EIDEN Buurtvereniging beticht gemeente van woordbreuk riment met toezicht orde en netheid in flats 'Telewerken is de nieuwste trend' Retourtje Jakarta Station lijkt kermisattractie in aanbouw Pancras-West: 'Geen inspraakprocedure houden in vakantietijd' Wijkvereniging Pancras-West vindt dat de gemeente zich niet aan haar woord heeft gehouden bij plannen rond de herinrichting van de Oude Rijn. Volgens de buurtclub heeft een vertegenwoordiger van de gemeente tijdens een informatie-avond beloofd dat de inspraakperiode pas na de vakantie zou beginnen en dan zes weken zou duren. Maar vorige week vrijdag is de inspraakperiode onverwacht al begonnen en deze duurt maar twee we ken. „De gemeente laadt naar het ordeel van de wijkvereniging de verdenking op zich het verzet tegen het ongenuanceerde autoluwe beleid op deze laak bare wijze te willen breken", zo schrijft de buurtvereniging in een verklaring. Ambtenaar J. Vellekoop, belast met het pro ject Oude Rijn, begrijpt alle drukte niet goed. „Die verkeers maatregelen zitten er al sinds januari aan te komen. We had den nog drie maanden kunnen wachten, maar daar was nie mand wat mee opgeschoten." De zuidkant van de Oude Rijn, tussen de Hoogstraat en de Hooglandse Kerkgracht, is toe aan een grondige opknap beurt. De walmuur en kade worden vernieuwd en de riolen bijgespijkerd. CDA-wethouder J. Walenkamp greep de verande ringen aan om ook dit deel van de Oude Rijn autovrij te maken, net als aan de overzijde van het water. „Een meerderheid van de be woners en vrijwel alle winkeliers zijn tegen de verkeersplannen", aldus R. van Son van Pancras- West, die zich baseert op een gehouden enquête. Vooral het opheffen van 24 parkeerplaat sen voor vergunninghouders en 1 invalidenplaats, stuit op weer stand. Voor het stallen van de auto worden de bewoners aan gewezen op de Kaasmarkt. De plannen voor de zuidkant werden op 7 juni tijdens een in formatie-avond toegelicht. Het ging niet alleen over het ophef fen van parkeerplaatsen maar ook over (nieuwe) bomen en lantaarnpalen die de gracht moeten verfraaien. De wijkvere niging drong er toen bij de be trokken ambtenaren op aan om niet in de vakantietijd met die inspraakperiode te beginnen. Dat is nu toch gebeurd. „Het meest ergert de wijkver eniging zich aan het feit dat de gemeente onbetrouwbaar is en toezeggingen gewoon geschon den kunnen worden", aldus een zinsnede uit de verklaring. Pan cras-West is desondanks van plan een bezwaarschrift in te dienen en na de vakantie alsnog een 'brede actie' te voeren. Klem „Op die informatie-avond heb ben we gezegd dat we nog niet wisten welke procedure zou worden gevolgd. Er moest een keuze worden gemaakt tussen een uitgebreide of een simpele procedure. En we hebben geko zen voor dat laatste, ook al om dat we anders wat tijd betreft klem komen te zitten", aldus Vellekoop. Volgens de ambte naar vallen de gevolgen van de 'plotselinge' start van de in spraakperiode, waarin belang hebbenden officieel bezwaar kunnen maken, wel mee. „De wijkvereniging reageert nu toch ook. Als er niets gebeurt, moe ten we provisorisch gaan herbe- straten, zonder aan de echte herinrichting toe te komen. Aangezien we op die bewuste avond de indruk hadden dat de meningen niet ver uit elkaar la gen, zijn we daar nu mee be gonnen. Het gaat alleen over de verkeersmaatregelen. Over de inrichting komt nog een aparte procedure", aldus Vellekoop. naf 1.495,' P Informeer naar onze 2750 andere bestemmingen. Telefonisch boeken is mogelijk. Leiden, Breestraat 46, tel. 071 - 132390 M Vliegtickets. Regel 't op het postkantoor Hét Rigg? Oostgeest? LEIDEN HENNY VAN EGMOND Het Rigg, de GGZ-partners en de Regionale Commissie Zuid-Holland-Noord zijn verhuisd, zo meldt de ver huiskaart. Het Rigg? De GGZ- partners? De regionale com missie? Gelukkig staan op de kaart de gemeenten vermeld waarin deze mysterieuze in stellingen actief zijn: Oost geest, Rijneveld, Lissen. Oostgeest? Lissen? Rijneveld? „U bent de eerste die erover belt", meldt degene die de telefoon opneemt aan de Frambozenweg. „Ja, nu u het zegt. Het staat fout. Ik denk dat het fout is gegaan door de snelheid, waarmee het verhuisbericht is gemaakt. Ons kaartje dat wij altijd ge bruiken om te kijken in wel ke gemeenten de instellingen zitten hebben we naar de drukker opgestuurd. En de fouten zijn er kennelijk niet uitgehaald." Voor de duidelijkheid: Het Rigg (lees: RIAGG), de GGZ- partners en de regionale commissie houden zich alle maal bezig met geestelijke gezondheidszorg, maar heb ben eigenlijk weinig of zelfs niets met elkaar te maken. Om de bereikbaarheid van de drie instellingen te vergro ten hebben ze sinds deze week een gezamenlijk kan toor. DAG 23 JUL11994 Hoop Er is weer hoop op I 2 het voortbestaan van de buitenbaden in Alkemade. Ontheffing op de hygiënewet is echter wel een vereiste. Partijtje in museum van Oudheden LEIDEN Het Rijksmuseum van Oudhe den organiseert sinds kort ver jaardagsfeestjes voor kinderen. Als de jarigen hun partijtje op zaterdag- of zondagmiddag houden, kunnen ze met maxi maal vijftien vriendjes terecht in het museum aan het Rapen burg. Kinderen tussen zeven en tien jaar verkleden zich als kleine Cleopatraatjes en Toe tan - camonnetjes, compleet met Egyptische pruik en een kralen kraag. Ze maken een speurtocht door het museum, op zoek naar een mysterieuze doos. Tot slot kunnen ze knutselen. Kinderen van tien tot veertien jaar maken een ontdekkings tocht langs mummies, sarcofa gen en reliëfs uit Egypte. Ook zij kunnen knutselen. De verjaar dagspartijtjes kosten 75 gulden op zaterdag, 95 gulden op zon dag en vijf gulden per deelne mend kind. Informatie via tele foonnummer 071 163178. ÊS De nieuwe ingang van het Leidse station ziet er uit als een kermisattractie in aanbouw. Een hoge, in wit staal opgetrokken constructie, treinreizigers voorlopig nog omheen moeten lopen. foto holvast/mark lamers De prijsvraag 'sociale vernieuwing' die de gemeente Leiden dit jaar uitschreef, leverde maar liefst veertig inzendingen op. Uit alle wijken kwamen suggesties voor verbeteringen in de woonomgeving. De komende weken laat het Leidsch Dagblad de meest opvallende ideeën de revue passeren. Esther Hoorn wil mensen uit de Slaaghwijk, die nu nog geen baan hebben, laten 'telewerken'. j toezichthouders streven jr orde en netheid in en om I flat. Geen wasgoed buiten balkon en geen vuilniszak- l j op de galerij. Dagelijks Hanny Westerlaken (Bui- jhorst), Edsel Coffie (Valken- st) en Cees Stol (Milanen- _Ët) de ronde om te controle- of de flatbewoners zich -iden aan de huisregels van ejjiingbouwvereniging De oitels. „Het is ontzettend veel ïk, maar we doen het uit lief- joor de buurt." Jet TOF-project (Toezicht- (Jders Op Flatwoningen) van Sleutels is onlangs van start Jaan. De drie bewoners in de taghwijk zijn, vooralsnog voor de jaar, aangewezen om toe- jjit te houden. Voor dat werk jen ze een onkostenvergoe- van de woningbouwvere- let gaat om een experiment 0 is afgekeken van een wo- igbouwcorporatie in Den Öer. Deze corporatie heeft 1 het ministerie van justitie Jtoethofprijs ontvangen voor [bewuste project, dat 'vanda- ne aan de bron bestrijdt'. je drie toezichthouders wil- c het uiterlijk van hun directe ;eving verbeteren. Het gaat aan het hart dat de Slaagh- wat dat betreft een slechte lm heeft. Ook nu nog, on- iks ingrijpende renovaties De Sleutels in totaal dertien joen gulden kostten. Wester- :n wijst op de pas gebouwde tegenover haar, naast win- .entrum De Kopermolen, mensen die'daar zijn ko- wonen noemen ons asoci- Dat is toch schandalig." toegegeven, de laatste zeven •en was het niet best gesteld de Slaaghwijk, zegt Wester- :n. Een heleboel 'krikkemik', Stol het omschrijft, lomde de wijk in. Bewoners uit nood geboren in de ighwijk terecht kwamen en in het geheel niet om de irt bekommerden. Veel 'pro- imgevallen', die de gemeen- lergens anders kon plaatsen, icentreerden zich op deze Westerlaken: „Ze zeiden 't laatst 'Merenwijk, kle- ijk'." mg de renovatie van de meeste achter de rug is, is het de [ïrt aan de bewoners. Zij eten leren zuinig te zijn met [spullen in en om hun flat, 'at het er vriendelijk en hoon blijft uitzien. De huisre- moeten bovendien beter leefd worden om buren- rlast te voorkomen. „Men- in een flat moeten leren dat menwonen." V.l.n.r. Cees Stol, Hanny Westerlaken en Edsel Coffie. „Je hebt mensen die maar één keer per jaar de ramen lappen. Stel je voor dat je daar naast woont." foto holvast/mark lamers „De Slaaghwijk heeft hele mooie woningen, maar er zijn geen banen in de buurt. De flats zijn gebouwd in een tijd dat men dacht dat wonen en werk strikt gescheiden moesten zijn. Daar is men nu vanaf gestapt maar wij zitten hier nog steeds met de gevolgen. Ik woon hier nu zeven jaar en ik moet tot de conclusie komen: er is geen spat werkgelegenheid in de Slaaghwijk", weet Esther Hoorn. Zij wil het 'telewerken' in de wijk introduceren, tegelijkertijd met een project 'teleleren'. „De nieuwste trend", aldus de initiatiefneemster. „Werken vanachter de computer in je eigen huis. Of zoals wij het hier in de Slaaghwijk willen, vanuit een ontmoetingsplek in de buurt. Een teleleer- en - werkplaats. Het grote voordeel is, dat de mensen zelf hun werktijden kunnen bepalen en in hun eigen buurt kunnen blijven, terwijl ze aan het werk zijn. Dat is ideaal voor mensen met een beperking, voor hen die bijvoorbeeld niet ver van huis weg kunnen omdat ze voor de kinderen moeten zorgen of omdat ze een handicap hebben." In principe, zegt Hoorn, zijn tal van banen geschikt voor telewerken. Tekstverwerken, mailings verzorgen, de administratie doen voor bedrijven of instellingen... „Sommige mensen zeggen heel zwart-wit: „Dat telewerken is leuk voor hoog opgeleide mannen, maar voor laag opgeleide vrouwen wordt het electronisch garnalen pellen." Daar moeten we dus voor uitkijken. In de Slaaghwijk wonen relatief veel laag opgeleide mensen. Juist daarom wil ik een combinatie maken van telewerken èn teleleren." De eerste plannen Voor het teleleren zijn er al. Via de Leiderdorpse oganisatie- en informatie-adviseur Jeroen Karreman - zelf telewerker bij de stichting Handicap, Telewerken en Arbeid - werd de mogelijkheid aangedragen om een project CD-i-NT2 te beginnen. „Nederlands als tweede taal op CD-i, beelddragende cd's. Ik denk daarbij specifiek aan vrouwen die naar Leiden zijn gekomen in verband met de gezinshereniging", aldus Hoorn, die inmiddels een club van meedenkers om zich heen heeft verzameld. „Zij kunnen op deze manier èn Nederlands leren èn kennis oppikken van informatie-technologie. Maar het project op zich wil ik niet beperken tot allochtone vrouwen: het moet toegankelijk zijn voor alle mensen in de Slaaghwijk." Het klinkt nog allemaal heel abstract, geeft de initiatiefneemster toe. „Of die informatie-maatschappij nu wel zo mooi is of niet, dat weet ik zelf niet. Maar ze komt er sowieso, ze is er al. Dus kun je er maar beter aan mee doen. Het telewerken moet voor iedereen toegankelijk zijn, ook voor ons hier in de Slaaghwijk. Of straks de mensen allemaal thuis werken en elkaar nooit meer tegenkomen? Bij dit project niet, we willen het vanuit een ontmoetingsplek dóen." De plannen zijn nog niet concreet: Hoorn heeft van de gemeente geld gekregen om te onderzoeken of een teleleer- en werkplaats haalbaar is. „De komende maanden ga ik de wijk in, polsen wat de mensen willen. En werkgevers en instellingen af om te kijken of zij belangstelling hebben. We kijken ook naar projecten Telewerken in andere gemeentes. Het moet gewoon wat worden, ik voel het. Tot nu toe rollen er iedere dag, dat ik ermee bezig ben, leuke dingen uit." Voor informatie over het project telewerken/-leren kan contact opgenomen worden met Esther Hoorn, tel: 210056. keerde winkelwagentjes en hon dendrollen. Soms gebeurt het dat bewoners hun hond 'uitla ten' op de galerij of in het por tiek. Westerlaken: „Ik houd ook een oogje in het zeil bij oudere mensen die alleen wonen, of doe soms een .boodschapje voor zieke buren." Ze let ook op de uiterlijke verzorging van de flat woningen. „Er zijn mensen die het presteren om maar een keer per jaar de ramen te lappen. Stel je voor dat je naast zulke mensen woont. Ik ga die men sen aanspreken op die vuile ra men." Stol redt het niet om alle 134 woningen in de Milanenhorst twee keer per dag na te lopen. Hij is ook niet van plan om boodschappen voor zieken te doen. Wel hoopt hij afspraken te maken met supermarkten over 'statiegeld' op winkelwa gentjes. Want nog steeds zwer ven de karretjes op grote schaal door de wijk. „Het is de afgelo pen tijd al minder geworden, maar ze moeten allemaal de wijk uit." Het zal misschien lang duren, denken de toezichthouders ver wachtingsvol, maar met een beetje medewerking van de buurtbewoners wordt de Slaaghwijk weer een nette wijk. De toezichthouders zijn als het ware in stelling gebracht om de sociale controle in de flat vergroten. Wie het toch waagt zijn/haar vuilniszak op de gale rij te zetten kan op den duur re kenen op een berisping van een van hen. Westerlaken: „Je moet mensen een beetje vormen. Kijk, in het huurcontract staat dat het wasgoed niet buiten het balkon mag hangen, maar er zijn toch mensen die dat doen. Ik ben bij vijf woningen langs geweest waar de was altijd bui ten het balkon hangt en heb ge vraagd of ze dat niet meer wil len doen. Vier van de vijf doen dat nu niet meer. De vijfde is een dwarspoeper, daar gaat de woningbouwvereniging binnen kort mee praten." Coffie: „Je moet natuurlijk wel voorzichtig te werk gaan, anders krijg je vij anden. Als een alleenstaande moeder even een vuilniszak op de galerij zet tot ze naar bene den gaat heb ik daar begrip voor." Westerlaken: „Je bent geen politie-agent. Ik maak een praatje met mensen en als ze agressief worden kom ik de vol gende dag weer terug." Boodschapje Behalve op vuilniszakken en rekken wasgoed letten de toe zichthouders ook op foutgepar-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11