Fantasierijke opzet kenmerkt Alfa 145 AUTO KOEN LEIDERDORP Audi waardeert 100 op tot A6/S6 Weg en wiel Autoverkoop groeit verder Subliem schakelen voor veel geld kwestie \,an kwalite/t jDONDERDAG 21 JULI 1994 REDACTIE PETER LODEWIJKS In geheel Europa start in de eerste week van september de verkoop van Alfa Romeo's nieuwe troef: de 145. Het is de opvolger van de huidige 33, die begin volgend jaar zal worden vergezeld van een tweede type, genaamd 146. De fabrikant ziet het helemaal zitten met deze auto en spreekt zelfs van 'de herlancering van het merk Alfa Romeo'. Het uiterlijk, het 'design' van de auto's is altijd heel belangrijk geweest bij Alfa. tegenwoordig onderdeel van de omvangrijke ilm] Italiaanse Fiat-groep. Ook dit ek keer is het de ontwerpers gelukt >n. |met iets bijzonders op de prop- »en pen te komen. De 145 heeft een combi-achtige opzet die geheel nieuw is voor Alfa. De voorzijde 'zet de toon voor de toekomst' en accentu eert de duidelijke wigvorm. Twee vloeiende profielen op de gebogen motorkap leiden naar het karakteristieke Alfa-em bleem, zoals dat ook het geval is bij de 155. Dat is overigens niet Hoewel de nieuwe Alfa 145 te boek staat als de opvolger van de huidige 33, zal de nog te presenteren 146 wat uiterlijk be treft meer vergelijkbaar zijn met dit type. De 146 vertoont achteraan een schuiner en korter afgesneden daklijn dan de 145, met een klein aangezet kontje zoals bij de 33. De voor kant is dezelfde als die van de 3-deurs 145. Speciaal voor deze krant schetste design-chef Walter de Silva van Alfa Romeo met enkele eenvoudige lijnen de 'echte' opvolger van de Alfa 33. De auto is nog zo geheim dat de leiding van Alfa Romeo er eigen lijk liever niets over kwijt wil. Wellicht eind dit jaar of anders begin 1995 zal hij in werkelijkheid worden getoond. Weversbaan 12 (Autoboulevard) 2352 BZ LEIDERDORP Tel. 071-417493 Tax. 071-417301 Maak een afspraak voor een proefrit! AMSTERDAM De automarkt in Nederland herstelt zich verder. Dat blijkt uit cijfers van de branchevere niging Rai. In de eerste helft van dit jaar zijn 268.320 nieuwe per sonenwagens verkocht en dat betekent een stijging van 18,6 procent ten opzichte van de 226.255 in het eerste halfjaar in 1993. Als gevolg van het doorzettende economische herstel en de daarmee gepaard gaande groei van het consumentenvertrou wen zal de automarkt dit jaar naar verwachting aantrekken tot 425.000 stuks. In 1993 wer den 392.000 nieuwe wagens verkocht en in het jaar daarvoor 492.000. De handel in gebruikte auto's tiert welig. In de eerste zes maanden hebben bij de garage organisatie Bovag aangesloten bedrijven 389.900 occassions af geleverd vergeleken met 351.900 in dezelfde periode ver leden jaar. Uit de halljaarcijfers van de Rai blijkt dat de 'dure' merken het uitstekend hebben gedaan. BMW, Jaguar, Mercedes-Benz en ook Porsche lieten een be hoorlijke stijging noteren. Spektaculair is de verkooptoe name te noemen bij Rover en de Spaanse VW-dochter Seat. Rover steeg van 1.805 auto's in de eerste zes maanden van '93 naar 3.584 auto's, bijna een ver dubbeling. Seat verkocht 6.509 wagens, tegen 3.585 in dezelfde :Hm -.3 - het enige dat naar de 155 ver wijst. De bodemplaat is afgeleid van die van zijn grotere broer tje, die op zijn beurt werd afge leid van de Fiat Tipo/Tempra. De zijkanten van de 145 worden gekenmerkt door een domine rende knik in het raamprofiel en de achterruit vertoont aan de onderkant een herkenbare V- vorm. Ontwerper De Silva prijst het geesteskind van zijn afde ling aan als een 'niet-conventio- nele auto met functionele waar den en een sportief accent'. Die elementen moeten er voor zor gen, dat het miljardenverslin- dende project een nieuwe ko- persgroep zal trekken. Ze zijn bij Alfa bepaald niet over een nacht ijs gegaan. Een miljoen uren werden er in het ontwerp gestoken, gevolgd door ruim drie miljoen testkilometers. Het 145-gamma omvat drie benzinemotoren en een turbo diesel, gecombineerd met twee uitrustingsniveaus. Eqn airbag in het stuur is altijd standaard. Een fantasievolle reeks van liefst honderd fabrieksopties kan de auto een extra persoonlijke tint geven. De meest opvallende is de handige fietsdrager, die als een hijskraantje door middel van een sterke veer het rijwiel vederlicht op het dak zet. Ande re snufjes zijn de parapluhou der aan de binnenkant van het linker voorportier en de handige opbergtassen en netten aan de rugleuningen. Ook heeft men nieuwe kleuren gezocht en ge vonden, hoewel het beroemde uw autoaanbieding accelereert een stuk beter op déze plaats. Iedere donderdag raak! Bel onze advertentie afdeling. De Alfa 145 komt de huidige 33 gezelschap houden tot begin volgend jaar ook de 146 leverbaar zal zijn. Alfa-rood natuurlijk is gebleven. Van binnen begint het specifie ke Alfa-karakter met sportief ge modelleerde stoelen. Ze hebben lange leuningen en zittingen, en een mooi dik kussen onder de bovenbenen tot bijna in de knieholte. Om een extra ruime indruk te geven wijkt het dash board rechts sterk weg van de passagier. Met als nadeel dat het dashboardkastje een mini male inhoud heeft, zonder dat andere ruime bergvakken uit komst bieden. De bagageruimte heeft een heel behoorlijke om vang, de zitruimte is voor vier personen volstrekt voldoende. Het onderstel van de 145 heeft een all-round karakter. Hij veert niet al te stug en reageert goed op elk soort oneffenheid. Het weggedrag is probleemloos, maar mist een beetje het speels- sportieve van de Alfa 33. De standaard stuurbekrachtiging werkt heel precies. Het gedurfde combi-uiterlijk richt zich op een publiek dat in een Alfa iets bijzonders wil zien. zoals ook de toepassing van Alfa's eigen boxer-benzinemo toren. De 1.4,1.6 en 1.7 liter boxers komen in meer of min der aangepaste versie uit de 33, gekoppeld aan een nieuwe ver snellingsbak met kabelbediende schakeling. De 1.9 liter turbo diesel met bijpassende trans missie is aan de Fiat Tipo/Alfa 155 ontleend. Alfa laat overi gens doorschemeren dat er een sportieve topversie van de 145 bijkomt met 1.8 of 2.0 liter mo tor, die eerder zal debuteren in de nog dit jaar te presenteren nieuwe Coupé en Spider. Wat Alfa niet op de 145 zal bieden is automatische transmissie en vierwielaandrijving. Het meest opvallende type is de snelle en stille turbodiesel. Die biedt wat de benzinemotoren missen: gelijkmatige trekkracht. De 1.4 reageert eerst spontaan, maar krijgt bij stijgend toerental snel moeite met de nogal zware auto. Bij de 1.6 is het andersom, die trekt alleen lekker bij een hoog toerental. De 1.7 16Vkomt niet goed weg vanaf laag tempo, na een haakse bocht of voor rangskruising, en maakt niet waar wat je van een sportieve topper verwacht. Bovendien loopt de 1.7 met de meest rau- foto alfa romeo we keelklank, typerend voor de Alfa-boxers, maar je moet er van houden. De turbodiesel is de enige die heel rustig en ge ruisloos loopt. Voor Alfa Romeo zijn de 145 en straks de 146 buitengewoon be langrijke auto's. Ze zullen ge tweeën de helft van Alfa's omzet gaan uitmaken. Hoewel de 145 in september wordt gelanceerd, denkt Alfa in Europa dit jaar nog 20.000 exemplaren te ver kopen. Volgend jaar moeten dat er 45.000 van de 145 en 65.000 van de 146 worden. De Neder landse importeur verwacht er per jaar in ons land 6.000 aan de man te kunnen brengen. De prijzen zouden volgens de eer ste informatie concurrerend be ginnen bij circa 30 mille. Wel nieuwe Kever, geen mini-Opel Opel wijzigt de strategie waar het de compactauto's betreft: de superkleine O- Car zal niet worden ge bouwd. Dit meldt het toon aangevende Duitse blad Au to, Motor und Sport. De be slissing is volgens het blad een gevolg van de zoge noemde Lopez-affaire, waarbij de produktieplan- nen van de O-Car in handen van concurrent Volkswagen zijn gevallen. Ook blijken steeds meer klanten weinig vertrouwen te hebben in de veiligheid van zo'n kleine auto. Nu gaat Opel zich richten op de ontwikkeling van een wat grotere com- pactauto. Voorts meldt het blad dat de 'nieuwe Volkswagen Kever', in de openbaarheid ge bracht als Concept 1in produktie zal gaan. Het stu diemodel, dat zeer enthou siast is ontvangen, zal ook als cabriolet worden uitge bracht. De Kever nieuwe stijl moet uiterlijk in 1998 op de markt komen en een dagproduktie krijgen van 800 tot 1.000 stuks, aldus Auto, Motor und Sport. BOEKEN LEUSDEN GPD periode vorig jaar, ofwel 82 pro cent meer. De 'japanners' lieten een ver deeld beeld zien. Honda ver grootte de afzet met bijna 44 procent tot 5.954 stuks, maar Mazda ging een dikke 9 procent achteruit naar 10.610. Daaren tegen steeg de verkoop van Nis san weer 10 procent tot 13.525 wagens. Subaru verloor ruim 31 procent en verkocht slechts 1.688 auto's. Toyota moest het op 13.110 wagens met een bijna 7 procent kleinere verkoop stel len dan vorig jaar in de eerste helft. Opel is het grootste merk op de Nederlandse markt gebleven. De afzet werd met ruim 23 pro cent uitgebreid tot iets meer dan 39.100, waarvan bijna de helft (18.582) uit Astra's be stond. De Franse groep PSA breidde haar verkoop met 14,2 procent uit tot 33.395. Daarbij vermeerderde de verkoop van Citroëns met 13,4 procent tot 12.954 en die van Peugeot met 15,6 procent tot 20.441. Ford deed het eveneens beter: de verkoop steeg van 20.281 tot 23.837. Renault had succes met de Twingo. Van dat model wer den ruim 6.000 wagens op de weg gebracht vergeleken met slechts 934 verleden jaar in de eerste helft. In totaal verkocht Renault 22.982 auto's in Neder land, bijna 43 procent meer dan in de eerste helft van 1993. Fiat s trok er eveneens fors aan door met 13.371 stuks bijna 28 pro cent meer te verkopen. Met de recente introductie van het aluminium topmodel A8 heeft Audi zijn reputatie als technisch vooruitstrevend merk naar nieuwe hoogten gestuwd. Voor de verkopen tellen echter veeleer de andere modelseries, die men nu snel in stijl wil laten aansluiten bij de nieuwe topper. Daartoe komt in ons land in september een opgewaardeerde 100 uit als A6/S6, en iets later een nieuwe 80 als A4. Het ultieme doel is om daarna nog een kleiner model aan het gamma toe te voegen. De grote vraag is natuurlijk ook wanneer men de bijzondere aluminium- toepassing in de A8 doortrekt naar andere modellen. Voorals nog gebeurt dat niet, men houdt het bij de A6/S6 op de vertrouwde verzinkt stalen car rosserie. Uiterlijk verschilt die minimaal van de voorgaande 100, volumineuzere bumpers en kleine aanpassingen in het voor- en achteraanzicht verle nen de nieuwe serie een wat forser aanzien. Voornamelijk behelst de facelift een herziening van motoren gamma en uitrusting. Alle mo dellen krijgen standaard een nieuw ABS-remsysteem, een airbag in het stuurwiel dat nu in twee richtingen verstelbaar is, centrale vergrendelingen elek trisch bediende voorportierra men. Nieuw in het dashboard is een sendee-interval aanduiding zoals BMW al langer toepast, die waarschuwt wanneer het tijd wordt voor een onder houdsbeurt. Het motorengamma omvat twee nieuwe diesels, een echt nieuwe en een die uit de 80-se- rie is overgenomen. Aan de ba sis staan nu een 115 pk sterke tweeliter benzinemotor en een 1.9 liter TDI turbodiesel met 90 pk en directe brandstofinjectie. Naast de voor de 100-serie al gebruikte 2.5 liter 5-cilinder TDI met 116 pk introduceert Audi een door technische verfijning op 140 pk gebrachte variant er van, gekoppeld aan een 6-ver- snellingsbak. Deze 2.5 TDI ver sie komt eind van het jaar op de markt. De reeks wordt bij de A6 De jaren zeventig Het tweede deel van Elmars Au tomobiel Encyclopedie is gewijd aan de periode '70-'80. Het wa ren turbulente jaren voor de au toindustrie met een oliecrisis, de opkomst van de Japanse au to's en sterk tegenvallende re sultaten voor veel Europese fa brikanten. Vooral de Britten kregen het zwaar te verduren. Het boek is gebaseerd op de Britse uitgave A-Z of Cars uit 1985 en maakt dan ook uitge breid melding van de Britse merken en wat ze in genoemde periode te bieden hadden. Maar ook andere Europese, Ameri kaanse en Japanse merken ko men aan bod, evenals kleine onbekende fabriekjes. In totaal worden ruim 100 auto merken behandeld. Van ieder ripe is een zwartwit fotootje op genomen (totaal 735) en een beknopte beschrijving. De jaren '70 van Elmar telt 184 bladzij den, heeft een harde kaft en kost 49,50. volgemaakt door de bekende 2.3 liter 5-cilinder benzinemo tor en 6-cilinders met 2.6 en 2.8 liter inhoud. De nieuwe topversies krijgen als aanduiding S6, voorheen heet ten ze 100 S4. Er is keus uit een 5-cilinderturbo-benzinemotor of een iets opgewaardeerde 4.2 liter V8. De S6-modellen heb ben standaard twee airbags, zes versnellingen en permanente Quattro-vierwielaandrijving. FIETSSTROOK redactie: Theo v Het Spaanse Seat verkocht 82 procent meer. Hier het nieuwste en zeer voordelige actiemodel Marbella Del Sol. foto pon car Na vier of vijf keer schakelen met de nieuwe elektroni sche versnelling voor de race fiets is het al alsof je het nooit anders gedaan hebt. Het bedie ningsgemak is verbazingwek kend. Het Mavic-wondertje heeft er zelf ook geen enkele moeite mee. Vrijwel onhoor baar springt de ketting naar een ander tandwieltje. Daarvoor is slechts een uiterst licht tikje van de vinger nodig tegen een van de zappers op het stuur. Tientallen jaren was Campag- nolo de norm voor alle bewe gende onderdelen van een race fiets. Betrouwbaar, mooi, maar duur. Toen kwam Shimano. De vernieuwende Japanners haal den de conservatieve Italianen in met goedkopere spullen, even betrouwbaar maar boven dien met allerlei technische ver beteringen. Het schakelen ging ineens veel makkelijker, sneller en bedrijfszekerder. Aspecten die op kritische momenten tij dens de wedstrijd van groot be lang kunnen zijn. Campagnolo volgde hijgend de technologi sche ontwikkelingen na. Maar nu is het relatief kleine Franse merk Mavic de beide koplopers te slim af. Sinds twee jaar rijdt een select clubje top pers in het wereldpeloton met het Zap Mavic System: een elek- Ook de A6 komt in Quattro-ver- sie beschikbaar, uitsluitend nog in combinatie met beide V6- motoren. Onveranderd telt het gamma verder Avant stationwa gon-modellen, in dezelfde uit voeringen die de sedan kent. Over de prijzen is nog niets be kend. Audi belooft dat bereikte kostenbesparingen geheel door gegeven worden aan de klant, wat een 'gunstige prijs/presta tieverhouding' zal opleveren. Weg en Wiel gaat met va kantie. We wensen ieder een een prettige en voor al veilige vakantie toe en hopen eind augustus weer terug te zijn. Alleen tiptoetsen op het stuur en een uitsteeksel op de achterderail- leur wijzen op het revolutionaire schakelsysteem van Mavic. tronisch \e bedienen achterde- railleur. En vanaf dit seizoen is het systeem voor iedere renner en toerfietser te monteren op de eigen racefiets. Kost wel 1.200 gulden, maar de verwachting is gerechtvaardigd dat daar de ko mende jaren nog wat van af gaat (de totale bijbehorende groep, dus inclusief orthodoxe voorderailleur, remmen, naven etc kost 2.800 gulden). Uitleg over de technische wer king voert hier te ver. De wer king in de praktijk is super-dui delijk. In de rechter-onderkant van de stuurhuis zit de micro processor plus het batterijtje weggewerkt. Weegt niets en je ziet er evenmin iets van. Dit ge heel staat met een snoertje on der het stuurlint in verbinding met de twee zappers op het stuur. In de twee meest ge bruikte fietshoudingen-(handen bovenop het stuur en handen onderin de beugel) hoef je je vingers zelfs niet te verplaatsen om te schakelen. Vanaf het stuur loopt het snoertje langs het frame naar het versnellings apparaat rechtsachter. Dat is al les. De fabrikant beweert dat één batterijtje (van de voorgeschre ven soort) goed is voor ruim tienduizend keer schakelen. Dat is bij normaal gebruik genoeg voor vele jaren plezier. De tip- toetsjes werken vederlicht. Het systeem onthoudt een te zware impuls en schakelt dan in één keer over alle acht tandkransjes van het freewheel. Even wijzen naar de zapper is bij wijze van spreken al genoeg voor één schakeling. PETER VAN EU KELENBURG BLIK IN HET VERLEDEN Het had de nummer vier van Amerika moeten wor den en de grote concurrent van GM, Ford en Chrys ler. Maar al met al is het merk Kaiser-Frazer slechts een kleine tien jaar actief geweest. In 1946 ging scheepsmagnaat Henry J. Kaiser zich bezighouden met de bouw van auto's, samen met zijn compag non Joseph Frazer. In dat jaar al kwam er een com plete modellen-serie op de markt. Het nieuwe merk ging ook gelijk in het buitenland produceren, om zoveel mogelijk te kunnen verkopen. Ook in Ne derland werd een assemblage-fabriek opgezet, aan de Sluisjesdijk te Rotterdam. Daar bouwde de firma Nekaf (Nederlandsche Kaiser-Frazer Fabrieken NV) onder andere het type Kaiser 'Rotterdam de Luxe' (foto). In 1953 was het afgelopen met het merk Frazer, Kaiser volgde twee jaar later. In Rotterdam werd nog tot 1958 verder geproduceerd. Toen nam Chrysler Europe de fabriek over. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9