Vorm Siemerink onzichtbaar op gravel Casba zet sponsoring wielrenners op laag pitje Sport Van Gaal verheugt zich op AC Milan Leidsch Dagblad Tennis Circuit Rabobank Q Egberink kansloos tegen routinier Kok 2 lONDERDAG 21 JULI 1994 }°':e Piket houdt koppositie in Dortmund Dortmund Jeroen Pikêt gaat halverwege het internationale schaaktoernooi van Dortmund alleen aan de leiding. De Neder landse grootmeester heeft na vijf partijen drieëneenhalve punt. Hij behield een half punt voorsprong op vijf concurrenten, on der wie Jan Timman. Piket kwam gisteren niet verder dan remi se tegen de Hongaar Peter Leko, met zijn veertien jaar de jongste deelnemer. Slechts één partij in de vijfde ronde werd beslist. De Duitser Christopher Lutz won met wit van de Zwitserse routinier Viktor Kortsjnoi. Timman deelde het punt met de Engelsman Michael Adams. Vandaag treedt de in Dortmund nog ongesla gen Amsterdammer aan tegen de Rus Anatoli Karpov, aan wie hij vorig jaar de FIDE-wereldtitel moest laten. Pijnlijke degradatie tennisvrouwen frankfurt» Overeind blijven tegen de reus en dan neergehaald worden door kleinduimpje, dat overkwam de Nederlandse ten nisvrouwen bij de Federation Cup. De wonderbaarlijke ontsnap ping tegen het sterke Wit-Rusland liet de ploeg van coach Fred Hemmes in Frankfurt volgen door een onverwachte uitglijder te gen het zwakker geachte Zuid-Afrika. De pijn van de 2-1 neder laag werd nog versterkt door de verwijzing naar de tweede groep, wanneer volgende jaar de Federation Cup in de nieuwe formule verder gaat. Het optreden van Miriam Óremans ver toonde gisteren gelijkenis met haar prestatie maandag tegen Wit-Rusland. Tegen de Zuidafrikaanse Elna Reinach was de gro te vorm opnieuw afwezig, maar andermaal bleek de Brabantse bereid om zich op karakter naar een positieve score (6-4,7-5) te werken. Auto Falko Zandstra leeggeroofd oosTZAANDe auto van schaatsenrijder Falko Zandstra is gister nacht opengebroken. Het voertuig stond geparkeerd aan de Lis- weg in Óostzaan. Uit de wagen verdween volgens politiewoord voerder Moleman voor tienduizenden guldens aan kleding, voornamelijk sporttenues. De kleding zat in twee jumbotassen. Uit de auto verdween ook een autotelefoon, een fototoestel en wat persoonlijke bezittingen. Surveillerende agenten ontdekten de autokraak. üleutels-UVS voor districtsbeker )e KNVB heeft de loting ver- ij icht van de eerste en tweede onde van de districtsbeker. Zeist' hecht dit seizoen meer aan het toernooi". De finalisten van het toernooi districtswinnaars strijden beschikbare jlaatsen) spelen op Hemel vaartsdag 25 mei de eindstrijd •oorsproefje van de 'grote' \mstel Cup-finale in de Rotter- iamse Kuip. Dat betekent dat de KNVB meer speeldagen tijdig klaar Aoor zijn. Op dinsdag 23 augustus ivordt de eerste ronde gespeeld, dinsdag 30 augustus volgt de e tweede ronde, de wedstrijd dus vinnaars van de eer- '1ste ronde. De loting: Winnaar SJZ/ARC- rob onderwater, o ZOETERWOUDE Sleutels-UVS, VCL/Foreholte- Hazerswoudse Boys/FC Lisse zo, UDWS/Noordwijk-LFC za/SJC, ESTO/Alphense Boys- Moordrecht/Capelle, Warmun- da/Lugdunum- ROAC/Rijnsburgse Boys, Rand stad Sport SVLV- KRV/WSB, Al- tior/Ter Leede-Leiden/Rooden- burg, Quick Boys 2/Oegstgeest- Blauw Zwart/LFC, SVOW/M- MO-RCL/NSV, Leidsche Boy- s/Alphia-ODB/HMSH, Koude kerk/Meerburg-Nootdorp/Wil helmus, Docos/Woubrugge- DWO/RVG, Teylingen/SV'35- Maasdijk/RAVA, Wippolder- /Concordia-Wassenaar/ODC Vrijgesteld: Katwijk, FC Lisse (za) en Quick Boys. Deze ploe gen nemen deel aan de Amstel Cup en worden, indien uitge schakeld, ingedeeld in een tus- senronde. TIM BROUWER DE KONING De wielerstichting Casba Wo nen houdt op te bestaan. De Zoeterwoudse geldschieter gaat de sponsoring met ingang van volgend jaar beperken tot de wielervereniging Swift/Casba. Van de stichtingsploeg verdwij nen in elk geval de oud-profs Peter Hoondert en Gert Jakobs, die vermoedelijk aan het einde van het seizoen met wielrennen stopt. Mark Rasch is één van de amateurs, die nog niet heeft be sloten of hij blijft. De puntenp- akker van de stichtingsploeg in de topcompetitie ligt goed in de markt, maar wacht nog even af hoe het met de erfenis van de Casba-ploeg afloopt. „Over twee weken moet ik duidelijk heid hebbben", zegt de coureur uit Uitgeest. „Ik heb al vijf aan biedingen van andere ploegen gehad. Maar bij Casba heb ik het altijd goed naar mijn zin ge had. Misschien komt er nog een sponsor die het mogelijk maakt dat er twee of drie goede ren ners kunnen blijven. Bovendien wil ik ploegleider Jan Zwaan niet kwijt." Zwaan is gevleid door het compliment van Rasch. Toch acht de Voorschotenaar de kans klein, dat hij volgend jaar weer als ploegleider actief is. „Ik ga mijn zoon Gert-Jan, de ploeglei der van Swift/Casba, zeker niet in de wielen rijden. Naar een andere ploeg hoef ik niet zo no dig. Mijn hart ligt toch bij Swift- /Casba. Mochten ze me daar nodig hebben, dan ben ik inzet baar. Maar eerst moet ik weten hoe het volgend jaar gaat. Komt Swift/Casba dan uit in de zware topcompetitie of in de club competitie en met welke ren ners? Ik word nu al regelmatig gebeld door belangstellenden van elders, die ik bij gebrek aan beter steeds 'nee' moet verko pen." Het huidige stichtingsbestuur zoekt naarstig naar een manier om een alternatief te vinden voor de huidige sponsoring. Be stuurslid Piet Beverwijk, tevens adjunct-directeur van Casba Zoeterwoude: „Wij laten de wielrenners na negen jaar spon soring niet plotseling in de kou staan. Daarom blijft Casba de club voorlopig voor één jaar sponsoren. Maar het bedrijf heeft voor een andere manier van PR gekozen, voor een ande re doelgroep met grotere bud getten voor reclame op radio en TVf Dat is een zakelijke afwe ging geweest. Daarnaast zijn er mensen met een andere kijk op de wielersport in de zaak geko men. Bij mij was het ook een stukje liefhebberij." Voorzitter Pieter Evelein van Swift, net als Beverwijk lid van het stichtingsbestuur, betreurt het verdwijnen van de stich tingsploeg. Hij gaat echter niet bij de pakken neerzitten. „Er zijn voorbeelden bekend van verenigingen die met weinig middelen goed meedraaien in de topcompetitie. Om met de club goed voor de dag te ko men, zouden wij nog een vorm van sponsoring moeten vinden bovenop de bijdrage van Casba voor volgend seizoen. Dan praat je al gauw over een bedrag met vier nullen. Daarmee zouden we renners als Robin van Kessel een interessant programma en goede voorzieiningen aanbie den. Anders raak je zulke talen ten kwijt." Moeizame rentree Rijnsburgse tennisser in Scheveningen 'Een bevrijding', zo noemde Jan Siemerink zijn overwin ning tijdens de internationale tenniskampioenschappen van Scheveningen tegen de Bulgaar Velev. De Rijnsbur ger proefde gisteren voor het eerst weer aan het wed- strijdtennis na een gedwongen rustperiode van tweeën- eenhalve maand wegens een knieblessure. Het was een moeizame rentree tegen een tegenstander met een vol gens Siemerink 'slechtere service dan mijn zusje'. scheveningen willem spierduk Tijdens de training voor het Da- vis Cup-duel tegen de VS wilden Krajicek en Eltingh vorige week geen oefensetjes meer tegen hem spelen. Elk partijtje werd door Jan Siemerink gewonnen. „Ze zeiden dat het was omdat ik links ben en de Amerikanen geen linkshandige spelers heb ben. maar ik denk dat mee speelde dat ze elk potje verlo- Een paar dagen later is er op het gravel van de Mets-banen weinig te merken van die goede vorm. Het is zwoegen voor de Rijnsburger tegen de nummer 180 van de wereld uit Bulgarije om uiteindelijk in drie sets te winnen (6-7, 6-4, 6-2). Sieme rink had wel verwacht dat het lastig zou worden. „Ik heb altijd veel trainingsuren op gravel no dig. Vooral vollerend koos ik nogal eens voor de verkeerde oplossing." Ook merkte hij een duidelijk gebrek aan wedstrijd ritme. „Ik speelde soms te voor zichtig op belangrijke punten." Siemerink denkt wel sterk uit de rustperiode tevoorschijn te zijn gekomen. Hij voelt zich niet alleen topfit, ook tennistech- nisch denkt hij voordeel te heb ben van het feit dat hij van een darmsnaar weer op een kunst stofsnaar is overgeschakeld. „Tot voor kort kreeg ik van de fabrikant steeds die darmbesna- ring. Maar omdat ik gezakt ben op de wereldranglijst, is dat contract opgezegd. Ik moet ze nu betalen a 25 dollar per be spanning." De Rijnsburger doet maxi maal twee uur met een darmbe spanning. „Als je veel traint, is hef dus een dure grap; dan kos ten de snaren je zo'n tien- tot twintigduizend gulden per jaar. Als je daardoor beter tennist, is het die investering wel waard, maar ik heb juist het gevoel dat het met de kunststof-bespan ning beter gaat." Vooral de op slag loopt volgens Siemerink een stuk beter. „Ik heb ook het idee dat ik meer grip op de bal heb." Van zijn blessure, opgelopen tijdens de open Italiaanse ten niskampioenschappen in Rome begin mei, heeft hij geen enkele last meer. „Ik ben behandeld door Dick van Toorn, die heeft me ook bij mijn vorige blessures aan mijn pols en mijn voet ge holpen." Bij de Rotterdamse fy siotherapeut ging het er niet be paald zachtzinnig aan toe. Hoe wel de chirurg na de operatie een rustperiode van tien dagen had verordonneerd, deed Sie merink na drie «lagen alweer oefeningen. Volgens Van Toorn was hij daar toen al drie dagen te laat mee. Siemerink: „Na twee weken ben ik alweer een beetje gaan tennissen om het balgevoel te houden Bij de start van Wimbledon was hij eigenlijk speelklaar. „Maar ik geen zin om daar vol komen onvoorbereid te spelen. Ik had nog geen uur op gras ge traind." De voorbereiding op het Davis Cup-duel kwam hem wel goed uit, hoewel hij wist dat hij geen partij zou spelen. „Je staat toch met goede tennissers te trainen, dat is altijd beter dan met je eigen trainer te spelen. De komende weken moet Sie merink proberen zijn positie als 90ste op de wereldranglijst vast te houden. Vorig jaar boekte hij in deze periode aardige resulta ten in Kitzbühl en Cincinnati. Gemakkelijk ging het allemaal nog niet, maar Jan Siemerink vierde zijn rentree in Scheveningen met een overwinning op de Bulgaar Milen Velev. foto „Als ik geen punten haal, daal ik naar de 120ste plaats en wordt het moeilijk om rechtsreeks in de grote toernooien te komen." De Rijnsburger zet de verde diging en mogelijke verbetering van zijn positie op de wereld ranglijst volgende week voort op Het Melkhuisje in Hilver sum. Daarna vertrekt hij naar de Verenigde Staten, waar ook nog een trainingsweek bij de voormalige wereldtopper Roy Emerson op het programma staat. „Hij was ook een aanval lend ingestelde speler. Ik denk dat hij me een aantal nuttige aanwijzingen kan geven." f Verlate arts ^redding voor _De Jonge Op baan twee op Roomburg deed zich gisteren iets merk waardigs voor. Voor de hoofd rolspeler was het allemaal niet grappig. Daniël de Jonge was bezig zich voor de tweede ronde van A ""-toernooi te plaatsen ten koste van Simon de Lange. Nadat De Jonge de eerste set van het spectaculaire base lineduel met 6-2 had gewon nen, verslikte hij zich twee keer in een harde groundstroke van De Lange. Zijn eerste duikeling liep nog goed af. Een game later was het wel raak. Opnieuw ging De Jonge tegen het gravel. Dit keer met aanzienlijk kwalijkere gevolgen. Hij stuiterde hard tegen de grond met zijn hoofd en bleef minutenlang liggen op het ge malen baksteen. Wat volgde was een aardig tafereel. De Jon ge nam midden op de baan plaats op een stoel, terwijl een ander een parasol boven hem hield. Assistentie van fysiothe rapeut René Steenbeek en twee scheidsrechters mocht in eerste instantie niet baten. De Jonge werd even opgelapt met een wonderspons, maar kon toch niet verder spelen. De banen- slepers stonden al klaar om hun werk te doen, terwijl het slacht offer op een dokter wachtte die inderhaast was opgeroepen. Achteraf bleek dat zijn red ding. Terwijl normaal voor een blessurebehandeling bij tennis maximaal drie minuten staat, kreeg De Jonge gisteren wat langer de tijd om zich te herstel len. De dokter kwam pas na een half uur. En pas als de dokter er is gaan de drie minuten in. De arts gaf De Jonge groen licht om verder te spelen en aldus ge schiedde. De herstelde speler ging door en won: 6-2 7-5. Soms is het prettig als de dokter op zich laat wachten. Sterretje in uw voorruit? Kc De GlasGarage amsterdam gert van puk gpd-verslaggever Geen twijfels en geen spoor van onrust. Technisch direc teur Louis van Gaal vindt het juist 'fantastisch' dat Ajax woensdag 14 september in poule D van de Champions League het spits afbijt tegen AC Milan, de trotse verdedi ger van de Europa Cup 1. „Tegen zo'n ploeg hebben wij niets te verliezen. Een eventu ele nederlaag hoeft ook geen fatale gevolgen te hebben. Er komen dan nog genoeg wed strijden waarin we alsnog een plaats in de kwartfinales kun nen afdwingen", aldus de oe- fenmeester uit Avenhorn. Van Gaal was gistermiddag via de televisie in het spelers home van Ajax getuige van de loting in Genève. Zijn hart maakte een kleine vreugde sprong toen vast kwam te staan, dat Ajax als geplaatste club niet in poule A of B te recht kwam. „Dat zijn op pa pier de zwaarste groepen ge worden. In poule A moeten de geplaatste teams Bayern München en Spartak Moskou het waarschijnlijk opnemen tegen Dynamo Kiev en Paris St. Germain. In poule B krij gen Barcelona en Manchester United normaal gesproken met Galatasaray en 1FK Gote- borg te maken. Dan hebben wij het nog niet zo slecht ge troffen." Ajax wordt naast AC Milan geconfronteerd met de win naars van de duels AEK Athe ne-Glasgow Rangers en Mac- cabi Haifa-Austria Salzburg. Van Gaal: „Ik ga er vanuit dat de Rangers en Salzburg het redden in de voorronde. Dat betekent bijna automatisch dat Glasgow Rangers onze grootste concurrent is voor de tweede plaats in de poule. Die strijd durf ik wel aan." De nummers één en twee van elke poule plaatsen zich voor de kwartfinales, waarna de strijd om de Champions League wordt vervolgd vol gens het knock-out systeem. Van Gaal maakt er geen ge heim van dat AC Milan in zijn ogen als de grote favoriet van start gaat in groep D. „Milan is de sterkste ploeg van Euro pa. Dat hebben ze in mei heel duidelijk bewezen in de finale tegen Barcelona." Toch acht de technisch di recteur zijn ploeg op voor hand niet kansloos tegen het sterke collectief van trainer Fabio Capello. Het zelfver trouwen van Van Gaal is ge baseerd op de resultaten die Ajax de afgelopen drie seizoe nen onder zijn leiding heeft behaald in Europa. „We behoren net als AC Milan tot de Europese top. Kijk de statistieken er maar op na. In drie seizoenen Eu ropa Cup hebben we slechts drie nederlagen geleden. Te gen Auxerre, Hajduk Split en Parma. En dan waren die ne derlagen tegen Auxerre en Hajduk ook nog volkomen onnodig. Daar ben ik toen ook erg boos over geworden. Maar wij hebben de afgelo pen drie seizoenen ook bewe zen dat we tot de topteams van Europa gerekend moeten worden. De UEFA heeft Ajax niet voor niets als tweede achter Milan geplaatst in de Champions League. Dat zegt toch wel iets, dacht ik zo." Een groot voordeel is vol gens Van Gaal, dat Ajax woensdagavond 14 septem ber in het Olympisch Stadion in ieder geval niets te verlie zen heeft tegen AC Milan. „Dat zal bij een aantal spelers ongetwijfeld de nodige druk van de ketel halen. Maar ik moet nog zien dat we in Am sterdam van Milan verliezen. We krijgen echt we' kansen tegen die ploeg. Daar ben ik heilig van overtuigd." Groep D AC Milan (Ita); Ajax: winnaar AEK Athene (Gri) - Glasgow Rangers (Sch): winnaar Maccabi Haifa (Isr) - Austria Salzburg (Oos) M/lfAjax*^ AC Milan, Maccabi Hai fa/ Austria Salzburg, 28/9: AC Milan - Maccabi Haifa/Austria Salzburg, AEK Athene/Glasgow Rangers - Ajax, 19/10: AEK Athene/Glasgow Rangers - AC Milan, Maccabi Haifa/Austria Salzburg - Ajax. 2/11: AC Milan - AEK Athene/Glasgow Rangers, Ajax - Maccabi Haifa - Austria Salzburg. 23/11: AEK Athe ne/Glasgow Rangers - Maccabi Haifa/Austria Salzburg. 7/12: Mac cabi Haifa/Austria Salzburg - AC Milan, Ajax - AEK Athene/Glasgow Reslloting: scorebord. CIRCUIT IN CIJFERS n Geen 6-3 7-6. DEC2: T. van der Voort-M. van der Wal 6-0 6-0 HDC2: Smittenaar/ Van Tongeren-Dijkstra/ Van Veldhoven 6-2 7-5. VOORHOUT HEB: J Lugthart-R Rijsdorp 6-2 6-2. F Ubels-A. Engel 6-1 6-2. M van Rijn-R. nens 6-3 2-6 6-4. DEB: A van Over- -A Leyten 4-6 6-3 6-3 DEC: S. Sjaardema-Y. Doove 6-1 6-2. HDC: De Graaf/ Homan-Van der Berg/ Den Elzen 6-0 0-6 6-4, Van der Bas/ Vermeulen-Riem/ leiden gerritjan van geen Na een stormachtige aanloop is het A ""-toernooi op Room burg gisteren rustig op gang ge komen. Met de vijf'Leidenaars' die zich dan wel rechtstreeks voor het hoofdtoernooi hadden geplaatst - Marco van Trigt en Wimpe Thomas - of de quali fiers - Gertjan Egberink en Jos Koemans - of degene met een wild card - Mark Fleischeuer. En ook met John van Lottum. Van Lottum was gisteren zo'n beetje het gesprek van de dag, na zijn optreden in het kwalifi catietoernooi. Gisteren mocht hij als iucky loser'deelnemen aan het hoofdtoernooi, omdat Vincent van Gelderen zich had afgemeld wegens een blessure. Van Lottum - dit keer opmerke lijk rustig - trof het niet met Martijn Belgraver. In eerste in stantie opende hij goed door meteen door de opslag van de Hagenaar heen te breken. Het vervolg was allemaal iets min der. Belgraver, die afgelopen weekend zonder succes het kwalificatietoernooi in Scheve ningen speelde, hervond zich zelf en kon uiteindelijk toch ze- geviererv 6-3 6-2. Net als Van Lottum trof ook Gertjan Egberink het slecht. De qualifier moest openen tegen de Nederlandse kampioen van twee jaar geleden, Ralph Kok. Egberink kreeg geen poot aan de grond tegen de routinier. Hij verweerde zich moedig, had ook niets te verliezen, en stond na afloop met vier games aan de kant: 6-1 6-3. Ook de beide plaatsgenoten Jos Koemans en Mark Fleischeuer bleven steken in de eerste ronde. Koemans maakte een dag mee waarbij de tegen stander alles voor elkaar kreeg en hij zelf niets. Veel slechter was Koemans niet, al geeft de stand (6-1 6-3) anders aan. Fleischeuer trof simpel gezegd een tegenstander die een maaq'e te groot voor hem is. Te gen Huib Troost was hij de eer ste set kansloos (6-1). Daarna liet hij wat kansen liggen. In eerste instantie leek het erop dat Troost door zou denderen naar 6-0. Fleischeuer toonde echter mentale veerkracht. Van af 2-0 scoorde hij vier spellen op rij. Daarna was de koek op. Troost scherpte zijn wapens en sloeg door naar 6-4. Voor Marco van Trigt en Wimpe Thomas verliep de eer ste dag wat gunstiger. Van Trigt lootte de winnaar van het A- toemooi van Forescate, Wouter Zoomer, en had weer één van zijn sterke dagen. Zoomer was kansloos tegen de hoge spinbal- len van de Hillegommer en ac cepteerde het verlies gelaten: 6- 3 6-0. Thomas zorgde voor een kleine verrassing door Lars Plukker te elimineren. Plukker, 49ste van Nederland en binnen gekomen met een wild card omdat hij zich te laat had inge schreven, had geen antwoord op de felle Thomas die vanuit het achterveld domineerde. De verliezend finalist van Forescate kreeg daarvoor met 6-3 6-4 de beloning en ontmoet in de vol gende ronde Troost. Opvallend is de manier waar op Lennert Kaptein tot het hoofdtoernooi is doorgedron gen. Niet omdat de verliezend finalist van het Paastoemooi van Unicum daarin niet thuis hoort, maar omdat hij zich via het kwalificatietoernooi moest plaatsen. Zijn ranking is vol doende om rechtstreeks toege laten te worden, maar een wild card voor de 'qualies' moest hem daarheen brengen. Zo was er gisteren het zelden vertoonde stukje dat een qualifier ge plaatst staat in het hoofdtoer nooi. Hij deed zijn beschermde status van zevende eer aan en versloeg Arnoud den Ouden in drie sets: 6-4 2-6 6-0.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23