,EIDEN 'Steeds meer asielzoekers uit echte noodsituaties' Zonnewoning wekt nu elektriciteit op Studiefinanciering entraal in Leiden Meerburg krijgt bus terug 1 s-..: Opvang regionaal regelen Opknappen Roosevelt vergt vier miljoen Pleidooi Groen Links nieuwe kattebakkorrels Autokrakers na tip aangehouden Prijzen van woningen nu stabiel ANDAG 25 JUL11994 N EGMOND, 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 bus gaat zo goed als zeker 1d Ier door de wijk Meerburg 'n den. Het ministerie van VC heeft geld beschikbaar ro fsteld voor een verbinding ssen het MOC aan de Wil- n van der Madeweg en de ld. Dat geld wil de ge- 1 e eente aanwenden om het 1 lenbaar vervoer naar de Ul drijven in Roomburg, het OC en de wijk Meerburg te J aliseren. In Meerburg stak een irm van protest op na de iheffing van buslijn 60/61. et schrappen van de lijn as volgens de gemeente uit !t oogpunt van bezuiniging oodzakelijk'. Omdat die izuiniging nogal hard is ingekomen in de wijk on- trzoekt de gemeente er an- r openbaar vervoer voor in plaatö kan komen. Er 1( ordt nu onderzocht of dat n bus wordt van een regu- ire busmaatschappij of dat ;t een particuliere lijn moet orden. Leidse wethouder Laurier tevreden met nieuw opvangcentrum - -jiff51 -f-~ - Vervolg van voorpagina „Steeds meer asielzoekers komen uit echte noodsitua ties", vertelt Laurier. „Deze mensen komen direct naar het nieuwe Leidse centrum, waar ze enigszins op adem kunnen komen voordat zij worden gehoord en hun vluchtverhaal kunnen vertellen. Pas daarna - als ze in Nederland mogen blijven - gaan ze door naar een asiel zoekerscentrum, zoals aan de Flevoweg. Daar krijgen ze de introductie in de Nederlandse safnenleving." leiden henny van egmond Laurier is begaan met het lot van de mensen die van huis en haard zijn gevlucht. Tot in zijn vakantie is hij bezig geweest met het rondkrijgen van de plannen voor Roomburg. En toen bleek dat de situatie aan de Flevoweg bedroevend slecht was voor de mensen die daar verbleven, liep hij de deuren plat bij het COA, de centrale or ganisatie die is opgericht door en «frank buurman nieuwe Steunpunt Studiefi- K' iciering in Leiden heeft een iw kantoor betrokken aan Parmentierweg 4, vlakbij het traal station. Het steunpunt gekomen door de samen ging van de steunpunten in «riem en Leiden. De oude lo- -4MS in Leiden (Stationsweg p en Haarlem (Rozenstraat .-li) zijn opgeheven. joor de samenvoeging ont- ït een groter steunpunt met totaal tien medewerkers. Ze landelen vragen over studie- inciering. In de regio wonen Istuderen zo'n 60.000 studie- Die ko- 10 n uit Leiden, Gouda, Alphen, Katwijk en I laarlem. iten uit de regio Haarlem en overigens ook terecht de steunpunten in Amster- of Alkmaar. ne4)e Parmentierweg is gekozen wege de centrale liggirtg en goede bereikbaarheid met de in. H. Wassink, manager van nieuwe steunpunt: „Door samenvoeging van Haarlem Leiden hebben we nu één ot sterk steunpunt in plaats Coffeeshop opnieuw ontruimd iden» De coffeshop aan de Oude Vest is dit weekeinde voor de srde keer ontruimd. De politie trad op, omdat er lang na slui- ngstijd nog een groep mensen zat. In en buiten de shop zaten iterdagochtend vroeg nog 25 mensen. De politie ontruimde et pand en heeft daarvan melding gemaakt bij de gemeente. Zij loet nu bekijken welke maatregelen er moeten worden geno- ïen om de coffeeshop te dwingen zich aan de sluitingstijden te ouden. nbreker bij voetbalclub iden Bij een voetbalvereniging aan de Oegstgeesterweg is za- (rdagmiddag ingebroken. Omdat het alarm afging, was de poli- e snel ter plaatse. Die trof echter niet meer aan dan een open lam en een leeg geldkistje. Daaruit was 800 gulden gestolen. frouw 'winkelt' onbetrapt 3den» Een 50-jarige Leidse kon zaterdag bij vier winkels dief- tallen plegen voor ze bij een vijfde winkel werd betrapt. De rouw nam bij grootwinkelbedrijven en drogisterijen kleding en (iletartikelen mee. Toen ze in een vijfde winkel een boxershort haar tas moffelde, vergat ze het alarmsysteem. )ealer steekt junkies eiden Een 33-jarige Leidse drugdealer heeft zaterdagnacht Vee gebruikers met een mes gestoken omdat zij het niet eens faren over de prijs van de drugs. Het tweetal, een 28-jarige rouw zonder adres en een 25-jarige Leidenaar, werden in hun land geraakt. Zij waarschuwden de politie, maar die kon de da- niet achterhalen. weidse geslagen bij tasjesroof Bden Een 22-jarige Leidse is zaterdagnacht hard in haar ge- :ht geslagen. De vrouw liep met een vriendin bij de Morspoort, sn ze werden aangesproken door een onbekende man. Die loeg de Leidse in haar gezicht en nam haar schoudertas mee. )aarin zaten haar rijbewijs, identiteitspapieren, bankpasjes en lortemonnêè. /liegen en andere hinderlijke insecten? CRI-CRI vangt ze Ze vliegen er gewoon in! Afdoend, milieuvriendelijk en veilig. 'Syschoondergang het ministerie van WVC om de opvang van asielzoekers. En met resultaat. „Afgespro ken is dat het aantal asielzoe kers wordt gehalveerd: van 250 naar 125. Zodat de mensen iets meer privacy krijgen. De daling is al ingezet en toen ik vorige week de Flevoweg bezocht, was de sfeer onder de bewoners al veel ontspannender. Ik bezoek het centrum overigens geregeld omdat dit iets is waar ik me het liefst persoonlijk van op de hoogte stel", aldus Laurier. Toen het ministerie kwam met het verzoek een MOC op te richten, stelde Laurier direct als voorwaarde dat de huisves tingsproblemen aan de Flevo weg zouden worden opgelost. „En wijs geworden door de er varingen aan de Flevoweg, heb ben we ook in het contract voor Roomburg een aantal aanvul lende voorwaarden opgeno men. Zo is de gemiddelde tijd dat asielzoekers in het MOC verblijven anderhalve maand. Loopt die tijd op dan staat in het contract dat WVC meer geld moet geven voor extra voorzie ningen. Nu al komt er een schooltje en kinderen kunnen gebruik maken van de speel- voorzieningen bij De Bult. Bo vendien komt er een gemeen schappelijke eetzaal, een recre atieruimte en gemeenschappe lijke voorzieningen voor het wassen en dergelijke." De opzet is dat asielzoekers eigen woon ruimte krijgen, zodat ze enige privacy hebben. Leiden gaat vrij ver in de be moeienis met de opvangcentra. In feite is het een kwestie van het Rijk. „Veel gemeenten be moeien zich niet met wat er in de centra gebeurt. In Leiden doen wij dat wel. Toen de situa tie aan de Flevoweg uit de hand ging lopen, zijn we er ook gelijk ingesprongen. Je merkt ook tij dens de onderhandelingen met WVC dat Leiden verschilt van andere gemeenten. Op een be paald moment hadden we het over een mogelijke verlenging van de tijd dat het MOC in be drijf is. In het contract stond: Verlenging is niet uitgesloten. Het woordje niet vet en onder streept. Ik vroeg waarom dat was. 'In vrijwel alle contracten staat op verzoek van de gemeenten dat verlening is uitgesloten', rea geerden de ambtenaren. O,,, De Willem van der Madeweg, waar het nieuwe asielzoekerscentrum is gepland. foto loekzuijderduin De Leidse wethouder J. Laurier zou de opvang van asielzoekers het liefst in regionaal verband regelen. „Het komt voor dat mensen nu eerst in een opvangcentrum komen in Limburg, dan naar een asielzoekerscentrum in Groningen en uiteindelijk een woning krijgen in de Randstad. Mensen van hot naar haar slepen is niet goed", aldus de wethouder. Volgens Laurier is het plan goed uitvoerbaar. „Je kunt in een regio een eerste opvang hebben en een asielzoekerscentrum. Bovendien is elke vertrouwd raken met hun woonomgeving en dat het onderwijs van de kinderen veel beter kan worden geregeld." Op het ministerie van WVC is men nog geen voorstander van regionale opvang. „Ik heb het al een paar keer ter sprake gebracht, maar WVC houdt vast aan het systeem: als eerste erin, als eerste eruit. Stel dat een bepaalde regio veel ac tiever is en meer woningen beschikbaar stelt, dan zouden asielzoekers daar eerder aan de beurt zijn. Dat wil het ministerie niet." van twee kleine. Een groter team werkt efficiënter. Hier zijn we ook goed bereikbaar voor een grotere regio." In 1993 werden op het steun punt in Leiden ruim 57.000 klanten te woord gestaan, waar van 79 procent telefonisch. In het eerste kwartaal van 1994 za gen 11.000 klanten hun vragen beantwoord. Het landelijk totaal voor dit kwartaal bedraagt ruim 300.000. Aanleiding voor de samen voeging en verhuizing was de wens van de Informatie Beheer Groep in Groningen, voorheen de Informatiseringsbank, om het bestaande netwerk van steunpunten te versterken. In het kader van die operatie wor den 25 relatief kleine steunpun ten samengevoegd tot 16 grote regiokantoren. Ze kunnen beter dienstverlenen vanuit centrale locaties in de nabijheid van NS- stations. Het Leidse Steunpunt is op werkdagen telefonisch bereik baar van 9-16.30 uur op num mer 06-3991139. Bezoekers kunnen terecht tussen 10 en 12 uur en van 14-16 uur. lei den frank buurman en wim koevoet Er is vier miljoen gulden nodig om het bedrijfsterrein aan de Rooseveltstraat te verbeteren. De gemeente heeft dat geld niet. Daarom wil zij met de veertig bedrijven, die er zijn ge vestigd, overleggen hoe de kos ten moeten worden verdeeld. Het industrieterrein meet 22 hectare. Het opknappen betreft vooral nieuwe ontsluitingswe gen, de groenstructuur en de bewegbewijzering. Uit een onderzoek is geble ken dat op vijf hectare, ver deeld over vier percelen, ruim te is voor nieuwe bedrijven. Onduidelijk is nog welke eige naren bereid zijn tot verkoop over te gaan. De gemeente be zit geen grond in het gebied. Het grootste stuk is het hui dige NEM-terrein. Het bedrijf heeft z'n produktie reeds afge- stoten en de directie heeft nog altijd geen besluit genomen over het kantoor. De kans be staat dat dit elders in Leiden een nieuwe plek krijgt. Volgens A. den Broeder, be leidsmedewerker bij de ambte lijke sector economische zaken en werk, zijn 'zwaar industriële bedrijven' vanwege de stevige milieu-eisen uitgesloten. „Ver geet niet dat het gebied wordt omringd door woonwijken." Ook detailhandel is ongewenst. Den Broeder voorspelt dat maar weinig bedrijven 'die echt wat maken' in het gebied zul len neerstrijken. „Van de huidi ge veertig maken er vier of vijf wat. De rest pakt in, distri bueert of coördineert." H. Klijberg, directeur be drijfshuisvesting van Nieboer- Gemako zegt in het bedrijfs blad van zijn vastgoedbedrijf dat 15 hectare moeten op nieuw moeten worden ontwik keld. NieboerGemako heeft in april dit jaar Menno Smitsloo Bedrijfsmakelaardij overgeno men en heeft daarmee vaste voet aan de grond gekregen in de Leidse regio. Den Broeder spreekt dat cij fer tegen. „Het hele gebied is 22 hectare groot. Dat zou dan betekenen dat we zo'n drie kwart gaan herontwikkelen. Ik snap niet waar dat getal van daan komt." Klijberg kan we gens vakantie geen commen taar geven. In hetzelfde artikel gaat Klij berg in op de opwaardering van de Rooseveltstraat. Aan de Rooseveltstraat bevinden zich onder meer Fasson, Shulton, PTT Telecommunicatie en het Leidsch Dagblad. Er is sprake van een grote variëteit, want er zijn ook vestigingen van diver se groothandels in groente en fruit aan de straat terug te vin den. Het bedrijfsterrein bevindt zich aan de zuidelijke uitvals wegen van de gemeente Leiden en is ook per openbaar vervoer goed bereikbaar. Klijberg ver wacht dat de gemeente de ves tiging van bedrijven in de cate gorie industrie en nijverheid zal nastreven. Op welke termijn dat gaat gebeuren is nog niet duidelijk. leiden loman leefmans Leiden zou moeten meedoen aan het project met milieu vriendelijke kattebakkorrels. Dat vindt het Groen Links- raadslid R. Peeters, die daarover een brief heeft geschreven aan haar partijgenoot en milieu wethouder J. Laurier. De korrels sparen niet alleen het milieu maar ook de portemonnee van de gemeente. Een tuinder, J. Molenaar ge naamd, heeft een nieuwe katte- bakkorrel uitgevonden die ge maakt is van geperst compost. Nadat de katten hun eigen compost hebben toegevoegd kan de bak weer worden ingele verd waarna de korrels kunnen worden gerecycled. Dit systeem heeft diverse voordelen. Het milieu wordt niet opgezadeld met vervuild leiden frank buurman De zonnewoningen aan de Zon newende in de Merenwijk krij gen geleidelijk een ander aan zien. Vanaf 1978, het bouwjaar van de huizen, waren de zwarte glazen collectoren op de daken een begrip. Ze worden nu ver vangen door panelen foto-elek trische zonnecellen, bekend van de satellieten in de ruimtevaart. Voor de bewoners van Zonne wende 5 tot en met 10 betekent dat veel minder onderhoud. „De zonnewoningen staan bij het publiek vooral bekend als een mislukt project, omdat de collectoren het door kinderziek: tes snel lieten afweten", zegt bewoner A. Teunissen. „Men hield ze aan de praat. Tot enke le weken geleden heeft het sys teem in mijn woning goed ge werkt. Het gaf een besparing van dertig procent op de stook kosten. Maar dat kostte nogal wat moeite. En daar had niet ie dereen zin in." De zonnewoningen, nog steeds uniek voor Leiden, zijn indertijd een initiatief geweest van T. Rensen van de Stichting Milieuwoningen. „De collecto ren waren in de jaren zeventig experimenteel. Er zaten nog fouten in het systeem, dat werkt met water dat in de panelen door de zon wordt opgewarmd. Het warme water wordt ge bruikt voor de vloerverwarming. Er staat een groot vat in de hui zen waarin de restwarmte werd opgeslagen. Een CV-ketel was nog steeds nodig, maar het stookseizoen werd er aanzien lijk mee bekort." Het probleem met het systeem was dat de ontluchting van de panelen te kortschoot. „Daardoor liep de temperatuur te hoog op en knapten de koppelingen, waar door er steeds lekkages ontston den. Dat waren zeer vervelende, moeilijk te vinden lekkages, waarbij ook schadelijke stoffen vrijkwamen. Ik en andere bewo ners hebben er veel werk aan gehad om de zaak te herstellen en voor een goede ontluchting te zorgen. Maar daarna kon het De zonnewoningen aan de Zonnewende worden omgebouwd voor het opwekken van elektriciteit. systeem met consequent onder houd goed blijven werken", ver telt Teunissen. Omdat de situatie niet ideaal was werd gezocht naar een be tere oplossing. „Die werd mo gelijk omdat'de prijzen van de foto-elektrische zonnepanelen steeds verder zijn gezakt en om dat het mogelijk is om subsidie te krijgen als je ze toepast", al dus Teunissen. Niet alle bewo ners hadden trek in een investe ring van zo'n 50.000 gulden voor 'droge' zonnepanelen, die pas na een jaar of vijftien wor den terugverdiend. De bewo ners van Zonnewende 1 tot en met 4, de achterste rij, besloten een gewoon pannendak te laten aanbrengen in plaats van de collectoren. De bewoners van de voorste rij bleven trouw aan de oorspronkelijke opzet van de woningen. Zij investeerden for se bedragen in zonnecellen en dakkapellen. De zonnecellert worden rond de nieuwe dakka pellen gerangschikt. „Er wordt nu elektriciteit opgewekt. Waar schijnlijk genoeg om in de da gelijkse behoefte aan stroom te voorzien. Het overschot gaat te rug naqr het energiebedrijf en dat levert dan weer winst op. Het nieuwe systeem kent geen opslag in accu's en vergt prak tisch geen onderhoudvertelt Teunissen. Voor de verwarming zijn de zonnewoningen nu vol ledig aangewezen op de CV-ke tel. „Wij hebben voor nieuwe zonnecellen gekozen omdat we geloven in zonne-energie. Er foto ben de bruyn vaart hier wel eens een rond vaartboot voorbij over de Zijl en dan hoor je de kapitein, als hij onze woningen aanwijst, vertel len dat het een zinloos project is omdat in Nederland toch nooit de zon schijnt. Dat is een nega tieve en onjuiste benadering. Zowel het oude als het nieuwe systeem zorgen voor enegiebe- sparing, en het zou prachtig zijn als de foto-elektrische cellen, die vrijwel onverslijtbaar zijn, door meer huishoudens werden toegepast." grind en de afvalbeg voor de ge meente daalt met ongeveer acht procent. En dat levert weer geld op. Want Nederland herbergt zo'n miljoen katten. Afvalverwerkingsbedrijf VAM bracht de korrels in een gewij zigde vorm op de markt (om het octrooi van Molenaar te omzei len) en startte een project in Utrecht. Dat project is zo'n suc ces dat nu 120 huishoudens in de Domstad en 200 in Amster dam zijn overgeschakeld op de nieuwe korrels. Dat leverde Utrecht een besparing van een ton op jaarbasis op. Ook negen andere gemeenten zijn nu met het korrelproject begonnen, maar Leiden hoort daar niet bij. En dat vindt Groen Links jammer. Daarom wil Peeters dat Laurier onderzoekt of Leiden alsnog kan meedoen. leiderdorp» Twee mannen zijn zaterdag morgen vroeg aangehouden na een poging auto's te kraken bij een garagebedrijf aan de Lei- derdorpse Van der Valk Bou- manweg. De twee mannen kon den worden gepakt na een tip van een getuige, die hen rond elf uur zag rommelen bij het be drijf. Toen de twee de man za gen, sloegen ze op de vlucht. Een controle van de politie wees uit dat het slot van een perso nenwagen was geforceerd. Na enig zoeken kon rond twee uur de eerste verdachte worden aangehouden. Even later werd door de politie te Zoetermeer een 29-jarige aangehouden, die later niets met de zaak bleek te maken hebben. De tweede ver dachte werd op zaterdag ge pakt. De grootste gekte op de huizen markt lijkt voorbij. De Neder landse Vereniging van Make laars (NVM) constateert dat de prijsstijging van een woning be gint af te nemen. Toch steeg de prijs van een woning in de pro vincie Zuid-Holland nog met bijna elf procent tot 231.000 gulden, vergeleken met de eer ste helft van 1993. In het tweede kwartaal van 1994 was de prijs stijging echter minder dan in het eerste kwartaal. In de Leidse regio bleven de prijzen stabiel wat te wijten is aan het grote te kort aan koopwoningen. Utrecht bleef de duurste pro vincie, Groningen, waar huizen gemiddeld 30 procent goedko per zijn dan het Nederlands ge middelde, de goedkoopste.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9