Braziliaanse nachtmerrie voorbij Mn 7 Vliegende ballen Zweden hebben geen kind aan Bulgarije - 1 rr 1 -f MANDAG 18 JULI 1994 7- -v- WK-UITSLAGEN eerste ronde -i Een kwartier na het 'doodvonnis' van Roberto Baggio barstte boven de Rose Bowl in Pasadena een oorverdo vend vuurwerk los. Minstens zo intens moet het vreugde- gehuil zijn geweest in de straten van Rio de Janeiro toen Carlos Dunga de wereldbeker in ontvangst n^m. Op dat moment hadden 150 miljoen Brazilianen bijna een kwart eeuw moeten wachten. Lijdzaam, in vertwijfeling ge bracht door Italianen, Fransen en Argentijnen, die de Braziliaanse schoonheid uit de jaren tachtig drie keer op rij hadden geknakt. Die nachtmerrie is voorbij. Ver. Staten - Zwitserland 1-1 Colombia - Roemenië 1-3 Roemenië - Zwitserland 1-4 Ver. Staten - Colombia 2-1 Ver. Staten - Roemenië 0-1 Zwitserland - Colombia 0-2 Kameroen - Zweden 2-2 Brazilië - Rusland 2-0 Brazilië - Kameroen 3-0 Zweden - Rusland 3-1 Rusland - Kameroen 6-1 Brazilië - Zweden 1-1 Duitsland - Bolivia 1-0 Spanje - Zuid-Korea 2-2 Duitsland - Spanje 1-1 Zuid-Korea - Bolivia 0-0 Bolivia - Spanje 1-3 Duitsland - Zuid-Korea 3-2 Argentinië - Griekenland 4-0 Nigeria - Bulgarije 3-0 Argentinië - Nigeria 2-1 Bulgarije - Griekenland 4-0 Griekenland - Nigeria 0-2 Argentinië - Bulgarije 0-2 Italië - Ierland 0-1 Noorwegen - Mexico 1-0 Italië - Noorwegen 1-0 Mexico - Ierland 2-1 Ierland - Noorwegen 0-0 Italië - Mexico 1-1 België - Marokko 1-0 Nederland - Saudi-Arabië 2-1 Saudi-Arabië - Marokko 2-1 België - Nederland 1-0 Marokko - Nederland 1-2 België - Saudi-Arabië 0-1 laatste zestien Roemenie - Argentinië 3-2 Saudi-Arabië - Zweden 1-3 Spanje - Zwitserland 3-0 Duitsland - België 3-2 Nederland - Ierland 2-0 Brazilië - Ver. Staten 1-0 Nigeria - Italië (nv) 1-2 Mexico - Bulgarije (wns) 1-1 kwartfinales Italië -Spanje 2-1 Nederland - Brazilië 2-3 Bulgarije - Duitsland 2-1 Roemenië - Zweden (wns) 2-2 halve finales Zweden - Brazilië 0-1 Italië - Bulgarije 2-1 De tuchtcommissie van de FIFA bepaalt op 24 augustus de straf maat voor Diego Maradona. De Argentijn werd tijdens het WK voetbal in de Verenigde Staten betrapt op doping. In zijn urine werden sporen gevonden van het verboden middel efedrine. De Argentijnse bond trok de 33- jarige sterspeler daarna terug uit het toernooi. De FIFA heeft al laten weten dat bij de vast stelling van de straf rekening zal worden gehouden met de prachtige staat van dienst van Maradona en diens privé-om- standigheden. Over de toekomstplannen van Maradona bestaat onzekerheid. Na zijn verbanning bij het WK zei 'Pluisje' dat hij onder geen voorwaarde zijn loopbaan op deze smadelijke manier wilde beëindigen. Bij zijn terugkeer in Argentinië liet de ontmaskerde vedette zich echter negatief uit. ..Ik wil niets meer met het voet bal te maken hebben", sprak hij resoluut. Steun voor Baggio Roberto Baggio kreeg in de voorbereiding op de finale steun uit onverwachte hoek. In Dhaka werd door honderden boeddhistische voetballiefheb bers uit Bangladesh voor hun Italiaanse geloofsgenoot gebe den. Baggio schonk vorig jaar een aanzienlijk bedrag om een tempel in Dhaka te restaureren. Blinda tennist Abdellah Blinda, bondscoach van het in de eerste ronde uit geschakelde Marokko, ontloopt in zijn vaderland de pers. Blinda brengt het grootste deel van zijn tijd door achter de muren van een privé-tennisclub. Commen taar op de uitschakeling weigert hij te geven. Een reactie op de berg kritiek die er op zijn func tioneren is geuit geeft hij even min. Scholen dicht In Thailand blijven de scholen vandaag dicht. Leraren en leer lingen worden zo in staat ge- - steld de WK finale, die midden in de nacht lokale tijd wordt uit gezonden, rustig te volgen. „De afgelopen weken zijn er teveel lessen geweest waarbij leerlin gen in slaap vielen, of leraren helemaal niet meer wisten waar ze mee bezig waren", aldus een woordvoerder van het ministe rie van onderwijs. los angeles albert ceesinc gpd-verslaggever Sinds de vlotte uitschakeling in 1990 door Argentinië had Brazi lië vier jaar lang maar één doel voor ogen: het wereldgoud. Daar moest alles voor wijken. Voor minder deden de Brazilia nen het niet. „Het is geen lolle tje om Brazilië op een WK te coachen. Maar het schenkt een enorme vreugde en voldoening als je wint." Carlos Alberto Par- reira voelde in Amerika de druk elke dag. In de Rose Bowl viel na 120 minuten schaakvoetbal zonder doelpunten en een serie van negen strafschoppen een immense last van hem af. De SCOREBORD UITSLAGEN Om derde plaats Los Angeles, Rose Bowl. Zweden - Bulgarije 4- 0 (4-0) 8 Brolin 1-0', 31. Mild 2-0, 37. Lars- son 3-0, 40. Kennet Andersson 4-0. Scheids rechter: Bujsaim (VAE) Toeschouwers 90.000 Gele kaart Kennet Andersson (Zwe), Jankov(Bul). Finale Los Angeles, Rose Bowl. Italië - Brazilië 0-0 nv Brazilië wint na strafschoppen Straf- schoppenserie: Barest mist Marcio Santas mist. Alberti raak. Romario raak, Evani raak, Branco raak, Massaro mist, Dunga raak Rober to Baggio mist Scheidsrechter Puhl (Hon). Toeschouwers; 94.194 Gele kaart: Albertini, Apolloni (Ita). Mazinho, Cafu (Bra) TOPSCORERS 1 Stoitsjkov (Bul), Salenjro (Rus) 6,3. Roberto Baggio (Ita), Romario (Bra), Klinsmann (Dui), Kennet Andersson (Zwe) 5, 7. Dahlm (Zwe), Batistuta (Arg), Raducioiu (Roe) 4, 10. Hagi (Roe), Caminero (Spa), Bebeto (Bra), Berg kamp (Ned), Brolin (Zwe) 3, 15. Jonk (Ned), Letchkov (Bul), Garcia (Mex), Goicoechea (Spa), Dumitrescu (Roe), Knup (Zwi), Valencia (Col). Amin (Sau), Camggia (Arg). Hong Myung-bo (ZKo), Amunike. Amokachi (Nig), voller (Dui), Albert (Bell, Dino Baggio (Ita) 2. 30 Bernal. Garcia Aspe (Mex). Aldridge, Houghton (Ier), Chaouch (Mar), Al Jaber, Owaï- ran, Al Ghashayan (Sau). Finidi, Yekini (Nig). Massaro (Ita). Rai, Marcio Santos. Branco (Bral, Bregy. Sutter, Chapuisat (Zwi). Ljung Larsson, Mild (Zwe), Degryse. Grün (Bel). Mil- la. Siasia. Embe, Omam-Biyik (Kam), Hwang Sung-hong, Seo Jung-won (ZKo), Winter, Tau- ment, Roy (Ned), Maradona. Balbo (Arg), Rek- dal (Noo), Salinas, Guardiola, Hierro, Luis Enri que, Beguiristain (Spa), Stewart, Wynalda (VSt), Sirakov, Borimirov (Bul), Petrescu (Roe), Gaviria, Lozano (Col), Riedle, Matthëus (Dui), Erwin Sanchez (Bol), Ratsjenko (Rus) 1 ned 3 brt 2 eurosport Brazilianen, op Marcio Santos na, waren de meest koele schut ters. De Italianen Franco Baresi, Dan iele Massaro en Roberto Baggio bezweken onder de druk. Voor Brazilië is het de vierde wereldtitel, Italië bleef steken op drie. De laatste keer dat de overwinnaar van Oranje met succes naar de macht greep, was in 1970 in Mexico City. Ook toen werd Italië verslagen. Maar met heel wat meer klasse en overtuiging (4-1) dan gister avond. Het Brazilië van nu speelt puur resultaatvoetbal en is niet meer te vergelijken met het swingende elftal van toen. De vijftiende WK-finale stond los angeles henri van der steen gpd-verslaggever De Aziaten zouden de wereld misschien gaan veroveren. De Afrikanen gingen zeker door breken. Halfweg het WK verras ten de Oosteuropese landen in eens. En zaterdag won Zweden brons op het WK. Let nu dus op voor IJslanders en Finnen! Scandinavië slaat immers toe de laatste jaren. Twee jaar gele den werd Denemarken Euro pees kampioen, sindsdien maakte Noorwegen furore. Za terdag werd Zweden de num mer drie van de wereld. Via een ongekende 4-0 op Bulgarije blij ken Klas Ingesson en consorten tot ieders en eigen verrassing met brons naar huis te gaan. Na afloop duurde het overi gens anderhalf uur voordat ster ke Klas naar buiten kwam. „Ik heb plat gelegen, ben zowat in slaap gevallen. Ik was kapot. In de rust al. M'n hart bonkte als een gek. Normaal kom je tot rust, maar ik vandaag niet. Nee, ik heb niks gezegd, ik was veel te bang dat ik er dan uit moest." Hij vond het immers veel te schitterend, deze wedstrijd om het brons. „Ik heb er geen woorden voor, zo prachtig was het." Voor de Bulgaarse bonds coach Penev had de wedstrijd om de derde plaats natuurlijk niet gespeeld hoeven worden. „Er waren zo al wedstrijden ge noeg, aan stress geen gebrek. Dan moet je spelers niet ook nog eens opschepen met zo'n wedstrijd." Nooit zal de verlie zende coach van dez^ toch vaak geinige wedstrijden iets anders verklaren. In dit geval begreep men Pe nev overigens wel: het toernooi was voor de Bulgaren na de sensationele overwinningen op Argentinië en Duitsland meer dan geslaagd en in feite ten ein de. De Oosteuropeanen toon- vooraf in het teken van de twee kamp Romario-Baggio. Maar de Italiaan kwam er tegen Aldair en Marcio Santos niet aan te pas en liet zich gaandeweg steeds steeds verder terugzak ken. De produktiefste Italiaan viel woensdagavond tegen Bul garije uit met een spierblessure. Maar de boeddhist onder de ka tholieken wilde ten koste van al les spelen. „Het is de droom van ieder kind om in een WK-finale te staan." Het pakte voor de zoon van een schoenmaker totaal ver keerd uit. Vanaf het meest prille begin. Het eerste kwartier stond nog in het teken van terreinver kenning en lichte speldeprik- ken, daarna trok Brazilië de wedstrijd steeds meer naar zich toe. De Brazilianen oogden heel ontspannen en lieten de bal ge duldig rondgaan. Net als in de voorgaande zes ontmoetingen moest ook nu het gevaar komen van Romario. De veruit beste kans uit het eerste part was evenwel voor de Italiaan Mas saro. De inleidende pass was van Franco Baresi. De libero van AC den zich, net als de Roemenen, sterk verbeterd ten opzichte van vroeger, maar nog niet zodanig dat de ijzeren wil ook de vol gende wedstrijd nog te winnen al tot op het bot aanwezig is. Toen de ploeg zaterdag al na zeven minuten met 1-0 achter kwam doelpunt Brolin was het ook meteen gebeurd met de wedstrijd, waarvoor liefst 83.716 toeschouwers naar de Rose Bowl waren gekomen, inclusief duizenden met een gratis kaartje. De frisse, ambi tieuze Zweden draafden lekker door en maakten er voor de rust nog eens drie via Mild, Larsson en Andersson. Daarmee stond wel vast wie met de derde prijs zou gaan lo pen. De Bulgaren probeerden nog wel wat, maar Stoitsjkov kreeg zelfs vrij voor Ravelli zijn zevende goal van het toernooi niet binnen. Aan de andere kant kwam Larsson nog eens alleen voor de Bulgaarse keeper, maar ook bij de Feyenoorder was het beste er af. Net als bij Ingesson dus. De PSV'er speelde opnieuw een aardige partij, de zo veel geta- lenteerder Anders Limpar voor de zevende keer uit de basis houdend. Tot onbegrip van Limpar. „Ik begrijp er niks van, Svensson heeft me ook niks uit gelegd. Dat hij Stefan Pettersson niet eens heeft geselecteerd, is natuurlijk nog erger. Ach, ik be grijp het toch niet. Zo goed als we vandaag speelden, zo slecht was het tegen Brazilië. Verliezen tegen Brazilië is geen schande, zoals wij echter verloren was het wel een schande." Ingesson kon Limpar wel be grijpen. „Svensson houdt van bepaalde spelers. Hij houdt ook van mij, ja, dat merk je. De eer ste twee wedstrijden was ik niet zo goed, toen heeft Svensson gezegd: 'Ga maar door, ik weet wat je kunt'. Kijk, wij horen Milan raakte in de tweede wed strijd tegen Noorwegen gebles seerd aan de knie en onderging al de volgende dag een kijkope ratie. Door de schorsing van Tassotti en Costacurta kon Arri- go Sacchi niet om z'n meest er varen international (80 caps) heen. Het paste allemaal naad loos in de strategie die Sacchi er bij dit WK op nahield. Van de 22 spelers kwamen alleen de derde keeper en Minotti niet in het veld. Paolo Maldini maakte als enige Italiaan de zeven wedstrij den van de eerste tot de laatste minuut mee. Bij Brazilië waren dat er vijf. Tien minuten voor rust zette Sacchi de ploeg andermaal om. Hij haalde Mussi naar de kant en bracht met Apolloni een nieuwe centrale verdediger in. Maldini verhuisde naar links en Benarrivo naar rechts. Ook in die samenstelling gaf de Itali aanse verdediging geen krimp. Een kwartier voor afloop was overduidelijk dat beide teams regelrecht aanstuurden op een verlenging, de vierde op een WK. Die kwam er ook. Eindelijk leken de Italianen bereid wat geen derde te worden natuur lijk, maar je ziet wat er kan ge beuren als een trainer je ver trouwen geeft. Wij zijn relaxed, anderen niet. De Roemenen bij voorbeeld, hoe die kunnen schelden op elkaar. Dat zal bij ons nooit gebeuren. De Duitsers ook, hoeveel begeleiders had den die wel niet bij zich, vijf dokters? Het is zo overdreven. Bij ons was er alle vrijheid en vrije tijd. We konden doen wat we wilden. Dat geeft spelers vertrouwen en verantwoorde lijkheid." In Eindhoven-zal hij die ver antwoordelijkheid niet meer krijgen; Klas moet zich melden meer risico's te nemen, maar voor de eerste keer in 64 jaar WK-voetbal werd de finale be slist door strafschoppen. Waar de Brazilianen bij het nemen van de strafschoppen zij aan zij stonden, met de armen over eikaars schouders, liet het geluk Sacchi voor de eerste keer op dit WK in de steek. Het was niet meer dan gerechtigheid. Met Brazilië heeft de World Cup USA een betere kampioen ge kregen dan vier jaar geleden met Duitsland. Terwijl de fees tende Brazilianen onder de ei gen vlag werden bedolven, ke ken de Italianen hol uit hun ogen van teleurstelling en ver moeidheid. Weer zag eed Eu ropese ploeg geen kans buiten Europa met de wereldtitel aan de haal te gaan. ITALIË: Pagliuca; Mussi (35. Apolloni), Baresi, Maldini en Benarivo; Berti, Al bertini, Dino Baggio (95. Evani) en Do- nadoni; Roberto Baggio en Massaro. BRAZILIË: Taffarel; Jorginho (22. Ca fu), Aldair, Marcio Santos en Branco; Dunga, Mauro Silva, Mazinho en Zin- ho (106. Viola); Romario en Bebeto. bij PSV 2. „Is dat zo? Nou, ze kunnen me wat. Dan kom ik niet, ik ga niet bij het tweede trainen. Ik heb al een gesprek gehad met IFK Göteborg. je kunt beter bij IFK spelen dan bij PSV 2, vind jij ook niet?" Bronzen Klas blijft niettemin rustig. „Ik zal Aad er eens over bellen." ZWEDEN: Ravelli; Roland Nilsson. Pa- trik Andersson, Kamark, Björklund; In gesson. Schwarz, Brolin. Mild; Larsson (80 Limpar). Kennet Andersson. BULGARIJE: Michailov (46. Nikolov); Hubchev, Zvetanov, Ivanov (42. Kremenliev), Jankov, Kiriakov, Leclik- ov. Sirakov (46. Jordanov), Balakov, Kostadinov, Stoitsjkov. Woestijn Als Nederlandse voet balliefhebber in Amerika voel je je soms als een ontdekkingsreiziger in een B-film, die er net een uit puttende tocht door de woestijn op heeft zitten en dan plotseling in de verte een oase ziet. Hij krijgt daar de kans zich te laven aan een verfrissende bron, maar moet toch weer verder. Terug de woestijn in, op zoek naar de vol gende oase. Voorde hier van kwaliteitsvoet bal verstoken immigrant was het WK als die oase. Een maand lang hebben we ons kunnen la ven aan het beste dat de wereld op voetbalgebied te bieden heeft. Fantastische wedstrijden, prima sfeer, veel doelpunten en prach tige stadions. Vele immigranten, ofze nu uit Brazilië of Neder land kwamen, uit Duitsland of Bolivia, hebben me de afgelopen weken verteld, dat zij van hun oorspronkelijke vaderland voet bal nog het meeste misten. En nu is het allemaal voorbij. Nu treedt de leegte in die ik vroeger ook altijd voelde als het voetbalseizoen voorbij was, als de Europese Cups waren gewon nen. de Tour de France was af gelopen, de laatste klap op Wimbledon was geslagen. Maar toen wisten we tenminste dat het twee maanden later alle maal weer opnieuw zou begin nen. Het vooruitzicht van de herfst en de winter werd er draaglijker door. Maar hier moeten wij voetbalfans zeker een jaar op een houtje bijten. Natuurlijk zijn er de World Se ries honkbal, over twee maan den gaat het American football- seizoen van start, de winter ko men we met basketbal en ijshoc key wel door. Maar dat is niet hetzelfde. Zoals de Amerikanen het wel leuk vinden om naar óns voetbal te kijken, maar er nooit een hechte band mee krijgen, zo heb ik dat ook met die typisch Amerikaanse sporten. Je pro beert het wel, per slot van reke ning woon je in Amerika en moet je je toch een beetje aan passen, maar er ontbreekt iets. Een eeuw voorgeschiedenis, bij voorbeeld. Gelukkig zijn de Amerikaanse sportzenders, warmgemaakt door het grote succes van dit WK, van plan komende winter meer Europees voetbal op de buis te brengen. Hier en daar kun je zelfs op zondagmorgen Neder la nds com peti tie voetbal zien. En vanaf volgend jaar april gaat er zelfs een heuse Ameri kaanse profcompetitie van start. Veel te laat natuurlijk. En voor wie moet je dan juichen? Voor een bijeengekoekt Washingtons team? Zonder een van de Ameri kaanse WK-sterrenwant die vertrekken allemaal naar Euro pa. Dar is geen oase. maar een fata morgana. Voetbal is passie", zei een Bra ziliaanse collega dit weekeinde. „En die passie ontbreekt in de VS.Over twee maanden praat behalve de Italiaanse of Brazi liaanse immigranten geen mens meer over het WK. Dan is ook Andres Escobar allang vergeten. Als een veldfles met water heb ik de beste wedstrijden van dit we reldkampioenschap daarom maar op video vastgelegd. Klaar voor het vervolg van de tocht door de barre woestijn. Hans de Bruijn is onze corres pondent in de VS. Toeschouwers komen massaal PASADENA ANP Het WK voetbal in de Verenigde Staten heeft ruim 3,5 miljoen betalende toeschouwers getrok ken. Een dik recórd. De oude mijlpaal werd vier jaar geleden bij het toernooi in Italië neerge zet. Toen passeerden iets meer dan 2,5 miljoen mensen de poorten van de stadions. Met een aantal van 68.626 fans per wedstrijd haalde het vijftiende WK ook het hoogste gemiddel de. Het oude record werd in 1950 in Brazilië geboekt, toen bij de 22 wedstrijden gemiddeld 60.773 bezoekers kwamen. Meer doelpunten pasadena anp De 52 WKrwedstrijden hebben 141 doelpunten opgeleverd. Dat betekent een flinke stijging in vergelijking met vier jaar gele den toen de teller op 115 bleef steken, het laagste aantal ooit. De meeste treffers vielen bij het WK van Spanje in 1982. Toen konden 146 doelpunten worden genoteerd. Zweden was in Ame rika met vijftien doelpunten de produktiefste ploeg. pasadena Doelpunten zagen de toeschouwers in de volgepakte Rose Bowl niet, ballen wej. Tijdens de sluitingsceremonie, die ondermeer werd opgeluisterd door Whitney Houston, wemelde het op een gege ven van de 'vijfjes'. Het inspireerde de teams van Brazilië en Italië niet tot het maken van doelpunten. Voor hef eerst in de WK-historie eindig de een finale in een doelpuntloos gelijkspel. foto epa maandag 18 juli nedi ned2 Scandinavië slaat weer toe -.ito; - JNfe Tomas Brolin en Klas Ingesson (rechts) vieren feest na het eerste Zweedse doelpunt. Bulgaar Nasko Sirakov denkt er het zijne van. foto EPA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17