'De wethouder moet met die stammen gaan praten' Plan voor flat bij Koningstraat Laurier: Begrip zal groeien in Meerburg GROETEN UITLEIDEN Uitzicht mogelijk anders Leiden duurst in regio, Katwijk en Wassenaar blijven goedkoop Run op ventilatoren BOUWPLANNEN? ni NSDAG 26 JULI 1994 Draverij Kortebaandraverij in I Stompwijk. Paarden moeten hollen en geld moet rollen. HENNY VAN EGMOND. O I4.PLV -CHEF* HANS KOENEKOOP. 071-356429 DEN WIM KOEVOET ethouder J. Laurier (Groen Links) blijft over de gastvrijheid en tole- ntie van de bewoners van Meerburg. schrikken nu eenmaal als ze ver- dat er een asielzoekerscentrum in buurt komt. Die eerste reacties zijn hter schrikreacties op iets onbekends. Ik dat na de procedure die we gaan op z'n minst het begrip zal zijn Laurier onderscheidt drie fasen. Hij het officiële gemeentelijke schrijven dezer dagen bij bedrijven, instellingen 1 bewoners in de bus zal vallen. Vervol- >ns wordt op 23 augustus in de Vredeskerk ieerburg schrikt van komst 600 asielzoekers aan de Van Vollenhovenkade een informa tie-avond gehouden. „Ik hoop niet dat daar Wassenaarse toestanden zullen zijn. Van belang is dat duidelijk wordt dat de asiel zoekers hier niet komen klaplopen, maar dat ze hier zijn omdat ze de vreselijkste din gen hebben meegemaakt." „Verder wil ik Meerburg bewijzen dat het asielzoekerscentrum ook in het voordeel van de wijk kan zijn. Ik heb er goede hoop op dat de geschrapte buslijnen 60 en 61 kunnen terugkeren als het asielzoekerscen trum een feit is. Na de informatie-avond wil Laurier net als in het asielzoekerscentrum in de Meren- wijk een 'open dag' houden. „Dat heeft in de Meren wijk zeer goed gewerkt." Vervolgens wil hij de wijk nauw betrek ken bij een zinvolle tijdsbesteding van de vluchtelingen. Een activiteitenplan met het daanoor benodigde budget liggen al klaar. Voorzitter P. Evelein van de Leidse ren- en toen'ereniging Swift wil graag met Laurier van gedachten wisselen over de wijze waar op hij aan dat plan kan bijdragen. „Je ziet asielzoekers meestal pingpong balletjes slaan. Wat variatie kan geen kwaad. Ons parcours De Bult is een open baar recreatiegebied, waarvan uiteraard ook vluchtelingen gebruik kunnen maken. Ik verwacht niet dat ze allemaal de wieler sport gaan beoefenen. Maar er is meer mo gelijk. We hebben een skeelerbaan en mountainbikes." leerburg, gistermiddag half drie. Mooi weer, de wijk aat volop in het groen en in de tuinen wordt geurende offie, frisdrank en verse koek aangesleept. Op straat roeten de mensen elkaar met brede glimlachen. In deze ithoek van 'Vhichtelingenstad' Leiden nemen de men en het er goed van. De stapel Leidsch Dagbladen die bij ruidenier Slijkhuis aan de Maasstraat wordt afgeleverd erandert de sfeer als bij toverslag. Zeshonderd asielzoe- ers in een tijdelijk opvangcentrum tussen de Willem van er Madeweg en de Besjeslaan. Het nieuws staat met rote letters op de voorpagina en verspreidt zich via de lijkhuis-klandizie als een lopend vuurtje door-de wijk. IDEN WIM KOEVOET Ramaker, de beheerder van gemeentelijke boerderij An a's Hoeve aan de Besjeslaan, is teruggekeerd van de uidenier met een krat bier chterin zijn auto. „Ik heb het et gelezen, ja. Van mij hoeft et niet. Ik heb er liever wat die- in bij dan van die buitenlan- ers. Ik vrees dat het gedaan is iet de rust. Bij Slijkhuis lopen mensen met oorlogsgezich- Aforid sinds het Leidsch Dag- ad is gearriveerd. Ga maar kij- in." Kruidenier Slijkhuis zelf ver- est de neutraliteit. „Er zijn ;eel veel standpunten denkbaar ver deze moeilijke materie. Als aurtwinkelier doe ik er ver- tandig aan me van commen taar te onthouden. Dat moet u me maar niet kwalijk nemen." Buiten ontsteekt een meneer op leeftijd in een rolstoel in woede als hem om een reactie wordt gevraagd. „Die wethou der Laurier moet eens met die stampten gaan praten. Die ma ken de rotzooi. En wij draaien er voorop." Waar draait hij voor op? „De criminaliteit, meneer. Of dacht u soms dat die niet omhoog gaat met die lui in de buurt? Verder raak ik m'n privacy kwijt en kost het de gemeenschap klauwen vol geld." „De meeste mensen denken er zo over maar er zijn er maar weinig die voor hun mening over deze affaire durven uitko men. Maar over een jaartje of zo geven ze me gelijk. Ik gebruik de vrijheid van meningsuiting direct. Da's het enige verschil." Toch wil de man in de rol stoel niet dat zijn naam bij zijn mening wordt afgedrukt. „Schrijf maar: Piet Paaltjens." Dat gaat zijn vrouw te ver. „Hij heet gewoon Pasma." „Ben je besodemieterd", klinkt het vanuit de rolstoel. „Als jij wilt uitrazen, houd ik je niet tegen. Wel als je de boel bedondert", antwoordt ze. Welkom Een jonge vrouw die haar naam 'niet graag in de krant ziet ver schijnen' is zo'n beetje de enige die de 600 asielzoekers van har te welkom heet. „Die mensen moeten ook een huis. Je kunt ze moeilijk terugsturen. Ik vrees wel dat er veel weerstand zal zijn. Ook hier wonen mensen met een grote mond en die ty pes krijgen altijd de zwijgende meerderheid achter zich. Een aan de Hoge Rijndijk wo nende vrouw, die haar fietstas sen vult met boodschappen, wil haar mening niet kwijt 'omdat dat toch geen zin heeft'. „Mijn man heeft een winkel in de bin nenstad. Hij is alle vergaderin gen over de autoluwe binnen stad afgelopen want hij was te gen, net als alle andere winke liers. Maar die wethouder Walenkamp doet toch gewoon waar-ie zelf zin in heeft. En met die Laurier is het niet anders." Ze is dus tegen de komst van de asielzoekers? Nijdig: „Zoek dat zelf maar uit. Geen com mentaar." Misverstand Een bewoonster van de Maas straat zegt geen enkel bezwaar te maken tegen 'zo'n asiel'. .„Misschien dat ik er wel eens een katje ga halen." Als het mis verstand is rechtgezet, betrekt haar gezicht. „Als ze maar niet te dicht op m'n lip komen zit ten". Ze schrikt van haar eigen opmerking en voegt eraan toe: „Je zal zelf maar vluchteling zijn. Die ellende in Rwanda. Maar er zitten hier al zo veel buitenlanders." De bewoner van woonboot 't Praathuis in het Rijn- en Schie- kanaal zigzagt eveneens van standpunt naar standpunt. Toen hij eerder op de dag de kraan opendraaide voelde hij zich schuldig. Hij heeft in een handomdraai vers water, in het door oorlog en cholera geteis terde Rwanda is het gebrek er aan dodelijk voor duizenden. Maar om nu 600 vluchtelingen bij je om de hoek te krijgen. Dat is toch wel erg concreet. „Ik heb tientallen jaren bij de marine gevaren, in alle delen van de wereld ben ik geweest. En vol keren van elders zijn alleen maar acceptabel in eigen land." De maquette van het flatgebouw dat is ontworpen voor de Koningstraat op de plaats van de oude PTT-centrale. foto p LEIDEN LOMAN LEEFMANS Een gebouw van vijf bouwlagen waarin 51 appartementen zijn opgenomen. Als het aan pro jectontwikkelaar Niersman BV uit Voorschoten ligt, komt deze flat te staan aan de Koningstraat op de plaats van de oude PTT- centrale. De gemeente wil haar medewerking aan de plannen geven. De omwonenden wor den eind augustus op de hoogte gebracht. De oude, leegstaande PTT- centrale is de laatste jaren voor al in het nieuws geweest door diverse kraakacties van voorna melijk Engelstaligen. De bewo ners van de Koningstraat klaag den regelmatig over de overlast die de krakers zouden veroorza ken. Nadat het 5000 vierkante meter grote en puntvormige terrein in handen kwam van de firma's De Bolster en Ouds hoorn moesten de Britten uit eindelijk in december vorig jaar een ander heenkomen zoeken. De sloop begon direct daarna. De grond, gelegen tussen ge bouwen van de EWR, de PTT en Terwijl velen afreizen 11 naar zonnige stranden of bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waai* het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit het buitenland maar uit jnopgemerkte plekken in Leiden en omgeving. froeger was een stad pas een chte stad als in de bioscopen 1 e nieuwste films werden 2 ertoond. Door videotheken en letaal televisie kan nu zelfs in de imboe kennis worden enomen van actuele olprenten. Een beter ijkpunt is an ook het aanbod van 11 ompact discs. Welnu, slechts én stroom schijfjes rolt tijdig n uitstekend gesorteerd Leiden linnen. Dat is veel te weinig 1' oor het predikaat 'echte stad', let eindpunt is een zaak in een chterafstraatje, Plato aan de 21 'rouwensteeg, een walhalla 15'oor de verslaafde liefhebber ian pop, rock, funk, hip hop, 2(ille soorten metal, (acid)jazz, 2lew age, world, symfo, industrial, reggae en (ambient) [j louse. 15 )e etalage is een perfecte larometer van de stand van aken in muziekland. Plato is de Jj inige cd-winkel die de ruimte 16 ichter de winkelruit gebruikt vaar die voor is bedoeld: een leider en doeltreffend overzicht 'an de belangrijkste releases, indere schijvenboeren 'erspillen de schaarse ruimte in lun winkels met iromotiemateriaal voor één cd' 'an één mega-act en met logge >ta-in-de-wegs, volgepakt met ie 'luchtighitlijstenwerk. ^lato baseert z'n beleid niet op litlijsten en verkoopcijfers, voor de muziek in het meen, het koesteren van «tremen en het bevorderen van de plaatselijke popcultuur, indt het Plato-personeel Jelangrijker. Vandaar dat de lieuwe Rolling Stones net zo'n irominente plek krijgt als de eidse death metalband Creep Mime. Bij Plato liggen Pinkpop- icts op dezelfde tafel als de 'Verfpop-acts. In deze superieure winkel geen ergernis over een verdwaalde In dit lustoord voor cd-verslaafden Bing Crosby in het rijtje Crosby, Stills, Nash and Young. Hier struikelt de bezoeker bij binnenkomst niet over kartonnen Gerard Jolings. Alleen, Plato weigert ruimte in de bakken vrij te maken voor de verschrikkingen van BZN en alleen Plato laat vele onrendabele vierkante meters winkelvloeroppervlakte innemen door het enorme oeuvre van Zappa. Alleen bij Plato wordt Miles Davis niet afgekneld in het vakje 'diversen D' door cd-doosjes van de Dutch Swing College Band. De gidsen in dit paradijsje verwijzen je niet naar de ijzerhandel als je vraagt om de nieuwe Nine Inch Nails. Achter de toonbank houden zich louter mede-freaks op. Hun voorkeuren en specialismen zijn niet gespeeld, maar staan zwart op wit in hun persoonlijke top vijf, die maandelijks wordt afgedrukt in een gratis muziekkrantje dat het qua actualiteit wint van toonaangevende muziekbladen. De nieuwe Pink Floyd, waarmee elke cd-dealer zijn omzet enorm kan laten pieken, wordt in het bijzijn van de klandizie hevig bekritiseerd. „Veel te retro en glad." Een paar meter verderop krijgt de als metal1 liefhebber bekend staande klant ervan langs. Weet hij wel zeker dat hij de nieuwe Björk wil beluisteren? Waar zijn z'n principes? De chef kijkt tevreden naar zijn personeel en stopt een werkje uit Seattle in de speler. De in de jazzbak speurende zakenman maakt na de eerste gitaarklappen direct benen. De langharige, in spijkergoed gehulde jongeman, die het inlegvelletje bestudeert van de nieuwe Biof\azard, begint goedkeurend te headbangen. Een klant in sportshorts en op skates baant zich met hoge snelheid een weg naar het hoekje met 'dance'. De luisterkrukken zitten vol met scholieren met koptelefoons op. Achterin de zaak is te horen dat ze allemaal Rage against the Machine op hebben. „Lekker veel 'fuck' in de teksten, he?" Buiten buigt een oudere en vooral kippige jongere zich over zijn dochter in de kinderwagen en een aan een Pijpela-ganger toebehorende Harley Davidson heen om een blik in de etalage te werpen. Shit, de nieuwe Zappa?!! Het blijkt 'slechts' de nieuwe Zap Mama. Plato, niet alleen een muziekparadijs maar ook een amusante 'meltpot' van culturen en subculturen: een stad in het klein. LEIDEN WIM KOEVOET rouwcentrum Van der Luit, is inmiddels bezit van Niersman BV. Die liet de Delftse architect J. Splinter een schets maken voor bebouwing van het terrein. Het ontwerp komt neer op een 'gekromde' flat van vijf lagen met daarop een paar penthou ses. Daarachter is ruimte voor parkeerplaatsen en bergingen. Ook is bij dit plan een uitbrei ding van het rouwcentrum op genomen. Het bestemmingsplan laat bebouwing, zoals op de afbeel ding te zien is, niet toe. Omdat de gemeente de bouw niet in de weg wil staan, is Leiden van plan tot vrijstelling (voorberei- dingsbesluit) over te gaan. Daar is ook toestemming van de be trokken omwonenden voor no dig en die zullen middels brie ven en een informatie-avond worden ingelicht. B. Pater., lid van het buurtcomité, heeft al la ten weten: „Wat ik van de plan nen al heb gezien, ziet er goed uit." Volgens ambtenaar Veldhui zen van Zanten van de afdeling volkshuisvesting zou - mocht er geen noemenswaardige weer- De realisering van een nieuwe flat aan de Koningstraat levert een bijkomstig probleem. Bewoners, die naar verwachting over twee jaar in het gebouw komen wonen, hebben vanaf hun bal kon of vanuit hun woorikamerraam een afgrijselijk uitzicht. Aan de andere kant van de Koningstraat ligt namelijk op de voorgrond de omheinde 'onkruidhortus' van de oude gasfa brieken (nu EWR) en daarachter zijn de contouren van het slachthuis zichtbaar. „Mischien dat de komst van de flat juist een reden is om wat aan die rommel te doen", zegt gemeente ambtenaar R. Veldhuizen van Zanten, die betrokken is bij het bouwproject. Het ongebruikte terrein, dat eigendom is van de gemeente, werd jarenlang door de voormalige lichtfabriek gebruikt om grote, 'onduidelijke', metalen voorwerpen te stallen en er lagen tientallen meters buisleidingen. Voor het slachthuis bestaan plannen voor verplaatsing. Er zouden met de komst van de flat twee of zelfs drie vliegen in één klap kunnen worden gevangen. „Het is nog wat vroeg om er over te beginnen, maar eens zal het daar toch moeten worden veranderd", aldus Veldhuizen van Zanten. stand tegen het plan zijn - in werp dan voor de zomer van het eerste kwartaal van 1995 1996 gerealiseerd. Of de appar- met de bouw worden begon- tementen verhuurd of verkocht nen. Met een bouwtijd van on- gaan worden, is nog niet be- geveer een jaar wordt het ont- kend. LEIDEN/REGIO» HENNY VAN EGMOND Leiden blijft de duurste ge meente om in te wonen, zo blijkt uit het jaarlijkse onder zoek van de Consumentenbond naar de lasten in gemeenten met meer dan 20.000 gulden. 'Zeer ongunstig', zo komt Lei den uit de vergelijking. In te genstelling tot Katwijk en Was senaar. de belastingparadijzen van de regio. Maar aan de lage prijzen in Wassenaar komt vrij wel zeker een eind als de nieu we verdeling van de rijksgelden over de gemeenten over drie jaar een feit wordt. Wassenaar is een van de gemeenten die mil joenen guldens minder uit het rijkspotje krijgen en dat zal de burger voelen, voorspelt de Consumentenbond. Hoe groter de gemeente, hoe hoger de lasten, zo lijkt het wel. Na Leiden, waar vooral de on roerende zaakbelasting (OZB) erg hoog is, staat Alphen aan den Rijn op een goede tweede plek in de regio. In Alphen is de OZB gemiddeld maar zijn de kosten van het afvoeren en ver werken van het vuil, het reini gingsrecht, weer hoog. Overi gens staan ook de Alphenaren financieel zware tijden te wach ten: Alphen behoort, evenals Wassenaar, bij de gemeenten die het zwaarst getroffen zijn door de herverdeling van de rijksgelden. Inwoners van Lisse, Voor schoten, Leiderdorp en Noord- wijk hebben niet te klagen. Zij zitten redelijk in het midden LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „Uitverkocht, compleet uitver kocht. En we krijgen ze ook niet meer binnen, mevrouw. Alle fa brieken in Europa zijn leeg." In de winkels in Leiden en omstre ken is nergens meer ventilator te vinden. Door het onverwacht warme zomerweer moesten veel middenstanders de laatste dagen veelvuldig 'nee' verko pen. Wie de komende nachten lek ker wil slapen, moet zijn bed naar een kamer aan de noord kant van het huis verslepen en zichzelf toewuiven met een waaier. Een zak ijs op het over verhitte hoofd wil ook wel hel pen. Maar voor wie zijn zinnen had gezet op een verkoelend briesje van een ventilator, is er weinig hoop. Blokker in Leiden was in één dag door zijn ventilatoren heen en krijgt geen nieuwe apparaten meer binnen. „Het was een aanbieding. .Daardoor waren onze ventilatoren binnen één dag uitverkocht", zegt een ver koopster. Ook de afdeling elec- tronica van Vroom Drees- mann aan de Aalmarkt deed goede zaken. „Het was niet bij te slepen de afgelopen weken: zo verkocht ik zestig ventilato ren in een paar dagen tijd. Za terdagmiddag heb ik wel twintig mensen moeten teleurstellen. Ik hoop nog wel een paar appara ten binnen te krijgen de komen de dagen maar zieker weten doe ik dat niet." De Marskramer in Alphen aan den Rijn is ook 'los' maar hoopt dinsdag of woensdag weer enkele extra bestelde ven tilatoren te kunnen verkopen. Het Witte Huis in Leiderdorp ziet het een stuk somberder in. „Nee, die apparaten zijn niet meer leverbaar volgens de fa briek. De afgelopen dagen heb ik ze met dertig stuks tegelijk verkocht: veel kantoren kwa men erom vragen. Het is daar met dit weer natuurlijk niet te harden. Vandaag kwam iemand van een bedrijf 120 stuks bestel len maar ik moest hem teleur stellen. De hitte is nog niet voorbij, maar met de ventilato ren is het nu echt afgelopen." wat betreft de lasten. Leider dorp dat ooit recordhouder was met het hoogste reinigingsrecht verlaagde het tarief. En niet met een klein bedrag: er ging tien procent vanaf en dat komt over een met ruim 50 gulden per ge zin per jaar. Het voordeligst wonen doen de Katwijkers en Wassenaars. Een voorbeeld: per 3.000 gulden getaxeerde waarde van de wo ning betaalt een eigenaar in Wassenaar 1,65 gulden, in Kat wijk 2,39 gulden en in Leiden 9,68 gulden. Maar niet alleen bij de OZB zitten de Wassenaar- ders .en Katwijkers goed: in het vissersdorp wordt geen cent be taald voor het afvoeren van af valwater, in het villadorp kost dat 111 gulden en in de Sleutel stad 172 gulden. OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk deceuninck I Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat/VKG-keur. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. m rkvcu Fabnek en showroom: De Lasso 60. Roetofarendsveen. tel 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceuninck 0 Lofzang op een Leidse schijvenboer

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11