Europarlement voelt weinig voor Santer Moskou dreigt Estland met interventie Vietnam popelt om lid te worden van Asean -F Buitenland Aanval leger Myanmar op vluchtelingenkamp 'Vandaag begint de vrede' Duitsers herdenken 'opstand van geweten' Fransman houdt vindplaats Papoea's geheim Japanse premier erkent status strijdkrachten Boomkangoeroe ontdekt NDERDAG 21 JULI 1994 Noren pakken bemanning Sirius op )Slo» Voor de derde keer binnen twee weken heeft de Noorse :ustwacht op voile zee een einde gemaakt aan een actie van de nilieu-organisatie Greenpeace tegen de Noorse walvisvangst, let onder Nederlandse vlag varende actieschip Sirius werd gis- eren door de kustwacht geënterd en onder curatele gesteld. Alle '9 bemmaningsleden staan onder arrest. De Sirius is opgebracht laar de Noorse haven Egersund. Israël: Hezbollah verantwoordelijk eruzalemDe soort explosieven die zijn gebruikt in de bom- tanslag op het joodse gemeenschapscentrum in Buenos Aires, vaarbij minstens 39 mensen werden vermoord, wijst naar een iro-Iraanse terreurorganisatie, waarschijnlijk Hezbollah. Dit ïeeft de Israëlische radio gisteren bericht. Er worden nog steeds 76 mensen vermist en gevreesd moet worden dat de meeste van ïen zijn omgekomen. Daarmee zou het dodental ruim boven de ïonderd komen. Major ontslaat vier ministers ■Onden De Britse premier John Major heeft gisteren vier minis ters ontslagen. Dit is de ingrijpendste herschikking van zijn kabi net sinds het aantreden van Major 45 maanden geleden. De be- angrijkste benoeming is die van Jeremy Hanley, in de vorige re gering staatssecretaris van defensie, die met ministersrang de nieuwe voorzitter wordt van de Conservatieve Partij. Vliegtuigongeluk te wijten aan bom panama Endero Perez-Balladares, die binnenkort aantreedt als president van Panama heeft gisteren bevestigd dat het vliegtuig ongeluk waarbij 21 mensen omkwamen, onder wie veel joden, is veroorzaakt door een bomaanslag. De joodse gemeenschap in y Panama drong eerder op de dag aan op een diepgravend onder zoek naar de oorzaak van de ramp. Het kleine passagiersvlieg- }Q tuig was onderweg op een binnenlandse vlucht toen het ontplof te en in het oosten van Panama neerstortte. js Spoorwegstakingen Groot-Brittannië londen Het spoorverkeer in Groot-Brittannië heeft gisteren opnieuw grotendeels stilgelegen, voor de zesde 24-uursstaking d. van seinwachters in zes weken tijd. Er is voor volgende dinsdag en woensdag een 48-urige staking aangekondigd. De NS lieten -|dinsdag al weten dat van en naar veren richting Londen bussen worden ingezet. lassagraf ontdekt in Vilnius ^Vilnius* Veiligheidsfunctionarissen in Litouwen hebben een i massagraf ontdekt in de straten van Vilnius waarin vermoedelijk ^de slachtoffers liggen van massa-executies door de geheime po- 3litie van de Sovjetunie vlak na de Tweede Wereldoorlog. Tot dusver zijn 100 lijken gevonden. Alle schedels bleken een kogel- gat te hebben. Er wordt rekening mee gehouden dat er in totaal 1.000 doden begraven liggen onder de straten van Vilnius. Meerderheid weigert benoeming vandaag goed te keuren Een groot deel van het Europees Parlement zou vandaag demonstratief weigeren mee te werken aan de goedkeuring van de benoeming van Jacques Santer tot nieuwe voor zitter van de Europese Commissie. Dat was rond het middaguur de laatste stand van zaken. Vooral de socialistische en liberale Europarlementariërs zijn tegen of willen uit stel van de benoeming van de Luxemburgse christen-democraat. Daardoor zal het er om spannen of Santer vandaag het vertrouwen van het Europarlement krijgt. straatsburg peter de vries correspondent Dat is gisteravond gebleken uit de laatste peilingen binnen de grote fracties van het 567 leden tellende Europarlement. Santers benoeming door de twaalf rege ringsleiders van de Europese Unie moet formeel worden goedgekeurd door het parle ment. Uitstel van die goedkeu ring leek gisteravond echter een reële mogelijkheid en zou voor al een politiek signaal zijn dat het Europarlement weinig op heeft met de zwakke Santer en met de chaotisch verlopen aan wijzing van de nieuwe commis sievoorzitter. Santer en zijn politieke be schermheer, de Duitse bonds kanselier Kohl, hebben al ge zegd dat ze uit een 'nee' van het Europarlement hun consequen ties zullen trekken. De Luxem burger trekt zich dan terug. Santer is tot nu toe slechts ze ker van ongeveer 150 stemmen van zijn christendemocratische geestverwanten in Straatsburg. Van de 2Q0 socialisten zal zeker de helft tegen zijn benoeming stemmen. Vooral de Britse, Bel gische en Franse socialisten zien Santer als een grauwe compromisfiguur. In de 45 leden tellende libera le fractie heerste gisteravond na een gesprek met de Luxembur ger ontgoocheling: „Dit is onze man niet", zei de liberale frac tievoorzitter Gijs de Vries, die Santer omschreef als 'vlak' en 'teleurstellend'. De meeste libe ralen zullen, net als ongeveer twintig Europese Groenen, te gen Santer stemmen. Het is on duidelijk in hoeverre de Luxem burger kan rekenen op de steun van kleine fracties, omdat velen daar zich waarschijnlijk zullen onthouden van stemming. berlun-wenen Met een officiële plechtigheid in Berlijn heeft Duitsland gisteren herdacht dat een groep legerof ficieren vijftig jaar geleden een mislukte aanslag op Hitier voerde. De herdenking in Berlijn was de eerste grote plechtigheid bij het verzetsmonument waaraan politieke en militaire kopstuk ken gezamenlijk meededen. De sociaaldemocratische oppositie in het Duitse parlement was niet vertegenwoordigd. De SPD, die de afgelopen we ken herhaaldelijk verwees naar haar partijverbod in de Hitler- tijd, sprak over een 'kanse- liersfestival'. De christen-demo craat Kohl zou de herdenking alleen aangrijpen om zich te profileren voor de parlements verkiezingen van oktober. De Oostenrijke autoriteiten lieten gisteren weten dat in het geboortehuis van Hitler in het Oostenrijkse Braunau een an tifascistisch instituut wordt ge vestigd. Het instituut moet be zoekers de geschiedenis bij brengen van het nationaal-soci- alisme en de rampzalige gevol gen daarvan. „Verder willen we verhinderen dat fascisten pel grimstochten houden naar het huis", aldus een woordvoerder van het ministerie van binnen landse zaken. Regeringsleider Kohl hield een toespraak in het zogeheten Bendlerblok, het voormalige le gerhoofdkwartier waar tegen woordig een gedenkplaats is. Enkele uren na de couppoging werden de leiders van de aan slag, graaf Claus Schenk von Stauffenberg en drie anderen, hier geëexecuteerd. De bij de aanslag betrokken mannen en vrouwen waren be reid hun leven op te offeren 'voor menselijke waardigheid en vrijheid, voor rechtvaardig heid en waarheid', aldus Kohl. „Het was een opstand van het geweten." De kanselier uitte ook lovende woorden voor het verzet uit niet-militaire kringen. Hij noemde studenten van de groep die Weisse Rose en de tim merman Georg Eiser, die in zijn eentje een aanslag op Hider uit- kamp haloekhani ap Jet leger van Myanmar (Bur- na) heeft vandaag twee kam- )pn aan de Thaise grens aange- •allen waar meer dan 6.000 jluchtelingen verblijven die het merendeel behoren tot e etnische minderheid van de Ion. In vluchtelingenkampen, oals het aangevallen kamp Ha- Tekhani, langs de Thais-Myan- ïarese grens wonen meer dan .000 Mon, Karen en leden van idere etnische minderheden jnder veelal primitieve omstan digheden. De Karen en de Mon ijn de laatste grote etnische ïinderheden die nog tegen de igering in Yangon (RangoonJ :chten. Zij zeggen dat Thai- ind hun wil dwingen vrede te sluiten. Mensenrechtengroeperingen hebben Myanmar er gisteren van beschuldigd tienduizenden dwangarbeiders langs de kust strook in het zuiden van het land een spoorweg aante laten leggen. De spoorlijn is nodig voor het onderhoud van een gaspijpleiding, die deels wordt gefinancierd door bedrijven uit de VS en Frankrijk. Volgens de bronnen heeft de militaire regering hele dorpen gedwongen aan de rails te wer ken. Dorpelingen die gevlucht waren zeiden dat de arbeiders door soldaten worden afgeran seld, dat er honger en ziekte heerst en dat er vaak ongeluk ken gebeuren. De arbeiders zouden zelfs hun geld bij elkaar moeten leggen om gereedschap te huren van de militairen. Loon ontvangen de 'slaven' niet, al dus het Democratische Studen tenfront van Burma. De men senrechtenorganisatie Human Rights Watch Asia wees er op dat de militaire leiders de con venties tegen dwangarbeid, die zij hebben ondertekend, op gro te schaal schenden. De spoorlijn wordt vergeleken met de 'Burma-spoorweg', die geallieerde krijgsgevangenen en Aziatische dwangarbeiders tij dens de Tweede Wereldoorlog voor de Japanse bezetter moes ten aanleggen tussen Burma en Thailand. zuid shuneh ,,De oorlog is achter de rug, vandaag begint de vrede". Zo omschreven de Jordaanse premier Abdel Salam al-Majali (midden) en de Israëlische minister Shimon Peres (rechts op foto) gisteren hun historische bijeenkomst, in een hotel bij Zuid Shuneh aan de Jordaanse kant van de Dode Zee. Samen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Warren Christopher (op foto tweede van links), beloofden ze op praktisch niveau te zullen werken aan economische verdragen die 'een nieuw tijdperk' moeten inluiden. De ontmoeting was historisch, niet wegens de inhoud van het gesprek, maar omdat voor de eerste keer een Israëlische minister in alle openheid voet zette op Jordaanse bodem. De eigenlijke conferentie duurde niet langer dan drie kwartier, waarna Christopher een gemeenschappelijke slot verklaring voorlas. Daarin stond dat de Jordaanse en Israëlische ministers het eens waren geworden overeen blauwdruk voor de ontwikkeling van de Jordaan-vallei en dat ze zullen blijven werken aan akkoorden over gemeenschappelijk handel, luchtvaart en toerisme. Verder willen ze in de toekomst een grens overgang openen tussen Akaba, in Jordanië, en de Israëlische stad Eilat. foto ap Jerome delay parijs. afp-ap De Franse wetenschapper Patrice France- schi heeft gisteren verklaard dat hij vorige maand in Irian Jaya, het Indonesische deel van het eiland Nieuw-Guinea, op een totnutoe onbekende bevolkingsgroep is gestuit. Waar hij zijn ontdekking deed, wil de wetenschapper niet zeggen omdat hij eerst van de Indonesische regering de ga rantie wil hebHen dat het volk wordt be schermd. Franceschi was met zeven dragers in een dal afgedaald, dat op een hoogte van 1.500 h 2.000 meter zeer moeilijk begaan baar was. Hij ging over bruggen die waren gemaakt van lianen, alvorens hij de bevol kingsgroep aantrof. Hij verbaasde zich over het feit dat de mensen zo geïsoleerd hebben kunnen leven in de bergen, zo dicht bij de kust. Leden van de bevolkingsgroep vluchtten angstig weg toen Franceschi en zijn team eerder deze maand langskwamen. De dor pelingen, die volgens Franceschi een zelf standig volk kunnen vormen of banden kunnen hebben met een ander volk, ma ken nog vuur met stenen en bamboe. Sommige autarkische (zelfvoorzienen- de) bevolkingsgroepen hebben op last van de Indonesische regering hun oorspron kelijke leefgebied moeten verlaten om plaats te maken voor etnische Indone siërs. Zo werd het Keu-volk, dat enkele ja ren geleden werd ontdekt, door de Indo nesische autoriteiten naar de kust ge bracht waar ze malaria oplopen en zich ontworteld voelen. tokyo terry mccarthy the independent De Japanse socialistische pre mier Murayama heeft gisteren veertig jaar partijpolitiek her roepen door te verklaren dat de Japanse zelfverdedigingsstrijd krachten niet in strijd zijn met de Grondwet. Als premier is Murayama op perbevelhebber van de 250.000 man sterke Zelfverdedigings macht. Hij had geen andere keus dan het bestaan van het le ger waarover hij het bevel voert, te erkennen. Hij gooide de anti militaristische houding van zijn partij net zo gladjes overboord als hij vorige maand een coalitie sloot met zijn conservatieve ri valen, de Liberale Democrati sche Partij. Artikel 9 van de grondwet van Japan, na de Tweede Wereld oorlog opgelegd door de VS, verbiedt het handhaven van 'land-, zee- en luchtmacht, evenals ander oorlogspoten tieel'. Maar na de schok van de Koreaanse oorlog en de dreiging van een zich verspreidend com munisme, spoorden de Verenig de Staten Japan aan tot de op richting van de zogenaamde Zelfverdedigingsmacht (ZVM). Het bestaan van de ZVM werd 38 jaar lang onder LDP- bestuur gerechtvaardigd met het argument dat het recht van het land om zich te verdedigen voorrang had boven wat voor clausule in de Grondwet dan ook. De socialisten maakten echter een anti-militaristisch pacifisme tot een van de be langrijkste beleidspunten van de partij. Overleg over troepentrekking opnieuw mislukt 'Bosnië-groep' praat niet met dwarse Serviërs cenève bob kroon correspondent De contactgroep van de Vere nigde Staten, Rusland en de Eu ropese Unie beschouwt het 'Ja, mits'-antwoord van de Bosni sche Serviërs op de voorgestel de tweedeling van Bosnië als een formele afwijzing van het plan. De groep is niet van plan vandaag nog verder te onder handelen met Karadzic, de lei der van de Bosnische Serviërs. Karadzic stelde gisteren aan de contactgroep voor 'op basis van de voorgelegde landkaart' verder te praten over Servische eisen over de status van Saraje vo, een haven aan de Adriati- sche kust, een schema voor het beëindigen van de sancties en een optie voor de Bosnische Serviërs om zich later alsnog aan te sluiten bij 'Groot-Servië'. „Eerst de kaart accepteren, dan kan er verder worden ge praat", zo kreeg Karadzic te ho ren, die antwoordde daarvoor geen volmacht te hebben. Hij zei alles op alles te hebben ge zet om zijn parlement tot een 'voorwaardelijk ja' te bewegen omdat talrijke parlementsleden uit gebieden kwamen, die de Serviërs volgens de kaart moe ten afstaan. moskou hans geleunse correspondent Dreigende taal uit Moskou be geleidde het mislukken van on derhandelingen in Helsinki tus sen Rusland en Estland over de terugtrekking van de Russische troepen. President Jeltsin zei gisteren dat de Russen het buurland niet zullen verlaten zolang Tallinn 'discriminerende wetgeving' tegen de grote Russi sche minderheid niet intrekt. Een naaste medewerker van Jeltsin noemde Estland een 'apartheidsstaat' en zei dat Moskou het recht tot 'interven tie' heeft als Estland de Russi sche minderheid niet beter zou beschermen. De onderhandelingen in Hel sinki, tussen de Russische on derminister Tsjoerkin (buiten landse zaken) en zijn Estse col lega Malk, werden, volgens Tsjoerkin alleen vooruitgang op 'onbelangrijke punten' uit de weg geruimd. De beoogde te rugtrekking van de ongeveer 2.500 Russische militairen voor 31 augustus kwam geen stap dichterbij. Een speciaal pro bleem bleef de ontmanteling van militaire nucleaire installa ties, waarvoor Moskou zegt 15 maanden nodig te hebben. De Esten willen dat dit zo snel mo gelijk gebeurt. Volgens Tsjoer kin levert haastwerk grote vei ligheidsproblemen op. Het is nog onduidelijk of de onderhandelingen, zoals Tsjoer kin voorstelde, op hoger niveau worden voortgezet. De Estse premier Laar vindt dit niet no dig. Hij acht zich gesterkt door de steun van Washington. Zo wel president Clinton als de Amerikaanse Senaat hebben verklaard dat Rusland zich aan de afspraak van troepenterug trekking voor 31 augustus moet houden. Abdoelach Mikitajev, Jeltsins adviseur voor burgerschaps kwesties, zei dat er maar twee mogelijkheden overblijven als Estland de omstreden burger- wetten niet intrekt. „De eerste is dat de 400.000 Russen, die voor namelijk in het noorden en oos ten van Estland wonen, naar re gionale autonomie gaan stre ven. De tweede is dat wij die minderheid het Russische bur gerschap aanbieden en hen alle mogelijke bescherming bie den", aldus Mikitajev. De militaire top oefent sterke druk uit op de Russische rege ring. Defensieminister Gratsjov had al voor de start van de be sprekingen in Helsinki gezegd dat er weinig meer te onder handelen valt als Estland de burgerschapswetten die voor Russischtaligen het stemrecht en de kans op banen beperken niet intrekt. Defensie heeft daarbij vooral het oog op de bij na 10.000 gepensioneerde Rus sische militairen die in Estland wonen. Rusland heeft eerder dit jaar wel een akkoord gesloten met Letland over terugtrekking van de resterende troepen. De Let ten zijn bijzonder ongelukkig over de door Moskou afge dwongen concessies. Zo moet de regering in Riga nog enige ja ren dulden dat de Russen het radarstation bij Skundra be mannen. Ook de aan de voor namelijk Russische minderheid te verlenen bijzondere behan deling zit de Letten niet lekker. Moskou haalde vorig jaar au gustus zijn troepen weg uit de derde Baltische republiek Litou wen. Sydney Een Papoea uit Irian Jaya toont de onlangs door Australische en Indonesische wetenschappers ontdekte primitieve boomkangoeroe. Het dier leeft met duizenden soortgenoten in een moeilijk toegankelijk deel van Irian Jaya, de Indonesische provincie op het westelijk deel van Nieuw-Guinea. De vacht van het grote buideldier vertoont een tweekleurig patroon met scherp afgetekende witte en zwarte gebieden. Oppervlakkig gezien lijkt het op een Chinese panda en heeft het meer van een beer of een koala dan van een kangoeroe, zei zoöloog Tim Flannery van het Austra lian Museum gisteren. foto reuter bangkok satya sivaraman Met zijn open-grensbeleid en een eco nomische groei die gaat lijken op die van de andere economische 'tijgers' van Zuidoost-Azië, hoopt Vietnam vurig lid te worden van de invloedrijke Associa tie van Zuidoostaziatische Naties (Asean). Vietnams toetreding staat hoog op de agenda van de Aseean-conferen- tie die morgen in Bangkok begint. Hoe wel het buiten kijf staat dat Vietnam tot de Asean wordt toegelaten, zullen deze week de voorwaarden en het tijdsche ma van het lidmaatschap worden be sproken. De discussie kan hoog oplopen, want binnen Asean lopen de meningen uit een of de communistische geregeerde staat aan de voorwaarden voor het lid maatschap voldoet. Voor sommige Asean-leiders is de Vietnamese econo mie nog te achterlijk om het land als een volwaardig lid te onthalen. De in frastructuur is ontoereikend en ver waarloosd, het financiële systeem on derontwikkeld en de regelgeving in juri disch opzicht gebrekkig. Maar de Fili- pijnen, dat zelf met soortgelijke proble men kampt, vindt dat Vietnam niet no deloos obstakels in de weg moeten wor den gelegd. Gedurende de lange jaren van de Indo- chinese oorlogen werd Vietnam door Asean als een 'subversieve' natie be schouwd. Maar met het eind van de Koude Oorlog was de regionale organi satie klaar Vietnam tegemoet te komen, onder druk van handels- en veiligheids belangen. Sinds het in 1986 met zijn economische hervormingen begon, heeft Vietnam voor meer dan 7,5 miljard dollar (ruim 13 miljard gulden) aan buitenlandse in vesteringen weten aan te trekken, voor namelijk in olie-exploratie, hotels en toerisme. Aan de nieuwe markt aange past beleid heeft ook geholpen de gie rende inflatie te beteugelen, van 775 procent in 1986 tot 14 procent in 1993. Voor Asean-lidstaten als Maleisië, Singapore en Thailand, die geld genoeg hebben en naarstig op zoek zijn naar nieuwe markten, biedt de Vietnamese economie talrijke trekpleisters. Zij ver wachten dat Vietnam een bron zal zijn van overvloedige natuurlijke hulpbron nen en goedkope en vaardige arbeids krachten. Zij hopen dat het zich met enige economische groei zal ontpoppen tot een belangrijke markt. De Vietnamese toetreding tot Asean wordt ook beschouwd als een tegen wicht voor de groeiende economische en militaire invloed van China in de re gio. Met een van 's werelds grootste en best getrainde landmachten zou Viet nam veel kunnen bijdragen aan de vei ligheid van Asean, die grotendeels af hankelijk blijft van Amerikaanse garan ties. „Hoewel geen van de Asean-landen het openlijk zal toegeven, zal Vietnam's snelle toetreding tot Asean eerder ver gemakkelijkt worden door zijn militaire kracht dan door zijn economische waarde", verklaart een Aziatische diplo maat. Asean-lidstaten en China ruzieën met elkaar over het eigendom van-de olierijke Spratly-eilanden in de Zuidchi- nese Zee. Asean zou Vietnam kunnen zien als het enige land dat de Chinese claim kan weerleggen. Naast politieke erkenning zou het Asean-lidmaatschap Vietnam helpen meer investeringen uit andere Oost- Aziatische landen aan te trekken. De belangrijkste regionale investeerders in Vietnam zijn Taiwan, Hong Kong en Zuid-Korea. Singapore is het enige Asean-lid dat momenteel aanzienlijke investeringen in Vietnam heeft lopen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5