VA.TERKRANT Tochtjes Zuydtwijck dreigen te stranden 'Weer zo'n kanoer die denkt dat-ie leuk is' Haven als privébezit Een kangoeroe aan de waterkant 'Veel beter dan Ierland' Varende kinderwoestijn DONDERDAG 21 JULI 1994 13 De boot van het Leidsch Dag blad vaart vandaag en morgen op de wateren in en rond Al phen aan den Rijn. Wie tips heeft voor de bemanning kan bellen naar het speciale tele foonnummer op de redactie van het Leidsch Dagblad: 071 - 356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06- 52801476. AGENDA LOGBOEK Woensdag 20 juli. Oude Rijn De sfeer is goed aan boord. De vertrouwde diesel van de Leidsch Dagblad-boot lijkt wel een melodietje te tuffen. Van Leiden gaat de reis naar Alphen aan den Rijn dit keer. Een hele tocht. Herman schenkt een vers bakje dampende koffie in uit de ther- moskan, die vanmorgen liefde vol werd gevuld door Lenie van het bedrijfsrestaurant. Ze had weer volop verse broodjes ge smeerd ook. voor onderweg. En bij wijze van verrassing deed ze er vandaag een paar flinke stuk ken meloen bij. „Da's lekker joh. met dit weer", zei ze vlak voor het vertrek. Het zonnetje geeft al vroeg warmte en zorgt voor wat schit tering op het vrijwel rimpelloze water van de Oude Rijn. De zonnebril biedt uitkomst. Een statige reiger tuurt pootje- badend het water in. Als de boot voorbij komt. kijkt-ie even ver stoord op. Even verderop geeft een jongetje met een bamboe- hengel het goede voorbeeld aan de zilveren vogel. Met een blij gezicht trekt hij een voorntje naar boven. De druppels die van het visje spatten, glinsteren in het morgenlicht en vallen als kleine parels terug in het water. Alleen maar vriendelijke gezich ten onderweg. Bewoners van de Leiderdorpse Hoofdstraat zwaaien vanuit hun achtertuin naar de bemanning van de Leidsch Dagblad-boot. Het gra tis krantje dat ze de dag daar voor vanaf het dek kregen toe geworpen, is ze blijkbaar beval len. Andere watersporters zwaaien al even vrolijk. Want zo steken watersporters in elkaar. De boot glijdt langs rietkragen en boerderijen. Een vrouw met een blozend gezicht begiet fel rode geraniums in haar fraaie tuin voor de hoeve. Een krachti ge arm gaat omhoog bij wijze van groet. Het zonnetje is nog wat warmer geworden. De geur van pas ge maaid gras komt onze bruinver brande neuzen strelen. Roelf kan niet langer wachten en neemt alvast een schijf meloen. Op het voordek trekt Brenda haar shirtje uit. Herman begint een deuntje te fluiten. De brug wachter aarzelt geen moment en sluit de slagbomen voor de auto's al. Een klomp aan een' touwtje komt aangezwaaid. De hengelaar glimlacht. Alphen aan den Rijn nadert al. Een terrasje in de verte. Even aanleggen om wat te eten, want varen maakt hongerig. De rieten terrasstoel kraakt lichtjes. De kreeftensoep smaakt goddelijk. Ik sluit een moment mijn ogen en denk aan de man die aan mij dacht, toen hij een schipper zocht voor de Waterkrant. Rid deren, die kerel. Ogenblikkelijk ridderen. PAUL DE VLIEGER WATERPROEF Speciaal voor de Waterkrant maakten Chinees Indisch Res taurants Azië en Asian Palace in Leiden het navolgende recept. Chefkok Shao-Ming Hu heeft een 'eenvoudig maar heerlijk visrecept' uitgekozen: Jiao- chao-yu-tiao ofwel gefrituurde visfilets. „Dit origineel Chinese gerecht is erg populair in onze restaurants. Het is bovendien makkelijk klaar te maken voor mensen thuis." Ingrediënten voor 2 personen (hoeveelheid verdubbelen voor 4 personen): 250 gram visfilet (wit visvlees, het oorspronkelijke recept ge bruikt zoetwatervis, maar alle vis met stevig witvlees kan voor dit gerecht dienen) 1 lente-ui, in stukken van 6 cm gesneden 1 teen fijngehakte knoflook 1 plak verse gemberwortel, in reepjes gesneden olie om te frituren bloem om te bestuiven paar druppels sesamolie Saus-mengsel: 1 1/2 eetlepel soyasaus 4 eetlepels kippebouillon 1/2 eetlepel Chinese rijstwijn of sake 1/2 eetlepel azijn 1 theelepel suiker snuifje ve-tsin (Chinese smaakversterker, indien ge wenst) Bereiding: Snijd de vis in rechthoekige stukken van 2 bij 3 centimeter met een dikte van 1,5 centime ter, bestuif ze met bloem. Verhit de olie en frituur de vis daarin knisperig en een beetje bruin. Neem de stukjes uit de pan en laat ze uitlekken. Giet, op twee eetlepels na, de gebruikte olie uit de pan. Verhit de overgeble ven olie, roerbak daarin de len te-ui, gember en knoflook een halve minuut. Voeg dan de vis toe, het saus-mengsel en de se samolie. Regionale verwachting voor vrijdag 22 juli Bestemming: Alphen aan den Rijn 'Cruiseschipouderen en gehandicapten heeft nieuwe motor nodig Als het Leidse verpleeghuis Zuydtwijck niet via giften aan geld voor een nieuwe scheeps motor komt, dreigen de boot tochtjes voor de bewoners te stranden. Volgens schipper en vrijwilliger Gilles van Beelen blaast de motor weldra zijn laatste dieselwalm uit. De Kat- wijker ontvouwt zijn verhaal aan de walkant van de Oude Rijn, in de buurt van Avifauna. „Als je er nog een jaar mee doorvaart, krijg je te hoge on derhoudskosten. Dan zijn deze tochtjes voor Zuydtwijck niet meer op te brengen", meent Van Beelen. De vrijwilliger schat dat een nieuwe motor al gauw 21.000 gulden kost. En zo'n be drag schudt het bestuur van Zuydtwijck niet even uit de Het verpleeghuis werd min of meer toevallig eigenaar van de boot, die eveneens 'Zuydtwijck' is genoemd. Van Beelen: „Een paar actievelingen kochten het casco van deze boot en hebben hem in korte tijd opgeknapt. Zo'n zeven jaar geleden maakte ik de eerste tocht", aldus de schipper die vroeger in de visse rij werkte. Als de Zuydtwijck niet meer kan varen, is dat een hele trieste zaak, vindt Van Beelen. Sterker nog: het zou een ramp zijn voor de hele regio. Want niet alleen bewoners van Zuydtwijck gaan met de boot op stap. Ook leef gemeenschappen als het Kat- wijkse Zeehospitium of het Zoe- terwoudse Swetterhage huren het scheepje regelmatig voor een dagje uit. Zo ook personeel en bewoners van Nieuw Buitenzorg, een Lei derdorps tehuis voor vijfenveer tig meervoudig gehandicapte kinderen en volwassenen. Sa men met schipper Gilles zetten enkelen van hen gisteren koers richting Kagerplassen en Braas- sem. Voor tweehonderd gulden per dag. „Kijk, en daar betaal je dan alleen de brandstof en het ouderhoud van", zegt Van Bee len die glimlachend de vrolijke boel aan boord van 'zijn' Zuyd twijck bekijkt. Negen gehandicapten liggen er in het zonnetje op matrassen of zitten beschut in hun rolstoel binnen. Voor hun verzorging staan evenveel medewerkers paraat. De stemming zit er goed in. Op de maat van de muziek van zangeres - met hoofdpijn - Hannie lopen drie personeelsle den luid zingend in polonaise heen en weer. In het voorbij gaan staat een van hen even stil voor een knuffel met 'haar' kind. Bewoners en personeel van Nieuw Buitenzorg genieten van het zonnetje op 'cruiseschip' Zuydtwijck. Volgens Rianne van der Spek is het 'best een heel gepuzzel' om i ploeg verzorgers voor een gje uit bij elkaar te krijgen. Ze is er zelf het beste voorbeeld i. Uit het verre Groningen is zij namelijk door haar oud-col lega's opgetrommeld om aan boord de handen uit de mou wen te steken. „Maar dat doet ze graag, hoor. Zoveel houdt ze van ons", gilt iemand uit het vooronder. De RijnsburgseGorine Hogewo- ning ziet deze dag op het water helemaal zitten. „Heerlijk in het zonnetje, straks ergens picknic ken. Dit is de eerste keer dat we met schipper Gilles op pad zijn, maar we hopen dat we hem nog vaker kunnen oproepen." Welke booüiefhebbers kunnen zeggen dat zij 'eigenaar' zijn van een haven, een echte heuse haven. Niet van zo'n lullig aan- legsteigertje voor het huis, maar van een afsluitbaar watergebied met ruimte voor 94 boten. Aan de Schoener in Alphen aan den Rijn is die fantasie voor de le den van Watersportvereniging Alphen uitgekomen. Het is nog maar vijfjaar geleden dat de Alphenaren - althans de genen die niet aan het water woonden - hun boten ergens in Leiden of op De Kaag moesten 'stallen'. En toen. na de komst van nieuwbouwwijk Aqua, zag de Watersportvereniging haar kans schoon. De leden gingen om de tafel met de bewoners die wel oren hadden naar een afmeerplaats voor hun huis. Op ruime afstand van die steigers kon de club zijn wensdroom vervullen. Eigenhandig sloegen de leden palen in het water en zo kreeg Alphen een haven. En de gemeente vond het wel best. Die was allang blij dat het ge zeur om een 'botenparkeer- plaats' van de baan was. Breedlachend haalt clublid Wil lem Bezuijen de herinneringen op. Het is een juweel van een haven geworden, vindt hij zelf. „De vereniging is beheerder. Tussen april en oktober is de haven tot half elf 's avonds open en daarna gaat het hek op slot. De leden hebben een sleutel. Het bewijs: er is nog nooit iets gestolen." Maar daarmee is de haven niet alleen voorbehouden aan de le den. „O, nee", schrikt Bezuijen. „Ook passanten zijn hier meer dan welkom. Want de leden ne men niet alle plaatsen in beslag, die varen ook met hun boot rond. Ze moeten precies aange ven wanneer ze komen en gaan." Botulisme eist slachtoffer Een mooi huisje aan het water. Bootje erbij, 's avonds beetje vissen. Het is de droom van ve len. Maar het kan nog mooier: een mooi huisje öp het water. Op de Oude Rijn in Alphen aan den Rijn, Woubrugseweg 1 'drijft' zo'n optrekje: De Wind harp. Oftewel de harp van Aeo lus, de bewaker van de winden in het oude Griekenland. L)e wind blaast - windkracht zes - maar de snaren van de harp weigeren te zingen. Alleen de vrolijk gekleurde wimpel op de dukdalf klappert in de lucht. Een brede steiger omringt als een veranda drie zijden van het witte huis. Negentien betonnen pijlers, diep weggeheid in het zand, zorgen ervoor dat het bij storm niet wegdrijft. Begin jaren zestig is het gebouwd, ander halve meter boven het water. In opdracht van scheepsbouwer Boot. Even verderop schoven geregeld z'n vistrawlers de Ou de Rijn in. De oude Boot heeft er niet zo lang gewoond. De dokter vond dat hij maar beter kon verhuizen. De gepension- neerde Boot kon de werf vanuit z'n raam te goed in de gaten houden en maakte zich een beetje te druk. De familie Van Strien woont er nu. Al tien jaar lang. Storm noch golfslag hebben De Windharp ooit bedreigd. Alleen als kerosi- netankers 's nachts, als nie mand het ziet, ietsje sneller va ren, trekt het water aan het huis. Dan kraakt het een beetje in de nok. En als er paarden over de dijk galopperen. Ook dan beweegt het huis een beetje. Midden in de kamer zit een gat in de vloer. Boot, op z'n ouwe dag, mocht graag een hengeltje uitwerpen. Dus maakte de bou wer van het huis voor de grap een visgat in het huis. Tom-Erik van Strien heeft het wel eens open gehad. Kijken hoe dat stond. Maar zo'n gat in de vloer, dat tocht irritant. Nu ligt er een glazen plaat over. 's Zomers hoort hij het geregeld tikken. Het geluid van een peddel tegen het raam. De zoveelste kanoëer die denkt dat-ie leuk is. Want je kunt gewoon onder het huis doorkanoën. Er gingen trouwens allerhande vreemde verhalen de ronde. Dat Van Strien bijvoorbeeld geen onroerend-goedbelastingzou hoeven te betalen omdat hij op het water woont. Wat een onzin is dat toch. Dat verhaal werd de toeristen op de Avifauna-rond vaartboten verteld als ze langs De Windharp voeren. Van Strien is er maar eens langs ge gaan om de waarheid te vertel len. Nu is hij gelukkig niet meer die slimme profiteur. Maar ie mand die het erg getroffen heeft, met dat leuke huisje op het water. De boutlismebacterie, die dank zij het warme zomerweer mo menteel welig tiert in de bin nenwateren, maakt niet alleen slachtoffers onder watervogels. In De Zilk zijn twee honden ziek geworden nadat ze in een sloot je met stilstaand water hadden gezommen. Inmiddels is een van de honden overleden, de ander is er nog steeds slecht aan toe. Volgens de politie doen hondebezitters er verstandig aan hun huisdier uit het water van klein slootjes met stilstaand water te houden. Motortjes gestolen Vanuit de Kerksloot in Roelo- farendsveen is in de'nacht van dinsdag op woensdag een sta len vissersboot met een 4 pk- buitenboordmotor gestolen. De eigenaar is zelf op speurtocht gegaan en vond zijn eigendom bij de Veender en Lijkerpolder terug. Het motortje was echter van de boot afgeschroefd. Een tweede buitenboordmotor, ter waarde van 450 gulden, werd in dezelfde nacht gestolen vanaf een vissersbootje dat lag afge meerd in de sloot bij de Leidse- weg in Oud Ade. Kunst komt tot ons in vele vormen, zelfs in de vorm van een kangoeroe. Jazeker, er staat een beeld van het beestje op een sokkeltje van beton aan de oever van de Oude Rijn, vlak bij restaurant 's Molenaarsbrug in Alphen aan den Rijn. Hij heeft een bal tussen zijn voorpoten - of is het een kogel - en kijkt guitig in de richting van de bootjes die passeren. Zo van: 'let op, ik zal me die kogel toch eens een eind weg stoten.' Of: 'zie je hoe mooi ik die bal gevangen heb die mij zojuist is toegeworpen door een schone waternimf die net is ondergedoken?' Goede kunst prikkelt de verbeelding. Tenminste, als dat voor langere tijd geldt. En dat nu is hier niet het geval. Na een paar seconden al beginnen we te lachen. Eerst nog binnensmonds, maar al snel bulderend. Slechte kunst werkt op de lach spieren. Hoewel, slechte kunst, het is vooral de lokatie die niet deugt. Een kangoeroe aan het wa ter, dat geeft geen pas. Derhalve maar eens aangelegd om poolshoogte te nemen. Naast het beeld staat een bordje. Daar op staat te lezen dat Rob Pleijsier de maker is en dat het beeld Skippy heet. Maar over de reden van plaatsing staat niets vermeld. Gelukkig, een voorlichtster van de gemeente Al phen weet hoe de vork in de steel zit: dat beeld is daar neergezet op verzoek van de bewoners van de wijk Gnephoek. Ze legt uit dat Skippy jaren lang was opgenomen in de beeldenroute, een reeks sculpturen die her en der verspreid door Al phen staan. Eens in de zoveel tijd koopt de ge meente een aantal beelden en de burgers kunnen dan een verzoek indienen dat beeld in hun wijk te plaatsen. Zo zit het dus: Skippy is aan de waterkant gezet in het leader van de actie: breng de kunst onder de mensen. Een loffelijk streven. Maar wij hebben zo onze bedenkingen, als we naar dit beeld kijken. Dus fluisteren we Skippy bij het weggaan toe: „Bevrijd je van die bal, beestje. Spring heen, de wijde wereld in. Maar spring in 's hemelsnaam achter de bosjes waar niemand je kan zien." Gedrieën zitten ze te wachten op de bus naar Leiden. „We gaan solliciteren voor een baantje." Mary, Patricia en Geraldine komen uit Ierland. Ze hebben een tijdje bij een conservenfabriek gewerkt, maar daar is het nu afgelopen. En zo kunnen zij van een wel verdiende vakantie genieten. Aan de Braassem zitten ze, op een camping. Ze brengen de dag door met zwemmen, luie ren, pretmaken en dromen van een eigen zeilboot. „Nee we hebben nog niet gevaren, alleen met het pontje. Maar we zouden wel eens willen zeilen. Daarom solliciteren we ons gek, want we willen zeker tot december hier blijven." En van de wind kun je nu een maal niet leven. Ze vinden de ze regio prachtig met al dat water. „En de mensen zijn zo vriendelijk." Het weer is na tuurlijk ook prachtig en ze denken dat het hier altijd zo is. „Beter dan in Ierland waar het altijd regent. Het is hier ook beter om een baantje te zoe ken. Hier zijn fabrieken en zo. Die heb je in Ierland niet." Of er ook nog iets valt aan te merken op ons land? „Ja die fietsers die rakelings langs je heen schieten. Doodeng. Het valt ons op dat er hier veel mensen met hun arm in een mitella lopen. Dat komt vol gens ons omdat ze in aanva ring met een fietser zijn geko- ANNEMIEK RUYGROK Het is de mooiste zandbak ter wereld. Want hij kan varen. Dan is het net of je zweeft met je schepje, dat je vliegt langs de struiken aan de oever. Heel spannend. En je kunt ook vissen vanuit deze zandbak. Gewoon gaan zitten met je benen over de rand, en een zwemvest aan natuurlijk. Pa en ma zeggen dat dat veilig is, want het water is gevaarlijk. Maar vandaag hebben we geen zin om te vissen. Vandaag vervoeren we zand. Van de ene kant van de bak naar de andere. Want in een woestijn zijn toch heuvels? toto holvast/markla,vers WATER ROUTE voorschoten! leidschendam olographic:

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13