AX&terkrant 'Toen ik hem zag dacht ik: dit is het' Avontuur achter de rietkraag Zeilertjes strijden om nationale eer Bestemming: Braassem i MAANDAG 18 JUL11994 De boot van het Leidsch (blad vaart vandaag en de ko [mende dagen op het Braasse- mermeer en omgeving. Wie tips heeft voor de bemanning kan Ibellen naar het speciale tele- foonnummer op de redactie van het Leidsch Dagblad: 071- 356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06- 52801476. AGENDA MAANDAG 18 JULI Katwijk Snelschaken in strandpaviljoen Het Centrum, aanvang 19 30 uur. ■DINSDAG 19 JULI Braassemermeer Nationale Kampioenschappen Jeugd- klasse. Sternklasse. Splash, org. W V. Braassemermeer. mfo01713-16573. Katwijk Toeristenmarkt in het centrum, van 14.00 tot 21.00 uur. Open avond Boothuis KNRM, Rijnmond. van 19.00 tot 21.30 uur. Zomerbridgedrive in de Orion, aanvang 20.00 uur. Noordwijk Toeristische zomermarkt in Hoofdstraat Koopcentrum, van 10.00 tot 22.00 uur. Vuurwerk vanaf strand thv Wilhelmina- boulevard (afh. van weer), aanvang 23.00 uur. LOGBOEK Zaterdag 16 juli. Braassemer meer Et is een nieuwe ploeg verslag gevers aan boord. Mijn collega- schipper en ik hebben er een flesje wijn voor ontkurkt. Een Wein feestje gevierd, zeg maar. Zijn we dan zo blij met de aflos sing van de wacht? Ja. Om de waarheid te zeggen wel. Geen nare mensen hoor, die vorige pïoeg, daar niet van. Alleen er was één nadeel: d'r zat er één bij met vaarervaring. Iemand die het kon dus. Of in elk geval daar zelf van overtuigd was. Vreselijk. Iedereen heeft wel eens in een auto gereden met iemand naast zich die 'meerijdt'. Zo'n type dat twaalf keer voor het rijexa men is gezakt, het advies van de rijschool heeft gekregen om maar een goeie fiets te kopen, en het dan maar vanaf de pas sagiersstoel gaat doen. 'Kijk uit, auto van rechts'. 'Zeg, haal die vent eens in'. 'Dat licht staat op roo-ood'. 'Moet-ie niet 'ns in z'n vier'. Dat soort naar gebrab bel. En zo'n figuur ongeveer, zat er afgelopen week dus ook op de Leidsch Dagblad-boot. Beste stuurlui die aan wal staan is al erg, laat staan als ze bij je op de boot zitten. Het leek wel of ze voortdurend vanuit haar oog hoek naar de schipper zat te kij ken. De lippen op elkaar in een smalle streep en het hoofd zachtjes heen en weer schud dend. Het kan het geklots van het water geweest zijn, maar ik meende voortdurend een soort afkeurend 'tss, tss' te horen. Bij het aanmeren voltrok zich steeds hetzelfde ritueel. 'Ik zou daar niet aanleggen', was de standaard-opmerking als je net voor jezelf je keuze had be paald. De traploze gashendel bleekgeen stand te hebben die de goedkeuring van de betrok ken passagier kon wegdragen. 'Stop nou' als je gas gaf, 'Gas', als je stopte. 'Vooruit', als 'm in z'n achteruit zette. Enzovoorts. Maar genoeg hierover. Vanaf nu alleen nog verslaggevers aan boord die van varen net zo wei nig kaas hebben gegeten als ik. Heerlijk! En nu we het daar toch over hebben. Het logboek van mijn collega-schipper morgen, is er één om naar uit te kijken. Vermoedelijk gaat het over een aanvaring. Hij heeft veel uit te leggen. paul de vlieger WATERSTAAT De Jolige Jol stevent op de ha ven van watersportvereniging Braassemermeer af. Aan boord Ton en Thea Wesselman uit koelofarendsveen. Met de aan koop van de Staverense jol, nu zo'n acht jaar geleden, ging voor Ton een droomwens in vervulling. „Een jaar of twaalf geleden was ik op de HISWA en toen zag ik deze liggen. Een prachtboot, maar geen spekkie voor mijn bekkie. We konden het wel ko- pën, maar hebben het wijselijk niet gedaan. Ik heb er wel foto's van gemaakt. Laat ik ditzelfde schip nu vier jaar later op een werf aan de Linge zien liggen. Uitgebrand! Het was dezelfde boot als die ik op de HISWA had gezien. Alleen was hij nu na tuurlijk aanzienlijk goedkoper. Dit was onze kans om ons droomschip te kopen. Het oude schip waren we binnen twee dagen kwijt." „In september 1986 zijn we aan de slag gegaan. Ik kon het schip naast m'n huis leggen, dus elk vrij uurtje van ons - m'n vrouw Thea, de kinderen en ik - is er in gaan zitten. Eind juni 1987 was hij klaar. We hebben hem Jolige Jol genoemd, omdat het natuurlijk een jol is en wij een jolige familie zijn. Bovendien vind ik dat 'jo-jo' leuk klinken." „Elk jaar gaan we naar de reü nie van Staverense jollen in Sta voren. Vorig jaar hebben we daar met een zeilwedstrijd de wisselbeker gewonnen. En die gaan we juist vandaag weer te rugbrengen:" tekst: annemiek ruygrok foto: dick van der plas AMl, 1 -MFT Regionale verwachting voor dinsdag 19 juli 24 graden Noordoost 4-5 chef gert visser. 071 -356439.plv -chef paul van der kooij. 0 Een nachtje padvinderen op een onbewoond eiland Onbewoonde eilanden. Je moet er in deze dichtbevolkte Rand stad wel een eindje voor varen, maar ze zijn er nog. In de buurt van Braassem en Westeinder liggen talloze bijeengedrongen stukjes riet die met recht eiland jes mogen worden genoemd. Zomaar in het water, stukjes grond van een kleine honderd vierkante meter. Ze zijn vaak ei gendom van mensen die er naar toe varen om er de weekeinden door te brengen. De Water krant-ploeg wilde wel eens we ten hoe dat is en voer zaterdag middag naar zo'n eilandje om er de nacht door te brengen. Een avontuur achter de riet kraag. Het eerste watje doet na een flinke tocht naar de Westeinder- plas, is je verbazen. Geen onge repte eilandjes, maar juweeltjes met gladgeschoren gazonnetjes en bloeiende geraniums. Geen ondoordringbare rietkragen, maar keurige rijtjes waarachter alweer een eilandje schuilgaat. Snel wordt het tentje opgezet voor de enige vrouwelijke ver slaggever, die geen zin heeft de nacht met drie mannelijke col lega's door te brengen onder het zeildak van de boot. De fo tograaf wordt opgetrommeld en tegen schemering wordt hij aan de kade van de Ringvaart opge pikt voor een tochtje naar de nachtelijke stek. Bijlichtende zaklantaarns en een nauwelijks brandende spiritusbrander zor gen voor de nodige sfeerverlich ting. De nachtelijke stilte wordt bijna voelbaar. Hier en daar een vo gelkreet, een bootje dat over het water tuft. Prima om van een diepe, rozige slaap te genieten. Maar wie zei dat het in deze landelijke sfeer zo rustig slapen is? Het geluid van voorbijtrek kende pruttelbootjes is nauwe lijks verstomd of tientallen na tuurgeluiden bestormen de ei landbewoners. Angstkreten lij ken het, dieren in gevaar. Is het de aalscholver die op de heen weg hoog op een paal werd ge signaleerd? De geluiden worden steeds talrijker, verschillend ook. Er zitten hier honderden soorten vogels, lijkt het, en alle maal hebben ze hun eigen schreeuw. En dan zijn er nog de supervo gels, van aluminium. Niet zo heel ver van het eiland strijken ze onophoudelijk neer en vlie gen ze weer op, op weg naar nog zonniger bestemmingen met honderden vakantiegan gers in hun buik. Grote bulde rende roofvogels die het nacht leven flink verstoren. Het begint al licht te worden, maar de slaap komt nog niet. Ongemakkelijk is een tentje voor degene die eigenlijk niet padvinderen wil. De angstkre ten veranderen geleidelijk in opgewekt getjilp en gefluit. De ochtend wordt begroet. Ook nu honderden verschillende stem men, waarin futen, waterhoen tjes en eenden zijn te herken nen. Een visje springt af en toe op uit het water. Plok! hoor je. Een vroege visser pruttelt voor bij en mijn luiken vallen einde lijk dicht. Vijf minuten later, lijkt het, schrik ik alweer wakker van de bemanning op de boot die in middels is ontwaakt. Een aarze lende plons in het water - want je weet maar nooit wat je hier op de bodem tegenkomt - le vert een fris ochtendbad op. Op ooghoogte zwemmen met de eenden, het landelijke sfeertje op een lome zondagochtend. De collega's, die hun oren niet wensen nat te maken, laat staan hun hele lichaam, zijn zo vrien delijk mij na afloop op de hoge kant te hijsen. „Ze geeft mee als een volgezogen kalf dat twee weken in het water heeft gele gen", is het complimenteuze commentaar van de heren. Ter wijl ik toch als een klipgeit te gen de kant klauter. Vriendelijk heid is maar alles, zullen we maar zeggen. Op weg naar het Braassemer meer roken de vuren van ande re eilandbewoners nog na. De barbecue kan, 's ochtends om negen uur, weer worden voort gezet. Het weekendleven komt op gang. In de Ringvaart is het file-varen en op de Braassem is het een wirwar van zeilboten, motorjachtjes en kerosinesche- pen die met hun zware diep-, gang hotsebotsende golven vee- oorzaken. Het eiland ligt in diepe rust a,ch- ter ons. Het avontuur achter (de rietkraag is voorbij en de drukte van de Randstad dringt zich ut alle hevigheid weer aan ons op. annemiek ruygrok Molen 'De Heilige Geest' is klaar De teleurstelling was groot na dat de aankoop van een boer derijtje in Lisse in 1986 op het allerlaatste moment niet door ging. Geen maand later waren Valentijn en Etty van Noorle Jansen dat echter al lang weer vergeten. „Dit is het", wist Va lentijn die door zijn makelaar op het spoor was gezet van mo len De Heilige Geest in Rijnsa- terwoude. Even later was de koop gesloten. De molen verkeerde door ach terstallig onderhoud in een ge brekkige staat, maar dat vormde voor het echtpaar geen beletsel. De jaren, en kapitalen, vergende restauratie is inmiddels afge rond. Met een groot feest liet het gezin Van Noorle Jansen za terdag vrienden en kennissen meedelen in de vreugde daar over. De poldermolen werkt nu weer zoals in oude tijden het geval was. De wieken razen met hoge snelheid langs het gebouw, ter wijl de enorme vijzel onder de molen ervoor zorgt dat het wa ter uit de lager gelegen polders omhoog wordt gepompt naar het Braassemermeer. Binnen is de molen verbouwd tot een schitterende woning. Door de vorm van het bouw werk hebben alle vertrekken een wat vreemde indeling. Zo is het bad weggewerkt in een van de acht hoeken. Om het bad te bereiken moeten de bewoners eerst door de knieën om niet hardhandig in aanraking te ko men met een van de draagbal- ken. Het prachtige onderkomen van het gezin Van Noorle Jansen staat in schril contrast met de molen die acht jaar geleden werd aangetroffen. Vlak voordat de koop bij de notaris bezegeld zou worden, brak een van scho ren bij een felle storm af. Valen tijn en Etty begonnen op dat moment aan een ongewis avon tuur waarvan zij de afloop niet wisten. Achteraf zegt Valentijn dat hij dezelfde beslissing als destijds zou nemen, maar tijdens de verbouwing heeft hij wel eens meerdere malen aan de juist heid ervan getwijfeld. Subsidie voor de restauratie bleef aan vankelijk uit. „Het Rijk legt de centen wel op tafel, maar de ge meente bepaalt de prioriteit. Op dat moment stond de Woudse Dom als eerste op de lijst van Rijnsaterwoude. Ons eerste subsidieverzoek werd daarom afgewezen. Wij verhuisden ech ter naar de eerste plek toen Brinkman, destijds minister van WVC, met een superregeling kwam voor kerkgebouwen. Geld dat onder meer terecht kwam bij de kerk in Rijnsaterwoude." De molen die in 1987 al van binnen was verbouwd, kon ver volgens ook aan de buitenzijde worden opgeknapt. Het 'stulpje' dat ooit door André van Duin werd bewoond, kreeg een nieuw wiekenkruis, staart en rieten 'vachtje'. Op verzoek van de subsidieverleners is er ook voor gezorgd dat de molen weer water kan malen. Nodig is dat niet want een elektromotor heeft het werk al zo'n dertig jaar geleden overgenomen. Valentijn, die voor de aankoop niets van molens wist, heeft zich inmiddels meer verdiept in het beroep van de molenaar. „We hebben een cursus gevolgd bij het gilde van vrijwillige mo lenaars. maar de weerkennis vormt voor mij nog steeds het grootste struikelblok. Nu de verbouwing achter de rug is, hoopt de eigenaar meer tijd te krijgen om zich in de geheimen van het vak te verdiepen. peter van der hulst. Ook in de nacht gaat weinig mis In het donker in een bootje op het water is een spannende aangelegen heid. Toch gebeuren er ook dan weinig ongeluk ken. Maar er zijn natuur lijk wel regels waaraan men zich dient te houden. Voor de eigen veiligheid en die van anderen. Hoofdagent J. Hoek houdt het reilen en zeilen zowel op zee als op de binnen wateren in de gaten. „Na tuurlijk moetje als je 's nachts vaart navigatielich- ten aan hebben. Dus een groen licht aan stuur boord, een rood aan bak boord en een rondom schijnend wit toplicht voor zeilboten." Mochten zich toch pro blemen voordoen dan is het volgens Hoek het bes te om zo snel mogelijk 06- 11 te bellen of de meldka mer van de politie. Voor de Kagerplassen is dat de politie van Bollenstreek- Zuid, bureau Katwijk: 01718-25511. „Het bureau is 24 uur bereikbaar en er wordt meteen iemand ge stuurd als er onheil is. Nu heeft niet iedereen een te lefoon aan boord, maar er is in geval van nood altijd wel een binnenvaartschip aan te klampen dat via de marifoon een oproep kan doen." Veel ongelukken gebeuren er volgens de hoofdagent op het water eigenlijk niet. Ook 's nachts niet, terwijl het ook dan erg druk kan zijn. Hoek: „Het valt ont zettend mee. Neem bij voorbeeld het afgelopen weekeinde. We hebben doorgekregen dat er één bootje is gezonken op de Kaag en er is nog een aan- varinkje geweest. Verder niets. Terwijl het toch heel erg druk was." annemiek ruygrok Meedoen is belangrijker dan winnen. Met deze olympische gedachte nemen de mees te jongens en meisjes deel aan de Neder landse kampioenschappen zeilen in klassen jeugd, stern en splash. Toch laat Krista Zoethout zondagmiddag even het hoofd in haar handen zakken. Zo teleurgesteld is ze over de vrije val die ze in het klassement maakte. Van lijstaanvoerder in splashklasse B naar stek zes, dat is even slikken. Krista Zoethout en nog 134 zeilertjes zijn nog tot en met woensdag te gast bij de Wa tersportvereniging Braassemermeer. Zo'n vijftig tot zestig vrijwilligers zijn dag en nacht in touw om het NK op de wal en het water in goede banen te leiden. Het terrein voor het clubhuis is omgetoverd in een gro te camping. Tussen de scheerlijnen van de tenten moeten de zeilers smalle paden be wandelen om hun slaapplek te bereiken. Raymond Dagelet en Bibi Rutgers malen er niet om. Zij vinden het prachtig aan de bor der van het Braassemermeer. „Meestal zijn we aan het varen, maar we kunnen hier ook naar een soos of naar het voetbal kijken. En er is een barbecue." Vervelen doen ze zich niet. Het evenement beantwoordt geheel aan de verwachtingen van Raymond, die voor het eerst meedoet. „Het is wel leuk. Je hebt hier grote startvelden. Alleen is het een nadeel als je een fout maakt dat heel veel zeilers je dan inhalen." Dergelijke missers kostten Krista haar koppositie. „Ik had van daag twee keer een slechte start." Alle drie zijn de komende dagen nog aan het werk te zien in zogeheten Splashklasse. In grote velden worden op meerdere banen de kampioenschappen afgewerkt. De win naar wacht een enorme beker. Dinsdag be ginnen de jongelingen om 10.00 uur. Voor 15.00 uur die dag staat nog een race ge pland. Woensdag om 10.00 uur wordt voor het laatst het ruime sop gekozen. De splash is in vijf jaar tijd uitgegroeid tot de grootste zeilklasse voor de jeugd. De ba kermat van deze 'debutant' in de zeilwereld ligt op het Braassemermeer. Vijf jaar gele den werd daar voor het eerst het Neder lands kampioenschap in deze klasse gehou den. De vanouds bekende jeugd- en stern klasse hebben inmiddels hun meerdere moeten erkennen. Nemen in deze zeilcate- gorieën elk maar tien deelnemers aan het NK deel, de splash telt in totaal 115 zeilers, verdeeld over A- en B-klasse. Het succes van de nieuwkomer is volgens de voorzitter van de splash-klasse-organisa- tie Sytze Altena simpel verklaarbaar. Veel zeilers hielden het vroeger al snel voor ge zien omdat er tussen de optimist - de klasse waarin de allerjongsten beginnen - en de laser - voor volwassenen - nauwelijks een geschikte jeugdklasse zat. Dit gat wordt nu door de splash opgevuld. „Deze éénmanszwaarboot is prima om in te beginnen, maar is ook een goede klasse om door te groeien", aldus Altena. De ba kermat van deze klasse zal hij nooit verge ten. Als het aan hem ligt wordt het NK om de vijfjaar op de Braassem gehouden. peter van der hulst. Uw waterlanders hoeven niet te stromen, want ook u kunt adverteren Ga mee op dit zonnige avontuur. Bel snel voor informatie: /\T| 0CZ031 Margareth de Jong, tel. I "jjOiJi Valentijn, Etty en dochter Lisanne van Noorle Jansen bij molen De Heilige Geest in Rijnsaterwoude. FOTO LOEK ZUYDERDUIN in de WATERKRANT t/m 20 augustus a.s. Informeer naar de speciale mogelijkheden om op deze zomerse full-color pagina te adverteren tegen een zeer aantrekkelijk tarief.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7