'Zinloos behandelen vegeterenden staken' Ziekenhuis Helmond wil af yan ruziënde gynaecologen Neuroloog pikte tientjes uit het ziekenhuispotje Meteoor was vallende ster Binnenland 'Verklaringen verdachten Epe-3 deels betrouwbaar' Veel te veel bloemkolen J Partijtop sluit gelederen Bolkestein ziet nog kansen voor 'paars' Vliegtuig in nood moet soms gewoon over bewoond gebied Notarissen kiezen voor vlucht naar voren OENSDAG 20 JUL11994 Ouderen geëvacueerd na brand urmerend Bij een felle brand in een woon-zorgcomplex voor l fuderen in Koog aan de Zaan is de afgelopen nacht een groot antal bejaarde bewoners geëvacueerd. Drie mensen, onder wie ;n en brandweerman, werden in het ziekenhuis opgenomen met verschijnselen van rookvergiftiging of brandwonden. De oorzaak ia%n de brand is nog onbekend, e GArrestaties na ontvoering De politie heeft gisteren een einde gemaakt aan de ont van een 39-jarige man en een 28-jarige vrouw. Zij wer- len maandagavond ontvoerd uit een huis in Almere-Stad. Bij de jevrijding zijn een 25-jarige man en een 23-jarige vrouw uit Al- nere aangehouden, 's Avonds is in Amsterdam ook nog een een -jarige Amsterdammer aangehouden. Het zijn allemaal be- jenden van de politie. Vermoedelijk heeft de ontvoering te ma dden met onenigheid binnen het criminele milieu, vai les jaar voor moord op taxichauffeur tRNHEMDe rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 24-jarige nan uit Zevenaar veroordeeld tot zes jaar cel en TBS met dwangverpleging wegens moord op een Arnhemse taxichauffeur jp 3juli vorig jaar in Doetinchem. Er was acht jaar en TBS tegen Eem geëist. Zijn 18-jarige maat uit Harderwijk werd vrijgespro- en van medeplichtigheid. Het tweetal was in Arnhem in de taxi gestapt en zou in Doetinchem betalen. Daar werd de chauffeur yermoord. Het tweetal ging er met de taxi en het geld van de vandoor. Chips-eters moeten even afzien j/iaarssenChips-eters moeten de komende weken afzien. De schappen bij de supermarkten zijn nagenoeg leeg. Dat komt enerzijds omdat er veel vraag naar chips is (vanwege het voet- .bal) en anderzijds omdat de produktie stagneert. Deze tijd is fabrikanten altijd moeilijk omdat de voorraden oude aard- Sappelen bijna zijn uitgeput. De aanvoer van piepers uit het bui tenland is dit jaar moeilijk. De nieuwe oogst komt volgende e friaand op gang, zo meldt een woordvoerder van Smiths Food pGroup uit Maarssen. ^Lagere straf voor medeplichtige e iden bosch Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 22- vjarige man uit Cuijk veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging. De rechtbank had hem eerder ver oordeeld tot acht jaar en TBS wegens zijn aandeel in de moord jop een 68-jarige Fietser op een industrieterrein in Cuijck. In ho- ger beroep was eveneens acht jaar en TBS geëist. De rechtbank veroordeelde een 28-jarige vriend van de 22-jarige tot tien jaar i!,en TBS. Hij ging niet in beroep, ht "Beatrix en Charles bij herdenking haag» Koningin Beatrix en de Britse kroonprins Charles zijn zondag 18 september op de Airborne-begraafplaats in Ooster- beek aanwezig bij de herdenking van de Slag om Arnhem. Char lies zal daar zijn in zijn functie van Colonel in Chief of the Para- re chute Regiment. li! Vrijspraak voor opsporingsambtenaar 61 utrecht De rechtbank in Utrecht heeft een opsporingsambte- n naar van de vreemdelingendienst in Soest vrijgesproken van handel in verblijfsvergunningen. Tegen hem was tien maanden e geëist. Zijn collega is tot drie maanden cel veroordeeld. Hij zou j. zijn gezag als opsporingsambtenaar hebben misbruikt om een J getuigeverklaring van een Turk te veranderen. De officier had vijf maanden geëist. Volgens de rechtbank zijn de agenten wel g uiterst onzorgvuldig omgesprongen met gegevens over vreem- idelirigen. helmond anp ■Het Elkerliek ziekenhuis in Hei pond wil op 'zo kort mogelijke .termijn' af van de samenwer king met drie vrouwenartsen. x)e betrokken gynaecologen die elkaar niet kunnen uitstaan, hebben zich vanmorgen ziek gemeld. p De gynaecologen die bij el kaar in een maatschap zaten, uspraken nauwelijks met elkaar informatie over pa niet overkwam. Dat harungen gpd De directie van streekziekenhuis Oranjeoord in het Friese Har- lingen zit in een lastig parket: moet zij een stelende specialist de laan uitsturen als dat sluiting van de afdeling neurologie van het ziekenhuis betreft? De neuroloog stal het afgelopen half jaar geld uit potjes waarin patiënten giften stortten voor het personeel. Met verborgen camera's werd de specialist ontmas kerd. Ontslag van de enige neuroloog van Oranjeoord betekent sluiting van de hele afdeling. Dat zou nog eens twintig arbeids plaatsen kosten, aldus directeur Albert de Rouw. Het Harlinger ziekenhuis wordt met sluiting bedreigd en specialisten staan niet te trappelen om er te werken. De diefstal van het geld, veelal tientjeswerk, verziekte de sfeer onder het ziekenhuispersoneel, omdat alle bijna driehon derd werknemers verdacht waren. In overleg met de politie ging Oranjeoord daarom over tot een zeer ongebruikelijke maatregel: op strategische plaatsen werden verborgen came ra's opgehangen. Vooraf was afgespróken dat de dader ontsla gen zou worden. Maar nu blijkt dat het de neuroloog betreft, is dat onzeker. Directeur De Rouw verwacht dat een dezer dagen een besluit zal worden genomen. den haag gpd De meteoor die op 29 mei op klaarlichte dag langs de Hol landse kust is waargenomen, blijkt een heel heldere, 'vallende ster' te zijn geweest. De helder heid is slechts honderd maal zwakker dan die van de zon. Dat is geconstateerd door twee satellieten van de Amerikaanse defensie. De vrijgekomen energie blijkt gelijk te zijn geweest aan die van driehonderdduizend kilo TNT springstof, oftewel een kleine atoombom, aldus de Amerikaanse defensie. De satellieten maken deel uit van een geheim netwerk. Ze Jederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienst* Advies Gezondheidsraad aan minister Ritzen zutphen anp De medische behandeling van patiëenten die langdurig en onherstelbaar in een zogenoemde vegetatieve toe stand verkeren, kan worden stopgezet. Onnodig rekken van deze levens leidt alleen maar tot een onafzienbaar stervensproces dat nergens goed voor is. Dat is zinloos en in strijd met de eerbied voor het menselijke leven. ma zijn geraakt en vervolgens in een vegetatieve toestand zijn beland. Vegeteren is iets anders dan een coma, volgens de raad. Co ma is een zware vorm van be wusteloosheid waaruit de pa tiënt niet is te wekken, terwijl andere belangrijke hersenfunc ties, zoals de regeling van de ademhaling en lichaamstempe ratuur, vaak zijn gestoord of uit gevallen. In een vegetatieve toe- Dat schrijft de Gezondheidsraad in een advies aan minister Rit zen van WVC. De raad heeft zich over de medisch-ethische en gezondheidsrechtelijke vraagstukken van de rechtsposi tie van met name wilsonbekwa me patiënten gebogen. Het gaat dan om mensen die acuut, na een auto-ongeluk, hartaanval, of hersenbloeding, eerst in co- stand zijn sommige functies juist teruggekeerd of hersteld. Patiënten lijken aan de beteren de hand: ze doen de ogen open en sluiten ze; ze krabben, ma ken geluiden, knarsetanden en reageren zelfs op geluiden; ze huilen of lachen maar schijn bedriegt want kans op herstel is er niet. De patiënten kijken wel maar zien niet. De kans dat de patiënt na een half jaar vegete ren nog herstelt, is volgens de raad 'nihil'. Bij kinderen is dat anders, ze herstellen vaker. De raad adviseert daarom dan ook om vegeterende kinderen lan ger te observeren voordat de behandeling wordt gestaakt. De raad vindt het 'moreel ge rechtvaardigd' de behandeling te staken, want het 'leven wordt onnodig gerekt door de behan deling voort te zetten'. In Ne derland zijn naar schatting hon derd tot tweehonderd patiënten in een vegetatieve toestand. Ze 'leven' gemiddeld nog één tot twee jaar voor ze overlijden. De langst levende vegetatieve pa tiënt die uitgebreid in de publi citeit kwam was mevrouw Ineke Stinissen. Haar leven werd vijf tien jaar gerekt. De behandeling is uiteindelijk in 1990 in een verpleeghuis gestaakt, waarna ze overleed. Volgens tegenstan ders zou Ineke Stinissen door honger en uitdroging sterven. Volgens de raad is dat onzin en 'slapen' de patiënten juist heel rustig in. Getuige-deskundigen: ten waren in de woning van Ne derlands bekendste incest- slachtoffer Yolanda en haar toenmalige echtgenoot. Volgens dr. Soppe blijft het twijfelachtig of de bizarre bijeenkomsten wel hebben plaatsgevonden. „Ik ben best bereid om aan te ne men dat er iets is gebeurd, maar ik zou niet weten wat. Harde gegevens ontbreken." Slechts één van de acht ver dachten (van wie er vier even eens betrokken waren in de Eper zedenzaak) heeft het veel vuldige misbruik van de kinde ren toegegeven. De anderen ontkennen, waarbij eerdere be kentenissen weer worden her roepen. Waaróm zij eerder heb ben bekend, blijft onduidelijk. Ze zeggen onder druk te zijn ge zet tijdens de politieverhoren, of bekenden omdat ze 'van het ge doe' afwilden zijn. Bullens heeft de drie slachtof fers onderzocht en concludeert dat ze allen zwakbegaafd zijn. De kinderen waren twee, negen en veertien jaar toen ze werden verkracht en mishandeld. De verklaringen over incest van de verdachten in de Veluwse ontuchtzaak 'Epe-3' die deze week terechtstaan voor de Zut- phense rechtbank, zijn groten deels betrouwbaar. Zeker waar het hun eigen aandeel in de seksuele uitspattingen betreft, is er geen reden ze niet te geloven. Het wordt anders bij verklarin gen over andere incestplegers. Dat is de belangrijkste con clusie van twee getuige-deskun digen die de uitgeschreven ver horen van de verdachten heb ben getoetst op betrouwbaar heid en geloofwaardigheid. De twee, ontwikkelingspsycholoog dr. H. Soppe en orthopedagoog- psycho therapeut dr. R. Bullens, lichtten gisteren hun rapporten toe in de Zutphense rechtszaal. In Elburg zou een aantal ver dachten hebben deelgenomen aan 'seksfeesten', waarbij de drie kinderen van de terecht staande ouders gruwelijk zou den zijn misbruikt. Soms hielp de moeder zelfs mee. De fees- ■^0 Brinkman wist van 'correctie beeld' den haag gpdhet CDA er met opzet voor zou hebben gekozen Lodders de boodschap te laten overbren gen, omdat de linkervleugel in de partij en niet die in de fractie tot rust moest worden gebracht. Brinkman vertolkte volgens verschillende fractieleden, on der wie De Hoop Scheffer, Hil- len en Terpstra, voortdurend de mening van de fractie toen hij in een advies aan informateur Tjeenk Willink het onderzoeken van een centrum-links kabinet 'overbodig' noemde en vervol gens in een advies aan de ko ningin voor de vorming van een centrum-rechts kabinet pleitte. Een meerderheid van de fractie wilde op deze wijze D66 onder druk zetten zijn verzet tegen een centrum-rechtse coalitie op te geven. De partijtop van het CDA heeft gisteren de gelederen gesloten, na een dag van verwarring en opwinding over de positie van Brinkman. Vorige week tikte partijvoorzitter Lodders Brink man op de vingers wegens de door hem opgeworpen blokka de tegen een centrum-links ka binet. Deze 'correctie beeldvor ming' was tevoren zorgvuldig met Brinkman doorgesproken, zo heet het nu. Woordvoerders van fractie en partijbestuur en verschillende CDA-kamerleden meldden gis teren plotseling eenstemmig dat 'Brinkman ervan wist' dat Lod ders in interviews met de GPD- kranten en het dagblad Trouw het beeld over de formatie zou bijsturen. Nu wordt gesteld dat 5* ■i t i zwaagduk» Veel mensen begrijpen er geen snars van: elders in de wereld komen mensen om van de honger en hier wordt eten vernietigd. De laatste weken worden honderden kilo's broccoli, witlof, bloemkool en bospeen 'doorgedraaid'. Dat komt omdat er veel teveel van deze groenten zijn, waardoor de prijs te laag wordt en de boer te weinig geld vangt. „Mensen hebben met het warme weer liever sla dan warme bloemkool", zegt den haag gpd een groentespecial ist. fotofrank hilbrands heeft het leven gekost van ten minste vier pasgeboren baby's. Het ziekenhuis stelde na de kwestie een onderzoek in en maakte de uitslag gisteren be kend. Volgens psychologen is sprake van 'zeer gebrekkige sa menwerking tussen de artsen'. De artsen mogen blijven wer ken tot vervanging is gevonden. Volgens de ziekenhuisdirectie is dat geen bezwaar omdat de 'artsen staan voor hun patiën ten'. Bange militair mag over de grens gezet den bosch anp De vreemdelingenpolitie mag een Surinaamse ex-militair uit zetten, omdat hij niet kan aan tonen dat zijn leven gevaar loopt. Dat heeft de rechtbank in Den Bosch gisteren bepaald. De inmiddels ondergedoken militair heeft de legerofficier Etienne Boerenveen venaden door hem af te schilderen als cokehandelaar. Hij was diens rechterhand. De ex-militair is uitgebreid verhoord door de Binnenlandse Veiligheidsdienst en de Centrale Recherche Informatiedienst over de Surinaamse drughan del. Kort daarop begon Justitie met een officieel onderzoek te gen onder anderen Boerenveen. Sindsdien vreest de man voor zijn leven. Hij vluchtte in 1987 naar Neder land toen zijn broer was ver moord. Hij kreeg echter geen asiel om dat hij een strafblad had. Hij had gezeten voor drughandel. Rapport Maij-W'eggen over Bijlmerramp: schiphol. bill meyer Het blijkt voor een vliegtuig in nood niet altijd mogelijk be woonde gebieden rond Schip hol bij het overvliegen te mij den. De afweging tussen de risi co's voor omwonenden en voor passagiers, zeker als het een groot vliegtuig met veel passa giers betreft, is voor verkeerslei ders en vliegers uiterst moeilijk te maken. Bovendien verschil len de omstandigheden per noodgeval te veel om tot een al gemene richtlijn te komen. Dat is één van de conclusies in het voortgangsrapport over de Bijlmerramp van de inmid dels naar het Europees Parle ment vertrokken minister Maij- Weggen. Het verslag aan de Tweede Kamer toont wat tot nu toe is gedaan met de aanbeve lingen van de Raad voor de Luchtvaart. De Raad onder zocht de toedracht en oorzaak van de ramp op 4 oktober 1992. Er werden veertien aanbevelin gen gedaan om herhaling te voorkomen. De Boeing 747 van El Al stortte op de Bijlmer neer nadat twee motoren waren af gebroken. Een ondeugdelijke ophanging van de motoren aan de vleugel, in combinatie met metaalmoeheid, werd als be langrijkste oorzaak genoemd. Inmiddels is begonnen met de installatie van een nieuwe mo torophanging. Zo'n duizend vliegtuigen over de hele wereld moeten voor enkele weken de hangar in. De nieuwe motorophanging wordt overigens niet meteen aangebracht. De luchtvaart maatschappijen willen de klus zoveel mogelijk laten samenval len met het periodieke groot- onderhoud. Wel heeft vliegtuig bouwer Boeing de eis gesteld dat alle oudere 747's binnen drie jaar worden aangepast. Voor nieuwe toestellen kan dit tot zeven jaar uitlopen. Om in de tussentijd herhaling te voorkomen, worden alle borgpennen in de motorophan ging vervangen door een verbe terde versie. Begin volgend jaar moeten in alle vliegtuigen de pennen zijn vervangen. Tot die tijd worden de oude pennen re gelmatig geïnspecteerd. Hoewel de meeste aanbeve lingen van de Raad voor de Luchtvaart internationaal wor den overgenomen, zijn er enke le die moeilijk in praktijk zijn te brengen. Zo stelde de raad voor de training van vliegers en ver- keerleiders dusdanig aan te pas sen dat zij in noodsituaties niet alleen op de veiligheid van de passagiers letten, maar ook re kening houden met het risico voor omwonenden. Zowel vliegers als verkeerslei ders hebben kritiek op deze aanbeveling. Zij wijzen op de bijna onmogelijke afweging die moet worden gemaakt tussen de veiligheid van passagiers en van omwonenden. Het is on mogelijk om een richtlijn te ma ken die het overvliegen van be woond gebied verbiedt. zijn toegerust om kunstmatige explosies van vijandelijke raket ten of geheime nucleaire proe ven waar te nemen. Nu de Kou de Oorlog voorbij is, is de ge heimzinnigheid van het net werk iets afgenomen en worden bepaalde gegevens openbaar gemaakt. De satellieten signaleerden de afgelopen zeventien jaar 136 meteoor-explosies, maar slechts zelden is de meteoor ook zelf gezien. Volgens een woordvoer der van de Amerikaanse defen sie maakt dat de vuurbol van Noord-Holland zo uniek: de meteoor is door velen gezien en waargenomen vanuit de ruimte. den haag fred van essen De tariefsverlaging die de notarissen heb ben aangekondigd, lijkt nog het meest op een vlucht naar voren. Door zelf de tarie ven enkele procenten te verlagen, hopen de notarissen te ontsnappen aan de veel ingrijpender prijsverlagingen die het kabi net voor ogen staan. De wet voorziet in vrije concurrentie, de notarissen vinden dat een schandelijke aantasting van de onpartijdige en onafhankelijke positie van de notaris èn van het 'sociale karakter' van de notariële praktijk. De ruim elfhonderd Nederlandse nota rissen makerr een gemiddelde omzet van tegen de miljoen gulden per persoon per jaar. Ze verdienen dat geld met het passe ren van hypotheek- en koopakten, het op stellen van testamenten, samenlevings- en huwelijkscontracten en handelingen bij de oprichting van vennootschappen. Ze ver dienen het nogal gemakkelijk: de wet ver plicht iedereen die een huis koopt of an derszins bij de notaris langs te gaan. De notarissen hebben altijd zelf mogen bepa len welke prijs ze vragen èn met hoevelen ze de pot verdelen: het aantal notarissen wordt door de Broederschap streng geli miteerd. De nieuwe Notariswet dreigt daar echter dwars doorheen te snijden: de tarieven worden vrij en het kabinet verwacht dat ze daardoor op zijn minst halveren. Het kabi net wil als norm het inkomen van een kantonrechter (145 mille bruto) hanteren. De Broederschap brengt daar tegenin dat de notarissen met enonne kosten kam pen, maar geeft daarvan een berekening die aan een willekeurige losse pols lijkt ontsproten.' Broederschapsvoorzitter Dijk vertelde gisteren op een persconferentie dat een notaris gemiddeld 340.000 gulden per jaar 'uit arbeid' verdient. Verminderd met de pensioenpremie resteert voor de notaris netto hetzelfde inkomen als voor de kantonrechter. Hoe dat kan en waar aan de rest van het miljoen dan is opge gaan want de meeste akten vergen niet meer dan een druk op de printknop van de computer kon Dijk niet uitleggen. Volgens de notarissen heeft hun felle verzet tegen de nieuwe wet niets te maken met geld, maar gaat het om een 'principiële' kwestie. De overheid be schouwt de notaris als een onpartijdige en onafhankelijke ambtenaar, die beide par tijen moet kunnen dienen. Wanneer een prijzenslag losbrandt, zegt Dijk dreigend, ontstaan in Nederland net zulke wantoe standen als in Engeland. „Sinds Thatcher in 1976 de notaristarieven heeft afgeschaft en het monopolie doorbroken, staan de kwaliteit en onafhankelijkheid sterk ter discussie. Iedereen wordt nu geacht zijn eigen adviseur mee te brengen bij het pas seren van een akte en het beroep op de rechter is veel groter geworden." En duur? Dijks vvanhoopskreet: „Echt, als je ziet wat een notaris in Duitsland of Frankrijk kost, mogen we hier bepaald nog blij zijn". WD-leider Bolkestein acht het zeer wel mogelijk dat er alsnog een paars kabinet van PvdA, WD en D66 komt. Volgens de liberaal ziet PvdA-informateur Kok mogelijkheden de paarse breuk te lijmen. Hij heeft voor gesteld een deel van de sociale zekerheid (WAO en ziektewet) over te dragen aan het bedrijfs leven en tegelijkertijd de sociale partners een rol te laten spelen. D66-voorman Van Mierlo, des tijds de 'motor' achter paars, is minder optimistisch. De fractievoorzitters van PvdA, CDA, WD en D66 over legden gisteren voor het eerst met informateur Kok. Kok heeft hen alle vier een notitie meege geven met een overzicht van de belangrijkste problemen voor een nieuw kabinet en hoe hij die denkt op te lossen. De eerste poging voor een Pv- dA/WD/D66-kabinet liep eind juni spaak, mede omdat de WD minder wilde bezuinigen op de ministeries (vooral Defensie, Verkeer en Waterstaat en On derwijs) en meer op de sociale zekerheid. Volgens Bolkestein 'ziet Kok nu mogelijkheden die bezuiniging anders aan te pak ken. ..Dat is een belangrijke stap", aldus Bolkestein. De WD'er leek zijn eis voor verdergaande bezuinigingen op de hoogte van de uitkeringen los te laten. „Kok is gezien zijn partijpolitieke achtergrond voorzichtig met ingrepen in de sociale zekerheid. Daar heb ik begrip voor. Ik wil de verschil len niet op de spits drijven." Van Mierlo benadrukte onge vraagd dat er ook tussen D66 en PvdA nog flinke meningsver schillen bestaan. „Die zijn bij de eerste breuk van paars mis schien een beetje weggevallen. Maar ze liggen nog steeds op ta fel, bijvoorbeeld bij de WAO." Bolkestein. PvdA-onderhan- delaar Wallage, CDA-leider Brinkman en Van Mierlo toon den zich tevreden over de werk zaamheden van Kok. Brinkman noemde de maatregelen waar aan Kok denkt 'stevig'. Wallage betitelde ze als realistisch. Hij sprak geen voorkeur uit voor een centrum-links kabinet (PvdA/CDA/D66) of paars. De PvdA is bereid meer te bezuini gen dan de achttien miljard gul den waartoe 'paars' in eerste in stantie had besloten. Wallage (demissionair staats secretaris van sociale zaken) wees er overigens op dat de te genvaller op de sociale zeker heid één miljard lager uitvalt. Tegenover twee miljard extra WW-uitgaven staat een meeval ler van in totaal één miljard bij de WAO. de bijstand en de Ziek tewet. De noodzaak tot ombui gen neemt daardoor af, aldus Wallage. Waarschijnlijk zal Kok eind deze week nogmaals met de vier onderhandelaars praten. Maandag presenteert hij zijn eindverslag. JA de Daihatsu Feroza is nu nog beperkt leverbaar als two-seater voorzien van grijs kenteken. V.a. f 28 843,- incl. kosten rijklaar maken en BTW. Speciaal voor particulieren! Bel 03473-70505 voor het adres van uw Daihatsu-dealer •Voorbeeld inruil/aanbetaling f II 000.- 1322.20 p.m. (36 mnd I Sloitermi|n 1 12 000.- Ell laarrente 13.1% (min 11,9%/max. 20.1%). Alle andere fin vormen ook mogelijk, ook voor bedreven (Afgebeelde accessoires optioneel DAIHATSU FEROZA.CS KRACHT EN COMFORT.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3