'Richard heeft hem bij zijn Pietje' 9 k Sport Blessure Holsboer verwart Nederland Musketier Borotra overleden H WIE ZEI DAT Noud Bennink en de complimenten van Pete Sampras TERDAG 16 JULI 1994 pranje-fans wekken Davis-Cupteam tijdelijk tot leven CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 DUBLIN *ANP ijtichard Krajicek heeft nog maar een setje gewonnen van 'Tete Sampras, maar binnen in de VIP-tent is dat al vol doende voor enorme opwinding. Jacques Kloppert, ver antwoordelijk voor de organisatie van de Davis Cup wedstrijden van Nederland, ziet op tv met één oog dat jjweden al heeft gewonnen van Frankrijk en 'wij' gaan y weldra hetzelfde doen tegen Amerika zo is zijn overtui ging. ,,Ik ga de boot naar Zweden alvast bestellen, dat is anze volgende tegenstander. ROTTERDAM ROB VAN DER ZANDEN :erlands van de nationale ploeg itbaat (er is dit keer voor het 'knerst winst gemaakt, maar hij Hvil niet zeggen hoeveel) kijkt "ielfs al een stukje verder. ,,De fi- ipale tegen Duitsland, die spelen 3^ve in Maastricht." Hij lacht om 'zichzelf en weet dat hij iets te uhoog in de boom gaat zitten. boot kan wachten. Krajicek 7jwint dan weliswaar sensationeel wan Pete Sampras („Richard hem bij zijn Pietje", roept meen supporter), maar de vijfde •jen beslissende wedstrijd van De Franse tennislegende Jean Borotra is zondag in zijn woonplaats Arbonne op 95- jarige leeftijd overleden. „De vliegende Bask" was twee maal winnaar op Wimble don. Borotra vormde, met Rene Lacoste, Henri Cochet en Jacques Brugnon, de vier musketiers die Frankrijk zes jaar op rij (van 1927 tot en met 1932) de Davis Cup be zorgden. In het totaal stond de man uit Arbonne (zuid westen van Frankrijk) negen maal op rij in de finale van de Davis Cup. Jacco Eltingh tegen Jim Courier gaat jammerlijk verloren. De Müllerpier stond 's mid dags even in vuur en vlam toen Oranje op 2-2 kwam. Het spe ciaal neergezette stadionnetje (capaciteit 12.000) schudde op zijn grondvesten, want Oranje leek even uit de dood te zijn op gestaan. Om zeven uur 's avonds ging het vuur uit als de bekende nachtkaars. Een anti climax van jewelste, al was het ontegenzeglijk een fantastische tennisdag geweest aan de voet van de Euromast. De vergelij king met de voetbalwedstrijd Nederland-Brazilië op het WK drong zich op. Terugkomen uit kansloze positie, van 0-2 naar 2- 2, en alsnog knock-out gaan in de slotfase. En daarna de leegte. De conclusie dat vooraf niet met winst was gerekend, maar toch ook het besef dat een zege opeens zo dichtbij was geko men. Net als de voetballers liggen de tennissers er in de kwartfina le uit. Vooraf was 17 juli door de grootste optimisten als de sportdag van de eeuw bestem peld: het Davis Cujp-team wint eerst van de USA en 's avonds wordt Nederland wereldkam pioen voetbal. Waarom niet? Het ging allebei niet door. Toch hebben Sampras en Courier 'm geknepen in Rotter dam en dat was op zich al een prestatie van Nederland. Want het zou 0-5 worden tegen dit 'Dream Team' en op zijn best misschien 1-4 omdat we de dubbel konden winnen. Maar op zondagmiddag gebeurden er vreemde dingen. Davis Cup- tennis kent zijn eigen wetten en na een teleurstellende eerste set van Krajicek begon het plotse ling te spoken langs het water. Pete Sampras kreeg de bib bers en bleek een slap aftreksel -i~ i t OS-verslaggeefster Marcella Mesker tijdens de Davis ai Cup-ontmoeting Nederland ss, Krajicek tegen Sampras, 1-1 in sets en 5-5 in de ipl derde: -,„Het kan allebei de kanten op. 35 De voormalige Italiaanse ve- dette Giorgio Chinaglia in De Volkskrant over het WK voet- lejbal: 'Lik vind dit wereldkampioen schap helemaal niet zo geslaagd. JEr is geen ploeg, zelfs Brazilië niet, die werkelijk domineert en 1 dat komt omclat er geen echte [grote voetballers, geen leiders meer zijn. Maradona was de laatsteen Gullit. Waar was Gul- lit in hemelsnaam Ik heb hem vreselijk gemist. „Clemente van [Spanje stuurt een elftal het veld in F met één spits, Luis Enriqueen clat is man ook nog een middenvelderZo'n coach maakt het qvoetbal kapot. Zelfs neen schildpad steekt e1 nog wel eens zijn nek uit. n Idem: „Ik loop hier nu A lang genoeg rond om te kunnen beoordelen hoe groot cle kans is }\datdë Amerikanen massaal f voor soccer zullen vallen. Die kans is nihil. Het voetbal zal in Amerika opnieuw een stille dood sterven." llé J11' BBC-verslaggever en voorma- lig international Trevor ''Brooking in De Volksrant: Hei is moeilijk te accepteren wanneer scheidsrechters de bui- tenspelregel op hun eigen ma- f nier interpreteren, want voorals- nog leidt clat tot algehele ver- warring. Leo Beenhakker in VI Ronald de Boer heeft met alle respecten sympathie, al zal hij dat laatste nooit geloven, weder om getoond geen spits op inter nationaal niveau te zijn. Niet voor het Nederlands elftal en niet voor Ajax. Het spijt me Ron. maar Twente was echt heel goed voor je. Henk Spaan in het Algemeen Dagblad: „Voordat ik het vergeet, ook Ajax wilde het vorig seizoen Romario niet hebben; hij paste niet in het systeem. Ronald de Boer wel. Idem: Een maatregel die ik heb ge- mist was de uitsluiting voor het leven van alle voetballers af komstig uit Noorwegen en Zwe den, op grond van het feit dat el ke door een Skahdinaviër gepas- stë of verwerkte bal, een duide lijk geval van spelbedeif in houdt. Jan Wouters in Elsevier: ,,Ik hoor soms mensen zeggen: dat is een type-Jan Wouters. Dan ben ik best trots. Oud-doelman Jan van Beveren in Elsevier over het WK: „Ik heb het idee dat Nederland nauwelijks heeft meegedaan. Idem: Het voetballeven is een grote sprookjeswereld in welke vorm dan ook. Wat wil je nu? De jon gens van het Neder lands elftal verdienen minstens een paar miljoen per jaar. Zo gauw ze om een bak je water roepen, lo pen vijf mensen te rennen. Huh schoe nen worden gepoetst en als ze een lopende neus hebben komt meteen de dokter. Ze weten niet. eens of ze een paspoort bij zich hebben. Is dat dan de realiteit?" Gica Popescu over het verschil tussen de Roemeense voetbal lers en die van PSV, in VI: „We hebben hier geen bazen en •baasjes, iedereen is gelijk, of-ie nou Hagir Popescu of Prodan heet. Niemand clie zijn zin door drijft of altijd gelijk wil hebben. Wat een verschil met PSV! Daar wil iedereen gelijk hebben, bij PSV heb je die verschrikkelijke groepjesvorm ing. Dat stiekeme gefluister. Stephen Keshi in VI over de verdwijntruc van Clemens Westerhof na de uitschakeling van Nigeria door Italië: Allicht laat hij zich hier niet meer zien. Hij zou er namelijk vierkant worden uitgeslagen. Westerhof is een klootzak. Dank zij hem zijn we nu uitgescha keld, liij is een waardeloze coach. Cees van Cuilenborg in VI „Het systeem dat door Dick Ad vocaat twee jaar lang heilig is verklaard en waar iedreen met z'nfikken vanaf moest blijven, werd al na anderhalve \VK-wed strijd (in de rust van Nederland - België) opgeblazen en van een defensieve variant voorzien. van de 'godenzoon' die hij vrij dag nog was. De Wimbledon- kampioen zat er na zijn onthut sende nederlaag beteuterd bij, maar moest toegeven dat tennis eigenlijk zo hoorde te zijn als op de Müllerpier. „In Europa kun nen supporters sfeer maken, dat hebben we vanmiddag weer ge merkt. Het is anders dan bij ons. Zo moet Davis-Cuptennis zijn." Hij ontkende te zijn afge leid door de uitgedoste fans met hun geschreeuw en gezang. „Ri chard was gewoon beter, dat bijna alle toeschouwers tegen mij waren is te verwachten. Het hoort erbij." Sampras kreeg van het publiek de koosnaam 'Pam pers'. Dat was vanwege zijn met zweet doorlopen beige tennis- broekje. Op het moment dat 'Sweet Pete' van suiker leek en rijp voor de sloop, zat Krajicek op een wolk. Hij balde zijn vuisten voortdurend en was bij vlagen in trance. Dit was de Krajicek die Nederland al jaren wil zien, maar nooit zag. De speler nam zelfs bij wijze van hoge uitzon dering de microfoon van de speaker ter hand om het pu bliek te bedanken. De geboren Rotterdammer was blij dat hij het klusje had geklaard en be nadrukte het belang van de overweldigende steun vanaf de Oranje gekleurde tribunes die bevolkt waren door lieden die rechtstreeks uit Orlanda leken te zijn gekomen. Het was een ambiance die het tennis de zo broodnodige emotie geeft. Net als Krajicek balde ook Ruud Lubbers zijn vuisten als supporter. Hij weet wat het is om te verliezen en was een van de fanatiekste aanhangers iri het stadion. Na de wedstrijd was hij er als de kippen bij om de tennisser te feliciteren. Toen leek het allemaal nog uit te draaien op een regelrechte sen satie. Maar Courier maakte aan alles een einde. 'Domme honk baller' riep een toeschouwer naar hem, maar Courier tim merde stoicijns de illusies van Oranje de grond in. Alsof er niets was gebeurd deze middag, zo koel namens de Amerikanen de felicitaties in ontvangst. Het 'Dream Team' uit Amerika liet het niet tot een nachtmerrie ko men. De Müllerpier stond 's middags even in vuur en vlam toen Oranje op 2-2 kwam. foto holvast/marklamers Het wegvallen van Noor Hols boer kostte het Nederlands team zondag tijdens het wereld kampioenschap hockey de kop. De nederlaag (1-2) tegen de Verenigde Staten betekende verlies van de leidende positie in groep B, een hoop zorgen en toenemende druk. De liesblessure, waarmee de aanvoerster in de tweede mi nuut van het veld hinkte, had grote consequenties. Na haar vroege aftocht nam Nederland nog wel de leiding door een frommelgoal van Ellen Kuipers, haar eerste van het toernooi. De eerste keer dat keepster Daphne Touw werd gepasseerd, liet niet lang op zich wachten. De strafcorner-variant van Ma- rois, een tikje naar Lyness, was even verrassend als trefzeker. Nog voor de rust was de Ameri kaanse aanvoerster opnieuw de aangeefster, nu benutte Pan- kratz de rebound: 1-2. De rust- werd ook eindstand, in de tweede helft verzuimde Nederland een aantal mogelijk heden te benutten. Duyster, Le- win en Smabers mikten on nauwkeurig. Nederland speelde verward, zonder natuurlijk leid ster. Die zat tandenknarsend op de bank. Voor de viervoudig wereld kampioen is in Dublin nog niets verloren. De wedstrijden tegen Engeland (dinsdag) en Duits land (woensdag) krijgen echter extra cachet. Oranje kan zich geen fouten meer permitteren, wil het team de kruisfinales be reiken. Bert Wentink zegt er niet bang voor te zijn. Hij zei zondag na de nederlaag tegen de „nobodies" uit Amerika best te vreden te zijn. Voor de coach, in de aanloop naar het WK regel matig lijdend voorwerp van kri- tikasters, is het toernooi een kwestie van overleven. Wentink noemde zondag twee oorzaken voor het verlies. De blessure van Holsboer kwam prominent op de eerste plaats. De Leidse, met meer dan hon derd interlands achter haar naam, werd node gemist. De twee Amerikaanse treffers kwa men voort uit strafcorners, Holsboer is bij die situaties eerst verantwoordelijke voor de orga nisatie achterin. Ook in opbou wende zin is haar inbreng on misbaar. „De blessure ziet er niet goed uit", zo vreesde Wen tink voor haar inzetbaarheid de komende dagen. Het tweede minpunt was de eigen strafcorner, waarbij het stoppen van de bal door drie verschillende speelsters werd verknoeid. Het aanschuiven door Lewin veroorzaakte geen hinder, maar achtereenvolgens Steenberghe, Duyster en Teeu- wen kweten zich slecht van hun taak. Afmaakster Grijpma zag zich in de Ierse hoofdstad al ze ventien keer met een onmoge lijke situatie geconfronteerd. De score van 30 procent, waarop Wentink vooraf zei te hopen, is allang achter de horizon ver dwenen. De tegenslag kwam ditmaal snel. Holsboer blesseerde zich in de tweede minuut, zonder dat er een tegenstandster in de buurt was. Daarover kon Wen tink zich niet druk maken. Wel beklaagde hij zich over het fy siek scherpe spel van de Ameri- kaansen. „De scheidsrechters zouden harder moeten optre den", zei de verliezende coach. „Ook het taalgebruik, dat som mige Amerikaanse speelsters bezigden, hoort niet op een hockeyveld thuis." Lewin kreeg bij voorbeeld van de kleine middenveldster Fuchs de waar schuwing dat ze wel een bal tussen haar ogen kon verwach ten. Volgens Carina Benninga bleef het Team USA binnen de grenzen vam het toelaatbare. De ex-international is assistent- coach van de Amerikaanse hockeysters. Zij werd na afloop overladen met complimentjes. „Carina heeft voor de details ge zorgd", zei Marois. Gemengde gevoelens had de Amsterdamse na afloop niet. „Ik heb de laatste zeven maanden elke dag met deze meiden opgetrokken, het is mijn ploeg, die van Ne derland allang niet meer. Tijden veranderen." De hardheid erkende Bennin ga. Maar: „Dat hoort er bij het hedendaagse hockey bij. Ik heb hen geleerd van zich af te bij ten. Alleen mooi en technisch, dat gaat niet, de beuk moet er soms in." Benninga gaf zelf ja renlang het voorbeeld. „Ik her ken veel van mezelf in dit Noud Bennink uit Leiderdorp is er best een beetje trots op en waarom ook niet. Je krijgt niet elke dag een schouderklopje van de beste tennisser ter we reld. Pete Sampras had hem op de Müllerpier in Rotterdam na een training voor de Davis Cup even aangeschoten. „Ik hoorde dat u de man bent die deze baan heeft neergelegd." Ben nink knikte beschaafd. Sam pras: „U heeft heel goed Werk geleverd." Arnoud Bennink vond de woor den van Sampras mooi, ook al heeft hij de complimenten en de reclame van Sampras niet nodig. Want hij weet heus wel dat-ie met de Plexipave-tennis- baan iets moois in handen heeft. En dat straks veel tennis clubs in Nederland over zullen gaan tot de aanleg van zijn 'zachte hard-courtbanen', daar van is de 46-jarige Bennink ook overtuigd. „Dit is de tennisbaan van toekomst, geen twijfel mo- gelijk.1' In Rotterdam komt Benninks 'paradepaardje' voor het eerst echt onder de aandacht. De Da- vis Cup is goede publiciteit voor hem. Zijn Leiderdorpse bedrijf Rekre Sport bv werd maanden geleden door de tennisbond be naderd. Stanley Franker en zijn selectie hadden gekozen voor een betonnen ondergrond voor de wedstrijd tegen Amerika en Benninks bedrijf heeft in Neder land de rechten voor de aanleg van deze baansoort die uit the States is overgewaaid naar Eu ropa. De betonachtige oppervlakte met een schokdempende bo venlaag is in ons land nog nau welijks bekend, maar Bennink denkt dat daar spoedig veran dering in komt. Het is een kwes tie van gewenning denkt hij. „Veel mensen dat het niks voor ze is, omdat ze gravel of kunst gras gewend zijn. De tennissers, vooral de recreanten, wezen dat het een snelle baan is. Maar als ze er een keer op hebben ge Noud Bennink: „In de USA en Zweden heeft Plexipave andere baansoorten al verdrongen, zou ik dan in Nederland met zijn 12.000 tennisbanen geen boterham kunnen verdienen met Plexipave?" foto holvast/mark lamers staan, willen ze niets anders meer. Het is namelijk niet snel, want je kunt de bovenlaag (die bestaat uit een coating op 100 procent acrylbasis, red.) zo ruw maken als je zelf wilt." Bennink legt ook gravelbanen aan, maar hij adviseert altijd Plexipave. „Het is iets duurder dan gravel. Een gravelbaan kost ongeveer 35.000 gulden, Plexi pave tussen de 48 en 58.000 gul den. Maar de voordelen zijn enorm. Je hoeft het hard-court tién jaar lang niet te onderhou den, want de dichte toplaag laat geen vuil toe en is onderhouds arm. Pas na tien jaar moet er een nieuwe coating op van 7.000 gulden. Een gravelbaan kost jaarlijks 5.000 gulden aan onderhoud. Daarbij hoefje op Plexipave niet te slepen en te sproeien. Een groundsman kun je ook uitsparen." Maar veel tennissers willen een baan die 'leeft', ze willen glijden en 'beesten' op gemalen bak steen. Achterhaald, vindt Ben nink. „Als je een sliding maakt, betekent het datje als speler uit balans bent," doceert de zaken man die in zijn vrije tijd in het zaterdaghoofdklasseteam van De Munnik speelt. Er liggen in Nederland nog maar negentig Plexipave-ba- nen. De Leidse universiteit heeft er negen. „Die studenten zijn razend enthousiast. Ze hebben een keer in de winter sneeuw op de baan gehad. Dan is het even met de bezem erover en spelen. Dit spul is twaalf maan den per jaar te gebruiken. Bij veel tennisclubs is het de ge meente natuurlijk die de banen aanlegt en onderhoudt. Mis schien houdt dat Plexipave nog even tegen. Maar ik heb op drachten genoeg, ik loop echt niet te leuren met mijn banen. Vroeg of laat zullen de tennis sers het ontdekken, ik dring ze niets op. In de USA en Zweden heeft Plexipave andere baan soorten al verdrongen, zou ik dan in Nederland met zijn 12.000 tennisbanen geen boter ham kunnen verdienen met Plexipave?" Ooit had Bennink in Leiderdorp een bedrijf in bouwmaterialen. Samen met Adrie van Leeuwen, de man die nu achter De Mun nik een prive-park runt. „Adrie en ik gingen later tennisbanen opknappen. Wij stonden in de regio bekend als het duo 'vlak en strak'. Adrie is toen een sportzaak begonnen en toen heb ik Rekre Sport overgeno men. Het is een groodtandel ip tennisbaaninrichtingsmateriaal. Een mond vol, het gaat van sleepnetten, tot umpire-stoelen en banenaanleg. Alles behalve ballen en rackets." „Het was aanvankelijk een be drijf uit Heerde. Inderdaad, het dorp waar Jacco Eltingh van daan komt. Jacco's moeder zat daar op kantoor en Jacco zelf heeft bij Rekre Sport nog sleep netten gemaakt. Toen hij op de Müllerpier Rekre Sport zag zei hij direct 'verrek, daar heb ik nog een vakantiebaantje ge had'. Weetje, als die jongen niet zo goed was gaan tennissen had ik hier misschien niet gezeten, maar was hij directeur van Rekre Sport geweest. De baan op de Müllerpier wordt na het weekeinde afgebroken. Bennink kijkt benauwd als hij eraan denkt. „Daar zal ik niet bij zijn, dat vind ik een pijnlijk moment. Ik heb het waanzinnig mooi gevonden dat ik dit klusje mocht doen. Maar dat ze een baan van mij gaan slopen, nee, dat zie ik liever niet. ROB VAN DER ZANDEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21