;tOegstgeest houdt vast aan eigen polderplan Koks 'Huize Jacobus' verliezen baan Miniatuurschaap als grasmaaier Leiden Regio Sli; VVD-fractievoorzitter door justitie verhoord DONDERDAG 21 JULI 1994 Kritiek van Leiden weerlegd oegstgeest/leiden Leiden moet het plan dat Oegstgeest zelf heeft gemaakt mor het bebouwen van de Broek en Simontjespolder zorgvuldig bestuderen en beoordelen. Er zullen, zegt Oegstgeest, geen tekorten ontstaan. Indien dat toch ge il beurt dan leidt dat niet tot een verhoging van de lasten voor de dorpsbewoners. Volgens Oegstgeest komen er genoeg huizen, wordt de polder naar behoren ontsloten en worden natuur en milieu zoveel mogelijk gespaard. Aldus luidt de reactie op de kritiek die de Leidse wethou der T. van Rij op de plannen heeft geuit. De provincie Zuid-Holland, die het laatste woord heeft, dreigde de polder aan Leiden te geven als Oegstgeest dwars bleef lig gen. Leiden had al een 'haal baarheidsstudie' naar nieuw bouw in de groene zone had la ten verrichten. „Oegstgeest doet er beter aan de polder zelf te ontwikkelen, want als Leiden dat doet, dan weet je wat je krijgt. Hoe zeg ik dat netjes, die hebben andere maatstaven." Dat zei J. Hermes, het voorma lig top ambtenaar in Oegstgeest en de grote man achter de nieu- loman leefmans De B&S-polder op de grens van Leiden, Warmond en Oegst geest is al een tijdlang aangewe zen als nieuwe woonwijk. Een de woningzoekenden uit de Leidse regio moeten hier nieuw huis kunnen krijgen, voorjaar kreeg Oegstgeest echter een geheel nieuw ge- meentebestuur onder aanvoe- ring van Leefbaar Oegstgeest. Die partij zag liever dat de pol- groene buffer blijft. iDi we wijk Morsebel onlangs in een interview met deze krant. Hermes werd op zijn wenken bediend. Oegstgeest liet door de stedebouwkundigen Klaren Ruimschotel zelf een plan ma ken waarbij de nadruk kwam te liggen op een harmonieus sa mengaan van natuur en wo ningbouw. „Er is sprake van een vernieuwde visie op woning bouw", zegt het gemeentebe stuur van Oegstgeest. Daar was Van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) ook vol lof over. Maar de Leidse wethouder plaatste wel vraagte kens bij de betaalbaarheid van het Oegstgeester plan. Hij vreest dat een locatie-subsidie van het Rijk, die uiterlijk 1 september moet worden aangevraagd, wordt misgelopen. Verder vond hij dat in de plannen van Oegst geest de nieuwe wijk Nieuw Poelgeest nadrukkelijk van Lei den bleef afgesloten. „De nieu we bewoners mogen kennelijk geen boodschappen doen in de Merenwijk", zo merkte hij op. „Oegstgeest heeft ei plan ontwikkeld. Zowel zien van natuur en milieu, als op het gebied van de volkshuis vesting. Daarnaast is er een al ternatief voor de verkeersont- sluiting bedacht dat beter aan sluit op de hoofdwegen in de Leidse regio." Zo pareert Oegst geest nu de kritiek van Van Rij. Over de financiële kant schrijft het gemeentebetuur: „Nadrukkelijk stelt het college van B en W dat een eventueel tekort dat ontstaat als Oegst geest de Broek- en Simontjes polder zelf ontwikkelt, wordt gedekt uit inkomsten uit de onwijk." Jongens stelen bootmotor wassenaar Drie jongens die een buitenboordmotor hadden ge stolen in Leiden, zijn gisteren aangehouden in Wassenaar. De politie trof de auto met de motor op de Dr. Deutzlaan aan. Het drietal, afkomstig uit Leiden en Wassenaar, is overgedragen aan de Leidse politie. Man steekt dak in brand wassenaar Een 69-jarige Wassenaarder heeft gisteren het dak van zijn eigen woning in brand gestoken. De man repareerde het dak en gebruikte daarbij een brander. Het isolatiemateriaal vatte echter vlam. De brandweer had twee uur nodig om het vuur te blussen. De schade bedraagt 10.000 gulden. Motorrijders botsen woubrugge Drie motorrijders zijn gisteravond betrokken ge weest bij een botsing op de provinciale weg in Woubrugge. Een Alphenaar reed achter twee Bodegravers en merkte te laat dat zij remden. De Alphenaar remde te hard, waardoor het voorwiel vastliep en hij onderuit ging. Door de vaart gleed zijn motor door en kegelde de Bodegravers omver. Het drietal is overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Man rijdt op zwager in voorschoten Een 38-jarige inwoner van Den Haag kon gister morgen ternauwernood het vege lijf redden toen zijn 51-jarige zwager uit Voorschoten op hem inreed. Dat gebeurde op de Beatrixlaan. De Hagenaar was bezig met het verhuizen van wat spullen van zijn zus, die haar echtgenoot wilde verlaten. Op dat moment kwam de Voorschotenaar aanrijden. Die zou in woede zijn ontstoken en vol gas in de richting van de Hagenaar zijn ge reden. De Hagenaar sprong over een andere auto heen om de aanstormende wagen te ontwijken. Vervolgens ging hij zijn bela ger te lijf. Die liep bij de vechtpartij een gebroken middenvoets beentje op en moest worden overgebracht naar een ziekenhuis. Volgens de Voorschotenaar was hij niet van plan geweest om zijn zwager aan te rijden maar moest hij uitwijken voor zijn zoon, die plotseling overstak. De Does krijgt wellicht een miljoen extra leiderdorp De gemeente Leiderdorp overweegt een miljoen gul den in het zwembad de Does te investeren. Het geld zou kunnen worden gebruikt voor de verbouwingen die momenteel plaatshebben. Bij de sluiting van het buitenbad ontstond ruimte om een vol- leybalveld aan te leggen. Daarnaast komt er wellicht een peuterbadje. De ge meente overweegt verder de kleedkamers te verbeteren. De financiële injectie is echter vooral bedoeld als middel tegen een grote kor ting uit het gemeentefonds van het Rijk. Leiderdorp heeft winst uit het grondbe drijf en hoopt dat investerin gen in de accommodaties de korting uit de rijkssubsidies kleiner maken. Bovendien zou de exploitatie van het zwembad door de verbete- ringen gunstiger worden. Verder geldt dat als Leiden en Warmond snel hun handteke ning onder het plan zetten, ook de locatiesubsidie geen pro bleem is. Op die manier is van een eventuele lastenverzwaring voor de ongeveer 19.000 Oegst- geestenaren geen sprake. Jogger berooft vrouw van schoudertas Een jogger heeft een 23-jarige Alphense gistèrmiddag van haar schoudertas beroofd. Zij fietste op het Marsdiep en haalde hem in. Even later kwam de man naast haar lopen en rukte de tas van haar schouder. Hierin zaten ruim 200 gulden en bankpasjes. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Maximaal vijftig centimeter hoog zijn de Bretonse dwergschapen met hun weelderige 'rasta haar'. voorpagina De Wassenaarse stoeterij In 't Groene Hout heeft een nieuw produkt: Bretonse miniatuur schaapjes. De zwarte diertjes worden door de stoeterij aange prezen als 'decoratieve, gemak kelijke en lieve grasmaaiers'. Lammetjes van de in Wassenaar opgebouwde kudde zijn te koop of te huur. De "Greenwoods Ouessant mini-schapen' vormen het kleinste schapenras ter wereld. De Wassenaarse fokkers spre ken over een 'zeer zeldzaam en uitzonderlijk ras'. De schapen komen oorspronkelijk van het Franse eiland Ouessant, dat voor de kust van Bretagne ligt. Het, eind jaren zeventig door jachtheren naar het vasteland meegenomen, ras bestaat uit zo'n twee- tot drieduizend exemplaren. De schapen leven hoofdzakelijk in Frankrijk, Bel gië en Nederland. Op het Fran se eiland komen de zwarte dwergschapen niet meer voor. De Wassenaarse stoeterij ver huurt de lammetjes voor drie seizoenen. Huurders van de Bretonse dwergen kunnen hun 'grasmaaiers' in die periode 's winters onderbrengen in de stallen van In 't Groene Hout. De prijs voor een dergelijk con tract bedraagt 500 gulden. „We doen dat speciaal voor mensen die hun schaap 's winters niet nodig hebben op hun gazon," aldus een woordvoerster van de stoeterij. Lammetjes zijn ook te koop, voor 350 gulden. Wie een zwart schaap in de tuin wil dient zich in te schrijven via tel. nummer 01751-76586. De woldragers zijn maximaal 50 centimeter hoog en dus ge makkelijk te houden op kleine stukjes gras. Voor vleesproduk- tie zijn ze gezien hun kleine omvang 'economisch onge schikt'. De beestjes beschikken daarentegen over een weelderi ge zwarte haardracht, die groeit als 'rasta-haar' en veel wol ople vert. Bretonse vissersvrouwen maakten hier vroeger rouwkle- ding van. De Wassenaarse stoeterij is drie jaar geleden begonnen met het fokken van dwergschaapjes. „We hadden al Falabella minia tuur-paarden. Het leek ons leuk om daarnaast nog een ander mini-ras in huis te halen.". Dit jaar gaat de stoeterij voor het eerst de markt op met het nieu we produkt. Een paar lamme tjes zijn inmiddels al verkocht. Nog een stuk of acht jonge die ren zijn beschikbaar voor huur of koop. Maaltijden voortaan via cateringbedrijf roelofarendsveen marieta kroft 2 Huize Jacobus biedt geen plaats meer voor het keu- kenpersoneel. De twee koks, het hoofd voedingsdienst en de keukenhulp verliezen hun baan omdat het Veense verzorgings huis een extern bedrijf gaat in schakelen die de maaltijden verzorgt. „Een mededeling die hard is aangekomen bij de keu kenbrigade", zegt voorzitter van het Jacobusbestuur J. van Ber- kel. „De motivatie is weg", rea geert de 32-jarige kok A. Schep pingen. „Eigenlijk ben ik de eni- Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en omstreken Autobedrijf Den Hollander BV Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee AakJ Tel. 01718-28554 PEUGEOT ge die hier het slachtoffer van is. Mijn collega is 54 en kan dus gebruik maken van een afvloei ingsregeling. Dat geldt ook voor een andere collega. Weer een ander vindt het niet erg om te stoppen met het werk." Schep pingen werkt al acht jaar bij Huize Jacobus en weet dat het niet meevalt om een andere baan te vinden. In het nieuwbouwplan heeft het bestuur van Jacobus de keu ken met tegenzin moeten schrappen. „Het deed en doet ons nog steeds veel pijn vast te moeten stellen dat een goed uitgeruste keuken heden ten dage niet meer tot de mogelijk heden behoort van een verzor- Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit een ver land, maar uit onopgemerkte plekken in Leiden en de regio. rijpwetering. kees v Sommige Leidenaars hebben het nog steeds over Kaatje Zoetemelk. Terwijl het café aan de Koppoellaan in Rijpwetering al sinds mensenheugenis, of misschien nog wel veel langer, De Vergulde Vos heet. Maar de voormalig uitbaatster, die in het begin van de jaren zestig overleed, heeft kennelijk zoveel indruk gemaakt op de gasten uit de Sleutelstad, dat haar naam voor eeuwig aan de uitspanning lijkt te zijn verbonden. Een fraai portret van Kaatje aan de wand van het etablissement houdt de herinnering levend. Een uitspanning met een rijk verleden. Het oudste gebouw van Rijpwetering en opgenomen op de Rijksmonumentenlijst. Volgens de huidige gastheer, Peter Walgreen, daterend uit 1615. Mogelijk zelfs het oudste café van Zuid-Holland. Ooit werd er ook nog rechtgesproken en kennelijk niet alleen over het plegen van een winkeldiefstalletje, het roven van een tasje of een vechtpartijtje. In het gedeelte waar Peter met zijn vriendin en hun twee kinderen woont, schijnt eeuwen geleden zelfs iemand te zijn opgehangen. Maar daar weet de 35-jarige caféhouder niet het fijne van. Walgreen pacht het pand van de familie Van der Meer-Zoetemelk, die het enige café van Rijpwetering al sinds GROETEN UIT RIJPWETERING Rippers zijn toch anders dan Veenders De Vergulde Vos in Rijpwetering. Vooral Leidenaars spreken nog steeds 150 jaar in haar bezit heeft. Een café dat zomers in trek is bij de watersporters en als Koning Winter heeft toegeslagen, het domein van dc schaatsers. Vooral omdat De Vergulde Vos als stempelplaats voor de merentochten is opgenomen. Dan kun je er ovei de hoofden lopen. Is het volgens de uitbater net een gekkenhuis, vooral door de vele telefoontjes die er op die dag binnenkomen, maar wel heel gezellig. Peter Walgreen - op veertienjarige leeftijd met pa en ma vanuit de Amsterdamse Jordaan verhuisd naar Oude Wetering - is sinds 1988 baas in de markante uitspanning. De Jordanees heeft geen mild oordeel over zijn dorpsgenoten. Rippers zijn een apart volk en nogal stug van karakter. Heel anders dan de Veenders. Oudeweteringers en Oudajers. „Ik kende al veel van die mannen hier, vandaar dat ik me er prima thuis voel. Maar mijn voorganger kon hier niet aarden, door die mentaliteit." Dat het verleden een grote rol speelt in het bruine café is duidelijk. Het is niet meer zo als in de tijd van Kaatje dat iedere gast maar twee biertjes of twee borrels kreeg en daarna kon vertrekken. Peter tapt er wel meer. Toch moet die sfeer veel hebben betekend. Niet voor niets komt Leidenaar Jan Loman al dik 75 jaar over de vloer. .Als zevenjarig ventje kwam hij al met zijn vader mee. Soms zie je hem weken niet en plotseling staat hij weer voor je neus voor een drankje. Als hij er een paar op heeft wil hij nog wel eens gaan zingen. Dat is een prachtige traditie die ik graag in ere wil houden. Zoals we wel mensen hebben die geregeld een borreltje of een biertje komen drinken. Dan komen de verhalen van vroeger los. Vooral als de vangst van de vissers goed geweest is", lacht Walgreen. „Dan lusten ze er wel een eentje. Kennelijk is die sfeer van \Toeger toch bepalend voor veel gasten." Het heeft de uitbater veel moeite gekos het karakter van het dorpscafé wat te veranderen. Niet aan het pand, maar aan de aard van het gebodene. Ten slotte komt er veel jeugd over de vloer. Geregeld treden er bands op of staat er een show op het programma. Ook boerenhouseis er niet vreemd. Zelfs een striptease-show werd aan het volk gepresenteerd. „De eigenaresse keek wel wat moeilijk toen ze er van hoorde, maar het was toch geen echt probleem." De Ripse kastelein beseft terdege dat hij roofbouw pleegt op zichzelf, maar ook op het gezin. Wekelijks is hij ruim 100 uur in touw. Niet altijd in het café, maar er is ook veel te regelen. „Als ik straks bij de besprekingen over een nieuw pachtcontract tot overeenstemming kom, dan is dat de laatste periode. Dan haak ik onherroepelijk af." gingshuis van de afmetingen waarover het hier gaat", schrijft Van Berkel in het deze week openbaar gemaakte sociaal jaarverslag 1993. „Financieel blijkt dit niet meer haalbaar." Hij licht toe: „We hebben ex pres het personeel tijdig inge licht, zodat ze weten waar ze aan toe zijn. Het is beroerd voor ze. En het is vervelend voor ons als ze voortijdig vertrekken om dat ze iets anders hebben ge vonden. Ik geef ze echter geen ongelijk dat ze naar iets anders uitkijken." Intussen is de werkgroep die zich bezighoudt met de nieuw bouw van Huize Jacobus koortsachtig bezig met het aan elkaar knopen van de eindjes voor het nieuwe verzorgings huis. Volgens directeur ge meentewerken, A. Peters, moet er nog een oplossing worden gevonden voor de boekwaarde van het huidige pand: er is een gat van ruim 6,5 miljoen gul den. De provincie heeft tot nu toe slechts een miljoen gulden toegezegd. De zes potentiële kopers is nog eens gevraagd om een hoger bod uit te brengen op het huidige Jacobus. „Na de va kantie hopen we een reactie binnen te krijgen", zegt Peters die niet kwijt wil hoe hoog het bod tot nu toe is geweest. Ook zijn er nog onderhandelingen met de zorgverzekeraar en het ministerie van WVC gaande over de tien verpleeghuisbed den die de gemeente Alkemade krijgt toegewezen. Als dat doorgaat, drukt dat ook weer de kosten voor nieuw bouw. dures. Donders heeft schade claims ingediend bij de accoun tant van de verzekeraar, Co opers Lybrand, het voormali ge management onder leiding van Maring en de leden van de raad van commissarissen. Maring ontkent in het bran cheblad Verzekerings Magazine niet dat hij de balans heeft ver beterd. Volgens de oud-topman was het een 'noodgreep' om te voorkomen dat de Stichtse al in 1991 failliet zou zijn gegaan. Donders kwam al gauw na de overname van de Stichtse ach ter de slechte situatie. Net een dag na de aankoop dook de ABN Amro op met de medede ling dat de kredietkraan dicht zou gaan. Bovendien bleek tot verrassing van Donders dat bij na alle bezittingen in onder pand waren gegeven. Niet al leen was de kas van de vroeger zo gerenomeerde glasverzeke raar bijna leeg, maar ook was de administratie een rommeltje. Sommige vorderingen op debi teuren waren veel te hoog inge schat. terwijl enkele tussenper sonen grote bedragen hadden gekregen voor, zo bleek later, niet geleverde diensten. De Verzekeringskamer heeft de vergunning voor de Stichtse ingetrokken. De portefeuille is inmiddels verkocht aan DBV Verzekeringen in Zeist. Justitie heeft fractievoorzitter M. Maring van de WD in Al phen verhoord over de valsheid in geschrifte en oplichting waarvan hij wordt beschuldigd. De persofficier heeft dat giste ren bevestigd. Na verhoor is Maring vrijgelaten. Maring, oud-directeur van de failliete Stichtse Glasverzekering in Utrecht, verklaart in het bran cheblad Verzekerings Magazine dat er sprake was van een 'noodgreep', om te voorkomen dat de verzekeringsmaatschap pij in 1991 al het loodje zou leg gen. De ruim honderd jaar oude Stichtse Glasverzekering werd vorig jaar failliet verklaard door het oplopen van de verliezen. Volgens J. Donders van het managementbureau La Rive die de Stichtse in 1992 kocht, is het bedrijf na fraude van de top en commissarissen failliet gegaan. Volgens hem waren tijdens de overname-onderhandelingen bepaalde negatieve gegevens uit de jaarrekening gehouden. Inmiddels zijn de Fiscale In lichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) en de Economische Controledienst (ECD) in de af faire ingeschakeld. Naast het justitieel onderzoek lopen er nog verschillende civiele proce- Winkeldieven gepakt na achtervolging den gestolen. Een verkoopster van een zaak in de Aarhof zag twee vrouwen kleding stelen. Ze gingen er vandoor in een auto. Een getuige noteerde het kente ken, waarna de Amsterdamse politie de auto kon aanhouden. Drie winkeldieven zijn gister middag op de rijksweg A4 aan gehouden nadat ze eerder in Al phen uit drie modezaken voor 1.200 gulden aan kleding had-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17