V&TERKRANT 'Bijvullen met jerrycans, dat gaat snel mis' Bestemming: Braassem Margarita 'Je kunt merken dat de mensen steeds minder munten hebben' Greenpeace bij Gat van Palace Olie overboord? Laten liggen is de oplossing 'Alleen goed uitkijken of er geen boten komen' Op het kleinste bootje staat al een groenbakje ATERDAC 16 JUL11994 AGENDA ZATERDAG 16 JULI Leiden Leidse Lakenkermis rond Molen de Valk, Lammermarkt, van 10.00 tot 22.00 Leiden Culinair, Pieterskerkplein, van 16.00 tot 23 00 uur. 'Music for the Fireworks' concert door Harmonie de Vriendschap, afsluiting met vuurwerk, op het Waterpodium aan de Hoogstraat, 22.00 uur. Noordwijk Braderie in de Kerkstraat met spelletjes programma en karaoke, van 10.00 tot 17.00 uur. Warmond Zomerkunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp, demonstraties en verkoop kunst werken door diverse kunstenaars, van 11 00 tot 16.00 uur. Jazz behind the Toll, jazzmuziek in War- mondse horeca-gelegenheden, van 21.00 tot 02.00 uur. ZONDAG 17 JULI Alphen aan den Rijn Windsurfvereniging Zegerplas houdt op de Zegerplas haarclubwedstrijd. Leiden Rijnmondtoer, fietstocht over 35 of 60 kilometer, start bij clubhuis Swifttoer in park De Bult, Roomburgerweg, tussen 8.30 en 12.00 uur. Leidse Lakenmarkt, gehele binnenstad, van 11.00 tot 17.00 uur. Standwerkersconcours. Botermarkt- /Breestraat, van 11,30 tot 17.00 uur. Big Band Festival op de Beestenmarkt, van 12.00 tot 18.00 uur. De Gouden Pet, nationaal straatmuziek concours, in de gehele binnenstad, van 13.00 tot 17.00 uur. Leidse Lakenkermis rond Molen de Valk, Lammermarkt, van 13.00 tot 22.00 Leiden Culinair, Pieterskerkplein, van 14.00 tot 21.00 uur. Finale van 'De Gouden Pet' op het Stad huisplein, van 17.00 tot 21.00 uur, Noordwijk Dixieland Pasadena's op Vuurtoren plein, van 13.00 tot 17.00 uur. MAANDAG 18 JULI Katwijk Snelschaken in strandpaviljoen Het Centrum, aanvang 19.30 uur. DINSDAG 19 JULI Braassemermeer Nationale Kampioenschappen Jeugd- klasse, Sternklasse, Splash, organistie: weatersportveren igi ng Braassemermeer, info01713-16573. Katwijk Toeristenmarkt in het centrum, van 14.00 tot 21.00 uur. Open-Avond Boothuis KNRM, Rijn mond, van 19.00 tot 21.30 uur. Zomerbridgedrive in de Orion, aanvang 20.00 uur. Noordwijk Toeristische zomermarkt in Hoofdstraat Koopcentrum, van 10.00 tot 22.00 uur Vuurwerk op het strand ter hoogte van de Wilhelminaboulevard (afhankelijk van het weer), aanvang 23.00 uur. LOGBOEK Vrijdag 15 juli, de Zijl. Hoe zat dat eigenlijk met die wet van Murphy? Vandaag gaat alles mis. Voor het eerst in deze hectische vaarweek hebben we 's morgens vroeg al een af spraak, met een ober van Het Kompas. Nee, voor een inter view dit keer. Dat betekent kort na acht uur inladen en insche pen, uiterlijk half negen varen. Dit strakke tijdschema breekt de helft van de vierkoppige be manning op. Om kwart voor ne gen stapt de laatste aan boord. Hoe zat dat eigenlijk ook alweer met haastige spoed? Zijn gladde bootschoentjes verliezen de greep op de oever, er is geen tijd meer voor een angstkreet en we zien hem nog net achter de rand van het gangboord uit het zicht verdwijnen. 'Wie volgt', roep ik. Liefhebbers genoeg voor dit baantje en we hebben tenslotte haast. Niets brengt iemand zo snel op de been als het vooruitzicht de rest van de dag op de redactie te moeten doorbrengen. Want daar is de ongelukkige weer. Lang duurt onze opluchting niet. De echte problemen die nen zich pas aan als blijkt dat er geen koffiemelk meer aan boord is en we ook de stenen mokken zijn vergeten. Dat wordt weer een dag lang de in houd van omgevallen plastic bekertjes opdweilen. Geen tijd meer voor een snelle spurt naar de kantine. De motor moet gestart. Na vijf dagen een routine-handeling. Gas aan, sleutel omdraaien, plof, plof, plof. Maar er gebeurt niets. Al leen met de gashendel vrijwel dicht blijkt de krachtbron aan de praat te houden en met een sukkelgangetje gaat het richting Kagerplassen. Meer gas geven betekent dat de motor afslaat. De ober van Het Kompas wordt verwittigd dat we het op de af gesproken tijd niet halen, de jachtwerf wordt verzocht een monteur te sturen. Aan boord breekt geen paniek uit. Vrouwen en kinderen ma- ken zich klaar om te ontsche pen, de reddingsvlotten gaan overboord. Hetscheepsorkest maakt zich op voor een laatste hymne en de kapitein infor meert omzichtig of de regel dat hij bij een ramp als laatste van boord gaat, in deze moderne tijd niet wat achterhaald is. Wie niet houdt van logboeken die eindigen in een anticlimax, kan nu beter ophouden met le zen. Na een half varen met de snelheid van een aangeschoten meerkoet, blijkt het hendeltje waarmee je 's avonds de diesel motor uitzet, nog half uitgetrok ken te staan. Even induwen en hup, het motortje komt weer op toeren. Bij het afbellen van de monteur houden we het er maar op dat er een vuiltje in de dieselleiding zat. Het schoot er net in één keer uit, meneer. Wat heeft het tenslotte voor nut om het aan iedereen te laten weten dat je wat stoms hebt ge daan. dick van der plas CHEF GERT VISSER, 071 -356439,PLV.-CHEF PAUL VAN DER KOOIJ, 071-356441 Regionale verwachting voor het weekeinde 23 graden Noord/noordoost 3 HISWA vindt kritiek pomphouders op maatregelen van het Rijk terecht Vervolg van voorpagina Dat het slecht gaat met de tank stations aan het water, is vol gens Albert Willemsen van de branche-organisatie HISWA makkelijk aan te tonen. ,,In 1992 hadden we er in Neder land nog zo'n 510, vorig jaar waren het er nog maar 280. En ik denk dat er aan het eind van dit jaar nog maar 200 zijn. Als er straks geen tankstations meer zijn aan het water gaan mensen met jerrycans benzine slepen. En dat is gevaarlijk, dat leidt tot ongelukken. Benzine is te ex plosief." Volgens Willemsen is de kritiek van de pomphouders op de milieu-wetgeving terecht. „Het is absoluut geen kwestie van onwil. Neem Van derWansem in Buitenkaag. Hij is een school voorbeeld van een man die in zijn bedrijf van alles en nog wat op milieutechnisch gebied heeft aangepast. Hij heeft een com pleet gesloten systeem om mo toren uit te testen, bijvoorbeeld. Nu zou hij opnieuw moeten in vesteren... Terecht dat hij er dan mee stopt." Deze en volgende maand verza melt de HISWA-vereniging ge gevens van alles stations langs het water. „Om te kijken hoe de zaken nu gaan ten opzichte van Verdrietboten Arie heet hij. Zijn achter naam wil hij niet in de krant. „Ik loop in de ziektewet. Ik heb het zwaar in mijn rug, maar vandaag even niet. Het is mooi weer. Geen achter naam dus. Zeg maar Visser." Arie zit in een roeiboot. Zijn buik is dik, een bordes van vlees. Met zijn ene vrije hand bevrijdt hij een blikje Heine- ken uit de plastic handboei en. Hij heeft nog bar weinig gevangen en dan krijg je na verloop van tijd dorst. Arie komt uit Hillegom. Ook al geen vrolijk dorp. „Waar ik me echt aan erger hier zijn die zware motorbo ten die bijna je dobber eraf varen. Dan liggen die wijven met hun zonnebrillen in hun haar arrogant naar je te kij ken op het dek. En je ziet ze denken: ach, wat schattig, een vissertje. Dan zou ik ze zo wel een kluit wormen achterna kunnen gooien. Soms komen hier ook van die plezierboten voorbij. Dan denlc ik: nou, plezier, dat zie ik: niet aan de gezichten af. Het lijken wel verdrietbo ten." „Maar meestal zit ik hier wel rustig, ja. Geen geklets om je heen, alleen het geluid van het water en de vogels. Als je thuis komt, heb je het gevoel of je hoofd helemaal schoon is. We blijven nog maar even ziek." cees van hoore Cocktailbar Fandango in Lei den maakte speciaal voor de Waterkrant een aantal cock tails. Vandaag: de Margarita. Volgens Fandango 'een cock tail voor de liefhebber van een pittig drankje'. Shaker vullen met ijs. 40 cc tequila, gebruik een te quila met een gold label want die smaakt het beste. 30 cc triple sec, mag ook cointreau zijn. 40 cc citroensap, vers ge perst. Koud shaken en het glas met een schijfje citroen insme ren. Zet het glas in een schoteltje met zout voor een mooi zoutrandje. Garneer het met een schijfje citroen. vorig jaar", aldus Willemsen. „Na augustus kaarten we de zaak aan bij de rijksoverheid. Met betrouwbare gegevens. Volgens Willemsen zijn boot eigenaren langs het water straks twintig of meer cent per liter diesel kwijt dan bij tankstations aan de weg. „Dat komt omdat men de duurdere, witte diesel moet tanken in plaats van rode diesel waarop minder accijns - zit. Maar ook door die strengere milieu-eisen. Het kost de tank houder eenvoudigweg meer om brandstof in zijn opslagtank te krijgen. In het zuiden van het land zie je al complete tankwa gens vanuit België de grens overkomen met rode diesel. En in de rest van het land sjouwen mensen nu al met jerrycans. Desastreus voor het milieu, want het gaat snel mis als je met zo'n jerrycan moet bijvul len." „Milieu-investeringen zijn pri- mé, zegt Willemsen. „Maar niet als het voor stations aan het wa ter veel meer gaat kosten dan voor stations langs de weg. En die maatregel, dat er geen rode diesel meer mag worden ge tankt, daar zijn we fel op te gen." ann et van aarsen Het aantal benzinepompen langs de Nederlandse binnenwateren loopt hard terug. Ook Eric van der Wansem uit Buitenkaag denkt te moeten stop pen als het Rijk de strenge milieumaatregelen doorzet. foto henk bouwman Greenpeace komt naar Noord wijk. De milieu-organisatie is vanaf morgen in de badplaats met de reizende tentoonstelling 'Power to change', oftewel: de kracht om te veranderen. De tentoonstelling heeft twee cen trale thema's: klimaatsverande ringen en energie. Greenpeace hoopt met de tentoonstelling de aandacht te trekken van de dui zenden badgasten die - als de weersvooruitzichten niet liegen - de komende dagen Noordwijk zullen bezoeken. 'Power to change' staat tot en met dins dag 19 juli opgesteld aan de rand van het Gat van Palace. Ober Robert Ravelli van Het Kompas. Hengst', zeg ik dan wel eens." Het is stil op het terras van Het Kompas op Kaageiland, zo stil dat je het water als een gulzige eter kunt horen smekken. Het wit van de meerpalen blinkt on der de blauwe hemel. De dauw druppels liggen nog op de tafel tjes. Kelner Robert Ravelli zeemt ze weg, deze 'pennies from hea ven'. „Het is gisteren slecht weer ge weest en dat merkje meteen", vertelt hij. „Dan zijn de rpensen nog een beetje schuchter en blijven ze weg. Ze moeten eerst zeker weten of het echt mooi weer blijft. Maar het wordt toch minder druk hier. Ik werk hier nu vijfjaar en je kunt merken dat de mensen steeds minder munten hebben. Ze kunnen het niet meer betalen. Soms heb ben ze met z'n vijven één boot." Wie wel eens op een temas heeft gezeten, zal weten dat daar het geklaag over de Hollandse obers niet van de lucht is. Maar wat vindt de Hollandse ober nu ei genlijk van zijn klanten. Ravelli: „Over het algemeen zijn de mensen wel aardig. Maar je hebt er natuurlijk ook lieden bij die het bloed onder je nagels vandaan kunnen halen. Die be stellen een pils en als je die dan komt brengen, moet er nog een pils komen. Of van die lui die je met hé aanroepen. Ik blijf altijd beleefd, maar soms zeg ik wel eens: 'Hé is de voornaam van Hengst' of'Ik heet Rob'." „Ik laat de mensen nooit onno dig wachten. Maar een keuken heeft maar een bepaalde capa citeit en dat begrijpen sommige mensen niet. Ik los dat altijd soepel op. Een tafel met acht mensen kan wat meer hebben dan een tafel van twee. Die acht vermaken elkaar wel, maar als je met zn tweeën bent, heb je elkaar na een tijdje niet veel meer te melden. En dan duurt het wachten langer. „Als je een restaurant hebt, moet je ook altijd zorgen dat er wat te zien is in dat restaurant. Hang er maar wat rommel op, het maakt niet uit wat. Oude hoedjes of zo. Dan worden de mensen tijdens het wachten een beetje afgeleid. Bij ons is het binnen net een museum." Robert spreekt van een roeping als hij het heeft over zijn vak. „Het is begonnen als vakantie baantje. Ik werkte toen in de weekeinden in Den Haag en verdiende enorm veel geld. Ik kwam met een BMW 's maan dags naar school. Na de middel bare school ben ik naar de Mid delbare Hotel School gegaan en nu doe ik dit werk alweer twin tigjaar." „Vroeger had ik altijd onvol doendes voor mijn talen. Nu spreek ik zo goed Frans, met zón Franse tongval, dat ze hele verhalen tegen me beginnen te vertellen. Daar heb je meestal geen tijd voor. En toch moet je vriendelijk blijven. Iedereen heeft wel eens wat privéproble- men, maar als ik op de pont sta, moet ik toch die knop boven omdraaien. Meestal lukt dat wel." ,£)e fooien vallen de laatste ja ren erg tegen. Vroeger had je zón tien procent van je omzet aan fooi, nu mag je blij zijn als je drie procent haalt. Als ik dat eens vergelijk... ik heb gewerkt in de Playboy in Scheveningen en dan kwamen er een paar pooiers binnen met hun meis jes. „Rob, geef eens effe een flesje champagne", zeiden ze. En als zón meid dan geen trek had, dan ging die champagne van driehonderd gulden zo de spoelbak in. Vijftig gulden fooi was niks." Olievlekken op de Kagerplassen, die tref je nauwelijks aan. Het komt weliswaar regelmatig voor dat booteigenaren een paar druppels brandstof naast de tank morsen, maar bijna allemaal derdcen ze een perfecte 'oplossing' voor dit problem te hebben. „Een zeepsopje", zegt een Scheveningse, die met haar boot even aan de Huigsloterdijk in Buitenkaag ligt afgemeerd. „Zo heb je een olievlek en zo is hij verdwenen." Ze is echt heel voorzichtig, maar zo nu en dan gaat het gewoon mis. En zo'n laag olie op het water vindt ze geen gezicht. „Direct afwasmiadel erop gooien"?zegt ook E. Hazenberg uit Akrum. „Maar het gebeurt niet vaak hoor. We zijn nu een paar dagen onderweg en we hebben inmiddels vier keer getankt. De pomphouders zijn er heel precies op. Alleen in de havens zie je in een dooie hoek wel eens olie drijven. Daar kan het niet weg." Dat zeepsop lijkt heel aardig. Zo heb je een probleempje en zo is het verdwenen. „Inderdaad, naar de bodem", zegt pomphouder Eric van der Wansem. „We waarschuwen altijd als mensen met hun flesje zeep aankomen. Niet doen, want het vermengt zich met de brandstof en zinkt vervolgens naar de bodem. Je kunt het beter gewoon laten liggen. Zeker met dit warme weer verdampt de brandstof in een paar dagen. En dan kun je pas echt zeggen dat het probleem is opgelost." annet van aarsen. Een ouderwets beeld: jongens en meisjes die op een warme dag van een brug afduiken. Die druipend van het water op de dukdalven proberen te klaute ren. In Leiden kom je het soms nog tegen. Gisteren bijvoor beeld. Op de Wilhelminabrug. Wouter, Lodewijk, Liselot, Anouk en Marieke waren op zoek naar enige verkoeling. „Gevaarlijk?", zegt Wouter. „Nee, hoor, dat valt best mee. Je moet alleen heel goed uitkijken dat er geen boten aankomen. En het water is hier best te heb ben, niet schoon natuurlijk, maar ach, straks ga je onder de douche. We hadden vanmiddag ineens zin om te gaan zwem men." cees van hoore Hoe klein zijn bootje ook is, de recreatievaarder is bereid zijn afval te scheiden en het milieu te dienen. Op de kanjers van boten - waar toch eigenlijk plek zat is voor allerlei bakken - is die milieuvriendelijkheid vaak veel minder vanzelfsprekend. Tot die conclusie komt het pro vinciale 'Afvalpreventieteam Recreatievaarders gaan het wa ter op om natuur en landschap te vinden en deze waardering voor groen is ook terug te vin den in hun gedrag. Maar ook de recreatievaarder is niet roomser dan de Paus: ook hem moet milieuvriendelijkheid makkelijk worden gemaakt. Anders vertikt hij het. Niet al te lang hoeven zoeken naar een prullenbak, een fatsoenlijk leegpunt voor het chemisch toilet en een hel ling waar milieuvriendelijk wer ken een fluitje van een cent is; dat soort dingen is belangrijk. Het Afvalpreventieteam sui- deert op dergelijke voorzienin gen. E. van der Wal en D. Quistro van het team gaan er vanuit dat een boot niets anders is dan een varend huishouden. Er komt wel iets meer afval vrij. Op een boot is voorverpakt eten namelijk wel zo makkelijk. Onderzoek heeft uitgewezen dat de bootbezitter, hoe klein zijn varende paleisje ook is, be reid is groenafval gescheiden te bewaren. Van der Wal: „We be kijken nu op welke plekken langs de Hollandse wateren af valbakken moeten worden neergezet. De plek moet aan trekkelijk zijn voor de bootbe- zitters, maar ook makkelijk be reikbaar voor degenen die de rotzooi moeten afvoeren. Te veel bakken is ook weer niet wenselijk, want Holland moet wel groen blijven. In een na tuurgebied als De Meije bij voorbeeld, horen geen bakken". Maar afval is niet het enige raakvlak tussen recreatievaart en milieu. „Mensen wassen aan boord af en het afwaswater gaat vaak zo overboord. Dat veront reinigt en moet dus stoppen. Bootbezitters zijn best bereid het water te bewaren, maar dan moeten er wel geregeld loosmo gelijkheden zijn. Datzelfde geldt voor het chemisch toilet", aldus Van der Wal en Quistro. Het Afvalpreventieteam wil dat in de provincie ook een een aantal milieuvriendelijke hellin gen wordt gemaakt. Hellingen waar de verfresten op de goede manier kunnen worden ge loosd, waar de vloer lekdicht is en waar informatie wordt gege ven over meer of minder milieuvriendelijkeverfstoffen. Voor de eeuwwisseling moet het Zuidhollandse watergebied van voldoende bakken, hellin gen en vloeistofloospunten zijn voorzien. „We verwachten dat 80 tot 90 procent van de recrea tievaarders zich aan de nieuwe milieuregels zal houden. Geen 100 procent nee, viespeuken houd je altijd." monica wesseling WATER ROUTE boot van het Leidsch Dag- jlad zet vanmiddag koers rich- ïng het Braassemermeer en de iVesteinderplas. Via de Zijl en Kagerplassen vaart de kruiser de Ringvaart van de Haar De route gaat ver bolgens langs Buitenkaag, We- en Burgerveen naar Westeinderplas, waar op een de vele eilandjes de nacht wordt doorgebracht. Zondag doet de boot het Braassemer meer aan. Wie tips heeft voor de beman ning kan bellen naar het specia le telefoonnummer op de re dactie van het Leidsch Dagblad: 071-356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06- 52801476.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9