Kinderporno duikt op in tekenfilms Binnenland beloning uitgeloofd na loodmartelen paard Industrie leeft op, maar de problemen zijn niet opgelost' Keurig in pak ondanks hitte Disco is leuk, maar waarom toch tot zo laat Hete start Kwakoe-festival 'Pastoraal begaafde en diep gelovige man' Mini-boompjes IMNDAG 25 JULI 1994 Werken met behoud van uitkering den haag De directeuren van de Sociale Diensten (Divosa) Iden dat een toegezegde subsidie van twee miljard gulden van de Europese Commissie moet worden gebruikt om werken n houd van uitkering mogelijk te maken. Dat zei Divosa-bestuurs id Hazebroek gistermiddag voor de AVRO-radio. Volgens H; >roek zetten banenpool en jeugdwerkgarantiewet onvoldoende ©den aan de dijk. I lazebroek signaleert dat er in de gezond- ïeidszorg. liet onderwijs en het natuur- en landschapsonder- ïoud een hoop nuttig werk blijft liggen. Het scheppen van ba I ten met behoud van uitkering zou in deze sectoren veel vverklo jg zen aan de slag kunnen helpen nd Mislukte ontsnapping uit kliniek jtrecht Vier TBS-gestelden zijn gisteravond op klassieke wijze lc ontsnapt uit de Utrechtse Dr. H. van der Hoeven-kliniek. De ia mannen sloegen op de tweede verdieping van de kliniek e in en lieten zich vervolgens met lakens naar beneden zak- Vanuit een passerende trein werd echter alarm geslagen, 'oortvluchtigen zijn binnen het uur weer opgepakt. Belg gedood bij schietpartij met Nijmeegse politie nijmegen gpd Amsterdam o| 50i e Dierenbescherming heeft jden beloning van 1.500 gulden ie itgeloofd voor inlichtingen die meiden lot de aanhouding egene die vrijdagnacht in Am- nl erdam-Noord een paard heeft doodgemarteld. Het vijftien jaar oude paard de nacht van vrijdag p zaterdag op een afschuwelij- zijn eind. Het touwen aan ie|oofd en benen vastgebonden in een paar bomen en vervol- ;ns geslagen met stokken. Ook het paard met stokken in de ïus en in de vagina gestoken. illi) Het paard raakte daardoor in grote paniek en hing zichzelf op vastgemaakt. Het paard werd eerder 's nachts gestolen uit een weiland in Amsterdam-Noord. De mis handeling vond een paar hon derd meter van het weiland plaats. „Het is onbegrijpelijk dat er mensen zijn die er genoegen in hebben een paard zodanig seksueel te martelen, dat de dood er op volgt", zei een woordvoerder van de Dierenbe scherming gisteren. De organi satie acht hel van groot belang dat de dader(s) snel worden ge pakt. Een 41-jarige Belgische man is afgelopen nacht gestorven, nadat hij ruim drie uur eer der door een politieman in Nijmegen was neergescho ten. Dat maakte een woord voerder van de regiopolitie Gelderland-Zuid vanmorgen bekend. Het incident gebeurde in Nijmegen-Oost. Kort daar voor was de politie gebeld door een buurtbewoner met de mededeling dat op de parkeerplaats van het in een kamerverhuurbedrijf veran derde landhuis een verdach te Belgische auto stond. Toen de politie de auto wilde controleren en de 22- jarige bestuurder om zijn kentekenbewijs vroeg, stapte plotseling de 41-jarige bijrij der uit en schoot gericht op één van de agenten. Daarop schoten de twee politieagen ten allebei een keer terug. De 22-jarige bestuurder is aangehouden. De auto waar in de mannen zaten, bleek gestolen. De politie is werkt samen met Belgische colle ga's. „Het is wel duidelijk dat het om een crimineel duo gaat, met een gestolen auto en vuurwapens", aldus een politiewoordvoerder. Bij onderzoek van de Amsterdamse zedenpolitie worden soms fragmenten van kinderporno in teken- en natuur films gevonden. Hoe vaak dat voorkomt, is bij de Amster damse politie niet bekend. zijn voorgekomen. Na Mickey Mouse verschijnt dan bijvoor beeld een groepje masturberen de kinderen in beeld. Er zijn ook natuuropnames gevonden met een scene waarin een peu ter wordt gedwongen een vol wassene te bevredigen. Bij de meeste kinderporno gaat het om kinderen tussen de twaalf en zestien jaar, maar de politie treft ook soms banden aan waar veel jongere kinderen gedwongen seks hebben met dieren of allerlei dingen in hun vagina of anus krijgen gestopt. Er zijn ook beelden gevonden waarbij de geslachtsdelen van kinderen zijn doorboord met ringen, het zogenaamde pier cing, aldus hoofdinspecteur Holla vanmorgen in ochtend blad Trouw. Sinds een jaar zijn er bij de af deling jeugd- zedenzaken van de politie in de hoofdstad enke le rechercheurs vrijgemaakt om de handel in kinderporno te on derzoeken. Cijfers over groei of resultaten kan de politie volgens een woordvoerder nog niet ge ven. „Het is in ieder geval niet explosief toegenomen Volgens de politie zijn zowel de producenten als de verko pers van de kinderporno zeer inventief waardoor opsporing zeer lastig wordt. Het wereldje van de kinderporno is ook zeer gesloten. De politie bevestigt wel dat er op in beslag geno men banden van wat aanvanke lijk teken- of natuurfilms leken, fragmenten van kinderporno Werkgevers blijven pessimistisch ien haag gpd )e Nederlandse industrie be- chikt over een wonderlijke eerkracht. Nog geen drie naanden geleden openden de 'erkgeversverenigingen NCW :n VNO met het oog op de ver- aezingen een groots politiek riR-offensief om de industrie te Rdden. Het was 'vijf voor waalf. Nu is het twaalf uur, tiraathpt Binnenhof op het punt spijkers met koppen te slaan in ^en nieuw regeerakkoord en is geen vuiltje meer aan le lucht. Een paar maanden na le onheilstijdingen stijgt de iroduktie volgens de jongste BS-cijfers flink, zijn de order- rï lortefeuilles weer goed gevuld zo ;n blijken de vooruitzichten onduit zonnig. Natuurlijk, de werkgeversver enigingen zijn blij als geen an- ie^er met het even snelle als op- V( nerkelijke herstel van 's lands •j( ndustrie. Maar het rijdt hun :ampagne voor betere voor- n vaarden en meer geld in de y vielen. Juist nu het schamele ojj iverheidsbudget voor de ko- nende jaren wordt verdeeld. De jedachte dat de zorgen over de ndustrie schromelijk waren jc, Dverdreven, dringt zich met elk funstig CBS-cijfer hardnekkiger Chris Breedveld, secretaris ,r economische zaken van de y7J christelijke werkgeversvereni- ging NCW: „We hebben die campagne - Nederland moet kiezen - juist gehouden om te voorkomen dat iedereen zou roepen dat het wel meevalt als /eer wat beter gaat. Als ik staatssecretaris Wallage van so ciale zaken dan hoor zeggen dat het meevalt met die tekorten in de sociale^zekerheid, dreigt dat toch weer te gebeuren. De CBS- cijfers zijn puur conjunctureel. Er is meer produktie en meer omzet omdat de economie aan trekt." Dat de negatieve cijfers van vorig jaar misschien net zo con junctureel waren, is nu niet de voornaamste zorg van metaal werkgevers-voorman Hans van den Akker. „De infrastructuur moet beter, de kennis-infra structuur moet beter, de wig (het verschil tussen wat een werknemer bruto kost en op zijn bankrekening krijgt - red.) moet kleiner, de kosten moeten omlaag en we moeten niet Vooruitlopen op milieugebied. Het is fijn dat het weer wat be ter gaat. Als iemand vijf maan den geleden had gezegd dat we nu op dit punt waren, had nie mand hem geloofd. Maar de punten die ik heb genoemd, mogen niet weer onderaan de politieke agenda komen." Van den Akker: „De proble men zijn helemaal niet opge lost, het zou heel erg zijn als we met z'n allen gingen denken dat het ergste weer achter de rug is. Ze praten in Den- Haag nu al over koopkrachtplaatjes met vier cijfers achter de komma. Pak nu eens de echte proble men aan! Ik ben bang dat de huid wordt verkocht, voor de beer is geschoten." De voortvarendheid waarmee de industrie weet te profiteren van de economische opleving, lijkt erop te wijzen dat de situa tie van de bedrijven relatief ge zond is. NCW's secretaris eco nomische zaken Breedveld ziet dat anders. „De bedrijven heb ben flink gesaneerd en drastisch in de kosten gesneden. Daar door kunnen ze nu profiteren van een opleving. Maar aan de structurele problemen van de Nederlandse industrie, is nog niets veranderd." Met één doel van de campag ne Nederland moet kiezen is het dik in orde gekomen. De vak bonden toonden na het PR-of- fensief alle begrip voor de moei lijke situatie in de bedrijven. Het voorjaarsseizoen van CAO's werd daardoor afgesloten met een gemiddelde loonstijging van slechts 0,3 procent, veel minder dan de omliggende bui tenlanden. „Zeer bemoedi gend", oordeelden VNO en NCW gezamenlijk in alle tevre denheid. Het tweede doel van de cam pagne, het afdwingen van Haagse maatregelen ter verbe tering van de zorgwekkende po sitie van de industrie, verloopt wat moeizamer. Bij het begin van Nederland moet kiezen be loofden VNO en NCW net zo lang door te gaan met de cam pagne, tot zaken als lastenver lichting voor het bedrijfsleven en een goed industriebeleid, waren vastgelegd in een nieuw regeerakkoord. Breedveld: „Het is blijkbaar noodzakelijk dat we daar op blijven hameren. We hebben helaas een beperkt campagnebudget. Maar we zul- len ons geluid in Den Haag la ten horen." hingen Ondanks de hitte bleven de bandleden van een schutterij gisteren keurig in uniform. In het Limburg se Hingen werd het jaarlijkse Zuidlimburgse Federatiefeest gehouden, waaraan in totaal 62 schutterijen deel nemen. foto anp harry heuts MAANDAG - DINSDAG - WOENSDAG SALLAND KNAKWORSTJES pot 8 stuks van.&r rossum desiree v Jongeren horen regelmatig uit te gaan, vinden de leden van de werkgroep Gezelligheid kent geen tijd. De discotheek is namelijk dé plek om je uit te leven en nieuwe vrienden te maken. Het uitgaansleven van de Nederlandse jongeren staat dan ook niet ter discussie, de sluitingstijden echter des te meer. Die zijn de afgelopen ja ren steeds verder de nacht in geschoven. Gezelligheid kent geen tijd heeft zichzelf een jaar de tijd gegeven om het uit gaansleven van de nacht weer terug naar de avond te bren gen. Het is een probleem waar iede re ouder het regelmatig over heeft, maar waartegen nog nie mand actie heeft ondernomen: jongeren die na een nacht door zakken de hele dag als vaatdoe ken op bed liggen en ouders die slecht slapen omdat de kinde ren pas tegen het ochtendglo ren thuis komen. Het nachtelij ke uitgaansleven ontwricht het gezinsleven, maar de jeugd zijn deze ongemakken niet kwalijk te nemen, vindt de werkgroep. „Jongeren zijn verplicht 's nachts uit te gaan, want in de disco wordt het pas rond drie, vier uur gezellig", zegt Din ie Maathuis uit het Overijsselse Saasveld, die begin dit jaar de actie op poten zette. Het vervroegen van de slui tingstijd is volgens de werk groep dé oplossing. Rond één of twee uur moeten de deuren van de discotheken volgens de werkgroep dicht. Gré Wind: „Ook jongeren moeten hun ge drag daarop aanpassen. Nu hoor je er niet bij als je vroeg weg wilt. Als iedereen gewoon van negen tot één uur naar de disco gaat, valt niemand buiten de boot." Het werkterrein beperkt zich tot de provincie Overijssel. Alle 45 gemeenten hebben inmiddels het verzoek gekregen een dis cussie over de sluitingstijden te beginnen. „Onze actie staat of valt immers met de bereidheid van de gemeenten de verorde ning voor de sluitingstijden aan te passen", verklaart Els Griep. Ruim de helft van de gemeen ten heeft al gereageerd. „De meeste waren positief. Alleen Hengelo en Kampen laten het afweten. In Hengelo is twee jaar geleden een discussie over de sluitingstijden gevoerd en men wil die niet herhalen. En aan de vrije sluitingstijden in Kampen mogen we helemaal niet ko men. Maar bij een klein beetje tegengas laten wij het hoofd niet hangen", zegt Griep strijd lustig. Naast de politiek worden de jongeren, politie, het onderwijs en de horecagelegenheden bij de actie betrokken. Bijna ieder een ook de jeugd reageert uitermate positief, zeggen de drie werkgroepleden. Sinds kort is de werkgroep zelfs uitgebreid met vier scholieren. Tot nu toe is er slechts één boze brief bin nengekomen. „Iedereen ziet het belang van vroegere sluitingstij den wel in, maar het blijkt moeilijk om als eerste de stap te zetten", vertelt Gré Wind. Eén discotheekeigenaar in de omgeving heeft inmiddels een daad gesteld door zijn deuren eerder te sluiten. Die moed ont breekt de andere horeca-onder- nemingen nog. Zij vrezen dat de jongeren hun vertier elders zoe ken als zij eerder dichtgaan. „Dehoreca-ondernemingen willen wel, maar alleen als ie dereen het doet. Nieuwe slui- Het kabinet besloot eind vorig jaar tot drastische maatregelen om paal en perk te stellen aan de toenemende kinderporno. De maximale gevangenisstraf fen gaan naar vier jaar of een boete van twintig mille. Dat was drie jaar cel en tien mille boete. Mensen die hun criminele ge drag herhalen (recidivisten), ris keren zes jaar cel of een ton boete. Nieuw in het wetsvoor stel is dat alleen al het in voor raad hebben van kinderporno grafie al strafbaar is. De politie van Amsterdam dringt er op aan dat de hogere celstraffen op korte termijn gaan gelden. Dat biedt de poli tie ook meer mogelijkheden met betrekking tot voorlopige hechtenis van verdachten en huiszoeking bij gerechtelijke vooronderzoeken. De Tweede Kamer behandelt het stel in september. Het i rie van justitie hoopt dat de wet zo spoedig mogelijk in werking treedt. Amsterdam Een vader heeft met zijn twee dochters verkoeling gezocht onder de bomen. Het was gisteren namelijk bloedheet op de eerste dag van het 19de Kwakoe-Zomerfestival in het Bijlmerpark. Het multicultu rele festival duurt tot 28 augustus. foto anp marcel antonisse Mgr. Muskens nieuwe bisschop Breda breda «anpsische bisschoppen. Muskens is een globetrotter en schreef enkele boeken, onder meer over Indonesië en de Ne derlanders in Rome. De Nederlandse bisschoppen zijn verheugd over de komst van hun nieuwe collega. Zij noemen hem 'een diep gelovi ge, pastoraal begaafde, realisti sche en daadkrachtige man'. Volgens Ernst heeft zijn opvol ger 'het hart van een pastor, een wereldwijde blik en internatio nale ervaring. Bovendien is hij een kundig organisator'. Muskens heeft het bisschops ambt nooit geambieerd. Pas na een week aarzelen, hij kende zijn nieuwe werkterrein immers niet, ging hij in op het verzoek van de paus. Dat was pas nadat hij van Ernst en andere mede werkers van het bisdom had ge hoord dat hij 'zeer welkom' was. „Want zonder welkom te zijn, zou ik niet zijn gekomen", zëi hij gisteren telefonisch vanuit Rome. De nieuwe bisschop was merkwaardig genoeg niet op de persconferentie ter gelegenheid van zijn benoeming. Hij is 'zeer efficiënt' en komt liever op een moment dat de meeste mede werkers van het bisdom weer terug zijn van vakantie. Muskens wordt op 26 novem ber tot negende bisschop van Breda gewijd. Zijn voorganger Emst diende in mei 1992 zijn ontslag in bij de paus toen hij 75 werd. Hij heeft sindsdien het bisdom bestuurd als apostolisch administrator. Met de benoe ming van Muskens zijn alle Ne derlandse bisschopszetels weer bezet. De eerdere benoemin gen, Wiertz in Roermond en Van Luyn in Rotterdam, werden ook positief ontvangen. In het bisdom Breda is gema tigd positief gereageerd op de benoeming van mgr. M. Mus kens tot opvolger van bisschop Ernst. De pastores prijzen de brede ervaring en de organisa torische capaciteiten van de 58- jarige rector van het Nederlands College in Rome, maar betreu ren dat de nieuwe bisschop niet bekend is met Breda. „Jammer dat hij geen pastor uit ons eigen bisdom is", zegt de Middelburgse industriepas tor J. Scheffers. Ook oud-deken J. Jespers van Breda had graag gezien dat er iemand uit het bisdom Breda was benoemd. „Muskens is nog een onbeken de, maar hij kan uitgroeien tot een heel goede bisschop", zo vat voorzitter F. van Kalsteren van de Vereniging van Pastoraal Werkenden de stemming onder de pastores samen. Martinus Petrus Maria Mus kens is geboren in het Noord brabantse Elshout. Hij werd in 1977 vice-rector en in 1978 rec tor van het Collegio Ollandesein Rome, waar sinds zijn komst ruim 150 overwegend buiten landse studenten wonen. Hij is namens de Nederlandse bis schoppen zaakgelastigde in het Vaticaan en raadsman voor ker kelijke aangelegenheden. Muskens begon als priester van het bisdom Den Bosch. Na zijn wijding door bisschop Bek kers in 1962 was hij kapelaan in Veldhoven en Nijmegen. Hij studeerde zendings weten schappen in Nijmegen en pro moveerde in 1969 op een proef schrift over de islam en de na tionale cultuur in Indonesië. Van 1969 tot 1977 werkte hij op i de Indone- Twee doden bij frontale botsing purmerend gpdwoordvoerder van de regiopoli tie Zaanstreek-Waterland raak- Een frontale botsing tussen ten een volwassene en een kind twee personenauto's op de pro- zwaar gewond. Het ongeval had vinciale weg Edam-Alkmaar plaats toen één van de auto's op heeft in de nacht van zaterdag het viaduct over de Purmerring- op zondag het leven gekost aan vaart op de verkeerde weghelft Volgens een raakte. tingstijden moeten dan ook in heel de provincie of zelfs lande lijk worden doorgevoerd", vindt Griep. De werkgroep is niet bang dat haar plan discotheken geld gaat kosten. „De tijd die de jongeren in de disco doorbren gen zal dezelfde zijn. Alleen op andere tijden. Waarschijnlijk zullen de inkomsten juist stij gen. Nu maken de jongeren een deel van hun geld in een café op vóórdat ze in de discotheek be landen." De late sluitingstijden houden overigens niet alleen de gemoe deren in Overijssel bezig. Uit het hele land komen steunbe tuigingen. De bekendheid is in middels zo groot dat zelfs kaar ten zonder adres door de post bode worden bezorgd. Waar schijnlijk zullen binnenkort ook in andere provincies werkgroe pen van start gaan", zo ver wacht Dinie Maathuis. De grote beroering die haar actie in het land teweeg brengt, heeft de le den van de werkgroep wel ver baasd. „Toen we begonnen hadden we niet voorzien dat we zoveel los zouden maken. Het is blijkbaar niet alleen óns pro bleem. Het blijkt in heel de sa menleving te leven." kapelle Ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan hield de Bonsai Werkgroep Nederland zaterdag in het Zeeuwse Kapelle een grote show. Naast het bekijken van de tentoongestelde mini-boompjes konden de bezoekers ook demonstraties bijwonen van het snoeien en bedraden van de Bonsai-bomen.fotoanparthurbastiaanse

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3