Een hippische marathon Vrienden voor het leven Sport iTERDAG 23 JULI 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 LOKATIE: Q stadion 1 ^stadion 2 ^Voltige arena (^Vlasakkers ^vertrek Duindigt 27 juli - 7 augustus Kroonprins Willem Alexander zal de spelen officieel openen. De openingsceremonie is groot van opzet met medewerking van 1000 mensen en 300 paarden PROGRAMMA 27/7 28/7 29/7 30/7 31/7 1/8 2/8 3/8 4/8 5/8 6/8 7/8 OPENING O MILITARY O O 0 O DRESSUUR O O O O VOLTIGE 0 0 0 0 VIERSPANNEN 0 0 O 0 SPRINGEN O O O O O ENDURANCE 0 SLUITING O Er is 700.000 gulden aan prijzengeld te verdelen. Springen 300.000 Dressuur 130.000 Military 130.000 Vierspannen 119.000 Endurance 20.000 Voltige Ereprijzen De Vliegbasis Ypenburg aan de rand Deelnemers van Den Haag wordt tijdens de uit 51 landen Wereldruiterspelen omgetoverd in komen aan de een parkeerplaats. Met een shuttle start in wordt het publiek dagelijks naar en verschillende van het Zuiderpark gebracht. disciplines. Het totale budget voor de Wereldruiterspelen omvat 23 miljoen gulden. Om een en ander financieel haalbaar te maken werkt de organisatie op de beide lokaties in Den Haag en de Vlasakkers met 1750 vrijwilligers, Vlasakkers Militair oefenterrein van 250 ha, gelegen bij Amersfoort. Hier worden de marathon (vierspannen) en de cross-country (military) gehouden De uithoudingsproef bij Military bestaat uit drie onderdelen. Gestart wordt met het eerste deel van een weg- parcours naar vliegbasis Soesterberg. Aldaar wordt de Steeple-chase gehouden, gevolgd door net tweede deel van het wegparcours terug naar de Vlasakkers. De cross-country is het het derde en laatste onderdeel. >- richting vliegbasis Soesterberg terug van x vliegbasis Soesterberg Zuiderpark Hoofdlokatie in Den Haag Bijna alle paarden zullen worden gestald in het Zuiderpark. Alleen ae lange-afstand paarden zijn ondergebracht op de Renbaan van Duindigt, vanwaar de Endurance van start zal gaan. Het sprookjesdorp van Hans en Grietje Het decor en de hindernissen in het Zuiderpark en op de Vlasakkers zijn gebaseerd op typische Nederlandse thema's, zoals een sprookjesdorp, schaapskooi. Hunnebedden en turf afsteek Speciaal voor de ruiterspelen is het semi-permanente hoofdstadion gebouwd met een capaciteit van "'.000 zitplaatsen Het tweede kleinere stadion biedt plaats aan 8.000 bezoekers. PEN HAAG/AMERSFOORT GPD [waalf dagen lang, van woens- lag 27 juli tot en met zondag 7 lugustus, vertoeft de mondiale lippische top in Nederland, llens en dier zijn daarbij op wee plaatsen actief: in Den Haag en Amersfoort. Kroon prins Willem Alexander opent le Wereldruiterspelen op koensdag 27 juli officieel tij- flens een ceremonie waarbij Buizend mensen en driehon- perd paarden betrokken zijn. Met gepaste trots rept het or- ianisatie-comité over het groot- Ite sportevenement in Neder- end sinds de Olympische Spe en in Amsterdam in 1928. Tij- Hens de Wereldruiterspelen zijn Pr wereldtitels te vergaren in zes Disciplines: springen, dressuur, militairy, vierspannen, voltige En endurance. De Nederlandse Deelnemers behoren bij het Ipringen, de dressuur en de vierspannen tot de serieuze me daillekandidaten. Het voornemen de Wereldrui- erspelen naar Nederland te ha len, ontstond tijdens de eerste iditie van het hippische mega- ;stijn vier jaar geleden in tockholm. Oud-journalist Jac- Ques van Leeuwen, sinds jaar en dag secretaris/directeur van de Nederlands Hippische Sport bond (NHS), was destijds ver rukt over de hippische invasie h Zweden. In de optiek van Van Leeuwen zou de paardesport een enorme stimulans krijgen door de uitstraling van de We- reldspelen richting publiek, me dia en sponsors. Dat het evenement in 1990 een financiële strop was, weer hield Van Leeuwen niet van zijn plan Nederland naar voren te schuiven als gastland van de ruiterspelen. Het was volgens hem nu of nooit. ,,Als we echt willen, moeten we op 1994 mik ken. Want daarna wordt het net als met de Olympische Spelen: dan moet je met de geldbuidel rammelen. Dan kom je er als klein land niet meer aan te pas", liet Van Leeuwen eerder weten. Hij zou gelijk krijgen, want voor het binnenhalen van de Wereldruiterspelen 1998 moest het Ierse Dublin zich al geweldig inspannen. Voor de editie in 2002 is er nu reeds een concurrentiestrijd gaande tus sen Spanje (Jeres de la Frontera) en Amerika (Gladstone). Het organisatie-comité had in de aanloop de wind flink in de rug. Met name over de financië le aspecten behoefden zij zich vooralsnog geen zorgen te ma ken. Diverse kapitaalkrachtige bedrijven wilden hun naam aan het evenement verbinden. Het totale budget van 23 miljoen gulden wordt dan ook voor tweederde gedekt door inkom sten uit sponsoring en commer ciële activiteiten. Via entreegel den hoopt de organisatie volle dig buiten de rode cijfers te blij ven. De kaartverkoop - uitsluitend via vestigingen van de Rabo bank - verloopt eveneens naar wens. Het was bovendien reeds voor het begin van de kaartver koop duidelijk dat de belang stelling groot zou zijn. Daarom werd al in een vroeg stadium af gezien om het stadion van de Haagse eerste divisieclub ADO Den Haag tot hoofdarena op te werpen. De organisatie besloot tot de bouw van een zogeheten semi-permanent hoofdstadion met ruimte voor 26.000 toe schouwers. Daardoor werd de voetbajtempel gedegradeerd tot 'Stadion II'. Even stokte de aan leg van het hoofdstadion in het Zuiderpark op last van de ge meente Den Haag. De bouw lag enkele dagen stil. vanwege on enigheid over de kwaliteit van de funderingen. Inmiddels zijn die problemen de wereld uit ge holpen. Zuiderpark Voor de Wereldruiterspelen zijn in Den Haag in totaal drie loca ties in gereedheid gebracht. Hoofdlocatie is het Zuiderpark waar alle paarden (ruim 850) zich in hun eigen stal te ruste kunnen leggen, met uitzonde ring van de dieren die op de lange-afstand (endurance) uit komen. Deze paarden vinden tijdelijke huisvesting op Ren- baan Duindigt. De start van de endurance op vrijdagmorgen 5 augustus om zes uur is dan ook op de renbaan. Na een tocht over 160'kilometer door onder meer de duinen en over de Scheveningse boulevard wor den de endurance-combinaties binnengehaald in het hoofdsta dion. Volgens verwachting heeft de winnaar zeker twaalf uur no- dig om dat stadion te bereiken. De wereldtitelstrijd dressuur wordt op 28, 29, 30 en 31 juli verreden in het hoofdstadion. Naast de traditionele landen- wedstrijd en de Grand Prix Spe 'acques van Leeuwen, sinds jaar en dag secretaris/directeur van de Nederlands Hippische Sportbond (NHS), «as destijds verrukt over de hippische invasie in Zweden. foto opd cial staat er in Den Haag voor het eerst een kampioenschap voor de Kür op muziek op het programma. Amazone Anky van Grunsven wordt getipt als kans hebber. Tijdens de tweede helft van de World Equestrian Games (WEG) nemen de springruiters bezit van het hoofdstadion. De Nederlandse equipe bestaat uit Jos Lansink, Jan Tops, Jenny Zoer, Wout-Jan van der Schans en Piet Raymakers. Bondscoach Hans Hom stelt vlak voor de landenwedstrijd op donderdag 4 augustus zijn definitieve equi pe samen. De individuele titel strijd bij de springruiters is de grote finale van de WEG op zondagmiddag 7 augustus. Ui teraard is vijfvoudig nationaal kampioen Jos Lansink mede-fa voriet. Het is nog onduidelijk welk paard Lansink voor de ti telstrijd opzadelt, Libero H of Easy Jumper. Vlasakkers Twee onderdelen van de mili- tairy, dressuur en springen, worden ook in het hoofdstadion afgewerkt. De dressuur op 27 en 28 juli en het springen op 31 ju li. De koetsiers die met hun vierspannen aan het WK deel nemen verschijnen ook in Den Haag. Zij komen echter aan bod in het voetbalstadion ('Stadion II') voor de dressuurproef op 3 en 4 augustus en het afsluitende onderdeel, de vaardigheids- proef. De uithoudingsproeven van de militairy en de vierspannen worden verreden op het mili tairy oefenterrein De Vlasakkers nabij Amersfoort. De cross country begint daarbij op zater dag 30 juli om 9.00 uur. De ma rathon der vierspannen wordt gehouden op zaterdag 6 augus tus. De hindemissen zijn bij de militairy bedacht door Jan Stok- kentré, de Twent die zijn sporen verdiende bij de bouw van de militairy van Boekelo. Stokken- tré was overigens vier jaar gele den in Zweden ook al actief op de Wereldruiterspelen. Harry Buurman heeft ëe obstakels voor de vierspanrijders ontwor pen. Van IJsbrand Chardon, reeds tweemaal wereldkam pioen bij de vierspannen, wordt een nieuwe stunt verwacht. Hij kende onlangs een prima gene rale repetitie tijdens het NK in Ommen, waat hij voor de ne gende maal de titel veroverde. Voor de voltige is in het Zui derpark een speciale tent opge zet, waar op 29, 30 en 31 juli wordt gereden. De voltige-finale wedstrijden voor teams, man nen en vrouwen individueel staan voor maandag 1 augustus op het programma. Je liefde tonen aan een paard doe je niet als volwassen vent van 33 jaar. Dat is iets voor giechelende bakvissen, die in hun ontluikende puberteit geen raad weten met gevoelens. En die projecteren op de paarden die hen vanaf de posters op de kinderkamer toelachen. Een vent van 33 jaar, zoals Jos Lan sink, heeft geen plaatjes aan de muur hangen. Hooguit schilde rijen. Toch houdt hij van zijn viervoeters. Vooral van Libero H. Met de 13-jarige hengst heeft Neerlands beste ruiter, die woensdag 27 juli als een van de topfavorieten begint aan de We reldruiterspelen, een speciale relatie. Zoals John Whitaker een bijzondere band heeft met zijn witte juweel Milton en Ian Mil ler niet zonder Big Ben kan. Pierre Durand verscheen na de dood van Jappeloup zelfs niet meer in de ring. Zo verwonder lijk is die sterke band niet, want de meeste ruiters zien hun paard vaker dan hun vrouw. Over Lansink wordt dan ook weieens gekscherend gezegd dat zijn liefde voor Libero H vergelijkbaar is met zijn liefde voor Marielle, zijn echtgenote. Lange tijd leek Libero H een mislukking. In zijn jonge jaren was hij een hengst die met moeite hindernissen van 1,30 meter sprong. „De zogenaamde kenners riepen toen dat die hoogte het maximale voor hem was", herinnert Lansink zich. „Eigenaar Hans Hom en ik heb ben ons daar nooit bij neer wil len leggen. We wisten dat hij beter kon. Als hij de tijd maar kreeg." Langzaam bouwde het duo op Horns stal De Wiemselbach in Oud-Ootmarsum aan de suc cesvolste combinatie in de Ne derlandse springsport. Duizen den uren bracht Lansink door op de rug van Libero H, die zich langzaam maar zeker ontwik kelde. De hindernissen die hij nam, werden steeds hoger. De prijzen die het duo won steeds talrijker. „Ik nam Libero veel mee naar concoursen, maar nooit als eerste paard", aldus Lansink. „Hij liep de bijrubrie ken, terwijl ik de zware proeven reed met Kristel, later Felix en Egano. In hun schaduw heeft Libero zich kunnen ontwikke len." De carrière van Lansink hield geen gelijke tred met die van Li bero H. In 1986 stond de volsla gen onbekende Twent voor het eerst in de belangstelling. Hij reed in de Grote Prijs van Rot terdam met Kristel een foutloze ronde. „Niemand had ooit van mij gehoord, iedereen wilde wat van me weten. Die belangstel ling was ik niet gewend, maar ik heb alles op me af laten komen. Nee, zenuwachtig was ik niet." Doorbraak Twee jaar later brak de ruiter definitief door. Op de mg van Felix veroverde hij de Grote Prijs van Twente en Rotterdam. Hij plaatste zich als laatste mi- ter voor de Olympische Spelen, waar hij als beste Nederlander beslag legde op de zevende plaats. Een jaar later haalde hij op het EK de bronzen medaille. Door de verkoop van Felix in 1989 werd Libero H Lansinks tweede paard. Achter de ruin Egano, waarmee de ruiter in 1991 op het EK goud en brons won. Met Egano werd Lansink in Barcelona olympisch kam pioen bij de équipes. Aan de in dividuele wedstrijd, waar Egano faalde, denkt de ruiter uit YVeer- selo liever niet meer temg. „Dat heb ik verwerkt en achter me gelaten." Hij vond troost bij Libero H. De hengst was inmiddels rijp voor het grote werk. Door een blessure van Egano kon de Hol- steiner in 1993 eindelijk aan de bak. Met niet al te veel verwach tingen begon Lansink aan het indoorseizoen, waarin 14 World Cup-wedstrijden wachtten en een finale in Den Bosch. Toen toonde Libero H zijn bijzondere klasse. De combinatie won het afgelopen seizoen vijf wereldbe kerwedstrijden en de finale in Den Bosch. De wereldbeker Gewild object Libero H was plotseling een ge wild object. „Er werden tijdens het seizoen al gigantische be dragen geboden voor het paard", zegt Lansink, „maar we doen hem niet weg. Voor geen enkele prijs. We hebben hem zelf opgeleid. Libero blijft bij mij." Op zijn eerste grote wedstrijd, de Grote Prijs van Twente, stel de Libero H in de ogen van veel toeschouwers teleur. Maar Lan sink was tevreden. „Hij is nog niet warmgedraaid. De spieren zijn stroef, maar hij komt er aan. Ik voel elke dag dat hij be ter wordt. Zijn lichaam wordt sterker. Hij is in de vorm die hij ook voor de wereldbekerfinale in Den Bosch had." Desondanks beweert de werk nemer van Hom dat het niet vaststaat dat hij op het WK met zijn lievelingsdier aantreedt. Ea sy Jumper rs de andere kandi daat. „Ik maak pas op het laatste moment een keuze. Maar natuurlijk heb ik een lich te voorkeur voor Libero. Hij heeft me immers nog nooit in de steek gelaten", zegt Lansink wiens ogen telkens twinkelen bij het noemen van de naam Li bero H. Zoals de kijkers van een tiener oplichten bij het strelen van een mooi paard. Jos Lansink: „Libero blijft bij mij." Jos Lansink vindt troost bij hengst Libido foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21