Leiden Studiehuis verontrust over korting subsidies Stenen aardappels vallen met een rotklap op Jupiter mk, dsÊÊÈ 4 Peperdure auto's Leidenaar vernield Professor Vink overleden Nieuwe cursus wijkbeheerder Man trapt examinator GROETEN UITLEIDEN 10INSDAG 19 JULI 1994 'AN -- CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Tamarco «I o Drumfanfare en I O majorettevereniging Tamarco wijkt voor huizen aan de Splinterlaan in Lei derdorp. Fietser kneust ribben en bekken leiden» Een 31-jarige Oegstgeestenaar is gisteren na een ongeval met een gebroken voet naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den overgebracht. De man reed op zijn bromfiets over het fiets pad aan de Wassenaarseweg ter hoogte van de Einsteinweg. Een 46-jarige Hillegomse automobiliste, die via het fietspad de Ein steinweg wilde inrijden, zag hem over het hoofd. De bromfietser remde nog, maar kwam toch ten val. Een 45-jarige Leidse fietser knalde bovenop de bromfietser en moest met gekneusde ribben en een gekneusd bekken naar het AZL worden overgebracht. Diefstal snorfiets leidt tot klopjacht leiden De diefstal van een snorfiets leidde gisteravond tot een ware klopjacht. Enkele Leidse jongens achtervolgden vanaf de wijk De Kooi tot de Langegracht een 17-jarige Amsterdammer. Deze jongeman behoorde tot een groepje van drie jongeren, dat even daarvoor een snorfiets van de Leidenaars had gestolen. Het groepje had bij een buurthuis aan de Drifstraat contact gelegd met de Leidenaars. Een van de jongens was op de snorfiets gaan zitten en was hard weggereden, terwijl een tweede achterop sprong. De derde jongen kon ter hoogte van het politiebureau aan de Langegracht worden ingerekend door de politie. Hij bleek enkele weken geleden te zijn weggelopen uit een Am sterdamse strafinrichting. Tijdens het verhoor wist hij de naam van een winkel in Den Haag te noemen waar de snorfiets zich kon bevinden. De Haagse politie trof de snorfiets, die een waar de had van 3.500 gulden, daar inderdaad aan. Het bestuur van het Studiehuis Leiden is zeer verontrust over de geplande algemene korting van één procent op alle gemeentelijke subsidies. In een brief aan het college van B en W verzoekt het Studiehuis deze bezuiniging te heroverwegen. leiden erna straatsma Voorzitter J. van Meijgaarden wil dat het gemeentebestuur keuzes maakt in haar bezuini gingsbeleid. „Een generieke korting treft iedere subsidie ontvanger in gelijke mate, onge acht de eisen die aan de betrok kenen wordt gesteld", zegt Van Meijgaarden. „Dat vind ik een slap beleid. De gemeente maakt geen keuzes." Het bestuur hoopt dat de ge meente alsnog afziet van een korting op jaarlijkse budget van het Studiehuis, omdat het rijk ook al bezuinigt op basiseduca tie. De komende twee jaar levert het Studiehuis door aflopende rijksgelden, oplopende loonkos ten en andere prijsstijgingen zo'n 360.000 gulden in. Het Stu diehuis ontvangt van de ge meente jaarlijks zo'n zeven ton. „Daartegenover wordt, van ons een ware krachttoer ver wacht bij het wegwerken van wachtlijsten", aldus Van Meij gaarden. „Het zal duidelijk zijn dat het een niet met het ander valt te rijmen. Het uitbreiden van de werkzaamheden staat haaks op die korting van een procent, ook al is dat maar een kleine koning." Het Studiehuis verzorgt cursussen Nederlands voor buitenlanders die zich in Nederland vestigen. „Binnen kort moeten we ook cursussen verzorgen voor asielzoekers zonder status. Tot op heden mochten zij niet studeren, maar dat verandert gauw. Het ko mende seizoen worden er voor die categorie al activiteiten van ons verwacht." Onmogelijk Het wegwerken van wachtlijs ten is gegeven de situatie van voortgaande bezuinigingen on mogelijk, meent Van Meijgaar den. „Dat lukt gewoon niet. De gemeente is bovendien van plan om de bezuiniging van 250.000 gulden in een paar jaar op te trekken naar een miljoen gulden. Dat betekent dat we uit eindelijk op een algemene kor ting van vier procent uitko men." Een woordvoerster van de ge meente zegt dat de algemene korting alleen voor 1995 geldt. Hoe er de daaropvolgende jaren wordt bezuinigd is afhankelijk van de resultaten van de zoge naamde takendiscussie. In die discussie wordt bepaald welke organisaties extra moeten be zuinigen om het benodigde mil joen binnen te halen. Leidse sterrenkundige: 'Dino's overleefden soortgelijke inslagen niet' leiden/dwingeloo Hoe erg is het als je een stenen aardappel met een kilometer doorsnee op je kop krijgt met een snelheid van 60 kilometer ter seconde? Jupiter, de groot ste planeet in ons zonnestelsel kan wel tegen een stootje. Deze week wordt ze getroffen door zo'n 20 komeetstukjes die door de zwaartekracht van de reuze planeet uit hun baan zijn ge raakt. Het is een beetje te verge lijken met een paar zandkorrels jdie met grote snelheid botsen """"op een grote bal met een om vang van een paar meter: Jupi- ter wordt er niet warm of koud -—van. Maar als dergelijke ko- meetbrokjes onze aarde zouden {treffen, zou de ramp niet te overzien zijn. „Dan gaat met een donderslag ineens de scha kelaar van het leven uit. Zo zijn waarschijnlijk de dinosauriërs aan hun einde gekomen miljoe nen jaren geleden. Dus wij zijn hier ook niet helemaal veilig", waarschuwt de Leidse sterren- kundige R. Le Poole. Le Poole zit deze week inge spannen naar de hemel te turen in de radiosterrenwacht-sW- tions bij Westerbork en Dwin- geloo. De Leidse sterrenkundige wil de inslagen van de komeet 'Schoemaker-Levy 9' op 780 miljoen kilometer afstand van de aarde, voor geen goud mis sen. Het komt immers gemid deld maar eens in de duizend jaar voor dat kometen met een dergelijke hoge snelheid op Ju piter botsen. AFTER Impact site enlorged and enhanced Uitkijken naar 'Bende van Vier' De inslagen op Jupiter. Volgens de Leidse sterrenkundige Le Poole zijn ooit de dinosauriërs gedood door stukken komeet die op de aarde insloegen. foto epa Een buitenkansje, volgens Le Poole. „Hierdoor komen we ho pelijk meer te weten over kome ten en het effect van dergelijke botsingen. Uiteindelijk moeten antwoorden op dergelijke vra gen ons weer een stukje infor matie verschaffen over die ene vraag: hoe komt het dat wij hier leven?" De Schoemaker-Levy 9, ver noemd naar haar ontdekkers, bestaat uit een kralensnoer van 21 brokjes komeet. Zo'n vijftig jaar geleden heeft Jupiter de oorspronkelijke komeet 'kapot- getrokken'. „De komeet kwam toen al zo dicht langs Jupiter scheren, dat-ie door de'zwaar tekracht kapotging." Jupiter is namelijk de grootste en zwaarste planeet in ons ster renstelsel. Zij heeft een diame ter van 150.000 kilometer en is daarmee 11 keer zo groot als onze aarde, vertelt Le Poole. „Jupiter oefent door de zwaar tekracht een enorme aantrek kingskracht uit op kometen: het is een van de grootste stoorzen ders in ons zonnestelsel. Die trekkracht kan zo sterk zijn, dat kometen erdoor uit hun baan raken. Dat is hier ook gebeurd: de baan van de Schoemaker-Le vy is zo sterk afgebogen dat zij Jupiter niet meer kon ontwij ken." Enorm gat De brokjes komeet slaan vol gens de Leidse sterrenkundige in met de kracht van een mega- atoombom. „Als een veel te snel supersonisch vliegtuig komt zo'n komeetje Jupiter binnen vliegen. Het resultaat van de ex plosie is een enorm gat van en kele honderden of duizenden kilometers doorsnee, een gat dat later weer dicht valt. Wij hebben ftier in Drenthe nog niet veel kunnen zien van de insla gen. Dat betekent dat er niet zo veel met de planeet gebeurt. Een waarneemstation op Hawaii heeft inmiddels een paddestoelvormige wolk waar genomen na een komeetin slag." „Maar slaat een dergelijke kei van een kilometer omtrek bij ons in. dan is dat een gigantisch Het grootste stuk van de onge veer twintig brokstukken van de komeet Shoemaker-Levy 9 slaat volgens de verwachting van astronomen vanavond laat in op Jupiter. Vanavond en donderdag vroeg zullen de vier grootste brokken - 'De Bende van Vier' - naar ver wachting vlakbij elkaar neer komen. Maandag trof het zevende en tot dusverre grootste deel (stuk G) de planeet met een kracht van vele atoombom men. Er ontstond een explosie die tot een hoogte van 2.200 kilometer boven het oppervlak opsteeg. De flits daarvan was zo sterk dat zij een van 's we relds beste telescopen, gesta tioneerd op Mount Mauna Kea in Hawaii, bijna verblind de. Dit kwam doordat de sterkte van het licht de detec toren van de kijker verzadigde. De energie die vrijkwam bij de inslag van het ongeveer 3,5 kilometer grote stuk is naar schatting te vergelijken met een bom van zes miljoen me gaton. Eerder werd gesproken over een kracht van 250 mil joen megaton. Zo'n inslag zou op de Aarde een krater met een middellijn van enige tien tallen kilometers veroorzaken en hele steden kunnen wegva gen. ramp, een dramatische gebeur tenis. Ook al zou de komeet in de Stille Oceaan terecht komen: een enorme vloedgolf zou ver volgens al het leven op onder meer Indonesië wegspoelen. De komeet zou een krater van tien tallen kilometers diep slaan en de hele atmosfeer verpesten. Ook mensen aan de andere kant van de wereld zouden dat merken. De dino's hebben het in elk geval niet overleefd." Niet bang Het komende jaar hoeven we in elk geval niet bang te zijn voor een dergelijke ramp. Le Poole: „We kunnen een jaar vooruit voorspellen of er een komeet op ons af komt. En zoiets gebeurt zo'n 50 keer in het bestaan van de aarde. En die is inmiddels zo'n 5 miljard jaar oud. De kans van zo'n inslag is dus erg klein. Maar goed, het is beter om je op dergelijke rampen voor te berei den. Wellicht hebben we over 50 jaar iets gevonden om het naderende onheil af te wenden. Daar wordt hard aan gewerkt: een raket bijvoorbeeld, die de komeet eerst vriendelijk ver zoekt te verdwijnen en het ding vervolgens de andere kant op duwt." leiden dorith ligtvoet De spiegels, de ruitenwissers, auto-emblemen en de lak. Van dalen hebben de afgelopen vijf jaar praktisch alle onderdelen aan de buitenkant van de wa gens van Leidenaar C. Webbers vernield of beschadigd. Afgelo pen weekeinde was het weer raak. Zijn zwarte Mercedes 500 SEC - nieuwwaarde 2,5 ton - vertoont van voor tot achter diepe krassen. „Ik loof een belo ning uit van 5000 gulden als ie mand me nu eindelijk de bewij zen levert wie de dader is", zegt de bewoner van Leiden-Noord strijdlustig. Ditkeer hebben onbekenden met een stuk schuurpapier de diepzwarte lak van de vijf jaar oude wagen bewerkt. Met een scherp voorwerp hebben ze bo vendien centimeters lange kras sen gemaakt in de lak. „En dit is nog niet alles", weet de Leide naar. „Ik woon hier nu vijf jaar en heb in die tijd vijf mooie wa gens gehad die allemaal werden beschadigd. Steeds begint het met krassen, daarna worden ruitenwissers en antennes afge broken en worden de spiegels vernield. En weet u wat de spie gels van een Mercedes kosten? Vijfhonderd gulden per stuk. Bij elkaar hebben die akkefietjes me inmiddels 25.000 gulden ge kost." Toch koopt de Leidenaar ge middeld ieder jaar een nieuwe auto. En steeds een duurdere slee. „Ik heb een auto nodig voor mijn zoon, die in een rol stoel zit", verklaart Webbers. „En inderdaad koop ik steeds weer een mooie wagen. Maar ik hou dan ook van prachtige au to's. Dat is een gekte van me. Dat je bij een stoplicht staat en dat ze allemaal naar je wagen kijken. Het is mijn hobby, de enige die ik heb." Webbers is ervan overtuigd dat steeds dezelfde vandaal het op zijn wagens heeft gemunt. Hij heeft ook wel een vermoe den om wie het gaat, maar kan niets bewijzen. „Vroeger dronk ik nog wel eens een aardig bor reltje, maar nu gaat het me voor de wind. Er is iemand die het gewoon niet kan hebben dat ik nu in van die mooie auto's rijd." Webbers heeft al van alles gedaan om vandalisme te voor komen. Hij koopt steeds andere wagens in de hoop de dader te misleiden. Elke nacht stalt hij zijn auto op een andere plek. Hij liet zelfs een alarminstallatie aanbrengen, maar ook dat hielp niet. „Dan ging er een vogeltje of een poes op de motorkap zit ten en ging het alarm weer af. Ik schoot er niets mee op." Bij de politie kunnen ze de bewoner van Leiden-Noord in middels uittekenen. Iedere keer doet hij aangifte. „Maar ze heb ben niet voldoende mensen om bij mijn auto te posten. Je moet maar een videocamera installe ren, zeggen ze. Maar ja, zo'n ca mera kost 2.500 gulden en bo vendien moet ik dan de bomen in mijn voortuin weghalen. Dat wordt zo'n kale boel. Maar ik weet het anders ook niet meer. Ik loof die beloning uit en ga toch maar een camera kopen." Prof. dr. Maarten Vink die in 1967 met succes de eerste niertransplantatie in Neder land verrichte, is zaterdag op 78-jarige leeftijd in zijn woon plaats Zoeterwoude overle den. Professor Vink was van 1957 tot 1981 als hoogleraar heelkunde verbonden aan de Rijksuniversiteit Leiden. Vink, geridderd in de orde van de Nederlandse Leeuw, kreeg voor zijn werk vele on derscheidingen en erelid maatschappen. Zo ontving hij het Kruis van Verdienste van het Rode Kruis. De Zoeter- woudenaar leidde in 1973 een missie van het Rode Kruis naar Bangladesh. Bovendien kreeg professor Vink de gou den legpenning van de Ne derlandse Vereniging voor Heelkunde en de gouden Ti- lanus Medaille. De stichting WeerWerk en het Centrum voor Beroepsoriënta tie en Beroepsoefening in Lei den zijn op zoek naar kandida ten die aan de slag willen als wijkconciërge. Tien banen zijn er te 'vergeven' via de gemeen telijke dienst milieu en beheer. Wijkconciërge, ook wel wijk beheerder of toezichthouder ge noemd, is een nieuw fenomeen binnen de gemeente Leiden, r-™ Krap een maand geleden traden de eerste wijkconciërges in clienst. Zij signaleren gebreken aan bijvoorbeeld straatmeubi- lair en wegen en houden in de gaten waar in hun wijk overlast voorkomt. Voor de buurtbewo ners dienen ze als aanspreek punt van de gemeentelijke dienst milieu en beheer. Het Centrum voor Beroepso riëntatie en Beroepsoefening begint in oktober met een nieu we cursus voor wijkbeheerders. Kandidaten kunnen zich in schrijven zolang zij ouder zijn dan 27 jaar, langer dan drie jaar werkloos en maximaal in het bezit van een LBO/MAVO-di- ploma. Aanmelden kan via de stichting WeerWerk, Langebrug 60, tel: 071-251310. examinator een trap in de buik verkocht. Dit gebeurde na het Een 38-jarige Katwijker was gis- vernemen van de uitslag in het t^ren zo kwaad dat hij niet ge- examencentrum aan de Sma- slaagd was voor zijn rij-examen, ragdlaan. De politie heeft de t hij de 53-jarige Voorhoutse zaak in onderzoek. Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in Leiden. Hier, 224 traptreden boven het plaveisel van De Kopermolen, is alles klein en ver. Behalve de geluiden. Brommende reuze vrachtwagens die de winkels komen bevoorraden, het gezoem van laadkleppen die open en dicht gaan, het geklonk van steekkarren waarmee pallets vol levensmiddelen door de achterdeur de supermarkt worden ingereden, het metalen geratel van winkelwagens waarmee al dat eten en drinken door 'de voordeur weer naar buiten gaat: het klinkt 16 verdiepingen hoog allemaal net alsof je er midden tussen staat. Rustig is het allerminst op de bovenste verdieping van wat voorlopig Leidens allerhoogste flat is. Het is alsof geluid, net als warmte, de hoogte opzoekt. Maar niet alle geluid. De trein naar Amsterdam raast geruisloos voorbij achter de bomen die de grens met Oegstgeest markeren. De koeien loeien onhoorbaar in de weidse Boterhuispolder. En de meeuwen, die zich niet hoger wagen dan de zesde etage, brengen slechts een iel gekrijs voort. Sommige geluiden zijn kennelijkgrondgebonden, andere zijn verbazend goede klimmers. Zestien hoog, en toch midden in de drukte Het uitzicht vanuit de hoogste flat van Leiden. Op de voorgrond de Merenwijk, in de verte 't Joppe. De fel omstreden torenflat - met alle bezwaarschriften die ertegen werden ingediend kun foto henk bouwman I je gemakkelijk tien van die riante en dure appartementen I behangen - oogt solide op zijn acht brede betonnen poten. Maar een ranke woontoren, zoals de voorstanders voor de bouw wilden doen geloven - nee, dat is 't niet. Wel een duizelingwekkend hoog gebouw. Niet voor niets zit er om de balkons op de bovenste verdieping een dikke muur van meer dan een meter hoog. Dat geeft lichaam en geest wat houvast bij het naar beneden kijken. En het uitzicht? Ach, het is een plaatje. Recht vooruit een piepklein, liefwijkparkje met zo'n doodgewone bank onder een treurwilg, wat rijen puntdaken tussen het groen, de Broek- en Simontjesmolen en daarachter 't Joppe, met een eenzame zeilboot in de mistige, blauwgrijze verte. Rijp voor een ansicht. Rechts en links van die oerhollandse lappendekens in verschillende tinten groen, polders waar wat vee loopt te suffen. Maar je moet wel altijd in de verte kijken. Want recht onder de betonkolos zie je alleen de daken van winkels. Platte daken bedekt met smalle stroken asfalt, vol schoorsteentjes, kokers en kastjes en gelardeerd met piramidevormige uitbouwtjes. En wie de blik iets verder werpt, voelt zich al gauw een gluurder. Want die heeft zomaar vrij zicht op de balkons van de huizen aan de Pelmolen. De liften hebben een aardig nieuwtje. De digitale rode cijfers die aangeven op welke etage de lift zich bevindt verspringen niet, maar glijden in een verticale lijn door de display. Naar beneden als de lift stijgt, naar boven als hij daalt. Terug op de aarde is hoogte plotseling betrekkelijk geworden. Of eerder nog onbetekenend. Die vierhoge flatjes aan de Valkenhorst, da's nu gewoon vier keer begane grond. aad rietveld

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11