D Het onbekende lichaam (1) ZATERDAG 23 JUL11994 Denkwijzer it- regeringsbeleid e spoeling wordt steeds dunner in 'wapenland'. De afvalrace in de Amerikaanse defensieindus trie is met de overname van Grumman door Northrop nog maar net begonnen. McDon nell Douglas voorspelt dat er tegen het jaar 2000 in de VS nog maar ruimte is voor twee producenten van gevechtsvliegtuigen. Mc Donnell is daar 'natuurlijk' eentje van. Nu de regering Clinton het Pentagonbudget steeds verder afknijpt, tracht McDonnell met re delijk succes nieuwe markten in het bui tenland aan te boren. De helft van het order boek is gevuld met overzeese contracten. Vijf jaar geleden was dat nog 15 procent. Een kijkje in de militaire keuken van een bedrijf dat in Nederland meer bekendheid geniet als de bouwer van civiele vliegtuigen als de DC-9 en de MD-11. Het bedrijf dat ooit Frans Swarttouw een oor aannaaide toen het zich onverwacht uit het MDF-100 project te- or t\ j* ff rugtrok met alle know- er McDonnell how van Fokker in de ouglas wapent Lean and mean. Dat f zijn de termen waarin Zien tegen de topmensen van McDonnell Douglas hun bedrijf vandaag omschrijven. Het be- tekent zoiets als 'lenig en agressief. McDon nell had vroeger de reputatie een log bedrijf te zijn. De onderneming heeft de afgelopen jaren een metamorfose ondergaan. Vijftig duizend mensen zijn sinds 1990 naar huis gestuurd. Van de hoge managers zitten er nog maar drie op hun plaats. Futuristische projecten zijn bijna allemaal afgelast. Pro- duktielijnen zijn gesloten of draaien op een ongekend laag tempo. Overleven is het sleu telwoord. De grootste uitdaging is om met voldoende orders de huidige ontwerp- en produktiecapaciteit te behouden. Voorlopig is dat het meest haalbare scenario. Keeping life and breath in the company, zoals de Amerikanen het zo mooi kunnen zeggen. Een kwestie van de langste adem. Het lijkt te lukken. Onder leiding van John McDonnell is het financiële plaatje in drie jaar tijd compleet omgedraaid. De schulden last is met 1,1 miljard tot een aanvaardbaar niveau teruggebracht. In 1993 maakte het be drijf 350 miljoen dollar winst. Peanuts op een omzet van 14,5 miljard dollar, maar toch winst. Ook in dit eerste halfjaar is winst ge maakt, zij het minder. Maar dat komt vooral op het conto van de tegenvallende verkopen in de civiele sector. Van de 55 door het Pen tagon bestelde gevechtsvliegtuigen, dragen er dit jaar 46 het logo van McDonnell Douglas. Het orderboek is 35 miljard dollar waard. On danks de enorme afslanking denkt McDon nell genoeg 'kritieke massa' over te houden om de radicale schifting in de defensieindus trie te overleven. Van de zestien grote defen siecontractanten zijn er nu nog zeven over. Dat aantal zal nog verder slinken. Bij Mc Donnell maakt niemand zichzelf meer wijs dat de glorietijden van weleer ooit weer te rugkeren. There is just not enough business. Druk op budget St. Louis, Missouri, huisvest het hoofdkwar tier van de onderneming. Een stad met een miljoen inwoners in het Midwesten, precies op de plek waar de 's zomers traag stromen de Mississippi en Missouri samenvloeien. Op het hoogtepunt van de Vietnam-oorlog braakte de assemblagefabriek van McDon nell maandelijks zo'n 75 Phantom F-4 jacht bommenwerpers uit. Vandaag de dag verla ten per maand acht vliegtuigen in diverse uitvoeringen de fabriek. McDonnell is produ cent van de F-18 Hornet en de F-15 Eagle. Gezamenlijk namen deze twee vliegtuigenty pen tijdens de Golfoorlog alle neergeschoten haakse Migs en Mirages voor hun rekening. De F-16 van concurrent Lockheed en de F-14 van Grumman were just flying around, als we McDonnell mogen geloven. In St.Louis wor den verder nog de AV-8B Harrier en het T-45 trainingsvliegtuiggebouwd. De militaire tak van het bedrijf, inclusief de produktie van vier typen kruisraketten, de Delta II raket, de Apache-gevechtshelikopter en het C-17 transportvliegtuig, is nog altijd goed voor tweederde van de omzet. Voor Mc Donnell is het van cruciaal belang om elk jaar weer voldoende orders en fondsen van het Pentagon te bemachtigen om de huidige produktie en produktontwikkeling te garan deren. Voor 1995 houdt McDonnell rekening met een inkoopbudget van het Pentagon van 200 tot 250 miljard dollar. Weliswaar nog al tijd veruit het grootste ter wereld, maar in 1985 was er toch ruim 100 miljard méér te verdelen. De druk op dit budget zal de ko mende jaren alleen maar groter worden. Van de totale federale 'taart' waarop Clinton nog kan beknibbelen, vormt defensie 51 procent. McDonnell richt daarom noodgedwongen zijn blik op het buitenland. Jim Wrightson, directeur Strategie Business Development, geeft onomwonden toe dat de Amerikaanse defensieindustrie voor tenminste enkele ja ren afhankelijk is van buitenlandse orders om de produktielijnen open te houden. Tot dat het Pentagon zelf weer bestelt. En totdat de golf van overnames en faillissementen een einde maakt aan de overcapaciteit. Een tref fend voorbeeld is de. F-15. De produktielijn van dit vliegtuig zou deze zomer droogvallen. Dankzij orders van Saudi-Arabië (72) en Is raël (20) kan de fabriek weer tot 1998 vooruit. Tegen die tijd rekent McDonnell weer op ver- volgorders van de US Airforce ter vervanging van de F-111. Zonder deze 'overbruggingsor der', was de F-15 vermoedelijk ten dode op geschreven. Japan, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Italië, Israël en Saudi-Arabië zijn op dit ogenblik, op de VS na, de belangrijkste markten. Hamvraag voor McDonnell luidt: hoe krijg ik die markten te pakken? McDon nell is niet van plan in de VS of overzee op het ovemamepad te gaan. Het voorbeeld van Northrop en Grumman schrikt de jongens uit St. Louis af. „Northrop betaalde twee tot drie keer teveel voor Grumman. Ze worstelen daar nu met een gigantische schuldenlast. Ons geld investeren wij in ons bedrijf. Niet zozeer in nieuwe produkten, maar in de ver betering van bestaande", vertelt George Hib- bard, directeur International Business Deve lopment. Hibbard verwacht tegen de eeuw wisseling een tweede overnamegolf. Alleen als de aandelen tegen normale prijzen wor den aangeboden, doet McDonnell mee. „Voorlopig zijn wij - op onszelf - nog de grootste". Hoe dan wel? Hibbard: „McDonnell is be reid met iedereen in het buitenland strategi sche allianties af te sluiten. We zijn de beste partner. We hebben financieel voldoende armslag. We zijn de op zes na grootste expor teur en nummer 23 op de Fortune 500. Die allianties zullen wat ons betreft vooral pro- duktgericht zijn. Zo bouwen wij samen met British Aerospace de AV-8B Harrier en de T- 45 trainer. Beide vliegtuigen zijn oorspronke lijk van Brits ontwerp. Daarnaast produceert Mitsubishi Heavy Industries de F-15J onder licentie in Japan." Compensatieorders Maar er zijn ook andere manieren van sa menwerking denkbaar. Bijvoorbeeld in de sfeer van compensatieorders. Alleen al met Britse bedrijven doet McDonnell op jaarbasis 500 miljoen dollar zaken. Over de gehele we reld lopen compensatieorders met een waar de van 12 miljard. Italië en Spanje assemble ren bijvoorbeeld zelf hun Harriers. Nederland heeft compensatieorders gekregen voor aan schaf van de Harpoon-raket. En voor ons land zit nog veel meer in het vat als besloten wordt tot de aanschaf van de Apache-helikopter voor de Luchtmobiele Brigade. De race gaat tussen de Apache, de Super Cobra van Bell, de Tigre van het Duits- Franse Eurocopter en de Mangusta van de Italianen. Alle mededingers bieden ruime compensatie. Eurocopter heeft het voordeel een Europees bedrijf te zijn, waarin Fokker- moeder DASA een groot belang heeft. Zoals gebruikelijk hoeft het beste produkt dus niet te winnen. De helikopterkeuze is een uiterst gevoelige zaak en de keus zal zeker politiek gemotiveerd zijn. In Den Haag lopen de lob byisten van de vier ondernemingen de deu ren plat. In december neemt de Tweede Ka mer een besluit. In de woestijnstad Phoenix, Arizona, de plek waar de Apache wordt ge bouwd, kent iedereen de invloedrijke Dutch politician Hank Vos. Terry Higginbotham, verkoopleider voor het Verenigd Koninkrijk en Nederland, legt na een rondleiding door de fabriek uit waar om de Nederlandse helikopterdeal voor Mc Donnell zo cruciaal is. „De grootste helikop terorder die vandaag is binnen te halen is die van het Verenigd Koninkrijk. De Britten zijn in de markt voor 91 toestellen. Nederland heeft offertes gevraagd voor 20, 27 of 33 heli kopters. De Nederlanders beslissen eerst. Als 'jullie' de Apache kiezen, schat ik de kans dat de Britten volgen op zo'n 80 procent. Zou Nederland niet in de race zijn, dan denk ik dat de kans op de Britse order 60 procent is. Kiest Nederland voor Europcopter, in onze ogen de meest serieuze concurrent, zij het om politieke redenen, dan zakken onze kan sen tot onder de 40 procent." Daarbij komt dat de twee orders de pro duktie van de nieuwste Longbow-versie van de Apache tot in de volgende eeuw garande ren. Tegen die tijd verwacht men dat het Amerikaanse leger weer met vervolgorders komt. Ook hier weer fungeert het buitenland als reddingsboei voor de Amerikanen. De fa briek blijft overigens zonder nieuwe orders wel open. De Amerikanen laten hun 821 ou dere Apaches de komende jaren ombouwen tot de Longbow-versie (met radar vuurlei ding, red.). Saudi-Arabië, de Verenigde Arabi sche Emiraten en Israël plaatsten onlangs or ders. Optimistisch Inmiddels zijn in Nederland en het Verenigd Koninkrijk de eerste bijeenkomsten met be drijven geweest om te bespreken hoe zij deel kunnen nemen aan het programma. Fokker is de produktie van enkele onderdelen in het vooruitzicht gesteld en tevens deelname aan het opknapprogramma van de verouderde Apaches van de US Army. In totaal 70 Neder landse bedrijven kunnen meedoen, van DAF tot Philips en van Eurometaal tot Hollandia bv. McDonnell is optimistich over zijn kansen. Waarop is dat gebaseerd? Higginbotham: „Wij zijn de enige die in 1997 kunnen leve ren. De Apache heeft als gevechtshelikopter het meeste potentieel. Dat wordt ook door de Nederlandse regering erkend. Om het werk van 33 Apaches te doen zijn van alle andere typen 40 toestellen nodig. McDonnell Doug las begrijpt de politieke, commerciële en in dustriële aspecten van de order. Tegen die achtergrond besloten wij mee te dingen." Over de Tigre van Eurocopter zegt Higgin botham: „Wij besteedden twee miljard dollar aan de ontwikkeling van de eerste Apache. Sindsdien hebben wij nog anderhalf miljard in verbeteringen tot de Longbow-versie ge stoken. Hoe kan Eurocopter dan de Tigre aanbieden voor de helft van de prijs? Een ldlo technologie kost in Europa evenveel als in de VS. Ook een protectionistische industrie als de Europese moet concurrerend werken." Overigens gelooft Higginbotham persoonlijk niet dat de Tigre ooit in produktie komt. „Dat kunnen de Duitsers zich niet veroorloven. En al wordt die gebouwd, de'raketten voor de Ti gre zijn pas in 2002 beschikbaar. De Apache is technologisch het meest geavanceerd. En zoals wij allemaal in de Golfoorlog hebben geleerd: technology saves lives." Wat weten mensen van hun lichaam? Deze vraag was uitgangspunt van een onderzoek door biochemici ver bonden aan een academisch ziekenhuis in de Ameri kaanse staat Oregon. Ze vroegen aan patiënten die het ziekenhuis na een behandeling verlieten onder andere: „Schat u eens over hoeveel lichaamscellen u beschikt." De meeste antwoorden varieerden van 'een paar hon derdduizend' tot 'enkele tientallen miljoenen'. In werkelijkheid hebben vol wassen mensen zo'n 70 biljoen lichaamscellen. In cijfers uitge drukt: 70.000.000.000.000! De on derzoekers vroegen ook: Schat u eens hoeveel gram uw hersenen ongeveer wegen", en „Schat u eens welk percentage van uw to tale lichaamsenergie door uw hersenen verbruikt wordt." En ook: „Hoeveel liter bloed stroomt er dagelijks door uw hersenen?" De juiste antwoorden op deze vragen - de meeste patiënten wisten dat absoluut niet - zijn: volwassen hersenen wegen ge middeld tussen de 1250 gram (bij vrouwen) en 1375 gram (bij mannen): ze eisen ongeveer 25 procent van de totale lichaams energie op, en dagelijks stroomt er zo'n 1000 liter bloed door heen. Merkwaardig eigenlijk, is het niet? We lopen zo'n zeventig of meer jaar op deze planeet rond, maar we weten vaak veel meer van de cast van The Bold and The Beautiful, van onze computer, auto of naaimachine dan van ons lichaam. Toch is gebrekkige kennis van ons lichaam, zo heeft een hele reeks studies inclusief het onder zoek van de biochemici uit Ore gon aangetoond, schadelijk voor onze gezondheid. Waarom dat zo is, wordt verklaard door een verschijnsel dat in de weten schappelijke psychologie wel de 'wet van de cognitieve complexi teit' wordt genoemd. Die wet zegt, dat naarmate we meer in formatie over een bepaald ver schijnsel of bepaalde persoon hebben, ons oordeel complexer of genuanceerder is, en de wijze waarop we met het of hem/haar omgaan zorgvuldiger is. Het omgekeerde blijkt ook waar: naarmate we minder infor matie over iets of iemand heb ben is onze geneigdheid tot een simplistischer oordeel en on zorgvuldiger manier van omgaan groter. Twee voorbeelden om dat toe te lichten, één over voeding en stemming en één over voe ding en (werk) prestaties Als u uit eten gaat, hier of bij voorbeeld in Frankrijk, en u bestelt vis dan wordt deze meestal met een of meer schij ven citroen geserveerd. Waarom? Het is meestal zo dat een gebruik zoals dit, dat eeuwen oud is, de tand des tijds niet zou hebben doorstaan als er geen echte har de reden voor was. Die is er ook. Maar veel mensen aan wie ik het in de loop der tijd gevraagd heb, inclusief restaurateurs, weten het niet of niet precies. Sommigen denken dat het al leen maar een versieringïs en schuiven de citroen daarom vaak ongebruikt terzijde. Anderen zijn geneigd het op de smaak te gooi en, en weer anderen op de ver onderstelling dat het iets te ma ken heeft met het verteren van de vis. Dat laatste komt het dichtst in de buurt. Zoals de fysioloog Den nis Lobstein van de Lamar Uni versiteit in Texas onlangs heeft beschreven, is het effect van ci troensap op viseiwit dat daar door bepaalde aminozuren (dat zijn de kleinste bouwstenen van eiwit) worden losgemaakt en met name het zogenaamde pheny lalanine. Phenylalanine is een zogenaamd psycho-actief, dus onze stemming beïnvloedend, aminozuur. Onze hersenen ge bruiken het als grondstof voor de produktie van bepaalde hormo nen, onder andere noradrenali ne. Noradrenaline heeft een posi tief effect op onze stemming, het maakt dat we meer plezier in het leven hebben. Als we onder chro nische stress staan, op ons werk of in onze relatie, dan verbruikt onze stofwisseling als eerste stof fen als phenylalanine, waardoor er te weinig van overblijft om no- radrelanine - en daarmee een goede stemming - te maken. Vis met citroen, aldus Lobstein, helpt ons dus om ons beter te voelen. Het andere voorbeeld. Waarom raken mensen die niet ontbij ten (maar bij voorbeeld alleen maar koffie drinken) tegen het einde van de ochtend eerder geïrriteerd of zenuwachtig? En waarom presteren we meer, voe len ons minder moe en hebben we minder vaak hoofdpijn en an dere klachten als we over de loop van een dag vijf kleinere maaltij den gebruiken in plaats van twee of drie grotere? Het antwoord heeft te maken met het feit dat onze hersen- en zenuwcellen - omdat ze voortdu rend actief zijn - buitengewoon veel energie nodig hebben. Iede re gedachte, fantasie of dag droom vergt energie. In tegen stelling tot andere lichaamscel len, die we ook op vet of eiweit kunnen laten draaien, accepte ren onze denkcellen alleen maar glucose. Glucose (zeg maar suiker, ook wel dextrose of druivensuiker ge noemd) is direct bruikbare ener gie met een, om in benzineter men te spreken, zeer hoog oc taangehalte. Omdat we voortdu rend denken en dus voortdurend denkbrandstof nodig hebben, moet de hoeveelheid glucose in ons bloed - we noemen dat ook wel onze bloedsuikerspiegel - steeds op een hoog en stabiel ni veau gehouden worden. Het gewenste niveau is onge veer 100 milligram glucose per deciliter bloed. Als deze waarde daalt tot 60 of 70, raken we ner veus of geprikkeld. Als-ie nog verder zakt, tot 40 of 50, begin nen onze hersencellen regelrecht om energie te schreeuwen. Ze zwellen op, om door meer op pervlakte meer glucose uit het bloed te kunnen halen. Dat geeft de algemeen bekende sympto men van 'door het plafond gaan' of de neiging 'het behang van de muur te rukken'. Ons lichaam haalt glucose uit de koolhydraten die we eten. Daarvan zijn er twee soorten: de zogenaamde snel-oplosbare (sui kerklontje, candybars als Mars en Lila-pauze) en de complexe of langzame koolhydraten (volko ren produkten, groente, fruit). Willen we onze bloedsuiker spiegel snel opkrikken dan helpt het eten van suiker. Maar het probleem met een snel koolhy draat kan zijn dat er tijdelijk een teveel aan glucose in onze bloed baan komt. Om dat te verhinde ren scheidt de alvleesklier in een tegenreactie het hormoon insuli ne af dat het overschot aan glu cose naar de lichaamscellen transporteert en daar in een soort van verpakking opslaat (het zogenaamde glycogeen) ajs een noodvoorraad. Het gevolg: de bloedsuiker spiegel daalt binnen een half uur vaak naar een lager niveau dan tevoren. Na een korte opkikker krijgen we van suiker of candy- bar vervolgens vaak weer een 'dip'. De noodvoorraad glycogeen wordt aangesproken als we in onze ingewanden geen voedsel meer hebben waaruit glucose ge maakt kan worden. De nood voorraad is genoeg om de be hoefte van zo'n halve dag te dek ken. Als we niet ontbijten, is deze reserve dus vaak aan het eind van de ochtend al opgebruikt, met als gevolg een rusteloze, ner veuze stemming. Om onze bloedsuikerspiegel op een verstandige manier op ni veau te brengen en houden, is het belangrijk dat we veel com plexe koolhydraten verteren, zoals volkorenprodukten, fruit en groente. De glucose die daarin zit, moet door onze spijsverte ringsenzymen via moeizame stap-voor-stap-arbeid vrijge maakt worden. Dit heeft het grote voordeel, dat niet alle glucose-moleculen in één keer via de darmwand in de bloedbaan komen, maar dat het tot een langdurige constante toestroom van glucose in het bloed komt. Het is die stabiele toevoer, waar onze hersen- en zenuwcellen zo'n prijs op stellen. Die stabiliteit wordt verder be vorderd als we onze maaltijden goed over de dag spreiden (met een 'complexe' maaltijd kunnen we gemiddeld zo'n 2 tot 3 uur). De 'chronische moeheid' expert Howard Bartley liet daarom werknemers in een fabriek in plaats van twee of drie grotere maaltijden, vijf kleinere gebrui ken en vond dat htm bloedsui kerspiegel dan stabieler bleef, ze zich door de dag heen minder moe voelden, meer presteerden en minder onderlinge irritaties hadden. De moraal: vraag voortaan om citroen in plaats van boter bij de vis en bedenk dat meer en min der gezonder is dan minder maar meer. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie Een schamele tiuee procent van de Amerikanen noemt 'defensie'nog een belangrijk issue. Op het scorelijstje staan de militairen nog net onder 'extra voorzieningen voor ouderen'. In het congres ligt de nadruk op de economie. Het budget wordt opgevreten door Egezondsheidszorg en renteaflossingen op de staatschuld. Slechts zestien procent van de senatoren en afgevaardigden maakt zich nog druk over de militaire j kracht van de VS. McDonnell Douglas, 's lands grootste producent van wapensystemen, merkt als geen ander dat de koude oorlog voorbij is. Foto boven: de US Army AH-64D Apache Longbow helikopter. Foto onder: Het US Airforce F15E gevechtsvliegtuig. Dit toestel schoot tijdens de Golfoorlog 33 Irakese gevechtsvliegtuigen neer. foto'sMcDonnell douglas

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25