwelijks bo ter en melk verkrijgbaar. Te veel voor een land dat de belangrijk ste levensmiddelen nog op de bon had en alle zeilen bij moest zetten om er na de oorlog weer bovenop te komen. Zelfs de ijshandelaar had last van de hitte. „In tal van zaken waar ijs wordt geserveerd waar in melk is verwerkt, is de ijsver koop verboden", meldde Het Vrije Volk op 20 augustus. Melk was zo schaars, dat roomijs uit - den boze was en kinderen zich tevreden stelden met waterijsjes van vijf cent. Net als dit jaar was de Nij meegse Vierdaagse voor de wandelaars in de zomer van '47 een zware beproeving. Het Utrechts Nieuwsblad stuurde een redacteur mee die elke dag J "Am verslag deed van de 'helden tocht'. Het verslag was geschre ven op een toon die tegenwoor dig alleen nog voor de grootste rampen wordt gebruikt. „Ik heb een meisje langs de kant zien liggen met het hoofd van haar schijndode verloofde in de schoot. Twee minuten later liep hij strompelend verder terwijl het meisje tranen in de ogen had en'hij zelf zijn tanden haast kapot beet. Ik heb kerels naast elkaar zien sjouwen die hun laatste platgedrukte tomaat deelden. En ik heb van een man die voorbij sjouwde alsof hij de hel tegemoetging, woordeloos een halve citroen toegestopt ge kregen..." In dezelfde zomer werd Ajax voor de achtste keer landskampioen door in de Meer NEC met 6-0 te verslaan. Seri euzere zaken in '47 waren de verdeling van de Amerikaanse Marshall-hulp en de politionele acties in Nederlands-Indië die door het buitenland zwaar wer den veroordeeld. Niet alleen Nederland, maar heel Europa leed onder het ex treem warme weer. In de Parijse dierentuin Jardin des Plantes, waar het kwik opliep tot 39 gra den Celcius, raakten zelfs de dieren van slag. Het Vrije Volk op 27 augustus: „Een bruine beer heeft bevangen door de Zandvoort nog zeer degelijk ge- foto cpd hitte zijn vaste verzorger ver scheurd. Het drama voltrok zich toen de oppasser, een getrouw de man van 57 jaar met twee kinderen, het dier kwam voede ren. Voor de ogen van geschrok ken toegesnelde collega's werd de brave man in stukken ge scheurd." Door de hitte ontstonden er in de zomer van '47 grote bran den in hooibergen en graan schuren. Nederland bleef ge spaard voor grote bosbranden zoals in het Duitse Reichswald, dat grotendeels in vlammen op ging. Wel brandde een groot ge deelte van het heidegebied De Peel af. Dramatische berichten aan het einde van een zomer die zo leuk begon. Vrolijke kiek jes van zonnebadende vrouwen in hooggesloten badpakken en spetterende kinderen in het pie- rebad domineerden de kranten in juni en juli. Verheugd werd gesproken van een heerlijke zo mer. „Waar men ook komt in Nederland, het is vol. In de ho tels, de pensions, de kampeer boerderijen, de jeugdherbergen, de wegen en op de kanalen en de meren. Het is druk, drukker dan voor de oorlog en ook druk ker dan in het reeds zo goede vakantiejaar 1946." Op de ad vertentiepagina's werd ge waagd naar 'flinke meisjes' en 'kranige jongens' om bij te springen op de overvolle terras sen. Niet dat iedereen zich zomaar kon laten vollopen of naar har telust met crème kon insmeren. Allerlei artikelen waren in 1947 nog op de bon. Zo werd voor mannen boven de 18 de scheer zeep tegelijk met het tabaks rantsoen verstrekt. Zo'n rant soen scheerzeep bestond uit: 50 gram scheerzeep, 100 gram scheercrème of 500 gram snel- scheercrème. Met andere pro- dukten waren ook problemen. Eieren mochten eerst wel en toen weer niet vrij worden ver kocht. Sigaren waren even van de bon af totdat iedereen siga ren leek te gaan roken en de distributie weer werd inge voerd. Ook aan limonade was gebrek. Er was wel een soort surrogaat-limonade, maar die werd algemeen betiteld als ver gif. De bonnen zouden voor sommige produkten nog tot in de jaren '50 gehandhaafd blij- wusteloosheid. Daarbij is het volgens Kamsteeg wel zo dat de allergie wordt opgebouwd. Ie mand moet al een paar keer zijn gestoken (met allergische reac ties), voor hij een shock krijgt. Voor mensen met een extre me allergie zijn er speciale the rapieën waarmee het gehalte aan antistoffen in het lichaam wordt bepaald. Voor een perio de is iemand dan 'redelijk vei lig'. Kamsteeg wijst er wel op dat die periode beperkt is. „Na één tot anderhalf jaar zou op nieuw moeten worden gemeten hoe veilig iemand nog is." Bij een hevige allergische reactie op een insektesteek is het van be lang zo snel mogelijk een arts te waarschuwen. Verder moet de wond meteen orden uitgezo gen. Inbreker grijpt in AIDS-kweekje zoetermeer gpd Bij een inbraak in de wo ning van WVC-topambte- naar dr. B. Strieker in Zoe- termeer zijn vorige week een aantal kweekjes be schadigd. De kweekjes met menselijk weefsel zijn vol gens de arts mogelijk be smet met het AlDS-virus of Hepatitus A en B. Als de da der of daders zich hebben verwond aan de prepara ten, is er kans op besmet ting. Strieker is hoofd van het Bureau Bijwerkingen Ge neesmiddelen bij het mi nisterie. Daar worden nog niet geregistreerde genees middelen onderzocht. Vol gens woordvoerder H. Nij- enhuis van het ministerie gebeurt het regelmatig dat de onderzoekers kweekjes mee naar huis nemen om ze thuis onder de micro scoop te leggen. „De kans dat mensen worden be smet, is niet zo heel groot", aldus Nijenhuis. Veluwe kampt met groot overschot aan wilde zwijnen APELDOORN GPD De populatie wilde zwijnen op de Veluwe is dit jaar zo explosief gegroeid, dat er 2700 moeten worden afgeschoten. Daar is in middels een begin mee ge maakt. Het gaat hierbij voorna melijk om biggen. Het overschot aan varkens doet zich voor op de zogeheten vrije wildbaan. De beesten le ven in acht verschillende be- heergebieden tussen Hattem en Wezep enerzijds en Ede en Arn hem anderzijds. Het gaat in to taal om een gebied van 60.000 hectare. Er zijn dit jaar twee keer zo veel biggen geboren dan nor maal. Oorzaak is vooral de enorme oogst aan beukenootjes en aan eikels.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3