"V&TERKRANT sfJRs Onzichtbare troep maakt waterleven zuur Kamperen op de ijsbaan van Ter Aar Onder de douche met een eend HALVE PRIJS WARNECKE MODE Ooievaars te huur WOENSDAG 20 JULI 1994 >Éc JtmiE Regionale verwachting voor donderdag 21 juli 25 graden Oost 3 CHEF GERT VISSER. 071-356439.PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOIJ.071-3f Motorschip Reinwatervarend geweten voor giflozende fabrieken Bestemming: Alphen aan den Rijn Jochem Wagemakers in het laboratorium van de Reinwater. De boot van het Leidsch Dag blad vaart vandaag en morgen op de wateren in en rond Al phen aan den Rijn. Wie tips heeft voor de bemanning kan bellen naar het speciale tele- Dinsdag 19 juli, Aarkanaal De Leidsch Dagblad-boot ziet er nog prima uit aan de onder kant. Mag boven de waterspie-, gel een enkel krasje herinneren aan een, in dit logboek al vaker beschreven, wat al te enthou siaste afmeerpoging, onder de waterlijn is alles nog pico bello in orde. En da's toch bepaald geen onbelangrijke informatie voor een schipper, niet waar. Nu vraagt u zich misschien af: alles goed en wel, maar hoe weet die snuiter van dat log boek dat? Ik kan u geruststellen: ik ben niet over overboord ge vallen en onder de boot beland. Al evenmin ben ik gekielhaald door een collega, naar aanlei ding van mijn vorige logboek. Hoewel ik niet uitsluit dat dat laatste alsnog gaat gebeuren. Verder doe ik ook niet aan zoet water-snorkelen ofdiepsloot- duiken. Hoe dan wel? Nou gewoon, we hebben met ons bootje een sluis bezocht. Een prachtig oud sluisje nabij de Papenbrug in Papenveer (gemeente Ter Aar), om precies te zijn. Een beleve nis op zich. En wie een blik op de onderkant van zijn vaartuig wil werpen, is daar aan het goe de adres, zo bleek. Bij dit sluisje komt de doe-het- zelver onder de watersporters volledig aan zijn trekken. Nie mand die de sluisdeuren voor je komt openen en sluiten. Dat Inlog rap htc: PA öe Graal foonnummer op de redactie van het Leidsch Dagblad: 071- 356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06- 52801476. Roelofarendsveen Polderpuzzeltocht (in 5-pers. roeibo ten), start bij Kees Verhaar Botenver huur, Noordeinde 89a, om 18.30 uur. Wassenaar Dag van het Paard, met races en drave rijen, afgewisseld door demonstraties en een rijtuigenshow. DONDERDAG 21 JULI Alphen aan den Rijn Zomermarkt in het centrum, van 10.00 tot 17.00 uur. Noordwijk Rabo/Novo Strandloop, t.h.v. politie post. aanvang 19.30 uur. Optreden van André Hazes, Dans- en Speelcafé Foetsie, Picképlem, 21.00 moet de schipper allemaal zelf doen, zo staat ook op een bord aan de wal geschreven. Hoe precies te werk moet wor den gegaan, staat er niet bij. Maar met wat gezond verstand, en de wet van de communice rende vaten nog paraat, kom je een heel eind. Uitgang dicht, in gang open, sluisje vol laten lo pen, bootje erin, ingang dicht, uitgang open, sluisje leeg laten lopen en varen maar. Een kind kan de was doen. Verder heb ook ik vroeger boe ken van De Kameleon gelezen, dus zelfs 'Les 1 bij sluisgebruik' - leg de boot niet met lijnen vast aan de kade anders wordt het bungelen of dompelen - had ik paraat. Wat kan er nog misgaan?, dacht ik zelfverzekerd toen ik ons bootje het piepklei ne sluisje binnenloodste. Alles, dus. Want wat in geen enkel Kame- leonboek of andere schippers- vakliteratuur staat, is: denk aan het randje. Het uitstekende randje van het bootje. En daar mee bleef onze trouwe Leidsch Dagblad-kruiser dus aan de kant hangen toen het waterpeil in de sluis vliegensvlug daalde. Als een druipende zwemmer die zich aan de zwembadrand optrekt. Nee, prima kwaliteitje nog, die onderkant van de boot. Prima kwaliteit randje ook trou wens. PAUL DE VLIEGER» Vijf dode eenden onderweg. Pluizige lijfjes, de kopjes onder water. Slaat het botulisme dan toch genadeloos toe? Boosdoe ner: het warme weer. De zon maakt het de natuur soms erg moeilijk. De mensheid con stant. Onzichtbare troep maakt het waterleven knap zuur. De 'Reinwater', de boot van de stichting Reinwater, spoort fa brieken op die schadelijke stof fen lozen in de Nederlandse op pervlaktewateren. In Alphen aan den Rijn ligt hij afgemeerd, tussen de Albert Schweitzerbrug en de Koningin Julianaweg. 'Reinwater voor schoon water' staat erop. Natuurlijk mogen we langszij komen. Jochem Wagemakers (26) maakt de landvasten vak kundig vast. Hij is als vervan gend dienstplichtige twaalf maanden de machinist aan boord. Nee, ze liggen niet in Al phen om lozende fabrieken op te sporen. Dat komt straks wel weer. Ze liggen hier alleen maar om de boot wat op te knappen. Zo milieuvriendelijk mogelijk natuurlijk. Met verf op basis van natuurlijke lijnolie voor het bo- venschip. Voor het gedeelte on der water is nog geen onscha delijke oplossing. Maar die komt er nog wel. Wagemakers daalt de trap in de stuurhut af. Let maar niet op de zooi, waarschuwt hij. Lege beu gels bier en bundels zeildoek versperren de weg naar de ten toonstellingsruimte. Hier ko men kinderen van basis- en middelbare scholen meer over water en watervervuiling te we ten. Aan stuurboordzijde staat een aquarium met grote nagc- Een eenzaam beroep, dat van brugwachter. Een heel eenzaam beroep. Zeker als je zoals Vero nica van Ofwegen de Papen brug moet bedienen over het Aarkanaal. Goed, er komen wel boten langs, of liever onder je door, maar van een beetje zwaaien krijgt een mens al gauw genoeg. „En van de hele dag patience spelen krijg ik pijn in mijn handen", zegt Veronica. Ze zegt het lacfiend. Omdat ze een opgeruimd karakter heeft, èn omdat haar eenzaamheid is verdreven. Ze had al een vriend, maar sinds kort, sinds 2 mei om precies te zijn, is daar een vrien din bijgekomen. Een klein eendje. „Die heb ik uit het wa ter gered. Hier, in het Aarka naal." Een eend dit het water redden, dat schreeuwt om een verkla ring. „Het beestje werd belaagd door een meerkoet", verduide lijkt Veronica. „Die koet duwde het eendje de hele tijd onder water." Het diertje, een vrouwtje dat Kwekkie werd gedoopt, legde onmiddellijk haar lot in de han den van Veronica. Onvoorwaar delijk. De eerste twee maanden verbleef het overdag in het brugwachtershuisje, 's Nachts sliep het in de douche van Vero nica, in Alphen. Waar Veronica ook liep, het eendje liep achter haar aan. „Kwekkie walde de eerste tijd niet zwemmen. Niet in het water van de vijver in de tuin en niet in een teiltje. Toch moest dat. Want als eenden te lang uit het water zijn, verdwijnt hun beschermende vetlaag. Dan gaan ze dood." Uiteindelijk raakte Kwekkie toch aan water gewend. „Nu gaat ze mee als ik onder de douche ga", zegt Ve ronica. „Ik maak haar rugje nat." Kwekkie is volledig gewend. Ze is niet bang voor de twee katten van Veronica, de hamster en het konijn. „Sterker nog, ze jaagt de maakte vissen. Wagemakers drukt op een knop. Brandende lampjes geven aan welke vissen al niet meer in Nederlandse wa teren zwemmen of met uitster ven worden bedreigd. De bar beel, de zalm, de snoek. Weinig katten weg. Er is maar één kat in de buurt waaivoor ze bang is. Een rode met een belletje. Als die er aan komt, begint Kwekkie te schreeuwen." En als Veronica lampjes branden niet. „De kinderen krijgen te horen dat de vervuiling van het water door twee stromen wordt ver oorzaakt", vertelt Wagemakers. „De organische vervuiling is niet zo erg. De natuur kan ge- roept, komt Kwekkie er aan. „Behalve als ik weg moet. Dat heeft ze door. Ze loopt dan weg omdat ze weet dat ze dan haar hok in moet." makkelijk poep en brood afbre ken. Maar niet als er te véél in het water komt. Dan gaan de vissen aan zuurstofgebrek dood. De geloosde gifstoffen zijn nog schadelijker. Die kunnen totaal niet worden afgebroken." Ja ja, ook eenden hebben soms een eenzaam beroep. FOTO HIELCO KUIPERS Achter in de ruimte staat een aquarium waarin drie voorntjes zwemmen. Daarnaast een lege bak. „Daar doen we oppervlak tewater in", legt Wagemakers uit. „Met wat pokon. Zo leggen we dan het meststoffenpro- Uit Purmerend komen ze. Jo- han en Ineke, met hun boot Clazina. Wat ze hier te zoeken hebben? Ineke komt oorspron kelijk uit Oude Wetering. En om vaker in de buurt van haar moe der te zijn hebben ze hier een ligplaatsje gezocht. Eerst lagen ze met hun boot in „Vinkeveen. „Ook prachtig hoor, die plassen. Het is daar roman tischer. En het water is er scho ner omdat het een gesloten plassengebiedis." Maar hier vinden ze het ook prachtig. Ze maken tochtjes naar de Kaag of de Westeinder. Soms gaan ze echt de hort op. In Duitsland zijn ze geweest en in Limburg. Maar in de week einden blijven ze in de buurt Op vakantie in je Hoezo, met het vliegtuig afrei zen naar exotische, verre lan den. Niks voor mij, zegt Sjaan Kalshoven uit Nieuwveen. Al veertien jaar brengt ze de zomer door in een stacaravan aan het Aarkanaal op steenworp afstand van haar huis. Even de weg af rijden en Sjaan is weer thuis. „Makkelijk hoor, de hele die rentuin kan mee op vakantie." En de Nieuwveense wijst op drie valkparkieten, een vis, hamster, konijn en de stoute hond die even tevoren stiekem uit de tuin was geglipt. „Als je uren moet rijden, kan het hele bleem uit. Door de pokon zit het hele aquarium binnen de korste keren vol met algen. Dan kun je verder niets meer zien." Helemaal vóór in de boot is het laboratorium. Op het aanrecht staan tientallen watermonsters. Kalimijn, Frankrijk. Hoechst, Duitsland. Akzo, Amsterdam. In niet alle potjes zit gif. Voor som mige donkerbruine flessen in de krat op de vloer krijg je statie geld. Vroeger werd het laboratorium van de Reinwater nog wel ge bruikt. Toen kwamen er labo ranten aan boord om ze direct te analyseren. Maar tegenwoor dig wordt de ruimte voorname lijk nog voor opslag van de pot jes met watermonsters gebruikt. Pas in Nederland onderzoeken medewerkers van universiteiten de kwaliteit van het water. En als die echt heel slecht is, pro beert de tak juristen van de stichting de boosdoener voor de rechter te slepen. Ze blijven nog een dag liggen. Dan vertrekken ze naar het Braassemermeer of de Kager- plassen. Wagemakers weet het nog niet precies. De opknap beurt is nog niet klaar. Maar het vervelende schuurwerk is geluk kig al gebeurd. Zo'n twintig hel blauwe zonnepanelen op de stuurhut leverden daarvoor de milieuvriendelijke energie. Maar het vermogen van het las apparaat is te groot. „Dan moet de agregator er toch even bij aan. Maar het licht en de koel kast draaien uitstekend op die panelen." Alles wat je milieuvriendelijk koelt, smaakt lekkerder. ROELF REINDERS van de Braassem dobberen. Al leen als het slecht weer is, gaan ze verderop. Jammer is het alleen dat in de jachthavens zo weinig te doen is voor kinderen. „Dat geldt niet alleen voor hier. Het is in het hele land eigenlijk zo. Voor klei ne kinderen valt er weinig te spelen. En oudere kinderen hebben ook nauwelijks vertier. We zijn nog nooit in een jacht haven geweest waar een disco was, of zo. Ja, in Hoorn of Enk huizen, maar dan zijn het dis co's die er toch al zijn. De eige naren van jachthavens zouden echt meer voor kinderen moe ten organiseren." ANNEMIEK RUYGROK eigen achtertuin spul al niet meer mee. Dan moet een ander voor ze zor gen." Met rot weer kan je bovendien zo naar huis toe. Nog zo:n voor deel van een vakantie in - zeg maar - je achtertuin. Met mooi weer vertoeft Sjaan met man en drie kinderen van april tot okto ber in haar tweede thuis. „Het is hier heerlijk rustig. Als ik om tien uur 's ochtends buiten zit, blijf ik zitten. Thuis ben ik altijd aan het werk." ZOMERKOLLEKTIE Nu is de beste tijd om onze zaak te bezoeken. Want vanaf heden verkopen wij tientallen mode-topmerken voor de HALVE PRIJS en minder. Breestraat 151, 2311 CN Leiden Tel. 071-124586. In de brandende zon kamperen op de ijs baan. Dat kan in Ter Aar. Momenteel ste ken de witte caravans en kleurige tenten fel af tegen de groene grasmat aan het Aarka naal. Maar 's winters tovert het water dat zelfde biljartlaken om tot een glimmende ijsvloer. Tja, je moet maar op het idee komen om een slaatje te slaan uit zowel hitte als vries kou. Een welverdiende schouderklop dus, voor de vroegere voorzitter van de Ter Aarse IJsclub. Zo'n 27 jaar geleden kon de vereni ging best wat munten gebruiken. Zie hier het resultaat anno 1994. Door een goed ge vulde clubkas werden de schaatsers eige naar van de grond. En in de zomermaan den heeft Ter Aar nu een professioneel va kantieverblijf, compleet met kantine en te lefoonaansluitingen voor elke gast. Om het grasveld met de lichtmasten staan zo'n tachtig stacaravans die eigendom zijn van de bewoners. Daarnaast verhuurt de ijsclutó in de zomer ook nog zo'n twintig ca ravans, voor het merendeel bevolkt door Polen. „Veel van hen komen elk jaar weer terug. Ze vinden dit blijkbaar een prima stek in het hoogseizoen", zegt secretaris T. in 't Veld. En dat is het kenmerk van de 'campingbe volking': elk jaar keren de leden weer terug naar hun vaste stek. Zo komen de vriendin netjes Nicolette en Wendy al in Ter Aar van af het moment dat ze hun luiers nog bevuil de. „We staan hier altijd zes weken. Ik vind het hier hartstikke leuk", vertelt de Leidse Nicolette (10) terwijl ze na een duik langs een laddertje uit het Aarkanaal klautert. „Je kunt hier onwijs lekker zwemmen. Maar als er heel veel boten zijn, ga ik het water echt niet in. Want darr word je helemaal gek van de golven.".Zin om naar huis te gaan, heeft Nicolette niet. „Blèèh", zegt ze. Een stuk tong onderstreept haar afschuw. Met zulke trouwe klanten hoeven die schaatsers vooralsnog niet bang te zijn voor een kink in de geldkabel. BRENDA FILIPPO AGENDA LOGBOEK Een ooievaar in de tuin. Met een in een doek gewikkelde pop aan de snavel. En een bordje 'te huur' aan de poten. Wat mag dat beduiden? Of is de vrouw des huizes onlangs bevallen van een kleine? Of is het huis te huur? Niets van dat alles, zo meldt ons Aty Koeleman. Zij bewoont het gewraakte huis aan het Sluispad in Papeveer, bij het sluisje van het Aarkanaal dat kleine bootjes toegang ver schaft tot de Langeraarse Plassen. „Die ooievaar is te huur. Zo simpel is dat." Aty beviel vorig jaar van een kleine en werd getipt door een kraamverzorgster. De verhuur van houten ooievaars, daar viel geld aan te verdienen. „En mijn man is timmerman", meldt Aty, „dus dat komt mooi uit." Hij maakte er achttien in totaal. De meeste diertjes wachten echter nog op een huurder. Al een half jaar lang. In die tijd zijn er slechts drie tijdelijk verhuisd. Kletste die kraamver zorgster uit haar nek? „Misschien moet het bordje te huur hoger hangen", zegt Aty. „Er komen ook niet zo veel bootjes langs. En vanaf de weg zien ze het niet. Of ze rijden te hard. Hoe dan ook, als ze het zien krijg ik felicitaties. Of de men sen komen vragen of ze het huis kunnen huren." „Soms lukt het toevallig wel er één te slijten. Laatst was hier iemand die had pech met zijn bootje en zag de ooievaar staan. Een week later kwam hij er één huren, omdat hij een kleinzoon had gekregen." Voor het geld hoeft men het in elk geval niet te laten. Een houten ooievaar kost 3,50 gulden per dag. „En voor de duur van de huur krijgt men de pop er gratis bij." Dat zijn de woorden van een echte moeder. Want om de pasgeborene nu zelf aan de snavel van een ooievaar te laten bungelen... HERMAN JÓUSTRA» Weinig vertier in jachthavens

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11