Leiden 'Goede toekomst voor Lakenfeesten' Motordag 'redelijk geslaagd' Jury van Gouden Pet houdt niet van dansen Kans boycot horeca ook in '95 aanwezig Scholen maken kennis met kunst uit andere culturen Uitwisseling Oxford medio augustus MAANDAG 18 JULI 1994 hennv van ecmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop. 071-356429 Paardenmarkt 1 /"l Ter gelegenheid I U van de Dag van het Paard houdt het Comité Paardenmarkt op donder dag 28 juli een aantal acti viteiten. van de cafés gecompenseerd door een reeks nieuwe festivi teiten. De opzet van een nieuw zomerfeest voor 1995 blijft ech ter moeilijk als de horeca nog maals weigert mee te doen. Want volgend jaar zijn er geen lustrumfeesten van Minerva en is er geen WK-voetbal. „Precies, een écht feest vond ik het niet. Natuurlijk valt er niets op het werk van Van der Luit of op bijvoorbeeld Leiden Culinair af te dingen. Prima al lemaal. Maar er was weinig nieuws bij en tussen de week einden bruiste het niet. Laten we nou afstappen van het mis verstand dat de horeca veel ver dient aan een Lakenevenement. Dit jaar heb ik beter gedraaid door niks te organiseren. Maar ik zou graag wél meedoen. Het acht uur journaal halen met een kunstmanifestatie vind ik nog steeds fantastisch. Echter niet als ambtenaren me komen ver tellen 'je moet dicht om twaalf uur', want dan hoeft het écht niet." „Het deed me pijn in m'n hart om elders in de stad een swin gende salsaband te horen en zelf niks georganiseerd te heb ben. Heus, ik wil graag wat re- j gelen. Maar de gemeente zal water bij de wijn moeten doen, anders zie ik het volgend jaar weer niet gebeuren." Op dat standpunt staat Ruud Kenter, eigenaar van café De Grote Beer en jarenlang organisator van evenementen op het Arsenaal plein tijdens de Lakenfeesten. Enkele maanden geleden trok ken zich nog donkere wolken samen boven de Leidse zomer feesten. Kenter had problemen met de gemeente over vergun ningen en toen er geen over eenstemming werd bereikt, wierp een aantal collega-café houders solidair ook de han- doek in de ring. De Lakenfeesten gingen ech ter gewoon door. Vooral door de inbreng van organisator Aad van der Luit werd het uitvallen Brand in Pioenstraat leiden Een woning aan de Pioenstraat is vrijdagavond rond half twaalf voor een groot deel uitgebrand. De bewoner was op dat moment niet thuis. De brandweer had het vuur snel onder con trole, maar kon niet verhelpen dat een deel van de inboedel en het plafond zwaar beschadigd raakten. De politie vermoedt dat brandstichting de oorzaak is geweest. Wildgraver weggestuurd leiden Op de archeologische vindplaats aan de Koenesteeg (tus sen Levendaal en Hogewoerd) is zaterdagmiddag rond vijf uur een zogeheten 'wildgraver' door de politie weeggestuurd. Op het braakliggende terrein zijn onlangs resten van een nederzetting uit de Romeinse tijd gevonden en schedels van de oudste Leide- naars. Een onbekend gebleven man was op die plek met een metaaldetector en een schep op zoek naar andere vondsten. Hij is door de politie, die het terrein extra in de gaten houdt, verwij derd. Inbraak in fietsenwinkel leiden Drie monntainhikps pn een kleine hoeveelheid wissel geld. Dat is de buit van een inbraak in een fietsenhandel aan de Lange Mare. De daders vernielden een deur en sloegen hun slag. De eigenaar ontdekte de inbraak 's morgens bij het openen van de zaak. Vrouw bijt conducteur en agent leiden Een 17-jarige zwartrijdster heeft zaterdagmiddag een conducteur en later bij haar aanhouding een agent gebeten. De vrouw zat in de trein naar Leiden zonder geldig kaartje en was ook niet van plan er een met boete bij de conducteur te kopen, (n plaats daarvan beet zij de NS'er. De gealarmeerde politie laaide de vrouw op het station uit de trein waarna de 17-jarige ipnieuw in woede ontstak en eert agent beet. Hij raakte licht verwond en mist na de worsteling zijn horloge. Met 'gepast ge veld' werd de vrouw uiteindelijk naar het bureau overgebracht. Auto rijdt Maresingel in leiden Een auto is zaterdagmorgen rond vier uur in het water van de Maresingel geraakt nadat de bestuurder, een 23-jarige Leidenaar, de macht over het stuur had verloren. De man was onderweg om een pakje sigaretten te halen. Nabij het terrein van de EWR vloog hij uit de bocht, ramde een hekwerk, raakte twee ganzen en belandde in het water. Brandweer en dierenam bulance moesten er aan te pas komen om de auto weer op het droge te takelen en de ganzen bij te staan. De Leidenaar wist on gedeerd de wal te bereiken. Hij had vermoedelijk te veel gedron ken en is meegenomen naar het politiebureau. 'Motor' Aad van der Luit: deur naar cafés staat altijd open „Wat nou horeca-boycot? Heb je gezien hoe vol de terr- rassen zaten vandaag? Ik denk dat we een goed program ma hadden en dat we dat volgend jaar nog gaan uitbrei den. En dan gaan we het niet meer hebben over wie er niét meedoet, wie wél meedoen is veel interessanter", al dus Aad van der Luit, dit jaar de motor achter de Leidse Lakenfeesten. leiden loman leefmansrond de geboortedag van Rem brandt? Dat is de vraag die op Hoe moet het verder met het de slotdag van de evenementen Leidse tiendaagse zomerfeest bij de diverse organisatoren op de lippen brandde. Een aantal cafés deed dit jaar uit protest niet mee, waardoor de pleinen bij het Arsenaal, het Vrouwen kerkhof en de Morspoort zo goed als leeg bleven. Ook grote culturele produkties bleven bij gebrek aan sponsors uit. Toch heeft Van der Luit, af gaande op de grote publieke be langstelling bij de overgebleven evenementen en een handvol nieuwe manifestaties een dui delijk positief beeld van de toe komst van de Leidse zomerfees ten. Er kwamen door toedoen van Van der Luit nieuwe pu bliekstrekkers bij, zoals een kin dersongfestival, Leiden in Be weging, drakenbootraces en Leiden Wereldstad, naast de traditionele en eveneens goed bezochte evenementen als de peurbakkentocht, warenmark ten, Leiden Culinair, straatthea tervoorstellingen en de Gouden Pet. Verder kwam het niet onge legen dat er nog zoiets als een leiden loman leefmans Zonder geldig rijbewijs een blokje op een stevige motor rij den. Dat deden enkele honder den Leidenaars het afgelopen weekeinde tijdens de zogeheten Chesterfield motordag op de parkeerplaats van de Groen- oordhallen. Ook het optreden van een stuntrijder trok veel be langstelling. De organisatie sprak van een 'redelijk geslaagd' evenement. Ongeveer zeshonderd motor liefhebbers kwamen af op de motordag die werd georgani seerd door het al eerder ge noemde sigarettenmerk samen met het aan de ANWB gelieerde tijdschrift Promotor en de Mo- torRai. Het evenement bestond uit demonstraties van alle facet ten van motorrijden. Mode shows van leren kleding, infor matie over diverse merken mo toren en veiligheid en het proef rijden. Een van de hoogtepunten was de demonstratie van de profes sionele trail-rijder H. Verhoeven uit Tilburg die diverse wereldre cords op zijn naam heeft staan en ook zaterdag weer op zijn voorwiel dan weer op zijn ach terwiel een fabelachtige beheer sing van zijn machine liet zien. De belangstelling voor de mo tordag viel de organisatie niet tegen, al komt er op hetzelfde motorcircus als dat in het oos ten of zuiden van het land wordt gehouden twee keer zo veel publiek af. „Maar vooral het proefrijden is overal waar we komen een groot succes", al dus een woordvoerder van de organisatie. Met name jongeren in de 'brommer-leeftijd' maak ten van de gelegenheid gebruik om onder begeleiding een rondje te maken. Ook was er een beheersingstest voor perso nen met rijbewijs. De tien besten van de op het oog sim pele oefeningen mogen in het najaar met de winnaars uit an ders steden tijdens de MotorRai strijden om de titel 'motorrijder van het jaar'. WK-voetbal, in de tent op de Beestenmarkt, en een jubileum van Minerva tegelijkertijd plaatshadden. Cultuur volop Over het uitblijven van grote, vaak dure cultuurprodukties zegt Van der Luit schouderop halend: „Als je geen geld hebt, kun je niet kopen. Cultuur was er toch volop, denk maar bij voorbeeld aan de Gouden Pet en het straattheater." Over de, in Van der Luits ogen, 'zoge naamde' horeca-boycot, kan hij ook kort zijn. „Natuurlijk is het jammer. De Lakenfeesten zou den zo breed mogelijk gedragen moeten worden. Half augustus wil ik al met iedereen om de ta fel, want de deur naar de horeca blijft altijd open. Ik besef dat er negen jaar oud zeer richting de plaatselijke overheid zit, maar je moet naar de toekomst kijken en niet altijd de zwartepiet bij de gemeente leggen." Culinair blijft in Pieterskerk Leiden Culinair zal ook ko mend jaar niet verhuizen naar de Garenmarkt of een andere locatie. Het plein voor de Pie terskerk bleek de afgelopen ja ren geregeld te klein voor het succesvolle eetevenement. Di verse restaurants wilden meer 'speelruimte', vooral met het oog op de nog steeds toene mende publieke belangstel; ling. Maar de extra ruimte en ex tra ambiance die het interieur van de Pieterskerk geeft, heeft de organisatie doen besluiten om ook volgend jaar voor het plein te kiezen. „De Garenmarkt biedt een aantal voordelen, zoals meer ruimte en een betere water- en stroomvoorziening. Maar de locatie naast de Pieterkerk werd door veel deelnemers een veel mooiere plek gevon den. En nu we de kerk er bij hebben getrokken, blijkt dat een gouden greep te zijn. Veel meer plaats, alleen maar te- weden deelnemers en waar schijnlijk een aantal records gebroken. Nee, we blijven hier zitten", aldus Culinair-organi- sator W. Buijteweg. Was ik maar achttien. Zo lijkt dit jongetje te staren naar een kleurige integraal helm in de vitrine van een informatie-stand. Die stand stond opge steld bij de Leidse Groenoordhal waar afgelopen zaterdag een motordag werd gehouden waarbij ook jongeren zonder rijbewijs een ritje konden maken. Maar zelfs dat was voor deze knaap gezien leeftijd en lengte niet weggelegd. foto hielco kuipers leiden frank buurman De basisscholen in Leiden wor den komend schooljaar op een intensieve manier in contact ge bracht met kunst uit andere culturen. Dat is het gevolg van de samenwerking tussen de ge meente en de Stichting Steun functie voor Kunstzinnige Vor ming Zuid-Holland (SSKV). De provincie geeft dit jaar extra subsidie om een lesprogramma van de grond te krijgen. Dat programma kan in het te ken staan van bijvoorbeeld een Marokkaanse vertelling, Indiase dansen, Afrikaanse percussie of een Iraanse film. „Uitgangspunt is de kinderen kennis te laten maken met de kunst uit een andere cultuur. Daarmee wordt dan op jonge leeftijd begrip gekweekt voor andere culturen", zegt M. van Veen van de sector kunsten van de gemeente Leiden. De ge meente stelt de basisscholen overigens elk jaar in de gelegen heid om deel te nemen aan een programma kunstzinnige vor ming. Dat wordt dan steeds in samenwerking met K&O, de streekmuziekschool en de SSKV uitgevoerd. Dit keer is meer geld beschikbaar gesteld door de provincie. De lespakketten over een be paalde kunstuiting bestaan uit introducties, lesmateriaal en gastlessen door deskundige do centen of zelfs kunstenaars. „En verder hangt het van de leer krachten af, wat die er mee doen. Dat zal van school tot school verschillen. We hopen dat er lesprogramma's uitrollen die we elders in de provincie zouden kunnen gebruiken. En ook hopen we op een gunstig effect op de langere termijn, dat scholen zelf meer van dit soort initiatieven ontplooien", stelt F. van der Hulst van de SSKV. Het multi-culturele kunstpro ject gaat officieel van start op 23 november in de Stadsgehoor zaal. Een aantal kinderen zal dan een speciaal voor het pro ject geschreven lied ten gehore brengen. Ook wordt het project- boek aangeboden waarin alle achtergrondinformatie is opge nomen. Op zaterdag 24 juni 1995 wordt het project gezamenlijk afgesloten. Drie scholen zullen op platbodems in de Leidse grachten voorstellingen geven die verwijzen naar de diverse culturen. Ook wordt door enke le scholen een danspresentatie in de binnenstad gegeven. Brazilianen ook smaakmakers van straatmuziekconcours lilDEN LOMAN LEEFMANS Iet straatmuziekconcours de Gouden Pet was ook dit jaar veer de parel van de Leidse La- lenfeesten. Het muziekfestival tok duizenden liefhebbers die, erlijk is eerlijk, natuurlijk ook raor de markten en Leiden Cu- lnair naar de binnenstad waren gekomen. Maar zij vermaakten ach duidelijk het meest bij de sms kolderieke, dan weer svingende, af en toe vertede- Ende of gewoon 'klassiek' ope- Erende straatmuzikanten. Op <e keuze van de tien finalisten vel in zoverre wat aan te mer- len dat alle groepen of solisten de dansbare muziek maakten, liet waren genomineerd. Het oude beproefde systeem ran de Gouden Pet (achtste edi- te) werd ook deze zondag door trganisatoren Alex Fonteyne, Jerry Rigault en Michel de Bak- ler uit de kast gehaald. De veer- Ig deelnemende artiesten en jroepen speelden een half uur- je op acht van de in totaal 25 bcaties in de binnenstad. Soms ;elfs op hoorafstand van elkaar, ioals de Wednesday Evening Singers ervoeren. Op de Pieters kerkstraat kwamen zij met hun lieflijke a capella liedjes nauwe- lijk uit boven het gehoempapa van Gaos op de Lokhorststraat. Dat was slechts een inci dentje. Hoe uitgebreid het scala der straatmuziek ook is, van bij na alles was een representant aanwezig. Van klassieke barok met het ensemble Lignum uit Leiden, middeleeuwse klanken van minstreel Valerius, via Boli viaanse klanken van Grupo Al- dana, tot de avangardistische percussiepoëzie van Tessa Klein. „Mijn muziek is mis schien te moeilijk", beaamde ze toen voor haar geen finaleplaats bleek weggelegd. Nadelen De finale kende sowieso een aantal haken en ogen. Door het wegvallen van de tent bij De Grote Beer aan de Rembrandt- straat, werden de slotakkoorden gegeven op het podium bij Lei den Culinair. En dit noodge dwongen samengaan van ver der twee uitstekende evene menten had zo zijn nadelen. Er was relatief weinig plaats voor de honderden muziekliefheb bers tussen alle tafels en stoe len, en enkele eters keken geïr riteerd naar publiek dat op de banken ging staan om een glimp van de finalisten op te vangen. Dit euvel zal waar schijnlijk volgend jaar, als de Leidse cafés gewoon weer mee doen, verholpen zijn. Meer dan eens bleek er deze editie ook een verschil van me ning tussen jury en publieke opinie te zijn. Overal waar de Brazilianen van de groep Sam- badam optraden, ontstond ter plekke een waar dansfeest. On vervalste samba, rechtstreeks van de voetbaltribunes, zo de Leidse binnenstad in. En dat sloeg aan. Ook voor deze zes- mansformatie geen finaleplaats. Maar hun slotoptreden op het Pieterskerkplein - omdat ze de publieksprijs hadden gewonnen - deed meer beentjes van de vloer komen en lokte meer ap plaus uit dan de uitvoering van de uiteindelijke winnaars. Ge zien de gebeurtenissen later die avond zal het Sambadan waar schijnlijk Braziliaanse worst we zen dat er geen ereplaats in zat. Ronduit sneu was het voor de De Braziliaanse band Sdmbadan, hier op het einde van de Pieterskerkstraat, was volgens het publiek dé smaakmaker van straatmuziekconcours de Gouden Pet. De jury vond de ritmische samba en lenige lichamen echter geen finaleplaats waardig, maar de overwinning van het Braziliaanse elftal later op de avond maakte voor Sambadan veel goed. foto hielco kuipers Antillianen van de Stress Brea- maal niet bij de laatste tien. De kers die met hun Wil je ruzie jury - waarvan onder anderen met je familie, trouw met mij, wethouder P. Langenberg, Leid- trouw met mij' de afgelopen se Kees en KRO-presentatrice twee jaar de swingende smaak- Angelique Stein deel uitmaak- makers waren. Zij kwamen dit- ten - verkoos vooral vrolijke duo's in de finale. De eerste prijs ging naar zo'n duo, dat What heet en leuke, geïmprovi seerde deuntjes op de gitaar speelde en zoveel mogelijk het publiek bij de muziek probeer de te betrekken ('Say What'). Tweede werden de pan-fluitis- ten van Grupo Aldana en derde Bert Romeijn die in het Neder lands zong en keurig toegaf: „Alles is gepikt." Een groep van 100 personen zal van 12 tot en met 16 augustus te gast zijn in het Engelse Oxford ter gelegenheid van de jaarlijkse uitwisseling tussen beide ste den. De band tussen Leiden en Oxford bestaat al 48 jaar. De Leidse delegatie bestaat uit po litiemensen in opleiding, een detachement van het Rode Kruis, een groep doven en slechthorenden, een club van bijenhouders, een schaakteam, roadrunners, een jeugselectie van voetbalvereniging UVS, een groep schermers en een volledig cricketteam. Verder gaan enkele mensen mee die bij de tegenbe zoeken van de Engelsen be hulpzaam zijn bij het bieden van onderdak. De deelnemers aan de jume- lage verblijven altijd bij gastge zinnen. De sportgroepen zullen tevens een wedstrijdprogram ma afwerken. Het organiseren de Comité Leiden-Oxford heeft tijdens de uitwisseling haar halfjaarlijkse vergadering met de zustervereniging in Oxford. Er zal ondermeer worden ge sproken over een mogelijk deel name van het British Legion aan de 50-jarige herdenking van de bevrijding op 5 mei 1995 in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9