Hoop voortbestaan buitenbaden Alkemad Leiden Regio Tweeduizend gulden boete voor waterige kipfilets Iedere tijd z'n eigen roman Leiderdorp vergoedt deel huur Alphen schaft subsidies aan 'bewoners' af Nomadenvolk even in in Houtewetering Minder hout, minder kinderen, maar een geslaagde huttenbouw GVB: 'Samen klein chemisch afval ophalen is goedkoper' Leiderdorp kort scouting ZATERDAG 23 JULI 1994 den haag/regio „Ik begrijp niks van die Keu ringsdienst van Waren. Ik moet nu voorkomen voor iets dat nog niet eens wettelijk goed gere geld is. Niemand, en ik ook niet, weet hoeveel water er nou ei genlijk in een kipfilet mag zit ten. Er lopen veel van deze za ken bij rechtbanken in Neder land. Maar vonnissen zijn er volgens mij nog niet geweest." De 52-jarige Oegstgeestenaar, eigenaar van twee Noordwijkse bedrijven, die 15 slagerijen in de regio beheren, verwachtte in zijn zaak ook geen straf. Maar straf kreeg hij gisteren bij de Haagse rechtbank wel. Een boe te van 2250 gulden voor het ver kopen van kipfilets die te veel water bevatten, zogenaamde getumbelde of gedrainde kipfi lets. Het grootste bezwaar van de Oegstgeestenaar is de onduide lijkheid van de warenwet over het toegestane vochtgehalte van kipfilets. „De keurmeesters van de Keuringsdienst van Waren hebben de koppen bij elkaar ge stoken en zomaar wat regels verzonnen", zei hij boos. „De vleeshandelaren hebben ze daar helemaal niet van op de hoogte gebracht. Het enige dat de han delaren te horen kregen was dat we gedrainde kipfilets voortaan "kipfilet populair" moesten noe men. Dat heb ik toen Bij toeval belandde Gert van Staveren in het kappersvak. Zijn voorganger informeerde bij va der Van Staveren of dat jochie van hem er niets voor voelde om inzepertje te worden. „Dat leek pa wel wat en een dag later stond ik de mensen in de salon in te zepen. Eerst als hulpje, maar al snel had ik door dat ik het kappersvak in wilde", aldus de 61-jarige Oudeweteringer. Alvorens hij in de zaak langs de Wetering terechtkwam had hij bazen in Leiden, Leimuiden, Wassenaar en Rijnsburg. In to taal zeven werkgevers. „Bij de een leer je dit en bij zijn collega weer wat anders", is en was de lijfspreuk van de aan de Leimui- dense Westerdijk geboren 'zilveren' kapper. In 1986, toen hij veertig jaar in het vak zat, kreeg hij namelijk de eremedail le in zilver in de orde van Oran je Nassau. Niet alleen omdat hij zo goed kon knippen, maar omdat hij ook actief is in het maatschap pelijk en kerkelijk leven. Je kunt het zo gek niet bedenken of Gert, want de haarsnijder wordt bij zijn voornaam genoemd, is er bij betrokken. „Ik ben bij voorbeeld donateur van drie voetbalclubs in het dorp, maar ik heb nog nooit een grasspriet kapotgetrapt. Alleen wil ik geen reclamebord op het veld. Ik laat niet tegen m'n naam schop pen." Behalve voor knippen en scheren kan men bij Gert en zijn vrouw ook terecht voor dro gisterijartikelen en rookwaren. Ook het sociale gebeuren neemt bij hem een grote plaats in. On der het motto iets doen-voor een ander kost niets. „Ik heb nogal wat oude klantjes in Hui ze Jacobus en in andere centra. Die knip ik 's avonds. Soms is het alleen maar om te luisteren naar hun zorgen of verhalen. Dan kijk ik niet om een uurtje. Is het ernstig, dan schakel je deskundige hulp in. Niet omdat ik nu zo'n goed mens ben, maar je moet wat voor je naaste over hebben." In 1958 vestigde Gert zich als zelfstandig ondernemer. Hij nam de hele handel in de win kel over voor 39 gulden. Terug kijkend merkt hij op dat er in dat jaar nog 43 winkels waren. „Nu zijn er nog zes en heeft het luxe wonen langs de Wetering duidelijk voorrang bij de ge meente", aldus de dames- en herenkapper, die ook 24 jaar voorzitter is geweest van de middenstandsorganisatie. In al die jaren heeft hij er alles aan gedaan om in het vak bij te blijven. Zo volgde hij zelf cur sussen, maar gaf hij ook les aan de vakschool in Leiden. „Dat sprookje van die boerenkapper, die maar één model kent, de bloempot, is onzin. Dat heb je nergens meer. Alleen de sfeer is hier anders. Je kunt hier rustig binnen komen voor een praatje. Dat vind je niet in de stad. Al leen praat ik niet over politiek of geloof. Voor je het weet sta je op iemands tenen." In die bijna vijfig jaar heeft de Oudeweteringer ook van alles meegemaakt. „De mode is een repeterend verhaal. Of het nu een kuifje is of een kort koppie. Het is er allemaal al geweest. Ie dere tijd heeft z'n eigen roman, zeg ik altijd. Dat maakt het ook zo boeiend. Boeiend genoeg om als het mogelijk was het weer mee te willen maken. Zo heb ik ervan genoten." Vroeger had Van Staveren veel klanten uit de beroepsvaart. „Nu alleen nog de pleziervaar- ders. Maar hoe groter de boot, des te slechter de klant, is mijn ervaring. Kijk daar gaat weer een boot van een half miljoen. Kennelijk een kapper die goed geboerd heeft." Geen ontheffing op hygiënewet betekent onvermijdelijke sluiting Maar nu is ineens het vochtge halte weer te hoog." Volgens officier van justitie Van Gelder hadden de kipfilets van de slagerijen van de Oegst geestenaar een vochtgehalte van ongeveer 79 procent, terwijl het natuurlijke vochtgehalte van kipfilet maximaal 75,1 procent kan zijn. Twee getuige-deskun- digen van de Keuringsdienst van Waren ondersteunen die cijfers. Maar de Oegstgeeste naar heeft andere cijfers. „Voor zover ik weet heeft een net ge- slachtte kip een vochtgehalte van 84 procent. Hoe kan mijn 79 procent dan teveel zijn?" De officier is niet onder de in druk van het verweer van de Oegstgeestenaar. „De consu ment verwacht een kipfilet waar niks aan is toegevoegd", zo zei zij. „Het verkopen van te wate rige kipfilet is niet alleen oneer lijke concurrentie, maar doet ook nog eens af aan een goed produkt, namelijk natuurlijke kipfilet." De officier eiste een boete van 6000 gulden. Ook eis te zij dat er voortaan bij de gedrainde kipfilet in de winkel vermeld moet staan dat er wa ter is toegevoegd. Politierechter Schuering gaf de Oegstgeestenaar een lagere boete, maar was het in principe wel met de officier eens: „Een consument mag verwachten dat er geen water toegevoegd is. De consument mag niet misleid worden." Een stralende zon aan de strakblauwe hemel. De open- luchtbaden vieren hoogtij. Voor die van Roelofarends- veen zijn het misschien wel een van de laatste drukke da gen want dit najaar besluit de gemeenteraad of (een van) de buitenbaden definitief word(t) en gesloten of niet. roelofarendsveen marieta kroft De eisen in de Wet op de Zwembadhygiëne zijn zo streng, dat het voor de gemeen te Alkemade niet op te brengen is om hieraan voor de gestelde datum van 1 januari 1995 te voldoen. Toch gloort er hoop aan de horizon: zwembad manager Dick de Kuijer gaat bij de provincie ontheffing aanvra gen op die wet en verwacht die ook te krijgen. „Stel dat we geen ontheffing krijgen, dan moeten we acht a negen ton investeren. Dat zou onvermijdelijk leiden tot slui ting van de baden want het geld is er niet.' Hij blijft echter optimisch. „In Aalsmeer (waar hij eveneens de leiding heeft, red.) heb ik ook een ontheffing gekregen, tot 1999. Ik was heel verbaasd. Kennelijk wordt de soep niet zo heet gegeten, als dat hij wordt opgediend. Aalsmeer valt dan wel onder een andere provincie, land." Volgens De Kuijer bete kent het verkrijgen van onthef fing niet automatisch dat de Veense openluchtbaden toch behouden blijven. „Met buiten baden loop je altijd risico's. Vo rig jaar hadden we bijna geen bezoekers vanwege het slechte weer en vormden de baden een flinke kostenpost. Op dit mo ment is het bad flink in trek. Misschien hebben we dit jaar een meevaller, maar vergeet dan nog niet dat de buitenba den pas op 24 juni open zijn ge gaan. Het ligt er maar net aan of de politiek de risico's wil nemen of niet." Het Veense zwembad trok de afgelopen weken elke dag zo'n 700 a 800 bezoekers. „Een keer hadden we er 1000", merkt De Kuijer op. „Nu begin je te mer ken dat veel mensen met va kantie zijn, want deze week zit ten we rond de 500 bezoekers." Hij noemt het 'redelijk druk'. Vorig jaar heeft de stichting Sportfondsen Alkemade de ge meente al geadviseerd om een van de baden, namelijk het gro te 50-meterbad, te sluiten. De Ja gemeenteraad besloot vapj advies af te wijken elk geval deze zon te houden. De reden dj}n was dat dit jaar nog eisen hoefden te worden daan. Volgens chef F. Lempe 01 de afdeling welzijn moS1; raad dit najaar een besli:1 men over de toekomst ez buitenbaden. „Veel zal gen of die ontheffing zal w verleend of niet, want h< doen aan de wet vergt de te kosten." De verenigingen en instel lingen in de Leiderdorpse 'Kameleon' aan de Erica laan hoeven niet de hele huur zelf te betalen. De huisvesting van de clubs in de voormalige Engelendael- school kost jaarlijks bijna 107.000 gulden. Omgere kend zou dat de clubs zo'n 10.000 gulden per gehuurd lokaal kosten, maar de ge meente vindt dat bedrag te hoog. Daarom bedraagt de huur 5.000 gulden per lo kaal en betaalt de gemeente de rest. In de Kameleon hebben de stichtingen Kinderop vang. basiseducatie en Ge coördineerd Ouderenwerk onderdak gekregen. Ook de oudheidkamer, theater To- verlei en de Leiderdorpse Omroepstichting bezetten lokalen. Niet alle verenigingen hoeven meteen de volle huurprijs te gaan betalen. Theater Toverlei en de Lei derdorpse Omroepstichting betalen pas in 1997 de volle prijs. De oudheidkamer kreeg altijd al een subsidie bedrag dat gelijk stond aan de huur in het vorige on derkomen, boven het café restaurant De Hollandsche Tuyn. De acht bewonersorganisaties in Alphen krijgen met ingang van 1 januari niet zomaar meer een vast bedrag aan subsidie. Het gemeentebestuur stelt dé raad voor om de subsidie te schrappen. De bewonersorgani saties kunnen wel geld krijgen, maar dan moeten ze eerst aan tonen wat ze ermee doen. Al leen als die activiteit leidt tot verbetering van het leefmilieu kunnen ze voor subsidie in aan merking komen. B en W vinden het op zo'n manier makkelijker om initiatieven van bewoners in de sfeer van wijkbeheer en groen te stimuleren en te on dersteunen. Vorig jaar verleen de de gemeente Alphen nog 23.000 gulden subsidie aan de acht bewonersorganisaties. Een uitzondering willen B en W maken voor de Vrouwen Ad vies Commissie. Die krijgt wel een vast subsidiebedrag. „Deze organisatie heeft de laatste ja ren haar waarde bewezen, zo wel voor de individuele burger als voor de gemeente", moti veert het college. roelofarendsveen Roelofarendsveen ligt ver, heel ver weg. Iedere bezoeker aan het onder de rook van Roelofarendsveen gele gen woestijndorpje Houtewetering moet zich meteen in andere werelddelen wanen. Een nomadenvolk, bestaande uit zo'n 600 kinderen tussen de vier en veertien jaar, is begin deze week in deze tropische en stof fige omgeving neergestreken. Handig als de kinderen zijn, hebben ze hun eigen hut ten gebouwd van het hout dat tot hun gro te geluk al op het terrein lag. Rond het middaguur werden gisteren vuurtjes ge maakt, waar de Houteweteringers hun bij ligt het dorp er weer verlaten bij. Het v( gisteren tegen het eind van de mid eengesprokkelde etenswaren bereidden, om het vervolgens op een van de weinige plekjes schaduw te verorberen. Op de foto weer vertrokken. Het hout zijn Janko van der Meer, Martijn Onder- honderd hutten ligt weer op een water, Bob, Masha en Joram van der Meer klaar om in vlammen op te gaan. bezig met het bakken van hun brood, worstjes en andere lekkernijen. Inmiddels FOTO BEN DE BR BURGERLIJKE STAND Hoewel de stichting Vakantie- spelen Alkemade dit jaar 50 procent minder hout voor de huttenbouw mocht gebruiken dan vorig jaar, heeft dat niet tot problemen geleid. „Integendeel, we hadden nog hout over", wijst bestuurslid Collin Wessel- man naar de stapel houten pal lets die boven de circa honderd hutten uitsteekt. Hij hoopt alleen niet dat de gemeente nu gaat zeggen dat ze 'volgend jaar weer minder hout mogen gebruiken'. Volgens Wesselman namen de afgelo pen week tien procent minder kinderen uit Roelofarendsveen en Oude Wetering deel aan de huttenbouw op het terrein op de hoek van de Sotaweg en de Gogermolenweg. „Er werden dus ook minder hutten ge bouwd. Het kan best dat we vol gend jaar wel die hoeveelheid hout nodig hebben die we nu hadden." Gemiddeld bezochten de afgelopen vier dagen zo'n 600 kinderen het voor deze week gedoopte dorp Houtewe tering. Wesselman toonde zich gis termiddag, kort voor de sluiting van de huttenbouwweek, tevre den over het verloop. „We had den voldoende vrijwilligers en het weer zat mee", merkt hij op. Hij schat dat zo'n 60 tot 70 pro cent van de kinderen in Roelo farendsveen en Oude Wetering deze week wel op het terrein te vinden waren om een hut te bouwen en/of te knutselen in ■>j den run marieta kroft foto ben de bruyn De 19 gemeenten in de regio's Alphen en Gouda, aangesloten bij het Gemeenschappelijk Vuilver- werkingsbedrijf (GVB), moeten in de toekomst samen het klein chemisch afval ophalen en trans porteren. Bovendien moet er één centraal inza melingsdepot in de regio komen, waar dit kan worden voorgesorteerd. Dat stelt het GVB in het najaar voor aan het bestuur en de gemeenten. „Hierdoor kan er aanzienlijk op de kosten wor den bespaard", aldus beleidsmedewerker W. van Kleef. De meeste gemeenten huren nu een chemokar van particuliere bedrijven. Door gezamenlijk te huren of te kopen kan er, aldus Van Kleef, korting worden verkregen. Het sorteren van het klein chemisch afval ge beurt nu nog buiten de regio door de inzamelaar zamelden in 1992 zo'n 500 ton in. Als je een voor ziening treft en het dit afval op één plek in de re gio zelf voorsorteert, is dat aanzienlijk goedko per." Met het voorsorteren bedoelt hij het scheiden van het afval op klein chemisch en niet-klein che misch en het sorteren van de verschillende soor ten daarvan. Hij maakt één voorbehoud: de hoe veelheid ingezameld klein chemisch afval moet minimaal zo'n 500 tot 600 ton per jaar zijn. Het GVB berekent nog of dat aantal de komende jaren te verwachten is. Overigens beperkt het voorstel van de GVB zich voorlopig tot samenwerking op het gebied van de inzameling, het transport en de verwerking van klein chemisch afval. Voorstellen over samenwerking op het gebied van andere af valstoffen zoals glas, blik, restafval en groente, fruit en tuin komen wellicht later. „Als de ge meenten daaraan behoefte hebben, zij we bereid de open huis-tent die ook op het terrein stond. „Het andere deel was op vakantie. Want in Roelofarendsveen zelf zag je bij na geen kind lopen, zelfs in het zwembad niet", weet het VAK- bestuurslid. De Stichting Vakantiespelen Alkemade houdt van 9 tot en met 12 augustus een hutten bouw- en open huis-week op het trapveldje achter de H.P. van der Poellaan in Rijpwete- ring. Deze week is bedoeld voor de kinderen van Rijpwetering en Oud Ade. Een week later, van 16 tot en met 19 augustus, zijn de kinderen uit Nieuwe Wete ring aan de beurt om een eigen huisje te bouwen aan de Regen- boogweg, vlakbij de Regen- boogschool. De stichting Scouting Leider dorp krijgt volgend jaar ruim 1500 gulden minder subsidie. De gemeente Leiderdorp heeft zich vorig jaar voorgenomen om 35.000 gulden te bezuinigen op de welzijnssector en zoekt een deel daarvan bij de padvin- dersgroep. Die kan volgens de gemeente de contributies wel verhogen. In vergelijking met scoutinggroe pen uit omliggende gemeenten, is de contributie van de Leider dorpse padvinders zeer laag. Daarom krijgt de stichting vol gend jaar 26.000 gulden subsi- LEIDEN - Geboren: Willem Sebastiaan zv. W.D. Schaap en L. de Ruiiter Rian- ne Carina Mélaniedv. A.J.M. Hoogeveen enC.B.M. Kuiper* Sarah Martmedv. LJ. Becker Hoff en W. Arends Nicky dv. R.C. Slingerland en I.E. Köllmann Jacob zv. S. Heemskerk en J. van Digge- le Alexander Johannes zv. R. Boers en M.G. Barnard Anouk Johanna Jenneke dv. R.T. Genders en W.H. van Leeuwen Esther Salómee dv. P Gelderloos en C.C. Heijer* Ismaila Renarda dv. G E Steinbach en C.M. Willem Mandy Jo hanna Maria dv P.C J van derTogten A.T.C.A. Zwetsloot Matthijs zv. R. van Viersen en A.M.J, van Ginkel Jacobus Hugo Johannus zv. J.C.P. van der Helm en C.C.A. Raaphorst Anjhelica Reshwi- nie dv. L. Soekhoe en A. Raghoenandan Sam Petrus zv. P.F.J.M. Lemmers en C.D.M. van den Nieuwendijk Stephan zv. L.F. Berkelaar en P.J. van der Hulst Saskia Apolonia Johanna dv. R.C. Ho- gervorst en W.A. Disseldorp Femke An- nikadv. R. de Jongen M.K. Hanninen Robert Rutger Johan zv. J.J.P. van Kleeft en A.J. Meijers Mitch Jeroen Maria zv. D.P.M. Hollingen E.M.G. Pijn- acker Chantal dv. H.A. van Nobelen en Y.C. van Meeteren Esther Maria Petro- nella dv. J.G.H. Bosman en M.J.A. Heemskerk Charlotte Adriana Maria dv. J.P.C. van der Lans en E.A.M. Zui derduin Merel Esther dv. A. Frentz en J.J. Meyers Leendert Cornel is Bryan zv. D: van Delft en P.C. Heemskerk Thomas Nicolaas Maria zv. P. de Jong en W.A.M. Remmerswaal Camilla Yo- hanna dv. H. Heijma en M, Daza de Heijma Okan zv. Y. Erbil en N. Erbil Dirkje Johanna Ashley dv. J. van der Kwaak en IJ .J. van der Vijver Iris dv. D. Hoek en M. Berkheij Jimmy Jay zv. S.P.M. Jansen en E.C.M. van der Knaap Jos Christiaan zv. J.J. Kuijpers en J. Quint* Kevin Rhandy zv. L.C. Brugge- man en M.J. Aalse Pieter zv. C. Plok- ker en W. de Jong Hamza zv. E.B. M'jahad en F. Khidous Bonnie Joëlle dv. F.R. Uljeeen C.Y Nieuwenhuis* Annabel dv. T.J. van der Wagen en J. van Klaveren Mike Peter zv. P.L. Vooijs en J.M C. Zijlemans Anne dv. R.A.W.J. van Berge Henegouwen en M.J.S. Schuur «Tomas Henricus zv. H.G.M. Verhoosel en P.H. Broers Claudia dv. ..;e i :o lt D.A. Rooijackers en A G. de Roodeu Laura dv. G.H.M. Weijersen N man Elisabeth Margaretha d van Rhijn en A.E. van Mersber Yusupha zv. G. Sang en E. Iblr i Leonard zv. F.J.M. Zoutendij B.J. Bakker Jonne Lise Tru Peters en JEMPuntman brandt zv. H.S. Pettingill en M. Tot 'c 0 de Pettingill Mete zv. G. Uysa 'e Uysal. Gehuwd: D.A. Vos en J.M. Agtertp M.G. Holswilderen B.S.M. Beeren Tl ger H. Otgaar en M. Zoetemelk van de Laar en H.N. van Rijn Slingerland en C. Pet*W.G.J. I 1 A.F. Runge H. Kurt en M.E. Tifa' W.A Schats en J.D.D. van Doorn Boeren M.S.E. Schrijver* R. Siere^' M.S. Rijneveen A. Beij en penbrouwer H. Hartevelt e.. Zuurbier* M.E. Ligtvoet en J.M. Kt1 1 Marwijken M.J. Kwikr n der Vos en H.J.M. van Meurs. Overleden: A.C. Gressie geb. 21 i 1923 gehuwd geweest met B.L. va ni Voort J. Tisseurgeb. 26 okt. 192 Vl huwd geweest met C. Meskers W. Eek geb. 28 mei 1926 man* J M<g< geb. 19 feb. 1899 man*J.M.M.v z< der Ploeg geb. 6 jul. 1994 dochter d rijgsman geb. 14 mrt. 1976 n i Heijergeb. 11 feb. 1906 gehi Is geweest met J.L. van der Nagel Stoop geb. 10 dec. 1913 man i Mulders geb. 23 apr. 1905gehuw weest met H. Bosman H.F. Cavéf a i1907n geb. 26 dec, 1904 gehuwd geweeJK H.T. Heeman M.F. van der Borng s 28 okt 1913 echtgenote Vi i Dijk geb. 22 mrt. 19! Cohen Stuart geb. 5 ok 1915 man G.S. Kruspegeb. 19 n 1949 echtgenote v, P.J. Wetselaar geb. 11 jun 1919 m L.C.G. Speet geb. 27 jun. 1902 vi i Laeregeb. 10 jun. 1921 n E.C. Mulder geb. 9 mrt. 1903 gehu 2 geweest met W. Wieringa M. de Vreugd geb. 28 jan. 1927 gehuwd tA Haasnoot L. Ros geb 1 jul. 1926 man N. Vlasveld geb. 2 i 1907 man C. Kreugergeb. i feb. 1914 gehuwd geweest rr

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12