'Het roken van paling is een kwestie van gevoel' Schippers willen pijpleiding eerst zien, dan pas geloven l bestemming: Wijde Aa fCtr Verkoeling (AANDAG 25 JUL11994 e boot van het Leidsch Dag- t vandaag op de Wijde Morgen wordt het bij deze bias gelegen dorp Hoogmade langedaan. Wie tips heeft voor 'e bemanning kan bellen naar het speciale telefoonnummer op de redactie van het Leidsch Dagblad: 071-356401 of recht streeks met de schipper aan boord: 06-52801476. Dirk Eveleens uit Burgerveencle man van de delicatesse De aanwijzingen lieten aan dui delijkheid niets te wensen over. „Van de Kaag ga je de Ringvaart op. Voorbij Weteringbrug vaar je richting Burgerveen. En ga dan maar op de lucht af. Het kan haast niet missen." En het kon inderdaad niet missen. De wind vanaf de plassen stond goed; de reuk van gerookte pa ling is onmiskenbaar. De impo sante gestalte van Dirk Eveleens in de deuropening doet de rest. Welkom in het land der glibb- beralen. Eveleens in Burgerveen is een begrip op het gebied van paling. Al 25 jaar. Niet alleen in de Haarlemmermeer, maar ver daarbuiten. Anneke Eveleens, de joviale vrouw van de baas: „Telkens als ze vrij reizen heeft, komt er hier een vrouwtje uit Arnhem. Ze is 84 jaar. Per trein en het laatste stuk met de bus. Voor een bakkie koffie, een praatje en een kilo paling. Dan gaat ze weer naar huis. Haar dagje uit. Mooi is dat. hè." Van haring - waarmee Hollan ders vooral worden geassoci eerd - moet je houden. Paling lust iedereen. De enige makke met die zilvergijze 'buikies' is dat de vis letterlijk duur wordt betaald. „De aloude wet van vraag en aanbod", legt Dirk Eveleens uit. „Paling is schaars en dus duur. Daarbij komt dat het roken een bewerkelijke klus is. Alles gaat hier nog met hand." Zijn vader viste vroeger op de Westeinder plassen, schuin te genover het huis. 's Winters op snoekbaars, 's zomers op pa ling. Een foto aan de muur loont de oude Eveleens, de klei ne Dirk en de grootste meerval (1.76 meter) die ooit uit de Westeinder is gehaald. Meerval len worden zo af en toe nog ge vangen. Paling ook nog wel, maar zeker niet in die hoeveel heden van vroeger. „Die van mij betrek ik voornamelijk uit Ierland. Waar het water nog zui ver is en de paling gedijt. De rest komt uit kwekerijen. Die heb je tegenwoordig, ja. Zijn ze in pakweg twee jaar rijp. Alles komt hier levend aan. Niks uit Regionale verwachting voor dinsdag 26 juli ur West/noordwest 3 de vriezer. Vers moeten ze zijn. Anders hoef ik ze niet. Trou- wens, mijn klanten zouden het meteen doorhebben." Dirk Eveleens rookt zijn paling op eikenhout. „Aan het IJssel- meer gebruiken ze voorname lijk wilgen of populieren om te roken. Dat verschil proefje. En ze houden daar, rond Amster dam, vooral van dunnertjes. Mijn klanten preferen er vier, vijf in een pond. Het mooiste maatje, vind ik zelf ook. Paling moet vet zijn. Vraag maar aan meneer hier." De kenner komt uit Leiden, de stad die vooral rond drie okto ber 'leegloopt' op Burgerveen en de Eveleens. „Maar ik kom hier elke week hoor, voor mijn kilootjes. Die rommel uit de Zuiderzee en van de markt mot ik niet. Dun en droog. Doen ze slaolie op zodat het nog wat lijkt. Eveleens is met voorsprong de beste. Zet dat er wat mij be treft maar rustig in. Nou tabee dan. Tot volgende week, Dirk." Dirk en Anneke Eveleens. „ledereen kan hier zo doorlopen tesse dus tot ver buiten de roke rij is op te snuiven, kun je bij Eveleens van de spreekwoorde lijke vloer eten. De klant mag ook gerust naar achter lopen waar Dirk de paling met vijftien tegelijk aan de pen speet en die vervolgens met een kleine 200 tegelijk aan het rek in de oven hangt. „Natuurlijk mag ieder een hier zo doorlopen en een kijkje nemen", zegt Anneke. „Dit is geen Chinese keuken. Wij hebben niets te verbergen, hoor." Wat is nu het geheim van de smid. in casu dat van de Eve leens? „Wat ik al zei. Alles gaat hier vakmatig en met de hand. Het schoonmaken, het slijm verwijderen, het pekelen, het wassen en het roken. Er is zoals je ziet niets geheimzinnigs aan. Alleen, je moet wel weten hoe het moet. Dit is echt een vak apart. Je moet er altijd bijblij- FOTO LOEK ZUYDERDUIN ven. De factor vers, de kwaliteit van de aal en het hout geven dan nog de doorslag. Daarmee kun je je qua smaak en verfij ning onderscheiden van die an dere 30,40 rokerijen die er nog in Nederland zijn. Ik heb dit rek al duizenden keren in de oven gehangen. Maar er zit niets plichtmatigs aan. Het is en blijft toch vooral een kwestie van ge voel." AGENDA ,1(^AANDAG 25 JULI >Badgasten-i ,8(teeweg, vanaf 13.00 i 19.00 tot 22.00 u fclNSDAG 26 JULI (atwijk ub The Young Ones: ka- d (5-15 jr), Straatmaker- |»n-Zee-plein. 10.00 uur. it Jeu 14.00 tot 21 00 uur Noordwijk Wandeling door de Staatsbossen olv de boswachter, vertrek vanaf parkeerterrein Duindamseslagom 10.00 uur. Casino Badgasten-tennistoernooi, Oude Zeeweg, vanaf 13.00 u wandeling door Noord- wijk-binnen oly een gids, vertrek vanaf het gemeentehuis aan de Voorstraat, om e Boules op h ""LOGBOEK ^Zaterdag 23 juli, Heimanswete- Vja. moet ik nou op deze plek nog gaan reageren op de twee j voorgaande schrijfsels van mijn icollega-schipper? Ik denk van eigenlijk. Iemand die het 3logboek gebruikt om de medi sche klachten-zonne-allergie, jplasmocilijkheden - van de op varenden van de Leidsch Dag blad-boot wereldkundig te ma ken, een stagiair te beledigen en de draak te steken met de af- j komst van zijn collega-schipper, I kan toch onmogelijk serieus tvorden genomen. Ach, laat hem maar. Iedereen heeft wel dat soort collega's. Van die mensen die het hele jaar gulzig meesmuilen van het gebak dat jarige collega's trak teren, maar zelf hun verjaardag verzwijgen en de hand op de knip houden. Maar genoeg hierover. Vandaag varen we door de Heimanswe tering en de Woudwetering, die de Oude Rijn verbinden met het Braassemermeer. Het is druk op het water. En niet alleen met plezierjachtjes. Om de zoveel tijd klieft een reusachtige ker- osinetanker door het kanaal op weg naar Schiphol. Zo op het oog minstens honderd meter lang en twintig breed, en naar verluidt gevuld met drie miljoen liter vliegtuigbrandstof. Als zo'n schip je op de hielen zit, zoals vandaag in de Woud wetering midden in het schil derachtige Woubrugge, dan geeft dat een onprettig gevoel. Je blijft omkijken. En voor wie een idee wil krijgen wat een schipper van een bescheiden Leidsch Dagblad-kruisertje op zo'n moment ziet: kijkt u eens naar de linkerbovenhoek van deze pagina. Zoiets dus. En dat zien de be woners van Woubrugge, Alphen aan den Rijn en al die ander plaatsen langs de waterweg tus sen Rotterdam en Schiphol nou met de regelmaat van de klok op zich afkomen. Vijftienhon derd keer per jaar. Ik vind het zo gek nog niet. dat ze al jaren om die pijpleiding roepen. PAUL DE VLIEGER WATERSTAAT Zijn voorkeur voor de naam Go- defridus resulteerde bijna in oorlogje met zijn echtgeno te. 'Schrijf onze zoon onder die m in bij de gemeente en je ervan lusten'. Met woorden die strekking dreigde ega Bezuijen indertijd. Zover kwam het gelukkig niet. De zoon van het Alphense echtpaar kwam ter wereld en kreeg de naam Willem, naar vader Willem. Weinig origineel, maar de naam leverde in elk geval ook geen lachsalvo's of verbaasd opge trokken wenkbrauwen op. Vader Willem Bezuijen nam er maar genoegen mee, maar de i Godefridus bleef altijd.er- gens in zijn achterhoofd han gen. Toen hij zo'n drie jaar gele den een heuse rietaak uit 1929 op de kop tikte, was nadenken over een naam dan ook overbo- dig. Maar waar komt die naam nu vandaan? „Mijn vrouw en ik ke- neelstuk. Daarin kwam een knaap voor die Godefridus heette. Mijn vrouw zei: 'Wie noemt zijn kind nou Godefrie- dus?' 'Ha, wacht maar tot wij een zoon hebben', zei ik toen." Omdat er eerst drie dochters ter wereld kwamen, raakte de grap op de achtergrond. „Maar toen ze in verwachting was van onze Willem, heb ik tot de laatste mi nuut volgehouden dat die jon gen Godefridus moest heten." Inmiddels is het wachtschip Godefriedus omgebouwd tot een riante woonboot. „Ik ben lang naar een rietaak op zoek geweest, omdat zulke boten heel geschikt zijn voor perma nente bewoning. Op het laadge- deelte kun je makkelijk een op bouw neerzetten." De Bezuijens zijn waterliefhebbers in hart en nieren. Al twaalf jaar hebben zij in alle jaargetijden hun woning op het water. TEKST: BRENDA FILIPPO FOTO: HIELCO KUIPERS 'Plasgebied... 'Plast u wel eens in het water?' Vraag het een willekeurige wa tersporter en hij zal het schaamrood op zijn kaken krijgen. Maar ik durf hier te stellen dat ons hele plassengebied niet al leen een prachtig watersportgebied is maar ook een enorm Het toiletje aan boord is vaak niet groter dan een gootsteen kastje. Dus als de blaas opspeelt, is het hup, even het water in en sassen maar. Je ziet het ook aan dat soort zwemmers. Geen lange schoolslag, geen ferme borstcrawl, maar alleen even wa tertrappelen met een benauwde blik in de ogen en dan weer zo vlug mogelijk aan boord. In het recreatiegebiedje rondom Koudenhoom maar ook el ders hoor je moeders hun kinderen er ook ronduit toe aanspo ren. 'Doe het maar even in het water, Patrick'. En kinderen die te klein zijn om zelf te gaan plassen, worden door hun ouders opgetild en lozen hun gouden straaltje op die manier in de plas. Ach, wat vertederend. Maakt allemaal niks uit. Nat is nat. Eigenlijk ben je wel gedwongen je behoefte op deze manier te doen. Want heeft u wel eens een toiletgelegenheid langs het water zien staan? Ik niet. Ja, in de restaurants langs het water zijn toiletten, maar als alle watersporters van die toiletten ge bruik zouden maken, stond er elke dag een file tot aan Utrecht. Voorlichter J.A. van den Hoek van het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft er ook wel een mening over. „Je ziet dat de kwaliteit van het zwemwater in de recreatiegebieden 's zomers afneemt. Dat kan hiermee te maken hebben. Veel boten heb ben open toiletten en dan stroomt de boel zo weg. Het zou be ter zijn als iedereen een vuilwatertank aan boórd had. En wat de zwemmers betreft - tegen hen zou ik formeel willen zeggen: als je hoge nood hebt, zoek een uitspanning op." En ik? Ik heb de euvele moed gehad een paar meisjes te vragen of ze het wel eens in het water deden. 'Viezerik!', schreeuwden ze me na. 'Vuile viezerik!'. Ja, ja. Ze kunnen wat mij betreft de pot op. CEES VAN HOORE Eerste giften 'Zuydtwijck' komen binnen Als het aan de lezers van deze krant en de bedrijven in de regio ligt, zal de Zuyd twijck ook volgend jaar zo mer weer met gehandicap ten en bejaarden over de wateren koersen. De boot, die is genoemd naar het gelijknamige ver pleeghuis in Leiden, dreig de dit seizoen uit de vaart te worden genomen omdat de motor bijna aan z'n eindje was en er geen 15.000 guldens beschikbaar Nadat dit noodsignaal door de redactie van de Water krant was opgepikt, begon het Leidsch Dagblad afgelo pen zaterdag met een inza melingsactie onder het motto 'Houdt de Zuyd twijck in de vaart.' Bedrijven reageerden on middellijk op dit SOS. Ook lezers toonden zich enthou siast. Inmiddels is ruim 3.000 gulden binnen. De gemeente Leiden besluit morgen over een bijdrage. Maar er is nog veel geld no dig. Voor lezers die nog niet in de gelegenheid zijn ge weest om een bedrag over te maken, volgt hier nog maals het gironummer: gif ten kunnen worden gestort op gironummer 57055, Lei den, ten name van de actie 'Houdt de Zuydtwijck in de vaart'. Lezers die willen rea geren, kunnen rechtstreeks bellen met de schipper van de Leidsch Dagblad-boot (nummer 06-52801476) of met de redactie (071 - 356401). Alle hens aan dek! Ze willen het niet geloven. „Waar ligt-ie dan, die pijplei ding? Niemand kan mij dat ver tellen." Eerst zien, dan geloven. Vooralsnog gaan de binnen vaartschippers er vanuit dat zij de brandstof voor vliegtuigen ook in 1995 nog vervoeren naar Schiphol. Het ministerie van defensie, opdrachtgever tot de aanleg van een pijplijn, beweert het tegendeel: begin volgend jaar wordt de petroleum-leiding in gebruik genomen en verdwij nen de kerosinetankers uit het Zuid- en Noordhollandse land schap. Na jarenlange discussies over omlegging van de Oude Rijn is de oplossing nabij. Gemeenten als Boskoop, Waddinxveen, Al phen aan den Rijn en Woubrug ge zijn binnenkort verlost van de 'drijvende bommen' die hen dagelijks passeren. De Oude Rijn blijft door het centrum van Alphen stromen, de kerosine gaat er onderdoor. Nu varen nog jaarlijks 1.500 schepen heen en weer naar Schiphol. De boten vervoeren per keer zo'n drie miljoen liter petroleum. De nieuwe, 57 kilo meter lange pijpleiding maakt een einde aan het gevaar van explosies en grote branden in dichtbevolkte gebieden. Bijko mend voordeel is de winst aan ruimte op de Oude Rijn en het Braassemermeer. De gemiddel de kerosinetanker is 85 meter lang en ook flink breed. Uit vei ligheidsoverwegingen mogen plezierjachten daarom van de provincie niet afmeren langs grote delen van de Comriekade in Woubrugge. Tot grote erger nis van de plaatselijke midden stand, die potentiële klanten op deze scheepjes al jaren aan hun neus voorbij ziet gaan. „De pijplijn is een heel milieu vriendelijke oplossing", zegt I. Schreuders van Tebodin, de Haagse firma die de leiding aanlegt. Het ongeloof van de schippers begrijpt hij wel. „Ie ziet van de aanwezigheid van de pijplijn helemaal niets in het landschap. Daarom had deze oplossing ook verreweg de voorkeur." De buizen, waar straks per uur zo'n 550 kuub - en over een paar jaar 750 kuub - brandstof doorheen stroomt, zijn met speciale techniek de grond in geboord. „Er is geen grasspriet voor geweken." Schreuders zegt dat het werk volledig op schema loopt. De laatste ontbrekende schakels zijn onlangs de grond in gegaan en aan eikaar gelast. De komen de maanden worden gebruikt voor het drogen, conserveren (met stikstof) en testen van de nieuwe verbinding. Een woordvoerder van Ned- Uoyd, de Rotterdamse firma die bemiddelt tussen oliemaat schappijen en binnenvaart schippers, gelooft niet dat de pijpleiding het beloofde ei van Columbus is. Hij ziet bovendien de noodzaak van een onder grondse verbinding niet in. „Er wordt steeds maar gesproken over kerosine, maar dat wordt al een jaar of zes niet meer ge bruikt. In de schepen zit jet-pe- troleum, dat is heel zuivere pe troleum. Het is niet explosief, kerosine wel." Hij is er van overtuigd dat ker osinetankers op de Oude Rijn blijven varen. „Ze.moeten die scheepvaart-route toch open houden en dat kan alleen als je regelmatig vaart. Er kan immers van alles misgaan. Zo'n pijplijn lekt bijvoorbeeld regelmatig. In Duitsland is dat gebeurd en een paar maanden geleden was dat bij Hogerheide het geval. Daar stonden ze na een lekkage tot aan hun knieën in de 'jet'. Stel dat er met deze nieuwe lijn iets gebeurt. Dan zit Schiphol in eens zonder brandstof en staan alle vliegtuigen aan de grond. Dat kan toch niet?!" ERNA STRAATSMA j toe, is het een ideale manier om afkoeling te zoeken: de watersport. Met z'n twintigen op een, met wat oude matrassen beklede afgeschre- i vrijetijdsbesteding niet duur hoeft te zijn. Een koele versnapering bij de hand, het frisse water op een ferme duik afstand. Nee, het leven is FOTO LOEK ZUYDERDUIN In het warmste weekeinde van het j ven dekschuit. Hèt bewijs dat deze1 zo beroerd nog niet.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7