/EIDEN I® Einstein heeft hier bok staan kijken' Verontruste taxibedrijven krijgen steun Kamer EWR vervangt asbesthoudende waterputdeksels Politie breidt cellenblok uit DNDERDAG 21 JUL11994 Vervolg voorpagina leden van de Leidse Kring, allen amateur sterrenkun- Vojen, zijn een beetje 'pissig'. Boos over een verhaal in n van de landelijke dagbladen waarin te lezen viel dat in Nederland niets te zien zou zijn van de komeetin- ïifegen - en zeker niet in de Randstad - vanwege de ;htvervuiling. „Met een heel klein kijkertje kon ik de nkere vlekken nog zien", zegt Erik Bakker, terwijl hij n duim en wijsvinger in een cirkel bij elkaar brengt, loe kunnen ze nu zoiets schrijven?" gedurende bijna een week ze iedere avond in de Leid- Sterrewacht te vinden. Ge- 7~ onlijk komen ze elkaar mis- ïien een keer in de één, twee landen tegen. Maar nu, nu is net alsof ze allemaal met el- ir zijn getrouwd. De nachte- ■n delen zij - zoals ze het emen - spectaculaire fantastische. Al ;gen ze zelf dat het voor nsen die zich niet in de ster- ikunde hebben verdiept een :tje vreemd zal overkomen, nt in principe is er niets an- rs te zien dan een klein schijf- net een paar donkere vlekjes er voorheen niet waren. ,Maar die vlekjes, die gaten in wolkendek van Jupiter zijn iter dan de aarde", zegt Leo Oudshoorn. ,,Als zo'n brokstuk op Parijs zou terechtkomen, is heel West-Europa onbewoon baar." „Het moet toch een mooie manier zijn om dood te gaan", mijmert Erik Bakker. „Zo'n komeet, uren van tevoren een gigantische vuurbal aan de hemel, zelfs overdag." Leo Oudshoorn: „Ik vind het hart stikke mooi dat we nu leven, dat we dit zomaar mogen meema ken." Ongemakken Het is dan wel een uniek schouwspel, maar helemaal zonder ongemakken is het ob serveren niet. De muggen heb ben hun onderkomen gezocht in de koepel, de ogen van de waarnemers doen na minuten lang door de lens staren pijn, beginnen te tranen; de knieën worden stram. En dan dat wan kele trapje, dat moet worden bestegen om door de 25 centi meter dikke lens te kijken. „Ein stein heeft er nog op gestaan", wijst Oudshoorn trots naar het trapje. „En ook de beroemde sterrenkundige Oort „Maar voor dat sterrenkijken moet je wel halsbrekende toe ren uithalen", meent Coen Pe gels. Op een kluitje staan ze op de trap en de bijgeschoven stoelen. Telkens wanneer ie mand uit zijn evenwicht raakt en per ongeluk de kijker raakt, zijn nog slechts een bevende Ju piter en een paar schuddende maantjes te zien. Drie vlekken Uiteindelijk kunnen de ama teur-sterrenkundigen drie vlek ken vastleggen op de plaat. Twee ervan moeten zijn veroor zaakt door de kome'etbrokken van deze avond, die met een snelheid van meer dan 200.000 kilometer per uur tegen Jupiter sloegen. „Waar wij vooral in zijn geïnteresseerd, is hoe die wak ken op Jupiter zich nu gaan ontwikkelen". zegt Lex Blom- mers. „We zitten nu de hele week al te kijken, hebben ont zettend veel mazzel met het weer, maar reken maar dat we hier de komende weken ook nog te vinden zijn. Wat er gaat gebeuren, dat weet niemand. Inslag brengt weer spektakel De inslag van de komeet Shoemaker-Levy 9 heeft gis teren voor een nieuw hoog tepunt gezorgd. Het penetre ren van het komeetfragment Q-l in Jupiter bracht een enorme explosie teweeg waarna een gigantische vuurpluim volgde die de stratosfeer van de planeet in schoot. Een Zuidafrikaanse astronoom die de ontwikke lingen volgde via een infra rood telescoop in het obser vatiecentrum op de bergtop Sunderland, zei dat het dit keer 'een hele grote' was. Het komeetdeel Q-l had naar schatting de omvang van een berg. Hij drong kort na 22.00 uur (Nederlandse tijd) het donkere deel van de planeet binnen. Zo'n twintig minuten later werd de vuur pluim zichtbaar. Sinds zater dag vallen resten van de ko meet Shoemaker-Levy 9, die in 21 stukken is uiteengeval len, op Jupiter. De botsing heeft tot enthousiaste reac ties geleid bij astronomen en sterrenkundigen. Het neer komen van de Q-l werd te voren al beschouwd als de grootste klap onder de reeks inslagen. Misschien trekken die wakken vanzelf wqer dicht." Leo Ouds hoorn: „Maar misschien heb ben al die inslagen op rij ook tot gevolg dat er straks t ring te zien is om Jupiter.' Polderplan yt —j Oegstgeest pareert I de kritiek van Lei den op de woningbouw plannen, die deze ge meente heeft gemaakt voorde Broek- en Si- montjespolder Duitsers yi /- Duitsers laten het I O afweten aan de kust. Ze komen slechts in het weekeinde. leiden Het arrestantencomplex van het dis trictsbureau van de politie Leiden/Voorscho ten is onlangs uitgebreid met een recreatie zaal en wasgelegenheid, ondergebracht in een zogenaamde prefab-unit. Daarmee is het complex een zogenaamde politiecel-plus ge worden. Dat betekent dat verdachten gedu rende zes dagen in voorarrest gehouden kun nen worden. Tot op heden konden verdach ten nooit langer dan drie dagen in de Leidse cellen doorbrengen, omdat verdere voorzie ningen ontbraken. De uitbreiding is er geko men op verzoek van het ministerie van justi tie. Vanwege het nijpende cellentekort moe ten verdachten vaak op vrije voeten worden gesteld tijdens een voorarrest. Op het Leidse politiebureau zijn 21 cellen aanwezig, die lag niet altijd vol zitten. Dat maakt het mogelijk 8 cellen beschikbaar te stellen die, in combina tie met de uitbreiding, een geheel vormen. Verdachten zullen na afloop van het voorar rest in een Huis van Bewaring worden ge plaatst. foto henk bouwman ,e gemeente schaadt de eerlij concurrentieverhoudingen ;n de taxi-ondememin- Met die uitspraak schaart recteur A. Berkhout van de van Koophandel zich hter de taxibedrijven die vin- n dat de gemeente niet moet lelnemen in een taxibedrijf, vrees is dat de gemeente het n Schutte gekochte taxibedrijf bevoordelen boven de ande- - particuliere taxibedrijven. J [Op het stadhuis liggen de be- turders echter niet wakker het tumult. „De druiven n kennelijk nogal zuur", stelt ïrgemeester C. Goekoop fijn- is vast: „Van extra concurren- i is toch geen sprake. Schutte is immers al een concurrent. s dat het probleem is, waarom Goekoop: onzinnige aantijgingen van ondernemers hebben ze dat bedrijf dan zelf niet overgenomen. Daar waren ze kennelijk te laat voor." Aanleiding voor de beroering is de overname van het dertig jaar oude taxibedrijf van Schut te door de combinatie gemeen te/De Jong. Met name eigenaar Koenes van het gelijknamige taxibedrijf - hij had volgens ei genaresse Schutte al eerder ge ïnformeerd of dit bedrijf te koop was - is boos. Koenes vreest dat de gemeente er op uit is om het gesubsidieerde vervoer van scholieren, zieken en gehandi Jrand AZL vrijwel zeker aangestoken eiden Het staat vrijwel vast dat de brand, die dinsdagavond 5 ipril in de vrouwenkliniek van het Academisch Ziekenhuis Lei- len woedde, is aangestoken. Volgens politievoorlichter R. Blom dat een kwestie van optellen en aftrekken. „Het is vrijwel on- nogelijk dat het vuur uit zichzelf is ontstaan, als gevolg van een lefect apparaat bijvoorbeeld. Dus blijven we van brandstichting litgaan." Volgens een artikel in het AZL-personeelsblad Cicero lebben de rechercheurs de plek waar de brand begonnen is vrij ïauwkeurig bepaald. Het wachten is echter nog op de sloop van le kliniek, zodat ook plaatsen kunnen onderzocht die nu nog liet toegankelijk zijn. De vrouwenkliniek wordt voor 1 oktober jesloopt. Motorrijder verliest vinger eiden Een 29-jarige motorrijder uit Alphen aan den Rijn heeft jistermiddag een vinger verloren bij een valpartij op de kruising (orte Mare/Langegracht. De Alphenaar gaf geen voorrang aan :en fietser, een 25-jarige vrouw uit Oegstgeest die op de Langeg- acht reed. In de poging om te remmen ging hij met zijn motor inderuit, waarbij een vinger werd afgekneld. De vinger is in het \cademisch Ziekenhuis Leiden weer aan de hand gezet. De touw uit Oegstgeest bleef ongedeerd. Politie ontruimt koffieshop eiden De Leidse politie heeft vannacht een koffieshop aan de )ude Vest ontruimd. De koffieshop, die om een uur dicht zou noeten zijn, was na drie uur nog steeds geopend. Er zaten meer lan twintig mensen in de zaak. Die waren nogal onwillig om de coffieshop te verlaten. Een 25-jarige Leidenaar maakte zich zo cwaad op de politie dat hij een spiegel van de politiewagen af- rapte. De man werd meegenomen en moest de nacht in het po- itiebureau doorbrengen. Tegen hem en de eigenaar van de kof- 'fieshop wordt proces-verbaal opgemaakt. Schennispleger Wassenaarseweg Een poloodventer was gisteravond omstreeks acht uur actief op de Wassenaarseweg, nabij de sportvelden aan de Nach tegaallaan. De man liet eerst naaktfoto's zien aan twee passeren de Leidse meisjes van 13 jaar oud, en vervolgens liet hij zijn 3roek zakken. De meisjes sloegen op de vlucht en werden opge vangen op een nabijgelegen volkstuincomplex. Daar werd de politie gebeld, maar die kon de schennispleger niet meer achter halen. De politie verzoekt eventuele getuigen zich te melden, tel. 071-258889, capten aan het eigen bedrijf toe te spelen. Met als gevolg dat voor de andere bedrijven alleen het particuliere taxivervoer overblijft. In het doemscenario van Koenes worden de particu liere taxibedrijven uit de markt gedrukt door het taxibedrijf van de gemeente/De Jong. Spoken „Absoluut onzinnige aantijgin gen", oordeelt burgemeester Goekoop: „Daar zijn wij hele maal niet op uit." Ook Langen- berg is ervan overtuigd dat Koenes spoken ziet. „De consu ment is en blijft geheel vrij om te kiezen met welke taxi hij ver voerd wil worden." Langenberg wijst op de onlangs door de ge meente uitgebrachte vervoers- krant voor gehandicapten waar in prijzen en aanbiedingen van diverse taxibedrijven zijn opge nomen. Er staat nadrukkelijk vermeld dat iedereen vrij is in zijn keuze voor een taxibedrijf. Het is overigens slechts een ex periment voor een jaar, daarna kijkt de gemeente verder. Koenes wijst er op dat wet houder P. Langenberg voorzit ter is van de regionale taxicom missie die de vergunningen toe wijst. Dat gebeurt ondermeer op basis van objectieve criteria als omzet en verreden kilome ters. Maar, als je jezelf de nodi ge kilometers 'toestopt', maakt een concurrent minder kilome ters. En verliest wellicht zijn vergunning. Langenberg her haalt: „Dat is het laatste wat we willen". Goedkoper Door zichzelf op de markt te begeven, wil de ge meente er voor zorgen dat het vervoer van gehandicapten, waarvoor de gemeente sinds 1 april verantwoordelijk is, goed is geregeld. Ook op het terrein van het ziekenvervoer, ziet de ge meente mogelijkheden. Experi- ménten in ondermeer Den Haag hebben uitgewezen dat niet altijd een ambulance nodig is voor het vervoer van zieken. In veel gevallen volstaat de goedkopere (lig)taxi en dat be tekent een aanmerkelijke kos tenbesparing voor overheid en zorgverzekeraars die dit vervoer betalen. In die zin betekent het initia tief van de gemeente een aan sporing voor particuliere ver voerders om deze vormen van vervoer goed en goedkoop te gaan regelen. Zoals Goekoop zegt: „We willen dit vervoer niet geheel afhankelijk van particu liere ondernemers maken. We willen kwaliteit handhaven en een greep op de markt hou den." Goekoop sluit overigens niet uit dat de deelname van de ge meente in het taxibedrijf van tij delijke aard is. „Het hangt sterk af van ontwikkelingen in de re gio. Je ziet een tendens naar grotere eenheden en meer ge zamenlijk opereren. Het is best mogelijk dat wanneer de zaak is gestabiliseerd, wij ons aandeel weer verkopen, net zoals bij het kabelnet is gebeurd." De taxibedrijven volgen de gemeente met de nodige arg waan. Of kondigen juridische stappen aan tegen de gemeen te, zoals Koenes heeft gedaan. Hij krijgt hierbij steun van de Kamer van Koophandel die meent dat als er maar de schijn is van belangenverstrengeling, de gemeente zich beter uit het taxibedrijf kan terugtrekken. Berkhout kondigt aan hier bin nenkort bij wethouder J. Walen kamp (economische zaken) op aan te zullen dringen. P. de Jong van de EWR in actie bij het verwijderen van de waterputdeksels met asbest aan de Ringkade. „De angst voor asbest is wat overdreven", vindt TNO. foto henk bouwman Het leek gistermorgen of er een paar staven plutonium uit de halletjes van de huizen aan de Ringkade moesten worden weg gehaald, maar het ging slechts om waterputdeksels. Asbest houdende putdeksels wel te verstaan, die door P. de Jong, chef meteropnemers van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR), werden verwij derd. Gehuld in een futuristisch isolatiepak en behangen met luchtmeters van TNO, verpakte hij de verdachte deksels in spe ciaal plastic, waarna ze werden afgevoerd. In tien huizen aan de Ringkade werden vervolgens nieuwe, nu asbestvrije putdek sels aangebracht. De Jong heeft het voortouw genomen in de strijd tegen de asbestdeksels. Toen de EWR ontdekte dat veel waterputten in Leiden voorzien zijn van as besthoudende deksels, werd di rect actie ondernomen. De me teropnemers mochten de put ten niet meer openen, vanwege het risico van vrijkomende as bestvezels. Deze kunnen, indien ingedademd, ernstige longaan doeningen veroorzaken. De be woners van woningen met de gewraakte deksels in de hal kre gen in het vervolg een kaartje waarop zij zelf de stand van de watermeter moesten invullen. Dat schoot weer in het ver keerde keelgat van bewoner A. Roozendaal van de Ringkade, die vond dat de EWR het risico niet op de bewoners mocht af schuiven. Maar het energiebe drijf kwam met het argument dat de meteropnemers dagelijks meer dan honderd waterputten moeten openen, terwijl een be woner dat eigenlijk maar één keer per jaar hoeft te doen. Dat gegeven" verkleint het risico aanzienlijk. Om precies na te gaan hoe groot de risico's eigenlijk zijn besloot de EWR het onder zoeksbureau TNO in te schake len. Het energiebedrijf inves teerde tegelijkertijd in tien pro fessionele, asbestvrije putdek sels. Roozendaal kreeg gisteren tot zijn grote opluchting een van de eerste nieuwe deksels. „Het zat me allemaal toch niet lekker. Ik vind het nog steeds onbegrijpelijk dat de woning bouwvereniging vier jaar gele den die loodzware deksels met asbest in de woningen heeft aangebracht. Het zal best goed tegen vocht kunnen, maar het was toen toch allang bekend dat asbest gevaarlijk is." Volgens TNO-onderzoeker G. Stegehuis is de angst voor as best wat overtrokken. „Deze putdeksels zijn gemaakt van as- bestcementplaat, dat overigens niet meer gemaakt mag wor den. De vezels zijn goed gebon den in het cement. De kans dat daar iets mee gebeurt is erg klein. Vloerbedekking met as best is veel gevaarlijker, vooral als je dat gaat verwijderen. Pro blemen met asbest komen vooral voor bij mensen die langdurig in de industrie as besthoudende platen hebben staan zagen. Je moet heel wat van die vezels hebben inge ademd voordat er problemen met de longen ontstaan." Over een week zijn de resulta ten van het onderzoek bekend. De EWR zal dan zijn eigen con clusies moeten trekken. In Lei den staan naar schatting nog vele honderden woningen met waterputten die met asbest dek sels zijn afgedekt. Vooralsnog wordt er van uitgegaan dat die deksels vervangen worden en tot die tijd niet meer door de meteropnemers worden ge opend. 'Constructier gesprek CBR en rijschoolhouder hennyvan egmond Vertegenwoordigers van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen en de 38-ja- rige Katwijkse rijschoolhou der hebben een 'construc tief' gesprek gehad over de schermutseling afgelopen maandag aan de Leidse Smaragdlaan. De rijschool houder zou een examinator in de. buik hebben getrapt omdat hij het niet eens was met het zakken van een Katwijkse leerlinge. De in structeur en de leerlinge ontkennen dat de examina tor geraakt is. Zij spreken over een duw- en trekpartij, zou zijn begonnen. H.C. van der Maas, rayon- manager van het CBR: „Er is een aantal afspraken ge maakt om de zaak niet ver der te laten escaleren. Afge sproken is dat de examina tor voorlopig geen examens afneemt van leerlingen van deze rijschool en dat de rij schoolhouder niet aanwe zig is bij examens van zijn leerlingen. Hij zal daarvoor een vervanger sturen." Of er nog maatregelen wor den genomen naar aanlei ding van deze zaak is on duidelijk. Van der Maas wil eerst de examinator horen, maar deze is dinsdag opge nomen in het ziekenhuis voor een ingreep die al eer der was afgesproken. Met hem kan pas in de loop van volgende week gesproken worden. DIEFSTALLEN - Gisteravond werd een auto van Duitse toe risten op de Molenwerf in Lei den opengebroken en ontdaan van geld, tassen en foto-appara- tuur. Vannacht werd de ruit van een slijterij aan het Bevrijdings plein ingegooid en een krat bier ontvreemd. I Vliegen en andere hinderlijke insecten? CRI-CRI vangt ze Ze vliegen er gewoon in! Afdoend, milieuvriendelijk en veilig. schoonctergang

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15