Perry oneens met mening Moskou Rome komt op voor oude bezittingen in Slovenië Mandela ongerust over Mozambique Buitenland Actievoerders voor rechter Sprinkhanen plagen boeren Water inzet strijd in Spanje ZATERDAG 23 JUL11994 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International Italië: Nieuwe regeling voorarrest rome» Na het intrekken van het uiterst omstreden decreet over het afschaffen van voorarrest bij corruptiezaken, heeft de Itali aanse regering gisteravond een nieuw wetsontwerp goedge keurd. Voorarrest in corruptiezaken is voortaan alleen verboden, als de verwachte straf minder dan vier jaar zal zijn. Uit het oor spronkelijke decreet is ook een passage verdwenen die het de media verbood te berichten over lopende onderzoeken door de openbare aanklagers. De beide kamers van het parlement moe ten zich nog over het nieuwe voorstel buigen. Roofdier gesignaleerd bij vliegveld Parijs parus» Een katachtig dier, waarschijnlijk een volwassen poema of panter, loopt vrij rond in het gebied rond het vliegveld Char- les-de-Gaulle bij Parijs. Het dier verscheen donderdagvond plotsklaps in beeld van een camera van de luchtvaartmaat schappij Air France. De lokale autoriteiten hebben gezegd dat het roofdier al kilometers verwijderd kan zijn van de plaats waar hij voor het eerst is opgemerkt. De politie doet pogingen het dier te vangen. Genève verslaat Bonn genève Genève heeft Bonn gisteren verslagen in de race om de vestiging van het hoofdkantoor van de nieuwe Wereld-Handels organisatie (WTO). Na weken van nerveuze spanning heeft een WTO-commissie unaniem besloten dat de nieuwe organisatie het voormalig hoofdkwartier van de GATT moet overnemen. Ge nève kreeg de voorkeur omdat er al verschillende internationale organisaties zijn gevestigd en tevens een rimpelloze overgang van GATT naar WTO mogelijk wordt. Letland past naturalisatiewet aan riga» Letland heeft haar plan ingetrokken om na het jaar 2000 nog slechts beperkt niet-Letse inwoners van het land te naturali seren. Het Letse parlement nam gisteren de nieuwe wet op het staatsburgerschap aan zonder de heftig omstreden quotum-re geling. Met name de zeshonderdduizend Russisch-taligen in de voormalige Sovjet-republiek waren fel tegen de voorstellen. Door de aanpassing van de nieuwe wet kan Letland toetreden tot de Raad van Europa. Moordenaars James Bulger langer vast londen De Britse minister Howard (binnenlandse zaken) heeft de minimumstraf die de twee jongens moeten uitzitten die de peuter James Bulger hebben ontvoerd en vermoord, bijna ver dubbeld. De twee, die beiden tien jaar oud waren toen zij de tweejarige James vanuit een overdekt winkelcentrum in Liver pool ontvoerden en later op brute wijze van het leven beroof den, zullen ieder minstens 15 jaar opgesloten moeten blijven. De rechter had eerder geen specifieke strafmaat opgelegd. Hij sprak slechts het advies uit dat zij ieder minstens acht jaar opge sloten zouden moeten blijven. Vulkaan Mexico bedreigt dorpen mexico-stad» De Mexicaanse autoriteiten hebben ruim vijfhon derd bewoners uit dorpen in de buurt van de vulkaan Colima geëvacueerd. De 3800 meter hoge berg, 460 kilometer ten zuid westen van Mexico-Stad, spuwde gisterochtend lava en as na een explosie in de top. Er zijn geen meldingen van doden of ge wonden. Vermiste diplomaten ongedeerd algiers De ambassadeurs van Jemen en Oman in Algerije die sinds een week werden vermist, zijn veilig en ongedeerd. Dat maakte de Algerijnse veiligheidsdienst gisteren bekend. Volgens de dienst zijn ook de chauffeurs-van de diplomaten in veiligheid. Greenpeace betaalt Noorse boete niet Greenpeace verwacht dat de rechtbank in het Noorse Egers- und hierover maandag uit spraak zal doen. De Sirius vaart onder Nederlandse vlag. De eigenaar van de walvis vaarder Senet gaat volgens Greenpeace ook nog een civiele procedure tegen de milieu-or ganisatie aanspannen om de geleden schade door de ac ties konden geen walvissen worden gevangen terug te vorderen. Om hoeveel geld het gaat, is niet bekend. Op een aantal in beslag genomen rub berboten van Greenpeace ligt nog beslag van zowel de eige naar van de Senet als het open baar ministerie. VS-minister: Bosnische Serviërs zeiden 'nee' Washington is het niet eens met de Russische visie op de houding van de Bosnische Serviërs tegenover het jongste vredesvoorstel. Rusland meent dat het nog te vroeg is om vast te stellen of de Bosnische Serviërs het plan hebben afgewezen. Maar volgens de Amerikaanse defensieminis ter Perry leidt de houding van de Bosnische Serviërs tot maar één conclusie: „Ze hebben het voorstel niet geac cepteerd. En dat is wat de contactgroep had gevraagd". Het voorstel van de contact groep (VS, Rusland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland) had een einde moeten maken aan de inmiddels 27 maanden durende burgeroorlog tussen de Serviërs, Kroaten en moslims in Bosnië. De moslims en Kroaten, die het plan hebben aanvaard, krijgen samen 51 procent van het land. De Serviërs, die een vaag antwoord ('geen ja, geen nee, maar verder praten') ga ven, zouden zich moeten terug trekken op 49 procent van hun grondgebied. Inmiddels bereiden de Vere nigde Naties (VN) en de NAVO strafmaatregelen voor tegen de Bosnische Serviërs. De contact groep had de Bosnische Serviërs gewaarschuwd dat bij een afwij zing het internationale embargo verscherpt en de inzet van de geallieerde luchtmacht ter be scherming van de veilige gebie den in Bosnië vergroot zou wor den. Een blauwhelm van het Oek- raïnse VN-korps is gisteren licht gewond geraakt toen het vlieg tuig waarin hij zat direct na ver trek van het vliegveld van Sara jevo, werd beschoten. Het was de vierde beschieting in drie da gen op een transportvliegtuig van de Verenigde Naties. londen» tony barber the independent Italië en Slovenië zijn gewikkeld in een ruzie over onroerend goed die voor nieuwe spanning zorgt op de Balkan. Het conflict betekent een stap terug in de relaties tussen de Europese Unie en Slovenië, dat graag tot de EU wil toe treden. Het conflict lijkt ook te zijn verscherpt sinds de regering van Silvio Berlusconi aan de macht is gekomen. De ruzie gaat om bezittingen van Italianen die door Joegoslavië na de Tweede Wereldoorlog zijn gekonfiskeerd op het moment dat het schiereiland Istrië van Italiaanse in Joegoslavi sche handen overging. Istrië, dat eeuwenlang werd geregeerd vanuit Venetië, is sinds het uit eenvallen van Joegoslavië deels Kroatisch en deels Sloveens. Op het zonnige schiereiland is een belangrijk deel van de toerisme-industrie van beide landen gevestigd. Rome wil dat Slovenië het onroerend goed dat het in staatseigendom heeft teruggeeft en dat Italianen de landgoederen en huizen mogen te rugkopen die nu Sloveens privé-bezit zijn. Zo'n 200.000 Italianen hebben na de Tweede We reldoorlog Istrië verlaten, en meer dan 300 voormalig Italiaanse gebouwen zijn nu het ei gendom van de Sloveense staat. Omdat Slovenië niet aan de Italiaanse eisen heeft voldaan, blokkeert Rome de onderhande lingen tussen 'Brussel' en Slovenië over het lid maatschap van de Europese Unie. De Sloveen se premier Janez Dmovsek verwijt Italië 'afper sing' en het treiteren van een 'klein land'. Slovenië is bereid zijn wetgeving, die het bui tenlanders onmogelijk maakt onroerend goed te verwerven, te veranderen, maar niet als ge volg van een dictaat uit Rome. Berlusconi en Drnovsek hebben elkaar afgelo pen zaterdag in Triëst ontmoet, maar behalve de afspraak elkaar in september opnieuw te ontmoeten is er niets beslist. De sfeer tussen beide landen is sinds neofascisten deel uitma ken van de Italiaanse regering verslechterd. De Italiaanse minderheden in deze gebieden heb ben, zo menen de neofascisten, meer bescher ming nodig. De kapitein en de campagnelei der van het actieschip Sirius van de milieu-organisatie Green peace moeten in september voor de rechter verschijnen. Zij moeten zich dan verantwoor den voor het hinderen van de Noorse walvisvaarder Senet. De officier van justitie legde de twee gisteren ieder een boete op van 250.000 kronen, onge veer 75.000 gulden. De actie voerders weigeren dit te betalen en moeten nu voorkomen. De Noorse officier van justitie heeft ook geëist dat de Sirius tot aan het einde van het walvis vaartseizoen, 15 augustus, aan de ketting moet blijven liggen. tarlac Wanhopig probeert een Filipijnse boer de sprinkhanen te vangen die zijn oogst opvreten. In het gebied ten noorden van de hoofdstad Manila is al voor miljoenen guldens schade aan de rijstvelden aangericht. Kinderen daaren tegen vinden de sprinkhanen een delicatesse. foto's miguelito parcero *.\A Politieke stabiliteit en vrede in gevaar johannesburg john van schaik correspondent De twijfel groeit of de eerste de mocratische verkiezingen in Mozambique, die voor eind ok tober op de agenda staan, poli tieke stabiliteit en vrede kunnen brengen in dit door oorlog ver scheurde land. De voorbereidingen voor de verkiezingen liggen hopeloos achter op het schema, de de mobilisatie van militairen ver loopt traag, en het is maar de vraag of de twee politieke aarts rivalen bereid zijn na de verkie zingen in één regering zitting te nemen. Dat is het sombere toekomst beeld voor Mozambique dat zich deze week ontvouwde tij dens het driedaagse bezoek van de Zuidafrikaanse president Mandela aan zijn buurland. Mandela toonde zich bezorgd over het feit dat de voorberei dingen niet vlotten. „Dat kan een hoop problemen opleve ren", aldus Mandela. Mandela, op zijn eerste staats bezoek sinds zijn inhuldiging als president begin mei, is in het bijzonder ongerust over de tra ge demobilisatie van militairen. Dit kan ertoe kan leiden dat een partij die ontevreden is met de uitslag van de verkiezingen, we derom naar de wapens grijpt. De kampen met militairen van het regeringsleger van Frelimo en het Renamo-rebellenleger worden slechts langzaam opge doekt. De vergelijking met de si tuatie in Angola dringt zich op. Daar bleken de regeringstroe- De Mozambikaanse rebellenleider Alfonso Dhlakama schudt de hand van de Zuidafrikaanse president Mandela (links) bij het begin van hun gesprek in Maputo. foto »ap» joao silva pen en het rebellenleger Unita na de verkiezingen nog in volle dige staat van paraatheid. Unita verloor de verkiezingen, accep teerde de uitslag niet, en zette de wrede burgeroorlog nog bloediger voort dan voorheen. Een bron van zorg in Mozambi que is bovendien het gebrek aan transport- en communica tiemiddelen, die in het slecht toegankelijk land onontbeerlijk zijn voor een vlotte afhandeling van verkiezingen. Mandela zeg de Mozambique logistieke steun toe. Zuid-Afrika levert vliegtuigen en voertuigen, be loofde Mandela in de hoofdstad Maputo aan president Joaquim Chissano. Chissano hield zich andermaal op de vlakte over de vraag of hij bereid is een regering van na tionale eenheid te vormen met rebellenleider Afonso Dhlaka ma. Diplomaten zetten beide leiders onder grote druk om via eën dergelijke regering aan na tionale verzoening te werken. Dhlakama, die in het verleden gesteund werd door het voor malige blanke apartheidsregime van Zuid-Afrika, was verheugd over Mandeia's belangstelling. „Het is goed dat hij ons, mij en president Chissano, advies geeft zodat we het voorbeeld van Zuid-Affika kunnen volgen", zei de rebellenleider. Dhlakama wil in Mozambique een regering vormen naar het voorbeeld van de Zuidafrikaanse regering van nationale eenheid. Mandela toonde zich van zijn meest diplomatieke kant toen hij zei dat 'de leiders van Mo zambique een onderscheid ma ken tussen de situatie in Zuid- Afrika en de situatie in Mozam bique. Het maakt niet uit of ik het daarmee eens ben. Het is aan hen om uit te maken wat het beste is voor hun land'. Het bezoek aan Mozambique maakt duidelijk dat Mandela steeds meer opschuift naar de rol van bemiddelaar en gids voor stabiliteit in de Zuidelijk Afrikaanse regio. Hij is als be middelaar betrokken bij het vredesproces in Angola. En hij bewerkt volgens waarnemers achter de schermen president Mobutu van Zaire, om hem er van te overtuigen een coalitiere gering te vormen, wat een eind kan maken aan het politiek en economisch verval van dat land. Aansluitend aan Mandeia's staatsbezoek werd gisteren een topconferentie gehouden waar op veertien Afrikaanse landen overleg pleegden over de pro blemen in hun regio. Behalve het vredesproces in Mozambi que kwamen ook de 19 jaar ou de burgeroorlog in Angola en de onrust in het kleine bergkonink- rijk Lesotho ter sprake. BARCELONA RUUD DE WIT correspondent Tienduizend demonstrerende boeren en tuinders uit Murcia, Alicante en Almeria hebben gisteren in Madrid hun zin ge kregen. De ministerraad ging akkoord met de overheveling van 60 miljard liter water uit de rivier de Taag naar het stroom gebied van de Segura. Maar dit voornemen heeft de afgelopen dagen in de regio Castilla-La Mancha bijna een volksop stand veroorzaakt. President José Bono van de ze regio probeerde donderdag nog,, tevergeefs, in een per soonlijke ontmoeting met pre mier Gonzalez de regering op andere gedachten te brengen. Nu overweegt de regionale re gering van Bono 'en bloc' af te treden of zich uit protest op te sluiten in het provinciehuis. Maar langs de Spaanse oost kust is de beslissing met ge juich ontvangen. De structurele droogte krijgt met name in Oost-Spanje steeds meer de omvang van een ramp. Eed groot aantal steden kent al jaren waterrant soenering, vooral gedurende de zomermaanden. Maar nog meer hebben boeren en tuin ders te lijden van de droogte. Vooral in het stroomgebied van de de Segura is de situatie dramatisch. De rivier staat zo goed als droog. In Murcia zijn als gevolg daarvan 40.000 hec taren met 25 miljoen fruitbo men ten dode opgeschreven, als er niet snel water komt. Ook in Alicante, Almeria en in de regio Valencia beloopt de schade in de land- en tuin bouw vele miljarden guldens als de situatie niet verandert. Om dit structurele waterte kort aan te pakken, heeft de re- gering-Gopzalez reeds vorig jaar een ambitieus hydrolo gisch plan ontwikkeld, dat bin nen twee decennia de ergste problemen moet oplossen. Dit plan voorziet in het overheve len van water uit meer noorde lijke waterbekkens, zoals de Ebro, de Duero en de Taag, naar het zuiden, waar het wa tertekort zich het meest doet gelden. Maar daar voelen de noordelijke regio's niets voor. Ze wijzèn op hun eigen water problemen en willen hoe dan ook financiële compensatie. Met name het besluit van de centrale regering om een direct begin te maken met de overhe veling van water uit de Taag naar de Segura heeft veel emo ties losgemaakt. President Bo no van Castilla-La Mancha heeft aangekondigd „geen druppel" uit zijn Taag-rivier 'vrijwillig te zullen afstaan'. Bo no wijst erop dat ook in zijn re gio vele honderduizenden in woners met watergebrek te kampen hebben en dat het dus geen zin heeft om water naar een ander deel van Spanje te transporteren. De inwoners van Almeria, Alicante, Valencia en Murcia daarentegen doen een beroep op de nationale solidariteit en rechtvaardigheid. „Water is immers voor iedereen", aldus de demonstranten gisteren. Zelfs de bisschoppen bemoei en zich met de zaak, maar blij ken nu, afhankelijk van waar hun bisdom ligt, met elkaar van mening te verschillen. Voor Gonzalez, die toch al zo veel problemen heeft, is het ex tra pijnlijk dat de regeringen van de drie meest betrokken regio's geleid worden door so cialisten. En de manier waarop deze presidenten openlijk ru ziën met de centrale regering in Madrid, kan weinig bevor- delijk zijn voor de eenheid in de partij. Overigens begint de droogte ook in het noordoostelijk gele gen Catalonië voor problemen te zorgen. Delen van Catalonië worden geconfronteerd met de droogste zomer sinds 1967. Maar Catalonië en Aragon slo ten twee jaar geleden een ver drag dat voorziet in de overhe veling van water uit de Ebro, waarvoor de Catalaanse over heid over een periode van twintig jaar bijna drie miljard gulden moet betalen. De eilan dengroep de Balearen, die ook met ernstige waterproblemen te kampen heeft, heeft even eens een contract gesloten om water uit de Ebro te kopen. Dit zal vanaf september met sche pen worden aangevoerd. Rechters Genua: Vlooien eruit of wij eruit' De handen van Genuase rech ters jeuken om eigenhandig de doodstraf uit te voeren bij vlooien die de rechtbank en gerechtskantoren onveilig ma ken. Ze weten alleen niet hoe. Eerst vroeg Vito Olivieri, de hoofdklerk van Genua's be langrijkste rechtbank, aan de plaatselijke ongediertebestrij- dingsdienst om de massaexe cutie uit te voeren, maar hij kreeg te horen dat de gemeen te geen middelen heeft om vlooien een kopje kleiner te maken. Vervolgens klopte Olivieri aan bij de gebouwendienst die hem weer verwees naar onge- diertebestrijding. Olivieri krabde zich op zijn achter hoofd en andere lichaamsde len om een oplossing te zoe ken. Zijn voorstel: een collecte onder de rechtbankmedewer kers om de 200.000 lire (220 gulden) bijeen te schrapen voor het inhuren van een pro fessionele vlooienbeul. Het wachten is echter op richtlij nen van de gemeente. Ondertussen heeft het perso neel van de rechtbank ge dreigd thuis te blijven zolang de vlooien de rechtbank onvei lig maken. En daarna zitten ze met de volgende bedreiging: muizen. Aanslag in Argentinië werk moslims BUENOS AIRES Rtr-ANP Een Libanees-islamitische groe pering met de naam 'Volgelin gen van God' heeft gisteren als nog de aanslag opgeëist op een joods centrum in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires, eerder deze week. De aanslag kostte in ieder geval het leven van 45 mensen. Een groot aantal slachtoffers is nog niet geïdenti ficeerd. De groepering zou ook ver antwoordelijk zijn voor het op blazen van een vliegtuig boven Panama, waarbij dinsdag 21 mensen, meest joodse zakenlie den de dood, vonden. De Argentijnse regering werd door de Israëlische inlichtin gendienst op de hoogte gesteld van de claim van de groep die afkomstig is uit Zuid-Libanon. Volgens de Argentijnse presi dent Menem betreft het moge lijk een tak van de pro-lraanse Hezbollah. De aanslag werd eerder opgeëist door het 'Islamitisch Commando' dat zich op de dag van de bomex plosie in een telefoontje bij een plaatselijke krant meldde. Palestij nen Gaza betogen tegen autonomie GAZA Rtr-AFP Zo'n tienduizend Palestijnen hebben gisteren in Gaza-Stad betoogd tegen het vredesak koord met Israël. Zij verklaar den zich solidair met de Pales tijnse arbeiders die eerder deze week bij de grenspost Erez slaags raakten met het Israëli sche leger. Israël heeft gisteren de Gaza-strook weer openge steld. Het was de eerste demonstra tie in de Strook van Gaza sinds PLO-leider Yasser Arafat er be gin deze maand is terugge keerd. De betogers waren voor namelijk sympathisanten en le den van de fundamentalistische Hamasbeweging en van opposi tiegroepen binnen de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5