Aung San Suu Kyi geweten van Burma 'Bedrijvendokter' Joep zoekt nog steeds naar hét medicijn Feiten &Meningen Brinkman rest één uitweg: opstappen S bt I Nobelprijswinnaars vrage aandacht voor Suu Kyi1 Kenya maakt er eer puinhoop van maai krijgt wel hulp WOENSDAG 20 JULI 1994 152 Monter verscheen fractievoorzitter Brink man van het CDA in het NOS-journaal. Hij is absoluut niet door het CDA-bestuur op de vingers getikt voor zijn afwijzing van een centrum-linkse coalitie. Sterker nog. hij wijst die helemaal niet af en zal het con cept-regeerprogramma van informateur Kok slechts inhoudelijk beoordelen. Als de majesteit mee aan het TV-toestel zat. zal ze bijkans uit haar koninklijke vel zijn ge sprongen. Wat zijn de feiten. Bijna twee weken gele den was de politieke patstelling compleet. Bolkestein had paars laten springen, Van Mierlo paste voor centrum-rechts en Brink man vond het onderzoeken van centrum links overbodig. Daarmee was elke meer derheidscombinatie op dat moment ge blokkeerd. Alle fractievoorzitters van de vier grote partijen adviseerden de majesteit ver volgens iets anders. Er was geen meerder heidsadvies uit af te leiden en dus kon ook de majesteit hier geen chocola van maken. Was de majesteit verstandig geweest dan had ze de heren hun huiswerk laten over doen of gewoon het advies van informateur Tjeenk Willink opgevolgd. Zoniet Beatrix. Die riep haar vaste adviseurs bij zich en brouwde een eigen recept. Twee van die vaste adviseurs zijn prominente leden van het CDA. Brinkman had de koningin een informateur van CDA-huize geadvi seerd en de twee ko ninklijke CDA-advi- seurs raden de ma jesteit aan Wim Kok te kiezen. Verbazing alom, zelfs bij Wim Kok. Wie had dat kunnen denken dat de ko- ningin zich zo diep PIMFORTUYN in het partijpolitieke medewerker gewoei zou begeven en onverbloemd zou kiezen voor cen trum-links. Brinkman was ronduit onaan genaam verrast. Hij werd tweemaal voor gek gezet. Zijn advies werd in de wind ge slagen en zijn blokkade van centrum-links werd door de twee CDA-prominenten Deet- man en Scholten met koninklijke hulp weg- gezwiept. Daarna kwam de machine van CDA-pro minenten op gang. De een na de ander deed den volke kond van het feit dat het be neden de waardigheid van het CDA is om welke blokkade dan ook op te werpen. Het geheel werd afgerond met een groot inter view van het CDA, mevrouw Lodders, die zonder veel plichtplegingen de blokkade van Brinkman en zijn fractie van centrum links terzijde schoof. Een snotneus van de CDA-jongeren deed er nog een schepje bo venop door namens het partijbestuur Brinkman te kapittelen. We kunnen nu wel spreken van een levensgrote leiderschaps crisis binnen het CDA. Brinkman zegt de baas te zijn, maar heeft hij daarvoor het morele gezag nog? Ondertussen grenst de manier waarop het CDA met zijn politieke leider Brinkman omgaat aan regelrecht sadisme. Vóór de verkiezingen is hij herhaaldelijk onderuit gehaald door vooraanstaande partijgenoten als Bert de Vries, minister van sociale zaken, Heerema, staatssecretaris van volkshuisves ting en niet in de laatste plaats door king maker Lubbers, ons aller minister-presi dent. Klap op de vuurpijl was de KRO-docu- mentaire waarin een affaire van niks vlak voor de verkiezingen tot ontzagwekkende proporties werd opgeblazen en wel heel, heel erg bewust. Na de verkiezingen het rapport Gardeniers, waarin Brinkman er ongenadig van langs krijgt en nu dan het gedwarsboom van zijn formatiestrategie via de media en de koninklijke coulissen. Aan ieders incasseringsvermogen dient een einde te komen om morele en emotio nele redenen. De morele reden is dat een politieke leider niet blijft zitten als hij niet meer wordt gedragen. Hij blijft zeker niet zitten uit pragmatisch-opportunistische overwegingen. Dat schaadt niet alleen zijn eigen aanzien, maar ook het aanzien van de politiek in het algemeen en dat van zijn partij in het bijzonder. De emotionele reden is die van de karak termoord. Het CDA pleegt op het ogenblik een karaktermoord op zijn politieke leider Brinkman, door hem te dwingen standpun ten in te nemen die hij niet deelt. Zoiets mag een organisatie nooit vragen en als Brinkman eerlijk is tegenover zichzelf en de zijnen zal hij een dergelijke eis nooit kun nen inwilligen. Voor hem is er nog maar één uitweg: op stappen. Daar redt hij zichzelf en zijn ka rakter mee en hij ontheft zijn partij van voortgezet sadisme. Wellicht zou een der gelijk aftreden zelfs Kok nog kunnen stuiten in.zijn onweerstaanbare opmars naar cen trum-links. Heeft Elco via een kleine om weg toch zijn zin! Junta van Myanmar houdt oppositieleidster al vijf jaar vast Vijf jaar geleden viel de deur in het slot achter Aung San Suu Kyi. De frêle leidster van de oppositie in Burma kreeg van de militaire junta huisarrest opgelegd. Sindsdien is de deur, behalve voor een paar bezoeken van haar man Michael Aris en haar twee kinderen, en visite van een lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, niet meer open gegaan. Suu Kyi, die voor haar moedige weerstand inmiddels de Nobelprijs voor de Vrede heeft gekregen, weigert in ballingschap te gaan en de strijd voor democratie op te geven. De militaire machthebbers van Myanmar zoals Burma sinds enke- -le jaren wordt genoemd zien Daw Aung San Suu Kyi het liefst vertrek ken. De junta probeert naarstig inter nationale erkenning te krijgen. De aanwezigheid van Suu Kyi is daarbij een sta-in-de-weg. Maar ondanks de voortdurende schendingen van de mensenrechten lijkt het militaire be wind zijn internationale positie te verstevigen. Dit weekeinde mag Myanmar in Thailand als waarnemer aanschuiven bij een vergadering van Asean de Zuidoostaziatische handelsorganisa tie. Mensenrechtenorganisaties in binnen- en buitenland hebben fel ge protesteerd tegen de aanwezigheid van Myanmar bij de top en tegen het Asean-beleid van een 'constructieve dialoog' met het militaire bewind. Myanmar is rijk aan grondstoffen, die een grote aantrekkingskracht uitoefe nen op buitenlandse investeerders. GEEN VIJAND Luitenant-generaal Khin Nyunt, de machtste man van de de Staatsraad voor Herstel van Recht en Orde (slorc), heeft zich volgens The New York Times bereid verklaard Suu Kyi te ontmoeten. ,,De ontmoeting zal op de juiste tijd plaatsvinden. Daw Aung San is geen vijand", aldus Khin Nyunt. Het is niet waarschijnlijk dat het gesprek plaatsvindt voor de natio nale grondwettelijke vergadering bij eenkomt in september. Een hoge militaire officier had in het voorjaar nog laten doorschemeren dat Suu Kyi's detentie misschien niet zou worden verlengd. Huisarrest mag volgens de Mvanmarese wet maar vijf jaar duren. Het bezoek van de Ameri kaan Bill Richardson, een Democraat uit New Mexico, leek een volgend hoopvol teken. Richardson had ook een ontmoeting met Khin Nyunt, die zichzelf graag aanduidt als 'Secretaris Nummer Een'. Hij zei dat het regime zich realiseerde dat het moest onder- handelen'met zijn gênante gevangen ne wilde het internationaal worden geaccepteerd. Richardson voegde eraan toe dat Khin Nyunt had gezegd dat nog niet was besloten of haar detentie zou worden vernieuwd. Dat was onzin. Een andere hoge officier bevestigde bijna onmiddellijk wat Suu Kyi al te horen had gekregen: zij zou tot juli 1995 onder huisarrest blijven. Haar eerste jaar in detentie, zo legde hij uit, was alleen maar een 'arrestatieperio de' geweest. AFGESLACHT Dat wat betreft public relations, waar van de militaire autoriteiten van Myanmar niets lijken te hebben ge leerd sinds zij in 1988 honderden mensen hebben afgeslacht die de monstreerden voor democratie. Tien maanden later zetten zij Suu Kyi ge vangen, en waren zij zo dom in 1990 vrije verkiezingen toe te staan. Op een of andere manier verbeeldden zij zich dat door haar afwezigheid de kansen van haar partij, het Nationale Verbond voor Democratie (NLD), ver keken zouden zijn. Natuurlijk won die partij overweldigend, en de leden moesten worden opgesloten of het land worden uitgejaagd. De wereld zou dit allemaal gemakke lijker kunnen vergeten als Suu Kyi er niet was. Als het regime zich zo wreed kan gedragen tegenover een Nobel prijswinnares die de dochter is de Burmese held van de onafhankelijk heid Aung San, dan realiseren buiten staanders zich dat de gedachte aan de behandeling van minder prominente tegenstanders ondraaglijk is. Afgezien van de politieke gevangenen Studenten uit Myanmar hebben op verschillende plaatsen in Azië gedemonstreerd voor de vrijlating van Aung San Suu Kyi. Voor de Myanmarese ambassade in New Delhi zongen de studenten vrijheidsliederen en eisten zij de onmiddellijke vrijlating van Suu Kyi. De Indiase politie maakte na korte tijd een einde aan de demonstratie. foto epa zijn er honderdduizenden gewone slachtoffers van Slorc. Het zijn dorpe lingen die werden geprest tot eindelo ze veldslagen met etnische vrijheids strijders vaak nadat hun vrouwen waren verkracht en hun kinderen ver moord of gedwongen voor een handjevol rijst per dag aan wegen en spoorwegen te werken. Ook gevange nen worden, zoals vorig jaar 'per on geluk' bleek toen een westere foto graaf door het land reisde, als slaven arbeiders gebruikt. ASTROLOGIE Myanmar is altijd een geïsoleerde en naar binnen gekeerde staat geweest, maar Ne Win (Briljant als de Zon), die in 1962 de macht greep, leek vastbe sloten het land volkomen van de we reld los te maken. In naam van de on afhankelijkheid werden importen en exporten bijna stopgezet, waardoor de economie min of meer bevroor in de staat waarin ze zich toen bevond. De door astrologie en getalsymboliek geobsedeerde generaal kondigde in 1988 zijn 'pensioen' aan. Niemand twijfelt eraan dat hij nog steeds de hoogste machthebber is in Myanmar, maar Slorc is van zijn dromerige soci alisme afgestapt en is op zoek naar buitenlandse investeerders. Net als in Thailand is een militaire carrière niet alleen geen hindernis voor succes in zaken, het is zeker een voordeel. Slorc is een nieuwe grondwet aan het opstellen om zichzelf te legitimeren. De zinsneden in de grondwet over 'eenheid' een code voor etnische overheersing door de boeddhistische Birmanen over minderheden als de islamitische Rohingyas en de christe lijke Kachin en Karen hebben de vele opstanden in het land niet kun nen onderdrukken. Verschillende Aziatische landen vallen echter wel voor het charme-offensief van Khin Nyunt. China, waarvan Slorc afhankelijk is voor zijn bewapening, predikt 'hervormingen en openheid', en dwong de noordelijke Kachin vrede te sluiten door ze niet meer te steunen. Thailand zet de Karen onder druk om hetzelfde te doen. Japan brengt in dat als zij geen zaken doet met Myanmar, anderen dat wel zullen doen. Dat al les zou kunnen leiden tot een recht vaardiging van de arrogantie van het leger, nog versterkt door een meer dan 30-jarige machtspositie, als het niet was om de ongemakkelijke aan wezigheid van Suu Kyi. Zij blijft het geweten van haar land. YANGON THE INDEPENDENT Veertien winnaars van de Nobelprijs voor de Vrede landen j hebben vandaag in een open brief aan de militaire junta va, Myanmar (Burma) aandacht gevraagd voor de vijfde verjaa, dag van het huisarrest van Aung Suu Kyi, de Myanmarese oppositieleidster die de vredesprijs in 1991 kreeg. De prijswinnaars, onder wie Rigoberta Menchu, Michail Go batsjov, Lech Walesa de Dalai Lama, Oscar Arias, Elie Wiesc en aartsbisschop Desmond Tutu, schrijven dat Suu Kyi al vj! jaar zonder proces vastzit en dat zij haar mandaat als geko' zen leider van Myanmar niet kan uitoefenen. De Nobelprijswinnaars wijzen er op dal zij niet langer dan 1 vijf jaar vastgehouden mag worden. De internationale ge- f meenschap moet eisen dat zij onmiddellijk en onvoorwaar delijk wordt vrijgelaten. Meer dan 2.000 parlementsleden tf1 32 verschillende landen vroegen secretaris-generaal van de' Verenigde Naties Boutros Ghali te pleiten voor vrijlating vai Suu Kyi en overgang naar democratie in Myanmar. DEN HAAG.ANP v Het Britse parlementslid Tony Worthington sloeg onlangs tij dens een bezoek aan Kenya de spijker op z'n kop: ,,De Keny- aanse regering heeft er niet het flauwste benul van wat een meer-partijendemocratie in houdt." Kenya's belangrijkste geldschieters die zich vandaag in Parijs buigen over de huidige politieke en economische stand van zaken in het land, zullen ongetwijfeld hebben terugge dacht aan die verklaring. De vraag is alleen of het ook gevol gen zal hebben voor hun finan ciële steun. Anderhalf jaar na de vrije ver kiezingen voor parlement en president staat het er niet al te best voor met de democratie in Kenya. In plaats van het in 1992 ingevoerde meer-partijenstelsel verder te versterken, hebben president arap Moi en zijn partij Kanu er sindsdien alles aan ge daan het in rap tempo af te bre ken. De oppositie wordt stelsèlmatig tegengewerkt. Volksvertegen woordigers worden om duistere redenen opgepakt en voor de rechtbank gesleept. Moi heeft aangekondigd dat regio's die op oppositiepartijen hebben ge stemd, geld voor nieuwe pro- jekten wel kunnen vergeten. Oppositiepartijen zijn zelf overi gens ook deels verantwoordelijk voor hun huidige belabberde toestand. Ze kunnen geen vuist maken door interne verdeeld heid en machtstrijd, maar krij gen in het huidige klimaat ook absoluut geen kans hun zaakjes op orde te brengen. Moi is ertoe overgegaan parlementsleden van de oppositie enorme som men geld (tot een miljoen gul den) te bieden als ze overlopen naar de regeringspartij. Enkelen hebben gretig toegehapt. Ook met de persvrijheid is het tegenwoordig droevig gesteld. Journalisten worden weer wille keurig gearresteerd en veroor deeld tot fikse gevangenisstraf- fen vanwege het schrijven van kritische artikelen, door de au toriteiten aangeduid als oprui end en staatsgevaarlijk. Ook buitenlandse schrijvers ontko men niet aan die intolerantie. Een Australische journalist, ver bonden aan een Kenyaanse krant, werd onlangs nog recht streeks vanuit z'n kantoor op het vliegtuig naar huis gezet omdat hij regelmatig bijdragen leverde aan een column over al- misstanden in de sa menleving. k En de mensenrechtenorgani^ tie Africa Watch heeft aan de^ vooravond van het Parijse o\^( leg nog eens gewezen op de nische gewelddadigheden v^ de afgelopen jaren (waarbij 1.500 mensen omkwamen), rol van de veiligheidstroepen! daarbij en de weigering van c autoriteiten om dit nader te iB derzoeken en schuldigen te vj£ volgen. Al met al geen fraai T beeld van een land dat zichzi0 graag tot de best werkende di° mocratieën in Afrika rekent. 6 Maar zijn de westerse geld- v schieters daar eigenlijk wel ire geïnteresseerd? Of gaat het ht alleen maar omdehervormiii gen die op het economische 1 front zijn doorgevoerd? De vep tegenwoordiger van de Wereld bank in Kenya verklaarde dit 5 weekend al dat het land dit ja[( op 500 miljoen gulden kan re Ci kenen, omdat het op econo misch gebied zoveel vorderin gen heeft gemaakt. Over hantf having van de mensenrechtei geen woord. - Individuele donoren spreken wel regelmatig hun bezorgdh h uit over het huidige politieke 8 klimaat, maar vinden tegelijk2 tijd dat de economische hervi 8 mingen van de jonge en integ1 ogende minister van financië Musalia Mudavadi beloond moeten worden. Westerse reg- ringen zijn namelijk bang datri door de duimschroeven al te L. zeer aan te draaien (zoals in 1991, toen alle budgettaire huy werd bevroren) het land zal al glijden naar instabiliteit en cl^El os. En daar zit niemand op te- wachten in het westen, dat „e enorm geïnvesteerd heeft in k nya. Bovendien heeft men hePf land nu harder nodig dan ooiK vanwege de vele hulpoperatie^ voor omringende landen die van hieruit worden gecoördi- neerd Rei Dus zal er wel weer een com-6 j promis uit de bus rollen. De fc^. se financiële toezeggingen (cii ca een miljard gulden) zullen v°g vermoedelijk gepaard gaan de waarschuwing dat de kraar dicht gaat als het democratise gehalte niet verbetert. Met als uiteindelijk resultaat dat er po tiek gezien weer weinig zal ve anderen voor de oppositiepar tijen en burgers in Kenya. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT President arap Mi De mouwen opgestroopt zit Joep van den Nieuwenhuyzen onderuit gezakt in zijn stoel. Hij oogt ontspannen. Het is vrijdag middag 5 juli 1991 en de pers conferentie is achter de rug. In de notitieboekjes van de tiental len verslaggevers staan slechts superlatieven. Begemann-top- man Van den Nieuwenhuijzen heeft het weer gefikst. Ditmaal heeft hij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) aan zijn verzameling metaalbe drijven toegevoegd. De 'bedrijvendokter', zoals zijn bijnaam luidt, zal de RDM weer in de vaart der volkeren op stuwen. Dat althans waren toen de hooggespannen verwachtin gen. Ook Van den Nieuwenhuy zen zelf mompelde tijdens de persconferentie iets over nieu we orders en de bouw van trein en metro-onderstellen. Hij zou er 'iets moois van gaan maken', beloofde hij. Dezer dagen liggen de zaken iets anders. Het gaat niet goed bij Holec en bij RDM. Bij de RDM gaat het zelfs zeer be roerd. Het bedrijf zit slecht bij kas. Er is zelfs een reddingsope ratie nodig om de komende maanden het salaris van de nu nog 750 medewerkers te kun nen betalen. Bij Holec vreesden de vakbon den dat het bedrijf zou worden opgesplitst in drie delen, die vervolgens voor verkoop in de etalage zouden worden gezet. Begemann spreekt dat tegen. Opsplitsing is niet aan de orde, zo werd gezegd. Wel wordt om gezien naar een financiële of in dustriële partner. Ondertussen moeten wel alvast 295 banen verdwijnen. Begemann als concern draait ook al niet lekker. Het bedrij- venconglomeraat hééft last van de crisis in de metaalsector. De huisbankiers hebben volgens verschillende ingewijden elke geldstorting aan bijvoorbeeld de RDM geblokkeerd. Daarnaast maakt het reddingsplan overi gens geen enkele melding van een financiële bijdrage door Be gemann. Indirect zou het con cern wel meebetalen. Maar dat zou iets te maken hebben met bankgaranties waarvoor de grond van de RDM als onder pand geldt. Verder spreekt het boekdelen dat Van den Nieuwenhuyzen zijn zaakjes tijdens de vakantie maanden probeert te regelen. Als een ondernemer daartoe overgaat, is de nood doorgaans hoog. En juist dat blijft nog het vreemdste element in de recen te ontwikkelingen. Begemann kon de problemen bij de werf al maanden terug zien aankomen. Nieuwe orders bleven almaar uit en de laatste onderzeeër was negen maanden geleden al klaar en zou in juli alleen nog voor de officiële overdracht de werf aandoen. Het kan zijn dat Joep van den Nieuwenhuyzen heeft gegokt en dat hij heeft verloren. Gegokt op de vette order uit Taiwan die dus niet op tijd is gekomen. Vo rige maand nog, zo is inmiddels bekend geworden, heeft hij de Taiwanezen nog gevraagd om een schriftelijke bevestiging dat het met die bestelling van vier tot tien onderzeeboten nog wel in orde zou komen. Hij heeft nog niets gehoord. De miljardenorder zou de RDM niet alleen voorjaren werk heb ben bezorgd, het zou ook de fi nanciële positie Van Begemann aanzienlijk hebben verbeterd. Bij de koop van de RDM door Begemann wisten maar weini gen af van die vette order. Pas toen dat nieuws publiekelijk be kend werd, begreep men de in genomenheid van Van den Nieuwenhuyzen die dagen. Van den Nieuwenhuyzen heeft de afgelopen dagen in kleine kring toegegeven dat hij nauwe lijks meer hoop heeft op een transactie met de Taiwanezen. Maar zakenman als hij is, zegt hij nog niet dat het alle kansen verkeken zijn. En de eerder be loofde metro- en treinstellen zullen wel nooit bij de RDM worden gebouwd. Joep de bedrijvendokter heeft echter al weer éen ander plan. Hij wil zijn geliefde speeltjes nu in het voormalige Oost-Duits- land laten maken. Bij Wagon- bau, een voormalige staatson derneming die voor een prikkie kan worden gekocht. Een Ame rikaanse onderneming is nog de enige concurrent sinds Siemens zich uit de onderhandelingen heeft teruggetrokken. In Hengelo zien ze deze Duitse gigant inmiddels als één van de gegadigden voor een I lolec-on- derdeel. Met die wetenschap past de puzzel opeens in elkaar. Joep de verzamelaar, verkoopt de FIolec-BV's en steekt het geld in Wagonbau, dat èn tteinstél- len bouwt èn bovendien niet echt armlastig is. D En wat betreft de RDM, ach, di; - werf is met geld van de overhei en een offer van het personeel voor drie jaar weer in veilige h< ven. Misschien krijgt het bedrij nog een leuke order. Joep zal s wel zien, hij is meer geïnteres- y seerd in het verloop van zijn (t( 2 laag genoteerde) koers op de y beurs. Alhoewel, de laatste da- s gen steeg Begemann. Volgens c handelaren was het Van den Nieuwenhuyzen zelf, die aandf j len opkocht en zo via extra vraag de koers liet stijgen. Flij i' - kennelijk nog op zoek naar het juiste medicijn. k ROTTERDAM NICO DE VRIES

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2