Show van 'koffer-kunst' De 24 bonbonschaaltjes van koningin Wilhelmina Actie Tomaat in de schijnwerpers Cultuur Kunst ertalershuis krijgt Europese subsidie Schone Schijn Aad zou zelfs de pastoor strikken voor een nummer in Yab Yum De la Court met 6 pruiken in huwelijksboot TERDAG 23 JUL11994 )ubliners komen in Stadsgehoorzaal iden» De legendarische The Dubliners komen op vrijdag 30 iptember naar de Leidse Stadsgehoorzaal. Zij verzorgen daar en avondvullend programma met melancholieke ballades en odiumsuccessen als 'The Wild Rover', Seven Drunken Nights' a 'The Irish Rover'. De voorverkoop begint op 25 juli bij K öude Vest 45, en het VW, pposities in de regio SGioOntwerpen met portretten van Winfried Molenkamp zijn Jan 31 juli t/m 25 augustus in Galerie Het Oude Raadhuis in barmond te zien. De galerie is geopend: di 19-21, woe, do, zo J4-16 uur, za 11-16 uur. Schilderijen van Leen van der Wijden langen van 25 juli t/m 9 september in het gemeentehuis van JJoordwijkerhout De schilder legt zich vooral toe op menselijke jguren, landschappen en thema's als 'Dans', 'Aarde, lucht, wa- fer'. De expositie is op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur te lezichtigen. I Stichting Het Vertalershuis Amsterdam krijgt over 1994 r het eerst subsidie van de opese Unie. De financiële irage bestaat uit een bedrag ongeveer 24.000 gulden r 12 werkbeurzen, ofwel eduizen,d gulden per maand vertaler. Vorig jaar was de hting te laat met de subsi- caanvraag, waardoor er alleen ld was voor de laatste vier aanden van het jaar. Het Vertalershuis, dat sinds 192 functioneert, ontvangt ook bsidie van het ministerie van vc (45.000 gulden) en het Lite- ir Produktie- en Vertalingen- nds (24.000). Vorige jaar eunde ook het Willem-Kloos- nds Het Vertalershuis (4.000 ilden). Of dat ook dit jaar met :ld over de brug komt, is nog et bekend. Tot eind 1995 is Het Verta- rshuis, dat elke maand plaats iedt aan twee buitenlanders, al tlgeboekt. Het verblijf in Ne erland is volgens Rudi Wester, ïcretaris van de Stichting Het ertalershuis, noodzakelijk voor kwaliteit van de vertalingen, ooral in de hedendaagse lite- ituur staan veel woorden en uitdrukkingen die niet via het woordenboek zijn te vertalen. Zo leverde het woord stoep ooit een probleem op, omdat de Ita liaanse vertaalster dacht dat het om een opstapje naar het huis ging. Hoe kunnen daar in gods naam kinderen op spelen, vroeg zij zich dan ook af. Pas in Am sterdam ontdekte ze dat de spelletjes zich op het trottoir af speelden. Vaak zijn de vertalers nog nooit in Nederland geweest, waardoor ze die typisch Neder landse sfeer uit vooral de he dendaagse boeken niet kennen. Het sfeersnuiven tijdens hun verblijf verrijkt de vertaling veel al. In juli zitten Ingrid Wikén Bonde uit Zweden en Franco Paris uit Italië in het huis. Wik én Bonde kreeg in 1979 de Nij- hoffprijs voor vertalingen. Ze vertaalde boeken van Maarten 't Hart, Peter van Straten, Annie M.G. Schmidt, Cees Noote- boom en Harry Mulisch. Werk van Johan Huizinga, Harry Mu lisch, Jan Ruusbroec en Frederik van Eeden werden door Paris vertaald. In augustus bevolken Natalia Ivanova uit Rusland en de Duit se Waltr'aud Hüsmert het literai re huis. Startgeld jonge kunstenaars heilloos' let Fonds voor Beeldende Kun- ten slaat een 'heilloze weg' in ls het jaarlijks 50 jonge kunste aars een startstipendium van 5.000 gulden geeft. Dat vindt e Beroepsvereniging van Beel- ende Kunstenaars. Het is niet juist kwaliteit als maatstaf op te leggen aan pas beginnende kunstenaars. Bo vendien tast het stipendium de beroepspositie en het toe komstperspectief van de niet uitverkoren beginnelingen aan, schrijft de beroepsvereniging in een gisteren verspreide verkla ring. De deur voor de horeca staat Jtijd open', zei Aad van der .uit, dit jaar de motor achter de .eidse Lakenfeesten, na afloop ran het festijn. Zou-ie dat nou icht menen, vroeg ik mij neteen af? Eerlijk gezegd heb ik telf de bijdrage van de horeca liet gemist. Toegegeven: er de len minder zuipschuiten mee lan de peurbakkentocht, en op ie terrassen was het een stuk ustiger zonder de rotherrie die ;ewoonlijk de beschaafde feest- Teugde moet verhogen. Maar >m nu te zeggen dat het cultu- ele gehalte van het tiendaagse :omerfeest met sprongen om- aag is gegaan, nou nee. ftnders is het als volgend jaar Vlinerva geen musicalopvoering leeft in de Leidse Schouwburg, natuurlijk een gemis. Maar, is het ook niet een beetje gek dat Leiden voor een thea- tarproduktie in de zomer afhan kelijk is van een studentenvere niging? Directeur Wallis de ^ries van de Leidse Schouwburg [(meneer Pim zeggen sommi gen) wordt toch ook niet ver zocht in de zomermaanden de |drank- en spijstoevoer van Mi nerva te verzorgen? Is het eigenlijk niet een beetje uit de tijd dat de Leidse (schouwburg van mei tot Sep tember potdicht zit, vraag ik mij af? Als Aad met die stevige arm pjes van-urn nou eens helpt de (kussens op te schudden in dat slaapvertrek aan de Oude Vest (dan moet het toch mogelijk zijn [om volgend jaar tijdens de La kenfeesten een bescheiden zo merprogrammering te realise- jren? Ik wed dat meneer Pim dat jveel liever doet dan 's zomers [drie maanden lang aan de Stille IOceaan te gaan liggen, j Zelf heb ik er het volste vertrou wen in dat Van der Luit de schouwburgdirecteur wel zover krijgt dat-ie volgend jaar de I deuren anderhalve week open gooit. Die man heeft een over redingskracht. Aad zou zelfs pastoor Vreeburg weten te strik- Aad van der Luit: kussens op schudden in de schouwburg. archieffoto peter schipper Pim Wallis de Vries: 3 maanden aan de Stille Oceaan. archieffoto ellen martens ken om een jodelnummer op de planken te brengen in Yab Yum. Waar ik tijdens de Lakenfeesten echt over gevallen ben is het vuil op straat. Het wil maar niet lukken met het aan kant krijgen van de stad. Ik herinner me nog als de dag van gisteren hoe, een jaar of vijf geleden, de toenmali ge wethouders Van der Molen en Kuijers het startsein gaven voor de campagne 'Schone Stad'. Marietje van der Molen in haar nopjes(jurk) en Fred Kuij ers, zijn haardos aangeharkt als een keurig volkstuintje, gaven op het Vrouwenkerkplein het goede voorbeeld door een be zem door de zwijnestal te halen. Ik dacht meteen al: da's voor het eerst en het laatst. En ik heb gelijk gekregen. Met Fred kon je gerust een uurtje aan de stam tafel hangen, daar niet van, maar om nu te zeggen dat hij niet van de bezem af kon blij ven, da's overdreven. Van de voormalige wethouders heb ik al tijden niets meer ver nomen, en van die actie 'Scho ne Stad' ook niet. Een schone stad kost immers geld. Een mooie stad is duur. En de afge lopen jaren was het natuurlijk vooral bezuinigen, bezuinigen en nog eens bezuinigen. Met als gevolg dat de stad er niet mooi en schoon maar doorgaans sjo fel en groezelig uitziet. Tegen woordig gaan wethouders al leen nog maar de straat op als verslaggever van het verval, of om te klagen dat ze geen geld hebben terwijl ze u en mij de ene na de andere poot uitdraai en. Nee, geef mij dan dat linksi ge regentendom van 20 jaar ge leden maar. Dat waren nog eens bestuurders. Als wethouder Waal zei dat er een paaltje in de grond ging, dan ging die ook de grond in. Ik denk dat onze stadsbestuur ders gewoon geen geld over hebben voor schoonheid en cultuur, dat niet eens weten wat allure is en geen beslissingen van formaat durven te nemen. Kijkt u maar naar de Breestraat. Die is een paar jaar geleden op geknapt en het is er nog steeds een rotzooitje van asfalt en rib beltegels omdat alles en ieder een tevreden gesteld moet wor den. Geen wonder dat zich in deze van oudsher sjieke winkel straat steeds meer uitdragerijen of gokpaleizen vestigen. Kijk naar de Stevenshof. Geen herenhuizen langs fraaie sin gels, maar petieterige huisjes langs stroompjes en geitepaad jes. De huidige generatie stads bestuurders heeft geen geldge brek, maar lijdt aan culturele ar moede, aan een chronisch ge brek aan durf, a^n krenterigheid om een paar centen uit te geven aan de Lakenfeesten of aan het fatsoeneren van onze woonom geving. Aanschouw het ge meentebestuur van Leiden, kijk de bestpurders één voor één recht in de ogen en u herkent onmiddelijk de familie van Zeeuws meisje: 'Geen cent te veel hoor'. Het Theater Instituut Nederland in Amsterdam besteedt in het najaarsprogramma aandacht aan de Actie Tomaat van 25 jaar geleden. Onder de titel 'Tomaat in Perspectief, Theatervemieu- wing in de jaren '60 en '70' wil het instituut de gebeurtenissen uit die tijd belichten via lezin gen, discussies en een tentoon stelling. Ook richt het de blik op de toekomst door de huidige si tuatie aan de orde te stellen. Het programma duurt van 17 oktober tot 27 februari 1995. De Actie Tomaat, waarbij twee theaterschoolstudenten tomaten gooiden naar de ac teurs van De Nederlandse Co- medie, markeert het begin van de vernieuwing binnen het Ne derlands toneel. Het conventio nele bestel ging op de helling en theatermakers experimenteer den er lustig op los. De overheid reageerde aanvankelijk terug houdend op de vernieuwings drang, maar in de jaren zeventig werd zelfs de maatschappelijke relevantie van een toneelstuk één van de voorwaarden voor subsidie. De huidige klachten dat 'het systeem op slot zit', en 'door stroming van aankomende the atermakers onmogelijk is' verto nen volgens het Theater Insti tuut Nederland een opvallende overeenkomst met die uit de ja ren zestig en zeventig. Daarover vindt op 25 november onder meer de conferentie Kunst en cultureel klimaat plaats. 'Kleren maken de manin Rijksmuseum AMSTERDAM GPD Toen de Leidse patriciërszoon Pieter de la Court in 1748 zou gaan trouwen werd eerst een lijst met zijn 'huwelijksinbreng' opgesteld. Op de expositie 'Kle ren maken de man' in het Rijks museum blijkt dat zijn echtge note ook negen jassen, tien ves ten, 13 borstrokken, 45 kousen, 28 'halsstroppen', tien paar handschoenen, 17 'nagtmussen' en zes pruiken te verzorgen kreeg. Omdat dit document de tand des tijds overleefde is het mogelijk een blik in de kleerkast van een welgestelde jongeman uit de 18de eeuw te werpen. Het Rijksmuseum heeft veel kledingstukken uit vroeger tij den in de collectie. Door de kwetsbaarheid van stoffen en de schadelijke invloed, van licht worden ze echter maar zelden geëxposeerd. Hoe jammer dat is blijkt in het zaaltje waar vijftig fraaie kostuums en accessoires uit de 18de eeuw bijeenge bracht zijn. De route ernaar toe leidt door zalen waar bedden, meubels, porselein en andere voorwer pen uit deze tijd staan opge steld. De sobere vormgeving uit de Gouden Eeuw had inmiddels plaats gemaakt voor de krulleri ge pracht en praal van de prui kentijd. 'Kleren maken de man' vult deze wereld van welgedane rijkdom onverwacht even met 'echte' mensen. Zelfs geschil derde portretten zijn niet in staat een tijdvak op zo'n van zelfsprekende manier tot leven te wekken. In de 18de eeuw werd de in houd van een mannen-kleer kast niet alleen bepaald door het beschikbare budget. He^ de corum vereiste dat hij bij ver schillende gelegenheden steeds andere kleding droeg: zo had hij kostuums voor het .afleggen van of zelf bezoek krijgen, een ple ziertochtje of naar dè schouw burg gaan. De kledingstukken en acces soires maken duidelijk dat de welgestelde man uit de pruiken tijd veel geld aan zijn garderobe besteedde. De met bloemmo tieven versierde kniejassen van geschoren groen fluweel of kar mozijnrode zijde hebben vast een kapitaal gekost. Ook bij de aanschaf van een lange kamer jas of 'Japonsche rock' heeft de eigenaar niet op de centen ge let: het kledingstuk met bijpas send vest werd in de tweede helft van de 18e eeuw gemaakt aan de Indiase Coromandel- kust. De fraaie stapeling van bloem- en bladmotieven op een donkerrode ondergrond maken de 'rock' tot het pronkstuk van de tentoonstelling. De bezoeker treft ook de ge poederde pruik van grijs haar aan die is gedragen door de Amsterdamse burgemeester mr. Egbert de Vrij Temminck (1700- 1785). Daarnaast staat een met Chinese motieven beschilderde pruikenstandaard van aarde werk: zo bleef de pruik 's nachts netjes in model. De pruikentijd staat in de ge schiedenis bekend als een tijd van afgenomen daadkracht en potverteren. Dat is vast waar, maar op deze expositie is de uitstalling van rijkdom uit dit tijdvak juist fascinerend. De expositie 'Kleren maken de man' in het Rijksmuseum (Stadhouderskade 42, Amster dam) duurt tot en met 6 no vember. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met za terdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Het complete 97-delige tafelgar nituur van zilver en email, dat koningin Wilhelmina in 1901 van de gemeente Amsterdam ter gelegenheid van haar huwe lijk met prins Hendrik kreeg, is tot en met 25 september te be zichtigen in museum Boymans- van Beuningen in Rotterdam. Dit spectaculaire servies, waar van enkele onderdelen eerder te zien waren op de tentoonstel ling 'Modern zilver' in 1992, werd ontworpen door Jan Ei- senloeffel. In maart 1901 werd het garni tuur, vergezeld van een door G. Rueter ontworpen oorkonde, in het Paleis op de Dam aangebo den. Opvallend is dat 'het van een bijzonder modern ontwerp is. Het is onderandere door toepassing van klinknagels een uitzonderlijk fraai voorbeeld van de zakelijke richting in de Nieuwe Kunst. De sobere geo metrische versieringen tonen evenwel een zeer grote variëteit. In de kandelaars is een duidelij ke relatie met de romaanse kunst te zien. Voor zover bekend heeft ko ningin Wilhelmina vrijwel geen gebruik kunnen maken van dit omvangrijke en kostbare ge schenk, omdat het vanwege zijn uiterst moderne en 'technisch' aandoende vormgeving wel erg afweek van de toenmalige in richtingvan de paleizen. Boven dien was het volkomen ridicuul van samenstelling. Groente- en Papiermanifestatie in Noordwijkerhonts Leeuwenhorst Behalve papierkunst bekijken, is het ook mogelijk papier te ko pen. Want die zondag is er ook (van twaalf tot vier) een markt voor met de hand gemaakt pa pier. Een grote variatie aan pa- pierprodukten wordt verkocht, alsmede materialen die bij het papiermaken te pas komen, zoals gereedschappen, planten- zaden en literatuur over papier en papiermaken. Ook zijn er de monstraties papiermaken te zien. Tijdens het congres van de 1APMA (International Associa tion of Handpapermakers and paper Artists) dat hier van 28 ju li tot 1 augustus wordt gehou den, werken kunstenaars uit 21 verschillende landen samen aan het thema natuur/cultuur. Zij gaan op zoek naar de invloed van natuurlijke materialen op de verschijningsvorm van het kunstwerk. In het kader van het papiercongres heeft de organi sator, de Stichting papiermani festatie 1994, in samenwerking met musea en andere culturele instellingen exposities van pa pierkunst in het hele land geor ganiseerd. Onder meer in het Provinciehuis Zuid-Holland (tot 3 september) en in de Koninklij ke Bibliotheek (tot 16 septem ber) in Den Haag, Het Museum 'Jardinière' uit 1899. Vervaardigd bij de Voorschotense firma J.M. van Kempen. Het stuk is eigendom van museum Boymans-Van Beuningen. afbeelding pr vleesschalen ontbraken, en ook was niet voorzien in vorken en messen. Wel telde het servies drie schalen voor bloemstuk ken. Ook het aantal bonbon schaaltjes was overvloedig:, er waren maar liefst 24 exempla ren gemaakt. Het zilveren garnituur be hoort tot de Koninklijke Verza melingen en werd met toestem ming van prinses Juliana voor de duur van de tentoonstelling aan museum Boymans-van Beuningen ter beschikking ge steld. 'Vorstelijk zilver' is een speciale presentatie van de af deling kunstnijverheid en wordt aangevuld met belangrijk zilver uit het begin van deze eeuw, af komstig uit particulier bezit. Catalogus Dr.J.R.ter Molen, waarnemend- directeur en tevens hoofdcon servator van de afdeling Kunst nijverheid van Museum Boy mans-van Beuningen, heeft ge durende meer dan vijftien jaar de zilvercollectie van het muse um bestudeerd en verder uitge breid. Het resultaat van zijn werk is een rijk geïllustreerde catalogus, die tot 1 januari 1995 dankzij een aantal subsidies in de museumwinkel voor de spe ciale prijs van f99,50 wordt ver kocht. Daarna geldt de normale verkoopprijs van f149,50. De basis van de zilvercollectie is het omvangrijke legaat van de in 1851 in Rotterdam geboren meubelfabrikant en verzame laar J.P.van der Schilden. Van der Schilden die in 1925 onge huwd overleed, had Museum Boymans tot zijn universeel erf genaam benoemd; hierdoor kwamen in aanvulling op een eerdere schenking nog talrijke schilderijen uit de zeventiende en negentiende eeuw in het be zit van het museum, alsmede de omvangrijke zilvercollectie die hij had samengesteld. Met het door Van der Schilden na gelaten vermogen konden na dien nog diverse schilderijen voor het museum worden aan gekocht, waaronder 'De Verlo ren Zoon' van Hieronymus Bosch. De uitbreiding van de zilver collectie van het museum met Van der Schildens legaat als ba sis, is erop gericht geweest om de historische ontwikkeling van het Nederlandse zilver zo veel zijdig mogelijk te belichten. Dit geschiedde enerzijds door aan dacht te schenken aan de ver scheidenheid van zowel profane als religieuze objecten. Ander zijds beoogt de verzameling in zicht te verschaffen in de ver schillende stijlen, zoals die se dert de Renaissance in de edel smeedkunst zijn toegepast, me de aan de hand van kenmer kende vormen en ornamenten. Dankzij schenkingen en aanko pen was het museum in de ge legenheid tal van lacunes in de verzameling in te vullen; hier door geeft de collectie momen teel een boeiend overzicht van de ontwikkeling van de Neder landse edelsmeedkunst vanaf de vroeg zeventiende eeuw tot op de dag van vandaag. 'Zilveri t/m 25 september, di t/m za 10-17 uur, zo 11-17 uur, museum Boymans-van Beu ningen in Roterdam. Wie met alle mogelijke vor men van papierkunst wil kennismaken, kan zondag 31 juli terecht in het Noordwijkse Congrescen trum 'Leeuwenhorst'. Daar wordt die dag een interna tionale tentoonstelling 'The Suitcase Art Show' ge presenteerd tijdens de pa piermanifestatie 1994. De kunstwerken in deze 'Kof fer-kunst-show' zijn van de deelnemers aan het achtste internationale congres van papierkunstenaars. NOORDWUKERHOUT» ANNEMIEK RUYGROK Van NurTarim is deze 'Seven steps to hea ven', papier in combi natie met lood. Het werk is te zien in de Librije Hedendaagse Kunst in Zwolle. foto pr Rijswijk (tot 15 augustus) en de Hortus Botanicus van de VU Amsterdam (tot 1 oktober). Ook in De Librij hedendaagse Kunst in Zwolle, is werk van papier kunstenaars geëxoposeerd. Het gebruik van papier is in de kunstgeschiedenis een be trekkelijk jong fenomeen. In de Europese kunst dateert het ge bruik van papier als zelfstandig materiaal uit het begin van deze eeuw (grote pioniers waren Pi casso, Gris en Braque). Inmid dels is de belangstelling voor en het gebruik van papier in de kunst breed verbreid. In Neder land zijn sinds de jaren tachtig al verschillende tentoonstellin gen over toepassing van papier in de kunst geweest. 'Suitcase Art Show", papier- markt en demonstraties: 31 ju li, 12016 uur, Congrescentrum De Leeuwenhorst, Langelaan 3, Noordwijkerhout.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13