Van hittenrace tot kortebaandraverij Ruim drie ton voor muziekschool WVA stopt miljoenen in verbeteren van flats Leiden Regio Dag van het Paard in Voorschoten Overlast caravans hard aangepakt Massaal er op uit MAANDAG 18 JUL11994 Alphenaar bewusteloos geslagen run Een 52-jarige Rijn is vrijdagnacht in de Jiüianastraat in Alphen zonder aanlei ding in het gezicht geslagen. De man is een tijdje bewusteloos geweest. Met een bloedneus is hij naar het ziekenhuis overge bracht. De dader is onbekend. Snoep en ijs gestolen alphen aan den run Uit een horecabedrijf aan de Burgemeester Bruins Slotsingel in Alphen aan den Rijn is vrijdagnacht snoep, ijs en drank gestolen. Toen de daders binnen kwamen door een ruit in te slaan, ging het alarm af. Van hen ontbreekt elk spoor. Open-haardhout ontvreemd alphen aan den runEen 18-jarige inwoner uit Minnesota (VS) en een 17-jarige Alphenaar zijn afgelopen zaterdagavond aange houden omdat zij twee zakken open-haardhout hadden gesto len. Een politie-agent zag de twee uit de tuin van een woning aan de Trasmolen in Alphen lopen. De agent zette de achtervol ging in omdat de jongens wegholden. De dieven zijn overgedra gen aan het Halt-bureau voor een alternatieve straf. Diefstal uit woning leiderdorp Een portemonnee en waardepapieren zijn het afge lopen weekeinde uit een woning aan de Kom van Aaiweg in Lei derdorp gestolen. Hoe de diefis binnengekomen, is niet duide lijk. De bewoner ontdekte bij thuiskomst dat de deur openstond en zijn woning was doorzocht. Auto in de sloot leimüiden Een 24-jarige inwoner van Nieuwkoop is zaterdag morgen met zijn auto in de sloot geraakt. De man reed in de richting van Ter Aar en moest uitwijken voor een tegenligger. Vervolgens raakte hij in een slip en belandde vervolgens in een sloot. De auto werd geheel vernield. De bestuurder is'voor on derzoek overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leider dorp. Comité Paardesport in Voorschoten viert veertiende lustrum Jacobswoude 'uittreedsomopgelegd De gemeente Jacobswoude moet 325.000 gulden betalen aan de streekmuziekschool Rijnakkoord in Leiderdorp. De provincie Zuid-Holland heeft die uittreedsom vastge steld, nadat de gemeente en de muziekschool zelf niet uit het geschil konden komen. Jacobswoude is eind vorig jaar uit de gemeenschappelijke regeling gestapt, waarvan ook Leiderdorp, Rijnwoude en Alkemade deel uitmaken. Al in het verre verleden stond de 'Hollandsche harddraverij c Haagsche Schouw dat nu bij Leiden hoort. i de gouden zweep' in Voorschoten op het programma. De prent is gemaakt aan het Schouw v jacobswoude uesbeth buitink De provinciale geschillencom missie moest een uitspraak doen, omdat Jacobswoude veel minder wilde betalen dan de muziekschool eiste. Rijnak koord wilde een uittreedsom van 460.000 gulden krijgen, ter wijl Jacobswoude oorspronke lijk niet meer dan 195.000 gul den wilde betalen. Het verschil tussen de twee bedragen schuilt vooral in de kansen van de muziekdocenten op een nieuwe baan. Het be stuur van de muziekschool denkt dat de muziekleraren, die als gevolg van het uitstappen van Rijnakkoord hun baan kwijtraken, heel moeilijk of he lemaal geen baan kunnen vin den. Daardoor zou de muziek school nog jarenlang hetzelfde bedrag aan wachtgeld kwijt zijn. Jacobswoude verwacht dat die wachtgelden ieder jaar met tien procent afnemen. De muziekschool en Ja cobswoude stapten al eerder naar de provincie, die daarop een schikkingsvoorstel van 325.000 gulden deed. De ge meenteraad van Jacobswoude wilde zich daarbij wel neerleg gen, maar de muziekschool wil de een officiële uitspraak van de geschillencommissie. Zo hield de school de mogelijkheid later in beroep te gaan bij de Raad van State. Woordvoerder W. van Winterswijk kon vanmorgen nog niet zeggen of Rijnakkoord zich bij de uitspraak neerlegt. voorschoten kees van kuilenburg Het begon ooit met 'hittenrace' en een wedstrijd met pony's. Zeventig jaar later is de hard draverij van Voorschoten niet meer weg te denken op de kor- tebaankalender. Vanwege het veertiende lustrum van het 'Co mité Paardesport in Voorscho ten' is het deze plaats dit jaar gegund het Kampioenschap van Zuid-Holland te organiseren. Een hele eer. Voorzitter Jaap Engelen ver haalt over de rijke geschiedenis van het Comité Paardesport in Voorschoten, een van de twee comités die zich met de organi satie van de Dag van het Paard in Voorschoten bezighouden. Eén is er verantwoordelijk voor de markt, de ander voor de dra verij. Wat de aanleiding precies is geweest om het Comité Paar desport in Voorschoten op te richten, is niet duidelijk. Enge len: „Dat valt in de notulen niet terug te vinden. Wat wel bekend is, is dat de eerste draverij was bedoeld voor in Voorschoten gevestigde boeren en tuinders. Ook het bestuur moest worden samengesteld uit die beroeps groepen. Acht katholieken en zeven protestanten, zo zorgvul dig ging dat in die tijd." Terwijl hij terugblikt, bladert Engelen in de fraai met de hand geschreven notulen. Iets wat de secretaris nog steeds doet. „Dat is een traditie die we graag handhaven. Veel andere voor malige tradities zijn al geruime tijd uit beeld. Zo zijn het allang niet meer alleen boeren en tuinders in het bestuur. Al zijn ze nog wel ruim in de meerder heid", aldus Engelen die zelf geen agrarische achtergrond heeft. „Ik wist toen ik twee jaar geleden aantrad dat een paard vier benen en een hoofd had. Meer niet, eigenlijk." De harddaverij met professio nele pikeurs werd pas na de oorlog in Voorschoten een tra ditie. Daarvoor bleef het spor tieve element van de Paarden dag beperkt tot races met hitten of pony's. „In de crisisjaren werd er niets gehouden. Althans dat kunnen we niet terugvin den, omdat een notulenboek ontbreekt. In de oorlog gebeur de er uiteraard niets. Alleen bracht in 1941 het comité een middagje door in Den Haag." Vanaf 1953 staat de draverij jaarlijks op het programma van de Paardendag. Gelet op de voorinschrijvingen ziet het er naar uit dat op 28 juli dertig harddravers - het maximale aantal - op de Prins Bernhard- laan strijden om de provinciale titel. „Voorschoten is in trek bij de pikeurs. In de loop der jaren hebben we naam opgebouwd. De prijzen zijn hier aan de Motorrijder gewond bij botsing noordwuk«op. De man zag de auto van een 22-jarige Duitser te laat en kwam met de wagen in botsing. De motorrijder is overge bracht naar het AZL. Daar is hij in de nachtelijke uren nog ge opereerd aan diverse botbreu ken. Zo had hij ondermeer zijn on derbeen, enkel en elleboog ge broken. Bij een frontale botsing met een personenauto is een 28-jarige Amsterdamse motorrijder za terdagavond op de Duindamse- weg in Noordwijk ernstig ge wond geraakt. De Amsterdam mer kwam uit de Duinweg en stuurde zijn motor met de nodi ge snelheid de Duindamseweg voorschoten Ter gelegenheid van de Dag van het Paard houdt het Comité Paardenmarkt op donderdag 28 juli een aantal activiteiten. In de morgen wordt de paardenmarkt gehouden. Vanaf zes uur worden de dieren aangevoerd. Rond kwart over tien plaatst wethouder E. ten Have het marktkruis in de marktpaal. Daarna begint de markt officieel. In de loop van de dag staan er nog andere ac tiviteiten op het programma. Om 9.00 uur be gint het standwerkersconcours in de School straat en om 11.00 uur het koeksiaan in de Voorstraat. Eveneens om 11.00 uur begint de beklimming van de toren van de Dorpskerk en is er een orgelconcert door Herman Lodder. Tussen 9.00 en 15.00 uur rijdt er een paarde- tram. In de Voorstraat is vanaf 19.00 uur het Story Sterrenspel en zijn er optredens van twee op kosten van de eigenaar. Al leen als de eigenaar voor de kosten opdraait, kan hij zijn ei gendom terugkrijgen. Een bijkomend probleem is volgens Demoed dat niet van iedere caravan of boottrailer de eigenaar is te achterhalen. Maar ook daar heeft de gemeente iets op gevonden. De gemeente plaatst een oproep in een huis- aan-huisblad met het verzoek het voertuig binnen een week te verwijderen. Als de eigenaar er na drie maanden nog niet is, wordt het verkocht. Van de op brengst betaalt de gemeente de gemaakte kostep. Het regent sinds enkele weken klachten op het gemeentehuis van Alkemade over caravans, boottrailers en aanhangwagens die her en der in de woonwijken worden gestald. De gemeente Alkemade heeft inmiddels be sloten streng op te treden tegen de eigenaren die dergelijk voer tuigen langer dan drie dagen la ten staan, zo heeft ze bekendge maakt. Volgens H. Demoed van de gemeente Alkemade neemt het aantal klachten toe sinds het va kantieseizoen is begonnen. „Je hebt mensen die in het week einde weggaan. Op maandag zetten ze de caravan voor de deur om op vrijdag weer te ver trekken. Als iedereen dat doet, staat de hele wijk vol met derge lijke voertuigen." Een ambtenaar van de ge meente Alkemade die een over treding constateert, verzoekt de eigenaar om de caravan, de aanhangwagen of de boottrailer binnen drie dagen weg te halen. Indien er niet aan het verzoek wordt voldaan, volgt er een aan schrijving. Als ook hieraan geen gehoor wordt gegeven, verwij dert de gemeente het voertuig De Woningbouwvereniging Al phen aan den Rijn (WVA) gaat voor 2,6 miljoen gulden haar hoogbouwflats en maisonnettes verbeteren. De vereniging wil de woningen aantrekkelijker maken omdat de belangstelling voor de flats al jaren klein is. Daarnaast moeten tweedui zend hoogbouwflats door lagere huurverhogingen aantrekkelij ker worden gemaakt. „Als men sen flats met eengezinswonin gen en portiekwoningen gaan vergelijken komen die huizen er niet ongunstig van af. Voor wei nig geld meer heb je dan -niet die massaliteit en eentonigheid die de flats kenmerken", aldus Ted Kuné van de WVA. De hu ren van de flats zijn per 1 juli drie procent hoger. Vorig jaar was de huurverhoging nog 5,5 procent. De ontevredenheid over de flats heeft nog niet tot leegstand geleid. Maar als op korte ter mijn niets wordt gedaan is vol gens Kuné leegstand te ver wachten. „Op sommige aange boden flats krijgen we maar één reactie. Om leegstand te voor komen is het noodzakelijk om de flats aantrekkelijker te ma ken." Om de eentonigheid en mas saliteit van flats te doorbreken heeft de WVA plannen ontwik keld voor een aantal gebieden waar veel flats staan. In de Stro- menwijk en de Wederikstraat start binnenkort een eerste proefprofect. De flatgebouwen moeten mooier worden en af zonderlijke flats zullen worden aangepast. In sommige flats ko men een tweede toilet en een grotere badkamer. De maisonnettes (flatje van twee woonlagen) worden com fortabeler ingericht. Daar moet dan meer voor worden betaald. Kuné: „Als je de flats relatief goedkoper maakt, is het voor een gebied als geheel goed om de maisonnettes die tussen de flats staan wat duurder te ma ken. Zo komen mensen met een smalle beurs en de wat rijkeren door elkaar te wonen." De plannen voorzien ook in veranderingen in de woonge- ving. „Door aanpassing van we gen, verbeterde toegang tot par keerplaatsen en herinrichting van de groenvoorziening kun nen de flatbuurten een stuk in teressanter worden gemaakt", aldus Kuné. woubrugge» Er op uit. Dat was het motto het afgelopen weekeinde. Tallozen gingen naar het strand, pakten de fiets of de boot. Op de stranden van Noordwijk, Katwijk en Wassenaar werden alle bezoekersrecords van dit jaar gebroken. Maar ook in de polders was het druk. Langs de kust draaide de toeristenindustrie het afgelopen weekeinde voor het eerst dit seizoen op volle toeren. Met uitzondering van mis schien de duurste hotelsuites, raakten de WV's alle bedden kwijt. De algemene tendens is dat steeds meer mensen voor diverse korte vakanties kiezen. En dat betekent dat beide badplaatsen alle zeilen moesten bijzetten om hetzelfde aantal gasten naar hun stranden te lokken. Zaterdagmorgen overspoelden de toeristen het Noordwijkse VVV-kantoor aan De Grent. Met constant twintig klanten en een doorlopend rin kelende telefoon werkten de medewerkers zich dan ook flink in het zweet. Adjunct-directeur A. Gerards toonde zich verheugd over de drukte. Met ruim vijfduizend bedden in hotels, pensions, appartementen, vakantieverblijven, heeft Noordwijk de grootste accommodatie van de bad plaatsen in Nederland. foto hielco kuipers J. maat. Zijn die te laag, dan ko men ze niet. En zijn ze te hoog, dan word je niet vertrouwd.", zegt Engelen lachend. Omdat het kampioenschap van Zuid-Hojland wordt verre den zijn de prijzen dit keer nog wat aangepast. Zo krijgt de win nende pikeur van de gemeente Voorschoten de Gouden Zweep, die wordt uitgereikt door Miss Holland, de Leidse Irene van der Laar. Ook aan het publiek zal het veertiende lustrum niet onop gemerkt voorbijgaan. Zo krijgen de eerste duizend kopers van het programmablad een muntje van vijf gulden om een gokje te wagen bij de totalisator. Snelkraak in rijwielzaak Twee mountainbikes zijn iri de nacht van zaterdag op zondag gestolen uit een rij wielzaak aan de De Kem- penaerstraat in Oegstgeest De etalageruit werd inge gooid, waarna de fietsen in hoog tempo werden afge voerd. De politie kon de twee daders niet meer achterha len. De fietsen hebben eer waarde van 2600 gulden. Auto-inbraken in Oegstgeest Een groot aantal inbraken auto's het afgelopen weekeinde in Oegstgeest heeft de dieven niet meer dan enkele radio-c; settercorders en wat snoep op geleverd. De auto's stonden op diverse plekken in de gemeente geparkeerd. In de meeste g( len werd het portierslot gefor ceerd. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Moeskroen ei Vanuit Moeskroen: LPV De Vriendenclub P. Hartevelt 1; Comb, v/d Nieu-; wendijk 2, 3, 5, 7, 9; L. Engel 4 6; Comb. v. Weeren/Pracht 8;| Th. Hoogkamer 10. PV De Blauwkras P. Landesbergen 1, 2; Comb, v/d Blom 3; A. Houweling 4, 5, 6, 7, 10; P. Gijsman en Zn. 8; HJ Koome 9. PVLPC H. Pen 1, 4, 6, 8, 9; J. v/d Hoogt 2, 3, 7, 10; Witte veen v. Gorkum 5. PV De Rijnklievers J.C. Zevenhoven 1, 7; Comb. Kooy-Wassink 2, 6, 9,10; Aad de Vries 3, 4; G.H.M. van Goozen 5; A. de Mey 8. PV De Reisduif W. Ouwersloot 1; D. Albers 2, 8; Comb. Hartevelt 3, 4, 6, 9; N. de Groot Zn. 5; H. Dusoswa 7) 10. PV Het Oosten Comb. Mooten-v/d Hoogt 1, 2, 3, 4, 7; W. Kop 5, 8; Bob var Putten 6; J. Laterveer 9; P. vai Duyl 10. PV Leiderdorp D. van Seggelen 1, 2, 3, 4, 6, 7,1, 9,10; M. Reijerse 5. PV De Zwaluw K. Jansen 1, 6; P. Verhoork 2,5; j G. Hoogervorst 3; P. van Leei- wen 4, 7, 8, 10; L. en Th. Ve- hoork9. Vanuit Bourges: LPV De Vriendenclub A.J. Link 1; Comb. J. en M. Dï- gen 2, 4; Comb. Vinkensteyn/(e Roo 3; H. Sladek 5, 8, 9; R. M6- scher 6; C.P. Gijsman 7; Jac.J. de Schrijver 10. PVLPC J. Staffeleu 1, 3, 4, 6, 9; W. Siea 2; Witteveen v. Gorkum 5; I. Pen 7, 8; Groenendijk/Heidffi 10. PV De Rijnklievers J.J. van Leyden 1, 7, 9; J. var Laar Zn. 2, 3; J. van der Wal t; J.C. Zevenhoven 5, 8; A. de M<y 6; G.H. van der Poel 10. PV De Reisduif Comb. Hartevelt 1; P. Schlaj- wein 2, 8; N. de Groot en Zn. 1, 4, 5, 6, 10; S. van Iterson 7; V. Ouwersloot 9. PV Het Oosten Bob van Putten 1, 2, 3, 5, 8, li; 5, v/d Hoven 4, 6; J. Verbaan G. Hendrikse 9: PV Leiderdorp R. v/d Nieuwendijk 1, 4; D. vai Seggelen 2, 6; A. Petit 3, 5, 7; L Flippo 8, 9. PV De Zwaluw A. van Wissen 1, 3, 10; v/i Kooy-de Best 2, 5, 7, 8, 9; P. Vei- hoork 4, 6. KORTWEG Zeilvakantie Stichting Jeugdzeilkampei Oegstgeest, kortweg JO ge naamd, houdt een aantal zei kampen voor jongeren in cfe leeftijd van 13 tot 16 jaar. Dez kampen worden onder mee* gehouden in Sneek en in Lange raar. Voor informatie 071 175467. Run-bike-run Buurtgroep Haaswijk houdt o> 28 augustus voor de tweed maal de run-bike-run vai De deelnemer, km. lopen docr Haaswijk, 42.5 km. fietsen docr de wijk en Oegstgeest-middei en daarna nog 10.5 km. lopen Het inschrijfgeld bedraagt der tig gulden. Inschrijven: tel. 071 174048/154762.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10