Kritiek moslims op wet geestelijke verzorging Kunsthistoricus Van der Meer overleden Kerk Samenleving Kerktoren opgeknapt DONDERDAG 21 JUL11994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 KORTWEG Zwart-wit De foto-expositie 'Grijs in zwart wit' van Voorschote naar Dick van den Berg is momenteel te zien in de Voorschotense Dorpskerk aan het Kerkplein 2. De ten toonstelling is samengesteld uit opnamen die de fotograaf maakte van 'actieve senioren en senioren-activiteiten'. Zoals de titel al aangeeft zijn de opnamen in zwart-wit. Voor Van den Berg is deze expositie een hommage aan de ouderen in onze samenle ving. De expositie is te bekij ken rond de verschillende activiteiten in de Dorpskerk en ook tijdens de zogenaam de Open Kerk-bijeenKomsten op elke vrijdag van 11.00 tot 14.00 uur. Het gebouw is dan opengesteld voor 'gesprek, gebed, een moment van stil te of orgelspel'. Roemenië Jongeren van de Leidse Roe- menië-groep 'exploiteren' komende zaterdag op het parkeerterrein van de Bevrij dingskerk een eigen auto wasserette. Voor vijf gulden krijgen auto's hier een gron dige wasbeurt. Het geld wordt besteed aan kleinscha lige projecten in Roemenië. De jongeren gaan dit jaar voor de vijfde keer op werk vakantie naar dit voormalige Oostblokland, waar ze eerder al hebben geholpen in een kindertehuis en een hartkli- niek. Deze zomer gaan ze helpen om het nieuwe ge bouw van de hartkliniek. Procardia, op te knappen. De autovvasactie wordt gehou den van 10.00 tot 16.00 uur. De Bevrijdingskerk staat aan de Aerent Bruunstraat 3 in Leiden Zuid-West. Moker De radio-uitzending van Mo ker. het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bol lenstreek, besteedt komende zondag aandacht aan de Waalse Kerk. Dat gebeurt in het kader van het project 'Langs Leidse Kerken', dat momenteel nog loopt. De overdenking is van pastor G. Lansbergen uit Oegstgeest. Op 27 juli en 31 juli wordt aandacht besteed aan de Hooglandse Kerk. De over denking is dan van dominee H. Hortensius uit Oegstgeest. Moker zendt op woensdagen uit van 16.30 tot 17.00 uur en op "zondag van 19.00 tot 19.30 uur. Het programma is te ontvangen op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Bevestigd Dominee T. Moll wordt op zondag 21 'augustus beves tigd als predikant van de Ge reformeerde Kerk van Sas- senheim. Dat gebeurt door zijn vader, dominee H. Moll uit Huizen, in het kerkge bouw aan de Julianalaan 6 in Sassenheim. De dienst be gint om 09.30 uur. King's Kids De bijeenkomsten van de Nieuw Leven Evangelie Ge meenschap in Alphen aan den Rijn worden op woens dagavond 27 juli en donder - d avond 28 juli opgeluisterd met een concert van de King's Kids. Dit gezelschap bestaat uit 40 jongeren in de leeftijd van 8-18 jaar van ver schillende nationaliteiten. Het concert wordt gehouden in de aula van de school aan de Verlengde Mamixsiraat- /hoek Jongk. Coninckstraat 102 en begint op beide avon den om 19.30 uur. De King's Kids geven overdag ook in en rond de Aarhof en het Ar- cheon concerten. 'Nederlandse overheid ontloopt haar verantwoordelijkheid' amsterdam anp De Nederlandse overheid ontloopt haar verantwoorde lijkheid voor het ondersteunen van islamitische geestelij ke verzorging in gevangenissen, ^ekenhuizen en andere zorginstellingen. Dat zegt de Stichting Bijzondere Leer stoel Islam (SBLI) in een reactie op het wetsvoorstel gees telijke verzorging dat bij de Tweede Kamer ligt. landstalige moslim-geestelijken kunnen gaan gebruiken als ar gument om geen islamitische geestelijke verzorger in hun in stelling aan te stellen. Cörüz wil dat de overheid in vesteert in taalcursussen en bij scholing in pastoraal werk voor imams, en initiatieven van isla mitische organisaties voor de aanstelling van geestelijke ver zorgers ondersteunt. Het pro bleem is nijpend, benadrukt hij. ,,Het aantal moslims in zieken huizen en gevangenissen neemt sterk toe. De vraag is zo groot, dat we van de politie regelmatig het verzoek krijgen om imams te leveren." Volgens Cörüz moet de over heid haar eis laten varen dat er één landelijke organisatie komt die de meeste Nederlandse moslims vertegenwoordigt. Op dit moment zijn er twee mos lim-raden met een verschillen de achterban. De Islamitische Raad Nederland vertegenwoor digt de grootste organisaties van Turkse. Marokkaanse en Suri naamse moslims, terwijl de Ne- Volgens het voorstel van oud minister van Justitie Hirsch Bal- lin en minister van WVC d'Ancona krijgen zorginstellin gen en justitiële inrichtingen de taak ook geestelijke verzorging vanuit islamitische hoek aan te bieden. Voorzitter C. Cörüz van de SBLI vindt echter dat de over heid er eerst voor moet zorgen dat de islamitische geestelijke verzorging op hetzelfde peil komt als die van christenen, jo den en humanisten. „Geestelij ke verzorging voor moslims moet nog van de grond komen. .Als je daar niet aan werkt, kom je in een vicieuze cirkel terecht. Doordat er geen aanbod is van imams, worden formatieplaat sen niet opgevuld en neemt het aanbod van islamitische geeste lijke verzorgers niet toe." In een brief aan de Vaste Ka mercommissie voor Justitie stelt de SBLI dat directies van zie kenhuizen en gevangenissen het geringe aanbod van Neder- derlandse Moslimraad de spreekbuis van organisaties van progressieve moslims en mos lim-vrouwen is. Voor de overheid is die ver deeldheid volgens Cörüz een ar gument geweest om de stimule ring van islamitische geestelijke zorg te laten liggen. „Door die eis van landelijke representati viteit is er de afgelopen tien jaar voor moslims niets van de grond gekomen", aldus Cörüz. „Moeten de moslims die om zorg zitten te springen, blijven wachten op een representatief lichaam?" Volgens Cörüz verdient een project in de regio-Rijnmond navolging. Daar heeft de volle dig door de overheid gesubsidi eerde Stichting Platform Islami tische Organisaties Rijnmond (SPIOR) een pool van imams gevormd die bij zorginstellingen en gevangenissen ingezet wor den. SPIOR wordt gesteund door een adviesraad waarin ver schillende moslim-organisaties zitting hebben. Geen van hen kan een veto uitspreken over de tienoeming van een imam. De eis van representativiteit speelt daar zodoende geen rol. „Dat is een praktische, werk bare oplossing", aldus Cörüz. ..Het probleem was altijd dat el ke islamitische stroming zijn ei gen imam wilde aanstellen. Het project is zo gestructureerd dat de kwaliteit en het belang van de moslims voorop staat, niet de vraag of de imam bij een be paald kamp hoort." In samenwerking met het Amsterdams Centrum Buiten landers en de Hogeschool Hol land in Diemen, waar een HBO- opleiding tot islamdocent in voorbereiding is, wil de SBLI in Amsterdam en omgeving een soortgelijk project starten. Toe komstige islamitische geestelij ke verzorgers zouden aan de Hogeschool bijgeschoold moe ten worden in pastoraal werk. Volgens Cörüz moet de over heid overal in het land dergelij ke regionale initiatieven onder steunen. Hij benadrukt dat de aan te stellen imams, die af komstig zijn uit de herkomst landen van Nederlandse mos lims, ingeburgerd moeten zijn in de Nederlandse samenleving. „Nederlandse moslims en de Nederlandse samenleving zijn gebaat bij in Nederland opgelei de imams." De discussie over de opzet van een Nederlandse imam-op- leiding wordt volgens Cörüz echter ook geblokkeerd door de eis van representativiteit die de overheid aan islamitische orga nisaties stelt. „Omdat de ver schillende moslim-organisaties in Nederland het niet eens zijn, blijft die discussie liggen." Cohen Stuart terug naar Nederland jeruzalem. anp koudekerk aan den run. De toren van de Gereformeerde Kerk aan de Dorpsstraat van Koudekerk aan den Rijn wordt van een nieuwe verflaag voor zien. Met het schilderwerk aan het karakteristieke gebouw uit 1911 is vorig jaar al een begin gemaakt. De werkzaamheden behoren tot het regulie re onderhoud. Het kerkje werd in 1976 voor de laatste keer grondig gerestaureerd. Het torentje werd enkele jaren daarvoor al compleet vernieuwd. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Dr. G.H. Cohen Stuart, tot vorig jaar theologisch ad viseur van de Nederlandse Hervormde Kerk in Jeru zalem. keert terug naar Nederland. Dit schrijft hij in zijn laatste nieuwsbrief. Het contract met Cohen Stuart, die sinds 1982 in Jeruzalem werkte, liep 31 augustus 1993 af. Het werd niet verlengd omdat er volgens de woordvoer der van de Hervormde Kerk 'met die man niet viel samen te werken'. „Hij had altijd met ieder een ruzie." „Met grote pijn hebben we ons neergelegd bij de onverbiddelijke eis van de Nederlandse Hervormde Kerk en Raad voor de ver houding van Kerk en Is raël, om naar Nederland terug te keren", schrijft Cohen Stuart. „Hoewel er geen functie in het voor uitzicht is gesteld, waarin de door mij in Israël ver worven kennis en ervaring aan de kerk in haar geheel ten goede kan komen, dienen we ons sociaal maatschappelijk leven in Jeruzalem af te breken." De terugkeer heeft te maken met een wacht geldregeling tussen de Hervormde Kerk en Co- hen Stuart. Om voor wachtgeld in aanmerking te komen, moet hij zich in Nederland vestigen. De Hervormde synode benoemde vorig jaar drs. I.M. den Hartog tot zijn opvolgster. Zij heeft haar standplaats in Nederland. Cohen Stuart was het oneens met het besluit de post in Jeruzalem op te heffen. Het contact met jde joden is volgens hem niet gediend met het ver dwijnen van de post-Jeru- zalem. In Nederland richt ten vorig jaar sympathi santen de Stichting vanuit Jeruzalem op met het doel de kerk op te roepen het gesprek met Israël te voe ren in het land zelf en met name in Jeruzalem. Het echtpaar Cohen Stuart zal zich eind sep tember in Oude Tonge •vestigen. De theoloog heeft enkele maanden ge leden een cursus voor gids afgerond. Hij hoopt groe pen in Israël rond te kun nen leiden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen- naar Hoogezand-Sap- pemeer-Kropswolde: E.H.W. Stam. kandidaat te Utrecht. Bedankt: voor Noordwijk (bw. Ich- thus): A van de Beek te Rijssen. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: de benoeming als pastoraal assistent te St. Jansklooster (part-time): P.J. Weij, pastoraal assis tent te Vuren. den haag anp In zijn woonplaats Lent is op 89-jarige leeftijd de kunsthisto ricus prof. dr. F. van der Meer overleden. Van 1938 tot 1974 was hij achtereenvolgens lector en hoogleraar in de christelijke archeologie en kunstgeschiede nis der middeleeuwen aan de Katholieke Universiteit Nijme gen: Van der Meer werd in 1928 tot priester gewijd. Voor zijn be noeming in Nijmegen was hij kapelaan in Oud-Zevenaar en Hilversum. Hij studeerde tussen 1931 en 1935 aan het Instituto de Archeologia Cristiana te Ro me. Van der Meer is vooral be kend geworden door zijn publi caties 'Christus' oudste gewaad' (1949), over oud-christelijke kunst, en 'Keerpunt der middel eeuwen' (1950), over het ont staan van de gotiek. Zijn boek 'Apocalypse' (1972) is een kunsthistorische analyse van de uitbeelding van het bijbelboek Openbaringen. In 1964 ontving Van der Meer de P.C. Hooftprijs voor zijn werk. Als priester keerde Van der Meer zich in zijn in 1973 gepu bliceerde 'Open brief over ge loof en eredienst' tegen de ver nieuwing in de Rooms-Katho- lieke Kerk die door het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965) in gang was gezet. Hij beschreef eigentijdse omgang met de rooms-katholieke tradities en moderne vormen van eredienst als 'een grauwe pest' en een 'paard van Troje' dat de funda menten van de kerk zou aantas ten. Hij verweet moderne theo logen de 'ontstellende en ver rukkelijke geheimen Gods' te willen afdoen als ficties. „De heiligen worden doodge zwegen; de Moeder Gods wordt niet meer toegezongen noch aangeroepen", klaagde Van der Meer in de open brief. „De priester knielt niet meer voor het Allerheiligste; ongewijde handen delen de Heilige Gaven uit als fiches." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON WAX HB&T u DAAROP TB ZE&GE NJ LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever^ Damiate bv DIRECTIE: 8 M Essenberg, G P. Arnold (adj). J. Kiel (ad|), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R D. Paauw, tel. dag 9 30- 11.30 uur 071 -356215. of per post. HOOFDKANTOOR ADVERTENTIES ma.-vrij. van08 30-17.00uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij van 8.30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) 29.30 84,55 328,30 HET WEER Het is en blijft zomer Voor wie nog met vakantie gaat: er is voor wat het weer aangaat zeker geen reden om dit kikkerlandje te verlaten. De zomer kabbelt hier ge woon door en de komende dagen boekt de temperatuur dagelijks een graadje winst, zodat we tijdens het weekeinde niet onder doen voor de omstandigheden die gebruikelijk zijn voor de Zuid-Europese vakan tieoorden. Er waren gisteren tal van gerenommeerde plaatsen aan te wijzen waar het een stuk minder fraai was dan bij ons. Vooral het Al pengebied en Noord-ltalië hadden te lijden onder een hardnekkige onweersstoring; op sommige plaat sen viel meer dan 50 millimeter neerslag. Dat drukte de tempera tuur en hier en daar werd de 20 graden niet eens gehaald. De landen rond de Noordzee daar entegen profiteren al dagen van een onwrikbaar hogedrukgebied. Ook in het zuiden van Noorwegen en Zweden is de zomer na een kor te onderbreking teruggekeerd. In ons land had alleen Limburg nog wat last van de Midden-Europese storing. Het bleef er tamelijk be wolkt, maar voor het overige voerde de zon de boventoon, zo nu en dan eens afgewisseld door een stapel wolkje. Er heerste een lage lucht vochtigheid - gistermiddag rond 35 procent - zodat de warmte van 27 graden vrij probleemloos was. Ook aan de stranden was het eef heerlijke dag; de noordoostenwi werd op sommige plaatsen dooi m een zwak zeewindje afgebroken Zo'n aanlandige wind, die vandi langs de kustlijn op meerdere plaatsen kan komen opzetten, zorgt voor een prettige verkoelir tot 23 a 24 graden. Het zeewat na een maand met ver bovennoi male temperaturen opgelopen de respectabele waarde van 20 graden; een mijlpaaltje, dat alle in de betere zomers wordt berei De komende dagen komt een ve hogedrukcel - op de route van li land naar de Noordzee - het hui ge stabiele weer ondersteunen laatste kaarten geven een voorti rende ooststroming aan met hoj druk noordelijk van ons land en latief lagedruk in het zuiden. Vo lopig komt uit die hoek nog geei j- onweersstoring op ons af; de zo overheerst. Vrijdag en zaterdag kan op somih] ge plaatsen in ons land weer de pische grens van 30 graden wor den gehaald. Pas zondag neeml kans op onweer wat toe, het eer in het zuiden van het land. Er zi nog steeds geen aanwijzingen ii richting van een weersomslag; f is zomer en dat blijft nog wel ee poosje zo. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag Noorwegen: Vandaag in het zuiden zonnig en warm. Elders meer bewolking, maar vrij wel overal droog. Morgen in het gebied rond Oslo nog redelijk wat zon. el ders bewolkt. Langs de westkust af en toe wat re gen of motregen. Maxima rond 18 graden, in het zui den 20 tot 27 graden. Zweden: Overwegend zonnig. In het noorden en midden vooral morgen flinke wolkenvel den. Middagtemperatuur van 23 graden in het noor den tot 27 in het zuiden. Denemarken: Vandaag zonnig. Morgen toenemende sluierbewol- king. Het blijft droog. Mid dagtemperatuur circa 25 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotland vrij veel bewol king en plaatselijk een spatje regen of motregen. In Engeland en Wales gere geld zon, maar vandaag in de vroege ochtend ook plaatselijk mist. Morgen ook in Engeland en Wales meer bewol king. Middagtemperatuur uiteenlopend van 16 graden langs de westkust tot 25 graden in Engeland. België en Luxemburg: Zonnig en droog. Alleen in het oosten enkele wolkenvelden. Warm met tempe raturen van 25 graden aan de westkust tot 30 plaatselijk in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden en droog. Vandaag in VRIJDAG 22 JULI 1994 Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN het oosten nog een kleine kans op een onweersbui. Middagtemperatuur tussen de 28 en 30 graden; langs Het Kanaal temperaturen rond 22 graden. Zonnfg "in he, nooreen in de ochtend SSfSSf if'5'52 U-ine- nn mie-t n( hnnhnnnnnHn hai.ml Lddg WdlCf 1 l.JJ Zon-en maanstanden Zon op 05.45 Zon onder 21 Maan op 21.03 Maanonder05 Waterstanden Katwijk kans op mist of laaghangende bewol- Laagwater 1 king. Maximumtemperatuur van 24 gra- on on ...,r den in het noorden tot ongeveer 30 Jra- Weertapporten 20|u" 20u": den in het zuiden. Madeira: Droog en af en toe zon Middagtempera tuur ongeveer 24 graden. Spanje: Langs de noordkust vooral morgen flinke Ee'de wolkenvelden, elders vrij zonnig. Maxi- Eindhoven mumtemperatuur aan de noordkust rond H®lder 22 graden. Langs de costa's wordt het T°,0,®rfam ruim 30 graden, in het binnenland kan plaatselijk 40 graden worden bereikt. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden enke le wolkenvelden, maar f Aberdeen Op "P tortor» zuidstranden overwegend zonnig. Mid dagtemperatuur 30 graden of iets lager. Marokko: Westkust: in de loop van de dag stapel wolken. maar vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur vlak aan zee rond 3C graden, landinwaarts aanzienlijk war Tunesië: Zonnig Maximumtemperatuur vla) langs de kust rond 33 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag in de Franse Alpen nog kans een bui. Verder vrij zonnig Eventuele Mistral verdwijnt. Mi temperatuur rond of ruim boven de 30 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Maxima rond 33 graden. Italië: In het noorden en midden bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Mor gen afnemende buugheid. In het zuiden zonnig. Middagtemperatuur tussen 28 en 33 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en droog. Vooral gek morgen op het Griekse vasteland enkele Pf regen- of onweersbuien. Temperatuur in Rofnj; de middag van 31 graden langs de kust- sp0t en tot boven de 35 in het Griekse bin- Stockholm nenland. Warschau Turkije en Cyprus: Wenen Langs de Turkse kusten en op Cyprus Zurich zonnig en droog. Maximumtemperatuur Bangkok rond 30 graden. BuenosAire Duitsland: Casablanca In het midden en zuiden eerst nog wol- Johannesburg onbew. kenvelden, elders zon. Vrijwel overal droog. Morgen overal zonnig. Middag temperatuur ongeveer 30 graden. Zwitserland: Eerst nog enkele regen- of onweersbui en. Morgen vrijwel overal droog en perio den met zon. Vandaag ongeveer 26 gra- -f^, den. morgen is de middagtemperatui 30 graden. Los Angeles licht bew. New Orleans licht bew./ New York onbew. TelAviv licht bew. Tokyo licht bew Toronto regenbui

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14