'Verzet tegen standpunten paus moet zich bundelen' Kerk Samenleving AAAANDAG 18 JULI 1994 BUITENLAND KORT Bomaanslagen De Rooms-Katholieke Kerk speelt volgens kardinaal Ca- millo Ruini in Italië een voor aanstaande rol in de strijd te gen de maffia. Ruini zei dat nadat de Romeinse officier van justitie de maffia verant woordelijk had gesteld voor bomaanslagen op twee be langrijke kerken in Rome, vo rig jaar zomer. „Dat de maf fia achter de aanslagen zit, bewijst alleen maar dat de kerk lange tijd gevochten heeft tegen de maffia en alle andere georganiseerde mis daad". aldus de kardinaal in verklaring. Ruini is vicaris van Rome en werkt in de ba siliek van Sint Jan van La- teranen, één van de bescha digde kerken. De basiliek is de bisschopskerk van de paus, die niet alleen het hoofd van de wereldkerk is, maar tevens bisschop van Rome. De officier van justitie beschuldigde acht mafiosi van betrokkenheid bij de bomaanslagen in Rome. De aanvallen op de kerk waren volgens onderzoeksrechters een antwoord op de veroor deling van de maffia door paus Johannes Paulus II tij dens een bezoek aan Sicilië. De paus riep de leiders toen op zich af te wenden van de 'cultuur van de dood'. Bij de explosies in Rome raakten veertien mensen licht ge wond. Bij een gelijktijdige aanslag in Milaan kwamen vijf mensen om het leven. Pavle naar Bosnië Patriarch Pavle. hoofd van de Servisch-Orthodoxe Kerk, is gisteren naar het door Ser viërs bezette deel van Bosnië gereisd. Officieel heet het dat Pavle voor de inwijding van nieuwe kerken op reis is. Maar de patriarch zal in Bosanski Petrovac de leiders van de Bosnische en Kroati sche Serviërs, Radovan Ka radzic en Mile Martic, ont moeten, zo berichtten giste ren de dagbladen in Belgra do. Vandaag moet het Servi sche 'parlement' een beslis sing nemen over het plan voor de verdeling van Bos nië-Herzegowina, dat door de zogenoemde contact groep CVS, Rusland en Eu ropese Unie) is voorgesteld. Daarbij moeten de Serviërs een deel van het door hen bezette gebied inleveren. De servisch-orthodoxe bis schoppenconferentie had dit plan meteen krachtig veroor deeld. Pavle en de overige bisschoppen riepen de Ser viërs op 'de eeuwenoude rechten, vrijheden en vitale belangen van de Servische natie te verdedigen'. De Ser viërs zijn volgens hen 'geen nieuwkomers, geen agresso- ren en geen bezetters'. Fundamentalisme Ruim 1500 Egyptische imams nemen vanaf zondag deel aan een conferentie die bedoeld is om fundamenta listische stromingen in de Is lam het hoofd te bieden. De vierdaagse conferentie in Caïro werd geopend door minister Mohamed Ali Mah- goub van godsdienstzaken. De bijeenkomst is georgani seerd door het Egyptische ministerie van godsdienstza ken, dat meer controle op de moskeeën wil. Vooral de moskeeën in het zuiden van het land zijn een basis voor fundamentalistische mos lims die vaak steun van het leger hebben. Sinds 1992 heeft Egypte te maken met een golf van geweld van fun damentalistische moslim groepen. De minister zei dat de regering al 80 procent van de ruim 17.000 moskeeën onder controle heeft. Hij hoopf dat dit binnen een jaar vooi alle moskeeën het geval zal zijn. Vice-voorzitter Acht Mei wil orden en congregaties bij bijeenkomst betrekken Vaticaan tegen Duitse theologe MUNSTER Het Vaticaan dwarsboomt de benoeming van de Duitse theo loge Teresa Berger tot hoogle raar liturgiewetenschap aan de universiteit van Münster. De congregatie voor katholiek on derwijs heeft haar de leerbe- Nederlandse rooms-katholieken en rk organisaties moe ten eind augustus op een bijeenkomst massaal laten ho ren dat ze de felle kritiek van paus Johannes Paulus II op de wereldbevolkingsconferentie afwijzen. Dit voorstel deed de vice-voorzitter van de Acht Mei Beweging, pas tor G. Oostvogel uit Bilthoven, afgelopen zaterdag voor de KRO-radio. vreest, zo heeft hij herhaalde malen uitgesproken, dat de conferentie abortus zal toestaan als een middel tegen overbevol king. De VN hebben dit ten stel ligste ontkend. Het gaat de VN erom dat het aantal abortussen wordt teruggedrongen en dat abortus geen risico's voor de ge zondheid van de vrouw in houdt. Het verzet tegen de paus over dit onderwerp is over de hele wereld gaande, zei Oostvogel. Volgens hem zijn er ook bis schoppen die kritische kantte keningen bij het standpunt van de paus zetten. „Ik zou ontzet tend graag zien dat ook Neder- Op zo'n bijeenkomst moeten niet alleen progressieve organi saties als de Acht Mei Beweging, maar ook orden en congregaties aanwezig zijn. ,)Daar moet de basis aan het woord komen", aldus Oostvogel. Afgelopen week riep ook Wies Stael- Merkx, oud-voorzitter van de AMB, de katholieken op tot massaal verzet tegen de paus. De conferentie, die de Vere nigde Naties in september in Cairo organiseren, heeft ten doel een plan op te stellen om de groei van de wereldbevolking tot staan te brengen. De paus landse bisschoppen zich in die zin zouden laten horen. Je mag toch namens de basis vragen stellen. Dat serviele gedrag, in de trant van: de paus is deze mening toegedaan, is achter haald. Op die manier stel je je buiten de discussie", zei Oost- vogel. De Amerikaanse organisatie 'Katholieken voor een vrije keu ze' (Catholics for a Free Choice) heeft het Vaticaan verweten voor de gehele wereld de bevol kingspolitiek te willen bepalen. Deze organisatie is bezig rege ringen te informeren over de opvattingen van het Vaticaan en over het feit dat er rooms-ka- tholieken zijn die het daar niet mee eens zijn, zei voorzitter Frances Kissling afgelopen week op een persconferentie in Ro- Amerika ge vestigde organisatie 'Katholie ken komen voor hun mening uit' (Catholics Speak Out) wil eind augustus in de New York Times een paginagrote 'Open brief aan paus Johannes Paulus II' plaatsen. Daarin wordt onder meer gezegd dat 'U het mis heeft met Uw standpunt over contraceptie'. Het afwijzende standpunt van het Vaticaan inzake contracep tie is volgens de organisatie 'niet gebaseerd op het evangelie en leidt tot ongewenste zwan gerschappen en abortussen, verergert de ellende voor vrou wen en kinderen en is een blok kade voor de strijd tegen aids'. De organisatie had binnen korte tijd al 2000 handtekenin gen binnen. Wordt de naam on der de advertentie vet gedrukt, dan kost dit 50 dollar (85 gul den); anders is men 25 dollar kwijt. Overigens is niet iedereen het met de actie eens. Eén in zender had als naam Satan op gegeven. De 37-jarige theologe was be noemd door het ministerie van wetenschappen van Nordrhein- Westfalen. De katholieke theo logische faculteit was zeer inge nomen met haar komst. Decaan dr. K. Richter toonde zich ontzet over de gang van zaken. Aan de wetenschappelijke kwaliteiten van Berger kan het niet liggen, aldus Richter, die van het Vaticaan geen toelich ting op het besluit heeft ontvan gen. Hij houdt het erop dat de kerkleiding vooral bezwaren heeft tegen Bergers pleidooien voor meer ruimte voor vrouwen en oecumene in de liturgie. Twee jaar geleden hield het Vaticaan de benoeming van Berger aan de universiteit van het Zwitserse Freiburg tegen, waarvoor zelfs de bisschoppen al toestemming hadden gege ven. Berger is op dit moment docent oecumenische theologie aan de Duke universiteit in Durham in de Verenigde Staten. DE RECHTER I.EIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever^ Damiate b' DIRECTIE. B.M. Essenberg, G.P. Arnold (a HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Fr; Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R D. Paauw, tel. dag. 9 3 of per post. 121 BM Leiden FAX: rtenties071 -323508 berichten 071-323508 ADVERTENTIES ma -vrij. van 08 30-17 00 ui Telefoon 071 -356230 RUBRIEKSADVERTENTIES ma -vnj van 8.30-17 00 uui j vooruitbet (irpl BTW) peracc.giro autom bet. 29,30 85,55 84,55 'per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederlander kwartaal 125,50 KLACHTEN BEZ^RGING^ mat/mvrij 18 00-19 30 uur, HET WEER Opnieuw warmer Het zoals dat tijdens hit afgelopen weekeinde werd voorgeschoteld, zal door de meesten onder ons als aangenaam zijn ervaren Een mooie periode loopt hier nogal eens uit op een benauwd en te warm weertype. Daar komt soms nog het probleem van zomersmog bij, als er te weinig stroming in de atmosfeer is. Zondag viel er weinig te klagen, of het moest de vlageri- ge wind zijn die aan het strand af en toe een voor een zandstormpje zorgde. Voor het overige bleef alles prettig; de hemel toonde in de loop van de dag een steeds dieper blauw, als teken dat er drogere lucht binnenstroomde. Het kwik liep in het zuiden van het land nog op tot circa 26 graden; meer naar het noorden werd bij noord- tot noordoostenwind de invloed van zee merkbaar. In onze regio werd nog 24 graden gehaald, maar de Waddeneilanden moesten het doen met 19 graden. De aantrekkende wind hing samen met een lagedrukgebiedje boven Noord-Frankrijk. De weersatelliet van gistermiddag liet een snoer van onweersbuien zien ter hoogte van de Belgisch-Franse grens. De dro ge lucht boven onze omgeving kwam daar in botsing met vochtig- tropische lucht in het zuiden. De zeer warme luchtsoort bereikt ons niet; misschien dringt vanavond een enkele onweersbui door tot het zuiden van het land. De hogedrukcel - vandaag nog op de Noordzee, morgen boven Noor wegen - is een onneembare barriè re voor deze Franse onweerssto ring. De buien worden in de loop van deze week geleidelijk weer naar het zuiden teruggeduwd. Op de oceaan is het komkommertijd; er zijn daar wel depressies te ont dekken, maar die zijn futloos en nemen een route via IJsland naar het noorden. Het is dus zonneklaar dat het zomerse regime het nog een tijdje volhoudt, zeker tot het einde van de week. Vanaf morgen wordt het geleidelijk weer warmer; de wind ruimt door naar oost en de aanvoer komt dan weer van het continent. De zo maakt deze week overuren en stuwt het kwik omhoog naar 2 graden, later 28 of 29 graden. De kans op een lokaal warmte-on blijft klein. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met België en Luxemburg: Perioden met zon maar ook enkele Ardennen plaatselijk veel neerslag. Mid dagtemperatuur uiteenlopend va graden aan de Belgische kust tot Noord- en Midden-Frankrijk: Naast af en toe zon enkele stevige re gen- en onweersbuien. Middagtempes tuur dalend tot ongeveer 23 graden op morgen. Aan de Kanaalkust in Norman- dië en Bretagne iets koeler. Portugal: Veel zon en droog. Middagtemperatuur oplopend tot 24 graden aan de Costa Verde en tot 31 graden in de Algarve. In Spanje: Vrij zonnig en droog. Aan de kust in het noorden ook wat bewolking en middag- temperatuur rond 23. graden. Aan de kusten in het oosten en zuiden maxima boven 30 graden terwijl in het binnen land opnieuw 40 graden bereikt kan Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden enke le wolkenvelden en droog. Op de zuids- tranden flinke zonnige perioden en tem peraturen rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Naast zon ook enkele flinke regen- of onweersbuien. Vlak aan de Middelland se Zee-kust is de kans op droog weer groot. In de loop van morgen steekt waarschijnlijk de Mistral op. Middag- temperatuur uiteenlopend van ongeveer 25 graden in de westelijke departemen ten tot boven 30 graden in de Provence Italië3; §Ue °C Veel zon maar vandaag in het noorden, en morgen ook in het midden, meer be wolking en enkele regen- of onweersbui en; vooral in de middag en avond. Mid dagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen 30 en 35 graden; aan de Adriati- sche kust in het zuiden hier en daar nog Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en droog. In het noorden van het Griekse vasteland mor gen mogelijk een onweersbui. Op de Egeïsche Zee houdt de harde noordelij ke wind nog aan. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 30 graden, op de noordstranden door de wind iets koeler- Landinwaarts hogere maxima. Turkije en Cyprus: In het westen van Turkije veel zon en droog. In het oosten wat meer bewolking en kans op een bui. Op Cyprus vandaag een kleine kans op een bui. Middagtem peratuur van 29 graden rond de Dardan- nellen tot 33 in de omgeving van Anta lya. Duitsland: In de noordelijke deelstaten vrij zonnig. In het midden en zuiden meer bewol- WEERRAPPORTEN DINSDAG 19 JULI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.41 Zon onder 21.47 Maan op 18.42 Maan onderOi.13 Waterstanden Katwijk Hoogwater 00.12 12.52 Laag water 08.05 20.35 Weerrapporten 17 juli 20 uur: Maastricht Berli|n° 3 Brussel" Cyprus Genève Innsbruck half bew Klagenfurt half bew Kopenhagen half bew! ïo 5 29 21 0,0 tinge e regen- plaatselijk flink wat neerslag. Vandaag middagtemperatuur uiteenlopend van 22 graden in het noorden tot 32 plaat selijk in het Rijndal. Morgen overal on geveer 25 graden. Zwitserland: Naast zon, ook enkele stevige regen- of onweersbuien. Maximumtemperatuur ongeveer 28 graden. Oostenrijk: kele flinke regen- of onweersbuien. Maxima vandaag nog rond 30 graden, morgen ongeveer 25 graden. New York half bew Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON EKD-bestuur wü aanstelling van Tussen hemel en aarde onafhankelijke legerpredikanten Het bestuur van de Evangeli sche Kerk in Duitsland wil dat legerpredikanten niet langer in dienst van het leger zijn, maar in dienst van de kerk komen. Over dit voorstel, dat het be stuur afgelopen zaterdag for muleerde, moet de synode in november een besluit hemen. Vervolgens moet de EKD met de regering onderhandelen. De geestelijke verzorging on der militairen is een kerkelijke opgave, aldus het EKD-bestuur. De Evangelische Kerk in de vroegere DDR is tegen voortzet ting van de huidige situatie, waarbij legerpredikanten een militaire rang hebben. Ook in West-Duitsland zijn er voor standers van een nieuwe opzet van de geestelijke verzorging in de krijgsmacht. Afgelopen november kon de EKD-synode nog niet tot een besluit komen. De voortduren de discussie leidt echter tot on zekerheid en irritaties, zowel bij legerpredikanten als bij militai ren. Daarom moet er volgens het bestuur in november een beslissing worden genomen. Verder uitstel is niet langer ver antwoord. Er zijn in Duitsland ongeveer 130 legerpredikanten. Sinds de Duitse hereniging geschiedt de geestelijke verzorging in Oost- Duitsland door gewone ge meentepredikanten. Uit afkeer van de communis tische staat hebben de kerken in de DDR altijd geweigerd leger predikanten aan te stellen die in dienst van het leger waren, zoals in West-Duitsland (en ook in Nederland) gebruikelijk is. Na de kerkelijke hereniging is hierover binnen de EKD een fel le strijd gevoerd. Naar het zich laat aanzien wint het Oostduitse model in deze zaak, die overi gens de enige is waarin de veel grotere Westduitse kerk ideeën of structuren van de Oostduitse kerk overneemt. Van Luyn benoemt nieuwe staf priesteropleiding Rotterdam Bisschop A.H. van Luyn van Rotterdam heeft een nieuwe staf benoemd voor de priester opleiding van zijn bisdom. Rec tor van het centrum Vronesteyn in Voorburg wordt dr. H. Flohr (40), tot nu toe conrector. Hij volgt dr. W. van Paassen op, die sinds 1 maart vicaris-generaal van het bisdom is. De pastores J. van Winkel (58) en W. Bakker (36) zijn benoemd tot spirituaal; drs. P. van Geest (30), wetenschappelijk mede werker van het Titus Brandsma Instituut in Nijmegen, wordt studieprefect. Pastor A. Heyster (59) blijft conrector. Vronesteyn telt op dit mo ment ruim twintig priesterstu denten. Zij volgen hun weten schappelijke opleiding in Am sterdam, Utrecht of Breda en moeten voor hun 'geestelijke vorming' en kennismaking met het bisdom enige tijd doorbren gen in Voorburg. Kostbare vazen gestolen uit musea Vaticaan vaticaanstad epd Uit de Vaticaanse musea, die één van de belangrijkste kunst- en antiekverzamelingen van de wereld herbergen, zijn vier Griekse va zen gestolen. Ze hebben een waarde van ettelijke miljoenen gul dens. De autoriteiten sluiten niet uit dat de daders zich onder het mu seumpersoneel bevinden. Van alle 350 medewerkers zijn vingeraf drukken genomen. De vazen werden ontvreemd uit een vitrine van gepantserd glas, die onbeschadigd bleef. De vazen dateren uit de vijfde eeuw voor Christus. Zij staan in de Italiaanse schoolboeken afgebeeld als de belangrijkste voorbeelden van de Griekse kunst van destijds. De museumdirectie hoopt dat de vazen wegens hun grote bekendheid snel worden teruggevonden. enschede» Letterlijk tussen hemel en aarde hangen dakdekkers aan de 40 meter hoge toren van de Maria- kerk in Enschede. In de brandende zon worden de leistenen van dit bouwwerk vervangen. foto anp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8