Deel Borsumij blijft wellicht op 'Lasso' Toenemend vandalisme plaag voor Voorschoten Schoolbestuur knokt voor subsidie voor nieuwbouw Kermis kwelt bewoners Laan van Ouderzorg Politieman gaat in optreden tegen Voorschotenaar buiten zijn boekje Leiden Regio WOENSDAG 20 JULI 1994 Onderhandelingen in volle gang Borsumij Textiles opent waarschijnlijk een verkoopkan toor op de Lasso-Zuid in Roelofarendsveen. Dat bevestigt een medewerker van het bedrijf dat nu nog is gevestigd op de Lasso-noord. „We zitten nog in de onderhande lingsfase", maakt ze een voorbehoud. „Ook plekken voor een kantoor tussen Den Haag en Schiphol zijn nog mo- gelijk." roelofarendsveen marieta kroft voor die tijd al een andere baan gevonden te hebben", merkt hij hierover op. Voor de overigen wordt ontslag aangevraagd. In mei waren het er nog 23 die op de lijst stonden. Een aantal van hen heeft inmiddels een andere baan gevonden, waardoor er, aldus Wijnen, op dit moment 15 mensen op de ontslaglijst staan. De vakbondsbestuurder heeft goede hoop dat het arbeidsbu reau de ontslagaanvragen niet accepteert. ,,De handel met Tu nesië ontwikkelt zich positief waardoor de omzet van Borsumij stijgt. Bovendien: als het zeker is dat Borsumij een Eind dit jaar vertrekt de textiel- poot van Borsumij naar het Duitse Emmerich. Van de 130 personeelsleden kunnen er zo'n 40 tot 45 blijven werken in het verkoopkantoor dat volgens de het bedrijf 'moet worden ge zocht tussen Schiphol en Den Haag'. Circa 65 personeelsleden krijgen de mogelijkheid om mee te verhuizen naar Emmerich. Volgens L. Wijnen van de FNV-Dienstenbond heeft het grootste deel inmiddels inge stemd met de verhuizing. ,,Ze stemmen in, maar verwachten den haag/voorschoten persbureau cerberus De regels waaraan een politie man zich te houden heeft zijn strenger dan voor een willekeu rige burger. Dit blijkt nog maar weer eens uit de veroordeling die de Nationale Ombudsman heeft uitgesproken over het ge drag van een Haagse politieman tegenover een inwoner uit Voorschoten. De Voorschotenaar leeft sinds april gescheiden van zijn echt genote. Alvorens zij in juni 1993 officieel zijn gescheiden moest hij maandelijks bijdragen aan het onderhoud van zijn vrouw en dochters. De onderhouds plicht zou komen te vervallen indien vast zou staan dat zijn echtgenote met een nieuwe partner samenleefde. Voor hem was dit reden om regelmatig post te gaan vatten bij de wo ning van de Haagse hoofdagent om te kijken of deze samen woonde met zijn ex. Het kwam in deze periode in 1992 regelmatig tot confronta ties tussen de Voorschotenaar en de hoofdagent, waarbij de ir ritatie bij laatstgenoemde groei de. Volgens de politieman kon de Voorschotenaar regelmatig met een verrekijker of een vi deo-camera rond zijn huis aan getroffen worden. Bovendien zou hij bij al zijn 'surveillances' niet altijd nuchter zijn geweest en meerdere malen met schreeuwpartijen de buurt op stelten hebben gezet. De Voor schotenaar kwam altijd in een auto van de zaak en zou volgens de Haagse agent ook regelmatig hebben gepocht over zijn goede baan. De agent is toen maar eens gaan bellen met de werk gever van de Voorschotenaar zonder zich daarbij in eerste in stantie als politie-ambtenaar bekend te maken. De Nationale Ombudsman is van mening dat de agent dit ook in vervolgge sprekken met de werkgever niet had mogen vermelden. Hel be treft hier immers een prive'-k- westie. De werkgever heeft wei nig meer gedaan dan de Voor schotenaar op de hoogte bren gen van de telefoontjes van de agent. Hij voelde zich niet ge roepen zich in dit wespennest te steken. Op 29 december 1992 meldde de echtgenote van de Voorscho tenaar dat hij zich weer op sto rende wijze voor de woning op hield. De hoofdagent is toen in gezelschap van twee collega's naar zijn huis geraced en heeft de auto van de Voorschotenaar met een politiebusje klemgezet. Gadegeslagen door zijn twee collega's is de agent op de auto afgebeend en de Voorschote naar verzocht uit de auto te ko men. Zelfs enkele klappen tegen het raam konden hem echter niet vermurwen hieraan toe te Pomphouders verzetten zich tegen komst concurrent h ter aar jos hogervorst I De vier particuliere houders van I pompstations in Ter Aar zijn fel gekant tegen de komst van een j nieuw pompstation van de fir- 1 ma Van Hameren op het indus triegebied Bovenland. Hun woordvoerder Mulder uitte de bezwaren gisteravond in de commissie beroep- en bezwaar. Volgens Mulder zijn de huidige vier pomphouders goed in staat om Ter Aar te bedienen en dat een vijfde station hun omzet onder druk zou zetten. De vier hebben volgens Mul der onlangs al grote investerin gen moeten doen om aan de scherpe milieu-eisen te vol doen. Mulder verweet het ge meentebestuur dan ook dat ze de belangen van de vier niet voldoende in het oog heeft ge houden door mee te werken aan de procedures die moeten leiden tot de bouw van een pompstation voor de firma van Hameren. Volgens woordvoerder Hille- naars van Van Hameren gaat het in dit geval alleen om een dieselpomp die via een pasjes systeem aan bedrijven met vrachtwagens en landbouwver- keer zal leveren. Dat ook de per sonenauto's van deze bedrijven van diesel worden voorzien, sluit Hillenaars niet uit. Juist dat laatste stuit de vier Teraarse pomphouders tegen de borst. De commissie doet binnen kort uitspraak. INBRAKEN - Bij twee winkels in de Voorschotense Voorstraat is ingebroken na het ingooien "an een de winkelruit met een trottoirtegel. In een viswinkel verdween een paar honderd gulden uit de kassa. In een sportzaak werden acht t-shirts gestolen. Sport- en speldag bij zwembad de Tweesprong in Roelofarendsveen De jaarlijkse sport- en speldag van de stichting Vakantiespelen Alkemade en gymnastiekvereniging Excelsior is komende maan dag. Bij en in het zwembad van De Tweesprong aan de Lucas van Leijdenlaan in Roelofarendsveen wordt een groot aantal spellen voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar uitgezet. Het is niet verplicht om een zwemdiploma te hebben. Wel moet zwemkleding, een handdoek en een lunchpakket worden mee genomen. De sport- en speldag begint om tien uur en eindigt om twee uur. Deelname kost 2,50 gulden per persoon. CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 verkoopkantoor in Roelo farendsveen houdt, dan stap ik morgen nog met dat gegeven naar het arbeidsbureau. Dat is weer een reden minder om mensen te kunnen ontslaan." Het sociaal plan met de rech ten en plichten van de werkne mers van Borsumij Textiles is inmiddels definitief afgekeurd door de vakbonden. Op de door de FNV en de Unie BLHP geor ganiseerde personeelsbijeen komst van 10 mei schaarden de werknemers zich al achter de kritiek van de bonden. „De op komst van 13 mensen was ech ter bedroevend laag. Later heb ben we daarom een schriftelijke peiling gehouden onder de ove rige leden", aldus Wijnen. „Tachtig procent keurde het plan toen eveneens af. Inmid dels is het op enkele punten aangepast, maar over het alge meen nog onaanvaardbaar in onze ogen." den haag/oegstgeest persbureau cerberus Het is beslist niet zo dat het be stuur van de gereformeerde Schoolvereniging Rijnsburg en omstreken niet kan opschieten met de collega's van de rooms- katholieke Willibrordschool en dat de gereformeerden daarom in een eigen schoolgebouw wil len. „Er is juist een heel goede relatie. Schoolfeesten worden vaak samen gegeven", verze kerde voorzitter A. de Vries gis teren na afloop van een hoor zitting bij de Raad van State in Den Haag. Reden van de procedure bij de Raad van State is een pro- bleem rond de Dr. Schilder school in Oegstgeest, die onder het bestuur valt van de gerefor meerde Schoolvereniging Rijnsburg. Deze school is uit zijn jasje gegroeid. Een aantal groepen moest noodgedwon gen ondergebracht worden bij de 500 meter verderop gelegen katholieke Willibrordschool. Bestuurlijk bezien zou deze gespreide vestiging voor grote problemen zorgen. Daarom heeft de gereformeerde School vereniging bij de staatssecreta ris van onderwijs aangeklopt voor extra geld om nieuwbouw te kunnen plegen bij het hoofd gebouw aan De VoscuyL De staatssecretaris weigerde te be talen omdat het beleid is leeg stand zou goed mogelijk te be nutten vooïdat er over nieuw bouw gepraat kan worden. Bouwsubsidies worden op dit moment vrijwel uitsluitend ge geven om onderhoud aan be staande gebouwen te kunnen plegen. Voorzitter De Vries van de gereformeerde Schoolvereni ging zegt 'ten einde raad' te zijn. Nu is de situatie nog enigszins werkbaar omdat er maar 500 meter tussen de bei de schoolvestigingen zit. Maar wat te doen als de Willibrord school met opheffing wordt be dreigd? Dan moet mogelijk veel verder weg een dependance worden ingericht. Dat is geen doen. Rechter J. Vermeer van de Raad van State gaf De Vries weinig hoop op een goede af loop van de procedure. Zij wees er op dat de minister in verge lijkbare zaken steeds gelijk heeft gekregen van de Raad van State. Venneer hoopt over een aantal weken met een officiële uitspraak te komen. geven. Volgens de Ombudsman hielden de twee collega's zich op dat moment terecht afzijdig omdat de Voorschotenaar niks strafbaars deed. Over de rol van de agent is de Ombudsman weer minder te spreken. Van een politieman moet te allen tij de een terughoudend en be heerst optreden verwacht kun nen worden. Tenslotte was er in 1993 nog een voorval waarbij de agent in de ogen van de Ombudsman buiten zijn boekje is gegaan. Toen de Voorschotenaar weer eens bij het huis van de agent rondhing was hij volgens e'e'n van diens dochters dronken. De agent overtuigde zijn collega's dat hem een alcoholtest moest worden afgenomen. Uit die test bleek dat de Voorschotenaar op dat moment niet gedronken had. De Ombudsman vond dit nog een voorbeeld van een voorval waarbij de agent zijn prive'zaken en zijn politiefunc tie niet goed heeft weten te scheiden. Overigens merkte de Ombudsman wel op dat de irri tatie bij de hoofdagent heel goed voorstelbaar is. De uitspraken van de Om budsman brengen geen sanc ties met zich mee. Niettemin plegen overheidsinstanties zich de uitspraken terdege aan te re kenen. ït"T zoeterwoude'Een heer uit Breda' heeft de commissaris van de koningin in Groningen Vonhoff zijn voorganger E. Toxopeus ooit genoemd. In middels is de voormalige WD-voorman een heer uit Zoeterwoude, waar hij gisteren zijn vijftig-jarig huwelijk met H. Ufkes vierde. In zijn huis aan de Grutto werd het gouden bruidspaar gefeliciteerd door burgemeester A. Houdijk en zijn vrouw. De nu 76-jarige Toxopeus was minister van binnenlandse zaken in de kabinetten De Quay en Marijnen. Toen hij na zijn vertrek uit Groningen lid werd van de Raad van State, verhuisde hij in 1980 naar Zoeterwoude. „Toeval. Als we binnen twintig kilometer afstand van Den Haag woon den, werden de stukken thuisbezorgd." Werd Toxopeus volgens de verhalen minister omdat hij zijn voorganger PJ. Oud regelmatig een lift gaf, gisteren ging het gesprek over het verkeer in Zoeterwoude-Dorp. Want die blokken op de Dr. Kortmannstraat zijn het echtpaar net als menig ander Zoeterwoudenaar een doom in het oog. FOTO BEN DE BRUYN Eind dit jaar informatiepunt voor ouderen van Alkemade alkemade marieta kroft Inwoners van Alkemade hoeven zich binnenkort niet meer af te vragen waar ze met hun vragen en opmerkingen terecht kun nen. In december wordt in Hui ze Jacobus één Informatiepunt voor Zorg en Dienstverlening ingericht. De hulpzoeker hoeft maar te bellen of even naar het informatiepunt toe te stappen en hij krijgt precies de juiste in formatie. Zo hoeft hij niet meer bij vier of vijf instanties aan te kloppen. Het informatiepunt zal in het begin drie ochtenden geopend zijn. Als blijkt dat er veel vragen binnenkomen, worden de ope ningstijden verruimd, kondigt initiatiefnemers Jannie Grotens uit Oude Wetering aan. Mo menteel worden 22 vrijwilligers 'klaargestoomd' voor het werk: ze volgen cursussen om zodat ze precies weten wat er op het gebied van vrijwilligerswerk al lemaal mogelijk is. Telkens twee vrijwilligers tegelijkertijd bezet ten het informatiepunt: een staat de hulpvrager te woord en de ander zoekt de benodigde informatie in de computer. Het zou kunnen dat de hulpzoeker naar een vrijwilligersinstelling wordt verwezen, maar soms zal ook worden doorverwezen naar een professionele organisatie. Grotens is ervan overtuigd dat er in Alkemade behoefte is aan een dergelijk informatiepunt. „Zelf ben ik wijkverpleegkundi ge geweest. Toen bleek al dat veel mensen die ik tegenkwam niet wisten waar ze voor wat te recht konden. Tegenwoordig zijn er zoveel veranderingen in de gezondheidszorg dat het al leen maar nog moeilijker wordt om de juiste weg te vinden." Overlast door lawaai en alcoholgebruik Een keer per jaar is het raak in de flats aan de Leiderdorpse Laan van Ouderzorg. Beneden staat dan de kermis ter ere van Koninginnedag en in hun ap partementen ergeren de bewo ners zich daar groen en geel aan. Ieder jaar tekenen zij be zwaar aan bij de gemeente te gen de komst van het volksver maak. En hoewel de commissie beroep- en bezwaarschriften hen elke keer weer gelijk geeft, verschijnt de kermis toch steeds weer op dezelfde plek. Dit keer hebben de bewoners een 'eva luerende brief naar B en W ge stuurd. „Wij richten ons reeds nu tot u, zodat u opdracht zult geven een andere locatie aan te wijzen voor volgende jaren." Overlast door lawaai, alcohol gebruik op het kermisterrein en jongeren die drinkend en ro kend in de kelders van de flats zitten en daar ook nog urineren: de lijst met klachten van de be woners is ieder jaar dezelfde. Afgelopen jaar moest de kermis aan strikte voorwaarden vol doen om een vergunning te krij gen, maar volgens de flatbewo ners hebben die eisen niet veel geholpen. Zo zou de kermisexploitant zich niet aan de sluitingstijden hebben gehouden, zou er toch alcohol zijn gebruikt ondanks een strikt verbod en zou het op breken van de kermisattracties middenin de nacht met veel herrie gepaard zijn gegaan. De gemeente erkent dat de kermis op één avond later stopte dan was afgesproken. Omdat bij de politie alleen daarover een klacht is binnengekomen, zet ze echter vraagtekens bij de klach ten van de omwonenden. „Op vallend is dat er zo weinig klachten bij de politie zijn bin nengekomen, terwijl uit de brief moet blijken dat de overlast we derom ondraaglijk was", aldus een ambtelijke rapport. De locatie van de kermis stond de afgelopen jaren steeds ter discussie, maar slechts één keer hebben de attracties op een andere plaats gestaan. Vorig jaar stond de kermis op de Splinterlaan, maar de gemeente houdt eraan vast dat de Laan van Ouderzorg de enige echt geschikte plek is. De kans dat de omwonenden volgend jaar wel rustig in hun flat kunnen zitten rond konin ginnedag lijkt, dan ook klein. leiden frank buurman Er is sprake van toenemend vandalisme in Voorschoten. Openbaar groen en speelvoor- zieningen lijken vogelvrij ver klaard. In 1994 moest tot nu toe al ruim 23.000 gulden worden uitgegeven om de schade te herstellen, terwijl in 1993, over het hele jaar gerekend, 30.000 gulden werd uitgetrokken. De gemeente vreest dat 1994 een recordjaar wordt. Daarom is on langs in een plaatselijke krant een oproep gedaan aan de be volking om gevallen van vanda lisme bij de politie te melden, zodat de kans groter wordt dat de daders kunnen worden aan gehouden. De vemielingsgolf trekt sinds maart door de gemeente. Bo men aan de Zwaluwweg, de Prins Bernhardlaan en het Kramsvogelerf werden van hun bast ontdaan en op die manier gedood, speeltoestellen aan het Van Heemskerckplein en de Welterdreef werden vernield. Het Burgemeester Berkhout- park moest het eind mei ontgel den. Daar werd een boom in brand gestoken, bloembakken werden omgegooid, en een eend werd met een luchtdruk pistool in het oog geschoten. Op 8 juli volgde het dieptepunt aan de speelplaats aan de Jan van Galenlaan. Daar werden een speelwerktuig, een picknicktafel en een aantal bomen toegeta keld. Ook werd een gedeelte van de bestrating verwijderd. Dat le verde een record-schadebedrag op van 10.000 gulden. Volgens een woordvoerster van de gemeente staat Voor schoten tamelijk machteloos. „Vandaar dat wij hopen dat er een reactie komt van het pu bliek. Dit kost de gemeenschap veel geld, wij draaien er met zijn allen voor op. Het is natuurlijk in de eerste plaats een zaak van de politie, maar die is ook af hankelijk van getuigen. Volgens wandelaars in het Burgemeester Berkhoutpark is er sprake van een vaste groep jongeren die regelmatig vernie lingen zou plegen. Bij de politie Leiden/Voorschoten is deze groep bekend. „Maar het gaat me te ver om te zeggen dat deze jongeren voor alle vernielingen verantwoordelijk zijn. Dat is in ieder geval niet te bewijzen", zegt politiewoordvoerder R. Blom. De groep jongeren verzamel de zich aanvankelijk steeds bij de fietstunnel van het inmiddels verbouwde Voorschotense sta tion en in het Van der Hoeven Sportpark. Later verplaatste het gezelschap zich naar het Berk houtpark en de heuvel aan de Bernhardlaan. „Momenteel zijn ze vooral actief bij de brug naar de Vlietlanden, aan de Nicolaas Maeskade, met name in de avonduren. Ze springen vanaf de brug in het water en zitten de fietsers een beetje in de weg. Echt klachten over hun gedrag zijn bij ons niet binnengeko men", stelt Blom vast. Volgens de politieman is de groep niet uitzonderlijk voor Voorschoten. „In elke gemeente heb je groepen van dit soort jongeren, tussen de 12 en 17 jaar oud, die zich vervelen en eikaars gezelschap opzoeken. In Leiden hebben ze een aardige oplossing bedacht voor deze groepen: eigen hangplekken, waar ze zelf verantwoordelijk voor zijn en waar ze niet zo snel iets zullen vernielen. Misschien zou er in Voorschoten ook zo iets moeten komen", aldus Blom. De speelplaats aan de Jan van Galenlaan in Voorschoten is zwaar getroffen door vandalisme. De gemeente zal de speelplaats spoedig opknappen. FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15