59 99 299 Omstreden decreet doet kabinet Italië wankelen Israël beschuldigt Hamas van rellen bij grens Buitenland Als haringen in een Koreaanse ton Koreaans topgesprek lijkt onwaarschijnlijk Grondstof voor kernbom opgedoken in Duitsland Machu Picchu bedreigd «19 MAANDAG 18 JUL11994 155 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Dienst< Independent IPS* Inter Press Service RTR* Reuter UPI Onafzienbare files op Autobahn berlijn Het begin van de zomervakantie is op de Duitse Auto bahnen gepaard gegaan met honderden kilometers file. De lang ste file stond zaterdag op de A9 tussen Berlijn en Nümberg: 160 kilometer. Reizigers stonden uren vast in de brandende zon. Ook de wegen naar de Oostzeestranden waren overvol. Doden bij vliegtuigongeluk op strand ajaccio» Drie mensen zijn gisteren omgekomen toen een twee- motorig vliegtuigje van de dienst burgerbescherming neerstortte vlak voor een strand bij Ajaccio, op het Franse eiland Corsica. Vier badgasten raakten gewond, van wie twee ernstig. Onder de slachtoffers zijn geen Nederlanders. Weer bosbranden in Spanje Barcelona In Spanje is de afgelopen dagen opnieuw een groot aantal bosbranden uitgebroken door de grote hitte en de al maanden aanhoudende droogte. De getroffen gebieden zijn met name Tarragona, Barcelona en de regio Aragon. De meeste van deze nieuwe branden zijn inmiddels geblust of onder controle, behalve de grote brand in Aragon. De branden van de afgelopen weken in Spanje hebben in totaal inmiddels 22 levens geëist en 250.000 hectaren bos en heide verwoest. Gewonden bij aanslag Noordiers café Belfast Zeven mensen raakten gisteravond bij een aanslag op een pub in Annaclone in het Noordierse graafschap Down. Het café wordt voornamelijk bezocht door katholieken. De schiet partij gebeurde terwijl de ongeveer 50 aanwezigen naar de finale keken van het WK-voetbal tussen Brazilië en Italië. Ambassadeurs zoek in Algerije algiers De ambassadeur van Oman, die samen met zijn Jeme- nitische collega in Algerije sinds vrijdag werd vermist, is „veilig en wel". Dat meldt het Omaanse presbureau ONA, zonder ech ter te zeggen waar de diplomaat is. Over het lot van de ambassa deur van Jemen is niets bekend. De twee gezanten waren ver dwenen in de buurt van Algiers. De auto waarin ze reisden, is za terdag uitgebrand teruggevonden. Radicale islamieten voeren in Algerije een bloedige campagne tegen de regering. Buitenlan ders vormen daarbij een belangrijk doelwit. Aanslag op buitenlanders in Dreux dreux» Vijf jonge Fransen hebben in de nacht van zaterdag op zondag vanuit een rijdende auto met automatische wapens ge schoten op een groep Noordafrikaanse jongeren. Daarbij vielen zeven gewonden. Na de aanslag zette de politie de achtervolging in. Een 22-jarige aanvaller raakte door een politiekogel zo zwaar gewond dat hij later in een ziekenhuis overleed. In Dreux, tach tig kilometer ten westen van Parijs, boekte het ultra-rechtse Front National in de jaren tachtig zijn eerste grote verkiezings successen. Duitsers molesteren Vietnamees stendal Een Vietnamees is vrijdag door zeker vier personen ge molesteerd in het Duitse Tangermünde (in de oostelijke deel staat Sachsen-Anhalt). Eén Duitser is aangehouden, naar de an dere drie wordt nog gezocht. Skinheads vallen zigeuners aan praag» Een groep skinheads heeft de woning van een zigeu nerfamilie in de stad lablonec nad Nisou in Noord-Bohemen (Tsjechië) met brandbommen bestookt. Een meisje van 12 en haar moeder raakten zwaar gewond bij de brand die daardoor ontstond. Vijf andere bewoners, twee kinderen en drie volwasse nen, bleven ongedeerd. Als vermeende daders arresteerde de politie drie skinheads in de leeftijd van 15 tot 17 jaar. Artsen kwamen te laat bij Kim Il-sung De topontmoeting van Noord en Zuid-Korea na de dood van de Noordkoreaanse leider Kim Il-sung lijkt van de baan, nu de twee landen elkaar naar aanlei ding van Kims begrafenis als vanouds in de haren zijn gevlo gen. Om niet geheel duidelijke re denen is IGms uitvaart uitge steld tot morgen. Aanvakelijk zou Kim zaterdag zijn begraven. Officieel heet het dat nog steeds Nieuwe slag in Spaans-Franse visserij-oorlog BARCELONA RUUD DE WIT CORRESPONDENT Honderden Spaanse en Franse beroepsvissers hebben vrijdag en zaterdag opnieuw een zee slag geleverd op 600 kilometer voor de Noordspaanse kust. Twee schepen werden daarbij zwaar beschadigd. Enkele Spaanse vissers raakten ge wond. De inzet van het conflict is de beschuldiging van de Spanjaarden dat hun Franse collega's de door de Europese Unie opgelegde quota ontdui ken en te grote netten gebrui ken. Vandaag vindt in Brussel spoedoverleg plaats tussen de Spaanse minister van land bouw, veeteelt en visserij, Atien- za, en diens Franse collega Puech. Zowel de Franse als de Spaanse marine heeft extra schepen en vliegtuigen ingezet om verdere confrontaties tussen de vissers te voorkomen. In april leverden de vissers uit West-Frankrijk en Noord-Span- je ook al slag in de 'tonijnoor- log'. De afgelopen dagen was het weer raak. Tientallen Spaanse schepen zetten de achtervolging in van zes Franse vissersDotc-n. De Fransen werden bestookt met benzinebommen en met stalen kogels uit katapulten. De Fransen op hun beurt bestook ten hun Spaanse mededingers met Bengaals vuur en harpoe- vele duizenden Noordkoreanen hun overleden staatshoofd de laatste eer willen bewijzen. Zuid-Korea beschouwt het plot selinge uitstel van Kims begra fenis als een poging om onrust te kweken in het zuiden. Noord- Korea heeft zuiderlingen uitge nodigd voor Kims begrafenis naar Pyongyang te komen. Vandaag heeft Zuid-Korea nog eens benadrukt dat Zuidko- reanen die eer betuigen aan de overleden Noordkoreaanse lei der. zullen worden gestraft. In Zuid-Korea gelden strenge wet ten tegen het aanhangen van de Noordkoreaanse ideologie. De dood van de Noordko reaanse leider is te wijten aan een helikopterongeluk, zo meldde gisteren de gerespec teerde Zuidkoreaanse krant Chosun Ilbo. Volgens de krant was een medisch team per heli kopter op weg naar het landhuis ten noorden van Pyongyang, waar de 82-jarige Kim 's avonds werd getroffen door een hart aanval. Door een ongeluk arri veerde de helikopter te laat. De president was al overleden toen de artsen bij het landhuis aan kwamen. Wat de oorzaak van het ongeluk was, is niet bekend. Deze versie staat haaks op verklaringen van Pyongyang. Noord-Korea heeft eerder laten weten dat Kim Il-sung ondanks medische inspanningen de Seoul Een openbaar zwembad in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul stroomt letterlijk over van mensen. Talloze Koreanen zochten het afgelopen weekeinde verkoeling in zwembaden, aan het strand en in de bergen. De temperatuur liep de laatste dagen op tot 32 graden Celsius. Zeker vijf personen vonden de dood door de verzengende hitte. foto ept Coalitiepartners liggen dwars Rechter Di Pietro vraagt overplaatsing Ontvoerde baby Abbie is terug londen cees van zweeden correspondent Ruim twee weken na haar ont voering is een Britse baby zater dag gevonden. Het kind bevond zich in een huis dat de politie al twee keer eerder had bezocht. Abbie werd op de dag van haar geboorte uit een zieken huis in Nottingham ontvoerd door een vrouw in verpleeg stersuniform. Nadat de politie een fotomontage van de ver dachte vrouw had verspreid, stond de telefoon roodgloeiend. Gedurende enkele weken was iedere zwartharige vrouw met een pasgeboren baby automa tisch verdacht. In Londen be klaagde de vrouw zich erover dat ze voortdurend werd gear resteerd. Het huis waar Abbie werd ge vonden, ligt op een steenworp afstand van het ziekenhuis. Bij eerdere bezoeken aan de wo ning hadden rechercherus zich om de tuin laten leiden door de vlotpratende 'moeder'. Maar af gelopen zaterdag ging de politie alsnog tot actie over. De vrouw werd gearresteerd en Abbie werd aan haar ouders terugge geven. De climax van de ontvoering was dramatisch. Verpleegsters huilden en juichten toen Abbie terugkeerde in het ziekenhuis waar ze haar leventje was be gonnen. Financieel ziet Abbies toekomst er inmiddels zonnig uit. Haar moeder heeft een aan bieding van een krant om tegen betaling van bijna 300.000 gul den haar verhaal te vertellen. hamburg dpa Het voortbestaan van het Italiaanse kabinet is zeer onze ker geworden. Coalitiepartner Lega Nord heeft openlijk afstand genomen van het decreet dat het voorarrest af schaft voor mensen die vastzitten op verdenking van cor ruptie. Premier Berlusconi liet gisteren weten dat hij geen compromissen wil sluiten. Als Lega-minister Maro- ni (binnenlandse zaken) het niet eens is met het decreet moet hij maar aftreden, aldus Berlusconi. rome eelco van der linden correspondent De situatie escaleerde gisteren nadat de krant La Stampa een interview met minister Maroni had gepubliceerd. De minister zegt in dat vraaggesprek dat hij door collega-ministers en pre mier Berlusconi „om de tuin ge leid" is. Volgens Maroni, die zichzelf naïef noemt, heeft hij een decreet ondertekend dat niet correspondeert met een versie waarover eerder overeen stemming was bereikt. „Ze had den me gezegd dat 2.000 van lichte vergrijpen beschuldigde personen de gevangenis zouden verlaten en niet de corrupten", aldus de minister. Tot nu toe hebben 1.165 personen, onder wie 124 verdachten van corrup tie, de gevangenis verlaten. Maroni zei dat hij het ver trouwen heeft verloren in zijn coalitiepartners. Hij noemde de haast waarmee het decreet is uitgevaardigd „zeer verdacht" en liet doorschemeren dat pre mier Berlusconi tot actie is overgegaan omdat zijn holding Fininvest ieder moment kan worden doorgelicht door de Milaneseonderzoeksrechters. Minister Maroni zei de reactie van rechter Di Pietro, die samen met zijn collega's van het anti- corruptieteam uit protest over plaatsing heeft aangevraagd, „nu veel beter te begrijpen". Tot slot verklaarde Maroni dat zijn partij, de Lega Nord, maar moet bepalen of hij moet aftre den. Zelf is hij daartoe in elk ge val bereid. Premier Berlusconi regeerde furieus en eiste dat Maroni hem een brief zou sturen met daarin ofwel zijn ontslagaanvraag of een ontkenning van zijn uit spraken. De premier ving echter bot. De Lega schaarde zich gis teravond achter Maroni, ver wierp diens ontslag en eiste dat het decreet wordt herzien of omgezet in een gewoon wets ontwerp zodat het parlement er alsnog over kan praten. Berlusconi zit nu klem, omdat ook zijn trouwe partner Fini, se cretaris van de 'post-fascis- tische' Nationale Alliantie, wil dat het decreet wordt veran derd. Een oplossing lijkt echter ver weg. regeringswoordvoerder Ferrara, die de houding van de Lega „infantiel en een beleding voor de hele regering" noemde, zei dat een kabinetscrisis op het punt van uitbreken staat. Lega- leider Bossi zei gisteravond dat „de vorming van een nieuwe re gering geen probleem is". Voor nieuwe verkiezingen voelt Bossi echter niets. Nieuwe verkiezingen zouden voor de Lega gevaarlijk zijn om dat de partij de laatste tijd in de peilingen op fors verlies staat. Maar ook Berlusconi loopt bij een nieuwe stembusgang risi co's. Hij verkeert op voet van oorlog met de populairste man van het land, onderzoeksrechter Di Pietro, en kan in een verkie zingscampagne worden ge brandmerkt als de vriend van corrupt Italië. Zes gram plutonium bij toeval gevonden ben zich volgens Der Spiegel op het onderzoek gestort. On der meer de Duitse recherche en geheime dienst, Interpol en de Amerikaanse FBI zijn inge schakeld. De Duitse geheime dienst BND zou ook in Rusland naspeuringen doen. De BND vermoedt dat de smokkelaars werken in grote bendes, die hoge contacten hebben bij mi nisteries, ambassades, bedrij ven en onderzoeksinstellingen. De gevonden zes gram plu tonium is veel te weinig voor de produktie van een atoom bom, maar mogelijk ging het om een „monster". De onder zoekers vrezen dat ze slechts bij toeval op het spul zijn ge stoten. In de dikke dossiers wordt ook gesproken over de mogelijkheid dat ergens 150 kilo plutonium is verborgen. De gearresteerde handelaar, in wiens garage het gevaarlijke goedje is aangetroffen, heeft tot nu toe geen heldere verkla ring afgegeven over de her komst van het nucleaire mate riaal. De 52-jarige automon teur bezocht regelmatig de voormalige Sovjetunie en had daar diverse contacten met an dere handelaren. Haïti: iedere maand sterven 1.000 kinderen van de honger MIAMI/PORT-AU-PRINCE» AP-Rtr Zeker duizend Haïtiaanse kin deren sterven elke maand van honger. Dat heeft directeur Lar ry Jones van de Amerikaanse hulporganisatie Feed The Children gezegd. Jones wil dat de Amerikaanse regering met behulp van een militaire invasie een einde maakt.aan het lijden in Haïti. De Haïtiaanse president in ballingschap, Jean-Bertrand Aristide, heeft intussen via de radio aangekondigd dat hij spoedig naar zijn vaderland zal terugkeren. De door militairen verdreven president sprak in een eerste uitzending van Radio Democratie, een radiostation dat samen met de Verenigde Staten is opgezet en uitzendt vanuit een vliegtuig. Plutonium dat geschikt is voor het maken van kernwapens is in Duitsland op de zwarte markt opgedoken. Zowel het weekblad Der Spiegel als het Noordduitse televisiestation NDR maken zaterdag melding van de vondst begin mei van zes gram plutonium 239. Het spul werd aangetroffen bij een handelaar in Tengen in de deelstaat Baden-Württemberg. Na onderzoek is gebleken dat het nucleaire materiaal uit Rusland komt. De Duitse bondskanselier, Kohl, zou tij dens de recente economische top in Napels een wetenschap pelijk rapport over de alarme rende vondst hebben aangebo den aan de Russische presi dent Jeltsin. De Duitse minister Schmid- bauer (algemene zaken) sprak zaterdag zijn „grote veronrus- tig" uit. Volgens hem kan, nu het in Rusland economisch slecht gaat, niet langer worden uitgesloten dat de georgani seerde misdaad de hand weet te leggen op voldoende materi aal om een kernwapen te ma ken. Talrijke functionarissen heb- ren uit de omgeving. Inmiddels zijn ook de Peruaanse lanc£: en luchtmacht ter plaatse. Hoe de brand is ontstaan, is onduide lijk. Machu Picchu is de groot ste toeristische trekpleister van het Andesland. De ruïnes van de ooit verlaten Incastad Wer den in 1910 ontdekt. De ruïnes van de Incastad Ma chu Picchu in het zuidoosten van Peru worden bedreigd door bosbranden. Het vuur brak vrij dag uit in de omgeving van het monument en werd aanvanke lijk alleen bestreden door boe- Een vrouw houdt kaarsen omhoog tijdens een voodoo-ceremonie in Haïti. Honderden mensen verzamelden zich zaterdag voor de bijeenkomst in het dorpje Saut d'Eau, waar jaarlijks wordt gebeden voor een voorspoe dige toekomst. foto epa roberto schmidt Arafat eist internationale waarnemers in autonoom gebied TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israël beschuldigt de islamitische ver zetsbeweging Hamas van het aanstich ten van ernstige rellen bij de grensover gang met de Gazastrook. Daarbij schoot het leger gisteren twee Palestijnen dood en raakten negentig andere mensen ge wond. PLO-voorzitter Arafat heeft op zijn beurt Israël beschuldigd van het schenden van de akkoorden. Hij wil dat de internationale gemeenschap waar nemers stuurt naar de autonome gebie den. Het Israëlische leger heeft de Ga zastrook tot nader order afgesloten. De onrust begon tegen vier uur gis terochtend, toen duizenden Palestijnen die in Israël werken, besloten niet lan ger bureaucratische procedures af te wachten. Volgens de afspraken tussen Israël en ,de PLO mag de Palestijnse po litie bij de eigen wegversperring, een paar honderd meter ten zuiden van de Israëlische grenspost, alleen Palestijnen doorlaten die een vergunning hebben om in Israël te werken. Maar de contro le van de papieren verloopt uiterst lang zaam. Palestijnse arbeiders hebben nu te maken met twee bureaucratische barrières: een Palestijnse en een Israëli sche. Gisterochtend besloten duizenden Palestijnen niet langer bij de Palestijnse doorlaatpost te wachten. Ze stormden massaal af op de Israëlische post, waar ze werden tegengehouden door leger en grenspolitie. Velen bleken niet in het bezit van .een werkvergunning, waarop de grens werd gesloten. Volgens het Israëlische leger waren de Palestijnen zonder werkvergunning leden van Hamas, die zich onder de ar beiders hadden gemengd met het doel onlusten te veroorzaken. Die braken onmiddellijk uit tussen met stenen gooiende Palestijnen en Israëlische sol daten die trachtten de groep terug te drijven naar de omgeving van de Pales tijnse doorlaatpost. Pas tegen het einde van de dag was de rust enigszins her steld. De roep van PLO-leider Arafat om in ternationale waarnemers is door de Is raëlische onderminister van buiten landse zaken, Yossi Beilin, van de hand gewezen. Hij meent dat de aanwezig heid van waarnemers weinig nut heeft, 'zoals de ervaring in Hebron heeft be wezen', en dat Israëli's en Palestijnen zelf hun problemen moeten oplossen. HEAVEN TEMPLE CHINESE SPERZIEBONEN blik 425 gram vanJL4ST 89 SPATENT TARWEBLOEM kilopak van 14* (g) SPINAZIE BRIE PATRONAGE punt 250 gram van3W

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5