Herenigd Duitsland zoekt eigen identiteit Eed op Führer en vaderland oversteeg het geweten Buitenland -4/VOENSDAG 20 JUL11994 Aanslag op Hitier vandaag halve eeuw geleden Juli 1994: een groepje scholieren slentert door het Bend- evcflerblok in Berlijn. Eens zetelde hier het oppercommando vjvan de Duitse keizerlijke marine. Later volgden andere 3ceimilitaire bewoners, maar beroemd werd het gebouw pas oen het opperbevel van het leger in nazi-Duitsland er pJonder de codenaam Walküreeen staatsgreep tegen Adolf ïlaiiHitler voorbereidde. Die poging culmineerde in een aan- ^enislag op de Führer, vandaag precies een halve eeuw gele iden. De explosie van die aanslag dreunt ook in het he- padendaagse Duitsland nog na. BERLIJN HANS HOOCENDUK I CORRESPONDENT Juli 1944: zes weken na de geal- [lieerde invasie in Normandië am|heeft nazi-Duitsland 116.863 ïrgfeoldaten verloren. Ze zijn ge- intMood, gewond of vermist. De eejgeallieerde balans ziet er niet ind|veel beter uit: 116.148 slachtof- i bjfers. Maar terwijl de Amerika- meben, Canadezen, Britten en hun eepartners dagelijks verse troepen rzijjover het Kanaal sturen, zijn de alebuitse reserves vrijwel uitgeput. Tiube Duitse generaals en maar- rdajschalken weten vrijwel zonder twjuitzondering dat ze een verlo- afren strijd vechten. In een soort ereiNibelungentrouw houden ze jechter vast aan hun Führer. Een [persoonlijke eed bindt hen. Slechts enkelen zijn bereid het lot van hun vaderland boven dat van hun trouw aan Hitier te «tellen. |Een van die mannen is de 37-ja- 56,7(rige kolonel Claus Schenk von -Stauffenberg, telg uit een oud adellijk geslacht. Hij weet dat de 37 0 militaire leiding niet bereid is 4, iop te treden tegen de dictator. 12,0 Met de andere samenzweerders 'LO concentreert hij zich op een po- Ig'gging Hitier uit de weg te rui- 33*7 men. Daarna moet een interim- 12^0 bestuur de macht overnemen, 19,0 vrede in het Westen sluiten en 50,9 eventueel samen met de Brit- 3l,^ten, Fransen en Amerikanen te gen de oprutckende Sovjettroe pen vechten. In het Bendlerblok —.werken de samenzweerders al jaren aan hun plannen. Ontsnapt Dp 20 juli 1944 is het na veel mislukte pogingen zo ver: tegen 03X 12.50 uur ontploft in de Wolfs- 91,: chans. HitlersOostpruisische fioofdkwartier, de bom die Von ItaufFenberg naar binnen heeft 2q[c gesmokkeld. Door een onvoor- 32^ stelbare samenloop van om- 10,4 handigheden ontsnapt de tiran ^O.C ian de dood. ,,Mijn Führer, u eert, u leeft", roepen zijn vazal- Generaal Fellgiebel, een van 93!c mannen achter de operatie 92,6 Walküre, is zwaar aangeslagen: „Er is iets vreselijks gebeurd; de Führer leeft nog". 55[c Generaal-majoor Von 73.4 Iresjckow, zo stipt het Duitse 62,Uveekblad Der Spiegel aan, had 33,2 dagen voor de aanslag in e"bn fn- 27*7talistische bui gezegd: ,,De aan- 3l[7 slag moet koste wat kost door- 67,agaan. Het komt niet meer op 0,: een praktisch doel aan, belang- ijk is alleen nog dat het Duitse erzet voor het oog van de we reld en voor de geschiedenis de beslissende zet waagt". 40.5 Het waren individualisten, aartsconservatieven, liberalen u3' jen socialisten, afkomstig uit 54^0 adel, kerk, gegoede burgerij en vakbeweging die de opstand predikten uit liefde voor hun land. Onder hen ook persoon lijkheden die jaren volledig ach ter Hitier hadden gestaan. Ze waagden de opstand zonder de rugdekking van een goed geor ganiseerde, brede verzetsbewe ging. Die bestond immers niet. Maar ook zonder een stevige verankering in het volk, dat apathisch of fanatiek achter de Führer bleef staan en alles met zich liet doen wat in het brein van Hitiers propagandaminister Goebbels opkwam. Coup mislukt De aanslag mislukte. De samen zweerders werden snel ontmas kerd en de staatsgreep ging de mist in voordat hij goed en wel op gang was gekomen. Von Stauffenberg, die in de middag van de 20ste juli in Berlijn te rugkeerde, meldde: „Hitier is dood. Ik heb gezien hoe ze hem naar buiten hebben gedragen". Hij loog, waarschijnlijk omdat hij wist dat de topmilitairen al leen in beweging waren te krij gen als Hitier werkelijk dood was. De coup kwam echter niet op gang. Tegen middernacht, toen Von Stauffenberg de wanhoop nabij was, richtte een springlevende Hitier zich via de radio tot het volk. „Een zeer kleine kliek am bitieuze, gewetenloze en ook misdadige, domme officieren heeft een complot gesmeed om mij uit de weg te ruimen en te gelijk de staf van de Duitse Wehrmacht uit te roeien", brul de de Duitse leider. Vrijwel op hetzelfde moment omsingelde het Berlijnse wachtbataljon 'Groot-Duitsland' onder de SS'er majoor Otto Ernst Remer het Bendlerblok. Remer, de onverbeterlijke nazi die nu sinds enkele weken in een Spaanse cel zit nadat hij de wijk had genomen uit Duits land, had een makkelijke klus. De samenzweerders boden geen verzet. Von Stauffenberg en drie van zijn medestrijders werden om half een 's nachts standrechtelijk geëxecuteerd op de binnenplaats van het Bend lerblok. „Leve het heilige Duitse vaderland", zouden Von Stauf- fenbergs laatste woorden zijn geweest. Hitiers SS-chef Himm- ler liet de ter aarde bestelde lij ken opgraven en verbranden. Wraak Hiüer, na de aanslag wantrou- wender dan ooit, had een vrese lijke wraak gezworen. De be ruchte Rode Rechters van de Volksgerechtshoven, bijge naamd de Bloedrechters, velden het ene doodvonnis na het an dere. De mannen van de 20ste juli moesten aan vleeshaken worden opgehangen in de Ber lijnse gevangenis Plötzensee. „Ik wil dat ze als slachtvee wor den opgehangen", luidde Hit- Iers bevel. Geestelijke bijstand mocht niet worden verleend en de executies dienden te worden Zogenoemde Bloedrechters veroordeelden de Duitsers die in 1944 in enigerlei vorm hadden meegedaan aan de voorbereiding van de coup tegen Adolf Hitler. archieffoto epa gefilmd, zodat de Führer rustig de laatste minuten van zijn te genstanders kon bekijken. Maar na de eerste walgelijke scènes weigerden de cameramannen unaniem verder te filmen. De vermoorde topofficieren werden postuum oneervol uit het leger ontslagen. De nabe staanden kregen een rekening voor de kosten van de voltrek king van de doodstraf. Zo ver namen ze van de dood van hun familieleden. Er was een briefje ingesloten met de mededeling dat geen overlijdensadverten ties mochten worden geplaatst. Het waren overigens niet alleen hoge militairen die met hun le vens voor deze wanhoopsdaad moesten boeten. Ook vooraan staande leden van vaag gestruc tureerde verzetsbewegingen als de Kreisauer Kreis rond graaf Von Moltke was dat lot bescho ren. Monument Na de Tweede Wereldoorlog duurde het zeven jaar voordat op initiatief van de nabestaan den van de verzetsstrijders een eerste bescheiden monument werd opgericht op de binnen Topnazi Hermann Göring (in wit uniform) behoort tot degenen die de ruimte komen bekijken waarin Hitier op 20 juli 1944 een bomaanslag over leefde. archieffoto epa plaats van het Bendlerblok. Dat de Duitsers het moeilijk hadden met de mannen en vrouwen die tegen Hitler in opstand waren gekomen, blijkt wel uit het feit dat pas in 1967, opnieuw op ini tiatief van nazi-tegenstanders, West-Berlijn besloot dat in het Bendlerblok een tentoonstelling en een studiecentrum zouden komen over de rol van het ver zet. Jarenlang leed het Bendler blok een wat sluimerend be staan. Plichtmatig werden elk jaar op 20 juli kransen gelegd en toespraken gehouden. En met een zekere regelmaat publiceer de het instituut wetenschappe lijke werken. Toen tien jaar geleden de nog prille bondskanselier Helmut Kohl ter gelegenheid van de 40ste herdenking van de aan slag de belangrijkste toespraak hield, werd daar niemand warm of koud van. Nu ligt het allemaal heel anders. Sinds de Duitse eenwording is het herenigde land op zoek naar een nieuwe identiteit. Op die moeizame weg kan volgens sommigen de 20ste juli een ver bindende schakel vormen tus sen 'Ossis'en Wessis'. De aan slag op Hitier was immers een daad waarbij Duits nationalis ten, verlichte conservatieven en militairen uit het hele Rijk geza menlijk een einde aan de Hitier- dictatuur wilden maken. Niet om een democratisch Duitsland in het leven te roepen, maar in ieder geval wel om een einde te maken aan het zinloze bloed vergieten. Geschenk De democratie bevochten de Westduitsers niet zelf. Die staatsvorm was een geschenk van de overwinnende westelijke geallieerden. Maar omdat de aanslag op Hitier het nu een maal een van de weinige ver zetsdaden was waarbij Duitsers uit alle lagen van de bevolking direct of indirect betrokken wa ren, is het een historische ge beurtenis. Daarom houdt kan selier Kohl vandaag hoogstper soonlijk de officiële toespraak. En daarmee heeft Duitsland in deze zomerse dagen weer iets om zich over op te winden. De kanselier is al jaren bezig met een geschiedkundige in haalrace. Hand in hand met de Franse president Mitterrand herdacht hij in Verdun de do den van de Eerste Wereldoorlog en met de toenmalige Ameri kaanse president Reagan stond hij, opnieuw hand in hand, op de militaire begraafplaats in Bit burg, waar pijnlijk genoeg ook SS'ers liggen. Maar tijdens de herdenking van de invasie op de Franse stranden, zat Kohl zich dit jaar in zijn woonplaats Oggersheim te verbijten. Hij mocht er niet bij zijn. Maar in Berlijn is hij wel aan de beurt. Vorige week trad hij met de Amerikaanse president Bill Clinton op voor de Brandenbur ger Tor. Op 14 juli, de Franse nationale feestdag, deden voor het eerst Duitse troepen mee aan de parade op de Champs Elysées. En binnenkort zal Kohl met de Russische leider Jeltsin onder de Brandeburger Tor door lopen. Weer een paar we ken daarna zal hij de westerse mogendheden na bijna een hal ve eeuw trouwe dienst feestelijk uitzwaaien uit het zo lang ge deelde Berlijn. Dat Kohl van daag zijn geschiedkundig licht laat schijnen over het anti-Hit- lerverzet deed tevoren me nigeen de adem in de keel stok ken. Harde mark Zo lang beide Duitse staten door de Muur waren geschei den, zocht het westelijke deel zijn heil in materiële welstand. Niet de Duitse natie telde, maar de bikkelharde D-mark. De Oostduitse heersers probeerden hun onderdanen wijs te maken dat de DDR, een nieuwe anti fascistische staat, niet medever antwoordelijk kon worden ge steld voor het nazi-barbarisme. Sinds de val van de Muur is het echter gedaan met deze ten de le goedbedoelde, ten dele schijnheilige uitvluchten: Duits land is weer één en dus moet er eindelijk worden nagedacht over het verleden en over de rol die het land in de toekomst moet gaan spelen. Is het land,, zoals de vroegere president Von Weizsacker zich afvroeg, op weg naar Europa of gaat Duitsland weer dolend op de vlucht voor het verleden? Von Weizsacker: „De buren van Duitsland kunnen alleen maar vertrouwen in ons krijgen als wij onszelf vertrouwen". Maar vertrouwen ze zichzelf en zo ja hoe ziet dat vertrouwen er dan uit? De nieuwe president, Her zog, zei na zijn verkiezing in mei dat hij het land de komen de vijf jaar wil vertegenwoordi gen „zoals het werkelijk is, na melijk niet verkrampt en niet met onblote tanden". De historicus Christan Meier waarschuwde dat, als Duitsland het nazi-verleden wil verdrin gen, er kramp ontstaat: „En als Duitsland verkrampt is, is het de hoogste tijd om alarm te slaan". Zijn collega Wehler sloeg de spijker op de kop toen hij vaststelde dat Duitsland met zijn 80 miljoen inwoners voor de internationale omgeving ac ceptabel is zo lang het ingebed is in de Europese Unie. Kohls gedoodverfde opvolger, CDU- fractieleider Schauble, pleit voor een gezond nationaal gevoel opgediend met een scheutje pa triotisme. Boodschap En de bondskanselier? Hij heeft het graag over 'wij Duitsers' en over het vaderland dat een fraaie toekomst tegemoet gaat in een Europa van de naties. Maar hoe moet dat Duitse va derland eruit zien? Conservatief en christelijk, is Kohls bood schap. En hij laat zich door de nieuwe president de kans niet ontnemen dat vandaag in Ber lijn nog eens onder de aandacht te brengen. Tien jaar Von Weizsacker zijn genoeg geweest voor Kohl. Nooit is hij vergeten dat Von Weizsacker op 8 mei 1985 een briljante toespraak hield ter ge legenheid van de Duitse capita- lutie, die volgens hem voor de meeste Duitsers wel degelijk een bevrijding betekende. Het staatshoofd ging figuurlijk op de knieën voor alle slachtoffers van het fascisme en betuigde zijn respect voor alle verzetsstrij ders, dus inclusief de commu nisten en socialisten. Rillingen Zoiets zal Kohl niet doen. In te gendeel, de directeur van de tentoontstelling in het Bendler blok, Peter Steinbach, klaagt over de 'politisering' van de herdenking. Dat Kohl 140 man van de Bundeswehrvandaag het geweer laat presenteren, vindt hij macaber. „Veel familileden van de slachtoffers zullen koude rillingen krijgen". Steinbach had het de afgelopen tijd behoorlijk moeilijk. De zoon van Von Stauffenberg, graaf Franz Ludwig, eiste bijvoor beeld dat alles wat aan de com munistische verzetstrijders her innert. van de expositie wordt verwijderd. Hij wil niet dat zijn vader in 'het verschrikkelijke ge zelschap komt te verkeren van tirannen en moordenaars'. Let wel: Von Stauffenberg senior stond tot 1942 pal achter Hitier. Steun kreeg Von Stauffenberg junior onder meer van CDU- kopstuk Schauble. Voor Steinbach echter is het verzet ondeelbaar. De sociaal democraat Rau, wiens partij naast de communistische het meeste heeft geleden onder de nazi's, is het daar roerend mee eens. En Kohl? Vandaag zullen we het weten. Intussen hebben de scholieren hun rondleiding door het Bend lerblok afgesloten. Met een stuk Duitse geschiedenis voor drie mark in hun tas vertrekken ze. Was het interressant? „Voor een scriptie hebben we meer dan genoeg. En nu op naar McDo nald's. We barsten van de hon ger." Topofficieren bleven Hitier tot het allerlaatst trouw BERLUN HANS HOOGENDUK In juni 1944, direct na D-Day, liet Adolf Hitier vanuit zijn veilige Beierse residentie de Berghof weten: „Hier wordt niet meer uitgeweken. Hier geldt: handhaven of sterven". De legendarische veldmaarschalk Rommel verzuchtte: „Tegen be velen van de Führer ben ook ik machteloos". De meerderheid van de Duitse bevolking, na zes jaar oorlog gewend aan gigantische successen, vreselijke tegenslagen en onverwachte wonde ren, reageerde bijna apathisch. In de overwin ning geloofden de meesten niet meer, maar een totale nederlaag van het Vajerlandkonden ze zich ook niet voorstellen. Te lang en te intensief waren ze bewerkt door Goebbels' propaganda machine. Nauwelijks anders was het met de generaals en maarschalken, hoewel die wel degelijk wisten dat het einde in zicht was. Deze topofficieren waren de enigen die een einde konden maken aan het zinloze bloedvergieten,'maar ook zij ble ven hun Führer trouw tot de laatste kogel. De bijna wanhopige poging van een aantal staf officieren rond Von Stauffenberg om op 20 juli Hitier te vermoorden, was daarom eigenlijk van tevoren al tot mislukken gedoemd. De aanslag vormde de climax van het verzet van een klein deel van de strijdkrachten dat al bestond vóór Hitiers overval in 1939 op Polen. Binnen de ge nerale staf waren toen al mensen die zich van Hitier wilden ontdoen. Het buitenland geloofde daar echter niet in. In de dagen voor het uitbre ken van de oorlog werd Duitsland, vooral in Londen, gezien als een hermetisch afgesloten, fanatiek nationaal-socialistisch bolwerk. Zo werd de aanslag op Hitier op 8 november 1938 in de Bürgerbraukellerin München afge daan als een door de nazi'3 in scène gezette ver toning. En dat terwijl Hitier slechts door puur toeval aan de dood ontsnapte toen de bom van de jonge meubelmaker Eiser ontplofte. In het hele rijk waren wel degelijk verzetsgroe pen actief en een aantal boekte ook respectabele successen, maar al snel werd duidelijk dat alleen de strijdkrachten een einde zouden kunnen ma ken aan de naziheerschappij. De meeste officie ren stonden echter pal achter hun Führer, zeker in de eerste vier oorlogsjaren. Hitier bood hen niet alleen fantastische carrièremogelijkheden, maar voorzag hen ook van het allerbeste mate rieel waarmee ze verbluffende overwinningen boekten. En wat het belangrijkste was: de smaad van de Eerste Wereldoorlog kon worden gewro ken. Een kleine groep officieren van de generale staf liet zich echter niet verblinden door de succes sen op de slagvelden. Zij waren ervan overtuigd dat de strategische positie van Duitsland on danks alles miserabel bleef en dat het Reich uit eindelijk het onderspit zou delven. Deze officie ren vormden echter een heel kleine minderheid. Zelfs na de catastrofale nederlaag in 1943 bij Sta lingrad bleef het motto van het leeuwedeel van de strijdkrachten: 'Ein Volk, ein Reich, ein Führer'. Voor de 53-jarige Wolfgang Benz, hoogleraar in Berlijn en zeer deskundig op het gebied van het verzet tegen de nazi's, is deze onvoorwaardelijke gehoorzaamheid nog altijd nauwelijks te verkla ren. „Ik kan die sfeer het beste met een anekdote illustreren. Een hoge generaal kwam in april 1945 met een verkenningsvliegtuigje naar Ber lijn. De Russen stonden al in de buitenwijken. Hij landde vlakbij de Führerbunker om afscheid van Hitier te nemen. Hitier sprak met hem over nieuwe wonderwaperis, over de ommekeer die voor de deur stond en legde hem uit dat het een strategische zet was geweest om de Russen zo ver te laten komen. De generaal zag met eigen ogen dat alles letterlijk in puin lag, maar hij ver trok desondanks vol nieuw vertrouwen". De basis voor deze trouw werd volgens Benz in de jaren '30 gelegd toen Hitler met stilzwijgende toestemming van het oude officierscorps de so ciaal-democraten en communisten uit de weg ruimde. „De toen nog machtige /wnfce/families, die traditioneel de elite van de strijdkrachten le verden, stelden alles wat links was verantwoor delijk voor de politieke nederlaag in de Eerste Wereldoorlog en de daarop volgende binnen landse troebelen. De vorming van een conserva- tief-autoritaire staat vonden ze prima. Hun mo rele schuld is dat ze zich daarna hebben laten verleiden en corrumperen door de successen, de glans en de glorie." Volgens Benz hadden de militairen in 1934 al al les verloren toen ze na de Röhm-putsch, waarbij Hitier afrekende met al rivalen in de buiten de nazi-partij, stilzwijgend akkoord gingen met de vernietiging van de bestaande staats- en defen siestructuur. Oud-Pruisische tradities, zoals medeverant woordelijkheid en het recht op tegenspraak bij militaire besluiten, werden overboord gegooid. De militair werd gedegradeerd tot uitvoerder van Hitiers bevelen. „De onzalige climax vormde de persoonlijke officierseed op de Führer. Dat was hun eigen einde", aldus Benz. „Tot het al lerlaatst kon Hitier op hun onvoorwaardelijke loyaliteit rekenen. Ergens hangt dit samen met de traditionele Duitse opvatting over eer. Zelfs nadat veel officieren dit regime als kwaadaardig hadden herkend, voelden ze zich aan hun eed gebonden. Hun redenering was dat ze de Führer niet in de rug konden aanvallen terwijl buiten de oorlog woedde." Volgens Benz was ook D-Day geen aanleiding om Hitier uit de weg te ruimen. „Dat had dan na Stalingrad in 1943 moeten gebeuren, toen Hitier volkomen zinloos honderdduizenden soldaten opofferde. Maar de propaganda en de trouw van de topofficieren was oneindig veel sterker dan de realiteit. Blind aanvaardden ze wat hun gewe ten en hun vakkennis hen had moeten verbie den." Maarschalken als Von Manstein, Kluge en Von Rundstedt waren geen nazi's en ze wisten wat Hitier hun soldaten aandeed. De oppositie smeekte hen bijna om iets te ondernemen, maar ze handelden niet. Benz: „Integendeel, ze ge hoorzaamden Hitier blind". Deze loyaliteit is er volgens hem ook de hoofd oorzaak* van dat het verzet geen schijn van kans had. „De groep rond Von Stauffenberg was ook niet vastberaden genoeg. Natuurlijk wilden ze Hitier al een paar jaar uit de weg ruimen, maar steeds ging er iets mis. Het is ook illustratief dat er tussen D-Day op 6 juni en de aanslag van 20 juli zoveel tijd verstreek." Volgens Benz is dat aarzelen voor een groot deel te verklaren uit het feit dat de samenzweerders geen ffontheld voor hun plan konden winnen. „Ze waren aangewezen op de officieren van het reserveleger, zeg maar de bureaugeneraals. Of Hitier nu bij die aanslag gedood zou zijn of bui ten gevecht was gesteld, was eigenlijk niet zo be langrijk als de samenzweerders direct een com muniqué hadden kunnen uitgeven, waarin stond dat de toestand onder controle was en dat een populaire generaal als Rommel of Von Rundstedt met zijn tanks en troepen onderweg was naar Berlijn." Maar de militaire elite keek de kat uit de boom en schaarde zich opnieuw achter Hitier toen bleek dat deze de aanslag had overleefd. Benz: „Weer die misplaatste loyaliteit, gehoorzaam heid en het geloof dat een eed niet mocht wor den gebroken. Dat was vanuit hun optiek ver raad aan het vaderland. Nogmaals: ze wisten, ondanks de propaganda, heel goed dat Duits land de oorlog bewust, was begonnen en ze wa ren op de hoogte van de Holocaust en alle ande re gruwelen. Maar voorop stond voor hen dat het een soort familie-aangelegenheid was: het huis werd bedreigd en nu moest iedereen tegen de deuren gaan staan, opdat de vijand niet bin nen zou komen. Pas daarna wüden ze in dat huis orde op zaken stellen". Von Stauffenberg (uiterst links in lichte uniformjas) in gezelschap van Hitier bij het bunkercomplex. Deze foto is vijf dagen voor de aanslag gemaakt. archieffoto cpd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7