Gek op koken Om meteen in te bijten Smaak Eerlijke keuken van Malta (2) DONDERDAG 21 JULI 1994 MENU VAN voorlichtingsbureau DE DAG voordevoeding GROENTECOCKTAIL RATATOUILLESOEP MET WITTE BONEN (zie onderstaand recept) WARM STOKBROOD MET KAAS VRUCHTENYOGHURT Fruit een kleingesneden ui met een uitge perst teentje knoflook in een eetlepel olie. Bak 400 gram ratatouille (diepvries) even mee. Voeg driekwart liter groentebouillon, twee ontvelde tomaten en wat basilicum toe en kook de soep 20 minuten op een zacht vuur. Voeg na een kwartiertje een kleine pot witte bonen toe. Maak de soep op smaak met paprikapoeder, peper, zout en serveer er stokbrood bij. Per persoon: 800 kilojoules, 190 kilocalo- rieën, 7 g eiwit, 6 g vet 29 g koolhydraten. ASPERGESOEP KALKOENHAASJE MET ABRIKOZEN (zie onderstaand recept) BLEEKSELDERIJ AARDAPPELEN Bestrooi een kalkoenhaasje met peper, zout en gemberpoeder. Bak het vlees in 15 gram (dieet)margarine of boter in 6 minuten aan beide kanten bruin. Voeg een klein blikje abrikozen, een eetlepel azijn, een theelepel bruine suiker en wat worchestershiresaus toe en stoof het geheel 8 minuten op een laag vuurtje. Bind het vocht met wat aange mengde maïzena. Leg het vlees in een voor verwarmde schaal, schep de abrikozen en het vocht er om heen en strooi er wat ge roosterde, geschaafde amandelen over. Per persoon: 1200 kilojoules, 290 kilocalo rieën, 23 g eiwit, 10 g vet 29 g koolhydra- ROLLADE DOPWERWTEN MET UITJES AARDAPPELEN AARDBEIENSHAKE (zie onderstaand recept) Maak 150 gram aardbeien schoon. Doe de aardbeien in een kom, voeg een zakje vanil lesuiker en twee eetlepels sinaasappelsap toe en mix de aardbeien fijn. Giet er 2 dl koude karnemelk bij en mix tot de massa schuimig is. Verdeel de aardbeienshake over 2 hoge glazen, steek op de rand van elk glas een aardbei en zet een rietje in het glas. Per persoon: 260 kilojoules, 60 kilocalo rieën, 3 g eiwitten, 1 g vet, lig koolhydra- Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT Als je als gastvrouw niet te lang in de keu ken wit staan, zijn dit smakelijk recepten, die je vantevoren kunt klaar maken en die heel lekker smaken.'' Dit schrijft W1LLEKE VAN OOIJEN UIT HEEMSKERK. KIPGERECHTt 1 Nodig voor kipge recht (4 personen): 4 Bereiding kipge- of 5 enkele kipfilets recht. Soep in een (in stukken gesne- vuurvaste schaal den); 300 gram doen. De stukken champignons; 1 blikje kipfilet erbij en pe- crèmekippesoep per, paprikapoeder, (Campbell); Va liter dg gewassen en ge- slagroom; peper; sneden champig- paprikapoeder; tabas- nons> slagroom, lau- co; paar blaadjes lau- rierblaadjes en ta- rier- basco toevoegen. Alles voorzichtig Nodig voor toetje: 4 doorelkaar roeren, hand/perssinaasap- Geheel in de oven pels; Vi liter slag- zo'n half uurtje (op room, 2 bananen; 200 graden C.) ver zakje gechaafde warmen. Als het lukt amandelen. de laurierblaadjes er voor het opdienen uithalen. Serveren met rijst en een frisse sa lade. Bereidingsinaasappels. Top van de sinaas appels afsnijden en voorzichtig uitpersen. Het vruchtvlees uit de sinaasappel halen (met een lepel om meloenbolletjes te ma ken gaat dat goed) binnenste van sinaasap pels goed droogdeppen. De slagroom klop pen (met of zonder suiker). Bananen prak ken, paar druppels likeur toevoegen en door de geklopte slagroom mengen. Dit mengsel in de ijskast zetten. Vlak voor het opdienen de sinaasappels vullen en er wat geschaafde amandelen over strooien. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt Lijnen met zuivel Het altijd actieve Nederlands Zuivelbureau maakte een zeven-dagen-lijn-plan met ver antwoorde dagmenu's voor drie maaltijden en drie tussendoortjes, die met elkaar niet meer dan rond de duizend kilocalorieën le veren. Het nieuwe boekje, met recepten, is een vervolg op de succesvolle publikatie 'Zuivel en lijnen', waarvan tienduizenden exemplaren werden verspreid.'Dat boekje, evenals de nieuwe aanvulling, is per brief kaart gratis aan te vragen. Het Nederlands Zuivelbureau, Postbus 30, 2280 AA Rijswijk, 0 70-39 53 395. Restaurantkok Tmdi Heine geeft graag haar vakkennis door Bezeten van koken moet ze zijn. Anders ga je toch niet op je enige vrije dag in de week vrijwillig achter de potten en pan nen, om voor een flink aantal gasten een menu te bereiden. Chef-kok Trudi Heine (42) vindt het geen punt. Koken is haar lust en haar leven. Negen jaar nu zwaait ze, samen met haar man Dick, de scepter in restaurant Le cheval blanc in Heemstede. Na in de keuken te hebben gestaan bij Palace in Zandvoort en Dikker en Thijs in Amsterdam wilde ze wel eens wat voor zichzelf. Trudi's collega's ke ken haar wat meewarig aan, toen ze de overstap aankondigde. „Ze vonden het maar niks", glimlacht Trudi, niet zonder trots op wat ze heeft bereikt. Geluk Trudi Heine is een van de weinige vrouwelijke koks in Nederland. In de professionele keuken voeren de mannen de overhand, in tegen stelling tot de meeste huisgezin nen, waar het eten wordt verzorgd door de vrouw. Hoe laat zich dat verklaren? Trudi: „Het werk is nauwelijks te combineren met een gezin." Zelf moeder van twee kin deren heeft ze dit aan den lijve ondervonden. „Je bent een groot deel van de dag en avond altijd weg. De meeste vrouwen vinden dat een probleem, méér nog dan de mannen in ons vak." Trudi had het geluk dat haar partner bereid was, om hun kinderen zoveel mo gelijk op te vangen. .Anders had ik met werken moeten wachten, tot ze het huis uit waren. En je denkt toch niet dat ik als veertigja rige dan nog aan de slag was ge komen." Keihard werken Dat ze kok zou worden was geen vanzelfsprekende zaak. Als Hein kind kookte ze graag op haar pop- penfomuisje voor de buurjongen. En ook in het ouderlijk stond ze vaak in de keuken. Maar op aan dringen van haar moeder volgde ze na haar schooltijd een kos tuumopleiding. Ze heeft nooit één kostuum genaaid. „Ik vond het maar niks." Na haar trouwen werd ze alsnog wat ze écht wilde: pro fessioneel kok. Trudi en haar man maken lange dagen. „Veel mensen vinden het in de horeca een gezellige boel. Maar ze vergeten dat het keihard werken is. Het is geen baantje van negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags. Als de laatste gast de deur uit gaat, kun je pas oprui- Een restaurantkok werkt niet zelden tachtig uur per week. Waarvan overigens maar de helft wordt betaald, want overwerk hoort bij het vak. Trudi is bijna el ke dag van tien uur 's ochtends tot elf, twaalf uur 's avonds in de weer. En omdat ze gek is op haar vak, geeft de kok haar kennis graag door aan anderen. In de keuken van Le cheval blanc heb ben al heel wat leerling-koks prak tijkervaring opgedaan. Ook neemt Trudi Heine regelmatig examens af. Leerling-koks moeten een be hoorlijk takenpakket afwerken. Al lerlei zaken dienen eindeloos te worden geoefend, om snelheid te krijgen in het maken ervan. Trudi stopt veel tijd in het begeleiden van aspirant-koks. „Ik vind het fantastisch om mensen voor dit werk enthousiast te maken." Keukenhulpje Een vrouwelijke kok heeft het niet gemakkelijk, is haar ervaring. „Mijn mannelijke collega's von den dat ik niet in hun keuken thuis hoorde. Het zijn net bouw vakkers. Er werd heel wat afge- scholden. Ik liet me niet intimide ren, maar ik merkte wel dat ik niet verder kwam. Toen dacht ik: be kijk het maar, ik begin voor me zelf." Samen met haar man Dick kocht ze een horecapand in Heemstede. Trudi is de baas in de keuken, Dick in het restaurant. Een goede sfeer vindt Trudi van groot belang. Ze is wars van com petitie. „Bij mij is de afwasser net Overal waar men kennis heeft gemaakt m de Arabische en Turkse eetcultuur kent men een speelse verscheidenheid van kle ne voorgerechtjes: Spaanse tapas, Italiaar antipasto, Griekse mezedes, Turkse meze Ier. Ook op Malta. Weliswaar eenvoudig, maar smakelijk, zoals stukjes brood met t maat, kappertjes en olijfolie, verschilllend soorten (verse) kaas, worst, slakjes, geroo] vis, nootjes, koude bonensalade met krui den of bonenpuree. Om trek te krijgen en snoepend en gezellig pratend de maaltijd te wachten. Op een eiland eet je vis en al raakt de Mid dellandse Zee langzamerhand uitgeput, 0 Malta ziet men in schilderachtige vissers! I ventjes als Marxxellokk (x wordt als sj uitf I sproken en marx betekent haven) mooie bontgekleurde vissersscheepjes dansen ei dobberen en er is nog heerlijke vis te krij- J gen. Een van de lekkerste is de dott en zijn vrouwtje, nog lekkerder is cena, een soort zeebaars, die zo zei men mij, alleen in de wateren van Malta voorkomt. Grote vissei i met fijn, blank en stevig vlees, meestal ge i pocheerd of in de oven gestoofd met wijn - tomaat, knoflook en olijven. Inktvis is er nog altijd volop, ook de grote octopus. Ik 1 bewaar niet al te beste herinneringen aan 1 de geroosterde octopus in Griekenland, stug en taai, maar op Malta weet men die toch acceptabel te bereiden, waar dan mo1 derne techniek bij helpt. Drie weken in de diepvries en zelfs de stugste grijparmen worden mals als ze gebakken worden en I j met gestoofde tomaten en pasta opgedien En er is zwaardvis, op vele manieren bereji - maar de lekkerste at ik op Gozo, gerooktj 1 Weduwen Helaas, ook op deze zonnige eilanden zijr1 er weduwen en vele van hen hebben sind 1 jaar en dag in armoedige omstandighedei moeten leven. Maar met wat fantasie kun ook een goedkoop gerecht smakelijk op ti fel brengen, zoals de Maltese weduwen hebben bewezen met hun soppa ta'l arml weduwensoep, die ook in nog complete g|, zinnen zeer geliefd is als dè nationale soep Het is een groentesoep waarvoor de groen ten die men, meestal uit eigen tuintje, voq handen heeft, ui, wortel, sla, kool, in olie j aanzet, zoals voor de Italiaanse minestronl 'en met water gaarkookt. Even voor het opl dienen wordt er per persoon een ei boven gebroken, als de kippen van de weduwe goed gelegd hebben, en een vers geitekaa je, gbejniet, aan toegevoegd, dat half smel in de soep. Ook die kaasjes worden thuis gemaakt. Op zo'n klein eiland is voor koeien geen plaats. Geiten, dat gaat nog. mits hun spri gerigheid wat in toom gehouden wordt. Maar hét kleinschalige gedierte is het ko-1 nijn, en dat is dan ook uitermate populair] Allerwegen worden konijnen gehouden, e op alle markten ziet men ze: 'fenek' in het Maltees. Onmisbaar bij de viering van Mnarja, op de vooravond van 29 juni, de feestdag van de heilige Petrus en Paulus. Dit was vroeger het enige feest waar een man verplicht was zijn vrouw - die volgen oude traditie altijd thuis bleef - mee naar toe te nemen. Hij moest dit zelfs bij de hu welijksvoltrekking plechtig beloven. Koniji wordt meestal gestoofd met wijn, uien, kruiden en veel knoflook, maar ook ver werkt in stoofschotels en pasteien. Bloedappels Tot de mooiste herinneringen aan de Aral sche tijd behoren de citrus-boomgaarden, zoals de Buskett-tuin, prachtig gelegen in een idyllische vallei aan de voet van een J( hannieter-kasteel, nu in gebruik als verblij voor belangrijke gasten van de regering. E jaar wordt hier op een prachtige augustus avond met volle maan een groot liefdadig heidsfeest gegeven, waarvoor de presi dentsvrouw zelf kookt. Een sprookjestuin uit 1001-nacht met brei vertakte, eeuwenoude sinaasappelbomen de zoete zware geur van sinaasappel- en c troenbloesem. Daarnaast het zachte ruise van het water in de stenen gootjes van het nog Arabische - bevloeiingssysteem, en tu sen het donkere gebladerte de glanzende oranje en gele vruchten, de kleine bittere oranje-appeltjes, voor de echte marmelad en de bloedsinaasappels, rood, zoet en ar< matisch, de grote specialiteit van het eilan De Maltezer ridders plachten mandjes me deze sinaasappeltjes en de honing van de bloesem als geschenk aan hun relaties te sturen. Deze 'sanguines' zijn tot de haute cuisine doorgedrongen in de sauce maltai se, volgens Escoffier de meest ideale saus voor asperges: ingekookte azijn met sjalot met boter en eidooiers schuimig geklopt, onder toevoeging van het rode sanguine- sap. En van de bloesems wordt het geurigi oranjebloesemwater gedistilleerd, ook een Arabische kunst, om koffie, ijs en gebak te parfumeren. WINA BORN, culinair publiciste Zomerse appelrassen maar heel kort te koop Terwijl de Jonagold en Elstar nog groeien aan de boom, plukt een aantal telers hun zomerappels. Deze vroege, tere rassen zijn nog weinig bekendheid in Nederland en dat is jammer. Meestal komen deze primeurap pels bij verrassing op de markt, mondjes maat, en ze zijn weer verdwenen voor je er erg in hebt. Dat is de reden dat we er nau welijks iets van merken: er zijn er maar wei nig van en ze zijn er zó kort - van eind juli tot eind september - dat men er geen recla me voor maakt. In het grootwinkelbedrijf met zijn macro-logistiek raakt het primeur appeltje verloren als een kind op een vol strand. Zomerappels kun je door hun eigen schappen niet opslaan in de speciale fruit- pakhuizen. Dat lukt wel met de latere be- waarappels, die zelfs tot na een jaar uit de cel tevoorschijn komen als waren zij zojuist geoogst... Zomerappels moet je plukken en terstond eten. Gelukkig worden ze nog ver kocht op weekmarkten en bij de groente boer. Beperkt houdbaar Als eersrte in het rijtje piepkleine rassen arri veert de Vista Bella gevolgd door de Close, een bijna verdwenen zomerappel. Daarna volgt het oude zomerras Yellow Transpa rant, dat heel beperkt houdbaar is, als je het al kunt krijgen. Voorzitter Jan Zevenbergen van de Ne derlandse Fruittelersorganisatie NFO zegt: „Als je zomerrassen vindt op de markt, zijn ze net van de boom en moet je ze meteen kopen en eten. Ais je ze wilt bewaren, stop ze dan thuis in de koelkast. Dat vertraagt de rijping." Eveneens een klein rasje is de Stark Early. „Hij is er nog wel," zegt Zevenbergen, „maar eigenlijk moet je hem niet meer noe- Nieuw en veelbelovend is de Delbare Es- tival of Delcorf, zoals Johan van Haarlem hem noemt. Hij heeft dit ras drie jaar gele den aangeplant in zijn boomgaard in het Betuwse Buurmalsen. „Het probleem bij zomerappels is de geringe produktiviteit en het korte leven dat de appels is beschoren in het winkelschap. Dat heeft te maken met de korte groeitijd van die appels. Maar de Delcorf is een spetterende appel met een goede smaak. Als ik iemand een appel wil geven, dan is het die. Maar de afzet moet snel verlopen. Hij mag niet blijven hangen in de handel, want dan krijgt de klant een versleten produkt en de teler heeft het dan gedaan, vreest Van Haarlem. Snelheid en zorgvuldigheid gelden ook voor de oogst van de Mantet, die volgens Zevenbergen zo teer is als een ei: „De teler plukt Mantet meteen in de bak, wat uil zeg gen dat hij de appels eigenlijk al aan de boom op maat sorteert. Zo'n mooi, teer ras overleeft de sorteermachine niet." Prijs Naarmate men wat verder in de zomerse oogst komt, worden de rassen wat sterker. Half augustus komt de Benoni met zijn groengele schil en helderrode blos. „Maar in de teelt heb je er een werk aan," verzucht Van Haarlem, „want je moet hem dunnen om flinke appels over te houden." Fruittelers zijn tamelijk nuchter over het afstoten van bepaalde rassen. Waar consu menten wat weemoedig over doen, daar neemt de teler rigoureuze maatregelen. Ruimen en een beter ras. Want kwaliteit \indt Johan van Haarlem van groter belang dan de grootte van de oogst. „We moeten het doen voor de guldens, niet voor de ki lo's," is zijn motto. „Wat niet goed is of niet zo wordt ge waardeerd, is zo weg. De aanwezigheid van goede zomerappels wordt bepaald door de consument, die daaraan eisen stelt. Een gunstig aspect is de prijs-kwaliteitsverhou- ding. Een zomerappel kost minder, omdat je hem niet hoeft op te slaan. De kosten van het bewaren kunnen oplopen tot een kwartje per kilo. En je hebt al dat fust niet nodig. Zo van de boom, zo naar de markt." zo belangrijk als de kok." De inrichting van Le cheval blanc met z'n roze gedekte tafels en keurig glaswerk oogt sjiek en dus duur. Maar het eten is aange naam redelijk geprijsd. Trudi: „Ik hoor wel vaker dat het interieur bezoekers de indruk geeft dat ze hier veel geld kwijt zijn. Dat is dus niet zo, maar ik ga niks verande ren. Dit is mijn stijl." Binnenkort opent het echtpaar Heine een tweede zaak: een bras serie, waar de bezoekers voor een kleine twintig gulden oud-Hol landse gerechten kunnen eten. Op de gevel van Le cheval blanc prijken enkele culinaire kwalifica tiebordjes. Een paar jaar geleden heeft Trudi de keurmeesters van Michelin in haar zaak gehad. Dat bezoek heeft haar een vermelding in de bekende gids opgeleverd, in de categorie 'twee bestekjes'. Maar onderscheidingen interesse ren haar niet zo, zegt ze. „Ik heb een enorme bewonde ring voor mensen als Lucas Rive (de chef-kok van toprestaurant De Bokkendoorns, red.), maar aan hem kan ik niet tippen. Het gaat niet alleen om de kookkunst, ook de ingrediënten zijn heel belang rijk. Rive werkt met nog .verfijnde re, dus duurdere spullen dan ik. Dan kun je ook meer als kok. En dat werkt door in de prijzen. Met ons restaurant richten we ons dui delijk op de middenklasse." Trudi behoort niet tot de koks, die de bezoekerstafeltjes langs gaan om te informeren of het heeft gesmaakt. „Je zou het niet zeggen, maar daarvoor ben ik te verlegen. Ik blijf het liefst in de keuken. Gasten kennen me niet. Laatst hielp ik toevallig even met bedienen, waarop iemand vroeg: 'bent u het keukenhulpje'? Laat mij nou maar lekker koken." Een appeltje voor de dorst of als tussendoortje, De James Grieve, die is er ook nog, al wa ren we hem bijna vergeten. Van Haarlem heeft nog een paar bomen staan, voor de bestuiving, maar op de veiling zeggen ze dat James Grieve wel kan worden ge schrapt. De beste zomerrassen zijn achter eenvolgens Discovery, vanaf half augustus we groeien er mee op. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER verkrijgbaar, de Summerred en de Alkme- ne. „En niet te vergeten dus de Delcorf," haast Van Haarlem zich te zeggen. Daarna komen de appels die je of meteen kunt eten of kunt opslaan in de bewaarcel tot de vol gende zomer. Trudi Heine: „Veel mensen vinden het in de horeca een gezellige boel. Maar 1 dat het keihard werken is." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER NILS VAN HOUTS. Hollandse appels vlnr: Benoni, James Grieve, Discovery en Summerred, appels die je voor een rede lijk prijs koopt. FOTO CPD

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20