Europa geeft Nederland twee miljard We zijn van dat gedonder af, maar hoe nu?' Binnenland ^66 niet langer tegen Jentrum-rechts kabinet Paranormale Jomanda helpt bavianen Milieuvervuiling en groei niet hand in hand Protest tegen huisarrest Forse celstraffen tot vijfjaar geëist in derde Epese zedenzaak iNDERDAG 21 JULI 1994 agressieve A'damse scholier vervolgd sterdam De 15-jarige MAVO-scholier die samen met zes Menden begin deze maand drie medewerkers van het Amster Mondriaanlyceum aftuigde, wordt door het Openbaar UJnislerie vervolgd voor zware mishandeling. De leerling kreeg zie bij het inleveren van zijn schoolboeken. Hij haalde verster- 'ijjig, spoot een vrijwilliger van het boekenfonds traangas in het en schopte en sloeg een amanuensis en een docent. Ze jkhesten alle drie voor behandeling naar het ziekenhuis, an ntuis asielzoekers in brand gestoken Onbekenden hebben gisteren de voordeur van een bielzoekerswoning in de Twentse gemeente Holten in brand ltstoken. Twee van de Bosnische bewoners, die lagen te slapen, 1 Jbben samen met buren de brand geblust. Een week geleden jjjjn bij dezelfde woning ruiten ingegooid en muren beklad. De n urtbewoners zijn zeer geschokt door de brandstichting, hennepkwekerij bij Venlo opgerold De politie van Venlo heeft een omvangrijke hennepkwe- nurij met een oppervlakte van ruim 2.500 vierkante meter opge- n jd. Er zijn 20.000 hennepplanten en 5.500 stekken in beslag lutnomen. De straatwaarde is 2,5 miljoen gulden. Op het mo teent van de inval was er niemand in de kas. De 33-jarige Venlo- ie|eigenaar van de kas is inmiddels aangehouden. De kwekerij is a) 2 lste die sinds begin van dit jaar in Venlo en omgeving is er.tdekt. "jederlander in Zuid-Afrika vermoord In een woning in het Zuidafrikaanse Johannes burg is gisteren een vermoorde Nederlander gevonden. De man ^volgens de politie in zijn slaapkamer om het leven gebracht jor twee indringers. De politie denkt aan een afrekening omdat handen waren vastgebonden en hij op de grond liggend zijn hoofd is geschoten. Er is niets gestolen. °>jtelende neuroloog moet wel blijven [rlingen De neuroloog van het Harlinger ziekenhuis Oran- ïajord die maandenlang geld uit een personeelspotje heeft gesto- Jttji, wordt niet weggestuurd omdat het ziekenhuis dan in de zloblemen komt. Zijn vertrek zou namelijk leiden tot sluiting djn de afdeling, want een nieuwe neuroloog is niet zomaar ge- ïejnden, aldus de directie. De arts pikte met een pincet een paar gulden uit een personeelspotje. De diefstal werd met verborgen camera vastgelegd, e^ijf miljoen schade door brand CSU 5tpiteloord» De schade van een felle brand gistermorgen in een jpeditieloods van de Coöperatieve Suiker Unie (CSU) in Din- lloord (bij Roosendaal) is vijf miljoen gulden. Dat heeft een 1 Oordvoerder van het bedrijf gisteren bekendgemaakt. Hoe de is ontstaan, is niet duidelijk. i in hongerstaking frechtVier Irakezen uit het Asielzoekerscentrum in Utrecht lijn sinds dinsdag in honger- en dorststaking. Ze willen,een ver- jielde asielprocedure afdwingen. De vier maken deel uit van prpn groep van negen Irakezen die eerder al in opstand kwam te- ïepn de trage afhandeling van de asielaanvragen. Vijf van hen zijn nadat onlangs bekend werd dat Justitie op 26 septem- etpr een aanvang zal maken met de asielprocedures in het cen- olf sluit samenwerking met de en het CDA in een cen- m(m-rechts kabinet niet langer 1 De deur naar een centrum- erhtse regering staat open als [herkansing van een paarse de komende weken op aa|ts uitloopt, zo heeft de fractie floten. ilet deze stap hopen de De- eS>craten informateur Kok en lc]'PvdA tot grotere inschikke- heid te bewegen bij het vor- van een 'paars' kabinet PvdA, D66 en WD, zo ver arde een prominent fractielid 1 téren. ^D66-leider Van Mierlo zin- Velde dinsdag op een cen- m-rechts kabinet door onge- agd de meningsverschillen ia^sen zijn partij en Kok te be lrukken. Met name op het nt van de WAO, het gebruik infrastructuur-miljarden ar bodemsanering en de Be- velijn konden Van Mierlo en jk de afgelopen acht weken )eilijk tot zaken komen. )e handreiking neemt niet '*g dat D66 in principe nog Bn èds weinig voelt voor een ka- ïet met WD en CDA. Het ctielid: ,,Onze voorkeur is irs, maar wij leveren ons ook Bijdrage voor bestrijding werkloosheid Nederland krijgt ruim twee miljard gulden uit het Euro pees Sociaal Fonds (ESF) om kansarme werklozen aan een baan te helpen. Dat heeft de Europese Commissie besloten. Het geld is een bijdrage aan het Nationaal Plan, dat door het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorzie ning (CBA) is opgesteld. brussel anp De totale kosten voor het Natio naal Plan bedragen 4,45 miljard gulden. Het ESF betaalt daar 45 procent van. De overige 55 pro cent moet Nederland zelf finan cieren. De bijdrage wordt over de looptijd van het project (1994-1999) uitgesmeerd. De hulp is bestemd voor zo'n 167.000 werklozen die heel moeilijk aan de slag kunnen ko men, onder wie jongeren, ge handicapten en gedeeltelijk ar beidsongeschikten. Het pro gramma is onder meer gericht op verbetering van basis- en be roepsscholing en het aanboren van nieuwe werkgelegenheids- bronnen. Ook moet de sociale vernieuwing een impuls krijgen. Commissaris Padraig Flynn toonde zich enthousiast over het programma. Hij vindt dat het past in het Europese beleid om werkgelegenheid te bevor deren en te voorkomen dat kansarmen worden uitgesloten op de arbeidsmarkt. Overigens heeft het besluit van de Europese Commissie lang op zich laten wachten. Zo lang zelfs, dat het CBA begin deze maand heeft moeten be sluiten tot een subsidiestop voor opleidings- en werkgele genheidsprojecten in het kader van het ESF. Op dat moment had Arbeidsvoorziening al voor een bedrag van 162 miljoen gul den aan voorschotten verstrekt. In een reactie zegt Arbeids voorziening blij te zijn dat de Europese Commissie het Natio naal Plan heeft goedgekeurd, maar is het nog te vroeg om de voorfinanciering van de opge schorte ESF-projecten te her vatten. In de eerste plaats moet het besluit van de Europese Commissie eind deze maand nog door het Comité van het ESF worden bekrachtigd en daarna kan het nog enkele maanden duren voordat het geld beschikbaar l$omt. De bange bavianen zitten nog steeds in de bomen. emmen gpd Ze zijn ietsje rustiger geworden, maar de angst van de 120 mantelbavianen in het Noorder Die renpark in Emmen is nog niet geweken. Het zal nog wel enkele dagen duren voordat ze weer hun nachtverblijf in durven en nog weken voordat de rust weer helemaal is weergekeerd, zo verwacht directielid H. Hiddingh. Nog steeds is er geen logische verklaring voor de plotselinge hevige schrik van de dieren, die zondagmorgen begon. Anton van Hoog, directeur van Burgers Bush in Arnhem, wijst erop dat on verklaarbaar gedrag zich wel vaker voordoet bij dieren. ,,In Indonesië is er ooit eens een hele kud de olifanten op de vlucht geslagen. Een paar we ken later was er een aardbeving op die plaats." De 'apenkolder' heeft talloze opmerkelijke re acties uitgelokt. Vanuit heel Nederland bieden mensen de parkdirectie hulp aan. De helpende hand is onder meer geboden door het paranor male fenomeen Jomanda uit Tiel. Zij heeft zich gisteren op verzoek van het Radio 3-programma 'de Breakfastclub' over de bange bavianen ont fermd. Jomanda 'straalde' via de telefoon en de radio met haar telepathische krachten vijf flessen water in, die de directie van de Emmer zoo had laten vullen. ,,Dat water hebben we vervolgens bij de 'bron van angst' gespoten", zegt woordvoerster Dorien de Koo. ,,Ach, het kan natuurlijk absoluut geen kwaad. En daar komt bij, dat de apen sinds vannacht toch wat rustiger lijken te worden". Uit onderzoek van CBS blijkt: den haag gpd Economische groei leidt niet automatisch tot een evenredig grotere vervuiling van het milieu. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over 1989-1991. Het CBS onderzocht voor het eerst de relatie tussen economi sche groei en de groei van de milieuvervuiling. Uit het onder zoek blijkt dat het zelfs mogelijk is dat er minder afval is en min der uitstoot van vervuilende stoffen, terwijl de welvaart groeit. De consument leverde in de onderzochte jaren een kleine positieve bijdrage aan de be strijding van de milieuvervui ling. Hoewel de burgers geza menlijk 7,4 procent meer geld hadden te besteden, verminder de het afval dat ze met de vuil niswagen meegaven met 2,1 procent per jaar. Ook de door consumenten veroorzaakte luchtvervuiling werd kleiner, ondanks dat het aantal au to kilometers groeide. Dat is vooral het gunstige ge volg van de verplichte invoering van de driewegkatalysator in nieuwe auto's na 1989. De uitstoot van stoffen die de ozonlaag aantasten, werd ge middeld 12,4 procent minder. De landbouw wist de vermes ting van het milieu (door te veel stikstof en fosfor) ondanks een produktiegroei van dertien pro cent te verlagen, met bijna acht procent. Ook de verzuring (door ammoniak uit mest) werd ver laagd, met drie procent. De elektriciteitscentrales en de che mische industrie werkten ge middeld over alle milieufacto ren iets schoner, ondanks hun produktiegroei. Maar niet iedere sector is erin geslaagd meer welvaart te kop pelen aan minder afval. Uit het onderzoek blijkt dat de overheid en kantoren tegenover een om zetgroei van 6,6 procent hun vuilnisproduktie bijna verdrie voudigden. De voedings- en ge notmiddelenindustrie vergroot te zijn bijdrage aan het bruto binnenlands produkt (BBP) met 7,4 procent en produceerde 18 procent meer afval. De nationale vuilnisbelt is tussen 1989 en 1991 met 3,6 procent gegroeid, hoewel de ge middelde burger zijn afvalhoop met ruim vier procent verklein de. Dat komt omdat niet alleen de overheid en de voeding- en genotmiddelen voor meer afval zorgden, maar ook de industrie, de landbouw en de nutsbedrij- niet onvoorwaardelijk uit aan de PvdA. De troef van een ande re mogelijke coalitie geven we niet uit handen, al is de fractie niet enthousiast voor een kabi net met CDA en WD". Gisteren bleek dat informa teur Kok bereid is de uitvoering van de sociale zekerheid dras tisch te wijzigen. In navolging van plannen van de Sociaal Economische Raad (SER), de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) en de commissie-Buurmeijer wil hij de uitvoering van de ziekte wet en de WAO overdragen aan het bedrijfsleven. De overheid zou dan alleen de hoogte en duur van de uitkering bepalen. Via de CAO kunnen de sociale partners aanvullingen regelen die hetzij via de bedrijfsvereni gingen, hetzij door particuliere verzekeraars 'verzorgd' worden. Deze privatisering betekent dat de premiehoogtes per bedrijfs sector aanzienlijk zullen vari ëren (dat is nu niet het geval). De werkloosheidswet (WW) blijft in handen van de over heid, omdat dat risico niet par ticulier is te verzekeren. Kok is vooralsnog niet bereid te korten op de hoogte van de uitkerin gen, noch op de duur ervan. Amsterdam Demonstranten van Amnesty International en het Burma Centrum Nederland hebben gisteren in Amsterdam geprotesteerd tegen de gevangenschap van de Burmese oppositieleidster en nobelprijswinnares Aung San Suu Ky. Ze wordt al vijf jaar onder huis arrest gehouden door de Burmese regering in een land waar dwangarbeid aan de orde van de dag is. foto anp hans steinmeier Graman vervolgd voor moord en brandstichting amsterdam anp De voormalige fractievoorzitter Y. Graman van de Amsterdamse Centrumdemocraten wordt ver volgd voor poging tot moord en brandstichting. Ook wordt hem deelname aan criminele organi saties en wapenbezit ten laste gelegd. Dat blijkt uit de dag vaarding. Graman, die vastzit en inmid dels door zijn partij is geroy eerd, pochte in april over zijn misdadige activiteiten tegen een undercover-verslaggever van het TROS-programma Deadline. Hij bekende samen met anderen twee branden te hebben aangestoken: een in een opvangcentrum voor Surinaam se verslaafden aan de Lijn baansgracht in september 1979 en een in het SOSA-gebouw aan de Vijzelstraat in oktober 1977. Het laatste feit is verjaard. Voor de andere brandstich ting, waarbij ettelijke gewonden vielen, wordt Graman vervolgd. Hem wordt poging tot moord verweten. Daarop staat een maximum gevangenisstraf van vijftien jaar. Hij wordt er verder van verdacht dat hij van 1975 tot april 1994 heeft deelgeno men aan criminele organisaties en er een leidende positie had. Die hielden zich onder andere bezig met moord, bedreiging met de dood en mishandeling, wapenhandel en brandstich ting. Graman moet op 13 sep tember voor de rechter in Am sterdam verschijnen. Nederland mocht wees niet uitzetten rotterdam gpd Het 10-jarige weesmeisje Fran- cine Nsona uit Zaïre had niet zonder proces het land uitgezet mogen worden. Er werd on zorgvuldig omgesprongen met het recht op gezinsleven, het recht op een menselijke behan deling en het recht op een pro cedure voor de rechtbank. Dat heeft de Europese com missie voor de rechten van de mens in Straatsburg bepaald. Nederland heeft nog een maand om de kwestie tot een goed einde te brengen, anders wordt de zaak voorgelegd aan het Europese Hof. Dat zou we reldwijd gezichtsverlies voor Nederland betekenen. Francine is in januari dit jaar na een etmaal op Schiphol zon der begeleiding uitgezet naar haar geboorteland. Ze zit nu in een vluchtelingenkamp in buurland Congo, maar het is niet bekend hoe ze het maakt. Haar uitzetting bracht in bin nen- en buitenland een storm van protest teweeg. MBO-scholen moeten geld terugbetalen den haag anp Het ministerie van onderwijs gaat bij zeven scholen voor middelbaar beroepsonderwijs (MBO) in totaal 1,4 miljoen gul den terugvorderen. De scholen hebben dat bedrag ten onrechte in rekening gebracht bij het mi nisterie. Het gaat om wacht gelduitkeringen- aan vijftig werkloze leerkrachten. De wachtgelduitkeringen ko men alleen voor rekening van het departement als er sprake is van teruglopende leerlingen aantallen of van wijzigingen in de berekening van het aantal formatieplaatsen. Dat was bij de instellingen niet het geval. Ikerliek ziekenhuis zet ruziënde vrouwenartsen op straat lmond karin zwiers ïziënde vrouwenartsen, boze vroed- ouwen en patiënten en tenminste vier )de baby's. De situatie in het Elkerliek ïkenhuis in Helmond is al jaren on- ludbaar. Na maanden soebatten en iderzoek maakte de ziekenhuisdirectie lar gisteren een eind aan. De drie atste gynaecologen moeten ook ver- kken. „We zijn van het gedonder af, aar hoe nu verder?", vraagt directeur- neesheer J. Jager zich hardop af. Volgens H. Plokker, inspecteur voor de ilksgezondheid, is het niet eerder voor komen dat een ziekenhuis een com- ete afdeling opdoekte door alle gynae- ilogen de laan uit te sturen. Maar de ouwenartsen hebben het ernaar ge- aakt. Ze maakten er een puinhoop n, Door hun slechte onderlinge com- unicatie zouden vier baby's om het le- in zijn gekomen. De inspectie houdt de jak nauwlettend in de gaten. „Onze >rg is nu de eerste hulp aan de patiën- zegt Plokker. Hij verwacht dat veel ensen het Elkerliek zullen mijden en zullen uitwijken naar andere ziekenhui zen in de regio. Hoewel de kwestie al jarenlang speel de, was er een bezoek van volksgezond- heidsinspecteur Plokker voor nodig om - het drama in maart dit jaar aan het licht te brengen. De inspectie dreigde de af deling te sluiten als er niet snel iets ver anderde. Eén gynaecoloog stapte op, een ander werd geschorst. De drie overigen, Dijk huizen, Jansen en Barentsen, wilden met een schone lei beginnen. Professor Arts werd ingeschakeld om het drietal te be geleiden en een analyse te maken van de problemen en de oplossingen. In no vember zou aan de inspectie worden ge rapporteerd. Na drie maanden wist Arts het al. „Je kunt niet eindeloos begeleiden, toedek ken en sussen. De mensen om wie het gaat, werden het zelf ook spuugzat. Ik heb twee psychologen ingeschakeld en die lieten mij na een gespreksronde ook weten er geen heil in te zien. De onwil was te groot, de karakters liepen te ver uiteen, de beroepshouding was te ver schillend. Het was puur tijdverlies. De si tuatie was onhoudbaar." Verhalen over gynaecologen die elkaar te lijf gaan, elkaar negeren of de huid volschelden, vertelt Arts niet. Niemand is erbij gebaat de vuile was buiten te han gen. Een goede maatschap moet de pa tiënten netjes aan elkaar overdragen, werkafspraken maken met verloskundi gen en huisartsen, een verwijsbeleid op stellen en onderling afspraken maken over nascholing, somt hij op. Voor de be trokken gynaecologen betekende dat water bij de wijn doen en dat was een onmogelijke opgave. „Bij gesprekken over taakverdeling liep de spanning heel hoog op." „De één noemt het koppigheid, de an-( der onvermogen", vult de directeur-ge- neesheer aan. „De ene arts koos bij een stuitgeboorte voor een keizersnee, de andere arts was daar pertinent tegen en wilde afwachten. De verpleging wist niet waai' ze aan toe was, de verloskundigen evenmin en datzelfde gold voor de pa tiënt. Bespreken van de problemen was onmogelijk. De gynaecologen weigerden standpunten op te geven, volhardden juist daarin. Dat gaf weer spanningen in de verpleging. Mensen werden tegen el kaar uitgespeeld, er ontstond kampvor ming. Verloskundigen zeiden het ver trouwen in de gynaecologen op." Of de gynaecologen het opzeggen van het contract aanvechten is nog niet be kend, al maakt Jager zich daar geen zor gen over. „Wij zijn echt niet over één nacht ijs gegaan. We hebben alles ge daan, maar de grens is bereikt. Zelfs al komt het voor de geschillencommissie, dan zal de uitspraak geen jaren duren. De zaken liggen heel helder." Nieuwe gynaecologen worden aange trokken. Waarnemers vullen de gaten op. Gisteren meldden de overgebleven gy naecologen zich ziek. Eén van hen heeft zich inmiddels beter gemeld en is weer aan het werk. Wanneer de andere twee terugkeren is de vraag. Jager: „Als je ziek bent, ben je ziek. Het past niet om te vragen of je wel echt ziek bent. Zo gaan we niet met elkaar om. Misschien dat we over een paar dagen eens vragen hoe het ermee gaat." Voor 'terreur' tegen kwetsbare kinderen zutphen anp „Zeer ernstige, onthutsende fei ten, die in de samenleving grote onrust hebben veroorzaakt." Zo omschreef officier van justitie mr. K. Wetzels gisteren Voor de rechtbank in Zutphen de zaak tegen zes mannen en twee vrouwen, die ervan worden ver dacht jarenlang stelselmatig hun perverse lusten hebben botgevierd op drie kinderen uit Vaassen. Wetzels eiste celstraf fen tot vijf jaar. De hoogste eis was voor de 46-jarige moeder van de kinderen. De officier acht nagenoeg alle feiten bewezen. Voor het bewijs putte ze uit het dossier van 3.500 pagina's met verklaringen van verdachten. De enige die ook voor de rechtbank toegeeft dat hij de drie ldnderen ontel bare keren heeft aangerand en verkracht, is een 24-jarige man. Hij stond met drie andere ver dachten uit Epe-3 al eerder te recht voor zijn aandeel in de be ruchte Epese zedenzaak van Yo- landa en haar zus Evelien. Te gen hem is achttien maanden geëist. Het misbruik van de kinderen zou zijn begonnen toen ze twee, negen en veertien jaar oud wa ren, tijdens partnerruilsessies van hun ouders met Yolanda en haar ex-man. De partnerruil werd bedreven in de Elburgse woning van Yolanda. Daarna zouden de wantoestanden zich hebben uitgebreid tot het ou derlijk huis in Epe, en later in Vaassen, op de camping in Hoenderloo, in de Veluwse bos sen en in een woning van een verdachte in Weesp. De kinde ren zouden nergens veilig zijn geweest voor een steeds groter wordende groep daders, die zich vaak meerdere keren per dag en veelal met geweld of be dreiging daarmee aan hen ver greep. De kinderen waren willo ze werktuigen, niet alleen van wege hun jeugdige leeftijd, maar ook vanwege het feit dat zij allen forse geestelijke achter standen hebben, aldus de offi cier. De verdachten hebben 'een enorme terreur uitgeoefend te gen de zeer kwetsbare slachtof fers', aldus officier Wetzels. Daarvoor moet met hen worden afgerekend. Vergelding was voor Wetzels het hoofddoel bij de bepaling van de strafmaat, afschrikking van potentiële da ders het nevendoel. Tegen de 52-jarige vader van de kinderen is vier jaar cel geëist, tegen de voormalige echtgenoot van Yo landa drie jaar cel. De overige eisen tegen de vier andere ver dachten variëren van een jaar (en TBS) en een half jaar voor waardelijk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3