Eén zaadje nodig voor buisbaby's Woont u samen? PAR TNERPENSI0EN Binnenland Groene bankjes écht verleden tijd Van der Valk legt strand aan bij hotel op Curasao Tvsr Even uitblazen in de file Vrouw dood na aanvaring met jet-ski 'Jet-skiërs houden vooral van showen' MANDAG 18 JUL11994 ANP Algemeen Nederlands Persbure Nederlander drinkt minder wijn den haag De Nederlanders hebben vorig jaar vijftien liter wijn per persoon gedronken. Dat komt overeen met ruim twintig Ojilessen van 0,75 liter ofwel 122 glazen. Dat is een liter minder Udan in 1992 toen de wijnconsumptie per hoofd van de bevolking iets hoger lag: bijna zestien liter. Franse wijnen zijn het popu lairst. Boosheid over demonstratie neo-nazi's i atj,den haag/venlo 1 Iet Centraal Orgaan Voormalig Verzet en n Slachtoffers is laaiend op de burgemeester van Venlo, omdat hij n zaterdag zestig Duitse en Nederlandse neo-nazi's in Venlo heeft rtjj laten demonstreren. De optocht was bedoeld tegen het beleid in Duitsland waar bepaalde radicale organisaties zijn verboden. De politie had een peloton ME'ers paraat, maar ze hoefden niet in actie te komen. 5 Maastricht zet 350 junks de stad uit Maastricht Sinds de sluiting van een 'junkenpark' afgelopen vrijdag in Maastricht heeft de plaatselijke politie al 350 junks uit de stad verwijderd. De meesten komen uit België, Duitsland en r- Frankrijk. Bij de verwijdering hebben zich geen incidenten voor gedaan. De drugtoeristen accepteerden hun uitzetting gelaten, 'dl Zes dealers zijn gearresteerd. Door het strengere politieoptreden I is de straatprijs van de harddrugs omhoog geschoten van veertig gulden per halve gram naar 75 gulden. d Vrouw vermoord om verbreken relatie terneuzen De 47-jarige man uit het Belgische Gent die vrijdag n in het centrum van Terneuzen een vrouw doodschoot, deed dat omdat hij het niet kon verkroppen dat zij de relatie met hem had verbroken. De man reed na zijn daad in zijn auto weg, maar 0 werd een half uur later in Phillippine door de politie aangehou- jj den. In de tussentijd had hij al een aantal aanrijdingen veroor- zaakt. Het slachtoffer, zijn 28-jarige ex-vriendin, kwam uit Sas won een! Lijk duikt op bij Vlieland harungenEen paar mijl ten noorden van het Waddeneiland Vlieland is zaterdag een lijk uit het water gehaald. Een Urker zag het lichaam drijven. Volgens de lijkschouwer heeft het bijna ver gane lichaam mogelijk meer dan een half jaar in het water gele gen. De politie denkt dat het slachtoffer door verdrinking om het leven is gekomen. Lijk in uitgebrande seksclub gevonden simpelveld Bij onderzoek naar de oorzaak van een uitslaande brand die vrijdagochtend de seksclub Legér in Limburgse Sim pelveld verwoestte, is het stoffelijk overschot van een nog onbe kende man aangetroffen. Dat heeft de politie zaterdagmiddag meegedeeld. De man werd gevonden op aanwijzing van een Duits echtpaar dat toezicht op de club hield. De brand is aange stoken. De schade is een miljoen gulden. Nederlander in Indonesië veroordeeld jakarta Een 26-jarige Nederlander is in Indonesië wegens han del in drugs veroordeeld tot drie jaar cel en een boete van-vier duizend gulden. De man zou 167 XTC-pillen hebeben verkocht, aldus de krant Jakarta Post. De man werd gepakt toen hij in ge zelschap van een landgenoot en twee Amerikanen die bij Ameri kaanse ambassade in Jakarta werken, de pillen in een hotel in Jakarta te koop aanbood. In zijn woning werden nog eens 7.500 pillen gevonden. 11? Doorbraak in reageerbuisbevruchting Artsen van het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU) zijn er in Nederland als eersten in geslaagd met slechts één enkele gezonde zaadcel een kunstmatige tweeling zwangerschap tot stand te brengen. utrecht anp den haag „Ik neem afscheid van je met een sobere, Nederlandse democratische hamer slag." Met deze woorden sloot kamervoorzit ter Deetman 9 april 1992 de laatste vergade ring van de Tweede Kamer in de oude verga derzaal. Sindsdien is de zaal, waarvan de histo rie teruggaat tot 1790, vakkundig gestript tot een kale ruimte. De karakteristieke groene ver gaderbankjes en gordijnen zijn overgebracht naar de Burgerzaal, waar bezoekers binnenkort voorlichtingsfilms over de verbouwing vanaf de oude kamerzetels kunnen volgen. De ko mende maanden wordt de vergaderzaal ver bouwd tot een ruimte voor hoorzittingen, ont vangsten, plechtige zittingen, parlementaire enquêtes en recepties. Met die laatste fuctie krijgt de zaal min of meer haar originele be stemming terug: in oktober 1790 werd zij in gebruik genomen ter gelegenheid van het hu welijksfeest van de dochter van stadhouder Willem-V. Onder Lodewijk Napoleon werd de ruimte eveneens gebruikt als balzaal. Na diens vertrek in 1808 veranderde de bestemming in die van eetzaal voor cadetten en militair hospi taal om in 1815 te worden verbouwd tot ver gaderzaal van de Tweede Kamer. Naar ver wachting zal de jongste verbouwing van de historische ruimte september volgend jaar af gerond zijn. foto cpd De methode is een doorbraak voor mannen met slecht zaad die nu niet mogen meedoen aan de programma's van rea geerbuisbevruchting (In Vitro Fertilisatie) in een aantal zie kenhuizen in het land. Voor normale buisbevruchting zijn namelijk minimaal 100.000 goe de zaadcellen nodig, terwijl voor de nieuwe 'super-IVF' slechts een enkel gezond zaadje genoeg is. De techniek heet voluit Intra- cytoplasmatische Sperma Injec tie (ICSI) en is duurder dan IVF dat per behandeling zo'n 3.500 gulden kost. Bij de normale IVF krijgen vrouwen twee weken lang elke dag hormooninjecties om zoveel mogelijk gerijpte ei cellen te winnen. De eicellen worden vervolgens 'geoogst' en in een laboratorium met zaad van de man bevrucht. Vervol gens worden ei en zaadcel in een broedstoof geplaatst om te groeien. Daarna gaan een of willemstad anp ^Geen geld voor troostmeisje 'Japan overweegt ter compensa tie van troostmeisjes (vrouwen ien jonge meisje die tijdens de (Tweede Wereldoorlog tot seks 'met soldaten werden gedwon gen) ongeveer 1,8 miljard uit te geven aan vriendschapsprojec ten, maar de betrokken vrou wen krijgen geen individuele geldbedragen. Dat heeft de Japanse krant I AsahiShimbun gisteren gemeld. De Japanse overheid heeft de Huis kopen wordt een tikje goedkoper den haag gpd [Een huis kopen wordt vanaf 'volgende week maandag iets 'goedkoper, omdat de notaris sen hun tarieven voor het laten passeren van een koopakte en hypotheekakte dan wat verla gen. Het sluiten van een sa menlevingscontract daarente gen wordt 21 procent duurder. Met die aanpassing hopen de notarissen de overheid voor te zijn, die tariefafspraken wil verbieden. Het accountantskantoor KPMG concludeerde eerder dit jaar na een onderzoek dat de notariskantoren gemiddeld drie ton verdienen op onroe- rend-goedtransacties. Met de familiepraktijk, testamenten, samenlevingscontracten en dergelijke, wordt quitte ge speeld. Voor de overheid was die conclusie aanleiding te ei sen dat de vaste tarieven wor den afgeschaft. De notarissen daarentegen stelden altijd dat de familiepraktijk verliesge vend is en dat de onroerend- goedtransacties die verliezen 'opvangen. fpe prijsverlaging voor on- roerend-goedtransacties is niet r groot. Voor huizen tot een ton verandert er niets, voor huizen tassen de één en twee ton gjaan de prijzen drie procent omlaag. Het laten passeren van een transportakte gaat 1.820 gulden kosten exclusief BTW, met een hypotheekakte 'etbij kost het 2.730 gulden, yoor een huis tot 231.600 gul- cjen (op dit moment de gemid delde koopprijs) gaat de nota ries met respectievelijk 1.904 en $856 gulden vijf procent min- ;ifer rekenen, voor huizen tot $er ton is de verlaging twaalf Jprocent (2.850, respectievelijk V&525 gulden). zaak sinds juli 1992 bestudeerd. Toen werd voor het eerst offi cieel toegegeven dat het Japan se leger tijdens de oorlog op grote schaal vrouwen heeft ge dwongen te werken in legerbor- delen. Tokyo zegt geen bedragen aan individuen te kunnen ge ven, omdat de kwestie al is ge regeld in na-oorlogse verdragen met landen die hebben geleden onder het Japanse oorlogsge weld. Het Van der Valk-hotel op Cura sao gaat een kunstmatig strand aanleggen dat binnen een jaar gereed kan zijn. Dit heeft Jose Simmons, het hoofd van de Dienst Openbare Werken, za terdag in Willemstad meege deeld. Het strand komt op loop afstand van het hotel, nabij de ingang van de St. Annabaai, een natuurlijk kanaal van meer dan een kilometer dat de haven van Curasao met de zee verbindt. Het strand kost 6,3 miljoen gulden. De overheid betaalt vijf miljoen en Van der Valk de rest. De hotelketen had aanleg van het strand bedongen toen het vijf jaar geleden het hotel kocht. De aanleg werd opgehouden, omdat Van der Valk eerst zijn fi- nancieringsvoorwaarden rond moest hebben. Het strand is te gen betaling ook geopend voor het Curagaose publiek. Van der Valk onderhoudt het. Een deel van de eventuele winst uit toe gangskaarten, stoelenverhuur en dergelijke gaat naar het ei landgebied. Tegen de aanleg van het strand bestaat op Curacao veel verzet. De meeste stranden zijn particulier bezit en er zijn maar weinig openbare stranden, die ook nog afgelegen liggen. Nu komt er weer een strand bij dat alleen tegen betaling kan wor den bezocht. Tegenstanders willen dat het eiland in zijn oorspronkelijke staat behouden blijft. Zo vindt de Stichting Pro Monumento dat de waarde en betekenis van de oude, aan zee gelegen forten aanmerkelijk verminderen als vlak ervoor een openbaar strand komt te liggen. Van der Valk vervoert nu elke dag zijn gasten gratis naar particuliere stran den. Dat hoeft in de toekomst niet meer. rotterdam anp-gpd Dan kunt u zich vanaf I juli aanmelden voor een Bent u verzekerd bij het Abp en voldoet u aan de voorwaarden, dan kunt u zich als ongehuwd samenwonende aanmelden. Overlijdt de Abp-verzekerde, dan kan de partner vervolgens aanspraak maken op een nabestaandenpensioen. Alleen voor Abp-verzekerden De aanmelding van een relatie kan alleen gebeuren door overheidspersoneel in actieve dienst dat verzekerd is bij het Abp; S verzekerden jonger dan 65 jaar met functioneel leeftijds ontslag of die een invaliditeitspensioen, herplaatsingstoe lage, VUT of wachtgeld ontvangen; verzekerden jonger dan 65 jaar die voor hun ontslag met dezelfde partner gehuwd waren. Voorwaarden voor aanmelding Aan de aanmelding stelt de overheid een aantal voorwaarden: U bent beiden 18 jaar of ouder. U heeft een samenlevingscontract, opgemaakt bi) een notaris en daarin is geregeld dat u bijdraagt in eikaars levensonderhoud. U kunt met een uittreksel van het bevolkingsregister aantonen dat u daadwerkelijk samenwoont. Uw partner is geen bloedverwant in rechte lijn (dus b.v. geen kind-ouder, wel broer-zus of zus-zus). /II7I7 Nog geen toekenning Samenwonenden die aan deze criteria voldoen, kunnen zich aanmelden. Toekenning en uitbetaling van een partner pensioen is het Abp toegestaan nadat de wet is veranderd. Het is de bedoeling na de wetswijziging het partnerpensioen toe te gaan kennen met terugwerkende kracht tot I juli 1994. Bij een overlijden van een ambtenaar na 31 december 1993 ontvangt de partner straks een pensioen vanaf de over lijdensdatum. De hoogte van het partnerpensioen is volledig gelijk aan het nabestaandenpensioen voor gehuwden. De nieuwe regeling betekent ook dat kinderen uit een niet-huwelijkse relatie (mits aangemeld) bij overlijden van de verzekerde partner aanspraak kunnen maken op een pensioen. Aanmelden Bij de personeelsdienst van uw werkgever zijn formulieren verkrijgbaar waarmee u uw relatie kunt aanmelden. Het is ook mogelijk dit formulier telefonisch bij het Abp aan te vra gen. Belt u dan - bij voorkeur - tussen 9.00-12.00 uur en 13.30-16.00 uur met 045-798118. afdeling Nabestaandenpensioenen, Postbus 4836, 6401 JM Heerlen. harderwijk» Vakantiegangers bij Harderwijk blazen even uit naast hun auto. De vakantietrek is het weekeinde goed op gang gekomen, m aar de echte piek wordt over twee weken verwacht. foto anp koen su yk Bestuurder is 12-jarige jongen Boem, hoorde hij, zo vertelde hij later ontdaan op het politiebureau. Hij tuimelde het strand op, de vrouw was vrijwel op slag dood. Geschrokken renden de ouders van de jongen, die een stukje verderop van de zon genoten, naar de plek des onheils. Zij hadden tot hun verbazing hun zoon op de jet-ski zien varen. Hij had wel ge vraagd of hij achterop mee mocht op de jet-ski, maar dat hij alléén zou rondtoeren, nee, dat was nooit de bedoeling geweest. De politie verwijt de eigenaar, een man uit Deurne, grote onverantwoordelijkheid. Op de plek waar het dodelijke ongeluk gebeurde, mogen jet-skiërs niet varen. Bovendien moet een be stuurder van een jet-ski 16 jaar zijn. Op de Greve- lingen en andere binnenwateren is de minimum leeftijd zelfs 18 jaar. Een 52-jarige vrouw uit Krabbedijke is gisteren in Rotterdam om het leven gekomen toen zij werd overvaren door een jet-ski. Het vaartuig werd be stuurd door een 12-jarige jongen uit Spijkenisse. De jongen had nog nooit zo'n snelle wa terscooter bestuurd. Het was niet zo moeilijk, had de eigenaar hem gezegd: „Daar zit het gas. Dat is de stopknop". De dodemansknop kreeg hij om zijn pols, maar waarvoor die diende, wist de jon gen niet. De vrouw stond tot haar middel in het water van de Havenbuitenzijde bij de Brouwersdam, met haar rug naar de zee gekeerd. Waarschijnlijk heeft zij de waterscooter niet zien aankomen. De jongen slingerde wat heen en weer, liet het gas los en zocht de stopknop. Hij keek niet voor zich. twee embryo's terug in de baar moeder. Andere bevruchte em bryo's worden ingevroren. Dat zegt het hoofd van de af deling vruchtbaarheidsstoornis sen van het AZU, professor E. te Velde. Bij de super-IVF wordt met een vlijmscherpe pipet maar één zaadcel van de man in de eicel van de vrouw ge bracht. Dat betekent dat nu ook mannen met 'lui' of slecht zaad hun vrouw kunnen bevruchten. Bij normale IVF werd dan al snel gezocht naar donorzaad. 'Super-IVF' wordt al succes vol toegepast in onder meer België. Het AZU heeft met zijn experiment de Nederlandse pri meur. Volgens Te Velde ver vangt Super-IVF nooit de gang bare IVF-methode. „IVF is een voudiger uit te voeren en bo vendien goedkoper. ICSI kan wel een nieuwe opening zijn voor stellen voor wie de IVF- methode geen uitkomst biedt." In de wereld zijn tot dusver on geveer 150 kinderen geboren uit de super-IVF. FNV kiest weer voor werk boven inkomen den haag sjaak smakman De FNV wil ook volgend Jaar kiezen voor werk boven inko men. Volgens CAO-coördinator De Waal zal de looneis beperkt blijven tot maximaal 2,25 pro cent, de verwachte inflatie, plus één procent loonstijging die kan worden gebruikt vpor werkgelegenheidsafspraken. Weigeren de werkgevers afspra ken over meer banen, dan wil de grootste vakcentrale dat in 1996 afstraffen met hoge loon eisen. In een vraaggesprek met het Financieel Dagblad stelt De Waal dat er volgend jaar een loonruimte is van 3,4 procent. De arbeidsproduktiviteit (de produktie per werknemer) stijgt dit jaar naar verwachting met twee procent, terwijl de prijzpn die de fabrieken voor hun pro- dukten vragen (de zogeheten produktieprijzen) toenemen met 1,4 procent. Iedere werk nemer brengt aldus 3,4 procent méér geld binnen. Die loonruimte wil de FNV volgend jaar voor maximaal 2,25 procent bestemmen voor loonsverhoging. De werkne mers worden daarvan per saldo niets beter, want de inflatie wordt voor volgend jaar ook ge raamd op 2,25 procent. Daar naast wil de FNV een looneis van nog eens één procent stel len, die kan worden 'ingewis seld' voor afspraken over meer banen. Door de produktieprijsstij- ging als maatstaf ie nemen, laat de FNV de kostenstijgingen buiten beschouwing die op re kening komen van de overheid (door bijvoorbeeld huurverho ging of meer eigen bijdragep in de gezondheidszorg). De vak centrale wil zo volgens De Waal het verwijt voorkomen dat ze inflatie in de hand werkt of het bedrijfsleven uitholt door dat te laten opdraaien voor prijsstij gingen waaraan het part noch deel heeft. Politiecontrole op waaghalzerij ontbreekt rotterdam gpd De stuntende jet-skiërs op de Grevelingen wordt maar bar weinig in de weg gelegd. Na de reorganisatie bij de politie is er geen tijd, geld en materiaal meer om snelle onverlaten op het water in de gaten te hou den. „We mogen blij zijn dat we nog een speedboot heb ben", verzucht woordvoerder Wenmakers van het korps Lan - delijke Politiediensten, voor heen de rijkspolitie te water. Wenmakers en zijn collega's hebben als voornaamste taak het reilen en zeilen op het Schelde-Rijnkanaal en andere grote verbindingswateren te controleren. „Vóór de reorgani satie waren we acht uur per dag op het water van de Greve lingen om de - snelle - water sport in de gaten te houden. Nu komen we er alleen als het mooi weer is en er dus veel mensen op het water zijn.. En dan nog is het enige wat we doen, snel een rondje draaien over de Grevelingen. We gooi en er twee op de bon, en dat is het. We merken overigens wel dat het werkt wanneer we ons hebben laten zien." Volgens de politieman had de oude rijkspolitie te water de si tuatie op de Grevelingen 'aar dig' onder controle. Nu het toezicht verder versloft, wordt het volgens hem een steeds groter probleem om de situatie weer terug te draaien. Het tragische voorval bij de Brouwersdam, waar een 12-ja- rige jongen uit Spijkenisse op een jet-ski een dodelijke bot sing met een zwemster veroor zaakte, vond plaats in een ha ventje aan de Noordzee-kant van de dam in de Grevelingen. Enige controle daar is voor de politie te water ondoenlijk. De afstand tot de vaarwateren die de post-Bruinisse onder haar hoede heeft, is te groot. De Grevelingen telt twee zoge heten speedbootbanen (bij Bruinisse en bij Port Zeelande) waar jet-skiërs, waterskiërs en andere snelheidsduivels zich mogen uitleven. Maar velen la ten zich daaraan niets gelegen liggen. Sinds anderhalve week houdt het korps Landelijke Po litiediensten de zaken scherper in de gaten. Het heeft al veertig jet-skiërs op de bon geslingerd. „Er gebeuren regelmatig vooral kleine ongelukken waarbij jet skiërs zijn betrokken", zegt wa ter-agent Jansma. „Vorige week nog viel een lichtgewonde toen twee jet-skiërs op elkaar bots ten. De twee waren kennissen van elkaar en hebben de politie er niet bij gehaald. Vandaar dat we de toedracht niet exact we ten. Maar negen van de tien keer is het roekeloos gedrag. Het probleem is dat alles zich moet afspelen op en bij de niet ruim bemeten stranden. Daar door zitten zwemmers en wa tersporters elkaar nogal eens in de weg. Als je een waterscooter hebt, wil je ook laten zien dat je er op uit de voeten kunt. En dus schieten ze vlak langs de zwemmers en andere water- sportfers."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3