A Jimenez voelt zich koning te rijk Umpire: 'Je moet het in je hebben Hockeysters niet meer op Champions Trophy Sport Van Bon: 'slechts' zilver Japanners klasse apart in Haarlem MAANDAG 25 JULI 1994 Het slop, waarin het Nederlands vrouwenhockeyteam tijdens het wereldkampioenschap verzeild raakte, heeft verregaande con sequenties. De zesde plaats in Dublin betekent dat Oranje voor de eerste keer in de ge schiedenis het toernooi om de Champions Trophy zal moeten missen. Het eerstvolgende toer nooi wordt september volgend jaar in Buenos Aires gehouden. Nederland verloor zaterdag in het duel om de vijfde plaats met 0-2 van Zuid-Korea. Het was de derde nederlaag die de formatie van coach Bert Wentink op het complex van het University Col lege in Dublin leed. In de groepswedstrijden werd het tweemaal 1-2, tegen de Verenig de Staten en Duitsland. Wentink bleef zaterdag ont kennen dat zijn positie wankel is. „Over twee weken zullen we het toernooi evalueren", aldus de coach. „We" zijn het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bcnd en de begelei dingsgroep, die anderhalve week teleur stelde in Ierland. Nederland vloog zelfs uit de subtop. In november 'S5 zal in Kaapstad deelneming aan de Olympische Spelen moeten worden veiliggesteld. Australië werd zondag door een overwining van 2-0 op Ar gentinië voor het eerst in de ge schiedenis wereldkampioen. Bij de zeven eerdere edities eindig de Nederland vijfmaal, Duits land tweemaal als eerste. De Verenigde Staten eindigde in Dublin als derde, Duitsland werd met 2-1 verslagen. Australië herhaalde het suc ces van de Champions Trophy, vorig jaar in Amstelveen. Toen wonnen de Aussies in de finale door strafballen van Nederland. Coach Rick Charlesworth, zelf een hockey-legende, had in Du blin de sterkste selectie, met de juiste mixture van jong en oud. Mark van Lom beek, Tbur-ver- slaggever van de Belgische televisie, in Humo: „Ik ben net als de pianist van de Titanic. Ik blijf praten, water ook gebeurt. Columnist Leo Derksen in Pa norama over de arbiter: Scheids noemen ze hem, wat een afkorting is van scheidsrech ter, maar de klank van het woord roept bizarre visioenen op van onwelriekende uitwerp selen. Derksen over grensrechter Dolstra: „Helaas, samen met de scheids moest hij naar huis. En na nog maals de luxe om hem heen ge prezen te hebben sprak hij deze woorden: 'Het zal niet meevallen straks weer het postkantoortje van Dokkum te moeten binnen wandelen. 'Kijk eens aandaar vertoeft hij dus, in alle eenvoud. Dolstra heet de man geloof ik. Nog een geluk, dat hij geen Bo- nifatiusheet." Banesto-ploegleider Echavarri in NRC Handelsblad over Mi guel Indurain: Hobby's heeft Miguel niet. Wielrennen is alles voor hem. Hij kan niet de concentratie op brengen om een boek of een krant te lezen. Miguel is een boe renzoon. Hij houdt van zijn wo- ning, zijn familie, zijn hond, zijn tractor, het weiland. Daar is hij thuis." Hans Horn, eigenaar van los Lansinks paard Libero in De Volkskrant: „Ik heb mij laten vertellen, dat Libero een slechte jeugd heeft ge had. Martin Simek in HP/De Tijd over geluk: Waarom sporten gelukkig maakt? Omdat het ons van den ken bevrijdt. Ons op instincten doet drijven, ons tot beesten maakt. Dat denken, waarop we zo prat gaan, is een vermoeiende metgezel die altijd maar blijft doormalen. Niet te stoppen, om gek van te worden. Zelfs als we vrijen, denken we nog na. Idem: „Als de sporter zich laat gaan overkomt het hem regelmatig dat hij boven zichzelf uitstijgt. Hij is tot staaltjes in staat die nauwelijks zijn na te vertellen. De beste vrijages kun je ook niet navertellen. Vandaar dat alle middelmatige minnaars en middelmatige sporters over hun prestaties opscheppen. Geluk valt niet na te vertellen. TV-commentatorbij Heineken Open: „Prins Bernhard is er, en ook Pieter van Vollenhoven is aan wezig. Ik heb ook Wim Rijsber- gen gezien: dus alle belangrijke n Nederlands zijn er. ALKMAAR GPD Het was Spanje en Miguel wat het afgelopen weekein de de klok sloeg. Koerste in Parijs Miguel Indurain op het succes af; in de wat rustiger omgeving van de Hilversumse bossen, had Miguel Angel Jimenez het grote verzet opstaan. De Spaanse golfer 'schakelde' even verkeerd op de holes elf, twaalf en dertien, maar liet er in zijn eindsprint geen twijfel over bestaan wie met de grootste che que (325.000 gulden) naar huis mocht in de Heineken Open. HILVERSUM GPD Jimenez voelde zich de koning te rijk na ontvangst van de bo kaal uit de handen van Prins Bernhard. Even nog had de 30- jarige golfer uit Malaga zijn fel ste belager de hoop gelaten. Zijn tweede schot op de aller laatste hole verdween met een sierlijke boog het publiek in. Ji menez kreeg een free-drop om dat de tribunes een slag naar de green onmogelijk maakten. Ver volgens klaarde Jimenez de klus professioneel. „Niet mijn beste schot, dat tweede," aldus Jimenez. Hij speelde vier dagen goed golf, „maar om een tournooi te win nen, moet je dat geluk hebben." Halverwege de zondagsronde had echter ook Jimenez zijn moeilijke momenten. Hij ver loor drie slagen op de holes elf, twaalf en dertien en gaf Howard Clark aldus uitzicht op een play off. In Hilversum betaalde het huiswerk met broer Juan, golfle- raar in Torrequebrada, zich meteen uit. Miguel Angel kende een miserabele start verleden week in het Britse Open en lag er na twee rondes uit. Thuis werd er aan wat technische de tails gewerkt en kon de rechter voet, gekneusd nadat er een kistje wijn op was gevallen, ver der herstellen. In Hilversum zag de wereld er voor de Spanjaard weer perfekt uit. „Ik speel het hele seizoen al sterk. Dit is weliswaar mijn eerste winst-in Hij was nog maar net hersteld van zijn inspanningen in de Tour. Beide benen vertoonden bovendien flinke schaafplekken, als gevolg van een akelige val tijdens de kwalificaties. En tij dens de eerste rondes van de fi nale was hij ook nog eens de kluts kwijt. Het weerhield Léon van Bon er uiteindelijk niet van om uit te groeien tot beste ren ner in de ldassementsrit, tijdens de Nederlandse kampioen schappen op de baan in Alk- Dat de oogst slechts zilver was, daar had de 22-jarige Apel- doorner wel vrede mee. Dat was nu eenmaal het probleem van de 'puntenkoers'. De beste wint niet altijd. Sinds hij olympisch zilver overde in Barcelona, staat Bon te boek als een specia op de klassementsrit. Zelf rel; veerde hij dat zaten enigszins, met als achtergrc de ingezette profloopbaar ben hier toch twee jaar u; weest, zodat ik het inzicht koers kwijt ben", klonk „Dat maakt het heel moeilijk was de draad in het begin i ook kwijt. Toen ben ik uit moede maar gaan rijden en I blijven rijden, terwijl ik af en luisterde hoe de stand wedstrijd was." Daartegen was maar éi ner bestand. Richard Rozend (Warmenhuizen) hield i de voorsprong op Van Bon zocht veelvuldig het wiel zijn concurrent. Miquel Jimenez krijgt de beker uit handen Prins Bernard. 1994, maar het hadden er voor mijn gevoel al drie moeten zijn." De Spanjaard doelde o.a. op zijn play-off met Robert Al- lenby in het Honda Classic in Hamburg. De grote mentale winnaar, ondanks het tegenval lende weekeinde, was echter de Nederlander Rolf Muntz. Zijn klassering rond de 30ste plaats is voor Nederlandse begrippen al bijzonder. Zijn verdiensten zullen echter het veelvoudige zijn van de ongeveer 18000 piek die hij op zijn bankrekening krijgt gestort. De sponsorstrijd die over het hoofd van Muntz al tijdens het Dutch Open ont brandde, krijgt ongetwijfeld een vervolg. De 25-jarige laat de he ren keurig stoeien en concen treert zich op het volgende Challenge-toernooi in Genève. Daar moet hij verder werken aan zijn ontwikkeling als toer- nooigolver. „Dit Heineken Open is een prima stimulans en geeft me het gevoel dat ik op de juiste weg ben. Ik heb een lekkere wedstrijd gespeeld en ook nog stevig onder par gescoord. Veel geleerd en veel fouten ge maakt." De fouten maakte Muntz vooral in het weekeinde. Zaterdag bijvoorbeeld op de elf de hole. Sloeg zijn afslag in de bossen en had vervolgens nog drie slagen nodig om in de buurt van de green te komen. Uiteindelijk kon hij na zeven slagen zijn putter in de tas stop pen. Het heilige vuur van de twee eerste rondes was gedoofd in de Hilversumse hitte. Deson danks kreeg het talent een staande ovatie gisteren op de laatste hole. Op die achttiende had Muntz zich onsterfelijk kunnen maken door een eagle- pott (2 onder Par) te benutten. Hij miste, waardoor zijn totaal op 280 slagen, acht onder Par kwam. Het missertje koste drie duizend piek. „Als ik golf speel, denk ik niet aan geld. De gedachte daaraan komt pas later. Feit is dat ik met deze cheque erbij me voor dit seizoen geen zorgen meer hoef te maken. Ik ben niet op hulp van buitenaf aangewezen." De enige hulp die Muntz kreeg, was die van caddy Simon van der Werf. Over twee weken draagt Rolf Muntz weer keurig zelf zijn tasje. Ook een kwestie van geld. „Maar niet alleen, haast Muntz zich te zeggen. „Een caddy is iets bijzonders. Die vind je niet een, twee, drie. Je moet er een vertrouwensrela tie mee opbouwen. Hij moet zich vooral niet met mijn spel bemoeien en ervoor zorgen dat ik rustig blijf." Die rust was er dit weekeind zeker niet. „Drie holes voor het einde kreeg ik pas in de gaten waarom het de laatste twee ron des minder ging. Ik was bezig aan een soort ren-je-rot-spelle- tje inplaats van golf. Doordat je slechts met zijn tweeën speelt, gaat het tempo omhoog. Dat hoger tempo sloeg over op mijn swingritme. Dat heeft puur met ervaring te maken." HAARLEM «ANP De zeventiende Haarlemse honkbalweek heeft met Japan dé perfecte winnaar gekregen. De Aziaten beëindigden de krachtmeting met de vier ande re ploegen zonder verlies. Als laatsten ondervonden de Little Caesars zondag in de finale de kracht van de vrijwel foutloos spelende Japanse studenten: 5- 2. De door de organisatoren voorziene eindstrijd had moe ten gaan tussen Japan en Ne derland. Het Oranje team ver loor zaterdagavond echter met 4-6 van de Caesars, die toen hun tweede wedstrijd van de dag speelden. Werper Harry Koster vergooide zaterdagavond letterlijk de kansen van zijn ploeg op de finale in de tweede Amerikaanse slagbeurt. Na vier wijd en het raken van de Ami kaanse slagman Curtis Morj moest hij een twee-honks toestaan. Koster ging na i nieuwe vier wijd lelijk in de f toen hij de bal over het eei honk gooide. Ineens zag Nederland voorsprong van 2-0 omgeze een achterstand van 2-5. Die genslag kwam Nederland, veel meer honkslagen (11 produceerde dan de tegenst der, niet meer te boven. In negende en laatste slagbi kwam Nederland nog wel ti punten dichterbij. De wens de ruim 6000 toeschouwers, door het wat vreemde w strijdschema voor de de maal een treffen tussen de t ploegen zagen, van drie e: innings ging echter niet in 1 vulling. OVERLEDEN - In zijn woonplaats Den Haag is zaterdag op 80-j ge leeftijd Aad Ivens overleden. Ivens was erelid van van de ninklijke Nederlandse Dambond (KNDB) en de internatioi damfederatie (FMJD). Hij vervulde jarenlang verschillende func binnen de dambond. Ivens trad onder meer op als begeleider de Nederlandse selecties bij wedstrijden in de toenmalige Sovji nie en fungeerde ook als internationaal arbiter. Als dammer sp de Ivens ruim 50 jaar op het hoogste niveau bij de Haagse ver ging RDG/DIO, waarvan hij ook erelid was. Ivens was ridder ii Orde van Oranje Nassau. Hij wordt donderdag gecremeerd. Het leven van een tennis- scheidsrechter is niet altijd even makkelijk. Op de hoge stoel ge zeten ben je blikvanger als er eens wat misgaat. Een verkeer de 'call' en je wordt meteen ver guisd. En goeie beslissing en niemand die er wat om geeft. Toch zijn er wekelijks ontelbare umpires aan de gang om de tenniswedstrijden in goede ba nen te leiden. Het gaat daarbij vaak om finalewedstrijden tij dens de toernooien in de diver se districten. Een scheidsrechter op de stoel geeft dan wat ex tra's. Het staat allemaal wat offi ciëler en dat is toch waar het al lemaal om gaat. Op het A-toernooi bij de Open Leidse is het de hele week offi cieel. Vanaf de dag dat het toer nooi begint zitten er umpires op de stoel. Een van hen was deze week Jacques van Drongelen. De Katwijker oefent al twintig jaar met een onderbreking van zes jaar zijn hobby uit. Het grootste deel daarvan bracht hij door als 'nationaal-scheidsrech- ter'. Dat zijn de mannen in bla zer die op toernooien als Room burg de hoogste positie mogen bekleden. Hij behoort dan ook de tot de A-categorie. A- scheidsrechters zijn meer erva ren dan B, een C is op districts niveau bezig en een D zit af en toe op de stoel bij competitie wedstrijden van de vereniging waar hij zelf toe behoort. Een topumpire i niet zomaar. Umpires horen ei genlijk niet te praten over ten nis. Dat mag niet. Tijdens de Davis Cup bijvoorbeeld mogen umpires niet hun visie geven over de wedstrijden die ze ge floten hebben. Ook Van Dron gelen mag zijn visie als scheids rechter niet ventileren over een A-**** toernooi als Roomburg. Navraag bij de hoofdscheids- rechter leert hem dat hij alleen op persoonlijke titel mag spre ken. Vragen over het Room burg-toernooi zelf mag hij niet beantwoorden, wel vragen die over het leven als umpire gaan. Hij meldt het nadrukkelijk. Begin jaren '70 beklom Van Jacques van Drongelen 'in actie' op Roomburg: „De Drongelen voor het eerst de tien treden van de umpirestoel. Een hem bekende scheidsrechter vroeg hem of hij niet ook eens wilde tellen bij een wedstrijd. Al vrij snel groeide hij uit tot natio naal scheidsrechter. Internationaal kwam Van Dron gelen nooit aan de bak. De Kat wijker werkt bij de luchtvaart dienst van de marine en inter nationale scheidsrechters zijn professional. Voor hem bleef het bij een pure hobby. Wel mocht-en mag hij bij de inter nationale toernooien die in Ne derland worden gehouden tij dens de kwalificaties af en toe op de stoel zitten. Voor de rest blijft het bij 'lijnrechteren'. Bij de afgelopen kwartfinalewed strijd om de Davis Cup tussen Nederland en de Verenigde Sta ten was Van Drongelen lines man. Een apart vak volgens hem. „Lijnrechter zijn is niet makke lijk. Je moet vol geconcentreerd zijn. Vooral de baseline wordt onderschat. Op de lange lijn zie je de bal nog aankomen, maar je kan niet tegelijkertijd de baseline in de gaten houden en de bal volgen. Dan ben je te laat. Je moet dus kunnen in schatten of een bal inderdaad in de buurt van de baseline komt of niet en je dan op die lijn con centreren. Er zijn bepaalde kijk- techniekenvoor." Is de baseline al moeilijk, de servicelijn is nog moeilijker. Daar wordt de bal met gemid deld 180 kilometer per uur naar toe gekegeld. Van Drongelen: „Je moet het in je hebben om een goede servicelijnrechter te worden. Dat kun je bijna niet Iste reactievermogen kunnen het." FOTO HOLVAST/MARK LAMERS aanleren. De mensen met het snelste reactievermogen kun nen het. En je moet ook een beetje geluk hebben. Sommigen komen gewoon niet aan de bak en kunnen het dus nooit bewij zen. Overigens, voor het geld hoeft een aankomend scheidsrechter het niet te doen. De vergoedin gen zijn minimaal, zo'n 25 tot 30 gulden per dag plus omkos- ten. En dan is er ook nog de ver plichting een minimaal aantal dagen per jaar het vak uit te oe fenen. Feestdag of niet. „Maar het leuke aan scheidsrechteren is het sociale aspect ervan. Je komt veel mensen tegen en je hebt altijd de beste plaats om toe te kijken." De euforie over de vierde wereldtitel voetbal is in Brazilië omgeslagen in nationale onvre de. Aanleiding is de voorkeurs behandeling die de gevierde in ternationals bij het passeren van de douane in eigen land hebben gekregen. Onder druk van de publieke opinie wordt de omvangrijke, peperdure bagage van de Braziliaanse delegatie alsnog onderzocht en fiscaal be last. Volgens een woordvoerder van het Braziliaanse ministerie van economische zaken kan het be drag aan invoerrechten oplopen tot bijna twee miljoen gulden. Voor de staatssecretaris voor belastingzaken komt de maatre gel te laat. Osiris Lopes trad on middellijk af na de onrechtma tige gang van zaken. Hij zei dat de wet voor iedereen gelijk moet zijn, ook voor voetbalhel den. De Braziliaanse selectie vertrok twee maanden geleden met 2.000 kilogram aan goederen naar het WK in de Verenigde Staten. Zij keerde donderdag in Rio de Janeiro terug met ruim 17.000 kilogram, inclusief de wereldbeker. De spelers en be geleiders hadden bij het winke len niet op een paar dollar geke ken. Tot de bonte bagage, ver voerd in kisten, dozen en krat ten, behoorden koelkasten, wasmachines, magnetrons, te- levisies, video's en hifi-appara- tuur. Volgens de Braziliaanse invoer- bepalingen moet over buiten landse aankopen van boven de 1000 gulden belasting worden betaald. De officials en voetbal lers weigerden echter op het vliegveld hun bagage te laten controleren. Het gezelschap dreigde de feestelijke parade en huldiging in Rio te boycotten indien de douane toch alles zou inspecteren en aanslaan. De regering, met president Ita- mar Franco als initiatiefnemer, besloot onder druk daarvan de beroemde landgenoten voor één keer dispensatie te verle nen. Ongezien mochten alle spullen worden uitgeladen en in vrachtwagens naar plaats van bestemming worden vervoerd. Hoewel de spelers na hun machtsgreep in de Verenigde Staten tot volkshelden zijn uit geroepen, ging deze VIP-behan- deling de Braziliaanse bevolking toch te ver. Een storm van kri tiek raasde over het voetbalmaf- fe land. Zelfs de kranten, bij wie de voetballers in tijden van suc ces geen kwaad kunnen doen, spraken er schande van. „Deze spijtige geschiedenis telt alleen maar verliezers", schreef O Globo. „Het vertrek van staatssecretaris Lopes is een slag in het gezicht van president Franco", stelde Folha de Sao Paulo. „Ook al zijn ze viervou dig wereldkampioen, dat geeft ze nog niet het recht zich als smokkelaars te gedragen", zei de burgemeester van Sao Paulo smalend. Na de intrekking van het om streden regeringsbesluit heeft het ministerie van economische zaken opdrachten gegeven aan de nationale vliegtuigmaat schappij Varig en het Brazi liaanse consulaat in de Verenig de Staten. Het departement wil een volledige lijst van de passa giers en van de goederen die zij op hun terugreis naar Rio heb ben meegenomen. Voor Roma- rio en kornuiten dreigt derhalve een flinke naheffing. nderlecht heeft niet lang plezier van z'n Brazilianen gehad. De jeugdige talenten Cate en Toninho, die door de Brusselse club van Sao Paulo overgeno men werden, zijn na twee we ken in België met heimwee naar huis vertrokken. Cate en Toninho leverden za terdagochtend hun contract bij manager Verschueren in. „De jongens konden helemaal niet wennen", verklaarde de mana ger die het duo naar het vlieg veld bracht. „We hebben de be slissing nog tien dagen uitge steld, maar het kon zo niet ver der. De afgelopen dagen kwa men ze zelfs huilend naar de training." In rugby mag veel, maar op bijten staat bijna de doodstraf. De Zuidafri- kaanse international Johan le Roux gedroeg zich in de tweede Testwedstrijd tegen Nieuw-Zee- land in Wellington als een echte Springbok. Hij kan zijn interna tionale loopbaan verder wel vergeten. De 32-jarige metaalhandelaar, niet geheel toevallig bijge naamd het „beest", beet tegen stander Sean Fitzpatrick zater dag in zijn oor. De boosdoener werd meteen verbannen uit het team. Het ticket voor zijn terug reis naar Zuid-Afrika ligt al klaar, maar Le Roux mag eerst nog de uitspraak van de Nieuw- zeelandse tuchtcommissie af wachten. Dat collega komt maandag bijeen. „Daarna gaat hij naar huis", stelde teammanager Jannie En- gelbrecht. „Wat mij betreft, speelt hij nooit meer voor mijn provincie", sprak Transvaal- coach Christie verontwaardi; in eigen land. „Dit hoort niei een rugbyveld thuis", bekem Pienaar, aanvoerder van de Springboks. De Zuidafrikane zijn op toernee in Nieuw-Ze> land. De agressieve actie van Le R> bleef aaanvankelijk verborge Aanvoerder Fitzpatrick, die c All Blacks naar de tweede en slissende zege in de Testserii leidde (13-9), reageerde in d< tweede helft woedend op de aanslag. Niemand had echte overtreding gezien. Het bloe ende oor van Fitzpatrick wei niettemin op een misdaad. I bestudering van de video-be den van de wedstrijd was lat duidelijk te zien dat Le Roux het oor beet. De Springboks hebben tijde: hun toer in Nieuw-Zeeland i slechte reputatie opgebouwi Tegen James Small loopt no een onderzoek wegens mole tie van zijn opponent Gordc het duel vorige week met W. kato. Een paar dagen daarn; werd Geldenhuys in de wed strijd tegen Manawatu van 1 veld gestuurd na een tegens der tegen de grond te hebbe geslagen. „We worden hier i Nieuw-Zeeland het Nazi-tet genoemd, maar dat is niet h maal waar", sprak captain F Het sprookje van semi-prof. Alarr Ahannach was t lopen week in het trainings kamp van Telstar in Warege tot tranen toe geroerd. Hij, jaar, nog niet eens een vastt waarde bij de Velsense eersl divisionist, werd uitgenodig om op audiëntie te verschiji bij de Marokkaanse koning Hassan II. Vandaag vertrekt Ahannach naar de hoofdsta Rabat. „Bij ons is de koning alles", de vereerde Marokkaanse v baller. Maar waarom wordt gerekend hij, een talent nog wachtend nog op zijn eerstf doelpunt voor Telstar in coi petitieverband, waarom wo hij in het paleis ontboden? „Ik ben benaderd door mer van de Marokkaanse amba; de. Ze hebben een paar kee Telstar gekeken. Bovendien ten ze dat ik in de Marokka; selectie had gezeten. Ze hac iemand nodig die iets in he buitenland heeft bereikt. Di voorbeeld voor Marokkaan; jongens kan dienen." Ahannach zal door de vorst worden beëdigd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18