'Vrijheid Rusland van korte duur' Kerk Samenleving Lumen 2000 niet meer op Nederlandse televisie Rolstoelen langs Leidse kerken VRIJDAG 22 JULI 1994 BUITENLAND KORT Bomaanslag (1) Paus Johannes Paulus II heeft de bomaanslag op het joods centrum in Buenos Ai res als een 'afschuwelijke ter- orristische daad' veroor deeld. Bij de aanslag kwa men dertig mensen om en werden 127 gewond. Ver scheidene mensen worden vermist. De paus verwoordde zijn afschuw in een condolé ancetelegram aan kardinaal Antonio Quarracino, aarts bisschop van de Argentijnse hoofdstad. De in Polen gebo ren paus heeft bij herhaling het antisemitisme veroor deeld. Na bijna 2000 jaar moeizame betrekkingen tus sen christenen en joden be sloot het Vaticaan kortgele den de staat Israël formeel te erkennen. Het Centrum In formatie en Documentatie over Israël (C1DI) in Den Haag heeft via een brief aan de Argentijnse ambassadeur de regering in Buenos Aires opgeroepen alles te doen om de misdaders op te sporen en te berechten. In een af zonderlijke brief aan de Ar gentijnse opperrabbijn Shlo- mo Benhami zegt het CIDI dat de weerzinwekkende aanslag bedoeld was om de joodse gemeenschap in het hart te raken. Het CIDI spreekt de wens uit dat in de hele wereld joden erdoor zul len worden gestimuleerd nog meer te doen voor een leven in vrede en gerechtigheid. Bomaanslag (2) In Argentinië hebben de Fe deratie van protestantse ker ken en de Oecumenische be weging voor de mensenrech ten de regering om een snel en diepgaand onderzoek ge vraagd. De aanslag in 1992 op de Israëlische ambassade in Buenos Aires is nooit seri eus onderzocht, aldus de Ar gentijnse kerken. Daarbij werden 29 mensen gedood. ..Wij spreken de hoop uit dat justitie en het geweten van het Argentijnse volk nu een eind aan zulke misdadige aanslagen zullen maken", al dus de brief. Van de Oecu menische beweging voor de mensenrechten zijn niet aleen vier protestantse ker ken, maar ook twee rooms- katholieke bisdommen aan gesloten. Artritis Mensen die te veel geknield bidden, lopen een grote kans op gewrichtsontsteking in de knieën. Vooral priesters, nonnen en predikanten wor den het slachtoffer van artri tis, zo blijkt uit een onder zoeksrapport van de univer siteit van Southampton. Lan ge tijd geknield bidden, leidt niet alleen tot vreugde en vroomheid, aldus de onder zoekers, maar ook tot grote druk op de knieschijf waar door het beschermende kraakbeen verslijt. De studie onder 2.000 mensen wijst te vens uit dat tapijüeggers tot de risicogroep behoren. Moederschap Paus Johannes Paulus II heeft verklaard dat het afwij zen van het moederschap kan leiden tot een vervor ming van de vrouwelijke per soonlijkheid. De paus noem de het de hoogste tijd het be lang van het moederschap in onze maatschappij op zijn juiste waarde te schatten. Hij klaagde dat de waarde van het moederschap geredu ceerd is tot een 'sociaal fe tisjisme'. In zijn wekelijkse openbare toespraak verklaar de de paus dat het moeder schap helaas doelwit is ge worden van kritiek. ,,De ver hevenheid die van oudsher gekoppeld was aan het moe derschap werd voorgesteld als een ouderwets idee." Friedensstimme steunt niet-geregistreerde baptisten GOUDA GPD De niet-geregistreerde baptistengemeenten in Rusland hebben ook na de omwenteling niet de officiële erken ning aangevraagd. „Ze zijn er namelijk van overtuigd dat de godsdienstvrijheid van beperkte duur zal zijn", vertelt Bert de Jong van Friedensstimme in Gouda. De organisa tie, die vooral de niet-geregistreerde baptisten in de voormalige Sovjet-Unie steunt, viert het 15-jarig bestaan met een grote jubileumactie. omdat de baptisten zich door alle vervolgingen nauwelijks konden organiseren. Samen komsten moesten op verborgen plaatsen - vaak in de open lucht - worden gehouden en veel voorgangers zaten in werkkam pen. Volgens De Jong werden deze gelovigen ten onrechte vaak aangeduid als 'ondergrondse kerk'. „Omdat het hen vaak on mogelijk wordt gemaakt samen te komen, moesten ze steeds weer ergens anders hun heil zoeken. Maar als ze bij iemand thuis waren, gingen de ramen open, zodat iedereen de bood schap kon horen." Ondanks de gevaren stonden veel gelovigen zelfs letterlijk op de hoeken en pleinen traktaatjes uit te delen. Het bijwonen van een dienst De omwenteling in de Sovjet- Unie betekende niet het einde van Friedensstimme Nederland. „De vraag of wij ons niet moes ten opheffen is toen overigens wel nadrukkelijk aan de orde gekomen", aldus De long in het nieuwe pand dat de stichting vorig jaar heeft betrokken. „Maar de Russen zelf hebben ons gevraagd om hen te helpen zo lang het kan." In feite is men bij Friedensstimme nu drukker dan ooit. „Voorheen stelden wij ons ten doel christenen hier te informe ren over de vervolgde geloofsge noten daar", legt De Jong uit. Het droeve lot van de niet-gere gistreerde baptisten was veel christenen onbekend, Lumen 2000, een internatio naal verband van behouden de rooms-katholieke televi sieproducenten, heeft zijn uitzendingen op de Neder landse televisie gestaakt. Ver anderde uitzendtijden en een ingekrompen budget zijn daarvan de oorzaak. De Nederlandse uitzendin gen van Lumen 2000 waren tot en met 3 juli elke zondag ochtend om 11.00 uur via RTL5 te zien. De program ma's werden geproduceerd door het Hilversumse pro- duktiebedrijf LogoMedia, on derdeel van de behoudende rooms-katholieke stichting Getuigenis van Gods Liefde van de vroegere directeur van Center Pares Piet Derksen. Volgens Ed Arons, mediadi recteur van de in Eindhoven gevestigde stichting, was het 'nogal duur' om de program ma's van Lumen 2000 via RTL5 uit te zenden. Hij wilde niet zeggen hoeveel de stich ting precies aan'de commer ciële zender daarvoor moest betalen. De stichting kampt met fi nanciële problemen sinds de drie kinderen van Derksen beslag hebben gelegd op de bankrekeningen van de stich ting Levend Water, die de Stichting Getuigenis van Gods Liefde geheel financiert. De kinderen van Derksen ver wijten hun vader dat hij mil joenen guldens van de Stich ting Levend Water heeft ver kwist. De stichting Getuigenis moet het nu met enkele tien tallen miljoenen guldens per jaar doen, terwijl ze voorheen een veelvoud daarvan te be steden had. Volgens Arons heeft het stopzetten van de uitzendin gen van Lumen 2000 niets met het beslag te maken. „Ten aanzien van de beste ding van het geld is geen ver schil van mening tussen Der ksen en zijn kinderen. Het probleem is dat het kapitaal van de Stichting Getuigenis de afgelopen jaren gedeelte lijk is opgesoupeerd doordat meer aan subsidies verstrekt is dan aan opbrengsten bin nenkwam." Arons benadrukt dat de re latie met RTL5 ook is verbro ken omdat de programma's van Lumen 2000 alleen op een vroeger tijdstip op de zondagochtend uitgezonden konden worden. De Stichting vreesde dat het aantal kijkers, dat meestal niet boven de 100.000 uitkwam, daarmee nog verder zou slinken. Klompé-prijs voor vredesgroep Joegoslavië De stichting Tilburg Za Mir is één van de drie organisaties die dit jaar een toelage krijgt van de Marga Klompé Stichting. Til burg Za Mir ondersteunt vre- des- en mensenrechtengroepe- ringen in het voormalige Joego slavië. De andere toelagen van 5.000 gulden zijn voor Het Nieuwe Huis in Utrecht, een opvang huis voor thuis- en daklozen, en voor drs. Annemarie Koot, één van de weinige vrouwelijke ar- BEROEPINGSWERK 5-End: A.F.U. Braakman, kandi daat te Maartensdijk. Bedankt voor St. Maartensdijk: L.M. Jongejan, kandidaat te Nie P. Kamper, kandidaat te Oosterbeek. was al strafbaar, net als de wei gering de gemeente te laten re gistreren. Dus laat staan lec- tuurverspreiding en evangelisa- tiearbeid. Velen belanden daar voor voor jaren in een kamp. Ook moeders van grote gezin nen en jonge mensen. Sommi gen bezweken tijdens hun ge vangenschap. Anderen, zo blijkt uit de foto's en verhalen van Friedensstimme, kwamen als wrakken terug. Geen compromis Deze onverzettelijke opstelling oogste weinig sympathie bij an dere Russische kerken. „Niet- geregistreerde baptisten lijden graag. Door zich zo op te stellen doen ze het zichzelf allemaal aan", zei een topman van de door de overheid erkende Unie van Baptisten in de Sovjet-Unie eens. De uniegemeenten ont kenden dat registratie beteken de dat er water bij de wijn ge daan moest worden. Behalve moreel worden de niet-geregistreerde baptistenge meenten vooral ook materieel ondersteund. Er wordt bouw materiaal geleverd voor de kerk jes die men nooit heeft gehad, er wordt religieuze lectuur ge drukt en een aantal voorgangers wordt financieel vrijgesteld voor het zendingswerk. De gemeenten - er zijn er zo'n 150 door heel de voormali ge Sovjet-Unie, met pakweg zo'n honderdduizend leden - voelen volgens De Jong een gro te verantwoordelijkheid. „Het is opmerkelijk dat voorgangers begin jaren tachtig al hebben geprofeteerd dat er een onge kende vrijheid zou komen, maar dat die van beperkte duur zal zijn. De mensen verwachten dat de komende vervolgingen nog heviger zullen zijn V raclitwagens Hoewel De Jong geen voorspel ling durft te doen, heeft hij 'op grond van de ontwikkelingen de indruk dat het niet lang meer zal duren'. „We laten iedere maand een vrachtwagen ver trekken en nu, ter gelegenheid van het jubileum, vijftien trucks in \ijf maanden. Iedere keer als een vrachtwagen is aangeko men, heb ik zoiets van: geluk kig, dat was er in ieder geval weer een. Onze man in Moskou zegt dat het steeds moeilijker wordt." „Je merkt dat de Russische bevolking het uiteenvallen van de unie niet heeft verwerkt. Naast het gevaar van de totale anarchie is er ook de dreiging van het nationalisme. De Rus- sisch-Orthodoxe Kerk speelt daarin ook een rol. Een goede Rus is Russisch-orthodox. Alle andere kerken en godsdiensten worden per definitie als buiten lands bestempeld. Nu eisen in Rusland andere dingen nog de aandacht op. Maar hoe lang nog?" In andere delen van de voor malige Sovjet-Unie neemt de agressie van de islam toe. „Reli gieuze druk is altijd heviger. Ze ker als het om zulke uitgespro ken mensen gaat als de niet-ge registreerde baptisten. Het uit zich nu al in zaken als het in brandsteken van evangelisatie tenten. iets waar de orthodoxen achter zitten. En in Moldavië is er aL een wet aangenomen die het verbiedt om over te gaan naar een ander geloof." beidspastores in Nederland. Koot is tevens in deeltijd schoonmaakster, om voor haar pastorale werk ervaring op te doen. De Marga Klompé Stichting wil de gedachtenis aan de eerste vrouwelijke minister in Neder land levend houden door jonge mensen aan te moedigen om vanuit een christelijke levensvi sie te werken aan vrede en ge rechtigheid. De toelagen wor- den op 28 oktober in Tilburg uitgereikt. leiden Een groep ouderen in rolstoelen van het dienstencentrum De Rondedans kreeg gistermiddag een persoonlijke rondgang 'Langs Leidse Kerken' aangeboden van gidsen van het Gilde Leiden. De deelnemers en hun begeleiders begonnen hun tocht bij de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat en eindigden aan het eind van de middag bij de Pieters- KT kerk. Het project 'Langs Leidse Kerken' duurt nog twee zaterdag (23 en 30 juli). Zeven monumentale kerken in de binnenstad openen van 11.00 tot 16.00 uur hun deuren voor het publiek. Het thema van de tentoonstellingenreeks is dit jaar 'avondmaal en eu charistie'. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON VERDACHTE, HEBT HET LAATSTE WOORD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE. B M Essenberg, G P. Arnold (adj). J Kiel (adi). HOOFDREDACTIE- Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) Telefoon071 -356230 Telefoon 071 43545 ABONNEMENTEN 29,30 84,55 328,30 HET WEER Kans op warmte-onweer Op de West-Europese weerkaart zijn de luchtdrukverschillen erg klein. In het noorden is de druk be trekkelijk hoog en boven het conti nent, waar het in de middag ruw weg 30 tot 33 graden wordt, ont staat door de hitte een vlak lage drukgebied. Die vlakke drukverde- ling laat maar een geringe stroming boven onze omgeving toe, waar door de lokale verschillen tussen land en zee een rol gaan spelen in het weer. Terwijl het binnenland de laatste dagen steeds warmer werd - enkele Limburgse stations pronk ten gistermiddag met een tropi sche 30 graden - moet de kust strook in de middag juist een paar graden inleveren. Onze regio had gistermiddag profijt van een zogenaamde krimpende zeewind. De achtergrondwind uit oost tot noordoost werd tot onge veer tien kilometer landinwaarts noordelijk. De stranden en duinge bieden hielden het zodoende met 25 tot 27 graden betrekkelijk koel. De zeewindneiging is al wat minder dan in het voorjaar als de verschil len in temperatuur tussen land en zee het grootst zijn. Later in het seizoen wordt de af koeling door zeewind steeds gerin ger, zeker in de huidige situatie, waarbij het zeewater 2 a 3 graden te warm is. Die hoge watertempej turen houden trouwens een belo in voor de nazomer of herfst. Zoc de bovenlucht kouder wordt, zal warmte van de zee aan de atmosjHE feer worden teruggegeven; i ces, 'dat onder gunstige omstandi heden talloze, zware buien kan of" leveren. Na de hittegolf v 1976 werden we een week lang trakteerd op schitterende buien- luchten, toen een portie koude, stabiele zeelucht Europa binneri drong. In september 1983 kwam energie vrij; boven de westelijke kuststrook werd toen een record som van 220 millimeter regen oj gevangen. Voorlopig slaat de Noordzee nog warmte op dankzi de voortdurende reeks zomerse dagen. De komende da gen zijn er opnieuw verschillen b ven Nederland; maxima van 25 graden aan het strand en 28 tot graden in het binnenland. De zo. overheerst, maar enkele velden if1 gere bewolking kunnen wat schaduw zorgen. Tijdens het weekeinde neemt de kans op eerf1 warmte-onweer wat toe. Voor de rest blijft alles bij het oude-, wel licht wordt het begin volgende week iets minder warm. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en vooral aan de westkust pe rioden met regen. Morgen vrijwel overal droog. Middagtem- peratuur aan de westkust dalend tot ongeveer 17 graden morgen. In de om geving van Oslo rond 25 graden. Flinke zonnige perioden. In het noorden meer be wolking maar vrijwel overal droog. Maxima van 22 graden in het noorden Denemarken: Vrij zonnig maar ook enke le wolkenvelden. Middag- tempèratuur ongeveer 25 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotland veel wolkenvel den en plaatselijk een spatje regen of weersvooruitzicht motregen. In Engeland en Wales minder Gemiddeld over N bewolking en ook geregeld zon. Middag- temperatuur uiteenlopend van 17 gra den langs de westkust tot 26 graden in Engeland name in de Ardennen dagtemperatuur van 24 graden in Vlaan deren tot 29 in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden maar ook stapel1 Neerslagkans Minimumtemp. iet Middagtemp. op Wind klem oostelijke departe- kust van het Kanaal beduidend frisser. Vrij zonnig maar in het noorden ook kans ng. Droog. Middagtempera- WEERRAPPORTEN ZATERDAG 23 JULI 1994 Zon- en maanstanden ongeveer 28 graden in zuiden en landinwaarts boven 30 gra den. Morgen iets warmer. Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Spanje: Vrij zonnig. In het noorden enkele wol- kale bui. Morgen ook in het oosten enke le stapelwolken en mogelijk een on weersbui. Maximumtemperatuur aan de noordkust rond 22 graden. Langs de costa's wordt het ongeveer 30 graden, in het binnenland kan plaatselijk 40 Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden enke le wolkenvelden, maar droog. Op de zuidstranden overwegend zonnig. Mid dagtemperatuur 30 graden of iets lager. Zonnig en warm met maximumtempera tuur vlak langs de kust rond 33 graden. Zuid-Frankrijk: kans op een lokale regen- of onweers bui. In het zuidoosten aanhoudend warm met maxima boven 30 graden. El ders ongeveer 28 graden, maar aan de Griekenland en Kreta: Perioden met zon maar vandaag kans op een lokale regen- of onweersbui, met name op het Griekse vasteland. Tempe ratuur in de middag van 29 graden langs de kusten tot 35 in het Griekse binnen land. Boven de Egeïsche Zee steekt een straffe noordenwind op. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse kusten en op Cyprus overwegend zonnig en droog. Maximum temperatuur rond 30 graden. Duitsland: Vandaag droog en overwegend i Morgen vooral in het zuiden stapelwol ken en kans op een regen- of o bui. Maximumtemperatuur tussen 26 en 31 graden. Zwitserland: Kans op een enkele regen- of onweers bui. Verder flinke perioden met zon, vooral in de ochtend. Middagtempera tuur rond 30 graden. Oostenrijk: Flink,? perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Morgen weer toene- 7 luuuk 05.46 Zon onder 21. 4U graden in net Maanop 21.34 Maanonder06 Waterstanden Katwijk Hoogwater04.03 16.46 Laag water 23.47 14.17 Weerrapporten 21 juli 20 u station weer wind temp ne Amsterdam onbew n4 29 14 De Bilt 29 14 Deelen 30 15 Eelde 29 14 Eindhoven onbew. n 3 29 13 Den Helder 25 17 Rotterdam halfbew. nnw4 29 12 Vhssmgen lichtbew. n 5 28 18 onbew no 3 30 14 halfbew. z6 21 14 onbew/ z5/ 31 21 lichtbew/ zzw7/ 29 22 Berlijn onbew. o3 29 19 Boedapest lichtbew. nnol 28 14 lichtbew nno4 31 17 Brussel lichtbew. verand 29 20 Cyprus onbew. w 7 32 22 Dublin 20 15 Frankfurt onbew. o 1 29 18 Genève 28 25 15 26 15 Klagenfurt onbew. no 7 32 23 zwaar bew. ono2 26 17 Kopenhagen 27 14 Las Falmas onbew nno 15 27 20 lichtbew. nw7 25 17 lichtbew wnwl 29 19 halfbew zzw4 29 16 Luxemburg zwaar bew verand 28 17 Madrid onbew./ z2/ 38 17 Malaga onbew./ z 4/ 29 20 onbew./ z 81 30 18 Moskou regenbui wmdst 20 12 München lichtbew. no 3 26 18 Oslo onbew z6 26 15 Parijs lichtbew. wmdst 29 19 Praag onbew o2 27 11 half bew. n 3 27 20 Split lichtbew/ n 3/ 31 21 Stockholm onbew. zo3 27 11 Warschau 28 10 Wenen onbew nw 2 28 16 Zurich lichtbew. o3 25 16 Bangkok lichtbew. zzw2 36 26 Buenos Aires 17 10 Casablanca 25 21 Johannesburg onbew./ w3 19 2 Los Angeles lichtbew. wzw5 24 17 New Orleans onweer n 5 32 23 halfbew. z7 34 26 lichtbew. zw3 30 23 zwaar bew. o2 33 26 Toronto halfbew zzw5 30 22 onbew nnw8 32 24 Vancouver onbew. wnw2 26 18

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12