Spoorboekje voor reorganisatie Kerk Samenleving Fietsen, wandelen en zeilen met Pax Christi Internationaal Paus: RK Kerk propageert geen 'ideologie van de vruchtbaarheid' DINSDAG 19 JULI 1994 dick van der pi BUITENLAND KORT Iraanse predikant 1) De Iraanse predikant Mehdi Dibaj, die enkele weken gele den dood werd gevonden, is volgens Open Doors waar schijnlijk door de Iraanse au toriteiten geëxecuteerd. De regering in Teheran had de verzetsbeweging Mujahed- din Khalq de schuld gegeven voor de dood van Dibaj en van ds. Tedhis Michailian, die beiden eind juni/begin juli, zijn vermoord. De in Er- melo gevestigde organisatie Open Doors, die opkomt voor vervolgde christenen, baseert zich op het Ameri kaanse christelijke persbu reau News Network Interna tional. NNI heeft gesproken met mensen die de begrafe nis van Dibaj hebben bijge woond. Dibaj zou een striem in zijn hals hebben gehad. Dit wijst erop dat hij is ver moord. Volgens het officiële Iraanse persbureau IRNA zouden leden van de verzets beweging Dibaj met messte ken om het leven hebben ge bracht. Vorig jaar december was hij ter dood veroordeeld omdat hij van de islam naar het christendom was overge gaan. Onder internationale druk werd hij in januari vrij gelaten. Iraanse predikant (2) De autoriteiten gaven het li chaam van Dibaj pas enkele uren voor de begrafenis op 12 juli vrij. Het lijk mocht toen niet worden geïnspec teerd. „Ze lieten heel even z'n gezicht zien", vertelde een aanwezige. „Toen werd de kist dichtgeschroefd. De autoriteiten droegen de kist zelf naar de begraafplaats." Sinds de dood van Dibaj en Michailian worden de pro testantse kerken in Iran be waakt door agenten die de identiteitspapieren van de kerkgangers controleren. Volgens Open Doors willen de autoriteiten hiermee mos lims en tot het christendom bekeerde moslims van kerk bezoek afhouden. Verder meldt de organisatie dat pre dikanten en bekeerde mos lims de laatste tijd regelmatig anonieme telefoontjes krij gen waarin zij met de dood worden bedreigd. Een enke ling is uit angst ondergedo ken. Inmiddels is de bekeer de moslim Hassan Shahj- amali vrijgelaten. Tijdens een familiebezoek aan Iran werd de in Amerika wonende Shahjamali gearresteerd. Vo rige week liet hij zijn Ameri kaanse vrouw weten dat hij weer op vrije voet was, maar het land nog niet mag verla- Holocaust Niet 22 procent, maar slechts één procent van de Ameri kaanse bevolking ontkent het bestaan van de jodenvervol ging onder Hitier. Dit blijkt uit een nieuw onderzoek van het overkoepelende Ameri kaans Joods Comité, dat daarmee terugkomt op de opzienbare resultaten van een onderzoek in 1992. Het eerste onderzoek bevatte fouten, erkent het AJC in een toelichting op de nieuwe cij fers. Onder meer was een dubbele vraag gesteld: „Is het naar uw mening mogelijk of onmogelijk dat de jodenver volging door de nazi's heeft plaatsgevonden?" Hierdoor was er verwarring bij de on dervraagden ontstaan. Vol gens het nieuwe onderzoek zegt slechts één procent dat er geen holocaust is geweest. Acht procent twijfelt, maar volgens het AJC is dit het ge volg van 'oppervlakkige' ken nis van de Tweede Wereld oorlog. In West-Europa zijn de mensen beter geïnfor meerd. Geen enkele twijfel over het bestaan van de holocaust heeft 91 procent van de Amerikanen. UTRECHT. GPD Een paar honderd jongeren uit heel Europa nemen van 30 juli tot en met 7 augustus in Nederland deel aan de internationale Pax Christi-route. In de vorm van wandelen, fietsen en zeilen verkennen de deelnemers de multi-culturele samenleving van ons land en, niet onbelangrijk, leren ze ook el kaar kennen. De diverse vaar-, loop- en peddelroutes lopen door Friesland, Groningen, Drenthe, Twente, Gelderland, Brabant. Utrecht, langs de Noordhollandse kust en in Amsterdam. Rotterdam en Den Haag. Aan het eind van de Tweede Wereldoor log richtten Franse en Duitse jongeren Pax Christi op om 'een bijdrage te leveren aan een vreedzaam samenwonen van volkeren in Europa'. Het vormde de basis voor een actieve en spirituele vredesbeweging. Grote bekendheid tot in de jaren zestig kregen de in 1952 begonnen vredesvoettochten. Ook nu nog gaan Pax Christi-jongeren met bus jes naar Midden- en Oost-Europa. Het doel van Pax Christi is in vijftig jaar tijd nauwelijks veranderd: verzet tegen ar moede, geweld en rassenwaan. Jaarlijks treffen mensen van onder de dertig jaar el kaar in één van de Europese landen. Vorig jaar was dat Portugal, dit jaar is Nederland gastheer. Circa 150 deelnemers hebben zich voor het programma van 1994 aangemeld, het merendeel uit het buitenland: België, Duits land, Tsjechië, Portugal, Italië, Ierland, En geland. Frankrijk, Polen, Tunesië, India en VS. Wandelen is internationaal traditie bij Pax Christi: zeilen en fietsen zeker niet. Ge zien de reacties bij de aanmelding blijken deze twee Nederlandse attracties een waar devolle aanvulling van het programma te zijn, vertelt Sabine Zwiers. Zij en haar colle ga's hopen dat er zich meer Nederlandse jongeren opgeven. Hun aantal beloopt thans niet meer dan vijftien. Zeker ook uit de allochtone hoek zijn fietsers welkom. Dat heeft alles te maken met het thema van 'De multi-culturele samenleving'. In circa vijftien wandel-, fiets- en zeilrou- tes, verspreid over het hele land, komen di verse aspecten van het motto aan bod. Re creatie en informatie wisselen elkaar voort durend af. Zo worden onderweg moskeeën, synagogen, centra voor asielzoekers en pro jecten voor allochtonen bezocht. En tijdens een noordelijke zeiltocht verdiepen de deel nemers zich ook in de positie van de Frie stalige minderheid in ons land. Landelijk verzamelpunt van alle tochten aan het eind van de week (6/7 augustus) is het Don Bosco-centrum in Leusden. Even als in het weekend ervoor (30/31 juli) vin den hier multireligieuze vieringen plaats. Bij de slotviering zal bisschop Ernst als voorzitter van Pax Christi Nederland aan wezig zijn. Een multi-religieuze werkgroep is op enthousiaste wijze met de voorberei ding van deze vieringen bezig, aldus Sabine Zwiers. Voor meer informatie en aanmelding: Pax Christi Nederland, Godebaldkwartier 74, postbus 19318, 3501 DH in Utrecht, tele foon 030-333346. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Otterlo (per 12 au gustus): H. van Ginkel te Tiende- veen-Nieuw-Balinge; te Hoog- ezand-Sappemeer-Kropswolde: E.H.W. Stam, kandidaat te Utrecht. Aangenomen: naarOene: J. Niesing te Genemuiden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Doesburg: mevr. P. Kamper, kandidaat te Ooster beek. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naarGees: H.J. Visser, kandidaat te Amersfoort die bedankte voor Brouwersha ven en voor Veendam. Bedankt: Voor Hattem (3e pred- plaats): E. Heres te Assen- Noord. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Meerkerk: E. Hakvoort, kandidaat te Zwart sluis. Kerkeraden schuiven lastige beslissingen makkelijk voor zich uit Kerkeraden kunnen in het belang vain het gemeente leven soms niet om een re organisatie heen. Maar vaak wordt een beslissing daarover het liefst zo lang mogelijk vooruit gescho ven. Volgens Fred Tjeerdsma, gereformeerd consulent gemeenteop bouw, improviseren kerke raden liever en kiezen ze voor korte-termijnoplos- singen. LEUSDEN GPD Tjeerdsma heeft voor het gere formeerd Centrum van Ge meenteopbouw een brochure over gemeenteopbouw ge maakt: 'Regels van het samen spel'. Tegelijkertijd heeft hel centrum 'Samenspel met per spectief uitgegeven, een soort cursusmap over leren organise ren in de gemeente. Tjeerdsma spreekt van een 'spoorboekje' voor een goede reorganisatie. Sommige plaatselijke kerken hebben volgens Tjeerdsma wel wat van een kleine kruidenier die wordt opgeschrikt door de concurrentie van een super markt. In plaats van zich te be zinnen op een nieuwe koers zet de kruidenier de oude, beproef de lijn - het werkte vroeger toch immers ook? - voort en gooit wat stuntaanbiedingen in de strijd. Zo gaan kerken bijvoorbeeld het probleem van de slecht be zochte tweede kerkdienst te lijf. Tjeerdsma: „Ze worden opge fleurd door er een zangdienst van te maken, of ze worden na invoering van een andere orde van dienst vespers genoemd. Het resultaat is meestal dat de kerk weer een paar keer wat vol ler is, maar daarna daalt het aantal bezoekers weer snel." Of wat te doen aan het tekort aan ambtsdragers? Nou, je ver legt de wijkgrenzen. Maar op een bepaald moment is ook De Gereformeerde Kerken beschikken over een door het Centrum van Gemeenteopbouw gemaakte brochure 'Regels van het s daar de rek uit. Het gevolg? Ambtsdragers overwerkt en ge meenteleden ontevreden. Of ze kijken naar andere gemeenten en zien dat daar gewerkt wordt met contactpersonen. Dat mo del wordt zomaar overgeno men, tot blijkt dat ook dat niet werkt. Moedeloos Veel kerkeraden worden moe deloos van hun eigen korte-ter- mijnoplossingen. Het ledental loopt terug, vrijwilligers zijn bij na niet meer te vinden en intus sen vinden sommigen dat er te weinig kan, terwijl anderen juist vinden dat er te veel oude ze kerheden bij het grof vuil wor den gezet. Tjeerdsma's advies: leg de onderliggende, inhoude lijke vragen bloot. Het zou dan heel goed kun nen blijken dat ingrijpende ver anderingen nodig zijn. Mis schien moet de hele gemeente doorgelicht worden. Reorgani satie dus. Een paardemiddel, beaamt Tjeerdsma. Daarom waarschuwt hij er voor dat mid del niet zomaar toe te passen. Een nieuwe structuur is onno dig als er al veel gewonnen is met een verbetering van de communicatie. Werk planmatig, adviseert Tjeerdsma. Hij weet dat een ge sprek over een nieuwe koers vaak begonnen wordt zonder dat de kerkeraad weet waar het over moet gaan. Oftewel: maak een schets van de gemeente, de omgeving en de knelpunten. En stel vervolgens de vraag naar wat gemeente-zijn eigenlijk zou i betekenen. Als de diagnose is gesteld, volgt de vraag of er wel vol doende draagvlak is voor de ge meenteopbouw. Tjeerdsma: „Het is van groot belang deze vraag eerst goéd onder ogen te FOTO WIM DIJKMAN zien. Want we kunnen het wel met elkaar eens zijn dat het niet goed gaat zoals het gaat, maar dat wil nog niet zeggen dat ie dereen ook bereid is om mee te werken aan verandering." Voor het beste resultaat moet de kerkeraad dicht bij de men sen staan, gemakkelijk bereik baar zijn en open staan voor ideeën en kritiek. Dan zullen mensen zich betrokken voelen, weet Tjeerdsma. Goed, het kost tijd. En een kerkeraad die alles zelf beslist is slagvaardiger. „Maar de voordelen wegen daar ruimschoots tegenop", aldus Tjeerdsma. Vijf anglicaanse parochies naar Rooms-Katholieke Kerk LONDEN DPA VATICAANSTAD CIC/AFP Paus Johannes Paulus II heeft ontkend dat de Rooms-Katho lieke Kerk een 'ideologie van de vruchtbaarheid' propageert en echtelieden aanspoort zoveel mogelijk kinderen voort te brengen. De kerk en het leerge zag (de paus) pleiten juist voor' een verantwoord ouderschap, zei de paus voor het angelusge bed in zijn zomerverblijf Castel- gandolfo. Echtparen moeten uit eigen verantwoordelijkheid beslissen of ze kinderen willen, zei de paus. Daarbij moeten ze zich 'niet door egoïsme laten leiden, maar door een redelijke en ver antwoorde houding waarbij het welzijn van het kind voorop staat'. Als er 'motieven zijn om geen kinderen te nemen, is die beslissing geoorloofd en soms zelfs geboden', zei de paus. Maar zo'n beslissing mag alleen worden genomen uit respect voor de waarde van het huwe lijk. „Een paar mag niet met kunstmatige ingrepen het biolo gisch ritme van de mogelijkheid tot voortplanting verkrachten. Vijf anglicaanse parochies in Londen willen uit protest tegen de priesterwijding van vrouwen in hun geheel rooms-katholiek worden. De vijf betrokken gees telijken hebben bisschop David Hope van Londen gevraagd of zij voortaan katholieke missen in hun kerk mogen opdragen, zo meldt het dagblad Daily Te legraph. „Dit is een uitzonderlij ke situatie. Hier wil niet slechts een enkeling, maar een hele pa rochie overgaan naar de RK Kerk", aldus Donald Lee, een van de geestelijken. Dit voorjaar werden in de Anglicaanse Kerk in Engeland de eerste vrouwen tot priester gewijd. Voor het eind van het jaar zullen 1200 vrouwen de wijding hebben ontvangen. Uit protest hebben 139 van de 10.247 priesters het ambt neergelegd. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON U HEBT ViJPHOMDeFLD KRAS LOTEN UiT EEN SifeARENZAAK G&STÖ uSN. DIRECTIE: B.M. Essenberg, G.P. Arnold (adj), J Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN* R.D Paauw. tel dag 930- 11 30 uur 071-356215, of per post HOOFDKANTOOR. RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van8 30-17 00uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet. (ind. E Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX. Advertenties071-323508 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij: 18 00-19 30 uur, zat. 10.00-12 00 uur. Tel. 071-143241 29.30 84.55 328,30 HET WEER Stabiel zomerweer Sterrenkundigen over de hele we reld observeren deze dagen aan dachtig de inslagen van fragmen ten van de komeet Shoemaker-Le vy 9 op de planeet Jupiter. Het spektakel, dat morgen zijn hoogte punt moet bereiken, wordt ook door meteorologen met spanning gevolgd. Men is vooral geïnteres seerd in de gevolgen die de botsing heeft op de atmosfeer van Jupiter. De planeet heeft een uiterst turbu lente dampkring en een gestructu reerd klimaatsysteem, waarin wer velstormen de gehele planeet om cirkelen. Mogelijk worden door de inslagen (tijdelijke) veranderingen opgewekt in het Jupiter-klimaat. Er wordt rekening gehouden met het ontstaan van nieuwe stormen; ho pelijk geven de beelden uit de ruimte daar in de komende dagen uitsluitsel over. De voltreffer van de komeet spreekt zeer tot de verbeelding van klimaat-deskundigen, die de gehei men van het wereldklimaat uit ver vervlogen tijden proberen te ontra felen. Het uitsterven van de dino sauriërs, 55 miljoen jaar geleden, is wellicht te wijten geweest aan de gevolgen van een komeetinslag. De theorie luidt dat de klap een dikke laag stof in de aardatmosfeer bracht, waardoor het zonlicht stej verminderde, gevolgd door een te tale afkoeling. De gebeurtenisseri op Jupiter worden door sommiger gezien als een boeiend 'klimatolc gisch experiment' op veilige af stand, dat kan bijdragen aan de kennis van het aardse klimaat. De stromingspatronen bij ons wij zen deze hele week op aanhoude stabiel zomerweer. Een onweerss toring boven Frankrijk en Duitsla* komt niet verder naar het noorde dankzij de sterke tegendruk v een Noord-Europees hogedrukge-1 bied. Gisteren bleef het ondanks; een felle zon gematigd warm me circa 23 graden en een stevige noordoostenwind. De komende d? gen zal door de sterke instraling het continent verder opwarmen e bij aanlandige wind begint het ku aan een opmars. Morgen zal op d meeste plaatsen de 25 graden v den overschreden, later in de we komt de tropische grens van 30 graden weer in zicht. Het Scan dinavische hoog houdt tot in het weekeinde met onverminderde in. tensiteit stand; onweersgebieden blijven ver uit de buurt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Droog en vrij zonnig. In het noorden middagtem- peratuur ongeveer 15 gra- Warm r temperatuur uiteenlopend van 22 graden in het noor den tot 27 graden in het zuiden. Denemarken: Zonnig en droog. Middag- temperatuur ongeveer 26 Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag vrij zonnig, maar m Ierland flinke wolken velden. Morgen ook in Schotland Wales'meer bewolking. Vrijwel droog. Middagtemperatuur van 17 gra den langs de Atlantische Oceaan tot 24 graden in Engeland. België en Luxemburg: Vandaag nog bewolking en vooral in de Ardennen een enkele regen- of onweers bui. Morgen, en vandaag al langs de westkust, vrij zonnig en droog. Middag- temperatuur tussen 22 en 26 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke perioden met zon, maar vooral Gemiddeld over Nederland Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. 60 70 70 20 10 10 23 25 26 no4 no3 o3 25 Maxi gradei Portui al Overwegend zonnig en droog. Maxi mumtemperatuur van 24 graden ten noorden van Porto tot ongeveer 30 gra- Madeira: Af en toe zon en droog. Middagtempera tuur ongeveer 24 graden. Spanje: Vooral vandaag langs de noordkust laag hangende bewolking en in de ochtend mist. Elders vrij zonnig en warm. Mid dagtemperatuur rond of ruim boven de 30 graden. In het noorden ongeveer 24 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden enke le wolkenvelden en droog. Op de zuids- tranden flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur rond 27 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur vlak aan zee onge veer^ graden. Zonnig. Maximumtemperatuur tussen de 30 en 35 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en enkele regen- WEERRAPPORTEN WOENSDAG 20 JULI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.42 Zon onder 21. Maan op 19.40 Maan onder03.ö Waterstanden Katwijk Hoog water 01.23 14.02 Laag water 09.28 21.55 Weerrapporten 18 juli 20 uur: nno6 25 12 i het Centraal Massief p Af I de Bordeaux Cyprus Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Mistral. Middagtemperatuur pend van 25 graden bij Bordeaux tot 33 graden langs de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en zeer warm met maxima rond 32 graden. Italië: bewolking en kans op een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tus- sen 28 en 35 graden. Locarno onweer Corsica en Sardinië: Londen onbew. Overwegend zonnig en droog. Maxi- Luxemburg zwaar bew. mumtemperatuur rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Madrid onbew. Overwegend zonnig en droog. In het Malaga onbew. noorden van het Griekse vasteland mo- Mallorca onbew gelijk een onweersbui. Op de Egeïsche Mal,a onbew- Zee neemt de noordelijke wind geleide- Most(ou onbew- lijk in kracht af. Temperatuur in de mid dag ruim boven de 30 graden. Langs de lunchen halt bew. Egeïsche Zee vandaag iets koeler. °™ew ïï-kij. en Cyprus: Zonnig en droog. In het noorden van p' Turkije enkele wolkenvelden. Middag- Rome onbew temperatuur rond 30 graden. sP|lt onbew luitsland: zwaar bewolkt en enkele regen- en on weersbuien. Maximumtemperatuur cir ca 26 graden. Zwitserland: Zon afgewisseld door enkele regen- of onweersbuien. Maximumtemperatuur ongeveer 26 graden. Oostenrijk: Regen- en onweersbuien, maar vooral in de ochtend ook zon. Middagtempera tuur morgen'ongeveer 26 graden. Polen: Flinke perioden met zon en droog. Al leen in het zuiden kans op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden. no 4 27 21 zzo5 28 16 HEINZ OAS JE HAD S*£ ZERER Ai. ASSCH-HÈ PREC/ESIK 0EM UE/MZD'E (EEKKE /CAT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10