„Ja, auch in Paris." 'Roer moet om in Europees beleid' Genève wacht gespannen op antwoord Serviërs Buitenland RPF probeert vluchtelingen te stoppen Pyongyang gedompeld in bitterste verdriet 'Duits' plutonium zou niet uit Rusland afkomstig zijn 'Syrië moet Israëli's van hun goede bedoelingen overtuigen' Berlusconi ontkent regeringscrisis 4bi DINSDAG 19 JUL11994 Mitterrand met succes geopereerd parijs De Franse president Mitterrand herstelt goed na de ope ratie die hij gisteren onderging in het Cochin-ziekenhuis in Pa rijs. De prostaatoperatie is met succes uitgevoerd, aldus de be handelende arts. De president blijft tot eind deze week in het ziekenhuis. Mitterrand (77) is in september 1992 in hetzelfde ziekenhuis voor het eerst geopereerd wegens prostaatkanker. Sancties tegen Irak blijven overeind new york De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gis teren besloten dat de economische sancties tegen Irak moeten worden gehandhaafd. De strafmaatregelen werden ingesteld na dat Iraakse troepen Koeweit waren binnengevallen. Ondanks het besluit van gisteren zijn de leden van de V-raad het niet geheel eens. De Verenigde Staten willen niets weten van een soepeler houding, terwijl landen als Frankrijk en Rusland wel voelen voor geleidelijke opheffing van de sancties. Kidnappper van Abbie betuigt spijt londen Julie Kelley, de vrouw die twee weken geleden de pas geboren baby Abbie ontvoerde uit een ziekenhuis in het Engelse Nottingham, heeft gisteren haar excuses aangeboden aan de ou ders van het kind. De 22-jarige Kelley is gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens ontvoering. „Twee weken lang heeft mijn cliënte zo goed als ze kon voor de baby gezorgd. Ze kan slechts spijt hebben over wat is gebeurd", aldus haar ad vocaat. Zoals gemeld is baby Abbie inmiddels terug bij haar ou ders. Onderzoek tegen Franse ex-ministers parus Het Franse openbaar ministerie is gisteren een onder zoek begonnen tegen drie voormalige kabinetsleden, onder wie de socialistische ex-premier Laurent Fabius. bekeken wordt in hoeverre zij medeverantwoordelijk zijn voor het bloedschandaal uit 1985. In dat jaar werd met het AlDS-virus besmet bloed toe gediend aan 1.200 hemofilielijders. Inmiddels zijn ruim 300 van de patiënten overleden. Ozonlaag wordt nog altijd dunner geneve De afbraak van de beschermende ozonlaag rond de Aar de gaat nog steeds door. In het Zuidpoolgebied was de ozon in oktober vorig jaar over een grote oppervlakte tijdelijk geheel ver dwenen. Dat staat in een rapport van de Wereld Meteorologi sche Organisatie van de Verenigde Naties in Genève. Het gat in de ozonlaag boven de Zuidpool was vorig jaar 600 maal zo groot als de oppervlakte van Nederland. Deze omvang werd ook in 1992 gemeten maar vorig jaar duurde het verschijnsel langer dan ooit. De ozonlaag beschermt het leven op Aarde tegen ultra violette straling. De waarschijnlijk belangrijkste oorzaak van de aantasting van de ozonlaag is de door de mens veroorzaakte milieuvervuiling. Internationale contactgroep bijeen geneve-brussel gpd De tijd tikt weg voor Bosnië- Hercegovina. Het Bosnische parlement van Kroaten en mos lims heeft al ingestemd met het nieuwste vredesplan en het wachten was vandaag rond het middaguur nog op het ant- J woord van de Bosnische Ser- viërs. De 'internationale con tactgroep' zou later vandaag bijeenkomen op de Russische 1 permanente missie in Genève bijeen, in de hoop dan ook het antwoord van de Bosnische Ser- viërs binnen te hebben. Het vredesplan voorziet in een verdeling van Bosnië, waar bij 49 procent van het grondge- Ibied wordt toegewezen aan de Serviërs en 51 procent aan de moslims en Kroaten. Het Bosnisch-Servische parlement N kwam gisteravond in het berg- 1 oord Pale nog niet tot een be- i slissing, ondanks sterke druk van Moskou en Belgrado. Van- 4 daag wordt in Pale verder be raadslaagd. In VN-kringen te Genève wordt geen regelrechte Servi sche afwijzing van het vredes plan verwacht, maar wel een tweeslachtig antwoord, verpakt in een aantal voprwaarden en aanvullende eisen. De Ameri kaanse onderhandelaar Red man heeft eerder gezegd, dat een Servisch 'Nee, tenzij...' voor de internationale gemeenschap onaanvaardbaar is. „Aan de door Amerika, Rusland en de EU-ministers uitgewerkte kaart van het toekomstige Bosnië valt niet te tomen, afgezien van ui terst minimale correcties", al dus Redman. In ieder geval worden morgen delegaties van de strijdende partijen in Genève verwacht. De internationale contactgroep hoopt dat dan de puntjes op de i kunnen worden gezet. De ministers van buitenland se zaken van de Europese Unie deden gisteren vanuit Brussel een laatste oproep aan de Bosnische Serviërs om het vre desplan te aanvaarden. Volgens de EU-ministers is dit de 'enige levensvatbare oplossing' voor de oorlog in Bosnië. ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated se Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press Interr EU-ministers willen snel nauwere band met Oosten De toetreding van voormalige Oostbloklanden uit Mid den- en Oost-Europa tot de Europese Unie is niet meer een kwestie van 'of maar van 'wanneer'. Dat hebben de EU-ministers van buitenlandse zaken gisteren in Brussel bepaald. Tegelijkertijd waarschuwden EU-functionaris- sen dat het bestaande EU-beleid dan volledig zal moeten worden omgegooid. 'vriendelijke gesprekken bij een dinertje' beperkt blijven. De Duitse bondskanselier Kohl heeft gisteren in Bonn aange kondigd de Oosteuropese lei ders een maal per jaar te willen uitnodigen voor een Europese topconferentie. De eerstvolgen- brussel aly knol correspondent De EU-ministers willen de voor malige Oostbloklanden geleide lijk meer bij hun werk betrek ken. De contacten zullen niet langer tot de nu gebruikelijke de gelegenheid is in december in Essen. Kohl denkt daarbij in eerste instantie aan de staats hoofden en regeringsleiders van Polen, de Tsjechische Repu bliek, Slowakije en Hongarije. In Brussel stemden de minis ters gisteren in met een agenda die de Europese Commissie heeft uitgestippeld voor de toe lating van voormalige Oostblok landen uit Midden- en Oost-Eu ropa. Volgens EU-functionaris- sen moet echter het echte zware werk nog beginnen. „Niemand moet denken dat het huidige EU-beleid ongewijzigd kan blij ven als de Unie tot twintig lan den of meer uitgroeit. Dat be leid moet grondig worden her zien", aldus een zegsman. Het geheel aan verdragen en afspraken dat in de loop van het bestaan van de Europese Ge meenschap en de Europese Unie is ontstaan, zal op de hel ling moeten, de landbouwpoli tiek voorop, vinden deze zegs lieden. Zou men het huidige landbouwstelsel zonder omwe gen op landen als Polen of Hongarije overplanten, dan zou dat zo'n 100 miljard gulden per jaar meer gaan kosten. En dat geld is er piet. Het enige alter natief, wordt dan ook al in EU- kringen gezegd, is de afschaf fing van de huidige landbouw steun. Behalve het landbouwbe leid zal echter ook de regionale politiek moeten veranderen, evenals het beleid op het gebied van transport, milieu, concur rentie en staatssteun voor on rendabele bedrijfstakken. Staten die, gezien hun econo misch niveau, de meeste kans maken op snelle toetreding tot de Europese Unie, zijn momen teel Slovenië en de Tsjechische Republiek. Landen als Roeme nië en Bulgarije zullen nog vele jaren langer in de wachtkamer moeten blijven zitten, 'om maar te zwijgen van Albanië', aldus een EU-woordvoerder. Zoals bekend treedt Oosten rijk op 1 januari tot de Europese Unie toe. Finland, Noorwegen en Zweden mikken ook op die datum, maar moeten eerst nog wachten op de uitkomst van hun respectievelijke referenda in de herfst van dit jaar. Daama staat de toetreding van Cyprus en Malta op de agenda. KIGALI Rtr-AFP Frankrijk erkent de over winning van het Rwandees Patriottisch Front (RPF). Vlak voordat het RPF een regering van 'nationale eenheid' zou installeren, verklaarde Parijs via mi nister Juppé (buitenlandse zaken) dat het met het nieuwe bewind zal onder handelen over beëindiging van de Franse interventie in het land. Intussen tracht het RPF de stroom vluchtelingen uit Rwanda naar Goma in Oost-Zaïre te stoppen. De grensovergang is gesloten. Naar Goma is in totaal een miljoen mensen uit Rwanda gevlucht, meest Hutu's die de wijk namen voor de Tutsi-rebellen. Hulporganisaties proberen wanhopig enige orde te scheppen en voedsel, me dicamenten, tenten en wa ter naar Goma en omge ving te krijgen. Naar de Franse bescher mingszone in het zuidwes ten zijn tot dusverre in to taal 1,5 miljoen mensen gevlucht. Gisteren stroom den plotseling zeker 100.000 mensen vanuit de zone naar Bukavu over de grens met Zaïre, kennelijk uit vrees voor verder op rukken van het RPF. Vol gens het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelin gen passeren elk uur meer dan 4.000 mensen de grens. In Bukavu zijn geen hulpgoederen voor han den. Volgens hulpverleners in de veiligheidszone werd de vluchtelingenstroom op gang gebracht doordat lei ders van de Hutu's bewust het gerucht verspreidden dat de Fransen niet in staat zijn hen te bescher men. De angst lijkt in strijd met wat het RPF gisteren verklaarde. De Tutsi-rebel len kondigden aan dat met de verovering van Gysenyi het laatste bolwerk van het regeringsleger is gevallen. „De oorlog is voorbij. Er is in Rwanda een staakt-het- vuren van kracht, zelfs al is deze niet geproclameerd", aldus Paul Kagamé, de be velhebber van het RPF. Bevolking neemt afscheid van Kim Il-sung PEKING-SEOUL AP-AFP-Rtr Twee miljoen mensen waren vanochtend in Pyongyang op de been voor de begrafenis van de Noordkoreaanse leider Kim Il- sung die elf dagen geleden is overleden. Dit heeft het persbu reau Nieuw-China gemeld vanuit de hoofdstad van Noord- Korea. De autoriteiten in het ge ïsoleerde communistische land hebben niet meegedeeld waar de 'Grote Leider' wordt begra ven. Het lijkt erop dat de rouw- plechtigheden rond het overle den staatshoofd ook morgen nog doorgaan. De Noordko reaanse partijkrant Rodong Sin- mun volstond met een kort be richt dat op 20 juli om 12 uur plaatselijke tijd de hele bevol king drie minuten stilte in acht neemt en dat de treinen en bo ten gedurende diezelfde tijd zullen claxoneren. De meeste buitenlandse di plomaten in Pyongyang denken dat de feitelijke begrafenis van Kim Il-sung pas morgen plaats heeft. Dit vermoeden lijkt te worden bevestigd door de aan kondiging van het persbureau Nieuw-China dat de vlaggen morgen halfstok zullen hangen aan de belangrijkste officiële ge bouwen in Peking. „Niemand onder de buiten landers weet of Kim Il-sung be graven wordt of gebalsemd op gebaard blijft in een mausole um", aldus een Europese inwo ner van Pyongyang. Volgens ge tuigen heeft men arbeiders drie nachten aan een stuk zien wer ken in een officieel gebouw aan het Kim Il-sungplein in het cen trum van Pyongyang. Dit zou heel goed kunnen worden inge richt als mausoleum. Heel Noord-Korea lijkt in zeer diepe rouw gedompeld nu het land definitief afscheid moet nemen van de 82-jarige leider. „Het hele land en de hoofdstad Pyongyang waren gehuld in het bitterste verdriet dat zich ooit heeft geuit in de geschiedenis van de natie die vijfduizend jaar omspant", meldde het officiële Noordkoreaanse persbureau KCNA. Na een korte plechtig heid in het parlementsgebouw reed de wagen met het stoffelijk overschot van Kim door de be langrijkste straten van de stad. Een vrouw haalt een baby weg bij zijn moeder, die is omgekomen in het gedrang dat ontstond nadat RPF-soldaten vuurden op de vluchtelingen. De rebellen hebben de grensovergang bij Goma inmiddels gesloten, maar in het zui den van rwanda is een nieuwe stroom vluchtelingen op gang gekomen naar Zaïre. foto reuter moskou-bonn Rtr-DPA-AFP De geheime dienst van Rusland acht het uitgesloten dat uit een Russische atoombomfabriek plutonium is gestolen, dat ver volgens in Duitsland is beland. Voor de berichten van Duitse media bestaat geen bewijs, zei de woordvoerster van de gehei me dienst voor het buitenland, Tatjana Samolis, gisteren. „Er bestaan geen feiten over de smokkel van plutonium voor militaire doeleinden. Wij noch de Duitsers beschikken over be wijsmateriaal. Er is geen aanwij zing voor een spoor naar Rus land", aldus de zegsvrouw. Ze gaf echter toe dat het gevaar be staat dat plutonium wordt ge stolen. „De Russische inlichtin gendienst weet dat het kan ge beuren en wij houden ons daar mee bezig." Het Duitse week blad Der Spiegel en het actuali teitenprogramma Panorama meldden afgelopen dagen dat de zes gram plutonium 239 die in mei bij het Zuidduitse Stuttg art was onderschept, uit Rus land afkomstig is. Der Spiegel baseert zich op een rapport van het centrum voor kernonder zoek in Karlsruhe. Het is vol gens het blad de eerste keer dat plutonium van het betreffende type in beslag is genomen. De Duitse minister van staat Schmidbauer vindt dat de smokkel gevaarlijke vormen aanneemt. Hij beschuldigde in ternationale misdaadorganisa ties en Russische regeringsfunc tionarissen ervan zich met de il legale handel bezig te houden. Italiaanse (62) bevalt van gezonde zoon De 62-jarige Roseanna Delia Corte is gisteren bevallen van een zoon van zes pond en drie ons. Volgens Itali aanse media is nooit eerder een vrouw op zo'n hoge leeftijd moeder geworden. Bij de vrouw uit de Mid- denitaliaanse stad Canino waren bevruchte eicellen van donoren ingeplant. Vol gens het personeel van het Romeinse Antinori-zieken- huis gaat het goed met moe der en kind. Delia Corte's zwanger schap werd begeleid door de omstreden gynaecoloog Se- verino Antinori, die afgelo pen jaar een 59-jarige Britse vrouw aan een tweeling hielp. In Italië leidde dit tot een discussie over de vraag of artsen aan zulke 'oma zwangerschappen' mogen meewerken. Een door de re gering benoemde commis sie adviseerde vorig jaar al leen vrouwen in de vrucht bare leeftijd in aanmerking te laten komen voor kunst matige bevruchting. Antinori had eicellen van anonieme donoren be vrucht met sperma van Del- la Corte's man, die boven de zestig is. De vrouw wilde heel graag nog een baby, nadat haar enige zoon Ric- cardo in 1991 op 17-jarige leeftijd bij een auto-ongeluk om het leven was gekomen. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Syrië is niet aan bod gekomen bij de eerste ronde van bespre kingen tussen de Amerikaanse minister Christopher (buiten landse zaken) en de Israëlische premier Rabin. Een naaste me dewerker van Rabin zei gisteren in Jeruzalem dat Syrië alleen is genoemd toen Christopher zei te hopen dat de onderhandelin gen met Damascus niet naar de achtergrond worden geschoven nu Israël intensiever praat met Jordanië. Rabin zei eerder dat de Syriërs zich meer zullen moeten inspannen om de Israë lische bevolking over te halen tot het doen van concessies. „Er zijn unieke veiligheidsregelin gen nodig voor een vredesver drag met Syrië. Daarover moet worden onderhandeld. Voor er in principe overeenstemming wordt bereikt over het hele pak ket, kan ik niet tegen het Israëli sche volk zeggen dat er werke lijk beweging zit in de relatie met Syrië." Christopher vliegt vandaag naar Damascus. Morgen ver trekt hij naar Jordanië, voor een ontmoeting met zijn Israëlische en Jordaanse collega's, in een hotel aan de Dode Zee. Donder dag keert hij in Israël terug. In een tent in het Jordaans-Is- raëlische grensgebied hebben onderhandelaars van beide lan den gisteren hun eerste dag van technische besprekingen afge sloten. Vandaag praten ze ver der over onder meer waterrech ten en wederzijds erkende gren zen. Recalcitrante Eega Nord-minister houdt voet bij stuk wan dij* kan dat 9Z34567 En het is r I dag, 7 dagen per week), net zo gratis, net zo veilig en net als in Nederland kunt u 123AAS6 mJf voor f 1-000,- per dag opnemen. I^""' Haal vóór u op reis gaat de gratis Duitsland, België en Engeland kunt u al bij V&kantiegeldgids op het postkantoor. Daarin bank én op uw giromaatpas het Eurocard/ veel geldautomaten terecht. In andere landen vindt u alle informatie over wereldwijd MasterCard- en /of Cirrus-logo, dan zit u worden het er steeds meer. gratis geld opnemen makkelijk (24 uur per en betalen. POSTBANK Niemand op vakantie zonder de giro maatpas. Want zoals u daarmee in eigen land geld uit de muur haalt, zo nu ook in het buitenland. Ziet u bij een geldautomaat alle kanten goed. In Frankrijk, Spanje, De Giromaatpas. Ook voor buitenlandse geldautomaten. rome eelco van der linden correspondent Volgens de Italiaanse premier Berlusconi komt er in zijn land geen regeringscrisis. Berlusconi zei dit gisteravond tijdens een interview op Rete4, een van zijn drie televisie-zenders. Binnen zijn kabinet heerst grote on enigheid over het decreet waar mee het voorarrest van van cor ruptie beschuldigde personen werd afgeschaft. Berlusconi's verklaring staat haaks op uitspraken van de woordvoerder van het kabinet, Ferrara, die zondagavond had gezegd dat een regeringscrisis op het punt van uitbreken stond. Ferrara baseerde zich op de houding van coalitiepartner Lega Nord en met name van de minister van binnenlandse za ken, Maroni. Deze had gezegd dat hij door Berlusconi om de tuin was geleid en zou aftreden als het decreet niet zou worden ingetrokken. Maroni herhaalde gisteren zijn dreigement. Hij weigerde, zoals Berlusconi wenste, zijn excususes aan te bieden. De Italiaanse premier verde digde gisteravond het decreet en noemde de vele kritiek het gevolg van de campagne van een partijdige pers. „Ik ben er van overtuigd dat de Italianen zullen begrijpen dat het decreet uitgevaardigd is om de rechts positie van iedereen in Italië be ter te kunnen beschermen", al dus de regeringsleider. Hij liet echter wel doorschemeren be reid te zijn enkele veranderin gen aan te brengen, op voor waarde dat de uitgangspunten geen geweld wordt aangedaan. Of dit de Lega Nord tevreden zal stellen, moet vandaag blij ken, wanneer het decreet wordt besproken in de kamercommis sie voor grondwetszaken. Als gevolg van de geruchten over een regeringscrisis, daalde de koers van de lire gisteren sterk. Ook de Milanese effecten beurs was in mineur.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5