Tabakszaak steeds vaker overvallen Bill WAO naar bedrijfsleven Lost werkgevers geld' Moetje de schoenen van de bewaker poetsen? Binnenland Bouw met vakantie Amerikanen nemen het op voor bedotte Nederlandse toerist Iraans protest tegen fundamentalistisch Iran Japan geeft troostmeisjes geen stuiver Tweede hindoeschool in Den Haag ook erkend rERDAG 23 JULI 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbure. [rouw neergeschoten man gepakt jLPRQPDe 41 -jarige vrouw van de neergeschoten brandweer- Smmandant uit Geldrop is gisteren door de politie aangehou- Rn. Waarvoor de vrouw vastzit, heeft de politie niet verteld. De Kjwillige brandweerman werd donderdag neergeschoten in zijn agerij en ligt zwaargewond in het ziekenhuis. Twee mannen uit jelmond zijn kort na de schietpartij aangehouden. Eén van hen èeft bekend. Na zijn verklaring is ook de vrouw van het slacht- [fer aangehouden. Het motief van de schietpartij is niet be- [ndgemaakt. Nederland verkoopt pantservoertuigen ;n haag Nederland verkoopt voor 246 miljoen gulden 600 rertollige pantserrupsvoertuigen aan Egypte. Het voorlopige pntract is vorige week getekend. Staatssecretaris Frinking (de- jnsie) heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. De pertuigen zijn overbodig omdat de landmacht fors inkrimpt. gehandicapten vaak zonder werk pn haag Steeds meer licht tot matig verstandelijk gehandicap- zitten gedwongen thuis omdat er geen plek voor hen is in de aciale werkvoorziening of in dagverblijven voor volwassen ver- aandelijk gehandicapten. Slechts een zeer klein gedeelte van pze gehandicapten heeft een baan, zo blijkt uit onderzoek. Uiikgriepvirus in Noorderpiassen (mereDe ziekteverschijnselen die tientallen kinderen vorige vertoonden na het zwemmen in de Noorderpiassen bij Al- fere, zijn het gevolg van een besmetting met een buikgriepvi- lis. Waarschijnlijk is het virus in het water gekomen door ont- isting van reeds besmette kinderen. Omdat het water flink was en er niet genoeg toiletten bij de plas waren, is het vi- Tis in het water gekomen en heeft het zich kunnen uitbreiden. S de plassen mag voorlopig niet worden gezwommen. inter/View en Demoscopie fuseren ^sterdam De marktonderzoeksbureaus Inter/View in Amster- |am en Demoscopie in Den Haag gaan fuseren. Het op de «eursgenoteerde Inter/Viewzal daartoe het gehele aandelenka- jitaal van Demoscopie verwerven. De nieuwe combinatie wordt let grootste marktonderzoeksbureau in Nederland met een om- et van f 36,5 miljoen en ruim 160 vaste medewerkers. Demo- popie is houdstermaatschappij van drie ondernemingen, waar- jan NSS/Marktonderzoek de belangrijkste is. iJ)rie mannen voor moord gepakt •'^sterdam In verband met de moord op een 32-jarige Amster- lammer zijn gisteren drie mannen door de politie van.Amster- |am opgepakt. Eén van hen heeft bekend. Motief was ruzie om ^eld. Het slachtoffer werd drie weken geleden op straat in zijn ^ïto doodgeschoten. Bij de arrestatie van het drietal zijn geen luurwapens gevonden. ALKMAAR» Zo, het Zit er weer op. De bouw ligt de komende we ken stil. De bouwvak kers gaan lekker va- kantievieren. Zo ook deze noeste werker uit Alkmaar. foto anp martin mooij Tabakszaken worden in verhouding steeds vaker het doelwit van overvallers. Dat komt omdat banken, geld transporten en benzinestations steeds beter worden be veiligd en de crimineel andere mogelijkheden zoekt om aan zijn geld te komen. Middeleeuwse opgraving in hartje Utrecht LAUREL» AP De toerist Sasa Nikolic uit Ne derland zal niet snel meer een dure taxi nemen in Amerika. Dat hoeft ook niet meer, want hij wordt nu per limousine ver voerd. Nikolic (24) kwam eerder deze maand in New York aan, waar hij een taxi pakte om de stad te bekijken. De rit duurde acht uur en kostte hem 476 gul den (272 dollar). De bodem van zijn porte monnee kwam helemaal in zicht toen hij zich de volgende dag ook nog door dezelfde chauffeur naar Washington liet rijden. „Is het niet goedkoper met de bus?" probeerde Nikolic nog voorzichtig toen hij 826 gulden moest neertellen. 'Wel nee', zei de chauffeur die hem afzette bij een hotel in Laurel, Maryland, vlakbij Washington. Met de bus zou Nikolic er voor 45 gulden zijn gekomen. Gelukkig voor Nikolic woonde vlakbij het hotel ene A.B. Miller die het yerhaal van de Neder lander ontzet aanhoorde. Miller belde onmiddellijk de kranten en televisiestations. Het verhaal van de bijna blutte Nikolic bracht het beste in de Amerika nen boven: hij kreeg een gratis vliegticket naar Californïe en Florida, een gratis hotelkamer en ruim zeshonderd gulden zakgeld. Nu trekt hij een lange neus naar alle taxi's, want hij verplaatst zich uitsluitend per limousine met chauffeur. Maar dat is nog niet alles, want hij mag op een feestje ko men bij de acteur-worstelaar Hulk Hogan en zal dinsdag Mi chael Jordan ontmoeten, de voormalige ster-basketballer van de Chicago Bulls. „Fantas tisch", reageert Nikolic. die nu ook een reisgezel heeft, zijn red der Miller. UTRECHT» ANP Opgravingen in het centrum van Utrecht hebben een-wirwar van fundamenten van middel eeuwse huizen, steegjes, water putten en een kerk blootgelegd. De verschillende bouwperioden zijn te onderscheiden in de 'lasagnestructuur'; laag op laag liggen de fundamenten van ge bouwen die er door de eeuwen heen zijn gebouwd. Het terrein is vandaag open voor publiek. De opgravingen begonnen twee maanden geleden op een ter rein op de Mariaplaats naast het conservatorium. DEN HAAG ANP Dat blijkt uit de zogenoemde overval-thermometer van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI). De thermometer wordt samen met het project team overvalcriminaliteit ge maakt. De maand mei laat in verge lijking met dezelfde periode vo rig jaar een forse daling zien van het aantal overvallen op bedrij ven en geldinstellingen. Vorig jaar waren dat er 178, dit jaar 108. Eén groep bedrijven heeft nog niet geprofiteerd van de dalen de tendens, die overigens al vanaf begin dit jaar zichtbaar is en dat zijn de tabakszaken. Het aantal overvallen op tabaksza ken blijft overigens stabiel. Per kwartaal worden twintig zaken overvallen. Rijk wordt een overvaller niet van het beroven van de sigaren zaak. Vrijwel altijd moet de da der genoegen nemen met een buit van een paar honderd gul dens. Bovendien is de kans dat het bij een poging tot overval blijft twee keer zo groot als bij andere bedrijven. De tabaks winkelier of een van zijn perso neelsleden probeert namelijk regelmatig de overval te voorko men. Naast de tabakszaak worden ook supermarkten, pizzabezor gers of mensen die geld uit de muur halen steeds vaker doel wit van criminelen. Soms wor den de slachtoffers gedwongen het nummer van hun pinpas af te geven of moeten ze zelf geld uit de muur gaan halen. OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR ''NV kraakt plan van informateur Kok .',n haag anp yerdracht van de WAO en ektewet aan werkgevers en Jrknemers gaat de werkgevers I 'ongezonde' bedrijfstakken el geld kosten. Dat stelt de in een reactie op het voor enen van informateur Kok om sociale partners de verant te geven voor de tkeringen aan zieken en ar- lidsongeschikten. (De voorstellen van Kok ko- feitelijk neer op afschaffing (ii WAO en Ziektewet. Werk- ^vers zouden zieke en arbeids werknemers in ie- tyr geval het wettelijk mini- (Limloon moeten betalen, aarnaast kunnen in de CAO nvullende afspraken worden Imaakt. De informateur vindt orts dat werkgevers de keuze peten hebben die risico's te rzekeren of uit eigen zak te stalen. Verzekeringen kunnen t fwel bij een bedrijfsvereniging k bij een particuliere verzeke- ar worden ondergebracht. Nu is het zo dat alle werkite- Jers hetzelfde percentage aan ■AO-premie betalen. In de pk te wet is al een verschil in femie aangebracht. Werkge- 3 jrs draaien op voor de doorbe- jnling van het loon in de eerste '.fee (bedrijven tot vijftien ferknemers), dan wel zes we- in (grotere bedrijven) van de ederland stuurt ziekte. De risico's kunnen tot op heden alleen bij bedrijfsvereni gingen worden verzekerd. Volgens de FNV zullen Koks plannen leiden tot onverant woorde premieverschillen tus sen de bedrijfstakken en zelfs bedrijven. De bouw en het transport kennen bijvoorbeeld een veel groter risico op ziekte en arbeidsongeschiktheid dan de banken. „In de bouw zal dat leiden tot om en nabij een verdubbeling van de premies", stelt FNV-be- stuurder H. Muller. „De conse quenties daarvan kom je dan tegen in het arbeidsvoorwaar denoverleg. Er zal loonruimte voor nodig zijn om dit te her stellen." Als de voornemens van Kok doorgaan, zullen de kosten daarvan volgens B. Visser, vice- voorzitter van de 'Bouw- en Houtbond FNV, op het bordje van de werkgever worden ge legd. De WAO-premie wordt nu volledig opgebracht door de werknemers. Visser: „Een ver dubbeling voor rekening van de werknemers is volstrekt onmo gelijk. Werkgevers zullen dan moeten gaan meebetalen." Vooralsnog echter willen Vis ser en Muller dat de bestaande situatie, waarin bankemployés gedwongen 'solidair' zijn met bouwvakkers, in stand blijft. Al vorens opnieuw in de sociale zekerheid in te grijpen, moet eerst maar eens worden afge wacht hoe de recente ingrepen in WAO en Ziektewet uitpakken, vinden ze. Muller sluit evenwel niet uit dat na verloop van tijd toch aanpassingen noodzakelijk zijn. Op zich is hij ook niet tegen wat grotere premieverschillen. „Maar waarom niet wat geleide lijker aan?", vraagt de FNV-be- stuurder zich af. „Je moet niet in één keer over het kanaal wil len stappen, zodat je erin kunt donderen. Je moet met een bootje de overkant zien te be reiken." De WAO mag van de Indus triebond FNV worden afge schaft. Voorwaarde is wel dat de mogelijkheid open blijft om per CAO aanvullende afspraken te maken (die door de minister van sociale zaken algemeen ver bindend verklaard moeten wor den). Bovendien zou voor werk gevers een 'herplaatsingsplicht' voor gedeeltelijk arbeidsonge schikten moeten gelden. Onevenredige premiestijgin gen, zo waarschuwt ook Peper kamp, komen echter voor reke- ning van de werkgever. „Die moet het dan maar doorbereke nen in zijn prijzen", aldus de vakbondsbestuurder. „Wat dat dan vervolgens voor een effect op de werkgelegenheid heeft, laat zich niet voorspellen." den haag Vierduizend Iraniërs hebben giste ren in Den Haag geprotesteerd tegen het fun damentalistische regime in hun vaderland. In de stoet werden portretten meegedragen van de in Parijs woonachtige bannelingen Mayam Rajavi (links op de foto) en haar echtgenoot (helemaal rechts). Rajavi leidt de Nationale Raad van Verzet Iran. In het midden een por tret van de in 1952 afgezette premier Mo hammed Mossadeg. foto anp marcel an- tonisse 'Steunfraudeur' incasseert zijn uitkering niet ZWOLLE «ANP Een 32-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft an derhalfjaar lang niet in de gaten gehad dat de gemeente Almere zijn deel van een partneruitke ring, achthonderd gulden per maand, op de rekening van ie mand anders stortte. Omdat hij geen geld ontving, ging hij via uitzendbureaus maar wat bijverdienen. Hij gaf die bijverdienste echter niet op aan de sociale dienst die daar achter kwam en naar de rechter stapte. Het geld bleek anderhalf jaar lang op de rekening van ie mand anders te zijn gestort die zich dat liet welgevallen. On danks het feit dat de 32-jarige het geld niet heeft ontvangen, veroordeelde de politierechter de man toch wegens steunfrau- de tot vier weken cel. tokyo anp/rtr Japan zal geen financiële scha devergoeding betalen aan de 'troostmeisjes', Nederlandse vrouwen die in de Tweede We reldoorlog werkten als sekssla vinnen voor Japanse soldaten. „Het is ondenkbaar nieuwe schadevergoedingen te overwe gen", aldus een functionaris van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken. Voor voorzitter S. Lapré van de Stichting Japanse Ereschul den komt de uitspraak als een verrassing. „Ik dacht dat er be weging in zat, er waren ook ge ruchten over een of ander fonds voor seksslavinnen. Maar dat is toch niet genoeg, want we wil len geen liefdadigheid maar schadevergoeding. leen soldaat aar Haïti en in een vredesmacht op rJaïti. Nederland heeft afwij- >nd gereageerd, maar zal een lentueel verzoek van de Vere gde Naties 'serieus bekijken', öt heeft een woordvoerster in het ministerie van buiten- ndse zaken gisteren desge- aagd bevestigd. Minister Ter Beek (defensie) eeg de vraag enige tijd gele- :n voorgelegd, toen hij de VS zocht. Washington heeft ook raël en Frankrijk benaderd n, na een invasie die het mili- ire regime op Haïti omver oet werpen, de vrede op het land te helpen bewaren. Nederland heeft de Ameri- lanse regering meegedeeld et op een 'bilateraal verzoek' NT i te gaan. „Ze kennen ons andpunt. Er is de afgelopen eken niet meer over gespro- aldus de woordvoerster m Buitenlandse Zaken. Vol- ns haar streven de Amerika- en ook naar een vredesmacht nderVN-vlag. Gevangenen zien voorstel'bij goed gedrag eerder vrij' niet zitten amsterdam hans leber De afkorting VI geniet in de Bijlmerba jes niet zozeer grote populariteit in de hoedanigheid van het weekblad Voetbal International, maar dezer dagen vooral als Vervroegde Invrijheidsstelling. De mededeling van minister Kosto van jus titie dat hij toewerkt naar een belo ningssysteem waarbij de gevangene die zich goed gedraagt veel eerder vrij komt, is hèt gespreksonderwerp in de cellen, recreatiezalen en werkplaatsen. Kosto's voorstel vervangt in de toe komst de regeling dat iedereen vrijkomt na tweederde van de straf te hebben uit gezeten. Wie zich misdraagt, moet de hele opgelegde straf uitzitten, gedraagt iemand zich normaal dan moet hij tweederde uitzitten en is het gedrag heel goed, dan mag iemand na de helft van de straf de straat weer op, al dafi niet met de verplichting een resocialise- rings-cursus te volgen. Menig gedetineerde in de Bijlmerba jes is donderdag na het NOS-Journaal alvast enthousiast aan het rekenen ge slagen. „Maar het blijft gissen, want er zijn nog te veel vragen waarover we hier geen uitleg krijgen. We weten nog niet hoe het allemaal gaat werken", zegt Ron, veroordeeld voor moord en spre kend vanuit de cel in de Bijlmerbajes. Terwijl in spanning nadere infonnatie wordt afgewacht, hebben Ron en zijn collega's de eerste domper al geïncas seerd: De wettelijke regeling zal op zijn vroegst over twee jaar worden inge voerd. Voor Ron komt die dus te laat. „Anders was ik nu al vrij geweest, want ik heb er zes van de acht-en-een-half jaar opzitten". Ook Ron heeft een paar reserves te gen Kosto's voorstellen. „Wie gaat uit maken of je je goed gedraagt of niet. De bewaarders? Er zijn gedetineerden die de hele dag in hun cel zitten zonder een mond open te trekken. Die zijn bij de bewaarders niet populair, want dat vin den ze arrogant. Wat voor beoordeling krijgt zo iemand? Kijk, iedereen heeft wel eens een akkefietje, ja toch? Telt al les mee, dan komt er volgens mij nie mand eerder vrij". Woordvoerster mr. Ineke van den Brüle van de Coomhert-Liga, de vereni ging voor strafrechthervorming die de werking van het Nederlandse strafrecht doorgaans van kritische noten voorziet, is nog minder enthousiast dan Ron. „In feite betekent het een verslechtering voor de gedetineerde. Waar hij of zij vroeger zeker was van vervroegde invrij heidsstelling na tweederde van de ge vangenisstraf, is dit nu onzeker gewor den. Goed gedrag is bovendien nogal subjectief, want wie bepaalt dat? Wij zijn van mening dat als het wordt inge voerd, en daar zijn we eigenlijk niet voor, er in ieder geval toetsing door de rechter moet plaatsvinden. En niet door gevangenispersoneel en -directies, an ders krijg je willekeur." De Coornhert-Liga ziet dan ook niets in de plannen van Kosto om een com missie op het departement te vormen die zich over de gedragingen van gedeti neerden gaat buigen. Is de gedetineerde ontevreden over het besluit omtrent zijn gedrag, dan kan hij volgens Kosto's plannen naar de rechter stappen. De grens tussen slecht gedrag, goed gedrag en zeer goed gedrag zal naar verwach ting een probleem worden. In de Bijlmerbajes gaan de grappen over 'zeer goed gedrag' al over tafel. Ron: „Schoenen van het personeel poetsen?" En in de Tweede Kamer heb ben de eerste woordvoerders zich al kri tisch over de hoge strafvermindering uitgesproken. WD en CDA menen dat het kwijtschelden van de helft van de straf te veel van het goede is. Van den Brüle en haar Liga denken dan ook dat over enkele jaren maximaal eenderde deel van de straf 'terugverdiend' kan worden. „Het is er de tijd niet naar om straffen te versoepelen". Van den Brüle doelt op de steeds lui dere roep in de burgerij over hoge straf fen. „De politiek is daar gevoelig voor. Die wil steeds strenger en strenger. En langzaam maar zeker gaan rechters on der publieke druk ook strengere straffen opleggen. Als die vijftig procent wordt ingevoerd, is dat trouwens vanwege het cellentekort, zoals Kosto al heeft aange geven. Een slechte reden, want als het cellentekort terugloopt zal dan dus ook de definitie van goed gedrag worden verhoogd. Omdat je immers minder ge vangenen kwijt moet. Dat lijkt ons als Liga een slechte basis voor een wettelij ke regeling." Volgens Ron komen de meeste van zijn maatjes in de Bijlmer bajes voor de 50 procent in aanmerking: „Er gebeurt hier bijna niets. Over het al gemeen gedraagt iedereen zich prima." Hongerstakers beloond den haag anp Er kan mogelijk een tweede hin doe-school in Den Haag ko men. Minister Ritzen van on derwijs heeft de karmavadische levensovertuiging van de Ver eniging Algemeen Hindoe-On derwijs Nederland (Vahon) gis teren erkend als een aparte richting in het bijzonder onder wijs. Er was al een hindoe- school maar die vonden veel ouders te orthodox omdat daar een kastensysteem wordt ge hanteerd. Eerst wordt onderzocht of er génoeg belangstelling is voor de school. Daarna bekijkt Ritzen of de gemeente Den Haag terecht de aanvraag voor een tweede hindoeschool heeft afgewezen. De hindoe-ouders ijveren sinds vorig jaar voor een eigen school in Den Haag. De gemeente Den Haag be twist dat er sprake is van een andere stroming, die de stich ting van een nieuwe school rechtvaardigt. Bovendien zit de tweede hindoe-school, die nu onder de vlag van de stichting protestants-christelijkonderwijs wordt gedoogd, met 185 leerlin gen onder de stichtingsnorm van minimaal 333 leerlingen. De Vahon heeft bij het minis ter beroep aangetekend tegen het besluit van de gemeente Den Haag. Minister Ritzen riep de hulp in van de vakgroep sys tematische theologie en gods dienstwetenschap van de Vrije Universiteit Amsterdam en de voormalige voorzitter van de af deling geschillen van bestuur van de Raad van State, dr. G. Veringa. De Hindoe-ouders kwamen vorig jaar in het nieuws toen ze een honger- en dorststaking op de stoep van het ministerie hiel den. Ritzen keerde voor de kwestie eerder van vakantie te rug en besloot de school te ge dogen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3