Berlusconi zwicht voor harde kritiek Buitenland Bezittingen spion Philby brengen ruim vier ton op Zwaluw bidt voor Kim Argentijnen en Israëli's zoeken daders aanslag Santer maakt geen indruk op socialisten Verslagen soldaten Rwanda willen wraak SGP, GPV, RPF gaan in zee met linkse Denen in Europarlement Armstrong vond maanwandeling geen hoogtepunt van missie WOENSDAG 20 JULI 1994 Press DPA Deutsche Presse Independent IPS n Nederlands Persbureau AP Associat 1 Geassocieerde Pers Diensten Ind The ice RTR Reuter UPI United Press l - Zwaarste vrouw ter wereld overleden flint Een Amerikaanse vrouw, van wie wordt aangenomen dat zij de zwaarste ter wereld was, is gisteren in een ziekenhuis in Flint (Michigan) overleden. De 34-jarige Carol Yeager woog on geveer twaalfhonderd pond. Zij leed aan een eetstoornis. Na vo rig jaar dankzij een intensief dieet vijfhonderd pond te zijn afge vallen, raakte zij in korte tijd weer terug op haar oude gewicht. Kort voor haar dood verklaarde Yeager in een interview dat ze aan depressies leed. „En als je gedeprimeerd bent, zoek je troost in eten." Ze zei dat haar eetmanic begon nadat ze als kind seksueel was misbruikt door familieleden. Zeker 560 doden overstromingen India new delhi Meer dan 560 mensen zijn in India omgekomen bij I hevige moessonregens. Mensen werden meegesleept door rivie- I ren, begraven door landverschuivingen of bedolven onder het puin van hun huizen. Het gaat om de deelstaten Gujarat, Maha rashtra, Kerala en Karnataka. Jordanië en Israël geen stap verder Jeruzalem De Israëlisch-Jordaanse onderhandelingen over grenslijnen en waterverdeling zijn gisteren geëindigd zonder concrete vooruitgang. Het enige concrete resultaat is de vaststel ling van een datum voor de volgende onderhandelingsronde. Op 8 augustus praten de delegaties verder, afwisselend in gebouwen van Israëls Dode-Zee-Werken en de Jordaanse potas-industrie, aan de andere kant van de grens. Doden bij vliegtuigongeluk Panama panama Een klein passagiersvliegtuig is neergestort in het oer woud in het oosten van Panama. Het toestel is klaarblijkelijk in de lucht ontploft. Alle 21 inzittenden zijn om het leven geko men. Het toestel is mogelijk door de slechte weersomstadighe- den tegen een aantal televisiemasten aangevlogen. WTO-hoofdkantoor naar Genève genéve Duitsland heeft gisteren zijn nederlaag erkend in de strijd met Genève om de vestiging van het hoofdkantoor van de nieuwe Wereldhandelsorgnaisatie (WTO). Er is onder de lidsta ten van de GATT een 'sterke meerderheid' ten gunste van Genè ve. De WTO neemt in januari de werkzaamheden over van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT). Rusland niet weg uit Estland moskou De Russische troepenmacht in Estland zal daar dit jaar nog blijven, tenzij er een regeling komt die de rechten be schermt van de Russische inwoners van Estland. De Russische minister Gratsjov (defensie) maakte de mogelijke opschorting van de terugtrekking gisteren bekend in Moskou. Volgens hem steunt president Jeltsin zijn handelswijze. Rusland had eerder beloofd zijn laatste 2.500 soldaten in de voormalige Sovjet-repu bliek voor eind augustus terug te trekken, maar er bestaat geen enkel akkoord over een precieze datum. Afrika-prijs voor Mandela den haag Nelson Mandela, de president van Zuid-Afrika, heeft gisteren de 'Afrika-prijs voor Leiderschap' in de strijd tegen de honger gekregen. De prijs wordt sinds 1987 jaarlijks door het in New York gevestigde 'Honger Project' uitgereikt aan Afrikaanse leiders die een uitzonderlijke rol spelen in de strijd tegen chroni sche ondervoeding en hongersnood. Tientallen doden in Turkije ankara» bij gevechten tussen veiligheidstroepen en guerrilla strijders van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) zijn gisteren in het zuidoosten van Turkije 44 doden gevallen; zeven Turkse sol daten en 37 Koerdische strijders. De PKK voert al sinds 1984 een gewelddadige strijd voor een onafhankelijk Koerdistan. Sinds dien zijn in Turkije zo'n 13.500 personen militairen en politie, burgers en opstandelingen door politiek geweld om het leven gekomen. LONDEN CEES VAN ZWEEDEN i CORRESPONDENT ei n Persoonlijke bezittingen van de ISI| Britse dubbelspion Kim Philby hebben gisteren op een Lon- jpJ dense veiling 420.000 gulden )a] opgebracht. Dat was veel meer i dan Sotheby's, het veilinghuis, I had verwacht. Alleen al een ver- I zameling brieven bleek ruim r| 60.000 gulden waard, bijna vier keer zo veel als geschat. De col- le lectie betrof de brieven die Phil- vi by en de Britse auteur Graham Greene aan elkaar hadden ge it, schreven. ;te Kim Philby, die in 1988 over- t leed, was de bekendste spion ve, die Engeland ooit heeft gekend. d e Hij sluisde gedurende zijn 24- 1 jarige loopbaan bij de Britse in- j lichtingendienst geheime infor- Ij matie door naar de Russische KGB, alvorens in 1963 op spee lt taculaire wijze naar Moskou ©ver te lopen. Kim Philby maakte deel uit van een groep van tenminste 17 Westerse dubbelspionnen. De eerste twee van hen, Guy Bur gess en Donald Maclean, liepen in de jaren '50 over, en Philby was de 'Derde Man'. In 1979 werd Anthony Blunt ontmas kerd als de 'Vierde Man'. Van'de overigen is de identiteit nog al tijd niet onthuld. Philby was een kleurrijk fi guur, die tijdens zijn opleiding aan de Universiteit van Cam bridge werd gegrepen door het communistische gedachten- goed. In zijn rede tot de KGB in 1977 zou hij later zeggen: „Het was letterlijk in de laatste week van mijn studietijd in Cambrid ge dat ik de uiteindelijke beslis sing nam om mijn leven te wij den aan de zaak van het com munisme." Kabinet Italië komt nu met gewoon wetsontwerp Het Italiaanse kabinet is door de bocht. Het heeft giste ren het decreet ingetrokken dat het voorarrest afschaft voor van corruptie verdachte personen. Hiermee is een regeringingscrisis voorkomen. Het kabinet zal nu een aanmerkelijk afgezwakt wetsontwerp presenteren. nomen van de oorspronkelijke tekst. De houding van de Lega Nord, en met name van minis ter van binnenlandse zaken Maroni, die openlijk met ont slag had gedreigd, was van doorslaggevende betekenis. In het wetsvoorstel, dat de re- rome eelco van der linden correspondent Premier Berlusconi, die het de creet tot op het laatste moment fel heeft verdedigd, ging giste ren overstag nadat al zijn coali tiepartners afstand hadden ge- gering binnen twee weken door het parlement wil loodsen, wordt het voorarrest voor van corruptie verdachte lieden op nieuw ingevoerd. Ook vervalt het verbod voor de pers om te berichten over juridisch voor onderzoek. Verder zullen magi straten langer dan drie maan den in het geheim onderzoek mogen doen naar mensen die worden verdacht van banden met de maffia. Berlusconi, zo gaf hij gisteren volmondig toe, heeft geluisterd naar het protest van de anti- corruptiemagistraten, de oppo sitie en het overgrote deel van de pubieke opinie. De premier lijdt daarmee een gevoelige politieke nederlaag, maar ook de coalitie als geheel heeft aan geloofwaardigheid moeten inboeten. De Lega Nord, die het decreet onderte kende en er vervolgens keihard tegenaan schopte, heeft op nieuw blijk gegeven van weinig interne stevigheid. De partij blijft een soort tijdbom in het centrum-reqhtse kabinet. „Het land heeft juist op dit moment behoefte aan stabili teit. Een crisis zou de doodsteek zijn geweest", aldus Berlusconi gisteravond op een persconfe rentie. Hij doelde vooral op de economische problemen en de positie van de lire, die gisteren opnieuw sterk verloor tegenover de Duitse mark. De premier toonde zich ech ter ook strijdvaardig. Hij bleef de principes verdedigen die ten grondslag lagen 'aan het decreet. „Ik wil dat schuldigen in de ge vangenis belanden en onschul- digen er buiten blijven", aldus Berlusconi. Hij hekelde de sita- tie in de Italiaanse gevangenis sen „Ze puilen letterlijk uit" en zei dat 50 tot 60 procent van de mensen die in voorarrest zitten uiteindelijk onschuldig blijken te zijn. Volgens officiële cijfers wacht 44 procent van de 53.000 gedetineerden in Italië op een proces. Spaanse vissers tegen akkoord tonijn vangst BARCELONA RUUD DE WIT CORRESPONDENT De Spaanse tonijnvissers die af gelopen zaterdag een zeeslag uitvochten met Franse collega's, weigeren het akkoord te accep teren dat maandag in Brussel werd bereikt tussen ministers van beide landen. Het akkoord voorziet in een actievere controle door acht in specteurs van de Europese Unie (EU) op de door de EU opgeleg de voorschriften voor de vangst op tonijn. Het gaat daarbij om het omstreden deel van de At lantische Oceaan voor de kust van het Noordspaanse Galicië. De Spaanse vissers stellen dat de EU-inspecteurs niets zinnigs kunnen doen als ze niet de be voegdheid hebben naleving van de afspraken af te dwingen. De Spaanse vissers zijn woe dend omdat volgens hen de Fransen zich niet houden aan de visserijregels en daardoor hun Spaanse collega's oneerlij ke concurrentie aandoen. Zo zouden de Fransen vissen met enorme netten tot een lengte van 14,5 kilometer. Volgens de EU-regels mogen netten niet langer zijn dan 2,5 kilometer. Serviërs botsen met bemiddelaars GENEVE BOB KROON CORRESPONDENT De Bosnische Serviërs stevenen af op een confrontatie met de internationale gemeenschap. Dat komt door het halfslachtige antwoord op het vredesultima- tum dat hun leider Karadzic vandaag in Genève zal overhan digen aan de contactgroep van Amerikaanse, Russische en EU- diplomaten. In kringen rond de Amerikaanse VN-ambassadeur Redman wordt gezegd dat de internationale contactgroep geen genoegen neefrit met „een voorwaardelijk ja" van de Ser viërs tegen het vredesplan. Volgens berichten uit Pale eist het Bosnisch-Servische parle ment ingrijpende wijzigingen in de voorgestelde landkaart van een nieuw Bosnië. Die voorziet in een opdeling van het land, waarbij 49 procent toevalt aan de Serviërs. Zij hebben inmid dels 70 procent van het grond gebied veroverd. Pyongyang Vele honderdduizenden, en volgens het officiële Noordkoreaanse persbureau zelfs twee miljoen, mensen rouwden gisteren in de Noordkoreaanse hoofdstad Pyongyang om de dood van presi dent Kim ll-sung. Portret en doodskist van het overleden staatshoofd werden door de stad gereden. Naar wordt aangenomen wordt Kim vandaag begraven. Volgens officiële bronnen deden zich gisteren opmer kelijke verschijnselen voor. Zo zou een zwaluw een klaslokaal zijn binnengevlogen om vervolgens tien minuten te huilen en vijf minuten te bidden voor een portret van de 'Grote Leider'. Intussen is Kims zoon Kim Jong-il opgetuigd met de titel 'Grote Patriarch'. Het staat intussen vrijwel vast dat junior zijn vader opvolgt als staatshoofd van Noord-Korea. foto kcna Iraanse man die aanvankelijk waren aangehouden inmiddels weer op vrije voeten zijn. Een Iraakse veteraan uit het leger van Saddam Hussein wordt nog ondervraagd. Hulpverleners hebben buizen in de puinhopen laten zakken om overlevenden van voedsel en water te voorzien. De red dingwerkzaamheden verlopen moeizaam wegens instortings gevaar. Volgens de voorzitter van de getroffen joodse liefda digheidsinstelling AMLA liggen er zeker nog een aantal mensen levend bedolven onder het puin van het zeven verdiepingen tel lende gebouw dat door de ex plosie in een ruïne is veranderd. Bijna twee dagen uren na de explosie werden nog zeventig mensen vermist. Het betreft voorbijgangers, werknemers en bezoekers van het gebouw waarin de kantoren waren ge vestigd van twee joodse organi saties. Behalve de eerder ge noemde liefdadigheidsinstelling bevond zich er ook het bureau van de overkoepelende organi satie van joden in Argentinië. In het Zuidamerikaanse land wo nen tussen de 250.000 en 300.000 joden. BUENOS AIRES-JERUZALEM AFP-DPA-Rtr Argentinië en Israël hebben de gezamenlijke speurtocht opge voerd naar de daders van de verwoestende aanslag afgelo pen maandag op een joods cen trum in de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires. Bij de aan slag kwamen volgens de jongste gegevens 36 mensen om en raakten zeker 147 mensen ge wond. Er worden nog 76 men sen vermist. Israël is ervan overtuigd dat Iran betrokken is bij de bom aanslag. Volgens Jeruzalem is de pro-Iraanse Hezbollah (Partij van God) verantwoordelijk. De groepering wordt volgens Israël door Iran ondersteund en gefi nancierd. Teheran heeft ont kend bij de aanslag betrokken te zijn. De Iraanse ambassade sprak er zijn veroordeling over uit. Bomexperts uit Israël, Spanje en andere landen zijn in Buenos Aires aangekomen om hulp te bieden. Israël heeft een ploeg agenten van de geheime dienst Mossad afgevaardigd en een aantal speurhonden. De rechter die het onderzoek leidt zei dat de Duitse vrouw en Goedkeuring van benoeming blijft onzeker STRAATSBURG PETER DE VRIES CORRESPONDENT Nadrukkelijk etalerend dat hij 'gewetensnood' had bij het aan vaarden van de Europese top- baan, heeft de Luxemburger Jacques Santer zich gisteren ge presenteerd als de nieuwe voor zitter van de Europese Commis sie. Tijdens openbare vergade ringen met de christendemo cratische en socialistische frac ties in het Europees Parlement vermeed Santer nadrukkelijk ook maar een millimeter af te wijken van het gebruikelijke Eu ropese jargon en beleid. Het op treden van de nieuwe Europese topman heeft bij met name de socialisten zo weinig enthou siasme gewekt, dat zij overwe gen de goedkeuring van de be noeming demonstratief uit te stellen. De Luxemburgse premier Santer werd vrijdagavond tij dens een speciale topconferen tie in Brussel aangewezen als de opvolger van Delors aan het hoofd van de Europese Com missie. Delors treedt op 1 janu ari terug. Het Europarlement moet Santers benoeming aan de top van de Brusselse bureau cratie deze week goedkeuren. Tijdens de twee vergaderingen zei Santer zijn beleidsprogram ma pas donderdag te willen ontvouwen. Hij zei zijn 'conse quenties' te zullen trekken wan neer het Europarlement zijn kandidatuur verwerpt, maar weigerde nadrukkelijk te beves tigen dat hij zich dan terugtrekt. Volgens de Duitse bondskanse lier Kohl betekent een 'nee' van het parlement echter dat de re geringsleiders opnieuw op zoek moeten gaan naar een nieuwe commissievoorzitter. Kigali ind-RtrRwandese vluchtelingen bevin- in het kleine Centraalafrikaanse den, hergroeperen. Zij zouden land deze week heeft gewon- Soldaten van het verslagen re- wraak willen nemen op het nen. Hulpverleners vrezen dat geringsleger van Rwanda zou- door Tutsi's gedomineerde nieuwe acties van het door Hu- den zich volgens berichten uit Rwandees Patriottisch Front tu's geleide regeringsleger de het Zaïrese Goma, waar zich in- (RPF), dat de al bijna vier stroom vluchtelingen nog zal midels meer dan een miljoen maanden durende machtsstrijd doen aanzwellen. Eerste maanlanding precies 25 jaar geleden DEN HAAG BEN APELDOORN 21 Juli 1969. Het was bij vie ren in de ochtend maar in honderdduizenden Neder landse gezinnen stond de (zwart/wit)TV nog aan. Of: al aan. In het Oosten kondigde zich een nieuwe dag aan. Op de TV-schermen was een on duidelijk beeld te zien. Direc te verbinding met de maan. Die ochtend werd als nooit tevoren historie geschreven: een zwaar gelaarsde, speciaal beschermde voet strekte zich uit naar het nog nooit betre den maanoppervlak, een me ter daaronder. Tussen de pieptoontjes van de radioverbinding Aarde- maan door klonken die och tend de stemmen van het Amerikaanse vluchtleidings- centrum in Houston. En die van één man in een herme tisch gesloten ruimtepak, die als een bewegende, felwitte lichtvlek binnen het gezichts veld gekomen was van de TV- camera aan boord. Op 385.000 kilometer afstand van de aarde. Hij bewoog zich langzaam neerwaarts. De 38-jarige as tronaut Neil Armstrong, gade geslagen door zijn collega Edwin 'Buzz' Aldrin in de maanmodule Eagle, daalde af langs een negen treden tel lend, fragiel trapje. Neder landse klokken wezen vier minuten vóór vier aan. Toen klonk Armstrongs stem krake rig This is one small step for man, but...one giant leap for mankind. (Dit is voor een mens een klein stapje, maar voor de mensheid een reus achtige') De eerste mens in de geschiedenis liet zijn voetstappen achter op de maan. Neil Armstrong vond de stap pen die hij als eerste mens voet op de maan zette overi gens niet het meest spectacu laire deel van zijn historische ruimtereis. „Piloten houden niet zo van wandelen, zij vlie gen liever", zei Armstrong tij dens een luchtshow op het naar hem genoemde vliegveld van New Knoxville in Ohio, de streek waar hij is opgegroeid. RtLi# "ï'i* Sf 'jitS Voor een mens een klein stapje, maar voor de mensheid een reusachtige. Vijfentwintig jaar geleden liet Neil Armstrong zijn voetstappen achter op de maan. Ze blijven wellicht nog een miljard jaar onaangetast. foto nasa STRAATSBURG PETER DE VRIES CORRESPONDENT Het zijn coalities die alleen in het Europees Parlement moge lijk zijn. Het CDA werkt de ko mende jaren in Straatsburg sa men met de Britse Conservatie ven: de liberalen van WD en D66 hebben de Italiaanse Lega Nord als 'geestverwant' omarmd. Maar het opmerkelijk ste monsterverbond hebben de kleine christelijke partijen SGP/GPV/RPF gesloten: zij gaan één fractie vormen met anti-Europese linkse Denen en conservatieve Fransen. De coalitie is, zei SGP GPV RPF-afgevaardigde Leen van der Waal gisteren in Straatsburg, ten dele een be wuste politieke daad. De kleine christelijke partijen hebben nooit iets gevoeld voor het fede rale Europa zoals dat in het Ver drag van Maastricht is neerge legd. Zij vinden nu onverwachte medestanders bij de vier Deen se afgevaardigden van de linkse Juni-beweging en de 'Volksbe weging tegen de EU'. Pikant de tail is dat, waar van de SGP vrouwen niet op de Europese verkiezingslijst mochten, deze beide groepen juist veel aan hang hebben onder Deense fe ministes. Bij hun nieuwe fractie 'Het Europa van de Naties' hebben zich ook dertien conservatieve katholieken aangesloten van de Franse 'Meerderheid voor het Hanja Maij-Weggen en Hedy d'Ancona hebben nog even een onder onsje voor de eerste vergadering van het nieuwe Europarlement begint. foto ep a marcel antonisse andere Europa', die onder lei ding van Philippe de Villiers een opmerkelijke zege boekte bij de verkiezingen voor het Europar lement. De alliantie is een bont gezelschap, erkent Van der Waal, „maar we werken alleen samen wanneer het gaat om die éne centrale doelstelling, name lijk het verzet tegen de verdere uitbouw van een federaal Euro pa. Op de andere punten laten we elkaar volledig vrij. Ik denk dat het bij onze achterban wel tot enige vraagtekens zal leiden, maar ik verwacht dat we het groene licht krijgen van onze partijen". Het samenwerkingsverband vloeit mede voort uit de regle menten van het Europarlement, die een minimumomvang voor schrijven om als politieke groep geregistreerd te worden. Die er kenning is de sleutel naar meer geld, faciliteiten en invloed op het dagelijks werk van het Euro parlement. In de praktijk kun nen alleen geregistreerde frac ties wijzigingsvoorstellen indie nen op Europese wetgeving.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5