Onze Top 5 van deze week. 'Brinkman ongeschikt als premier' O O O O chi Epe-3 is vooral een relaas van gruwelijk misbruik Wanbetalers ziekenfonds nog geen echt probleem Binnenland Zes jaar en TBS voor doden sigarenwinkelier 'Gebaar Japanse regering volstrekt onvoldoende' Wegens succes verlengd. Eén, twee, in de maat Politie gaat integriteit agenten toetsen D66-raadslid verdacht van brandstichting Explosies bij verffabriek (DINSDAG 19 JUL11994 IV Bouwvakkers maken Albanese school Groningen Een groep bouwvakkers uit Groningen offert de va kantie op voor vrijwilligerswerk in Albanië. Twaalf mannen en .vier vrouwen vertrekken zondag naar Mici, om daar een hope loos vervallen basisschool op te knappen. Ze doen dat geheel belangeloos. De bouwmaterialen ter waarde van tienduizend gulden zijn betaald door sponsors. Nederlanders lopen over De Muur den haag Een groep van zes Nederlanders heeft zondag een voettocht van duizend kilometer over de Chinese Muur afgeslo ten. De zes liepen 65 dagen aaneen en komen nu in het Guiness Book of Records. De groep was onder leiding van beroepsmilitair Rob Melker. Ze bereidden zich 2,5 jaar op de expeditie voor. De zes gingen vanuit Peking per trein en bus 1.300 kilometer naar het oosten, voor ze met de echte tocht konden beginnen. Daar bij doorkruisten ze zowel woestijnachtige zandvlakten als dicht begroeide oerwouden. De lopers komen 24 juli aan in Neder land. Schoolverlaters zoeken naar baan voorburg Schoolverlaters waren vorig jaar gemiddeld zo'n ne gen maanden op zoek naar een baan, twee maanden langer dan in 1992, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De 'helft van hen had vorig jaar binnen een halfjaar een baan. Dit jaar lijkt het beeld iets gunstiger. Uit recente cijfers blijkt dat het aantal werkloze jongeren kleiner is dan een jaar geleden. Vorig jaar waren er ongeveer 200.000 schoolverlaters, negen van de tien zochten een baan. Academici zoeken het langst naar werk en een bouwkundestudent van het lager beroepsonderwijs is het snelst aan werk geholpen. amsterdam anp Een 18-jarige man is gisteren door de Amsterdamse recht bank veroordeeld tot zes jaar cel en TBS voor het doden van de Amsterdamse sigarenwinkelier Hartman. Volgens de rechtbank schoot de dader de sigarenman opzettelijk dood op 6 november 1993. De eis was tien jaar cel en TBS. i' De rechtszaak was achter ge- Sloten deuren, omdat de man tijdens het delict nog minderja rig was. Volgens de rechter is wel het volwassenenstrafrecht van toepassing op de man die op 15-jarige leeftijd ook al een vrouw heeft gedood. Hartman werd neergeschoten in het proefverlof van de dader die werd behandeld in het orthope dagogische centrum De Marke in Rekken. Hij was niet terugge keerd van een weekeind verlof. De man wordt volgens het Pie- ter Baan Centrum super agres- tokyo.ap-anp malige Nederlands Indië is aan gedaan. Ook zij zeiden het plan van de Japanse regering onvol doende te vinden. Voor het proces, dat in janua ri begon, was gisteren grote be langstelling. Er waren onder an deren zeven vertegenwoordi gers van de Japanse regering en veel leden van de Japanse schrijvende pers. De rechtszaal was overvol. Voor de vertaling van de verklaringen van de Ne derlanders was een Nederlan der die in Tokyo Japans stu deert, speciaal tot tolk beëdigd. Voorzitter S. L^pré van JES zei gisteren na afloop dat de ver hoorden het 'zwaar hebben had' tijdens de voorbereidingen van hun getuigenissen. „Maar ze hebben zich er bijzonder goed doorheen geslagen. Het was emotioneel." i Zo'n veertig organisaties heb ben gisteren een verklaring aan geboden aan de Japanse pre mier Tomiichi Murayama, waarin zij stellen dat zij het Ja panse gebaar aan de zogeheten troostmeisjes 'onvoldoende en onaanvaardbaar' vinden. De Ja panse regering heeft gezegd om als gebaar van boetedoening 1,7 miljard gulden (100 miljard yen) aan goede doelen te willen 'schenken. Gisteren was de openbare zit ting van het civiele proces in Tokyo waar vier vertegenwoor digers van de Stichting Japanse Ereschulden (JES) toelichtten waarom zij een schadevergoe ding van 20.000 dollar (34.000 gulden) eisen voor wat hen in de 'Jappenkampen' in het toen- Coroos Appelcompöte, ori met stukjes appel, pot 355 gram o" Zaanse snijder, wit, bruin |2r35] of volkoren IZ49], heel l.by Uit de bedieningsafdeling: Rauwe boerenham, o/irv 100 gram ®a®® ,3r49T ^.4y Rineau Bordeaux, rood of wit Ar ties 0.75 liter J>S5~ 4.y0 01 Perla Mild koffie, snelfiltermaling - n f**? bundel 4 pakken 250 gram _^3^TU.yy ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gea Onze kristalactie Is verlengd t/m zaterdag 8 oktober a.s.. Volle spaarkaarten kunt u inleveren t/m 5 november a.s.. Deze week krijgt u een kristalzegel bij... Honig Tortellini di Parma, Tortellini Formaggio of Ravioli Tradizionale, .n pak 250 gram ®s® Abtr 4.iy Maaslander belegen kaas 48+ [M51 of Maaslander kaas 48+ 1&95], -7nc vers van 't mes, per 500 gram o®® /.\jO Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 23 Juli a.s_ 'Zolang de voorraad strekt 's Landsgrootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. d strekt zutphen anp „Als je dat doet, ben je geen moeder meer. Dan ben je toch zeker achterlijk? Je stort je kinderen in het ongeluk." Aldus wees de 46-jarige moeder uit Vaassen gisteren voor de Zutphense rechtbank al le beschuldigingen van misbruik van haar drie kinderen van de hand. De aanklacht was voor haar een donderslag bij heldere hemel. „Ik mag hier dood neervallen als ik had geweten wat er gebeurde." De rechtbank zette gisteren de tanden in een vierdaags proces tegen acht verdachten, die allen worden beschuldigd van het misbruik van drie betrokken kinderen uit één gezin. De verkrachtin gen begonnen in 1989 toen de kinderen 2, 11 en 14 jaar waren. Vier van de verdachten figureerden ook al in de geruchtmakende Eper zaak rond de zusjes Yolanda en Evelien. Epe-3, zoals de zaak wordt genoemd, staat er ook rechtstreeks mee in verband. Het misbruik van de kinderen zou zijn voortgevloeid uit partnerruilsessies tussen het Vaassense echtpaar en Yolanda en haar toenmali ge echtgenoot in Elburg. Op zeker moment zou den ook de drie kinderen bij de uitspattingen zijn betrokken. Yolanda deed later krachtingen en seksuele mishandeling waarvan zij tijdens deze bijeenkomsten het slachtoffer werd. De aangiften mondden uit in het recente Eper proces. Yolanda is in de huidige zaak een aantal malen als getuige gehoord. Het Vaassense echtpaar noemde de fuiven pure verzinsels, evenals al het andere dat zou zijn voorgevallen. „Er is nooit wat gebeurd in Elburg, ook geen partnerruil. Het is allemaal gelogen", al dus de vroegoude moeder die zeer slecht ter been is. De vrouw voelt zich door de strafzaak 'van bin nen gebroken'. Waarom de drie kinderen zulke uitvoerige en gedetailleerde verklaringen hebben afgelegd tegen hun ouders, is het paar een raad sel. In de Eper zaak werd de 52-jarige vader al veroordeeld tot driejaar. Naast het echtpaar staan ook drie buurjongens terecht. Een van hen, 24 jaar oud en al veroor deeld tot anderhalfjaar en TBS met dwangverple ging in de Eper-incestzaak, bevestigde zijn be kentenissen uit het vooronderzoek volmondig. Hij gaf grif toe het geestelijk onvolwassen oudste slachtoffer (een thans 19-jarig meisje, functione rend op het niveau van een 8-jarige) talloze ma len te hebben verkracht. Daarnaast had hij ge middeld twee keer per week seks met haar broer tje (nu 15) en één keer per week met het jongste meisje, dat nu zes jaar oud is. Volgens de verdachte hebben de ouders hem weinig in de weg gelegd om hem zijn gang fe la ten gaan. De moeder zou zelfs de jongste (bij wie het misbruik op 2-jarige leeftijd zou zijn begon nen) hebben vastgehouden, terwijl hij haar pro beerde te verkrachten. Ook zijn eigen moeder zou hebben geweten van zijn afwijkende gedrag, doch daar niets aan hebben gedaan. Een andere zoon zou zij zelfs hebben geholpen tijdens een verkrachting van het oudste slachtof fer door het meisje vast te houden. De vrouw ont kende ter zitting alles. Vandaag kwam deze twee de buurjongen voor de rechter. De derde broer (29) ontkende gisteren in alle toonaarden. Ook hij werd voor de Eper zaak ver oordeeld (een jaar plus TBS met dwangverple ging). Hij beweert door de politie - een ander team dan het team dat de Eper zaak onderzocht - onder druk te zijn gezet. Verwaarlozing en persoonlijke tragedie lijken zowel verdachten als slachtoffers in de zaak te ty peren. De broers groeiden met een drankzuchti ge, jong gestorven vader en een losbandige moe der op voor galg en rad. Het verdachte echtpaar vond elkaar via een advertentie, nadat de moeder een zeer ongelukkig huwelijk met een geweldda dige man achter de rug had. Twee van hun kinde ren overleden kort na de geboorte. De vader wérd in zijn jeugd door zijn ouders verwaarloosd. Uit de stukken blijkt dat de slachtoffers in alle opzichten volledig zijn verwaarloosd. De school van het drietal rapporteerde dat zij ongewassen en in stinkende kleren door het leven moesten. Leerkrachten zetten de kinderen op school regel matig onder de douche. Heeft de oudste een geestelijke achterstand, de jongste kampt met een gehoor- en spraakstoornis. Het meisje is samen met haar broertje onder de vleugels genomen door een oudere halfzus. De jongen heeft zich overigens ook aan zijn beide zusjes vergrepen. Vandaag zet de rechtbank de zaak voort met het verhoor van de overige drie verdachten, on derwie Yolanda's ex-man. Hij werd vorige maand vrijgesproken door het Arnhemse hof in de Eper sief als hij de omgeving niet naar zijn hand kan zetten. De kans op herhaling is groot, al dus het Pieter Baan Centrum. Ten tijde van zijn daad was de man verminderd toerekenings vatbaar. De rechtbank heeft de conclusies van het PBC overge nomen en weegt in het vonnis mee dat de man op een weerlo ze winkelier heeft geschoten en hem op een gruwelijke wijze van het leven heeft beroofd. Daardoor zijn gevoelens van onrust en onveiligheid veroor zaakt, onder meer onder winke liers en buurtbewoners. De dader moet een langduri ge behandeling ondergaan met maximale beveiliging. Verder is een aanzienlijke celstraf nood zakelijk. Die is gezien de leeftijd van de man, de verminderde toerekeningsvatbaarheid en het belang van zo spoedig mogelij ke behandeling, zo beperkt mo gelijk te houden. Fractie stelt positie vandaag aan de orde CDA-leider Elco Brinkman is niet meer geschikt voor het premierschap, vanwege de dramatische verkiezingsne derlaag en zijn ongelukkige manier van optreden de laatste maanden. Dat heeft een prominent fractielid dat anoniem wil blijven, gisteren onthuld. Nijmegen In alle vroegte vanmorgen paseerden deze militairen de Waalbrug in Nijmegen. De 78ste Internationale Vierdaagse ging vanmorgen vroeg van start. Hoeveel mensen er precies meedoen, is niet bekend, maar het aantal inschrijvingen lag gisteren op 35.521 FOTO ANP PETER DRENT amsterdam gpd Op het Landelijk Selectiecen trum voor de Politie (LSCP) in Hilversum wordt gewerkt aan een test om de integriteit van sollicitanten bij de Nederlandse politie te toetsen. Aanleiding daarvoor, aldus di recteur Tegel, is een aantal voorvallen van 'ontspoorde' po litiemensen. Onlangs werden zeven Rotterdamse agenten op non-actief gesteld, omdat ze Subsidie voor werkgevers den haag gpd Werkgevers die binnen hun be drijf ander werk zoeken voor hun gedeeltelijk arbeidsonge schikte werknemer, krijgen een bonus. De baas krijgt vierdui zend gulden om de werknemer om te scholen en gedurende vier jaar een loonkostensubsidie van maximaal twintig procent van het bruto-loon van de werk nemer. Dat blijkt uit een voorstel tot aanpassing van de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW), dat staatssecretaris Wal lage van 'sociale zaken gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Er bestaat al een loonkostensubsidie voor het in dienst nemen van een (gedeeltelijk) arbeidsongeschik te. De uitbreiding gaat in 1995 vijftien miljoen en in 1999 85 miljoen extra kosten. zich hadden misdragen. Zo'n test maken is volgens Tegel niet eenvoudig: „Het is een ingewikkeld psychologisch fenomeen. Politiemensen kun nen ook afglijden als ze al een aantal jaren in dienst zijn. We zoeken nu uit of we daarover te voren al iets kunnen vaststel len". In elk geval moet het antece dentenonderzoek (onderzoek van iemands voorgeschiedenis) worden verbeterd en moeten de onderzoeken beter op elkaar worden afgestemd, vindt Tegel. „Nu doen alle korpsen het op hun eigen manier, wat betekent dat je slecht kunt analyseren welke methodiek het beste is." Voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB) reageert gereserveerd op de plannen van het LSCP. Hij wacht ze af, maar tekent aan dat de bond ervoor wil waken dat de test discriminatie in de •hand werkt. Hij vindt in het al gemeen dat binnen de Neder landse politie meer aandacht moet komen voor de 'ethiek' van het vak. „Niet alleen over afglijden, maar ook op de wijze van werken zelf." Bij Tegels opmerking over het antecedentenonderzoek merkt hij op dat dat bij Surinaamse sollicitanten niet eenvoudig is. Nederlandse verzoeken om in formatie uit Suriname leveren vaak onbruikbaar materiaal op. den haag gpd Als het CDA erin slaagt een cen trum-rechts kabinet met WD en D66 te formeren moet niet Brinkman, maar een andere prominente CDA'er of D66'er Van Mierlo de ministersploeg leiden. De CDA-fractie zou oud- Eurocommissaris en oud-mi- nister van financiën Frans An- driessen op het oog hebben. Enkele fractieleden zullen van avond, tijdens het wekelijkse fractieberaad, de kritiek op Brinkmans functioneren aan snijden. Voorzitter Nieuwenhuis van de CDA-kamerkring Utrecht daarentegen vindt dat niet par tijleider Brinkman, maar het da gelijks bestuur van het CDA moet aftreden. Dat zei hij van morgen voor de KRO-radio. Nieuwenhuis vindt dat de aan dacht van zowel de media als van het partijbestuur te veel op Brinkman zijn gericht. Brink man valt volgens hem nauwe lijks iets te verwijten: „Hij is le gitiem gekozen door het Neder landse volk en heeft vervolgens het vertrouwen van de kamer fractie gekregen doordat hij is aangewezen als fractieleider." Volgens CDA-bronnen is de positie van Brinkman aanmer kelijk verzwakt. Dat komt door de publikatie van het rapport- Gardeniers waarin stevige kri tiek op de partijleiding is en de kritiek van partijvoorzitter Lod ders. Ook binnen het partijbe stuur zou er steeds meer kritiek zijn op Brinkman. Lodders kritiseerde Brinkman onlangs in een interview met de GPD-bladen (waarbij ook deze krant is aangesloten). Ze vond dat Brinkman onterecht de in druk wekte dat hij tegen defor ming van een centrum-links ka binet vvas. Dat, zou bij de .ach terban tot grote ongerustheid hebben geleid. Het CDA-partijbestuur ont kent dat het het vertrouwen in de partijleider volledig heeft verloren. Wel heeft het bestuur meteen na de publikatie van het rapport-Gardeniers besloten Brinkman als partijleider te steunen tot er een nieuw kabi net is. Dan wordt Brinkman op nieuw 'gewogen'. Brinkman ervaart de kritiek van Lodders niet als kritiek. Ver der wijst hij erop dat de CDA- fractie hem in de formatie steeds heeft gesteund. „U hebt gezien dat de fractie steeds rus tig is geweest. Dat betekent dat de fractie het eens is met wat er naar voren wordt gebracht." barneveld gpd wapenveld Eerst waren er drie forse explosies en toen volgde de brand gistermiddag bij verffabriek Sikkens in Wapenveld, onderdeel van het AKZO-concem. Volgens de brandweer is een oven met aluminiumpasta oververhit geraakt. Niemand raakte gewond en er zijn geen giftige stoffen in de lucht gekomen. FOTO ANP M. HOLLERING Barnevelder en zoon aangehouden „We leven zeker met hem mee", zegt hij. Ploeg kwam bij de laatste ver kiezingen in de Barneveldse raad. Het is nog onduidelijk wat nu met zijn politieke loopbaan gaat gebeuren. C. van Moorsel, bestuurslid van de D66-afdëling in Barneveld: „We weten nog helemaal niet of hij werkelijk schuldig is. Hij zit alleen nog maar in voorarrest". Loco-burgemeester D. van Boven (CDA) zegt het erg jam mer te vinden dat de Barneveld se raad nu negatief in de publi citeit komt. Van Boven: „Het is niet aan ons om Ploeg te ver oordelen. Ik ga een politieke partij niet voorstellem om met een andere kandidaat naar vo ren te komen, maar als het mijn eigen partij zou betreffen, zou ik dat wel doen." Het Barneveldse raadslid van D66, W. Ploeg (48), en zijn 21- jarige zoon zitten sinds enkele dagen vast. Ze worden verdacht van brandstichting in de wo ning van Ploeg senior. De brand, die op 2 juli woed de, richtte een schade van een ton aan. Omdat de brandweer vijf brandhaarden op de bene denverdieping ontdekte, ont stond al snel het vermoeden van brandstichting. Vader en zoon waren er op dat moment niet. Waarom het tweetal de brand zou hebben gesticht, is niet be kend. Alleen de fractievoorzitter van de RPF/GPV, H. Geurts, wijst in zijn reactie op een ver klaring. Hij zegt dat aan de af faire een tragedie in de privés- feer ten grondslag moet liggen. haarlem-leiden rens koldenhof en sjaak smakman Voor de ziekenfondsen is het een bijna angstvallig bewaard geheim: een deel van de verze kerden betaalt maar een deel van zijn premie, maar heeft wel recht op het volledige pakket. Het is een uitvloeisel van de keuze die de politiek maakte bij de splitsing van de ziekenfonds premie in een procentueel deel (afhankelijk van het inkomen) en een nominaal deel (voor ie dereen gelijk). Iedereen kon op zijn vingers natellen dat een deel van de verzekerden de maandelijke ac ceptgiro van het ziekenfonds in de prullenbak zou gooien. Voor al voor mensen die van het so ciaal minimum moeten rondko men, zou die verleiding naar verwachting te groot blijken. Wat te doen met die groep? Het ministerie van WVC wilde daar in de harde lijn volgen en wan betalers desnoods een deel van het pakket - bijvoorbeeld de tandarts - voor eigen rekening laten nemen. De Ziekenfonds raad nam daarentegen het standpunt in dat iemand wette lijk verplicht is verzekerd en dus ook wettelijk aanspraken heeft op alle zorg die daarin is gere geld. De politiek nam die laatste zienswijze over, met de kantte kening dat de ziekenfondsen die wanbetaling maar met de verzekerden zelf moesten verre kenen. Hoe dat dan moest, dat bleef in het midden. Bij particuliere ziektekostenverzekeringen moet de verzekerde in principe de rekeningen eerst zelf betalen. Vervolgens kunnen ze worden doorgestuurd naar de verzeke raar die ze dan weer vergoedt. Zou dat bij de ziekenfondsen ook gelden, dan zou het gemak kelijk genoeg zijn om de wanbe taling te verrekenen: het zieken fonds trekt de niet-betaalde premie gewoon af van het terug te betalen bedrag. Het zieken fonds kent echter een vergoe ding in natura: de verzekerde krijgt de hulp die hij nodig heeft en de rekening gaat direct naar het ziekenfonds. De ziekenfondsen moeten dus de niet-betaalde, premies zelf 'bij de Derde Dapperstraat drie hoog achter' zien te innen, zoals een hoge WVC-ambtenaar het wat cynisch uitdrukt. „En dus kunnen we eigenlijk geen kant op met die bepaling." Bo vendien moet je in veel gevallen proberen om veren te plukken van een kale kikker, voegt een woordvoerder van een zieken fonds daar nog aan toe. En daar beginnen de meeste zieken fondsen niet aan, vooral omdat het om zo'n relatief klein be- Want die zestig miljoen gul den mag dan veel geld zijn, het is nog niet eens 0,2 procent van wat er aan ziekenfonds- en AWBZ-premie jaarlijks wordt betaald. Het leeuwedeel van de premie wordt geïnd door een directe inhouding op het bruto loon. Een modale alleenverdie ner met twee kinderen bijvoor beeld betaalt per jaar via inhou dingen aan ziekenfonds en AWBZ bijna vijfduizend gulden (en zijn werkgever ook nog eens bijna 2.500 gulden). De nomi nale premie is nog geen dui zend gulden. Zolang 99;8 pro cent van het premiegeld ge woon binnenkomt, maken de meeste ziekenfondsen zich er niet al te druk over, en WVC en politiek Den Haag al evenmin. Univé-woordvoerder Jansen verwacht overigens wel dat daarin binnen afzienbare tijd verandering komt: door de .op eenstapeling van eigen brjdra- gen in de zorg en de naar ver wachting stijgende nominale premies (om de burger meer kostenbewust te maken), zullen meer mensen in de verleiding komen om hun nominale'pre mies niet meer te betalen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3