Rem op bouw goedkope huizen in Leidse regio Onkruid tiert welig op voormalige weilanden Pizzeria wellicht; definitief dicht Paarden moeten hollen, het geld moet rollen Leiden Regio rt Eind aan kamperen in eigen woonhuis DINSDAG 26 JUL11994 972 Provincie geeft voorrang aan stadsprovincies De Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek kunnen de bouw van goedkope gesubsidieerde woningen in de ko mende jaren nagenoeg op hun buik schrijven. Als gevolg van landelijke maatregelen mogen tot 1999 in het noor delijk deel van Zuid-Holland geen premiewoningen in de sociale sector (huizen tot 154.000 gulden) worden neer gezet. In de sector van 154.000 tot 220.000 gulden krijgt de provincie slechts toestemming voor 3.875 premiehui zen in het noordelijk gebied. roelofarendsveen marieta kroft Het verplicht kamperen in ei gen huis is bijna ten einde voor de familie Van der Heiden. Ze heeft een ander huis in Roelo- farendsveen toegewezen gekre gen. Familie Van der Heiden is dolblij. „We hebben nu zolang in de narigheid gezeten. Toen we het hoorden, hebben we meteen de vlag uitgehangen." De aan het Schieland in Roelofarendsveen wonende fa milie kampte met steeds ernsti ger wordende vochtproblemen. Zo erg zelfs, dat de kurkvloer aan alle kanten ging scheuren, er een bedompte lucht in het huis hing, de muren op diverse plekken zwarte plekken ver toonden en in de betonnen vloer flinke scheuren zaten. De meubels moesten naar de bo venverdieping omdat ze anders ook door het vocht zouden wor den aangetast. Inmiddels is ook het onder zoek dat de eigenaar van het huis, Woningbouwvereniging Alkemade (WBA), door een ex- tem deskundige heeft laten uit voeren. afgerond. Over de uit slag blijft de WBA vaag. „De oorzaak weet ik nog niet. In het rapport hebben ze het steeds wassenaar Het Wassenaarse strand tussen de strandpalen 94 en 96,5 ten zuiden van de Wassenaarse Slag wordt opgehoogd. Rijkswater staat begint met de werkzaam heden op 8 augustus en ver wacht dat ze ongeveer vier we ken duren. Ophoging van het Fietsenplan bij energiebedrijf leiden De dienstauto's en -bestelbusjes van de EWR aan de Langegracht zijn al jaren bekend om hun op vallende kleuren van het ener giebedrijf: veel geel met rood blauwe letters. Nu zijn er bij het nutsbedrijf ook (extra) fietsen aangeschaft. En die tweewielers van het type 'halleluja' zijn geel tot op de spaken. Volgens een woordvoerster van de EWR hebben de opval lende Fietsen diverse voordelen. Zo kunnen de medewerkers van de buitendienst, en vooral zij die in de binnenstad werken, hun controles op de dienstfiets afwerken in plaats van met de gele bedrijfswagens. over 'het zou dit' en 'het zou dat' kunnen zijn en niet 'het is dit of dat'. Daarom vinden we het rapport een beetje zwak", zegt voorzitter P. van der Meer. De woningbouwvereniging heeft het rapport gisteren in handen gegeven van de verze kering. „Die moet maar bekij ken of er schade is ontstaan bij familie Van der Heiden en wie daarvoor moet opdraaien, wij of zij." Verder houdt de WVA- voorzitter zich op de vlakte. „We gaan nu alles op een rij zetten. De familie Van der Hei den vertrekt binnenkort. Het huis moet weer zo snel mogelijk worden bewoond. Voordat het zover is, moeten we nog bekij ken of er verbeteringen aan de woning zijn aan te brengen. Je hebt niks aan zulke grappenma kerij." Volgens Van der Heiden is het zo klaar als een klontje dat de woningbouwvereniging aan sprakelijk is voor de schade in het huis omdat het een bouw- fout betreft. Dat hebben ze zo wel van het door hun zelf inge schakeld bureau Vochttechniek BV als degenen die in opdracht van de woningbouwvereniging onderzoek deden, gehoord. strand is nodig omdat het zand afkalft en daardoor ook de strandwegen gevaar lopen. De ophoging heeft plaats op een stuk van ongeveer 100 meter lengte in de volle breedte van het strand. Alleen aan de voet van de duinen blijft een gedeel te open voor wandelaars. leiden/regio peter van der hulst De rijksoverheid geeft bij de verdeling van de subsidies voor rang aan de stadsprovincies. Als gevolg daarvan worden de ge subsidieerde woningen de ko- stompwuk herman joustra Een dagje op de paardenraces. De kortebaandraverij in Stomp- wijk om precies te zijn. De 85ste uitgave zelfs. Een dag als alle voorgaande? Wie zal het zeg gen. Paardenraces draaien voor velen in elk geval om het gok ken, ook in Stompwijk. Paarden moeten hollen en geld moet rol len. Voor de wedlustigen is een deelnemend paard een num mer dat mogelijk een stapeltje bankbiljetten oplevert. Zit er geen geldprijs meer in, dan ver schuift de aandacht naar het zonnetje. Of naar de langspara- derende dames en heren met tostiebruine hoofden. En dan krijg je de volgende conversa- Vóór de wedstrijden, bij het wedkantoor: „Nummer negen heb ik ook. De nummer twaalf, Mac Sonnet. En ik heb de veertien. Nummer zestien, dat is een gok. Nummer negentien. En de eenentwintig mende jaren nagenoeg allemaal in de regio's Haaglanden (inclu sief Westland) en Rijnmond (in clusief Goeree-Overflakkee) ge bouwd. De reden dat er nauwelijks meer gesubsidieerde huizen mogen worden neergezet, is neem ik ook." „Twee winnend heb ik gezet, veertien en zesentwintig." „Nou mot je snel wezen. Het is bijnatijd." „Ik laat me eigen niet gek ma ken." Tijdens de wedstrijden, de goklustigen zijn nog kansrijk: „Die Dutch Hanover, welk nummer heeft die nu in de tweede omloop?" „Die hep die nog niet gehad." „De derde rit hadden we fout hè, maar de rest goed." „Nee joh, de tweede rit hadden we fout. Dutch Hanover won toch de derde rit?" „O ja, maar wie won nou de vo rige rit? Benny Jeanet?" „Ja, die ander galoppeerde twee keer." „Dit kan een mooie rit worden. Dertien is wel een goed paard, maar ik heb veertien gespeeld." „Ik ook." „Yes, yes, yes hij wint." „Joop had vorig jaar een gewel dige klapper in Voorschoten. ook dat de rijksoverheid tot 1999 uitgaat van de bouw van minder woningen (15.000 stuks) dan de provincie Zuid-Holland had becijferd. In het gebied waarin de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio zich bevin den is het aantal sociale wonin gen dat tot 1999 mag worden gebouwd in de visie van de rijksoverheid al neergezet. Omdat Haaglanden en Rijn mond in de komende twee jaar waarschijnlijk een tekort aan bouwgrond hebben, stelde de provincie onlangs voor in die periode de andere gebieden in Zuid-Holland nog enigszins te gemoet te komen. Haaglanden en Rijnmond verzetten zich daartegen. Zij houden de wo- Die klapper ga ik nou ook ma ken." En dan, de uitslagen beginnen tegen te vallen: „Heidi Oldeson uitgeschakeld." „Ik snap ook niet hoe je die kèn spelen." „Hij springt, hij springt, we heb ben nog een kans." „Wie springt?" „Nummer achttien. „Mooi zo." „Shit, Ginny uitgeschakeld." „Afgelopen dus. We kunnen net zo goed naar huis gaan." „Hoe gaat het trouwens met je? „Nou, ik mag niet klagen: mooi bruin!" „Waar heb je trouwens die pen gejat?" „Die heb ik niet gejat, die heb ik gekocht hier om het hoekje. Voor vier piek." „Hoor je dat? Een oproep voor de dienstdoende hoefsmid." „Ik vind de paarden mooier dan de mensen." ningen die niet in 1995 en 1996 kunnen worden gebouwd liever zelf in reserve. De bewoners van de weinige premiewoningen die nog wel in liet noordelijk deel van Zuid- Holland kunnen worden ge bouwd, moeten rekening hou den met een lagere subsidie. De circa 15.000 gulden die tot nu toe werd uitgekeerd, maakt plaats voor een stimuleringsbij drage van 5.000 gulden. De provincie ziet niet in hoe zij de Leidse regio en de Duin en Bollenstreek tegemoet kan komen. „De strenge regels van de rijksoverheid laten ons dat niet toe", aldus een woordvoer der. „Joehoe, is er nog een plaatsje vrij?" „Ja, hier op mijn knie." Voor aanvang van elke rit klinkt nog steeds dat bandje: „Klaarmaken, op uw plaatsen, De pizzeria 11 Buongustaio aan de Achthovenerweg in Leider dorp moet wellicht definitief de deuren sluiten. Als het aan de burgemeester en wethouders ligt, mag eigenaar A. Zara zijn keuken niet meer voor com merciële doeleinden gebruiken. En dat betekent het einde van de pizzeria, het afhaalloket en de bezorging van pizza's. Helemaal zeker is de sluiting van de pizzeria nog niet. Het college heeft de commissie be roep- en bezwaarschriften ge vraagd een definitief advies uit te brengen over een bezwaar schrift van de eigenaar. De commissie wilde eerder geen advies uitbrengen omdat de ge meente wel het restaurant ver bood, maar een afhaalcentrum oogluikend toestond. Tegen strijdig, oordeelde de commis sie, omdat zowel een restaurant Sr/*. één, twee, drie, af! En daar gaan ze, de verliezers onder de goklustigen. In draf naar het kermisterrein en de bar. Daar valt immers ook nog wat geld te verliezen. Paarden moeten hol len en geld moet rollen! als een afhaalcentrum in stri f met het bestemmingsplan is. De commissie verzocht h a college dringend een duideli standpunt in te nemen over h jl bestemmingsplan aan de Ach hovenerweg. Dat hebben bu gemeester en wethouders i e gedaan: een commerciële ke j ken in het pand strookt niet m u de bestemming 'wonen' <J s daar geldt. En dus moet Za t wat B en W betreft zijn activite I ten staken. De commissie beroep- en b zwaarschriften moet zich r L eerst opnieuw buigen over h bezwaarschrift van Zara, d protesteerde tegen een eerd dwangbevel om het restaura te sluiten. Zara heeft altijd b( weerd dat II Buongustaio gei restaurant was, maar dat allee zijn vrienden bleven eten. commissie constateerde al w dat de Italiaan dan 'kenneli een grote vriendenkring' had. Wielen gestolei oegstgeest Een garagebedrijf aan de G versstraat heeft gisteren aangi te gedaan van de diefstal va vier wielen van een Volkswage die op het afgesloten terrein n< bij het bedrijf stond. De dadel klomen over het hek en krikte de auto op, waarna de wiele werden verwijderd. De schad wordt geschat op 2200 gulden. Omwonenden carillon blij met kortere speeltijd roelofarendsveen marieta kroft Er kan weer normaal wordq gepraat in de tuin in plaats vai te schreeuwen. Ramen in de omgeving van het gemeente huis van Alkemade hoeven raft meer dicht om de herrie buiten te houden. Ook plannen jé sommigen om te verhuizq naar een rustigere plek zijn defi nitief van de baan. Vele omwo nenden, die zich een jaar gele den nog ergerden aan het la waai van het carillon, vindei het een verademing dat de ge meente de speeltijd drastisd heeft beperkt. „Het gaat prima zo. Het is ge zellig", zeggen omwonenden F Brama en Koek die voorhee nogal wat last van het klokken spel ondervonden. „Het is eei verbetering", zegt E. van Am sterdam iets minder enthou siast. „Doordeweeks heb ik e geen last meer van. Dan speel het eens in het uur een paar mi nuten. Alleen het concert op za terdag mag van mij verder woi den beperkt. Drie keer per da speelt het carillon tien minute achter elkaar. Dat is vooral alsj buiten zit vervelend." Het zi« er echter niet naar uit dat hi< nog iets aan wordt gedaai want volgens directeur gemeen tewerken, A. Peters, zijn all maatregelen zoals B en W di vorig jaar hebben voorgesteld uitgevoerd. Het klokkenspel is een ge schenk van de burgers en he bedrijfsleven aan de gemeenti Alkemade ter gelegenheid vai de opening van het nieuwe ge meentehuis drie jaar geleden Sindsdien bereikten de ge meente veel klachten van om wonenden over geluidsoverlast Uit een door de gemeente ge houden enquête bleek da slechts twee van de elf omwo nenden geen last van het spel hadden. Gebleken is eveneem dat het carillon de toegestani geluidsnormen overschrijdt. Aan dat laatste hééft Alkema de niets kunnen doen omda het terugbrengen van het geluii van het carillon ten koste zoi gaan van de kwaliteit van di muziek. Om de omwonendei zoveel mogelijk tegemoet te ko fnen, is de speeltijd wel aan zienlijk teruggebracht. In plaat! van ieder half uur, klinkt hel klokkenspel een keer per uui Tussen twaalf uur 's avonds ei zes uur 's morgens wordt er he lemaal niet meer gespeeld. EX duur van de concerten in he weekeinde zijn bovendien te ruggebracht van een kwartie tot acht a tien minuten. AUTODIEFSTAL - Een 61-jarige Leidenaar die zaterdag op de Haarlemmerstraat van zijn por temonnee werd beroofd, is nt ook zijn auto kwijt. Het auto sleuteltje zat in de portemonnef en de zakenroller sloeg gisteren in de Oppenheimstraat toe. Vijftien deelnemers aan eerste natuurwandeling in Archeon alphen aan den run marieta kroft Van de grazige weilanden die hier tot drie jaar geleden lagen, is nauwelijks meer iets te herkennen. Het is één gro te diversiteit aan onkruid dat nu welig tiert tussen onder meer de prehistori sche hutten, het middeleeuwse stadje Gravendam, de hunebedden en aan de slingerende beekjes van het 60 hectare grote Archeon. Bovendien is het aantal waargenomen vogelsoorten in enkele jaren verdubbeld tot 125. Het is maandagavond, na sluitings tijd. Op deze zwoele zomeravond ba nen de vijftien deelnemers aan de eer ste natuurwandeling zich een weg langs de beekjes tussen de distels, de wilde peen en andere onkruidsoorten door. Slechts het geluid van watervalle tjes en vogels is te horen. Op een lager gelegen stukje grond verandert opeens de natuur. De akkerdistel maakt plaats voor een andere distel: de kale jonker. En ook het knoopkruid, het St. Jans- kruid, de kattestaart en de moerasan doorn sieren opeens het laaggelegen hoekje. Volgens gids Nico Verwoerd is de mest die vroeger door boeren werd gestrooid dodelijk geweest voor veel planten. „Die bovenste laag is nu afge graven en dit is het resultaat", kijkt hij voldaan om zich heen met de bloemen tot aan zijn middel. „Door de schrale grond is dit allemaal spontaan opgeko- Even later staat de groep op een stukje grond waar nog iets van het vroegere weiland te herkennen is. Het engels raaigras, de grassoort die op de weilanden te vinden is, dreigt er te worden verdrongen door onder meer wilde grassoorten, de klaver, de akker distel en de weegbree. Verwoerd vindt dat helemaal niet erg. „Engels raaigras bestaat eigenlijk alleen maar uit stik stof', zegt hij. „De koeien die dat eten, zijn constant aan de diarree. Ze horen eigenlijk takken te eten waardoor ze de van nature harde keutels krijgen. Ze gaan niet dood van gras, maar zijn wel een beetje ziek." Dit ontlokte een reac tie uit het publiek: als de melk maar goed smaakt. Stil genietend wordt er weer doorge stapt op het bijna uitgestorven terrein waar overdag nog honderden toeristen liepen. Hier en daar geeft Verwoerd uitleg bij een plant en laat hij de hevig prikkelende waterpeper proeven. Ter wijl een patrijs verschrikt wegvliegt en een haasje rustig over het terrein wan delt, vertelt Cor Tonkens, hoofd techni sche dienst bij Archeon, over de histo rische hutten die worden gepasseerd. Verderop is een werknemer van Ar cheon nog bezig met de reconstructie van een uit de tweede eeuw daterend Romeins schip dat in 1976 in Zwam- merdam is opgegraven. „Binnenkort wordt het schip te water gelaten door een koninklijk persoon. Wie mag ik nog niet zeggen", merkt Tonkens raad selachtig op. Na een blik in de kruidentuin van het 13de eeuws Minderbroederklooster in het middeleeuwse stadje Graven- dam, staat tot slot een beker middel eeuwse honingwijn klaar. De twee uur durende natuurwandeling vloog voor bij, zo is van diverse deelnemers te ho- Harrie Wals, een vrijwilliger bij Ar cheon die zich de afgelopen jaren heeft beziggehouden met het zaaien van plantjes zegt na afloop van de tocht 'voor 50 procent tevreden te zijn over zijn werk.' „De natuur kun je als mens niet maken", zegt hij ietwat spijtig. „Hier had ik een pimpernelletje ge zaaid en daar weer wat anders en dan zie ik opeens dat dat koolzaad is opge komen waardoor die andere bloeme tjes worden verdrongen. Maar ik zag vanavond ook wel op plekken waarvan ik dacht dat er niets zou opkomen, toch zaailingen staan. Volgend jaar wordt dat een vaste plant. Ach, het komt allemaal wel op, maar het is ge woon een kwestie van geduld." Auto-inbraken in Alphen In z teren ingebroken. Wagens Paddestoelweg, het Aïdaplein. de Gouwsluisseweg, de Bartokhof en de Tjalk waren het doelwit. Uit de auto's werden radio-caset- terecorders, cd's, een handtas, een autotelefoon en een krat bier gestolen. Vrachtwagenchauffeur bestolen alphen aan den run Een 24-jarige Alphense vrachtwagenchauf feur is gisteravond in zijn woonplaats door drie mannen besto len terwijl zij hem bedreigden met een mes. Bij een laad- en los plaats op de Troubadourweg, achter het benzinestation, werd de man 3500 gulden afhandig gemaakt. De politie zoekt getuigen. Tuin versieringen ontvreemd runsaterwoude» Uit een tuin aan het Woudse Hout in Rijnsater- woude zijn tuinversieringen gestolen zoals een tuinkabouter, een reiger en enkele beelden. Inbraak in winkel Schoolstraat voorschoten In een interieurwinkel aan de Voorschotense Schoolstraat is afgelopen weekeinde ingebroken. De daders sne den de voorruit emit en namen een kleurentelevisie, een cd-spe- ler, cd's, wat wisselgeld en cadeau-artikelen mee. Redelijke opkomst sportdag roelofarendsveen Aan de traditionele sport- en speldag die de stichting Vakantiespelen Alkemade (VAK) elk jaar in het sport complex De Tweesprong organiseert, hebben gisteren 143 kin deren deelgenomen. Judith van Klink van het VAK spreekt van een 'redelijke opkomst'. In tegenstelling tot vorig jaar, toen de spelletjes vanwege het slechte weer in de sporthal plaatshadden, werd er in en bij het zwembad een estafette gelopen en waren er bal- en waterspelen. Kunstgebit kapot na val leiden Het kunstgebit van een 72-jarige Leidse is gistermiddag beschadigd bij een ongeluk op de Molenwerf. De vrouw fietste daar achter een andere fietser en zag te laat dat die remde, waar door zij er bovenop klapte. Bij haar val liep Ze tevens een scheur in haar bovenlip op. Ze is naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Motorrijder boos na ongeluk leiden Een 25-jarige motorrijder uit Rijnsburg is gisteren woe dend geworden na een ongeluk op de Rooseveltstraat. De man kon daar ternauwernood uitwijken voor een 18-jarige Leidse fietser, die om een geparkeerde vrachtwagen heenreed. De Rijnsburger kwam daarbij ten val. Toen hij de fietser schouder ophalend zag doorrijden, gaf hij hem een vuistslag. De politie moest de ruzie sussen. Nieuw onderkomen voor Veense familie in i iiiii iMiiiMiiiii1»—■—iiiiwwHiiw vnamtv*-- - m Aad Pools maakt zich klaar voor de start, met de ruin Dwight Marshall voor zich. De twee behoorden niet tot de favorieten. Ze overleefden de eerste schifting dan lijk tot groot genoegen van de kenners onder de gokkers. .45 «SI ook niet. Waarschijn- FOTO LOEK ZUYDERDUIN Kortebaandraverij in Stompwijk Wassenaars strand opgehoogd Heli Marco winnaar De kortebaandraverij van Stompwijk, de enige in Neder land die op gras wordt verre den, is gisteren gewonnen door debutant Heli Marco. De 4-jarige merrie werd in de eer ste twee omlopen gereden door Huib van de Heuvel. In de derde omloop nam Aad Pools de lijnen van Van de Heuvel over toen die de pech had tegen zijn andere troef, Count Oostland, te loten. In de finale versloeg Heli Marco de door Rob de Vlieger gereden Flash Yankee, het paard dat favoriet was bij het spelende publiek. My Twain met Wim van Buytene op de sulky legde beslag op de derde plaats, door in de ritten om het brons Djashin met pikeur Jan Wagenaar te verslaan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12