Bevoorrading kampen Rwandese vluchtelingen logistieke nachtmerrie Legerbaas Couzy moet wegwezen Feiten &Meningen 'Muskens is oerdegelijk, een eerste klas organisator' V oedselpakketten vallen in de modde Duitse hulplijn breekt 'muur tussen de oren'S MAANDAG 25 JULI 1994 Nijmegen, afgelopen vrij dagmiddag. Bij de voor Nederland verzengend hete intocht van de Vierdaagse is een legeronderdeel in aantocht dat een vaantje heeft gewonnen. Op vier punten, waaronder discipline en marsvaardigheid, was dit onderdeel superi eur. Als de mannen voorbij marcheren, worden ze begroet door een saluerende grijsaard in legergroen. Hij staat op een ver hoging van vurehout, overtrokken met een stukje grijze vloerbedekking. Vanaf de pers tribune ziet het er nogal potsierlijk uit. Gelukkig, denk ik op die perstribune, is Nederland geen bananenrepubliek waar militairen zomaar kunnen toeslaan. Maar blijkbaar ben ik te optimistisch. Want die saluerende grijsaard is luitenant-generaal H. Couzy. En die vertoont wel degelijk ba nanenrepubliek-trekjes. Afgelopen donderdag was Couzy niet in Nijmegen maar in Delft. Hij opende daar een tentoonstelling in het Legermuseum. En hij dreigde de Nederlandse politiek. Krachtens de Prioriteitennota van minister van defensie Ter Beek moeten de Neder landse landstrijdkrachten een flinke veer la ten. Ze worden met ongeveer de helft inge krompen. Dat is een zeer pijnlijk reorganisatiepro ces, liet Couzy vanuit Delft weten. En gelijk heeft hij. Voor iedere manager is het een bereklus zo'n reorganisatie door te voeren. Daar is heel wat tijd voor nodig. Maar de luitenant-generaal zei meer. Hij zei-name- lijk ook dat de Nederlandse politiek er reke ning mee moet houden dat er grenzen zijn aan de loyaliteit van de krijgsmacht. Hij zei dat een zo omvangrijke reorganisatie in het gewone bedrijfsleven allicht zou leiden tot een bedrijfsbezetting. Of de politiek dat maar even in de oren wilde knopen. Die toonzetting is de Haagse politiek in het verkeerde keelgat geschoten. D66 was boos, de PvdA was boos, de WD was nijdig, ja zelfs het als conservatief bekend staande Tweede-Kamerlid Hillen (CDA) was niet be paald opgetogen. Een meerderheid van de Nederlandse volksvertegenwoordiging is dus nijdig op de bevelhebber van de landstrijdkrachten. Te meer omdat het niet de eerste keer is dat Couzy in het openbaar een politiek stand punt vertolkt. Natuurlijk is het niet eenvoudig als je als baas van een grote organisatie als het leger moet vertellen dat de halve club naar huis moet. En natuurlijk heeft ook de landmacht tijd nodig voor een zo ingrijpende reorgani- satie. Wat dat betreft heeft luitenant-gene raal Couzy volkomen gelijk. Maar hij zei nog iets meer. Hij zei dat in de loop van die reorganisatie wel eens een einde zou kunnen komen aan de loyaliteit van de landmachtmilitairen. Dat nu was, in de woorden van CDA'er Hillen, 'een brug te ver'. En Hillen mag op diverse maatschap pelijke terreinen achter de feiten aan lopen, daarin was hij zeer bij de tijd en had hij vol strekt gelijk. Je kunt je als operettefiguur suf salueren tijdens een folkloristische gebeurtenis als de Nijmeegse Vierdaagse, dat wil nog niet zeg gen dat je als legerbevelhebber ook eer; folkloristische figuur moet zijn. Alle Neder landse ambtenaren zijn nog altijd onderge schikt aan de vaderlandse politiek. En als legerbevelhebber heb je dan wel geweren en tanks ter beschikking, maar je bent en blijft een ambtenaar. Dus ben je onderge schikt aan de politiek die een uitdrukking is van de volkswil. Wat had die Couzy nu eigenlijk gedacht? Dat militairen zomaar een opstand kunnen ontketenen als een politiek besluit ze niet zint? Dat beroepssoldaten zomaar de kont tegen de krib kunnen gooien als een poli tiek besluit hen onwelgevallig is? Kom nou toch! Ieder Nederlandse ambte naar heeft uit te voeren wat zijn politieke, door ons allemaal gekozen baas voor hem in petto heeft. Couzy heeft niet voor de eer ste keer verteld dat hij het niet pikt. Als het hem zo hoog zit, dan moet hij maar wegwe- Maar minister Ter Beek neemt hem nog steeds in bescherming. Het wordt daarom tijd dat de volksvertegenwoordiging de mg recht en van de minister hom of kuit vraagt. Die Couzy, hoe kundig hij als militair ook mag zijn, die Couzy moet weg. De politiek, door ons met z'n allen geko zen, maakt nog altijd de dienst uit. En niet een generaal die er andere opvattingen op na houdt. Per slot van rekening is dit land geen bananenrèpubliek. RONALD FRISART „Water, we hebben water nodig. De mensen sterven bij bosjes", roept een wanhopige ver pleegkundige van een Britse hulporganisatie. Rond de tenten van wat binnenkort een van de grootste vluchtelingenkampen in Zaïre zal wor den, Mugunga bij de Zaïrese grensstad Goma, sterven velen. Door een vergissing is het kamp deze dag niet van schoon drinkwater voorzien. Het resultaat: tientallen doden extra. Rwandese vluchtelingen staan beteuterd bij een kapot geslagen pallet met hulpgoederen. De hulporganisaties hebben veel kritiek op het Amerikaanse stuntwerk bij de gis teren begonnen hulpbrug. FOTO REUTER Mugunga, vijftien kilometer buiten Goma, is vorige week opgezet om de vluchtelingen de overvolle stad uit te krijgen. Drommen Hutu's lopen vanuit de stad richting het kamp. Op de eerste dag zaten er 15.000, vrijdag tegen de avond 100.000 en gisteren wellicht 150.000. „Door bekend te maken dat er in het kamp voedsel wordt uitgedeeld en dat er drinkwater is, proberen we de vluchtelingen hierheen te krijgen. Hiermee kunnen we de hulpverlening beter concentreren. De situatie in Goma is onhoudbaar", zegt de Ameri kaan Jan de Wilde van de Internatio nale Organisatie voor Migratie (IOM). Maar dat geldt evengoed voor Mu gunga zelf. In het kamp voltrekt zich een regelrechte ramp. LATRINES Er komen meer vluchtelingen dan verwacht. Voorzieningen zijn er prak tisch niet. Er is bijna geen eten, geen water, en latrines kunnen in de harde lava-rotsen niet gegraven worden. Op het rotsachtige terrein kunnen men sen nauwelijks een geschikt plekje vinden om een hutje te bouwen. Rond enkele hospitaaltenten liggen tientallen ernstig verzwakte vluchte lingen. Cholera heeft genadeloos toe geslagen. Grootste probleem is het water. Door een misverstand zijn twee grote opslagtanks die de dag daarvoor waren neergezet, niet ge vuld. Patiënten, verpleegkundigen en on telbare vluchtelingen roepen wanho pig om water. Er volgen paniekerige radiogesprekken met Goma. De rij doden wordt met het uur langer. Een vrijwilliger sleurt met één hand een overleden kind uit een tent en slingert het bij de overige lijken. Nederlander Daan Everts, plaatsver vangend directeur van de VN-organi- satie World Food Program, heeft moeite zijn emoties de baas te blij ven. Via de radio probeert hij alsnog water naar het kamp te dirigeren. „Al leen staan we voor een keuze. Als we nu water brengen duikt iedereen op de waterwagen en wordt het een cha os. Als we een paar uur wachten en het water brengen goed georganise- ren, verloopt het uitdelen beter. Punt is wel dat in die paar uur nog vele mensen zullen sterven". Twee kilo meter verderop ligt een vulkaan, ge vuld met fris regenwater. Everts: „Als we daar water vandaan zouden kun nen halen, zijn we gered. Alleen zal het materiaal nog moeten worden ge bracht". IMPROVISEREN Het leveren van drinkwater, voedsel en medicijnen aan circa één miljoen vluchtelingen in én rond Goma vormt voor de vele hulporganisaties een lo gistieke nachtmerrie. Bijna alles moet per vliegtuig worden aangevoerd, de wegen zijn verstopt met vluchtelingen en de communicatie tussen de orga nisaties verloopt moeizaam door het gebrek aan telefoon- en radioverbin dingen en door competentiestrijd. Met als gevolg dat er langs elkaar heen wordt gewerkt. Alleen door snel te improviseren, komt nog een flink deel van de hulp terecht bij de vluch telingen, zij het vaak te laat en in te kleine hoeveelheden. Tienduizenden vluchtelingen komen in Mugunga op een vrachtwagen met voedsel af. De 22 ton maïs en 18 ton biscuit is de eerste hulp die het kamp bereikt. De Hutu's blijven gediscipli neerd achter een dun touwtje staan, waarmee een stuk terrein is vrijge maakt voor het uitdelen. Het voedsel een minimaal rantsoen van tussen de 200 en 500 gram per persoon per dag is voorlopig een druppel op de gloeiende plaat. Toch menen veel Hutu's in Mugunga dat ze geen keus hebben. De grens tussen Rwanda en Zaïre is heropend, maar 'teruggaan betekent vermoord worden door de Tutsi's. We gaan al leen als ons eigen leger ook terug gaat', meent Abumuremyi Leonidas, die met zijn vrouw en vijf kinderen uit Kigali is gevlucht. Dan is het alterna tief: leven in een overvol vluchtelin genkamp en grote kans op ziekte en overlijden, altijd beter, meent hij. Heel misschien zal hij teruggaan als de Verenigde Naties militairen in Rwanda zouden stationeren. „Alleen als ze heel lang blijven, want de Tut si's kunnen we nooit vertrouwen". GOMA CEES VAN DER LAAN Nieuwe bisschop van Breda kent zijn bisdom alleen uit verhalen Het bisdom Breda is mgr. Mus kens slechts langs enkele we gen bekend. „Dat varieert van enige stamgasten van café De Driesprong in Rucphen, die op de fiets naar Rome kwamen, tot officieren van de KMA in Breda. Elk jaar ontvang ik daar als rector van het Nederlands College een groep van", zo be kent de nieuwe bisschop van Breda in een brief aan zijn voorganger mgr. Ernst. Mgr. dr. M. Muskens verklaar de zaterdag telefonisch vanuit Rome dat hij nooit is gevraagd bisschop van Den Bosch te worden. Toch was hij tien jaar geleden degene die het meest werd genoemd als opvolger van de bisschop van Den Bosch, mgr. Bluyssen. Hij werd toen, zij het voor korte tijd, via allerlei publikaties een bekende Nederlander. In de bespiegelingen rond zijn persoon in die tijd wordt hij be schreven als een man die welis waar op 11 december 1935 in het Brabantse Elshout (in het bisdom Den Bosch), is gebo ren, maar die voor het overige weinig heeft van een 'Bourgon dische Brabander'. Hij wordt gekarakteriseerd als oerdege lijk, 'een eerste klas organisa tor'. En als 'een man met een ijzeren dagindeling, een bijna dwangmatige discipline, bij zonder nijver en enigszins so ber'. Zijn doctors-dissertatie bijvoorbeeld schreef hij in zes weken tijd. STUDIE Muskens werd na zijn wijding op 16 juni 1962 door mgr. W. Bekkers achtereenvolgens ka pelaan in de Caecilia-parochie te Veldhoven van 1962 tot 1964 en van de H. Antonius van Pa- dua-parochie in Nijmegen tot 1966. Tijdens het parochiewerk in Nijmegen studeerde hij in opdracht van mgr. Bekkers missiologie aan de R.K. Univer siteit. Zijn proefschrift over de islam en de nationale cultuur in Indonesië verscheen ook in het Indonesisch, Engels en Duits. Vanaf 1970 tot 1977 was hij werkzaam in Indonesië, de eer ste vijfjaar als oprichter en hoofd van de afdeling Docu mentatie en Informatie op het secretariaat-generaal van de Indonesische bisschoppen in Jakarta. In die jaren schreef hij de geschiedenis van de Katho lieke Kerk in Indonesië, in vijf banden. Na een studieréis door Ma leisië,'Japan, Tahiti, Chili, Bra zilië, Suriname, Curasao, Ke nya, Tanzania en Zuid-Afrika schreef h ij in Indonesië vijf brochures over de participatie van leken in de pastoraal in de ze landen. Vervolgens fungeer de hij als secretaris van de Unie van Katholieke Universiteiten De nieuwe bisschop van Breda, in Indonesië. In 1977 werd hij, verblijf in de VS, i i studie- r Rome ge roepen om rector te worden van het Nederlands College al daar. Tot op heden is hij rector van dit college en tevens pro curator (vertegenwoordiger) van de Nederlandse bisschop pen in Rpme en honorair am bassaderaad van de Neder landse ambassadeur bij de Hei lige Stoel. Het Nederlands Col lege werd onder zijn leiding doelbewustgeinternationali- seerd. Gedurende zijn zestien jaren als rector hebben er 153 priesters gewoond, een kleine groep Nederlanders en verder uit vele landen in Afrika en Azië. BOEK In 1987 publiceerde Muskens een boek over de geschiedenis van de Nederlanders in Rome, getiteld: 'Op bedevaart, voor studie, voor overleg in Rome'. Een tweede editie verscheen in In de jaren '80 nam hij het ini tiatief om de oude kerk van de Friezen aan het Sint Pieters plein weer voor de Nederlan ders geopend te krijgen. In een brief aan bisschop Ernst schrijft Muskens daarover: „Ik weet, dat de Heilige Vader de ontwik kelingen bij die kerk met grote aandacht heeft gevolgd. Wij zijn overburen van elkaar. Hij kan bij ons naar binnen kijken (wij niet bij hem). Ik weet ook, dat de paus door al mijn activi teiten op het college (een pas toor met 28 kapelaans) en in de Friezenkerk,'de pastoor' in mij ontdekt heeft. Daar ben ik blij mee en ik er ben er ook wel een beetje trots op"." Over de Friezenkerk schreef Muskens in 1989 zijn boek 'De kerk van de Friezen bij het graf van Petrus'. ROOSENDAAL GPD Kritiek op uivoering hulpactie VS Amerikaanse vrachtvliegtuigen hebben afgelopen weekeinde de eerste voedselpakketten ge dropt boven de gebieden waar de Rwandese vluchtelingen in Zaïre zijn gestrand. De Ameri kaanse luchtbrug, óm de meer dan een miljoen gevluchte Rwandezen van voedsel en schoon water te voorzien, is op gang gekomen. De hulp verlening wordt bemoeilijkt door gewapende bendes die vluchtelingen beroven. Nu de Zaïrese autoriteiten de grens weer hebben openge steld, trekken duizenden vluchtelingen terug naar Rwanda. Zij geven daarmee gehoor aan de oproep van de Verenigde Naties en verkiezen het afgenomen geweld in eigen land boven de cholera- epidemie die in de overvolle kampen dagelijks aan duizen den mensen het leven kost. In totaal overleden al meer dan 9.000 mensen aan de ziekte. De door het Rwandees Patriot tisch Front (RPF) gevormde regering heeft de vluchtelin- gen de verzekering gegeven dat ze veilig kunnen terugke- De luchtbrug op de Zaïrese grensplaats Goma werd giste ren geopend met de landing van een groot vrachtvliegtuig van het Amerikaanse leger. Behalve een waterzuiverings installatie had het toestel vork- heftrucs aan boord om het los sen van de later geplande vluchten te versnellen. Andere toestellen brachten waterzuiveringstabletten, me dicijnen en voedsel. De An kanen voerden minstens voedseldroppings uit in d buurt van de kampen ronc Goma. Flulpverleners noe den de acties een zinloze kwisting van materiaal en „Het is een stunt", om te laloi zien hoe snel het Amerikaa leger reageert op noodsitu; ties, aldus hulpverleners tejkc plekke. Ray Wilkinson, woordvoerc van de VN-vluchtelingenor nisatie Unhcr in Goma, erk de dat er nogal wat schortte aan de Amerikaanse operai Een pakket trof bijna een VI helikopter, die naar het gel was gekomen om te bekijki of bij de operatie alles goedM! ging, en een ander mi een haar na een school. Soiie mige pakketten vielen bij d ei landing volledig stuk, andei it kwamen hoog in de banani F bomen terecht. Mwami Ndeze, hoofd dorp Rwankwi waar di pakketten neerkwamen, ke met trieste blik naar e tal zwaar gehavende dozen met het opschrift 'Gift of th Netherlands'. De inhoud de dozen, meel en melkpot o der, lag verspreid in d der. „Ze hadden het missche beter per vrachtwagen kuni i sturen, dan hadden we aan gehad. Even goed is alk wat we kunnen zeggen: be dankt," betoogde het dorps hoofd. GOMA AFP-RTR-DPA De mentale blokkeringen waren duidelijk genoeg. De 'muur tus sen de oren' werd de uitdruk king voor de psychologische barrières tussen oost en west. Maar de barrières zijn niet slechts psychologisch, ook taal kundig. In de 40 jaar dat ze in verschil lende landen zijn opgegroeid, zijn Oost- en Westduitsers zich op verschillende manieren gaan uitdrukken. De problemen om elkaar goed te begijpen zijn zo groot dat een faculteit van de universiteit van Hajle een hulp lijn, een 'Duits-Duitse vertaal- service', heeft geopend voor Duitsers die de problemen met de betekenis van woorden wil len ontwarren. Soms worden de problemen ge makkelijk opgelost. Een 7-jarige Oostduitser wilde bevestigd krijgen dat het woord geil alleen maar goedkeuring uitdrukte, in de betekenis van 'briljant' of 'groots'. De traditionele beteke-' nis van het woord is, volgens het Langenscheidtwooiden- boek: 'heet, geil, hitsig'. De 7-ja- rige beweerde dat zijn opa hem sloeg als hij het woord geil ge bruikte. De jongen wilde slechts zijn taalkundige onschuld be wijzen. Vaker wordt de advieslijn ge bruikt door degenen die bang zijn zich verkeerd te gedragen in de brave new westerse we reld. Zij kunnen bellen met de vraag hoe zij zich correct moe ten uitdrukken. Een dus heeft het Kollektiveen groep men sen die samenwerken baan gemaakt voor het westerse team. De Sitzung of sessie, is vervangen door de conferentie of meeting. Het moet gezegd dat meeting een lastige is voor de Oostduitsers. Toen Oost-Duitsland nog Oost- Duitsland was, had meeting (dat niet uit het Engels kwam maar broederlijk was overgenomen uit het in de Sovjet-taal gebrui kelijke politieke miting) de be tekenis van partijsecretarissen die doorzeurden over de klas senstrijd en de triomfen van het communisme. Het is begrijpe lijk dat sommige Oostduitsers daarom niet zo enthousiast zijn om meetings bij te wonen met hun nieuwe westerse bazen. In sommige gevallen is de bete kenis van een woord duidelijk genoeg, maar de logica van de kloof tussen oost en west is dat niet. In Oost-Duitsland werd een rijbewijs jarenlang Fahrer- Zm/frm's('rij-perïnissie') ge noemd, terwijl de Westduiters een Fiihrerschein ('leiderscertificaat') hadden, - columniste van het tijdschri Stern (Oostduits) ging op zo naar deskundige verldaringe1 voor de reden waarom haar Fahrerlaubnisee n andere n< had gekregen. „Waarom heli dat zelf niet bedacht! Het wc1 'rij-permissie' suggereert: 'Jt J mag, Ossi (Oostduitser)!' Me' andere woorden, bevel van l venaf. Aan de andere kant kl'1 het 'Führer-certificaat' veel i bewuster en wil zeggen: ,Ik, bestuurder!' Aldus worden de Oostduitse bekeerd van passief naar act Klaus Almstadt, een onderzc ker aan het Halle-instituut, geeft verlegen een verklarinj voor het oorspronkelijke ver van de communisten: „Fühi schein werd bewust niet ge bruikt vanwege de niet-zo-lc ke betekenis van dat woord, vanwege de historische asso ties als u begrijpt wat ik b doel." Sommige telefoontjes naar d hulplijn van Halle gaan allee maar over grammatica. Maa vragen over de tegenstelling oost-west komen, aldus Alm stadt, 'veel meer voor dan w hadden verwacht'. De woorc die voorkomen op Westduit sollicitatieformulierenroepc vele vragen op. Hoe kan een Oostduitser raden dat wann hem of haar om, bij voorbee een 'bewijs van vermogen' wordt gevraagd, men een vei klaring van de bank wil zien de financiële liquiditeit aan toont? Inmiddels bemerkt Almstadt verzet in het oosten tegen de linguïstische Anschluss. „De mensen zijn woorden gaan g bruiken die in onbruik waret geraakt." Nieuwe winkels in oosten worden WtB genoem een afkorting voor iets wat in buurt komt van een warenhi een benaming die gebruikt werd in de communistische! en in het westen onbekend it De taalkundigen van Halle zi dit als een symptoom van va beslotenheid de Oostduitse identiteit niet te laten verniel gen. Dat is ook van toepassin op de economie. Almstadt: ,,'Oost-produkt' was een neg tief woord. Nu zijn de mense echter trots geworden op de dingen die ze maken. Op het bord staat: „Hier koopt u Ooi produkten'. Dat zou u vroege nooit hebben gezien." BERLUN STEVE CRAWSHAW

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2