Kunstenaars uit het juwelenkistje Sizarre combinaties op Triple X-festival 'Turf vat mijn gevoel voor Ierland samen' Flintstones nu ook in zand Cultuur Kunst tembrandthuis krijgt nogelijk uitbreiding Maarten met pech onderweg CHEF ANNEMIEKRUYGROK, 071 -356471PLV -CHEF JAN RIJSDAM, 071 -356472 Literair Café houdt sehrijftalentenjacht i^phen aan den run Vervelen is deze zomervakantie niet nodig, Jant het Literair Café in Alphen houdt een sehrijftalentenjacht I-oor kinderen. De finale is deze keer in de Kinderboekenweek pp 8 oktober. Kinderen die met een eigen verhaal of gedicht wil- en meedoen, moeten dit voor 11 september inleveren bij de wee Alphense bibliotheken of bij boekhandel Haasbeek. Het hema van dit jaar is 'In het holst van de nacht'. Iedereen tussen en 13 jaar mag meedoen. Het gedicht mag één schriftkantje ang zijn, het verhaal vier. Senelux foto- en diasalon jjssE* Werk van amateurfotografen uit België, Nederland en .uxemburg is van 30 juli t/m 21 augustus te zien op de 29ste Be- lelux foto- en diasalon in 't Huys Dever in Lisse. De organisatie s dit jaar verrast door de grote Nederlandse deelneming: 400 fo- o-inzendingen tegen vorig jaar 180. De expositie is dinsdags lm zondags van twee tot vijf uur geopend. De toegang is gratis. 5ene Kelly had lichte beroerte os angeles» Gene Kelly, de acrobatische danser en acteur die terrollen vervulde in Hollywood-musicals van de jaren '40 en 50, is in het ziekenhuis opgenomen nadat hij zaterdagavond verd getroffen door een lichte beroerte. Een hoofdverpleegster van het UCLA-ziekenhuis verklaarde dat de 81-jarige Kelly het -oed maakte. Zijn publicist, Warren Cowan, zei dat de artsen ge- oven dat Kelly geen blijvende gevolgen van de beroerte zal over- louden. Kelly danste ondermeer in An American in Paris, Sin- >in' in the Rain en On the Town. Vijf eeuwen kunst in Centraal Museum Utrecht )vereenkomst met Saskiahuis (sterdam anp uitbreiding van het Museum et Rembrandthuis in Amster- im is een stap dichterbij geko- en. Het museum heeft een vereenkomst gesloten met de genaar van het belendende ïskiahuis om de helft van het nd te kopen. Het museum wil t aangekochte deel slopen lor nieuwbouw. De kosten be- ragen 4,5 miljoen gulden, zo tgt Charlotte ten Holder, hoofd gemene zaken van het muse- m. Wanneer de uitbreiding een it is, is nog niet bekend. Eerst loet het benodigde geld bij- ingebracht worden. Het mi- sterie van wvc heeft voorlopig ie ton toegezegd. Aan de ge- eente Amsterdam is zeven ton Maagd. De rest moet komen in sponsors. Amsterdam is wrigens de enige structurele 1 ^(schieter van het museum. c ItJè kunstenplanperiode 1992- $6 verstrekt de stad jaarlijks fton. Of het Saskiahuis, waar lange d de Vreemdelingendienst in it, op korte termijn tegen de 1 akte kan gaan, is nog maar de aag. Op het moment ligt er in aanvraag om het gebouw de monumentenlijst te zet- n. Als dat gebeurt, kan het embrandthuis de sloop wel irgeten, maar dat is volgens en Holder op zich geen pro- eem. De aanpassingen van et gebouw aan de moderne ei- m van een museum zouden leen 1,5 miljoen gulden meer asten dan nieuwbouw. Met de uitbreiding wordt het mseum ongeveer eens zo oot. In het huidige Rem brandthuis van zevenhonderd vierkante meter, is iets meer dan de helft van de collectie van 250 etsen van Rembrandt prak tisch permanent te zien. Alleen voor wisselende tentoonstellin gen, die een paar keer per jaar plaatsvinden, moet het werk op de bovenste expositiezaal tijde lijk wijken. Door de nieuwbouw, die naar verwachting zo'n duizend vier kante meter zal beslaan, wordt het mogelijk de volledige collec tie te tonen. Ook kan werk van tijdgenoten worden geëxpo seerd en zal meer ruimte zijn voor een toelichting bij de ten toongestelde werken. Gezien de schaarse meters zijn nu alleen de etsen met een klein tekstje erbij te zien. Voor een belangrijk deel zal de nieuwe ruimte ook plaats- bieden aan publieksfuncties. Zo beschikt het Rembrandthuis met jaarlijks tussen de honder twintig- en hondervijftigdui zend bezoekers, nu slechts over drie w.c's. Een garderobe ont breekt volledig, terwijl de muse umwinkel zo groot is als een eettafel. Rembrandt kocht het huis aan de Jodenbreestraat (toen Breestraat) in 1639 voor een be drag van dertienduizend gul den. Ruim twintig jaar later moest hij het wegens schulden verkopen. Daarna woonde de kunstenaar tot zijn dood in 1669 aan de Rozengracht. Zijn voormalige huis aan de Jodenbreestraat kwam in 1906 in bezit van de gemeente Am sterdam. Na een restauratie kon koningin Wilhemina het pand vijf jaar later als museum offi cieel openen. Het begon met een simpe le vraag die Sjarel Ex, direc teur van het Centraal Mu seum in Utrecht, aan zijn conservatoren stelde. Welke vijf kunstenaars uit jouw afdeling zijn typisch voor Utrecht en zouden beslist te zien moeten zijn op een tentoonstelling met werk van toonaangevende kunstenaars uit de afgelo pen vijf eeuwen?" utrecht anp De conservatoren van de afde lingen oude, moderne en he dendaagse beeldende kunst, maar ook die van de toegepaste kunst, en de mode- en kos tuumafdelingen gingen aan de slag en stelden een lijst op met veel meer dan vijf namen. Na veel schrappen en strepen ble ven er uiteindelijk 35 kunste naars over, met namen zoals Jan van Scorel, Pyke Koch en Gerrit Rietveld. Het werk van die Utrechtse toppers - schilde rijen, meubels, kostuums, teke ningen, architectuurontwerpen - is tot en met 23 oktober te zien op de tentoonstelling De Utrechtse Parade 1495-1995. Andere kunstenaars uit het „juwelenkistje van de stad Utrecht", zoals Ex de tentoon stelling noemt, zijn onder meer Alain Teister, Abraham Bloem- aert, Gerard van Honthorst, Joop Moesman, Sybold van Ra- vesteyn, Frans Franciscus, Adam van Vianen en Roelant Saverij. Opmerkelijk is de vormgeving van De Utrechtse Parade die is verzorgd door de beeldend kun stenaars Madje Vollaers en Pas- J*N, yjmmr- 'Portret van Gabriel Smit' uit 1931, een surrealistisch werk van J.H. Moesman (1908-1988) is te zien op de tentoonstelling 'de Utrechtse Parade'. foto At cal Zwart. In plaats van de mu ren zachtroze dan wel gebro- kenwit te sauzen, gebruikten ze het Utrechts Nieuwsblad als be hangpapier. De schilderijen van de Utrechtse notabelen hangen dan ook tussen de nieuwsbe richten en foto's van de afgelo pen maanden. De ontwikkelin gen rondom Dick Advocaat en zijn mannen, de prestaties van Willeke Alberti op het Songfesti val, het is allemaal opnieuw te lezen. Als achtergrond voor de schil derijen zijn de krantepagina's 'rustgevehd' in vergelijking met de spiegels waarmee Zwart en Vollaers twee andere zalen be kleedden. Door die achtergrond kun je verschillende schilderijen tegelijkertijd zien. Staand voor een magisch-realistisch schilde rij van Pyke Koch (1901-1991), pikt de kijker ook een surrealis tisch werk van HJ. Moesman (1909-1988) mee, dat er tegen over hangt. Andere combina ties, zoals van de zestiende- eeuwse kunstenaar Jan van Sco rel en de hedendaagse schilder Frans Franciscus (1959) zijn ook mogelijk. Door de spiegels is het moei lijk om de aandacht bij de schil derijen te houden, want de be nen, buiken en gezichten van de andere bezoekers willen ook bekeken worden. Directeur Ex verwacht echter dat het 'be- leiden Auteur en streekgenoot Maarten 't Hart kampte gisteren met pech onderweg. Op de Leidse Kippe- brug werd hij door onze fotograaf 'betrapt' toen hij - heel prozaïsch - bezig was de voorband van zijn sta len ros te plakken. foto loekzuyderduin 1 )pvolger Amsterdamse Festival of Fools m sterdam fran^oise ledeboer en avant-garde mis voor de achtoffers van aids, een Ant- erpse serie-moordenaar en iogols 'Dagboek van een gek' ebben op het eerste gezicht iets met elkaar maken. Op het Trein van de voormalige Wes- Tgasfabriek in Amsterdam 'orden ze vanaf morgen toch amengevoegd tijdens de eerste ditie van het Triple X Festival. Is opvolger van het 'Festival of ools' en het 'Zomerfestijn' iedt het festival een program met theatervoorstellingen, luziek, dans, performances, eeldende kunst en elektroni- che media. Voor het dansprogramma is ekozen voor solo-performdn- es. Onder de titel 'A Tous Ceux )ui Tombent' ('Aan allen die allen') presenteert Désirée Del- uney van 2 tot en met 6 augus- is een choreografie waarvoor jj inspiratie vond in het door •orlog beheerste Beiroet. Del- uney studeerde klassieke en noderne dans in Parijs en ver- nerf in ons land bekendheid net de groep Cloud Chamber projecten voor Reflex en To- leelgroep Amsterdam. Delau- ley toont in haar werk haar liepste gevoelens en zal ook dit ®er de intimiteit met het pu- >Üek niet ontlopen. Een tweede hoogtepunt van net dansprogramma op 3 en 4 ugustus wordt de voorstelling 'orce Solos' van de Turks- De Turks-Amerikaanse danser Mehmet Sandar in de voortelling 'Force Solos'. de overlevingsdrift aan", aldus Sander. Deze uitspraak werpt alvast een licht op wat de be zoekers te wachten staat. Zijn werk wordt betiteld als extreem provocerend en rauw en dyna misch zonder echter acroba tisch te worden. In het onderdeel muziekthea- r,«v.c oulUÖ van uc luiM- ter zal de Amerikaanse compo- toerikaanse danser Mehmet niste en dramatische stemkun- •ander, in Nederland een oude stenares Diamanda Galès een haar ontdekking in 1979 heeft Galès samengewerkt met onder meer de filmers Derek Jarman, Rosa von Praunheim en Francis Ford Coppola. Hongaarse magiër De Hongaar Peter Halasz is ac teur, magiër en regisseur. Hij kreeg wereldfaam als oprichter van Squat Theatre, een groep foto gpd tus op het Triple X Festival met de Engelstalige première van zijn bewerking van Gogols 'Dagboek van een gek'. Hij neemt de toeschouwer mee in een reisverslag waarin ook zijn eigen bewogen en krankzinnige leven zal doorklinken. De tentoonstelling 'Corridor' is onderdeel van het Triple X Festival en presenteert kunst- bekende door zijn optreden.tij dens het Holland Dance Festi val van 1993. „Als ik het mense- ijk lichaam in de meest oncom- ortabele positie breng, snijd ik avant-garde mis opdragen aan de slachtoffers van aids. Voor 'Plague Mass' is op 5 augustus de grote hal van het Zuiverings gebouw gereserveerd. Sinds Hongaarse ballingen die naar werken die het verschijnsel ge- New York toog om er bijzonde re voorstellingen als 'Andy War hols Last Love' en 'Pig' te ma- ken. Op het ogenblik werkt hij alleen en is op 4, 5 en 6 augus- weld als thema hebben. „Kunst vormt het bevoorrechte gebied waar de grens tussen de realiteit van agressie en de spirituele er varing ervan wordt overschre den", aldus de toelichting in het programma. Het meest shockerende ver band tussen kunst en kwaad wordt gelegd door de Antwerp se kunstenaar Danny Devos. Sinds 1987 voert Devos een in tieme correspondentie met een aantal seriemoordenaars. Hij brengt verslag uit in exposities en performances waarin vragen worden opgeroepen over het genie van de mens dat tot de meest gruwelijke misdaden maar ook de hoogste vormen van kunst kan leiden. 'Corridor' toont het werk 'De wurger van de linkeroever'. Daarin staat een man centraal die dertig jaar geleden twee jonge vrouwen vermoordde op de linkeroever van Antwerpen. Na 17 jaar ge vangenis werd hij in 1982 vrij gelaten: vrijwel meteen sloeg hij opnieuw toe met de wurg- moord op een meisje. Het fenomeen geweld komt op minder extreme wijze ook aan de orde in het werk van deelnemers als Marlène Dumas, Armanda, Sonja Oudendijk en het kunstenaarsduo Ulay/Abra- movic. Het Triple X Festival (voor malige Westergasfabriek, Haarlemmerweg 8 -10, Am sterdam) duurt van 27 juli tot en met 7 augustus. De exposi tie 'Corridor' is te zien van 27 juli tot en met 17 augustus. Kaarten zijn te koop bij de AUB Ticketshop op het Leidse- plein, via de landelijke VW-be- spreekburo's en vanaf 12.00 uur op het Festivalterrein. Voor nadere informatie over het programma: 020 4205316. hangsel' de bezoekers activeert. Ze zullen moeite gaan doen voor de schilderijen, meent hij. In de spiegelzalen wil Ex laten zien dat er in de loop der tijd een soort van kruisbestuiving tussen de kunstenaars heeft plaatsgehad. Dat Jan van Scorel in het museum hing, heeft ze ker invloed gehad op het werk van Moesman, zegt hij, maar of er werkelijk sprake is van een typische Utrechtse stijl laat hij aan de bezoekers over om te beoordelen. Lang heeft het Utrechtse kunstklimaat als titel voor de tentoonstelling gefungeerd, maar uiteindelijk viel de keuze op De Utrechtse Parade. Die ti tel knipoogt naar La Grande Pa rade, de afscheidstentoonstel- ling van de voormalige direc teur van het Stedelijk Museum in Amsterdam. Bijna had Ex ook een knipoog uitgedeeld naar de huidige Ste delijk Museumdirecteur Fuchs, door de tentoonstelling De Utrechtse Parade I te noemen. Net als Fuchs' Couplettenreeks, wil Ex wel een aantal Utrechtse Paradetentoonstellingen ma ken. De kwaliteit van de 50.000 stukken uit de museumcollectie is volgens hem zo hoog, dat een tweede editie, zeker de moeite waard zou zijn. Of De Utrechtse Parade een vervolg krijgt, ligt niet zo voor de hand, want het museum maakt zich klaar voor een grootscheepse verbouwing. Voor de jaren daarna staan 'Saenredam in Utrecht' en 'Van Doesburg en het Bauhaus' al op het programma. Bij de tentoonstelling ver schijnt een driehonderd pagi na's dikke catalogus met de bio grafische gegevens van de 35 kunstenaars. Ook bevat het een artikel over de geschiedenis van de afgelopen vijf eeuwen in re latie tot de kunstenaars. Utrechtse Parade, t/m 23 ok tober, di tm za 10-17 uur, zo 12-17 uur, Centraal Museum, Utrecht. Luka Bloom laat solo-album 'vol' klinken amsterdam theo hakkert Luka Bloom komt zo uit Duits land en het voelt of hij thuis is. „Snap jij waarom mensen die alles hebben toch zo ontevre den zijn? Er is waarschijnlijk geen rijker land dan Duitsland, maar iedereen kijkt de hele dag chagrijnig. Er kan geen lachje af. Vreselijk. Geef mij dan maar Ierland en Nederland. Daar zijn de mensen met minder tevre den en lachen ze de hele dag." Ierland en Nederland, het zijn de twee landen waar globetrot ter Luka Bloom telkens weer te rugkeert. Veilige havens in de materialistische wereld waar Bloom als liedjeszanger het liefst van de buitenkant tegen aan zou kijken. Hij kent Nederland op z'n duimpje. „Ik heb jarenlang in Groningen gewoond. Ik speelde daar op de straathoek. Later heb ik nog een paar jaar in Utrecht gezeten. Mooie steden." In Utrecht nam hij ook een deel van zijn nieuwe plaat 'Turf op. Twee avonden achtereen vulde hij zijn favoriete concert zaal, Tivoli, en nam zijn optre dens op. Aanvankelijk beston den er nogal wat misverstanden over de plaat. „Sommige men sen dachten dat ik een live plaat ging opnemen. Maar waar het mij om ging was de sfeer van de optredens vast te leggen. Ik nam vooral het publiek op en niet zozeer mijzelf." „Ik heb jarenlang gezocht naar een manier om een solo album te maken dat toch vol klonk. Ik vind al die platen van een man-alleen-met-gitaar zo mager. Er moest toch een mo gelijkheid zijn om dat te onder vangen. Live lukt het me name lijk altijd wel." Pseudoniem De wereld maakte kennis met Luka Bloom in 1990 toen hij, Barry Moore, zijn pseudoniem samenstelde uit de hit 'Luka' van Suzanne Vega en Bloom, de hoofdpersoon uit James Joyce's Luka Bloom: „Wat een fantastisch toeval. Wat ben ik blij dat mijn al bum 'Turf' heet." 'Ulysses', het modernistische li teraire meesterwerk over Du blin. 'Riverside' was zijn de buut, al bleek later dat hij ook al een aantal platen had gemaakt onder zijn eigen naam. Hij is echter de broer van de grote Ier se folkzanger Christy Moore en hij was de vergelijkingen zat. In 1991 zette Bloom een unie ke prestatie neer door in z'n eentje, gewapend met een akoestische gitaar, een felge kleurd overhemd en prachtige liedjes Pinkpop plat te spelen. Heel Landgraaf aan de voeten van één bard. „Dat was een magnifieke dag. Ik voel de ont roering en de opwinding nu nog. Ik heb later nog wel eens zo'n festival gedaan, maar zo magisch als Pinkpop was het niet." Bloom dwong het respect mede af door onverwachte lied jes van anderen te spelen. Een Ierse folkie die een modere rap- hit covert, dat valt op. En Bloom viel op door 'I need love' van L.L. Cool J. te spelen. Bovendien foto gpd/dirk w. de jong nam hij Elvis' 'Can't help fallin' in love' op. „Ik heb nooit in het hokje van de pure folk willen passen. Door Pinkpop en die rap-cover hoor de ik opeens bij de roek-wereld. Niet dat ik daar nu direct thuis hoor, maar je komt wel in cir cuits terecht die je de hele we reld overbrengen." De cd 'Turf is behalve, zoals hij zelf zegt 'groots en intiem', ook heel poëtisch en melancho liek. „'Turf is een Iers woord. Het representeert voor mij de sterke verbondenheid die ik voel met de Ierse grond. Het ru dimentaire, het eerlijke, de na tuur, het zuivere. Voor mij vat ten die vier letters mijn hele ge voel voor Ierland samen." Hij valt bijna van de bank van verbazing als hij hoort dat 'turf in het Nederlands dezelfde be tekenis heeft. „Is dat echt zo? Dat kan bijna niet. Echt waar? Oh, man. Dat had. ik eerder moeten weten. Wat een fantas tisch toeval. Wat ben ik blij dat mijn album zo heet." den haag gpd De 'revival' van de populaire tekenfilm the Flintstones neemt steeds grotere vormen aan. Behalve op het witte doek en in de hitlijsten zullen Fred, Wilma, Barney en Betty binnenkort ook tijdens het evenement 'Sand World Scheveningen' centraal staan. De hoofdfiguren uit de prehistorische serie worden aan de Scheveningse boulevard, in het voormalige golfslagbad, in zand uitgebeeld. De nieuwe zandattractie gaat 31 juli open voor publiek. De 'overdekte wereld van zand' biedt een continu wisselend zandsculptuurschouwspel van 200 vierkante meter, een foto-expositie over zand en zandsculptuur en een ruimte waar het publiek - op aanvraag en onder begeleiding - zelf een zandsculptuur kan leren maken. Vanaf de opening kan het publiek de bouwers zien werken aan de 'Flintstones'. Na drie maanden moeten Fred en zijn vrienden plaats maken voor een ander, nog onbekend, thema.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13